Co sądzicie o takim podejściu do odnawiania starych budynków? Czy powinno się wracać do tego jak wyglądały kiedyś w ramach możliwości, czy jedynie traktować jako bazę do rozbudowy?
Twoje pytanie zawiera dwie możliwości i zgadzam się z Twoją tezą-w ramach możliwości wracać do tego jak wyglądały pierwotnie. Takie domy mają duszę dzięki temu nawiązujemy do historii którą w Polsce lubimy zakrzywiać 🤫
Dziękujemy za wszystkie komentarze :) Domek ogrzewany jest centralnie, na pelet. Mury są grube, poddasze solidnie ocieplone, powierzchnia nieduża, więc nie ma problemu z ogrzaniem. Finansowo - wiadomo, to nie jest dom energooszczędny, ale coś za coś - nam zależało nam na zachowaniu oryginalnej elewacji, nawet kosztem oszczędności. Koszt remontu byłby na pewno większy, gdyby nie to, że większość prac wykonywaliśmy sami. Domek rzeczywiście wynajmujemy, dlatego nie znajdziecie tam osobistych rzeczy. Uściski dla wszystkich kochających stare domy :)
tak pomyślałam ,że domek jest inwestycją tylko kiedy wam to się zwróci ? Kogo dzisiaj stać na takie "cudo" ? Podajcie ogłoszenia na niemieckich stronach ,przyjadą i może wynajmą, bo to przecież ich poniemieckie !
Ale cudny dom i bardzo dobrze , że właściciele nie zdecydowali się na nowoczesne przeróbki. Dodali tylko to co niezbędne, jestem zachwycona bryłą budynku, detalami ozdobnymi z zewnątrz tymi ceglanymi i wystrojem wnętrza. Dom marzeń
Świetny odcinek. Podziwiam właścicieli - niejeden budowlaniec mówi, że łatwiej zbudować coś nowego, aniżeli przerabiać stare budynki. Wymaga to wiedzy, mnóstwa pracy, cierpliwości, a często także sporych nakładów finansowych, ale... wspaniale, że dostrzeżono w tym domu duszę i utrzymano charakter tego miejsca. Mieszkam na Podlasiu, gdzie w wielu miejscowościach spotkać można starą, drewnianą architekturę, a tuż obok... nowoczesne bryły nijak nie wpisujące się w krajobraz. Oczywiście rozumiem właścicieli działek, którzy mają prawo budować na nich to, co chcą lub dowolnie przerabiać stare budynki, ale myślę, że to piękne, kiedy udaje się pogodzić potrzeby mieszkańców z tradycją i historią danego miejsca. Tu się udało - obejrzałam z przyjemnością.
W każdym starym domu mieszkali kiedyś jacyś ludzie (z rodziny lub obcy) i próbowali stworzyć z niego ognisko domowe. Po wojnie miliony ludzi zamieszkało w domach po kimś obcym, w szczególności spotkało to mieszkańców Ziem Zachodnich. Moi dziadkowie przybywszy do Szczecina zajęli mieszkanie w starej kamienicy (poniemieckiej oczywiście - innych nie było) w której miałam okazję spędzić pierwszych osiem lat życia. W tamtym czasie rzadko się mówiło o poprzednich lokatorach/właścicielach takich mieszkań (temat był w jakimś sensie tabu), mimo to ja sobie wciąż wyobrażałam kto mógł w nim przede mną mieszkać, czy był szczęśliwy i w jakim momencie życia musiał się nagle ewakuować porzucając cały swój świat. W międzyczasie rodzice dostali wyczekane (bo to PRL był, więc wiadomo) mieszkanie na nowo wybudowanym osiedlu, gdzie dużo wycierpiałam z powodów m.in. estetycznych. ;-) Do dziś kocham stare kamienice i czy to Szczecin, Wrocław czy Berlin, chętnie do nich zaglądam i podziwiam zachowane i odrestaurowane elementy starego wystroju np. stolarkę okienną i drzwiową, sztukaterie, piękne kafle, witraże, oświetlenie itd. Francuzi i Szwedzi też mają piękne kamienice, dlatego również do nich zamierzam się przejechać. :-) Tak, każdy stary dom ma duszę, bo skrywa w sobie najbardziej intymne historie ludzi w nim żyjących: radość i smutek, miłość i nienawiść, śmierć i żałobę.
Przepiekna okolica. Tam obok - w Niesulicach, jest cudne jezioro z bardzo przezroczysta woda. Moje stare strony... Super, ze odnawia sie te stare poniemieckie domy. Wychowalam sie w podobnym na skraju malego miasta, ale nasz juz mial werande i wielki taras nad nia. A strych i piwnice - byly mega i pelne tajemnic. Tez na strychu mielismy takie male otwierane okienka w dachu. Zawsze kojarzyly mi sie nie wiem czemu - z czolgiem. Musialam pewnie wtedy duzo ogladac "Czterej Pancerni i Pies". Super odcinek. Pozdrawiam z Ontario 🤗
Me pani dobry gust I ocalila pani piekny Dom. Ta stara kuchnia dobrze ze ocalona ale rozplanowanie jej wymaga dopracowania. Najbrazdziej nie zrozumiane dla mnie bardzo niskie drzwi. Schody nie zgodnie z nowymi standartami. Bardzo dobry pomysl z weranda. Povhwala dla pani ze zahowala zewnetrzny wyglad domku.Brawo dla pani. Przy takin projekcie profesjonalny architekt I architect wnetrz napewno zrobili by bardziej imponujacy project domku. Pozdrowienia dla pani domu , zrobila pani duzo dobrej roboty.milego mieszkania. Piekny dom I otoczenie.
Pierwszy raz w styczności z " Pomysł na Dom" , Panie Szanowny Kolego - do założyciela" lub prezentera kanału. Zacny pomysł na dokumenty związane z budownictwem. Popieram !!!! Muzyka w tle, wzywa do oglądania kolejnego materiału, podziwiam świetne ujęcia. Rzeczowe podejście do tematu i znakomita prezentacja. Domek istotnie śliczny, gustowny i na miarę możliwości polskiej rodziny. Gratulacje.
Fajny ten piec w "starej kuchni". Moi dziadkowie mieszkali też w malutkim domu (bez łazienki w środku) taka była norma jeszcze do drugiej wojny światowej. A oni swój domek budowali w latach 30-tych. W każdym z pokoi był też piec kaflowy, który stał przy wewnętrznej ścianie, co nie jest raczej optymalnym rozwiązaniem, ale wtedy jeszcze nie było centralnego ogrzewania. Na przeciwko tego domku znajdował się drugi, większy budynek gospodarczy z pralnią, warsztatem mojego dziadka i składzikiem na narzędzia ogrodnicze. Nie jestem pewna, ale chyba w miesiącach letnich można się było umyć w tej pralni. W jednym z rogów podwórka była wygódka, której nie znosiłam ze względu na smród i chłód. Pozostałą powierzchnię działki zajmował ogród, który okalały krzewy porzeczek i agrestu. Co ciekawe, w pokoju przy kuchni znajdowała się skrytka pod podłogą, w której przechowywano zapasy jedzenia na zimę. Było w niej bardzo chłodno. Taka tam mini piwniczka. W samej kuchni była też druga mini-spiżarnia na artykuły jedzeniowe używane na bieżąco. W chłodnych miesiącach roku moja babcia trzymała też jedzenie w specjalnej szafce na przeszklonej werandzie. Myślę, że te sprytne i mądre metody obchodzenia się z żywnością w czasach gdy nie było jeszcze lodówek mogą się niektórym architektom z eko-ściemy dzisiaj do czegoś przydać.
