Jeśli chodzi o szerokość budki, to minimum 40 cm, ponieważ jerzyki trenują skrzydła w budce, proszę sobie wyobrazić 2-3 młode machające skrzydłami przy rozpiętości każdego 40 cm. Budka jest ostatecznością w ochronie jerzyka, wiec róbmy ja większa, by im się dobrze żyło. Otwór wlotowy powinien mieć 28/65 mm, wtedy takiej budki nie zasiedli szpak, a szpak jest zagrożeniem dla jerzyka, gdyż do budowy gniazda znosi sznurki, w które zaplątują się nogi jerzyka, kończy się to rożnie, od utraty palców, a nawet do śmierci. Warto wyposażyć budkę w nieckę gniazdowa, co przyspieszy przystąpienie do lęgu, oraz zwiększy szanse na pełny lęg. Jerzyk buduje gniazdo z tego co złapie w powietrzu, najczęściej są to piorą, a ze zalezą mu na jak najszybszym przystąpieniu do rozrodu, często jajka są składane na gola deska, co powoduje ze jajka uciekają gdzieś rogi budki, a to już są traty. Jeśli nie mamy niecki, można włożyć troszkę drobnych piór do budki, co pozwoli ulepić czarkę. Więcej ciekawych informacji na stronie facebook.com/search/top?q=jerzyki%20w%20polsce A duże ilości owadów w tym komarów, pochłania jaskółka oknówka, która jest znienawidzona rzez ludzi. Pozdrawiam.
Dzięki za wskazówki. Informacje, które przekazałem znalazłem w ornitologicznych źródłach ale faktycznie, zorientowałem się, że nie są one jednomyślne. Wiem, że budki o wymiarach jakie zaproponowałem są z sukcesami zasiedlane przez jerzyki więc raczej nie ma problemu. Co do szerokości - z pewnością te 6 cm nie zrobi wielkiej różnicy zwłaszcza, że jerzyki potrafią zagnieździć się w bardzo wąskich naturalnych szczelinach, w których nie znajdą nawet namiastki takiego komfortu. Ale zgoda - im szersza budka, tym większy komfort. Fajna jest sugestia z niecką oraz wstępnym wypełnieniem budki. Oczywiście - jaskółki i mnóstwo innych ptaków również jedzą muchy i komary ale albo mniejsze ilości albo "większym kosztem" - mam tu na myśli koszt brudnej elewacji, okna, futryn. Powody, które i Pan miał zapewne na myśli pisząc o antypatii wielu osób do jaskółek. Z jerzykami ten problem nie występuje. Również pozdrawiam. :)
@@Robinwood22 W większości są to dane z przed kilkunastu lat, wszystko się zmienia, a nikt nie chce tego zmieniać. To 6 cm naprawdę ma znaczenie. Naturalne siedliska to już odrębna sprawa, ale jeśli już chcemy pomagać, to róbmy tak by jednak miały przestrzeń, komfort życia, nie powinniśmy oszczędzać na materiale, my sobie tez nie budujemy ciasnych domów. A jerzyk z powodu silnego instynktu rozrodczego, wejdzie wszędzie, co tez rożnie się konchy. Wideo z treningiem skrzydeł ua-cam.com/video/1JNf_HKibSU/v-deo.html
Podziwiam merytorykę wypowiedzi. Lecz dlaczego uważa Pan że oknówki są znienawidzone przez ludzi? W moim rejonie nikt nie narzeka na nie, bardziej na szpaki, wroble, cukrówki.
Czasami algorytm yt dobrze działa i poleca. Cieszę się, że tu trafiłem. Uwielbiam ptaki, które dokarmiam i fotografuję, jak również uwielbiam majsterkować. Zasubskrybowałem :) Mimo, że sponsorwanym contentem to aż ocieka mi za monitor :) Ale rozumiem.
Czym malować bo nie zawsze lakier lakierowi jest równym. Kiedyś pomalowalem budki lęgowe drewnochronem po dwóch latach zdjolem bo nie wszedł nawet wróbel. Kupiłem w sklepie plastikowe również,klapa i to samo.
Powodu na niezasiedlenie budki szukałbym gdzie indziej. Nie sądzę żeby zewnętrzne malowanie miało na to wpływ. Plastikowa natomiast brzmi jak słaby pomysł na budkę dla ptaków. Ja maluję imregnatami - omawiam to w filmie.
