Fafödémek (utólagos) hőszigetelése

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 24

  • @dj_jambor
    @dj_jambor Місяць тому

    Üdv!
    70 es évek végén épült ház stukatúr mennyezetét szeretnénk szigetelni,ami jelen állapot szerint a padlás felől le is van betonozva.
    Elgondolás alapján:
    Belül minden helység kapna gipszkarton mennyezetet párazáró fóliával,a padlás felől pedig 30cm üveggyapot szigetelést.
    Ez így jó lehet?
    Köszönöm!

  • @istvandemeter7442
    @istvandemeter7442 Рік тому

    benjoka666 kérdésével szinte azonos a kérdésem: 30 éves stukaturos vakolt deszka mennyezetem van, glettelve, festett tapétával, eredetileg 10cm alufóliával kasírozott szigeteléssel, lazán befektetve a szarufák közé, felette légrés és szürke szövött tetőfólia, ellenléc, tetőléc, cserepes lemez fedés. Szeretnék betoncserép tetőt, megnövelt kiszellőzéssel, szigetelés vastagítást fújt üveggyapottal 20-25 cm vastagságban. A meglévő szigetelés már összeesett 6-7 cm-re, de nedvesedés, penészedés nyoma a látható helyeken nincs. A szarufák magassága 12 cm, ez meg kell növelni ráfektetett vagy keeresztben elhelyezett gerendákkal. Lehetséges lenne-e páradiffúzióra nyitott rétegrend alkalmazása a szarufák közötti tér kitöltésével és jó minőségú páraáteresztő fólia alkalmazásával a megévő mennyezet megtartása mellett. Milyen rétegrend ajánlott?

  • @benjoka666
    @benjoka666 4 роки тому +3

    Az lenne a kérdésem, hogy stukaturos fafödém esetén a bevakolt nád+glettelt+mélyalapozott+lefestett mennyezet párazárónak számít-e?

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  4 роки тому +1

      Farkas Imre válasza:
      "Amint azt már többször hangsúlyoztam, a párafékező (párazáró) képesség egy több rétegű szerkezetben fontos ugyan, de a légzárás, illetve a légzárás hiányossága legalább egy nagyságrenddel nagyobb problémát tud okozni.
      A kérdezett rétegrendben is számomra az:
      Első kérdés: mennyire garantálható a belső rétegek repedés(hajszál repedés) mentessége?
      Második kérdés: mi lesz a teljes rétegrend? Ugyanis amennyiben a harmatpont a szerkezet belsejébe kerül, akkor nagyon fontossá válik a szerkezeti elem (elemek) abszorpciós képessége.
      Harmadik kérdés: milyen a meglévő, és az újonnan beépülő szerkezet hőszigetelő képessége?
      Tehát a döntést felelősségteljesen komplex épületfizikai elemzést követően lehet meghozni.
      Természetesen vannak már kipróbált megoldások, amelyek minden esetben jól meghatározott, tanúsított épületfizikai és páratechnikai tulajdonságokkal rendelkező szerkezeti elemek beépítésével a felmerülő kérdések nagy többségét értelmetlenné teszik.
      A kérdezett rétegrend nem ilyen."
      Azt már én teszem hozzá: tehát látatlanban az adott szerkezet nem számít párazárónak (és légzárónak).

  • @tamasgulacsi3250
    @tamasgulacsi3250 4 роки тому +1

    Egy fontos problémát jó lett volna érinteni, mert sajnos ez a legtöbb alkalommal előfordul: a párazáró fóliát még csak csak összeragasztják az átlapolásoknál, azonban a falcsatlakozásoknál alig alig van brigád, aki tömitőpasztával odaragasztaná a falhoz. Ön szerint mennyi veszélyt rejt ez magában? Nyilván itt ki tud szökni a pára, viszont csak "vonalban", ami nem hiszem, hogy nagyon el tudná áztatni a szigetelést.

    • @mizodea
      @mizodea 3 роки тому

      Nem vagyok szakember, csak hasonló problémával küzdök. Szigetelés és teljes tetőfelújítás után szembesültem a problémával, hogy a talpszelemeneken, szarufákon és páraáteresztő tetőfólián foltokban kicsapódik a lakásból a párazáró fólia és a fal között kiszökő levegőből a pára. Mivel pórfödémem van és azt nem akartuk bolygatni, csak a födém fölé került pára és légzáró réteg, amit a födém alatt bontás nélkül nem tudtunk volna a falhoz ragasztani, a padláson pedig egész egyszerűen elmaradt ez, a fene se gondolt rá. Emiatt most utólag, belülről vagyok valahogy kénytelen a födém és a fal közti réseket tömíteni, mert hosszú távon a tetőszerkezetem fog tönkremenni a mostani állapotnak köszönhetően, ami nagyobb baj, mintha a szigetelés nedvesedik :)