IMO Najfajniejszy dom jaki do tej pory widziałem na Waszym kanale! Szacunek dla właścicielki za zachowanie piękna starego budownictwa- niestety dzisiaj jest to dosyć rzadkie...
A teraz przydałaby się kropka nad i, czyli piękny kwitnący ogród pasujący do tego domu. Mała podpowiedź: w czasach młodości tego domu nikt nie sadził żywopłotu z żywotników 😉 Lilaki, jaśminowce, historyczne odmiany róż, piwonie, irysy... Do tego kilka drzew owocowych i warzywnik.. Byłoby w klimacie😀
Wolałabym obejrzeć dokładniej poszczególne pomieszczenia domu niż uroczą (niewątpliwie) buzię prowadzącego. Mam na myśli łazienki i werandę, po których kamera przeleciała w zawrotnym tempie.
Nasz budynek jest z 24 roku, też robiliśmy pełną renowację, mury fundamenty i część drewnianej konstrukcji została oryginalna. Bardzo szanuję wypowiedzi wszystkich na filmie, 100% zgoda a szczegolnie zdanie właścicielki "chcesz wyremontować stary dom żeby był jak nowy lepiej wybuduj nowy od podstaw" - lepiej sie nie dało :) powodzenia
Dom po remoncie wygląda super. Drzwi wejściowe piękne, weranda perfekt!!! Jeśli chodzi o meble to co prawda łóżek w domu dostatek, ale gdzie osoby śpiące w tych łóżkach mają trzymać swoje rzeczy? Chyba, że to łóżka dla gości. Ja bym się nie pomieściła z rzeczami w jednej małej szafie, komodzie i kufrze. Brakowałoby mi też roślinek w ciekawych doniczkach i innych drobiazgów dodających wnętrzu przytulności. Strych urządzono w praktyczny i pomysłowy sposób. Ogólnie bardzo ładnie, mimo, że minimalistycznie.
Jestem dolnoslazaczką i takich domów jest u nas mnóstwo . Uwielbiam , kiedy w domu nie ma mnóstwa gratów . A instytucja zduna jest bezcenna ❤️ Taki fachowiec stawiał mi kuchnię kaflową z haczykami do suszenia grzybów 😁 A weranda to wspaniała rzecz !!! Pozdrawiam właścicieli 👍
Mieszkałabym. Domek jest piękny, bardzo podoba mi się ten styl w budownictwie, ach - cegła! Weranda jest obłędna z fenomenalnym stołem - który pomieściłby moją sześcioosobową rodzinę :-) Co do przerabiania starych domów - sąsiedzi przerabiają dom na naszej ulicy od ponad 5 lat, bo ich wizja domu (bardzo nowoczesna) była całkowicie odmienna od zastanego budynku (z lat 60-tych). A na ulicy obok od 3 lat mieszka rodzina w nowym budynku na działce, na której stary budynek wyburzono - a budowę zaczęli rok po rozpoczęciu przebudowy tego u naszych sąsiadów... Myślę, że jeśli chce się nowoczesny budynek, nie powinno się przerabiać, tylko tworzyć na nowo. Podzielam zdanie Właścicielki z Waszego filmu.
Uważam, że powinniście zapytać o cenę zakupu i ewentualne fotografie stanu sprzed renowacji. W dzisiejszych czasach, by zainwestować 170k zł w dom, to on już na wejściu musiał być w calosci technicznie w bardzo dobrym stanie. Komentarz o wysokości kwoty renowacji jest bardzo do niczego bez danych o stanie technicznym i cenie wejściowej w inwestycje ;)
Przecież po tej cenie od razu widać, że remont zakończył się już dawno :)) Prowadzący napisał w innym komentarzu, że remont trwał długo i zakończył się 2019. Teraz co najmniej razy 2 taki remont
Kwestia fundamentów i belek dachowych reszta to pierd. Jeśli te pierwsze są zdrowe i robione przez porządnych budowlańców to stary dom nie jest ryzykiem. Aczkolwiek i tak wolałbym nowe pasywne modularne stodoły - koszty utrzymania 1/5 względem starych.
@@jakubjakub8494 po części się zgodzę, natomiast wielu ludzi nie ma zdolności kredytowych, by wybudować nowy - jedynym rozwiązaniem jest wzięcie starego i jego modernizacja. Do tego odnosił się stricte moj komentarz, bo część widzów nie ma pojęcia, czym jest 170k zł inwestycja, i o tym, jak dobrze kondycyjnie musi wychodzić obiekt, by raptem te kwotę w niego zainwestować i w nim żyć. Film buduje zapał, ale ostudzę go poniżej na swoim przykładzie bo materiał wspomnianych zdjęć i kwoty zakupu nie przedstawił. W 2017r poszedłem do doradcy kredytowego (miałem 24 lata i pierwsze dziecko w drodze, po narodzinach zdolności nie miałbym już wcale, a najgorzej nie zarabialem), doradcy takiego, który współpracuje z kilkoma bankami, a nie konkretnie jednym. Każdy bank, wymagał od 20-30% wkładu własnego i wyceniał 100m2 obiekt, bez działki na 400k zł, nie miałem możliwości nawet wystartować, bo na dzień dobry nie miałem 180tysiecy na działkę ,projekty i wkład wlasny. Więc znalazłem z żoną 130letni dom o powierzchni 170m2 po podłogach i działka z lasem o łącznej powierzchni 0,78ha - 7800m2, 3km od centrum 50000 ludności miasta na Śląsku. Zakupiłem te nieruchomosc za 180k oraz wziąłem 130 kredytu inwestycyjnego właśnie na termomodernizację. 130k poszło w pierwszym roku na wymianę dachu, rynien, stolarki okiennej, ociepleniu i elewacji, schodów wejściowych i kilku podmurówkach, kiedy ceny były jeszcze 3x niższe, niż dziś. Łączna inwestycja zamknie się (wraz z zakupem itd) na 500k zł, stan pod klucz, bez kuchni. 70%robot wykonałem sam, bez jakiejkolwiek pomocy, po godzinach pracy od poniedziałku do soboty. 4 lata temu moglem objąć drogę by sprobowac wybudować 100m2 nowy na 8arowej działce za 480k - zaręczam, mniej, nawet wtedy nie dało się zrobić w podobnym standardzie, w jakim mam odnowiony swój. Tymczasem wybrałem drogę renowacji i mam sporo większy dom w uroczym miejscu. Przy każdej inwestycji, potrzebne jest mnóstwo pracy, zdecydowanie więcej przy renowacji, aczkolwiek, jeżeli dobrze się to policzy, można na tym dobrze zarobić, a przynajmniej nie stracić. Życzę wszystkim udanych zakupów, możliwie najniższych inwestycji, siły i cierpliwości podczas budowy i przede wszystkim, realizacji marzeń :)
@@Jack-tt4ei Szanuję za męskie decyzje i wytrwałe podążanie ścieżką. Cieszę się że mimo wszystko wyszło na dobre, niestety mordujemy piękna motoryzację w imię autystycznej dziewczynki ze Skandynawii a to na domach pasywnych powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Kredyty pomocowe, ulgi podatkowe no nie wiem napewno by się dało ale Polska nie rządzą Polacy :(
@@jakubjakub8494 a kiedy rzadzili? Chyba przed 1772 rokiem... ja zauwazylem ze od 2015 jakby zaczeli troche rzadzic polacy ale od 2020 juz nie jestem tego taki pewny
Miałem przyjemność gościć w tym domu kilka dni (bo jest to domek dla wczasowiczów również - polecam). Jest cudowny i magiczny, z duszą a zarazem ma nowoczesną infrastrukturę (woda, ogrzewanie, kuchnia, prąd, net). Właściciele to prawdziwi pasjonaci historii regionu, architektury i natury (między innymi). I właśnie Natura odgrywa tu jedną z głównym ról choć zdaję sobie sprawę, że nie o to chodziło w tym filmie (o filmie będzie za chwilę). Za werandą znajduje się ogród z drzewami owocowymi. Tak pysznych jabłek nie jadłem od dzieciństwa. Oczywiście dary ogrodu można kosztować w gratisie. Za ogrodem, wokół są przepiękne lasy liściaste, z pomnikowymi dębami. Kilkaset metrów dalej - jezioro. W lasach są niesamowite wąwozy. To wszystko wokół tego domku, którego właściciele ręcznie odrestaurowywali każdą z cegieł (chyba dlatego Ceglany Domek - cegły są oryginalne). Spokój, cisza, na uboczu uroczej wioski. Natomiast film jest zrealizowany doskonale i przyznaję to jako aktywny wytwórca amatorskich obrazków:) Świetne zdjęcia i montaż, dobra gradacja obiektywów, wyśmienicie wykorzystane zastane Słońce (ujęcia z zewnątrz czy na werandzie). Brawo!! :)
Przepiękny dom. Jestem pod wrażeniem. Moja babcia jest Niemką. Przypomina ten dom mi dzieciństwo. Można właścicielom tylko podziękować i pogratulować za odtworzyenie i utrzymanie starego domu. Tyle w nim historii.
