Zimowla po eksperymentach w leczeniu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 22

  • @M6_32
    @M6_32 5 років тому +8

    Bardzo mi się podoba w Twoich filmach, że pokazujesz błędy i uczysz ludzi a nie je kryjesz je udając jak debil jakiegoś wszechwiedzącego "doktora".

  • @grzegorzmajewski4743
    @grzegorzmajewski4743 5 років тому +2

    Bardzo miło Cię zobaczyć. Powodzenia w nowym sezonie.

  • @Aifelkochcic
    @Aifelkochcic 5 років тому +2

    Mądrego to i przyjemnie posłuchać , bardzo dobra metoda z zabieraniem czerwiu krytego u mnie wszystkie rodziny gdzie tak zrobiłem trzymają się dobrze. Pozdrawiam.

  • @M6_32
    @M6_32 3 роки тому +2

    Cześć cisza u Ciebie a szkoda, bo posłuchał bym o porównaniu uli 18 z Warszawskimi po pewnym czasie użytkowania. O zimowli u Ciebie, o rasach pszczół jakie masz u siebie i jak je oceniasz. Generalnie posłuchał bym co u Ciebie w kwestiach pszczelarskich bo masz dryg do nagrywania tego typu filmów

  • @ZZZ951A
    @ZZZ951A 5 років тому +5

    Też miałem problem zawsze z zatokami i z katarem. W tym roku od jesieni prawie codziennie stosuje propolis zrobiony na spirytusie i oczywiście obowiązkowo herbatę z miodem i sokiem z pigwy i cały sezon żadne choróbsko mnie nie dopadło. Polecam spróbować.
    A co do pokrzywy to warte do przetestowania w nadchodzącym sezonie. Na pewno spróbuję dodawać do jesiennego podkarmiania.

    • @danielubkowski3470
      @danielubkowski3470 5 років тому

      Bardzo dobra jest nalewka z martwych pszczół z osypu nie pamiętam jak to się nazywa kiedyś robili ją zakonnicy.

    • @danielubkowski3470
      @danielubkowski3470 5 років тому

      Podmor o

  • @fanbook5332
    @fanbook5332 5 років тому

    Aby nie marnotrawić zasklepionego czerwiu można z tego zrobić silny odkład z matką nieunasiennioną, zanim się unasienni i zacznie czerwić będziesz miał same pszczoły i zero czerwiu zasklepionego, dajesz tabletkę i tyle.

  • @k57k72
    @k57k72 5 років тому +4

    Wyciągnąłem podobne wnioski tylko chcę po lipie zamknąć matkę w izolatorze 1 lub 2 ramkowym (jeszcze się zastanawiam) i te ramki zutylizować ale nie leczyć bo mam później spadź i nawloć a na początku wrzesnia wrzucić matkę do izolatora chmary i po wygryzieniu czerwiu użyć 1 lub 2 tabletki apiwarolu lub kwas mrówkowy. Po oblocie na przełomie lutego i marca wypuścić matkę . Jedno jest pewne że żeby pszczoły przeżyły nam dobrze zimę musimy w czerwcu pozbyć sie warozy zeby pszczoła zimowa była zdrowa i z jak największym ciałem tłuszczowym i przez okres zimy zmusić matkę zeby nie czerwila

  • @ziobrozerem
    @ziobrozerem 5 років тому +5

    Cieszę się, że zimowla dobrze przebiega. A co do czerwiu to może go nie topić a skomasować w 4-5 korpusach, dać grzałki i po wygryzieniu odymić i rozsypać po odkładach? Pomału przychodzi moda na zimowanie bez powałek tylko daszki. Warto też pierwszy wiosenny czerw wywalić bo całą przezimowana warroza tam poleci.

  • @danielubkowski3470
    @danielubkowski3470 5 років тому +5

    Ja już od początku stosuje do syropu, koński szczaw i piołun i nie ma nosemy. Przepis mam od wujka pszczoły ma ok 40 lat syrop z pokrzyw też działa na waroze ma w sobie kwas mrówkowy.

    • @ZZZ951A
      @ZZZ951A 5 років тому +1

      To zapodaj ten przepis żeby można było wypróbować

    • @danielubkowski3470
      @danielubkowski3470 5 років тому +1

      Nalewkę na osypie można zrobić . Pustą butelkę 0,5 litra na pełnia się do połowy suchymi pszczołami i na butelce oznacza się ten poziom.Następnie pszczoły zalewa się 70% spirytusem (można wódką) tak, by poziom cieczy był o 3 cm wyżej niż linia suchych pszczół. Butelkę wstawiamy do ciemnego miejsca na 2 tygodnie wstrząsając 2-3 razy dziennie, a na koniec cedzi się .Nalewkę stosuje się po 10 kropli 3 razy w ciągu dnia na 0,5 godziny przed jedzeniem rozpuszczając nalewkę w 1 łyżce wody . Kuracja winna trwać 1-2 miesięcy.

