Split Payment - czy będzie dobrowolny? Q&A

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 чер 2018
  • Split Payment - od 1 lipca 2018 r. możecie otrzymać płatność za swoją fakturę od kontrahenta w podzielonej formie. Osobno kwota VAT i osobno kwota netto. Czy warto z tego korzystać? Na czym polega? I czy jest to rozwiązanie obowiązkowe czy dobrowolne?
    Ania i Magda wyjaśniają wszystko na praktycznym przykładzie, pokazując jak to w rzeczywistości działa.
    Kompendium przydatnej wiedzy na temat Split Payment: www.infakt.pl/split-payment
    Transkrypcja wideo: www.infakt.pl/blog/wp-content...
    ► Co to jest Split Payment?
    Split Payment, to mechanizm, który od 1 lipca 2018 r. będzie mógł zostać użyty przy dokonywaniu płatności za fakturę. Wówczas kwota VAT z faktury wpłynie na konto VAT, a kwota netto - na rachunek rozliczeniowy.
    ► Czy Split Payment jest obowiązkowy?
    Decyzję o tym czy skorzystać z mechanizmu Split Payment podejmuje tylko kontrahent, który dokonuje płatności za usługę lub towar. Przedsiębiorca, który wystawia fakturę za tę usługę czy towar, nie podejmuje takiej decyzji (liczy się to, kto wystawia fakturę).
    www.infakt.pl/blog/dobrowolno...
    Do zobaczenia już za tydzień! Bądźcie na bieżąco:
    ua-cam.com/users/infaktpl...
    Blog dla przedsiębiorców: www.infakt.pl/blog/
    Blog dla księgowych: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/
    Facebook: / infakt

КОМЕНТАРІ • 13

  • @SebastianBoruta
    @SebastianBoruta 6 років тому +6

    Nie mam pojęcia kto to wymyślił, ale czas chyba spakować działalność i przenieść się za granicę... A co w przypadku gdy przychody otrzymuję na konto, a koszty generuję z użyciem gotówki? Pieniądze na koncie VAT będą się gromadzić i będę musiał się prosić o zgodę na ich wypłatę? Przecież to jest jakiś absurd. Nie ma się co oszukiwać - ten przepis zmusi małych przedsiębiorców do zakładanie drogich kont firmowych. Poza tym blokowanie środków, to jakiś żart. I co w przypadku gdy dokonam wydatków z użyciem split payment i okaże się że nie mogę sobie tego wliczyć w koszta? Jak dla mnie to rząd robi wszystko aby zniechęcić ludzi do przedsiębiorczości i działa to niestety na korzyść naszych sąsiadów...

    • @szmonszmon
      @szmonszmon 6 років тому

      Najlepiej prowadzić firmę u naszych bliższych sąsiadów, Czechy, Niemcy, może trochę dalszych jak GB. Kto może niech rozważa raje podatkowe (czyli kraje gdzie jest po prostu normalnie, a nie takie dziwne przepisy jak przedstawione powyżej) i wystąpi o obywatelstwo...

    • @infakt
      @infakt  6 років тому

      Dzień dobry, jeżeli płatność nie jest dokonywana za pośrednictwem przelewu, nie będzie możliwości wykorzystania kwoty z rachunku VAT. Jedyną opcją wówczas będzie zapłata podatku VAT z tego rachunku, a jeżeli po zapłaceniu podatków pozostaną środki, to wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o wydanie zgody na zwolnienie środków. Pozdrawiamy!

  • @zaitx
    @zaitx 6 років тому +1

    Dobra nie czarujmy, korzystne dla skarbówki problem dla wszystkich. Nie uczciwi i tak znajdą sposób a reszta będzie się męczyć.

  • @szmonszmon
    @szmonszmon 6 років тому +2

    Haha korzystne dla ogółu bo vat będzie zablokowany i nikt nie zniknie z vatem? To korzystne dla ogółu byłoby obcinanie mężczyznom klejnotów, bo wtedy będziemy przeciwdziałać gwałtom. Zwracanie vatu na rachunek vat z którego nie można skorzystać? Huhs... Pięknie, po prostu pięknie. "Uzasadnione podejrzenie", brak słów po prostu.