Zrobiliśmy coś takiego , kompletny remont , ze starego domu zostały ściany zewnętrzne . Myśle ze zaoszczędziliśmy ok 100 k . na zakupie działki budowlanej i sprawy z pozwololeniami , Fundamentami , i stanem Surowym . Dodam że zawodowo się zajmuje czymś takim i kilka tysięcy godzin spędziłem na budowie naszego domku . Jest piękny i zapewne warto było ! Wytrwałości ✌🏻
@@danielm4084 nie , w środku tylko tynk tradycyjny , właśnie kończę impegnowac drewno i zaczynam fasadę , nie polecam izolowania ścian zewnętrznych od środka …
Piękny dommm ,,podziwiam bo mam podobny gust ::W moim domu zachowałam stare deski podłogowe na podłodze ,,a ze nie bardzo mnie stać na szlifowanie i odnawianie ;;pomalowałam na biało ,,jest cudnie ,,
Zachwycająca praca! Chylę czoła przed właścicielami za zachowanie stylu tego domu i jego ducha. Ja bym może tylko w domu użyła więcej drewna nie przykrywając go farbą. Jednak ogólnie jestem pod ogromnym wrażeniem. Brawo!
@@Investczer czy ocieplenie musi być ? czy wawel jest ocieplony ! niestety coś za coś zabytków czy starych domów z duszą jak ten się nie ociepla elewacji . Jezeli chcemy zachować oryginalną elewację czy bryłę to ocieplić co najwyzej mozna stropy, wenętrzne śćiany, wystrczą nowe szczelne okna z epoki (oczywiście drewniane) zeby pozostał charakter.
@@mateox9553 charaktrr jan w d .. zimno hehe. Ale mozna od srodka cienka warstwe dac i fron sie nie zmienia. A co ma wawel do wiartaka 😂 w ziemiance tez nie bylo ocieplenia. Chcesz mieszkac w ziemiance? Boja nie.
Ale pięknie wyszło! Czerwona cegła to moje marzenie od lat :) Na szczęście trafiliśmy w Ceglanym renesansie na piękne cegiełki i choć trochę będziemy ich mieć w domu, w salonie :)
Dom jest przepiękny. Moje marzenie mieć taki domek. Świetnie bym się w nim czuł. Wiadomo, że urządzenie wnętrz jest kwestią gustu i coś bym zmienił, ale ogólnie rewelacja.
Po pierwszych 5 sekundach prezentacji domu zrobiłam "Wow!" później było już tylko lepiej :) dom jest przepiękny-nieperfekcyjny ascetyczny, skromny. Z zewnątrz przypomina mi chałupę Pawlaka z Samych Swoich, wnętrze natomiast przywodzi na myśl wszystkie czarno-białe filmy, jak chociażby Nikt nie wola Kutza czy nawet Idę Pawlikowskiego. Naprawdę wygląda jak scenografia. Ktoś mógłby tam nagrać film, stylizowany na taki sprzed 65ciu lat. Oczami wyobraźni widzę w nim kobietę z lokami na głowie, ubrana w garsonkę, rozsiadająca się w fotelu i odpalająca zapałkami papierosa z miękkiej paczki 😉 wyobraźnia mnie poniosła, ale serio jestem pełna uznania dla właścicielki. Stworzyla Pani niesamowite dzieło!
Bardzo ładnie, choć zakręcony układ pomieszczeń. Ja bym dodała jeszcze półki w sypialni pod dachem na książki i bibeloty i odmalowała lakierem lub olejowymi farbami starą szafę by nadać jej bardziej elegancki charakter. Pozdrawiam ludzi szanujących dawne domy 😍
Mieszkałam w takim poniemieckim domu w Żaganiu w dzielnicy Kolonia Laski (niem. Formoza), przez pierwszych 13 lat życia. Mam ogromny sentyment do tego typu zabudowy. U nas też były takie schody, kafle i piec. Z jednego pomieszczenia przechodziło się do drugiego. Dom znajdował się na dużej działce, obok stały solidne budynki gospodarcze. Nowi właściciele nie nadali jednak wnętrzu domu pierwotnego, niemieckiego klimatu. Wystrój niemieckich domów różnił się zdecydowanie od tego zaaranżowanego przez nowych gospodarzy. Meble były solidne, ciężkie, raczej ciemne, często bogato zdobione. Były też jaśniejsze, ale wówczas lakierowane. W kredensach bogata zastawa stołowa, dużo bibelotów. W kuchni wisiały makatki, z haftowanymi sentencjami. Te wnętrza nie wyglądały skromnie, raczej bogato mieszczańsko. Podsumowując, na zewnatrz budynek nie odbiega od oryginału, jednak w środku prezentuje już zupełnie inny, nowy styl ( z wyjątkiem korytarza, schodów i pieca).
Witam, a jak to wygląda od strony prawnej? Temat wymagał min. zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę, a więc zaczynamy funkcjonować pod rządami aktualnych warunków technicznych, a więc wchodzimy w obowiązkową termomodernizację. Par.328 i 329. Izolacyjność cieplna przegród - jak to zostało rozwiązane w braku docieplenia zewnętrznego? Przy modernizacji obiektów zabytkowych jest to wyzwanie, ale tutaj, w podobnej sytuacji nic na ten temat nie wspomniano. Jak to obeszliście?
Piekny dom, sam mieszkam w starym domu ktory wyremontowalismy i chcielismy autentyczny wyglad niz wszystko nowoczesne dlatego zachowalismy i odnowilismy tak jak na filmie duzo oryginalnych elementow
Szczerze, z wielką sympatią i pozytywnie, zazdroszczę odwagi, pomysłowości, wizji i spojrzenia na przeszłość. Pieniądze? W takim przypadku nie są najważniejsze.
