Dieta w niedoczynności tarczycy - niezbędne składniki i produkty dla zdrowia tarczycy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лис 2023
  • Dieta przy niedoczynności tarczycy to temat ważny z kilku przyczyn. Po pierwsze, schorzenie to występuje dość często, a po drugie osoby, które otrzymują diagnozę, często nie wiedzą, w jakim kierunku zmieniać swoje nawyki żywieniowe, aby wspomóc leczenie farmakologiczne. Dziś więc słów kilka o żywieniu w niedoczynności tarczycy i o bezpiecznych zmianach w diecie, które możesz podjąć już teraz, jeśli cierpisz na to schorzenie.
    W nagraniu odwołuję się do następujących materiałów:
    Wchłanianie lewotyroksyny: • Co utrudnia wchłaniani...
    Rośliny strączkowe: • Warzywa strączkowe jak... i • Jak jeść więcej roślin...
    Wchłanianie żelaza: • Jak poprawić przyswaja...
    Źródła oraz informacje na temat żywienia w niedoczynności tarczycy znajdziesz też tu:
    www.agamasmaka.pl/2020/10/die...
    Potrzebujesz konsultacji dietetycznej lub psychodietetycznej? Zerknij tu:
    www.agamasmaka.pl/konsultacje
    Chcesz być ze mną w mailowym kontakcie? Zapraszam Cię do dołączenia do subskrybentów mojego darmowego newslettera. Regularnie będziesz otrzymywać wskazówki, inspiracje i moje przemyślenia dotyczące (zdrowego stylu) życia. Zapisać się możesz odwiedzając stronę www.agamasmaka.pl/newsletter
    Jeśli chcesz poczytać więcej o moim podejściu do odżywiania i budowania nawyków, tu znajdziesz moje produkty:
    www.agamasmaka.pl/sklep
    Zachęcam Cię do śledzenia moich pozostałych treści, do subskrybowania mojego kanału, ale również do:
    - odwiedzenia mojego bloga www.agamasmaka.pl
    - dołączenia do mnie na Facebooku: / agamasmaka
    - śledzenia mnie na Instagramie: / agakopczynska_dietetyczka
    W serwisach takich jak Spotify publikuję moje podcasty:
    spoti.fi/3nfAHKy
    Wszystkiego dobrego i bądźmy w kontakcie!

КОМЕНТАРІ • 34

  • @SylwiaK-BB
    @SylwiaK-BB 3 місяці тому +24

    Choruję na niedoczynność tarczycy i jak ma być szczera to im więcej słucham/czytam w Internecie informacji od lekarzy, dietetyków - tym mniej wiem. Wskazówki na kierunek diety są totalnie skrajne. Jedni mówią wycofaj całkowicie wszystkie produkty zbożowe i nabiał, jajka też nie bardzo. Inni mówią tylko keto, inni tylko dieta niskotłuszczowa itd itd. Jedyny wspólny mianownik, który właściwie jest dla każdej osoby nawet dziś zdrowej: to ograniczenie cukru, słodyczy i wysoko przetworzonych produktów. Reszta informacji skrajnie różna. I tak słucham, analizuje i eksperymentuje na sobie, co jest dla mnie dobre 😉 Dziękuje za kolejną cegiełkę informacji do kolejnych analiz. Pozdrawiam serdecznie ☺

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  3 місяці тому +3

      Chciałabym poznać oficjalne rekomendacje, na które powołałby się owy specjalista zalecający całkowite odstawienie zbóż, jaj czy nabiału, jeśli nie ma indywidualnych problemów zdrowotnych, które by tego wymagały. Ja osobiście jestem za indywidualizacją, bo wiadomo, że zwykle nie mamy do czynienia z jednym rodzajem schorzenia czy dolegliwości. Inaczej podejdę do osoby, która ma "tylko" niedoczynnośc tarczycy, a inaczej do osoby, która ma w pakiecie Hashimoto, celiakię i cukrzycę typu 2. Natomiast ogólne rekomendacje odnośnie żywienia w danych jednostkach chorobowych nie powinny być "widzimisię" dietetyków czy lekarzy, a powinny bazować na tym, co już zostało dowiedzione w badaniach. Ja mam podejście takie, że najlepiej wprowadzić jak najmniej zmian, które dadzą jak największy efekt. ;) Dodatkowo pamiętając, że to "dawka czyni truciznę". I żadne nagranie nie zastąpi indywidualnego dopasowania żywienia do konkretnej osoby. :)

