Spotkanie 027. Wentylacja w kalenicy. Szczelina wylotowa w kalenicy.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 кві 2024
  • ANATOMIA DACHU 027. W tym odcinku kontynuuję omawianie wentylacji pokrycia dachowego i koncentruję się na wielkości szczeliny wentylacyjnej w kalenicy.
    buycoffee.to/anatomiadachu
    Miód mam wielokwiatowy i spadziowy. Wczesnowiosenne, majowe miody są bardzo jasne. Im później zbierany tym ciemniejszy i ma więcej spadzi. Widać to na filmie. Moje pszczoły zbierają nektar i spadź na Podhalu, a tutaj królują łąki, pastwiska, miedze i lasy.
    Informacje o mojej książce i refleksje czytelników znajdziesz tutaj:
    pspych.com/wyobraz-sobie

КОМЕНТАРІ • 28

  • @grzegorzwilk799
    @grzegorzwilk799 3 місяці тому +3

    i kolejna pastylka wiedzy za którą dziękuję

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому +1

      Biorąc pod uwagę obecne gorące tematy polityczne, mam nadzieję, że będzie to w tym przypadku pastylka "przed" a nie "po".
      Pozdrawiam.

  • @maciejpachana2085
    @maciejpachana2085 3 місяці тому +1

    Ciekawy material. Pozdrawiam

  • @grzegorzkania6790
    @grzegorzkania6790 3 місяці тому +1

    Dziękuję za kolejną dawkę ciekawych informacji. Ja nieświadomy tego, że w kalenicy jest mniejszy wymóg (niż szczelina wlotowa) co do szczeliny dobrałem taśmę kalenicową z bardzo dużym przewiewem (COROTOP TAŚMA KALENICY COROVENT MAX). Dodam jeszcze, że na mój wybór miało wpływ to, że kontrłaty mają wysokość 4 cm. Mam nadzieje że to będzie na plus i że zbyt duża wentylacja nie będzie miała negatywnego wpływu.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому

      Panie Grzegorzu. Lepiej więcej niż mniej w przypadku wentylacji.

  • @marcin84m2
    @marcin84m2 3 місяці тому +1

    Witam Pana serdecznie.

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 3 місяці тому +1

    Dziękuję za dawkę wiedzy. Jeszcze jakby było to podparte przykładem rzeczywistym jak to wygląda lub powinno wyglądać byłoby super (u mnie wszystko muszę zweryfikować - najpierw diagnoza a potem plan co robić i od czego zacząć).

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому +1

      Pani Tereso dziękuję za aktywność. Jak przejdę przez bazę, do której bedę mógł się odwoływać, to pokażę też konkretne rozwiązania. Pozdrawiam.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 місяці тому

      @@anatomiadachu1966 swój dach już Pan pokazał w jednym z odcinków :) ale wtedy było łatwiej, wdrapać się na górę trochę trudniej

  • @pawelpawlowski2616
    @pawelpawlowski2616 3 місяці тому +1

    To jeszcze dach kopertowy i mamy wszystko:)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому +1

      Dziękuję za komentarz. Jak omówie w pełni normę (wentylację) to przejdę do rozwiązań i wtedy pogadaćbędzie można o róznych dachach. Pozdrawiam.

  • @mariuszm4717
    @mariuszm4717 3 місяці тому +3

    Poproszę o film jak wykonać wylot szczeliny wentylacyjnej między deskowaniem dachu pokrytego papą a izolacją z wełny, przy kalenicy, czy należy rozcinać papę, czy są inne rozwiązania, proszę o podpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому +1

      Będzie. Ale zrobię to w stosownym momencie. Czyli jakby "logika musi być zachowana" albo "po kolei". Pozdrawiam.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 місяці тому

      ​@@anatomiadachu1966ja też czekam😊

    • @AA-wc7rv
      @AA-wc7rv 3 місяці тому

      Też czekam.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 3 місяці тому +1

    Proszę mnie poprawić jeśli co poszkapiłem. Typowy budynek o dachu dwuspadowaym raczej nie ma więcej niż 14 metrów szerokości. Można zatem przyjąć, że KAŻDY budynek który nie jest szerszy niż 14 metrów (dokładnie: 14 142 milimetrów - bo to wynika z przekątnej kwadratu) a jego połacie są do siebie pod kątem prostym (pochylenie 45 stopni) MUSI mieć na dole wlot nie mniej niż 2 cm i wylot pod kalenicą nie mniej niż 5 mm. Praktycznie lwia część budynków. Czyż nie? Przeliczać należy TYLKO dla krokwi 10+ mb!
    I tak to zapamiętuję, bo nie widuje się raczej budynków szerszych jak dłuższych. :))))) No i z dziesięciometrowymi krokwiami też jest problem, skąd taką dłużycę wytrzepać... I to prostą!
    Nieeeee, zdecydowanie 2 cm dół i 5 mm góra!