,, ten STYL budowania domów mi się bardzo podoba / ZEWNĘTRZNY,,, - byłam - widziałam / szkoda że w naszych stronach ich nie ma / i kupić za tak niską cenę,,,,
mam uprzejmą prośbę we filmie jest informacja " posadzka wykonana z nowych kafli cementowych, wykonana w starej technologii, którą można było spotkać" - jestem zainteresowana wykonaniem takich nowych kafli odwzorowując w moim przypadku kafle z 1910 r. w starej technologii. Posadzka o której piszę jest w sieni w kamienicy w Krakowie, niestety przez ten okres czasu nie była szanowana, obecnie MPO wozi po niej kubły ze śmieciami, pojemniki z odpadami BIO, butelki itp., przedtem kubły w PRL były wynoszone na drągach teraz jest postęp są kółka plastikowe, które wytrzymują bez problemu obciążenie 250 kg . Budynek stoi na terenie zabytkowym A - 608 nie jest wpisany indywidualną kartą jako zabytek. Chciałabym zachować pamiątkę po Dziadkach bo już inspektor WKZ obecnie nie wpisał tę posadzkę jako zabytek Uprzejmie proszę o namiar, gdzie mogę zlecić wykonanie takiej posadzki ? od dłuższego czasu nie znalazłam wykonawcy
Tak jak już zauważono w komentarzach - nie wygląda aby ktoś mieszkał w tym domu na stałe. To albo dom wypadowy, na weekendy, albo kolejna inwestycja na wynajem. Zawsze jakoś mi się smutniej robi ze świadomością, że nikt tam na prawdę nie mieszka. Co do remontów starych budynków - tutaj chyba poszło gładko, ale trzeba pamiętać, że wiele z tych nieruchomości to rudery do kapitalnego remontu, z różnymi niespodziankami konstrukcyjnymi. A koszt naprawy tych niespodzianek i innych wieloletnich zaniedbań to na prawdę duże kwoty. Warto pamiętać i nie romantyzować rzeczywistości. Ale dość narzekania, sam dom faktycznie jest śliczny i doceniam myśl odcinka, aby szanować dziedzictwo architektoniczne i nie silić się na robienie wszystkiego nowego :)
Dom bardzo stylowy a elewacja urzekająca, ciekawi mnie jedynie kwestia energooszczędności w domu bez ocieplenia - musi tutaj wychodzić dość niekorzystnie, tym bardziej jeśli ogrzewany jest tradycyjnymi metodami typu węgiel czy gaz
Jak z trzymaniem ciepła w takim domu? Z zewnątrz nie jest ocieplony, od środka chyba również nie? Jak to jest rozwiązane, by nie pójść z torbami za ogrzewanie?
Co sądzicie o takim podejściu do odnawiania starych budynków? Czy powinno się wracać do tego jak wyglądały kiedyś w ramach możliwości, czy jedynie traktować jako bazę do rozbudowy?
Zdecydowanie ratować i odtwarzać, co się da :)
Zgadzam sie to takie dziedzictwo kulturowe. Acz kolwiek jesli ktoś z "umiarem i smakiem" potrafi rozbudować to też czemu nie.
To nie jest poniemiecki dom
Twoje pytanie zawiera dwie możliwości i zgadzam się z Twoją tezą-w ramach możliwości wracać do tego jak wyglądały pierwotnie. Takie domy mają duszę dzięki temu nawiązujemy do historii którą w Polsce lubimy zakrzywiać 🤫
@@adamczaja-pankiewicz Bzdury piszesz ,ten domek jest w woj Lubuskim więc to tereny poniemieckie .
Dziękujemy za wszystkie komentarze :) Domek ogrzewany jest centralnie, na pelet. Mury są grube, poddasze solidnie ocieplone, powierzchnia nieduża, więc nie ma problemu z ogrzaniem. Finansowo - wiadomo, to nie jest dom energooszczędny, ale coś za coś - nam zależało nam na zachowaniu oryginalnej elewacji, nawet kosztem oszczędności. Koszt remontu byłby na pewno większy, gdyby nie to, że większość prac wykonywaliśmy sami. Domek rzeczywiście wynajmujemy, dlatego nie znajdziecie tam osobistych rzeczy. Uściski dla wszystkich kochających stare domy :)
tak pomyślałam ,że domek jest inwestycją tylko kiedy wam to się zwróci ? Kogo dzisiaj stać na takie "cudo" ? Podajcie ogłoszenia na niemieckich stronach ,przyjadą i może wynajmą, bo to przecież ich poniemieckie !
A gdzie ten domek i jak wynajmujecie? Jest jakiś link? Zainteresował mnie domek na drzewie ☺️
Cześć, mam pytanie jak z konserwatorem? Weranda, okno dachowe? Pozdrawiam piękny dom 🙂
Ale cudny dom i bardzo dobrze , że właściciele nie zdecydowali się na nowoczesne przeróbki. Dodali tylko to co niezbędne, jestem zachwycona bryłą budynku, detalami ozdobnymi z zewnątrz tymi ceglanymi i wystrojem wnętrza. Dom marzeń
Bryła z zewnątrz jest rzeczywiście czarująca. Przenosi w czasie!
Tak jest ,modre podejście a nie tak jak i Kasi z To się nie udaaa aż przykro jej program' ogladac
Wspaniały dom. Cegła w świetnym stanie. Wewnatrz domu skromnie ale ze smakiem i historią. Brawo👏👏👏
Świetny odcinek. Podziwiam właścicieli - niejeden budowlaniec mówi, że łatwiej zbudować coś nowego, aniżeli przerabiać stare budynki. Wymaga to wiedzy, mnóstwa pracy, cierpliwości, a często także sporych nakładów finansowych, ale... wspaniale, że dostrzeżono w tym domu duszę i utrzymano charakter tego miejsca. Mieszkam na Podlasiu, gdzie w wielu miejscowościach spotkać można starą, drewnianą architekturę, a tuż obok... nowoczesne bryły nijak nie wpisujące się w krajobraz. Oczywiście rozumiem właścicieli działek, którzy mają prawo budować na nich to, co chcą lub dowolnie przerabiać stare budynki, ale myślę, że to piękne, kiedy udaje się pogodzić potrzeby mieszkańców z tradycją i historią danego miejsca. Tu się udało - obejrzałam z przyjemnością.
To akurat trzeci odnowiony budynek właścicieli, więc niejedno już widzieli :)
No pięknie to nie ważne że poniemieckie każdy dom ma duszę . A niemcy mieli dobry smak i daje obraz przytulności i funkcionalności . Bravo!
