Kondensatory (2) - Po remoncie gra gorzej - Audio Szkoła - Jacek Kawa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 43

  • @tomash-su2yl
    @tomash-su2yl 3 роки тому +4

    Witam. Bardzo mnie interesują ostatnie zdania we filmie. Jak grał wzmacniacz 40 lat temu? A no właśnie. Jak? wtedy było inne zasilanie w sieci i inne prądy rozładowania kondensatora. Wystarczy prawo ohma (oma). Wydaję mi się, że teraz przy wyższym napięciu mamy lepsze prądy rozładowania. (ale i tak to zal;eży od jakości kondensatora) Pozdro dla Pana Jacka Kawy!!!

  • @andyboa8107
    @andyboa8107 4 роки тому +9

    Największym grzechem jest wymiana oryginalnych bipolarnych kondensatorów na nowe polaryzowane. NIestety zrobili mi tak w znanym zakładzie, wzmacniacz stracił zupełnie brzmienie. Od tamtej pory robię wszystko sam.
    Obecnie kondensatory są mniejsze niz kiedys, mając te same parametry. Ja kieruję sie parametrami i ceną. Używam głównie Nippon Chemicon i Panasonic. W przypadku filtracyjnych kondensatorów idę w górę o stopień z napięciem i czasem z pojemnością też, np. zamiast 10000uF/63v użyję 12000uF/80v.

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 3 роки тому

      A gdzie Ty masz we wzmacniaczu kondensatory bipolarne?? Może w zwrotnicy w tanich kolumnach ale nie we wzmacniaczu.

    • @andyboa8107
      @andyboa8107 3 роки тому +4

      @@JanKowalski-cv4pw Mam w wielu wzmacniaczach, np Yamaha CR-1000 na głównych wzmacniaczach 47uf, 2uf; na zasilaniu 22uf, 1uf; w tunerze 33uf. Nie są tam jak to sie mówi bezpotrzebnie :) No i oczywiście wszystkie nieelektrolityczne to bipolarne mozna powiedzieć.

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 3 роки тому

      To pisz po ludzku, że o kondensatory foliowe Ci chodzi a nie elektrolityczne bipolarne. Foliowe w specjalnym wykonaniu mkt i podobne są bardzo szybkie i konieczne w technice impulsowej np we wzmacniaczach klasy D. W liniowych to raczej dekoracja.

    • @andyboa8107
      @andyboa8107 3 роки тому +2

      @@JanKowalski-cv4pw chodzi mi o elektrolityczne kondensatory bipolarne! Spore rozmiary: 47uF, 33uF; kondensatory jak na zdjeciu do tego filmu! Nie małe foliowe, które nie dochadza nawet do 1uf. Sciągnij sobie schemat do Yamaha CR-1000, w cześci Main Amp zobaczysz wielkie 47uF/25V kondy bipolarne, mniejsze 2uF, w tunerze 33uF, na zasilaniu kilka, chyba jest 100uf/6v, piszę z pamięci.

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 3 роки тому

      Ściągnąłem ten zabytek szukałem długo i namiętnie i nie znalazłem. Więc chyba coś źle pamiętasz 🙂 zasilanie końcówki znacząco przekracza 25V więc jakim cudem mogłyby się tam znaleźć???

  • @miroslaw9634
    @miroslaw9634 3 роки тому +7

    dobrze pan mówisz a tych dwóch łysych pogonić z tamtąd i tak nie słuchają bawią się telefonami myśleli ze biedzie pokaz garnków a tu kondziole co to jest

    • @szalinsky93
      @szalinsky93 Рік тому +1

      Wszedłem w komentarze, żeby to napisać. Totalne buraki.

  • @fosge
    @fosge 4 роки тому +9

    hmm na szczęście są serwisanci/tunerzy którzy tak nie kombinują i dają w miejsce oryginalnych elektrolitów lepsze markowe z zachowaniem tych samych parametrów i wielkości. Tak właśnie było w moim przypadku elektrolity wymagały wymiany bo powysychały i zrobiły się orzeszki. Sprzęt od nowości u mnie grał tak więc znałem brzmienia swojego piecyka. Tak czy inaczej po zmianie na Mundorfy MCap Evo , Ecap i Nichicon różnica kolosalna jakość brzmienia o dwie klasy wyżej...

  • @SwiszczypalaDanuta
    @SwiszczypalaDanuta 28 днів тому

    Trzeba wziąć pod uwagę, że po wymianie kondensatorów potrzeba jeszcze około 200 godzin na uformowanie ich.