  • @przemop3035
    @przemop3035 5 років тому

    A co z rolnikami na VAT? Też dostaną konto VAT?
    Jak to dobrze, że mam firmę całkowicie internetową i mogę spie**yć za granicę. Dzięki za filmik pomogliście mi w decyzji :)
    Czytałem artykuł, że podobnie ma być z pensjami pracowników czyli pensje w podstawie dostajesz na konto swoje a wszystkie nadgodziny i premie idą na konto do którego nie masz dostępu tylko twój pracodawca i dopiero na wniosek mój do US, pracodawca będzie mógł mi to wypłacić w jakiejś części. Dlaczego ja mam się jakiegoś urzędasa pytać czy mogę wziąć swoje ciężko wypracowane pieniądze? inFakt znacie temat czy to prawda szykują się na coś takiego czy to tylko jakieś brednie z internetu?

    • @infakt
      @infakt  5 років тому

      Rolnicy, którzy są podatnikami VAT czynnymi, również do kont związanych ze swoją działalnością rolniczą będą mieć otwierane rachunki VAT. Grupa ta nie została wyłączona spod regulacji dot. podzielonej płatności. Jeżeli zaś chodzi o premie i wynagrodzenie za nadgodziny wypłacane za zgodą US - obecnie nie ma takiego projektu ustawy.

  • @mrbreakybee
    @mrbreakybee 5 років тому

    Świetnie, tylko że system zakłada, że każdy przedsiębiorca płaci wyłącznie przelewami. W praktyce bardzo często dokonuje się płatności kartą (np w terminalu w sklepie, Payu czy PayPal) lub aplikacją. I co w takiej sytuacji? Jeśli chciałbym skorzystać z mechanizmu będąc w sklepie przy terminalu mam taką możliwość? Jeśli nie to oznacza, że cały system jest wadliwy i jak zwykle przedkłada biurokratyczną teorię nad realia.

    • @infakt
      @infakt  5 років тому

      Dzień dobry,
      obecnie dokonując płatności kartą przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z mechanizmu split payment. Natomiast warto pamiętać, że mechanizmy mające na celu uszczelnienie VAT, w dalszym ciągu są "prowadzane" niebawem ma być dostępny Centralny Rejestr Faktur, nowy JPK_VDEK. Nie wykluczał bym możliwości wprowadzenia split payment do transakcji realizowanych za pośrednictwem pośrednika płatności. Dane z faktury, stawki VAT oraz kwota płatności będzie miała swoje "odzwierciedlenie" w systemie.

  • @RyBsOn888
    @RyBsOn888 6 років тому

    Witam, prowadzę serwis komputerowy, jestem na ryczałcie. Przy zakładaniu konta firmowego automatycznie podłączono mi pod te konto rachunek Vat, czy mogą być jakieś konsekwencje, czy mogę ten rachunek zamknąć, czy jakiś klient przez pomyłkę może wpłacić mi podzieloną kwotę a ja w takim razie stanę się Vatowcem?? :O

    • @infakt
      @infakt  6 років тому +1

      Dzień dobry Panie Piotrze, rachunku VAT nie może Pan zamknąć, jest on otwierany dla każdego rachunku rozliczeniowego związanego z działalnością gospodarczą. Jeżeli nie jest Pan podatnikiem podatku VAT, to na wystawianych fakturach nie ma kwoty VAT, więc nie ma kwoty, którą należy wpłacić na rachunek VAT korzystając ze Split Payment. Ważne jest również to, że nawet w przypadku, gdyby kontrahent przez pomyłkę wpłacił kwotę na rachunek VAT, nie zostanie Pan przez to automatycznie podatnikiem VAT. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!

    • @RyBsOn888
      @RyBsOn888 6 років тому +1

      inFakt.pl Dziękuję za odpowiedź, już zaczynałem się martwić, inFakt zawsze rozwieje wątpliwości :D
      Pozdrawiam!