W każdym starym domu mieszkali kiedyś jacyś ludzie (z rodziny lub obcy) i próbowali stworzyć z niego ognisko domowe. Po wojnie miliony ludzi zamieszkało w domach po kimś obcym, w szczególności spotkało to mieszkańców Ziem Zachodnich. Moi dziadkowie przybywszy do Szczecina zajęli mieszkanie w starej kamienicy (poniemieckiej oczywiście - innych nie było) w której miałam okazję spędzić pierwszych osiem lat życia. W tamtym czasie rzadko się mówiło o poprzednich lokatorach/właścicielach takich mieszkań (temat był w jakimś sensie tabu), mimo to ja sobie wciąż wyobrażałam kto mógł w nim przede mną mieszkać, czy był szczęśliwy i w jakim momencie życia musiał się nagle ewakuować porzucając cały swój świat. W międzyczasie rodzice dostali wyczekane (bo to PRL był, więc wiadomo) mieszkanie na nowo wybudowanym osiedlu, gdzie dużo wycierpiałam z powodów m.in. estetycznych. ;-)
Do dziś kocham stare kamienice i czy to Szczecin, Wrocław czy Berlin, chętnie do nich zaglądam i podziwiam zachowane i odrestaurowane elementy starego wystroju np. stolarkę okienną i drzwiową, sztukaterie, piękne kafle, witraże, oświetlenie itd. Francuzi i Szwedzi też mają piękne kamienice, dlatego również do nich zamierzam się przejechać. :-) Tak, każdy stary dom ma duszę, bo skrywa w sobie najbardziej intymne historie ludzi w nim żyjących: radość i smutek, miłość i nienawiść, śmierć i żałobę.
@@KasiaBSalak dokładnie ,podzielam twoje myśli .
@@arkadiuswolf9047 A ja Pana. Wszystkiego dobrego życzę. :-)
Przepiekna okolica. Tam obok - w Niesulicach, jest cudne jezioro z bardzo przezroczysta woda. Moje stare strony... Super, ze odnawia sie te stare poniemieckie domy. Wychowalam sie w podobnym na skraju malego miasta, ale nasz juz mial werande i wielki taras nad nia. A strych i piwnice - byly mega i pelne tajemnic. Tez na strychu mielismy takie male otwierane okienka w dachu. Zawsze kojarzyly mi sie nie wiem czemu - z czolgiem. Musialam pewnie wtedy duzo ogladac "Czterej Pancerni i Pies". Super odcinek. Pozdrawiam z Ontario 🤗
Uśmiałam się. Mam podobne skojarzenia.
Jedno słowo przepiękny ....gratulacje dla właścicielki i szacunek za ten remont i zostawienie cudnej cegły
Me pani dobry gust I ocalila pani piekny Dom.
Ta stara kuchnia dobrze ze ocalona ale rozplanowanie jej wymaga dopracowania.
Najbrazdziej nie zrozumiane dla mnie bardzo niskie drzwi.
Schody nie zgodnie z nowymi standartami.
Bardzo dobry pomysl z weranda.
Povhwala dla pani ze zahowala zewnetrzny wyglad domku.Brawo dla pani.
Przy takin projekcie profesjonalny architekt I architect wnetrz napewno zrobili by bardziej imponujacy project domku.
Pozdrowienia dla pani domu , zrobila pani duzo dobrej roboty.milego mieszkania.
Piekny dom I otoczenie.
Przepiękne!! 💕 domy z duszą czarują swoim wyjątkowym charakterem i skrywaną tajemnicą minionych lat..
Piękny dom, gratuluję pomysłu.
Stare domy mają duszę.
Pierwszy raz w styczności z " Pomysł na Dom" ,
Panie Szanowny Kolego - do założyciela" lub prezentera kanału. Zacny pomysł na dokumenty związane z budownictwem. Popieram !!!!
Muzyka w tle, wzywa do oglądania kolejnego materiału, podziwiam świetne ujęcia. Rzeczowe podejście do tematu i znakomita prezentacja.
Domek istotnie śliczny, gustowny i na miarę możliwości polskiej rodziny. Gratulacje.
Fajny ten piec w "starej kuchni". Moi dziadkowie mieszkali też w malutkim domu (bez łazienki w środku) taka była norma jeszcze do drugiej wojny światowej. A oni swój domek budowali w latach 30-tych. W każdym z pokoi był też piec kaflowy, który stał przy wewnętrznej ścianie, co nie jest raczej optymalnym rozwiązaniem, ale wtedy jeszcze nie było centralnego ogrzewania. Na przeciwko tego domku znajdował się drugi, większy budynek gospodarczy z pralnią, warsztatem mojego dziadka i składzikiem na narzędzia ogrodnicze. Nie jestem pewna, ale chyba w miesiącach letnich można się było umyć w tej pralni. W jednym z rogów podwórka była wygódka, której nie znosiłam ze względu na smród i chłód. Pozostałą powierzchnię działki zajmował ogród, który okalały krzewy porzeczek i agrestu. Co ciekawe, w pokoju przy kuchni znajdowała się skrytka pod podłogą, w której przechowywano zapasy jedzenia na zimę. Było w niej bardzo chłodno. Taka tam mini piwniczka. W samej kuchni była też druga mini-spiżarnia na artykuły jedzeniowe używane na bieżąco. W chłodnych miesiącach roku moja babcia trzymała też jedzenie w specjalnej szafce na przeszklonej werandzie. Myślę, że te sprytne i mądre metody obchodzenia się z żywnością w czasach gdy nie było jeszcze lodówek mogą się niektórym architektom z eko-ściemy dzisiaj do czegoś przydać.
IMO Najfajniejszy dom jaki do tej pory widziałem na Waszym kanale! Szacunek dla właścicielki za zachowanie piękna starego budownictwa- niestety dzisiaj jest to dosyć rzadkie...
Dzięki! Moim zdaniem to jeden z najfajniejszych domów, jakie mieliśmy.
Bardzo udana renowacja. Ten kufer pozostały po repatriantach, rozłożył mnie na łopatki:)- to się nazywa zachować "duszę domu":) Brawo:)
Nie kulisci scian ,nie demolowaliscie domu a odrazu zainwestowali pieniadze na wykonczenie i uleprzenie mieszkania. Bravo !
A teraz przydałaby się kropka nad i, czyli piękny kwitnący ogród pasujący do tego domu. Mała podpowiedź: w czasach młodości tego domu nikt nie sadził żywopłotu z żywotników 😉 Lilaki, jaśminowce, historyczne odmiany róż, piwonie, irysy... Do tego kilka drzew owocowych i warzywnik.. Byłoby w klimacie😀
I piękne malwy,dom jest klimatyczny i taki świeży👏👏🍁🍂🏚🧱👍
@@iwonaszewczyk5873 Malwy już chyba rosną😀 Zapomniałam o Kalinie Roseum, obowiązkowej kiedyś w każdym ogrodzie😍
Tak, mi też brakuje roślin w domu i pięknego ogrodu na zewnątrz
Malwy, malwy, pamiętam jako dziecko, w każdym ogrodzie było ich mnóstwo
Uwielbiam idee zachowania ducha dawnych lat, moje klimaty ❤️
Wolałabym obejrzeć dokładniej poszczególne pomieszczenia domu niż uroczą (niewątpliwie) buzię prowadzącego. Mam na myśli łazienki i werandę, po których kamera przeleciała w zawrotnym tempie.
Dzięki Aniu. Weźmiemy to pod uwagę przy kolejnych montażach
O tak, czuję niedosyt. Kuchnio-werandzie nie miałam nawet szansy sie przyjrzeć:(:(:(
O tak, poprosimy o szkic pomieszczeń i dłuższe ujęcia, bo dom rzeczywiście oryginalnie urządzony
Kocham minimalizm w tym stylu…pięknie !!!
