„O co walczy Polska” - debata o pismach wybranych Ignacego Matuszewskiego

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • „[…] przymioty [Matuszewskiego] były cechami typowego idealisty i wiernego żołnierza Józefa Piłsudskiego z charakterystycznym dla niego kultem „filozofii czynu”, który stał się na lata nakazem całej formacji piłsudczykowskiej. […] Dziedziczył więc niejako również szaleństwa, patologie i błędy obozu politycznego pierwszego Marszałka Polski. Ale czy wszystkie? Na pewno nie, czego wielokrotnie dowiódł za życia Piłsudskiego i jeszcze bardziej po jego zgonie, kiedy stał się krytykiem rządów duumwiratu Mościcki-Rydz, i za co nieraz słono płacił.”
    Powyższy fragment pochodzi ze wstępu opracowania „Pisma wybrane” dr hab. Sławomira Cenckiewicza, a jednocześnie stanowi zaproszenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biura Programu Niepodległa na kolejną debatę naukową - tym razem poświęconą Ignacemu Matuszewskiemu. Już 28 września o g.18.00 grono naukowców poprzez pryzmat jego publicystyki z lat 1912-1946 pochyli się nad nim samym. A wątków do analizy nie zabraknie, ponieważ Ignacy Matuszewski nie tylko pisał, ale był także politykiem i dyplomatą, kierownikiem Ministerstwa Skarbu II Rzeczypospolitej, pułkownikiem dyplomowanym piechoty Wojska Polskiego i żołnierzem wywiadu wojskowego oraz członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Prywatnie był mężem Haliny Konopackiej, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej, znanym z szerokich zainteresowań: od prawa i filozofii po architekturę i nauki rolnicze. Z kolei wspomniany zbiór pism wybranych to prawie 1900 stron stanowiących charakterystykę nie tylko samego autora, ale także burzliwych czasów, w których przyszło mu żyć.
    Zaproszeni do debaty rozważą czy, a jeśli tak, to w jakim sensie i na ile Ignacy Matuszewski był typowym przedstawicielem swojej epoki? Jakie miał poglądy i czy niezależnie od środowiska piłsudczyków, posiadał odmienne zdanie? Czy w ogóle mógł być nazywany piłsudczykiem nie mając rodowodu legionowego? A może był piłsudczykiem z wyboru i dlatego krytyczniej oceniał działania obozu rządzącego przed i po 1935 roku? To tylko przykłady licznych pytań, które zapewne wypełnią Salonik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, więc zapraszamy do śledzenia online debaty o Ignacym Matuszewskim.

КОМЕНТАРІ •