    • @danielubkowski3470
      @danielubkowski3470 5 років тому +2

      A co do syropy to tak koński szczaw podajemy pierwszy , w zależności od ilości syropy robimy tak, czyli tak na beczke 70 l lto 5 wody gotujemy zaparzamy 6 porządnych garści i potem czekamy aż ostygnie najlepiej przez noc potem mieszamy z cukrem ja zawsze na oko robię taki słomkowy kolor tak samo piołun tak w połowie karmienia . Koński szczaw rośnie u nas w ogrodzie dużo zbieram susze piołun kupuje w aptece w saszetkach wygodnie nie trzeba cedzić. A co do syropu z pokrzywy robię Ziołomiody w sierpniu albo lipcu zawsze coś do gniazda na niosą. Też proste młode odrosty pokrzyw tnę i w wodę i w wiaderku drobno pocięte liście łodygi biorę mieszadlo i mieszam mocno puści sok postoi że 2 godziny i mieszam z cukrem oraz miodem 3 kg i 1 kg miodu nie krystalizuje tak szybko jak sam cukier a na zimę na przeziebienie dla osób z anemia rewelacja zwiera dużo żelaza. Podaje się max 2 l syropu a tak uśredniając 1,5 l trzeba obserwować jak pobieraja

    • @ZZZ951A
      @ZZZ951A 5 років тому

      @@danielubkowski3470 Na pewno komuś się przyda

  • @wojciechkosowski7815
    @wojciechkosowski7815 5 років тому +1

    Czy o tej pokrzywie mógłbyś dwa zdania więcej. Jak dużo i w jakich proporcjach? Sok z zielonej czy napar z suszu? Będę wdzięczny.

    • @pasiekawromanowie1978
      @pasiekawromanowie1978  5 років тому +1

      robiłem dwojako, raz wiadro pokrzyw, woda i blender, zieloną wodę przez sitko do syropu a drugim razem posiekane młode pokrzywy do 5l garnka na ciasno ugniecione i zagotowane, taki wywar do syropu przez sitko :) nie jestem pewien która metoda więcej dobroci wydobywa ponoć gotowanie lepsze, wtedy niektórzy dodają korę dębu i czosnek, taki garnek wywaru dałem na około 35 litrów syropu cukrowego 1:1, dlaczego nie do inwertu którym karmię ? bo w syropie lepiej się rozpuszcza :)

  • @mkpasiekakrzysztof185
    @mkpasiekakrzysztof185 5 років тому +1

    Też nie stosuje ocieplonych zatworów a nawet są delikatnie uniesione w górę i nie mam problemów z zimowlą. Pozdrawiam 👍

  • @majtekmarcin4664
    @majtekmarcin4664 5 років тому +1

    Tym filmem utwierdziles mnie, ze plan z usuwaniem czerwiu w lipcu jest najlepszy aby pozbyc sie warozy minimalna iloscia apiwarolu (2 tabletki jesna w lipcu druga koniec pazdziernika). Tylko ja juz zamowilem (tez na wielkopolski 18 cm) izolatory 3 ramkowe tak aby tego czerwiu jak najmniej "kasowac" znalazlem u producenta (w sklepach na ta ramkw nie ma) za 45 zl. Juz nie moge doczekac sie wiosny ;-)

    • @tomek2665
      @tomek2665 4 роки тому

      Witam Jak długo gospodarujesz na ramce 18 cm.i jakie wnioski, czy jest popyt na odkłady na tej ramce ? Pozdrawiam.

    • @majtekmarcin4664
      @majtekmarcin4664 4 роки тому

      @@tomek2665 gospodaruje pelne 2 lata, caly czas powiekszam pasieke i nie sprzedaje jeszcze odkladow. Rownolegle zaczynam gospodarowac na ramce dadant 1/2. Bede porownywal te dwa ule jednak sklonny jestem rozwijac bardziej dadant 1/2. Nastepny rok wiecej pokaze.

  • @tadeuszgiefert3152
    @tadeuszgiefert3152 5 років тому +1

    dawac pszczolom po 5 kg ciasta i do dupy grzalke to sa pszczelarze