Bardzo pomaga zawieszenie glosnika koło budki i puszczanie ich jerzykowych świstów... U mnie sie to sprawdzilo i w pierwszym roku wypuscily legi a było już baardzo puzno i wyleciały dopiero qe wrześniu gdzie juz dawno innych nie było na niebie ;) w tym roku również sie zameldowaly tylko 10 dni pozniej jak zawsze z racji zimnego miesiaca pewnie
Jasne. Ale trzeba pamiętać, że kontakt drewna z wilgocią będzie powodował złuszczanie tak czy inaczej. Nie ma preparatów do drewna trwałych na wieki :)
34 cm szerokości to za mało. bo młode jerzyki testują skrzydła w budce przed lotem i potrzebują 40cm szerokości. Poza tym należałoby dodać, że to bardziej wygląda jak reklama Ryobi, a nie materiał o budkach.
Dziękuję za opinię. Wymiary o których mówię to sugestia większości projektów, które można znaleźć. Oczywiście jeśli budka będzie większa to będzie super. Co do sprzętu - mam w pracowni wyłącznie elektronarzędzia Ryobi. Jestem z nich zadowolony, współpracuję z marką od lat. Dlaczego miałbym to ukrywać? Czymś przecież muszę pracować :) Pozdrowienia!
@@Robinwood22 Rozumiem, ale na potrzeby filmu wystarczyłoby pokazać tylko narzędzia potrzebne do wykonania budki, a tak wygląda jakby Pan był dealerem Ryobi, który chce handlować sprzętem pod pretekstem tworzenia kontentu o budkach. Trochę to słabo wygląda i raczej odstrasza potencjalnych odbiorców tego filmu, bo bardziej wygląda jak żywa reklama, a to film sponsorowany powinno być dodane w opisie. Poza tym wszystko OK.
@@marekjedrusik8954 myślę, że merytoryce wykonania budki niczego w filmie nie można zarzucić i to ona stanowi o jego wartości. Jak napisałem otwarcie - współpracuję z marką. Taki jest standard współczesnego YT. Niczego nie narzucam, nie przekłamuję i nie twierdzę, że jest jedyne ani nawet, że najlepsze. Prezentuję podczas pracy to, czego autentycznie używam. Współprace dają mi zwrot kosztów filmów i dzięki temu ich tworzenie w ogóle jest możliwe. W innym wypadku nie miałbym za co ich tworzyć. Co jest więc lepsze, Pana zdaniem...? Współpraca i tworzenie filmów, które niosą jakąś pożyteczną treść czy rezygnacja i zostawienie UA-cam'a "influenserom" od taniej często i jałowej rozrywki ? Oni, notabene, zarabiają na promowaniu tysiące razy więcej... :) Wszystkiego dobrego!
Tak, świetna uwaga która umknęła mi w trakcie nagrywania... Podobnie jest np. z domkami, które buduje się dla jeży - one również nie lubią malowanych wnętrz. Dzięki za uzupełnienie :)
Jesteś ignorantem. Jak się okazuje pozbawionym kultury. O obu tych rzeczach można się dowiedzieć z jednego Twojego komentarza a mogłeś tego uniknąć nie pisząc nic :) Domyślam się, że to zresztą nie koniec. Mylę się? :)
Wszystko fajnie, bardzo ładny odcinek. Jedno ale. Nie wolno używać żadnych impregnatów! Po to wiesza się budki jesienią żeby przesiąkły zapachem, kolorem naturalnym środowiska. Impregnat nie jest wskazany. Jesienna pogoda jest swoistym oswojeniem budki wykonanej przez człowieka z naturalnym środowiskiem. Proszę aby wybrzmiało to w kolejnych odcinkach. Pozdrawiam
Dziękuję za miłe słowa. Cóż, bardzo to poetyckie co Pan (Pani?) pisze ale nie podzielam tej opinii. :) Z mojej praktyki wynika jasno, że dla ptaków, jeży, kotów ale też np owadów, bo tworzę też dużo domków dla nich, pomalowanie konstrukcji z zewnątrz impregnatem do drewna, lakierobejcą lub np. olejem nie niesie najmniejszego negatywnego skutku ale doskonale przedłuża żywotność domku. A o tym, że maluję tylko z zewnątrz zwykle w filmach wspominam. Tak więc zgodnie z własnym sumieniem i doświadczeniem nie mogę spełnić tej prośby ;) Pozdrowienia!