  • @MrKwinto29
    @MrKwinto29 2 роки тому +4

    Teraz jest moda na wymianę kondensatorów, jak serwisanci widzą stare elwy to dostają wysypki, pomimo że są dobre i trzymają parametry. Muszą być wymienione i koniec.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому +2

      A ty masz w ogóle jakieś doświadczenie w temacie, robiłeś jakiś serwis, jesteś elektronikiem, itd. by takie swoje myśli tu prezentować? Jak się nie ma wiedzy, teoretycznej i praktycznej, to co się samemu wymyśli to praktycznie zawsze jest bzdurą. Nie orientujesz się w temacie to się nie wypowiadaj bo się błaźnisz.
      W trybie edycji ci dodam. Kondensator elektrolityczny nie jest wieczny. Upływający czas powoduje wysychanie kondensatora, a jak elektrolit nie wyparuje, to zmienia się jego struktura fizycznochemiczna. Jedno i drugie zjawisko powoduje, że kondensator traci swoje katalogowe parametry. W przypadku wysychania, jest to spadek pojemności. W Elwach sytuacja jest na ogół inna, bo akurat te kondensatory rzadko wysychają, a raczej elektrolit zmienia się fizycznie i chemicznie, co skutkuje zwiększoną pojemnością. Wielu jara się tym, że kondensator dobrej firmy stracił pojemność, a Elwa ma pojemność większą od znamionowej nawet o 50%! Jeden i drugi nadaje się jednak do wymiany, bo pierwszy jest w środku suchy jak wiór, a w drugim w elektrolicie zaszły fizykochemiczne zmiany. W przypadku Elwy, nawet jak pojemność dobija do +20% ale nie przekracza, to świadczy to zmianach w elektrolicie. W przypadku sprzętów drogich, unikatowych, naturalną rzeczą jest ratowanie oryginalności podzespołów, więc wymienia się tylko to, co trzeba. W przypadku sprzętów klasy Unitry, po tylu latach, należy wymienić wszystkie kondensatory elektrolityczne prewencyjnie. Serwis jest kosztowny, więc zostawienie tykającej bomby w postaci w miarę sprawnego kondensatora Elwa, który dziś działa jutro nie, jest niczym innym jak narażenie klienta na ponowne koszty! Taki serwisant nie działa na korzyść klienta, a wręcz stara się zarobić na nim jak najwięcej. W zasadzie wylutowuje się kondensatory by sprawdzić ich stan. To jest czasochłonne, więc kosztowne. Ponowne wlutowanie pojedynczych sprawnych Elw (znakomita większość i tak jest do wymiany) to dziś serwisowy błąd, który naraża w bliższej lub dalszej przyszłości klienta na ponowną wizytę w serwisie. Jeżeli jakiś serwisant wymienia tylko część kondensatorów w sprzęcie klasy takiej jak Unitra, to robi to z premedytacją, by klient kiedyś znowu mu zapłacił za naprawę. Po tylu latach kolego nie ma dobrych kondensatorów Elwa i wcale nie trzymają parametrów!

    • @szalinsky93
      @szalinsky93 Рік тому

      Ponieważ serwisanci znają się na rzeczy i wiedzą co robią, ale widocznie osoba, która oddaje swoje sprzęty do serwisu (czytaj: nie potrafi sama ich naprawić) zna się lepiej...

  • @MarcinL-en1wz
    @MarcinL-en1wz Рік тому

    Brakuje mi pana filmów 😢

  • @mateusztoma4751
    @mateusztoma4751 2 роки тому

    Jacku a co sądzisz o bocznikowaniu kondensatorow w zasilaczu wzmacniacza. Duży elektrolit 22000uf np plus maly MPK. Mowie tu oczywiście o elektrolitach dobrej jakości.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 Рік тому +1

    za tą cenę to takie kondensatory powinny być dożywotnie. Trzeba mieć nie po kolei we łbie żeby kupować tak awaryjny sprzęt.

  • @Mikut1982
    @Mikut1982 2 роки тому

    A nie jest to tak jak w zwrotnicy ze kondensatory muszą się wygrzać.

  • @BronxCriminalMinded
    @BronxCriminalMinded Рік тому +2

    Chwila, ale przeciez jezeli wymienia sie kondensator to chyba na takie same parametry?