    • @4vadimgorbachov
      @4vadimgorbachov 3 роки тому

      ​@@mizodea 1) a szigeteles nedvesedese eleg nagy baj ! #különben höhig kepzödik (mi esetünkben a HÖHID a kivülröl bejövö hideg), ami peneszhez mindenkep fog vezetni ( a penesz szereti a höhidat s a nevdesseget, esetünkben a kicsapodo pa`ra a nedvesseg, HARMATPONTOT tessek mindig figyelemben tartani!)
      2.) Ha a felljeb kerülö szigeteles SZARAZ MARADHAT - #maradjon is szaraz!
      2.1) ugy maradhat szaraz ha maga a szigeteles elsö sorban olyan vastagsagu illetve hövezetesi tenyezövel renderkezik hogy egyedül is #NEM VEZETI BE a külsö hideget magan keresztül !
      AZAZ NEM a HÖSZIGETELESBEN fog KICSAPODNI a levegöben meglevö nedvesseg, különben:
      #HARMATPONT teljesül, ahol a levegöben levö nedvesseg kb. +7C foknal kicsapodik a hideg eredetü felületre meleg levegö iranyabol !!!
      #2.2) a megfelelö HÖSZIGETELES ha me`g nem is atvezeti a hideg levegöt (lass 2.1 Pont), attol meg azt is kell KIVÜLRÖL foliaval vedeni, mely FOLIA megakadajozza a kivülröl bejövö PARA magaban a SZIGETELESBEN összegyüleset/beszivodasat. Parazaro foliat alkalmazzunk, #hogy az KIVÜLROL ne engedjen be a külsö levegöt azzal együtt a parat !
      Ezzel kell kezdeni minden Ep- energetikat !
      #Ha ez a teny teljesül, ez meg nem minden:
      ahogy a kedves Farkas Laszlo Ur is mondja,
      a megfelelö (fent megirt) HÖSZIGETELES ala egy LEGZARO/PARAZARO FOLIAT kell letesiteni, IGEN, lehetöleg egy kieresztessel + azt kellösiteni (paszta) tömiteni/ragasztani kell a falakhoz. Illetve maga a folia között megfelelö ragaszto szallaggal,
      #mely egy idö utan #NEM fog engedni=sajnos többnyire olcsobb szig. szallagok oly ragasztoval keszülhetnek , mely ragaszto egy idö utan hömerseglet hatasokra ill. a szerkezetben megmaradt es kicsapodott nedvesseg hatasara elengedheti, #AZZAL semmive teve a ragasztasunkat !
      * a PARAZARO FOLIAT ragasztani/kellösiteni kell a falakhoz...
      #KERDES mekkora ra`ersztessel?
      mondjuk 10 cm elegendo lenne, #HA maga a falunk is OLYAN RENDSZERÜ, hogy NEM VEZETI AT a LEVEGÖT ! :)
      S itt vagyunk ott, hogy valojaban a helyseget #TELJESEN KÖRBE KELL FOLIAZNI (födem, falak, padlo, figyelve hogy sehol se egy cseppni LE`GRES SE MARADJON.
      #VAGY maradjuk egy picit naivabbak s feltetelezzünk hogy a falaink elegendöen LEGSZIGETELTEK, akkor a 10 cm folia ra`ersztes megteszi.
      Me`g nem vege :)
      a lezgaro reget ala` mintegy befejeze`sül egy E`RINTESRE #NEM HIDEG EREDETÜ (mint beton, kö, vas) #hanem mas, erintesre melegebb felületü anyaggal zarjük le a födemünk belsö reszet (fa, KG-kipszkarton, 3cm-es szigetelesi anyag),
      különben a feljebb emlitett meleg levegöben levö para ki fog szinten csapodni arra ahideg felületre !
      SÖRÖS ÜVEG HATAS
      *Apropo, a PASZTA helyett kellösiteskent en a bitümen eredetü kellösitest alkalmaznam, az tudtommal a legolcsobb is celra önmagaban böven elegendö

    • @leejamie7810
      @leejamie7810 2 роки тому

      @@mizodea Ha jársz erre még: ez a muki marhaságot beszél. Szigetelésen belül meleg oldalon nem csinálunk párazárást, főképpen azért, mert nem tudjuk tökéletesen megcsinálni.Az ásványi gyapoton amúgy simán átmegy a pára és megy tovább, ha nem akadályozzuk. A szigetelés tetejére maximum páraáteresztő fóliát, ha van esély porhóra, beázásra.De az tényleg páraáteresztő legyen, ne csak annak nevezett.