Nasz budynek jest z 24 roku, też robiliśmy pełną renowację, mury fundamenty i część drewnianej konstrukcji została oryginalna. Bardzo szanuję wypowiedzi wszystkich na filmie, 100% zgoda a szczegolnie zdanie właścicielki "chcesz wyremontować stary dom żeby był jak nowy lepiej wybuduj nowy od podstaw" - lepiej sie nie dało :) powodzenia
Fantastycznie odnowiony dom. Wielkie gratulacje dla właścicieli👏👏👏
Dom po remoncie wygląda super. Drzwi wejściowe piękne, weranda perfekt!!! Jeśli chodzi o meble to co prawda łóżek w domu dostatek, ale gdzie osoby śpiące w tych łóżkach mają trzymać swoje rzeczy? Chyba, że to łóżka dla gości. Ja bym się nie pomieściła z rzeczami w jednej małej szafie, komodzie i kufrze. Brakowałoby mi też roślinek w ciekawych doniczkach i innych drobiazgów dodających wnętrzu przytulności. Strych urządzono w praktyczny i pomysłowy sposób. Ogólnie bardzo ładnie, mimo, że minimalistycznie.
Jestem dolnoslazaczką i takich domów jest u nas mnóstwo . Uwielbiam , kiedy w domu nie ma mnóstwa gratów . A instytucja zduna jest bezcenna ❤️ Taki fachowiec stawiał mi kuchnię kaflową z haczykami do suszenia grzybów 😁 A weranda to wspaniała rzecz !!! Pozdrawiam właścicieli 👍
Mieszkałabym. Domek jest piękny, bardzo podoba mi się ten styl w budownictwie, ach - cegła! Weranda jest obłędna z fenomenalnym stołem - który pomieściłby moją sześcioosobową rodzinę :-)
Co do przerabiania starych domów - sąsiedzi przerabiają dom na naszej ulicy od ponad 5 lat, bo ich wizja domu (bardzo nowoczesna) była całkowicie odmienna od zastanego budynku (z lat 60-tych). A na ulicy obok od 3 lat mieszka rodzina w nowym budynku na działce, na której stary budynek wyburzono - a budowę zaczęli rok po rozpoczęciu przebudowy tego u naszych sąsiadów... Myślę, że jeśli chce się nowoczesny budynek, nie powinno się przerabiać, tylko tworzyć na nowo. Podzielam zdanie Właścicielki z Waszego filmu.
Lepiej tego nie można ująć. Ten przykład fenomenalnie ilustruje egzekucje odpowiedniej filozofii metamorfozy
Uwielbiam male domki z cegly. Super! Brakuje mi tylko stanu przed renowacją.
mały domek to do 80 m2 ,a to z poddaszem ma więcej .Zatem, fałsz .
to jest styl i dobry gust. podziwiam i pozdrawiam wlascicieli
Jestem calkowicie za restaurowaniem domow 👍. Powrotu do pierwotnego charakteru i piekna 💖
Uważam, że powinniście zapytać o cenę zakupu i ewentualne fotografie stanu sprzed renowacji.
W dzisiejszych czasach, by zainwestować 170k zł w dom, to on już na wejściu musiał być w calosci technicznie w bardzo dobrym stanie. Komentarz o wysokości kwoty renowacji jest bardzo do niczego bez danych o stanie technicznym i cenie wejściowej w inwestycje ;)
Przecież po tej cenie od razu widać, że remont zakończył się już dawno :)) Prowadzący napisał w innym komentarzu, że remont trwał długo i zakończył się 2019. Teraz co najmniej razy 2 taki remont
Kwestia fundamentów i belek dachowych reszta to pierd. Jeśli te pierwsze są zdrowe i robione przez porządnych budowlańców to stary dom nie jest ryzykiem.
Aczkolwiek i tak wolałbym nowe pasywne modularne stodoły - koszty utrzymania 1/5 względem starych.
@@jakubjakub8494 po części się zgodzę, natomiast wielu ludzi nie ma zdolności kredytowych, by wybudować nowy - jedynym rozwiązaniem jest wzięcie starego i jego modernizacja. Do tego odnosił się stricte moj komentarz, bo część widzów nie ma pojęcia, czym jest 170k zł inwestycja, i o tym, jak dobrze kondycyjnie musi wychodzić obiekt, by raptem te kwotę w niego zainwestować i w nim żyć. Film buduje zapał, ale ostudzę go poniżej na swoim przykładzie bo materiał wspomnianych zdjęć i kwoty zakupu nie przedstawił.
W 2017r poszedłem do doradcy kredytowego (miałem 24 lata i pierwsze dziecko w drodze, po narodzinach zdolności nie miałbym już wcale, a najgorzej nie zarabialem), doradcy takiego, który współpracuje z kilkoma bankami, a nie konkretnie jednym. Każdy bank, wymagał od 20-30% wkładu własnego i wyceniał 100m2 obiekt, bez działki na 400k zł, nie miałem możliwości nawet wystartować, bo na dzień dobry nie miałem 180tysiecy na działkę ,projekty i wkład wlasny. Więc znalazłem z żoną 130letni dom o powierzchni 170m2 po podłogach i działka z lasem o łącznej powierzchni 0,78ha - 7800m2, 3km od centrum 50000 ludności miasta na Śląsku. Zakupiłem te nieruchomosc za 180k oraz wziąłem 130 kredytu inwestycyjnego właśnie na termomodernizację. 130k poszło w pierwszym roku na wymianę dachu, rynien, stolarki okiennej, ociepleniu i elewacji, schodów wejściowych i kilku podmurówkach, kiedy ceny były jeszcze 3x niższe, niż dziś. Łączna inwestycja zamknie się (wraz z zakupem itd) na 500k zł, stan pod klucz, bez kuchni. 70%robot wykonałem sam, bez jakiejkolwiek pomocy, po godzinach pracy od poniedziałku do soboty.
4 lata temu moglem objąć drogę by sprobowac wybudować 100m2 nowy na 8arowej działce za 480k - zaręczam, mniej, nawet wtedy nie dało się zrobić w podobnym standardzie, w jakim mam odnowiony swój. Tymczasem wybrałem drogę renowacji i mam sporo większy dom w uroczym miejscu.
Przy każdej inwestycji, potrzebne jest mnóstwo pracy, zdecydowanie więcej przy renowacji, aczkolwiek, jeżeli dobrze się to policzy, można na tym dobrze zarobić, a przynajmniej nie stracić.
Życzę wszystkim udanych zakupów, możliwie najniższych inwestycji, siły i cierpliwości podczas budowy i przede wszystkim, realizacji marzeń :)
@@Jack-tt4ei Szanuję za męskie decyzje i wytrwałe podążanie ścieżką. Cieszę się że mimo wszystko wyszło na dobre, niestety mordujemy piękna motoryzację w imię autystycznej dziewczynki ze Skandynawii a to na domach pasywnych powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Kredyty pomocowe, ulgi podatkowe no nie wiem napewno by się dało ale Polska nie rządzą Polacy :(
@@jakubjakub8494 a kiedy rzadzili? Chyba przed 1772 rokiem... ja zauwazylem ze od 2015 jakby zaczeli troche rzadzic polacy ale od 2020 juz nie jestem tego taki pewny
Miałem przyjemność gościć w tym domu kilka dni (bo jest to domek dla wczasowiczów również - polecam). Jest cudowny i magiczny, z duszą a zarazem ma nowoczesną infrastrukturę (woda, ogrzewanie, kuchnia, prąd, net). Właściciele to prawdziwi pasjonaci historii regionu, architektury i natury (między innymi). I właśnie Natura odgrywa tu jedną z głównym ról choć zdaję sobie sprawę, że nie o to chodziło w tym filmie (o filmie będzie za chwilę). Za werandą znajduje się ogród z drzewami owocowymi. Tak pysznych jabłek nie jadłem od dzieciństwa. Oczywiście dary ogrodu można kosztować w gratisie. Za ogrodem, wokół są przepiękne lasy liściaste, z pomnikowymi dębami. Kilkaset metrów dalej - jezioro. W lasach są niesamowite wąwozy. To wszystko wokół tego domku, którego właściciele ręcznie odrestaurowywali każdą z cegieł (chyba dlatego Ceglany Domek - cegły są oryginalne). Spokój, cisza, na uboczu uroczej wioski. Natomiast film jest zrealizowany doskonale i przyznaję to jako aktywny wytwórca amatorskich obrazków:) Świetne zdjęcia i montaż, dobra gradacja obiektywów, wyśmienicie wykorzystane zastane Słońce (ujęcia z zewnątrz czy na werandzie). Brawo!! :)
Ale piękny i zarabisty dom! Sam szukam takiego do renowacji i widzę ze to nie zły pomysł. Gratuluje !