@@Robinwood22 Rozumiem kwestię przyzwyczajenia/doświadczenia i nie zamierzam Panu niczego narzucać. Napisałem to na podstawie moich doświadczeń i obserwacji do których zachęcam. Generalnie popieram budki tam gdzie trudno ptaki zatrzymać, z różnych względów. Natomiast jestem przeciwnikiem wieszania budek w parkach i lasach. Dlaczego? Tu oddaję pole do obserwacji, podglądania...życzę dużo sukcesów i realizacja celów. Pozdrawiam
Mnie tam nie żal :) Współprace na tym polegają, to w dzisiejszych czasach oczywistość jeśli chce się prowadzić kanał i jak najmniej do tego dopłacać (bo naprawdę nie przynosi to kokosów :) ). Najważniejsze, czy przekaże się w filmie jakieś wartościowe treści i w tym wypadku dokładnie tak jest. Pod warunkiem, że chce sieje obiektywnie dostrzec ;) Pozdrawiam :)
Super film, świetnie opowiedziane krok po kroku i pokazane jak wykonać.
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Jeśli chodzi o szerokość budki, to minimum 40 cm, ponieważ jerzyki trenują skrzydła w budce, proszę sobie wyobrazić 2-3 młode machające skrzydłami przy rozpiętości każdego 40 cm. Budka jest ostatecznością w ochronie jerzyka, wiec róbmy ja większa, by im się dobrze żyło. Otwór wlotowy powinien mieć 28/65 mm, wtedy takiej budki nie zasiedli szpak, a szpak jest zagrożeniem dla jerzyka, gdyż do budowy gniazda znosi sznurki, w które zaplątują się nogi jerzyka, kończy się to rożnie, od utraty palców, a nawet do śmierci. Warto wyposażyć budkę w nieckę gniazdowa, co przyspieszy przystąpienie do lęgu, oraz zwiększy szanse na pełny lęg. Jerzyk buduje gniazdo z tego co złapie w powietrzu, najczęściej są to piorą, a ze zalezą mu na jak najszybszym przystąpieniu do rozrodu, często jajka są składane na gola deska, co powoduje ze jajka uciekają gdzieś rogi budki, a to już są traty. Jeśli nie mamy niecki, można włożyć troszkę drobnych piór do budki, co pozwoli ulepić czarkę.
Więcej ciekawych informacji na stronie facebook.com/search/top?q=jerzyki%20w%20polsce
A duże ilości owadów w tym komarów, pochłania jaskółka oknówka, która jest znienawidzona rzez ludzi. Pozdrawiam.
Dzięki za wskazówki. Informacje, które przekazałem znalazłem w ornitologicznych źródłach ale faktycznie, zorientowałem się, że nie są one jednomyślne. Wiem, że budki o wymiarach jakie zaproponowałem są z sukcesami zasiedlane przez jerzyki więc raczej nie ma problemu. Co do szerokości - z pewnością te 6 cm nie zrobi wielkiej różnicy zwłaszcza, że jerzyki potrafią zagnieździć się w bardzo wąskich naturalnych szczelinach, w których nie znajdą nawet namiastki takiego komfortu. Ale zgoda - im szersza budka, tym większy komfort. Fajna jest sugestia z niecką oraz wstępnym wypełnieniem budki. Oczywiście - jaskółki i mnóstwo innych ptaków również jedzą muchy i komary ale albo mniejsze ilości albo "większym kosztem" - mam tu na myśli koszt brudnej elewacji, okna, futryn. Powody, które i Pan miał zapewne na myśli pisząc o antypatii wielu osób do jaskółek. Z jerzykami ten problem nie występuje. Również pozdrawiam. :)
@@Robinwood22 W większości są to dane z przed kilkunastu lat, wszystko się zmienia, a nikt nie chce tego zmieniać. To 6 cm naprawdę ma znaczenie. Naturalne siedliska to już odrębna sprawa, ale jeśli już chcemy pomagać, to róbmy tak by jednak miały przestrzeń, komfort życia, nie powinniśmy oszczędzać na materiale, my sobie tez nie budujemy ciasnych domów. A jerzyk z powodu silnego instynktu rozrodczego, wejdzie wszędzie, co tez rożnie się konchy. Wideo z treningiem skrzydeł ua-cam.com/video/1JNf_HKibSU/v-deo.html
@@arturarti2705 piękne ujęcia. :) Robimy więc 40 cm szerokości. Dzięki!