  • @abelsimon4153
    @abelsimon4153 4 роки тому +1

    Zárt cellás poliuretán szigetelést tervezek a tetőtér szigetelésére a padlás felől.. A tetőtér belülről lambériázva van, de ezt szeretném gipszkartonnal elfedni. Kell-e a lambéria és a gipszkarton közé párzáró vagy páraáteresztő fóliát tenni?
    A tetőtéri ablakokat már cseréltem és ezeken van belül egy gallér, amelyről azt mondták, hogy a össze kellene ragasztani a párazáró fóliával. Kell ezzel tenni valamit, ha nem kerül fel fólia?

    • @4vadimgorbachov
      @4vadimgorbachov 3 роки тому

      Kell-e a lambéria és a gipszkarton közé párzáró vagy páraáteresztő fóliát tenni? Szerinten igen, pont oda kell.
      Ha van tetőtéri ablakoknal egy gallér - az jo ha van - azt kellene megfelelö ragaszto szallaggal összeragasztava összekapcsolni a parazaro/legzaro foliaval. VIGYAZZON, az olcsobb ragaszto szallagok többnyire olyan ragasztobol keszülnek, mely egy idö utan vagy hömerseklet különbseghatasara (hidegtöl megmerevedig a ragaszto, vagy höingadozaskor dilletalva elenged), vagy PARA kicsapodasakor el tud engedni, azzal a meglevö ragasztas a semmibe ve`szne !

  • @janoskerekes7558
    @janoskerekes7558 3 роки тому

    Tisztelt Építőközösség! Itt ha nem gépi hanem csak páravezérelt szellőzést építek be az ablakokba az is jó megoldás?

  • @tiborbuzsik6678
    @tiborbuzsik6678 3 роки тому +13

    Nagyon szívesen meghallgattam volna de csak 8 percig bírtam ezt a kínlódást ahogy beszél a muki. Sajnálom mert érdekelt.

    • @tiborkiss9186
      @tiborkiss9186 3 роки тому +1

      ha erdekelt akkor meg kellett volna hallgatnod.

    • @tiborbuzsik6678
      @tiborbuzsik6678 3 роки тому +5

      Mikor tudod h beszélni fogsz és nem vagy egy szónok, miért nem írod le azt olvasod fel? Azért tudom h kinlódtál mert belehallgattam de nem bírtam kivárni míg megszólalsz! sajnálom.

    • @turbooster4354
      @turbooster4354 2 роки тому

      Én csak 2 ig.

    • @editfazekas3854
      @editfazekas3854 10 місяців тому

      Ajándék lónak ne nézd a fogát. Ingyen tanács nyökögve jobb, mint 40 ezerért szakértés fél órában.@@turbooster4354

  • @janoskerekes7558
    @janoskerekes7558 4 роки тому

    Tisztelt építőközösség! Szeretném megkérdezni, hogy a 109 éves fődémünket hogyan szigeteljük! A rétegrend belülről kifelé. Nádas vakolat-deszka-gerendázat 20 cm vastag légüres tér megint deszkázat és ez az egész le van borítva kisméretű téglával. Kérdésem hogy az alsó réteg megbontása nélkül hova tegyem a párazáró fóliát? Ha gerendaközöket leszigetelem, és utána fölé 40 centi szigetelést teszek az már elegendő lenne? Felülre páraáteresztő fólia szükséges e? A kisméretű téglasor borítás az eltávolításra kerülne. Köszönöm megtisztelő válaszukat.

    • @kzsolt81
      @kzsolt81 4 роки тому

      az elmondott kialakítás jó. a pz fólia helyett felül párafékező is elég max 0,02m-es sd értékkel...

    • @janoskerekes7558
      @janoskerekes7558 4 роки тому

      Akkor a párafékező folia úgy jó lenne hogy a gerendaközöket leszigetelem, utána párafékező folua majd a 40 centi szigetelés??

    • @janoskerekes7558
      @janoskerekes7558 4 роки тому

      @@kzsolt81 A dinamikus páraellenállású az a a változó páraellenállású lég és párafékező folia? Végig olvastam így már érthető. A lényeg hogy maga a hőszigetelés anyaga is kap egy kis nedvességet, de az el tud távozni. Vagyis lélegzik a faszerkezet és a hőszigetelés is, és közben nem "ázik el" És megy tönkre. Köszönöm Szépen!!