Przepiękny dom. Jestem pod wrażeniem. Moja babcia jest Niemką. Przypomina ten dom mi dzieciństwo. Można właścicielom tylko podziękować i pogratulować za odtworzyenie i utrzymanie starego domu. Tyle w nim historii.
Zrobiliśmy coś takiego , kompletny remont , ze starego domu zostały ściany zewnętrzne . Myśle ze zaoszczędziliśmy ok 100 k . na zakupie działki budowlanej i sprawy z pozwololeniami ,
Fundamentami , i stanem
Surowym . Dodam że zawodowo się zajmuje czymś takim i kilka tysięcy godzin spędziłem na budowie naszego domku . Jest piękny i zapewne warto było ! Wytrwałości ✌🏻
Gratuluję!
Czy w takim starym domu ściany zewnętrzne od środka są dodatkowo izolowane termicznie? jeżeli tak, to jakimi materiałami?
@@danielm4084 nie , w środku tylko tynk tradycyjny , właśnie kończę impegnowac drewno i zaczynam fasadę , nie polecam izolowania ścian zewnętrznych od środka …
Bardzo podoba mi się idea ocalania starej architektury.
Pięknie i klimatycznie, widać fachowca.
Piękny dommm ,,podziwiam bo mam podobny gust ::W moim domu zachowałam stare deski podłogowe na podłodze ,,a ze nie bardzo mnie stać na szlifowanie i odnawianie ;;pomalowałam na biało ,,jest cudnie ,,
Też to przerabiałem , nigdy więcej , kupa kasy , roboty i to co stare to będzie stare . Wszystko ma swoich smakoszy ...kto komu broni .
To życie w swoim klimacie zapomnienia a nie przejmowaniu się że coś jest stare..
Genialna gestukulacja. Genialny szaliczek. Genialne jest wszystko. Uroczy eu geniusz.
Piękny, przytulny dom. Bardzo podobają mi się stare drewniane elementy i drzwi - całość wyszła świetnie! ❤️
Zachwycająca praca! Chylę czoła przed właścicielami za zachowanie stylu tego domu i jego ducha. Ja bym może tylko w domu użyła więcej drewna nie przykrywając go farbą. Jednak ogólnie jestem pod ogromnym wrażeniem. Brawo!
Fajny ten program. Taki lekki, daje inspiracje. Fajny. Mam nadzieję że cieszycie się robiąc go.
Owszem, sprawia nam przyjemność :)
Piękny dom, Nas też czeka remont naszego starego domu ale z bala. Bardzo dużo inspiracji, dzięki za świetny materiał.
Najważniejsze, że bez styropianu. Gratulacje dla Właścicieli.
Mass racje . Welna bylaby lepsza 😆
To jak to jest ocieplone? W takich domach polakow przedwijennych byla trzcina od srodka. A tu jakie jest ocieplenie?
@@Investczer czy ocieplenie musi być ? czy wawel jest ocieplony ! niestety coś za coś zabytków czy starych domów z duszą jak ten się nie ociepla elewacji . Jezeli chcemy zachować oryginalną elewację czy bryłę to ocieplić co najwyzej mozna stropy, wenętrzne śćiany, wystrczą nowe szczelne okna z epoki (oczywiście drewniane) zeby pozostał charakter.
@@mateox9553 charaktrr jan w d
.. zimno hehe. Ale mozna od srodka cienka warstwe dac i fron sie nie zmienia. A co ma wawel do wiartaka 😂 w ziemiance tez nie bylo ocieplenia. Chcesz mieszkac w ziemiance? Boja nie.
Ale pięknie wyszło! Czerwona cegła to moje marzenie od lat :) Na szczęście trafiliśmy w Ceglanym renesansie na piękne cegiełki i choć trochę będziemy ich mieć w domu, w salonie :)
Tacy ludzie też są potrzebni co w stary dom tchną nowe życie super ❤️
Tacy ludzie pozwalają nam zastanowić się nad tym co w życiu ważniejsze
Jak jest piec to polecam suszone nad piecem jabłka i ziemniaki z rozgrzanej blachy - smak bajeczka 🤩
Pieknie. Ten dom przywial wspomnienia domu moich dziadkow.
Super.extra temat dzięki.jest sub i kciuk w górę.
Dzięki Jacek!
Dom jest przepiękny. Moje marzenie mieć taki domek. Świetnie bym się w nim czuł. Wiadomo, że urządzenie wnętrz jest kwestią gustu i coś bym zmienił, ale ogólnie rewelacja.
Geniealne, gratuluję Państwu! Proste jest piękne! 👍
Bardzo dziękuję za film.
Ten dom przypomina mi dom moich Dziadków🌷i fajne dzieciństwo.
Niestety nie udało mi się go uratować ….😢
Po pierwszych 5 sekundach prezentacji domu zrobiłam "Wow!" później było już tylko lepiej :) dom jest przepiękny-nieperfekcyjny ascetyczny, skromny. Z zewnątrz przypomina mi chałupę Pawlaka z Samych Swoich, wnętrze natomiast przywodzi na myśl wszystkie czarno-białe filmy, jak chociażby Nikt nie wola Kutza czy nawet Idę Pawlikowskiego. Naprawdę wygląda jak scenografia.
Ktoś mógłby tam nagrać film, stylizowany na taki sprzed 65ciu lat. Oczami wyobraźni widzę w nim kobietę z lokami na głowie, ubrana w garsonkę, rozsiadająca się w fotelu i odpalająca zapałkami papierosa z miękkiej paczki 😉 wyobraźnia mnie poniosła, ale serio jestem pełna uznania dla właścicielki. Stworzyla Pani niesamowite dzieło!
Wspaniały, marzę o takim. Gratuluję pięknej metamorfozy!
Bardzo ładnie, choć zakręcony układ pomieszczeń. Ja bym dodała jeszcze półki w sypialni pod dachem na książki i bibeloty i odmalowała lakierem lub olejowymi farbami starą szafę by nadać jej bardziej elegancki charakter. Pozdrawiam ludzi szanujących dawne domy 😍
Mieszkałam w takim poniemieckim domu w Żaganiu w dzielnicy Kolonia Laski (niem. Formoza), przez pierwszych 13 lat życia. Mam ogromny sentyment do tego typu zabudowy. U nas też były takie schody, kafle i piec. Z jednego pomieszczenia przechodziło się do drugiego. Dom znajdował się na dużej działce, obok stały solidne budynki gospodarcze.