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому

      Przyznam się, że nigdy nie patrzyłem na "proporcje wymiarów budynku". Standardowy domek ma oczywiście mniej niż 10 metrów długości krokwi. Tak na dole minimum 200, na górze minimum 50. Ale w kalenicy trzeba pamiętać, że się sumuje.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 3 місяці тому

      @@anatomiadachu1966 No jasne! Przecież każdy pełnoletni facet doskonale wie, że dwie pięćdziesiątki to setka! ;)))

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi Місяць тому

    dlaczego szczelina wlotowa ma mieć 200cm2 a wylotowa 50cm2 ??

  • @user-ec5wx6on1k
    @user-ec5wx6on1k 3 місяці тому +1

    No to mamy II-gi stopień wtajemniczenie wleciało i wyleciało ..... pozostał jeszcze III-ci stopień. oczekuję z zaciekawieniem. Przemku uświadamiasz o wentylacji i podajesz założenia PRZY prawidłowo wykonanej izolacji termicznej i paro izolacji, ale jak
    "wykończeniowcy" spartolą i zacznie cieknąc to pierwszy telefon do ...... DACHARZA ( wiekowa nazwa dekarza - informacja od zapaleńca ciesielsko/dekarskiego z ŻOR - Miecia ;) )

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому

      Darek. Oczywiście. Trudno omawiać 1000 indywidualnych przypadków wad i ich skutków. No ale to w sumie pomysł na nową playlistę...

  • @pawezoty467
    @pawezoty467 3 місяці тому +1

    Czy na deskowanie dachu można położyć membranę czy to musi być papa? i z jakiego powodu na deski idzie papa?

    • @modelarski
      @modelarski 3 місяці тому +1

      Wg mojej wiedzi może być membrana. Tojest jakby dodatkowe zabezpieczenie dachu. Pod dachówką, a częściej pod blachą czasem skrapla się woda i te skropliny spływają po papie lub membranie. Z drugiej strony para wodna z pomieszczenia ma przeniknąć na zewnątrz, dlatego papa lub membrana "paroprzepuszczalna"

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 місяці тому

      Dziękuję za Wasz dialog. Generalnie to kwestia pewnego wyboru. Ma oddychać czy nie. Ma być superszczelnie czy ma oddychać. I w sumie ważny jest pomysł na całość przegrody. Ale jak zagłebimy sie w tak zwane stopnie szczelności warstwy wstępnego krycia (będzie na kanale) to okaże się, że w zależności od sytuacji technicznej bedzie trzeba wybrać papę na deskach jako pełną hydroizolację. Wygląda "skomplikowanie", ale nie jest. Nakładaja się tu dwie wspomniane sprawy i czasem jedna wygrywa.

    • @pawezoty467
      @pawezoty467 3 місяці тому

      @@anatomiadachu1966 Technicznie: poddasze nieużytkowe, izolowany strop, na dachu blachodachówka z przestrzenia wentylacyjną. I tu dylemat: deskować? na deski papę czy membranę? Czy sama membrana?

    • @adriank4257
      @adriank4257 3 місяці тому

      @@anatomiadachu1966 Podłączę się do pytania, bo mam bardzo podobną sytuację. Dach z podwójną szczeliną wentylacyjną i pełnym deskowaniem. Wiadomo, że w takim układzie FWK nie musi oddychać (specjalnie używam Folia Wstępnego Krycia a nie membrana, bo w wybranym rozwiązaniu nie potrzebuję oddychającej membrany na deskach). Mam propozycję, żeby położyć tam Tyvek maxprotect. Jednak nie wiem, czy jest sens. W drugiej szczelinie jako membrana wiatroszczelna i paroprzepuszczalna będzie tyvek solid. Czy na deskach dałby Pan papę, czy tego Tyveka? Dom z prostym dachem dwuspadowym z poddaszem użytkowym.