    • @SylwiaK-BB
      @SylwiaK-BB 3 місяці тому +4

      @@AgaKopczynskaDietetyczka Ma Pani rację, że niektórzy opowiadają różności bez dowodów medycznych Tylko ja też z przymrużeniem oka traktuje wyniki typu: na 100 przebadanych osób, które brało to i to, stwierdzili obniżenie czy wzrost tego i tego. Bo za badaniami niestety stoją określone firmy... zlecające badanie, które wywoła pozytywny efekt sprzedaży. Szukam wciaz swojej diety. Wiem, że jedzenie może dużo wynieść dobrego. I nie mogę się pogodzić z tym, że lekarze nie leczą. Wycięli mi 10 lat temu duże guzy na tarczycy, uszkadzając przy tym jedna strune głosową i musiałam się nauczyć mówię na jednej 😊 I guzki odrastają na kikucie jaki został po tarczycy. Nikt się nie zastanawia czemu. Bopsja, wyniki tsh itd. Nie ma raka, ths w normie czyli super 👍 I tak niestety wyglada leczenie w Polsce, więc człowiek sam szuka i trafia na różnie podpowiedzi, które trzeba przecedzic przez sito rozumu. Pozdrawiam 👋

  • @anastazjasitko7505
    @anastazjasitko7505 2 місяці тому +9

    Tak bardzo merytoryczny vlog a tak małe zasięgi,poleciała łapka w górę i substrykcja

  • @wirginiawiktorowicz6922
    @wirginiawiktorowicz6922 3 місяці тому +6

    Dziękuję bardzo za fachowe porady

  • @Marek-xx6ot
    @Marek-xx6ot 3 місяці тому +5

    Dziękuję za informację o tym jak się odżywiać

  • @ewa3995
    @ewa3995 4 місяці тому +5

    👍🏼przydatne rady

  • @iwonaradzikowska1010
    @iwonaradzikowska1010 3 місяці тому +5

    Matko,moja nareszczie ktos mądrze to wyjaśnił. DZIĘKUJĘ ❤

  • @anap1262
    @anap1262 2 місяці тому +6

    Czy sól z jodanem potasu jest okej, bo dziś już tylko taka w sklepach albo z antyzbrylaczem

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  2 місяці тому +1

      Tak, do jodowania soli stosuje się jodek potasu lub właśnie jodan potasu. 👍

  • @hannakurowska3771
    @hannakurowska3771 7 днів тому

    Dziękuję Ja jestem po operacji usunięta cała tarczyca pozdrawiam

  • @ewamatuszek61
    @ewamatuszek61 3 місяці тому +5

    Witam jak zapytałam lekarza o badanie padło stwierdzenie mamy wszyscy nie dobory

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  3 місяці тому +2

      Nie wiem jaki był kontekst więc trudno mi się odnieść. O jakim składniku była mowa? Natomiast świadomość niedoboru z pewnością jest o tyle istotna, że niedobory można i trzeba leczyć. Często poprawia to komfort życia, nie wspominając o profilaktyce różnych chorób. Pozdrawiam

  • @elisabethbielas5521
    @elisabethbielas5521 2 місяці тому +4

    Lubię rośliny strączkowe ale nie mogę ich jeść bo mam wzdęcia,,,,

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  2 місяці тому +1

      Zwykle jest tak, że nasze jelita potrzebują czasu, żeby się przyzwyczaić do strączkowych. Warto zaczynać z małymi ilościami tych, które powodują najmniejsze wzdęcia. Najlżej strawne są w formie rozdrobnionej, np. w formie past czy wblendowane np. w zupę krem. Niektórzy też lepiej znoszą strączkowe ze słoika czy puszki. Dodatkowo liczy się też (w przypadku samodzielnie przygotowanych) sposób moczenia i gotowania. W tym nagraniu więcej na ten temat: ua-cam.com/users/shortsUVmQ9oW1US4 Można też spróbować na początek z produktami z mąk z roślin strączkowych np. makarony z ciecierzycy/soczewicy/groszku czy np. mąka z ciecierzycy jako dodatek do placków/naleśników i innych wypieków. Gdyby wzdęcia się utrzymywały i były problematyczne, warto skonsultować się ze specjalistą.