@@Robinwood22 🤝👍💪
Podziwiam merytorykę wypowiedzi. Lecz dlaczego uważa Pan że oknówki są znienawidzone przez ludzi? W moim rejonie nikt nie narzeka na nie, bardziej na szpaki, wroble, cukrówki.
Czasami algorytm yt dobrze działa i poleca.
Cieszę się, że tu trafiłem. Uwielbiam ptaki, które dokarmiam i fotografuję, jak również uwielbiam majsterkować.
Zasubskrybowałem :)
Mimo, że sponsorwanym contentem to aż ocieka mi za monitor :) Ale rozumiem.
Cieszę się! 🙂
Fajny odcinek dobrze powiedziane ,juz mi sie chce robic taką sama przyjemnosc zrobienia i oczywiście pomoc ptaszkom i nam od komarow 😄
Pzdr.
Świetnie, że zadziałało ;) Pozdrowienia!
Czym malować bo nie zawsze lakier lakierowi jest równym. Kiedyś pomalowalem budki lęgowe drewnochronem po dwóch latach zdjolem bo nie wszedł nawet wróbel. Kupiłem w sklepie plastikowe również,klapa i to samo.
Powodu na niezasiedlenie budki szukałbym gdzie indziej. Nie sądzę żeby zewnętrzne malowanie miało na to wpływ. Plastikowa natomiast brzmi jak słaby pomysł na budkę dla ptaków. Ja maluję imregnatami - omawiam to w filmie.
Spoko ale jak je zwabić?
Po pierwsze zbudować budkę. Po drugie uzbroić się w cierpliwość 🙂 Jeśli mają się zagnieździć to ją znajdą. Jak nie w tym roku to w kolejnym 👍
Bardzo pomaga zawieszenie glosnika koło budki i puszczanie ich jerzykowych świstów... U mnie sie to sprawdzilo i w pierwszym roku wypuscily legi a było już baardzo puzno i wyleciały dopiero qe wrześniu gdzie juz dawno innych nie było na niebie ;) w tym roku również sie zameldowaly tylko 10 dni pozniej jak zawsze z racji zimnego miesiaca pewnie
Czy ten impregnat nadaje się do drewnianych skrzyń na warzywa? :)
Jasne. Ale trzeba pamiętać, że kontakt drewna z wilgocią będzie powodował złuszczanie tak czy inaczej. Nie ma preparatów do drewna trwałych na wieki :)
👌
👍
Tu byłem,Tony Halik.2023.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym sprzymierzeńcu w walce z komarami, nietoperzami. Nie żebym podpowiadał temat następnego filmiku.
Pozdrawiam.
Bardzo dobra sugestia i fajne wyzwanie! :)
No nawet tu hejt się wkrada domorosłych wszech wiedzących instruktorów. Proszę się nie przejmować i jak to śpiewał W.Młynarski"Róbmy swoje"
:) Jak zawsze ;) Dzięki!
34 cm szerokości to za mało. bo młode jerzyki testują skrzydła w budce przed lotem i potrzebują 40cm szerokości.
Poza tym należałoby dodać, że to bardziej wygląda jak reklama Ryobi, a nie materiał o budkach.
Dziękuję za opinię. Wymiary o których mówię to sugestia większości projektów, które można znaleźć. Oczywiście jeśli budka będzie większa to będzie super. Co do sprzętu - mam w pracowni wyłącznie elektronarzędzia Ryobi. Jestem z nich zadowolony, współpracuję z marką od lat. Dlaczego miałbym to ukrywać? Czymś przecież muszę pracować :) Pozdrowienia!
@@Robinwood22 Rozumiem, ale na potrzeby filmu wystarczyłoby pokazać tylko narzędzia potrzebne do wykonania budki, a tak wygląda jakby Pan był dealerem Ryobi, który chce handlować sprzętem pod pretekstem tworzenia kontentu o budkach.
Trochę to słabo wygląda i raczej odstrasza potencjalnych odbiorców tego filmu, bo bardziej wygląda jak żywa reklama, a to film sponsorowany powinno być dodane w opisie.
Poza tym wszystko OK.