Nowi właściciele nie nadali jednak wnętrzu domu pierwotnego, niemieckiego klimatu.
Wystrój niemieckich domów różnił się zdecydowanie od tego zaaranżowanego przez nowych gospodarzy.
Meble były solidne, ciężkie, raczej ciemne, często bogato zdobione. Były też jaśniejsze, ale wówczas lakierowane. W kredensach bogata zastawa stołowa, dużo bibelotów. W kuchni wisiały makatki, z haftowanymi sentencjami. Te wnętrza nie wyglądały skromnie, raczej bogato mieszczańsko.
Podsumowując, na zewnatrz budynek nie odbiega od oryginału, jednak w środku prezentuje już zupełnie inny, nowy styl ( z wyjątkiem korytarza, schodów i pieca).
to jest przepiekne. malo kto robi tak dobra robote jak ci wlasciciele!!
Widzę, że ktoś Gryżynę odwiedził. Z ciekawością i przyjemnością obejrzę ten odcinek.
Gryżyna i jej domy piękne!
Witam, a jak to wygląda od strony prawnej? Temat wymagał min. zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę, a więc zaczynamy funkcjonować pod rządami aktualnych warunków technicznych, a więc wchodzimy w obowiązkową termomodernizację. Par.328 i 329. Izolacyjność cieplna przegród - jak to zostało rozwiązane w braku docieplenia zewnętrznego? Przy modernizacji obiektów zabytkowych jest to wyzwanie, ale tutaj, w podobnej sytuacji nic na ten temat nie wspomniano. Jak to obeszliście?
Piękny dom, gratuluję właścicielce podejścia
Szacun ogromny dla inwestorów! Majstersztyk! Pozdrawiamy również z poniemieckiego domu ❤
ciekawe jakie ogrzewanie.
Piekny dom, sam mieszkam w starym domu ktory wyremontowalismy i chcielismy autentyczny wyglad niz wszystko nowoczesne dlatego zachowalismy i odnowilismy tak jak na filmie duzo oryginalnych elementow
Szczerze, z wielką sympatią i pozytywnie, zazdroszczę odwagi, pomysłowości, wizji i spojrzenia na przeszłość. Pieniądze? W takim przypadku nie są najważniejsze.
Gdyby tylko grzejniki były żeliwne w starym stylu, byłoby wręcz fantastycznie. Oczywiście i bez tego szczegółu, po prostu piękna robota i piękny dom.
Dziękuję.
Pozdrawiam
Wspaniały dom gratulacje dla właścicieli.
,, ten STYL budowania domów mi się bardzo podoba / ZEWNĘTRZNY,,, - byłam - widziałam / szkoda że w naszych stronach ich nie ma / i kupić za tak niską cenę,,,,
Wwwwwwwwoooooowwwwww. To jest dom IDEALNY.
Zdecydowanie najlepszy odcinek.
Wwwwwwwwow! Mega radość, że Ci się podoba! :) moim zdaniem lepsze odcinki jeszcze czekają na dystrybucję :)
@@pomyslnadom może być coś lepszego?
Gratulację dla właścicieli, piękny dom
Pięknie.I ja kocham nowoczesność...
W kuchni poczułam się jak dawniej w swoim rodzinnym domu. Brawo
Co z ociepleniem i ogrzewaniem ?
Super pozytywna osoba. Świetny film
mam uprzejmą prośbę we filmie jest informacja " posadzka wykonana z nowych kafli cementowych, wykonana w starej technologii, którą można było spotkać" - jestem zainteresowana wykonaniem takich nowych kafli odwzorowując w moim przypadku kafle z 1910 r. w starej technologii. Posadzka o której piszę jest w sieni w kamienicy w Krakowie, niestety przez ten okres czasu nie była szanowana, obecnie MPO wozi po niej kubły ze śmieciami, pojemniki z odpadami BIO, butelki itp., przedtem kubły w PRL były wynoszone na drągach teraz jest postęp są kółka plastikowe, które wytrzymują bez problemu obciążenie 250 kg .
Budynek stoi na terenie zabytkowym A - 608 nie jest wpisany indywidualną kartą jako zabytek. Chciałabym zachować pamiątkę po Dziadkach bo już inspektor WKZ obecnie nie wpisał tę posadzkę jako zabytek
Uprzejmie proszę o namiar, gdzie mogę zlecić wykonanie takiej posadzki ? od dłuższego czasu nie znalazłam wykonawcy
170 tysięcy za remont😱😱😱....to za tyle, można kupić malutką kawalerkę...
No. Ale kogoś stać na to. Kto bogatemu zabroni.😉 Piękny domek! Gratulacje.🙂
Pięknie. 🌹
Witam wszystkich, wiecie może jak wygląda sprawa ze zmianą rozmieszczeń okien w domu z 1930 ?
Dom z klimatem, gratuluję pomysłu i wykonania. Pozdrawiam
Dom z charakterem! Piękny
Az oglądane jeszcze raz 😁
Ciekawe jak z izolacjami poziomymi? Ja też wyremontowałem i niestety wyszły braki w izolacji poziomej.
Tak jak już zauważono w komentarzach - nie wygląda aby ktoś mieszkał w tym domu na stałe. To albo dom wypadowy, na weekendy, albo kolejna inwestycja na wynajem. Zawsze jakoś mi się smutniej robi ze świadomością, że nikt tam na prawdę nie mieszka.
Co do remontów starych budynków - tutaj chyba poszło gładko, ale trzeba pamiętać, że wiele z tych nieruchomości to rudery do kapitalnego remontu, z różnymi niespodziankami konstrukcyjnymi. A koszt naprawy tych niespodzianek i innych wieloletnich zaniedbań to na prawdę duże kwoty. Warto pamiętać i nie romantyzować rzeczywistości.
Ale dość narzekania, sam dom faktycznie jest śliczny i doceniam myśl odcinka, aby szanować dziedzictwo architektoniczne i nie silić się na robienie wszystkiego nowego :)
Świetnie to wyszło :)
Dom bardzo stylowy a elewacja urzekająca, ciekawi mnie jedynie kwestia energooszczędności w domu bez ocieplenia - musi tutaj wychodzić dość niekorzystnie, tym bardziej jeśli ogrzewany jest tradycyjnymi metodami typu węgiel czy gaz
Super! Mam pytanie: W jaki sposób został dom ocieplony od wewnątrz??? Jaka technologia?
Uwielbiamy ceglany domek w cudownej Gryżynie otoczonej lasem.🙂
Przepiękny dom 😍
A jak z ociepleniem? Jeśli nie był ocieplony to musi tam być bardzo zimno
Piękny dom🙏🙏🙏👍🙋♂️
Cudnyyyyyyy..ja buduję nowy, ale taki to moje marzenie
Bardzo ładna. Mieszkałem kiedyś w poniemieckiej chacie.
bardzo mądra kobieta, zdecydowanie zgadzam się z właścicielką domu
Jak z trzymaniem ciepła w takim domu? Z zewnątrz nie jest ocieplony, od środka chyba również nie? Jak to jest rozwiązane, by nie pójść z torbami za ogrzewanie?
Piękny dom,mogłabym w takim mieszkać.Pozdrawiam.
Wspanialy, moje marzenie ♥️
Cudowny 👍🙂
Cudo ! I takie polskie !!!
Piękny dom 😍
Super odcinek 👍👍👍
Super!
Pięknie
Piękna architektura