  • @dziuniaabc
    @dziuniaabc Місяць тому +2

    A co jesli mam nadmiar cynku pomimo, ze go nie suplementuje? 🤔

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  Місяць тому +2

      Z pewnością warto skontaktować się ze specjalistą, który przeanalizuje wszystkie możliwe przyczyny w powiązaniu z objawami. Warto też prześledzić, czy w ostatnim czasie nie były przyjmowane jakieś preparaty wielowitaminowe czy inne suplementy. Niekiedy w różnych suplementach (np. "na skórę" czy "na włosy") jest dodatek cynku. Ale jeśli to nie ten trop to zdecydowanie warto udać się do lekarza a później dietetyka. Pozdrawiam!

  • @jadwigaabc260
    @jadwigaabc260 25 днів тому

    Jedni zalecają drudzy nie rośliny strączkowe to jak to jest - sprzeczne info.

  • @kingyo9783
    @kingyo9783 14 днів тому +1

    A hashimoto to niedoczynnosc czy nadczynnosc?

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  13 днів тому

      Hashimoto przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, choroba o podłożu autoimmunologicznym. Z czasem może ona prowadzić właśnie do niedoboru hormonów tarczycy. I w takiej sytuacji będziemy mówić o niedoczynności.

  • @joannapinkus7005
    @joannapinkus7005 Місяць тому +2

    Wszystkie Chude Sery mają zdecydowanie więcej węglowodanów niż chude!!!! A jak wiadomo nadmiar węglowodanów żadnej chorobie nie daje pozytywnych efektów! Więc wybieraj my te tłuszcze yszy nic nam nie zaszkodzą zdecydowanie jest lepszy od chudych!

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  Місяць тому +1

      Warto spojrzeć, ile tych węglowodanów jest w jakimkolwiek chudym produkcie nabiałowym, zanim się coś takiego napisze. Polecam analizę tabeli wartości odżywczych zawartą na każdym gotowym produkcie. I analizę tego, ile tych produktów nabiałowych się zjada w ciągu dnia, a ile jest faktycznie źródeł węglowodanów (pieczywo, produkty zbożowe etc.). Nadmiar czegokolwiek nie jest wskazany, ale trudno mówić o nadmiarze węglowodanów z nabiału... Chyba, że zjadasz słodzone jogurty czy inne słodzone produkty mleczne. Tu węglowodanów będzie oczywiście więcej. A nadmiar tłuszczów (i w związku z tym nasyconych kwasów tłuszczowych) zdecydowanie może zaszkodzić. I jeszcze jedno: cukier mleczny w produktach nabiałowych (laktoza) ma też swoje dobre strony. Wpływa pozytywnie na wchłanianie wapnia (oczywiście zakładając, że laktoza nam nie szkodzi).

  • @magdalenapl5945
    @magdalenapl5945 Місяць тому +2

    Pół filmu to wstęp.

  • @martasiemaszko7610
    @martasiemaszko7610 2 місяці тому

    Na Dalekim Wschidzie niedoczynnosc tarczycy leczą duzą iloscią glonow.

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  Місяць тому +1

      Ja tam się cieszę zatem, że nie jesteśmy na Dalekim Wschodzie. :) Z glonami jest ten problem, że zawierają różną zawartość jodu - w zależności od rodzaju. Łatwo więc tu przeholować, a nadmierne ilości jodu w chorobach tarczycy mogą być dużym problemem, np. w niedoczynności wynikającej z Hashimoto. Więc nie polecam takich rozwiązań. Zdecydowanie warto udać się do lekarza i dietetyka.

  • @alicjakaczor1237
    @alicjakaczor1237 Місяць тому +1

    Jedno i to samo w kolko co jesc Wszyscu dietetycy sie powtarzaja

    • @AgaKopczynskaDietetyczka
      @AgaKopczynskaDietetyczka  Місяць тому +1

      Czyż dietetycy nie są właśnie od tego, żeby doradzać, co i jak jeść? ;)

  • @vaputo
    @vaputo Місяць тому +2

    Witam i dziękuję za poruszony temat - ważny dla (prawie) każdej kobiety, z tarczycą zmagam się od lat, jestem z lekarzem rodzinnym w stałym kontakcie i pod jego kierunkiem robię okresy badania, a co do jedzenia - temat rzeka - jem praktycznie wszystko , rezygnuję z cukru, mąki i soli , a słowo dieta jest wymazane z moich myśli-
    wspomagam się dobrymi produktami, warzywami i owocami, uwielbiam rośliny strączkowe ( robię warzywne pasztety) sama robię kwaśne mleko, chleb, przetwory, pomagają, do tego codzienny spacer, ale walka tarczycą jest praktycznie co dziennie, od lat, moje motto - nie mam się - pozdrawiam. ❤