@@marekjedrusik8954 myślę, że merytoryce wykonania budki niczego w filmie nie można zarzucić i to ona stanowi o jego wartości. Jak napisałem otwarcie - współpracuję z marką. Taki jest standard współczesnego YT. Niczego nie narzucam, nie przekłamuję i nie twierdzę, że jest jedyne ani nawet, że najlepsze. Prezentuję podczas pracy to, czego autentycznie używam. Współprace dają mi zwrot kosztów filmów i dzięki temu ich tworzenie w ogóle jest możliwe. W innym wypadku nie miałbym za co ich tworzyć. Co jest więc lepsze, Pana zdaniem...? Współpraca i tworzenie filmów, które niosą jakąś pożyteczną treść czy rezygnacja i zostawienie UA-cam'a "influenserom" od taniej często i jałowej rozrywki ? Oni, notabene, zarabiają na promowaniu tysiące razy więcej... :) Wszystkiego dobrego!
ua-cam.com/video/u2JixPukuh0/v-deo.html🎂💐🍀 Dziekuje za ciekawy program, wszystkiego najlepszego
Dziękuję! :)
Cóż za reklama marki Ryobi ;-)
Nie ukrywam tego, że od lat z Ryobi współpracuję. 90% sprzętu to u mnie marka i jestem z niej bardzo zadowolony 🙂
Ważna rzecz nie powinno się malować budek w środku ponieważ ptaki mniej chętnie się osiedlają w takich budkach
Tak, świetna uwaga która umknęła mi w trakcie nagrywania... Podobnie jest np. z domkami, które buduje się dla jeży - one również nie lubią malowanych wnętrz. Dzięki za uzupełnienie :)
@@Robinwood22 Proszę bardzo!
Januszu reklamy, wez te swoje mity o komarach zjadanych przez jerzyki i wsadz se je gleboko w budke.
Jesteś ignorantem. Jak się okazuje pozbawionym kultury. O obu tych rzeczach można się dowiedzieć z jednego Twojego komentarza a mogłeś tego uniknąć nie pisząc nic :) Domyślam się, że to zresztą nie koniec. Mylę się? :)
Ni łatwiej kupić taką budkę? Pomyśl teraz ile osób ma takie narzędzie żeby taka budkę zrobić.
Wystarczy piłka i wkrętarka
Nie masz narzędzi - kup. To kanał dla lubiących majsterkowanie więc pokazuję jak to zrobić 🙂 Miałbym pokazać jak idę do sklepu po gotową? 😉
Wszystko fajnie, bardzo ładny odcinek. Jedno ale. Nie wolno używać żadnych impregnatów! Po to wiesza się budki jesienią żeby przesiąkły zapachem, kolorem naturalnym środowiska. Impregnat nie jest wskazany. Jesienna pogoda jest swoistym oswojeniem budki wykonanej przez człowieka z naturalnym środowiskiem. Proszę aby wybrzmiało to w kolejnych odcinkach. Pozdrawiam
Dziękuję za miłe słowa. Cóż, bardzo to poetyckie co Pan (Pani?) pisze ale nie podzielam tej opinii. :) Z mojej praktyki wynika jasno, że dla ptaków, jeży, kotów ale też np owadów, bo tworzę też dużo domków dla nich, pomalowanie konstrukcji z zewnątrz impregnatem do drewna, lakierobejcą lub np. olejem nie niesie najmniejszego negatywnego skutku ale doskonale przedłuża żywotność domku. A o tym, że maluję tylko z zewnątrz zwykle w filmach wspominam. Tak więc zgodnie z własnym sumieniem i doświadczeniem nie mogę spełnić tej prośby ;) Pozdrowienia!
@@Robinwood22 Rozumiem kwestię przyzwyczajenia/doświadczenia i nie zamierzam Panu niczego narzucać. Napisałem to na podstawie moich doświadczeń i obserwacji do których zachęcam. Generalnie popieram budki tam gdzie trudno ptaki zatrzymać, z różnych względów. Natomiast jestem przeciwnikiem wieszania budek w parkach i lasach. Dlaczego? Tu oddaję pole do obserwacji, podglądania...życzę dużo sukcesów i realizacja celów. Pozdrawiam
@@szambelan1407 i ja pozdrawiam! :)
takie budki bedą budować wszyscy co mają takie oprzyrządowanie HA,HA,HA
Reklama,żal
Mnie tam nie żal :) Współprace na tym polegają, to w dzisiejszych czasach oczywistość jeśli chce się prowadzić kanał i jak najmniej do tego dopłacać (bo naprawdę nie przynosi to kokosów :) ). Najważniejsze, czy przekaże się w filmie jakieś wartościowe treści i w tym wypadku dokładnie tak jest. Pod warunkiem, że chce sieje obiektywnie dostrzec ;) Pozdrawiam :)