    • @WitoldKos
      @WitoldKos 13 днів тому

      :D i w tym momencie przestałem oglądać ten film, bo w tym średnim owiniętym pianką zamienionym za ten duży, może być wsadzony mały, czyli podróbka przez ktorą padały sprzety w latach 1990 - 2000 markowe, bo CHRL leciało sobie grubo w podróbki, wiec najpierw test starego, potem nowego , a potem wymiana, a najlepiej do nowego zajrzeć do środka, czy aby jak w car audio w puszcze nie ma za dużo betonu lub piachu. Podróbek na rynku jest nadal mnóstwo i pełny recaping moze być totalną porażką trafiając na fejkowy kondensator. A podrabiane nie tylko kondensatory nie trudno znaleźć w necie, wystarczy wujek google

  • @IREKWWSL
    @IREKWWSL 3 роки тому

    Witam. Czy przy wymianie kondensatorów w starym sprzęcie sprzed ponad trzydziestu lat trzeba sztywno trzymać się napięć na kondensatorach? Czyli jeśli na określonym module jest zasilanie 12v, to czy można kondensator o napięciu roboczym 50v można zastąpić go na kondensator o nap. rob. 25v? I czy wymiana kondensatorów na nowe nie pogarsza parametrów układu i czy bardziej obciąża zasilacz poprzez wzrost ESR mając na uwadze to, że dzisiaj kondensatory są mniejsze w porównaniu z tymi sprzed kilku dekad?

    • @RunKingFilm
      @RunKingFilm 3 роки тому

      Jeśli w płytce siedzi kondensator 50V to raczej taki trzeba włożyć. Producenci rzadko montują coś na wyrost. Co to jakości kondensatorów to chyba w filmie jest coś na ten temat . Ogólnie jak się okazuje, rozmiar ma znaczenie :-)

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому +1

      W przypadku sprzętu popularnego można tak zrobić, aczkolwiek można mieć pewne wątpliwości. W takim sprzęcie w zasadzie nie daje się kondensatorów o nadmiarowych parametrach, bo podstawowym kryterium konstrukcji jest cena. Kondensator o wyższym napięciu znamionowym jest droższy od tego o niższym. Jednak w określonych okolicznościach może zaistnieć sytuacja, w której kondensator musi być o wyższym napięciu znamionowym niż by to wynikało z napięcia panującego w danym punkcie obwodu. Jaki jest tego powód? To wie czasem tylko producent. W przypadku sprzętu tzw. wyższej klasy, nie nadużywając słowa audiofilskiego, sytuacja może być inna. Kondensatory o napięciu znamionowym wyższym mogą mieć trochę różniące się katalogowe parametry, które determinują pracę kondensatora w określonym miejscu. Krótko pisząc, parametry techniczne katalogowe kondensatora o wyższym napięciu znamionowym są bardziej pożądane bo w jakiś sposób wpływają na pracę układu.

  • @jarosawkozak8945
    @jarosawkozak8945 3 роки тому +2

    Generalnie elektrolity powinno się wymieniać obligatoryjnie na nowe - wszystkie! a szczególnie ważne jest to jeżeli mamy produkt z lat 70tych. Po wymianie formowanie kondensatorów w aplikacji występuje zawsze i jest powtarzalne więc dźwięk stabilizuje się po ok 20h grania wzmacniacza. Nowsze urządzenia te po 80 roku główne duże kondensatory mają zwykle sprawne są unikalne i trudno je zastąpić bo takich nie ma. Wyjątek np. wzmacniacz musical Fidelity z nieszczęsnymi "firmowo" zamontowanymi kondensatorami jamicona gdzie wymiana na każdy inny daje/reperuje urządzenie zawsze. Więc wymiana obejmuje tylko te małych rozmiarów. Stare kondensatory są zazwyczaj większe bo taka była wtedy tech. produkcji. Taki nippon SL z lat 70/80 (general purpose - normalny ogólnego zastowania) posiadał rozmiar obecnych audio grade czyli nichicon muse / elna silmicII . Niestety powszechna miniaturyzacja, technologia eko czyli RHOS powoduje degradację trwałości. Co ciekawe w specyfikacjach nowych kondensatorów producent podaje obok "miniature sized" , " high ripple current" czyli mały ale wariat :-) przy doborze elementów ważne żeby nie był to generyczny kondensator chiński - niska trwałość.
    Wspomniany nippon SL niestety nie jest już produkowany, doczekał się wielu aktualizacji: SM, SME, SMG i w efekcie stracił na rozmiarze 5-cio krotnie :-)

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Рік тому

      NIE prawda!

    • @WitoldKos
      @WitoldKos 13 днів тому

      jamicona wiele osób poleca, nie tylko w audio świecie

  • @MS-ug3gm
    @MS-ug3gm 4 роки тому +5

    Klient oddał do naprawy wzmacniacz dano mu złe kondy wrócił do domu i stwierdza, że gra gorzej niz przed remontem- tu wykład, że dobre kosztuje.... Ale w sumie skąd właściciel ma wiedzieć jak ten wzmacniacz grał 40 lat temu.... Tu sie opowieść kupy nie trzyma. Co autor miał na mysli sam pewnie nie wie.

    • @JerzyOstrowskiRobert
      @JerzyOstrowskiRobert 4 роки тому

      Dwa takie same modele z róznymi kondensatorami i można porównać jak grają. To obecnie jedyna możliwość aby usłyszeć różnicę miedzy kondensatorami

    • @esaudiolab8490
      @esaudiolab8490 4 роки тому +2

      @@JerzyOstrowskiRobert prawda jest jeszcze gorsza -dwa takie same wzmacniacze fabryczne grają inaczej.....

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 3 роки тому +4

      Proponuję słuchać muzyki a nie kondensatorów. Większy wpływ na brzmienie ma to czy żona dziś "dała".. niezadowolony klient, bo dostał kondensator za 5zl a nie za 500?? Litości. Kondensator nie ma żadnego wpływu na mierzalne parametry wzmacniacza! Czyste voodoo. Najważniejsza jest pojemność.

    • @chocholatemilkshake4799
      @chocholatemilkshake4799 3 роки тому

      @@JanKowalski-cv4pw w drozszym kondesatorze podobno sa zlote elektrony, znaczy sie lepsiejsze, tak przynajmniej sie mowi na foravh audiofilskich

    • @robertpud2099
      @robertpud2099 3 роки тому

      @@JanKowalski-cv4pw Jak można pisać takie brednie. Jeszcze nic nie sprawdzając. No i jeszcze używając słowo "żadnego wpływu". Otóż oprócz pomiaru aparaturą do której mam dostęp, bo pracuje w dużym zakładzie, gdzie naprawiamy i projektujemy automatykę przemysłowa. Efekty podczas ładownia i rozładowywania tego samego kondensatora w czasie widać wyraźnie inne, u każdego innego modelu nawet tego samego producenta. To rejestruje specjalistyczna aparatura w u/sek i n/sek.
      A teraz prostszy i wolny przykład przy wzmacniaczu. Dołączam analizator napięcia pod szynę zasilania wzmacniacza i obciążam mocnym go obciążeniem. Na przykład rezystorem 1000W 4,2R. Przy obciążeniach indukcyjnych jakimi są głosniki jest jeszcze gorzej.
      Przy podaniu sygnału o różnej częstotliwości różnie każdy kondensator się zachowuje. I chodzi zarówno o szybkość narastania spadających napięć jak i zachowanie, zmiany tego zjawiska mierzone na rejestratorze.
      I niby wzmacniacz ma mieć, rozumiem taką samą rekcje, działanie, skoro "podstawa do życia" jego czyli zasilania, za każdym razem inaczej się zachowują. Tym bardziej że elektrolityczne są strasznie wolne w ładowaniu, Porównując już mały elektrolit 100uF na to samo napięcie i polipropylenowy MKP 100uF na to samo różnica w reakcji na ładownie i rozładowywanie jest przeogromna.

  • @lgft1986
    @lgft1986 3 роки тому +1

    No chyba jak gra gorzej niż przed remontem to normalne że coś jest zjebane

  • @WitoldKos
    @WitoldKos 13 днів тому

    to bardzo religijny kanał jest, cos mi tu śmierdzi złotymi kablami i routerami internetowymi do audio

  • @janjanowski2682
    @janjanowski2682 5 місяців тому

    jakieś nowe teorie powstale chyba podczas bezsennych nocy.Nowoczesne techologie pozwalają budować elektrolity o wiele mniejszych gabaryachi o takich samych parametrach

    • @WitoldKos
      @WitoldKos 13 днів тому

      jesteś w błedzie, bo Nowoczesne techologie pozwalają budować elektrolity o wiele mniejszych gabaryachi i lepszych parametrach

  • @olp1983
    @olp1983 6 місяців тому +1

    To są jego uczniowe wierni ?

    • @szosiu7823
      @szosiu7823 3 місяці тому +1

      Jeden z nosem w telefonie

    • @WitoldKos
      @WitoldKos 13 днів тому

      @@szosiu7823 pewnie szuka nowych konensatorów