Mam Sofara i ustawilem po prostu P(U) bardzo restrykcyjnie wole pozostać w sieci i nie produkowac i liczyć ze inni wypadna szybciej bo cala procedura podlaczenia trwa dluzej niz oczekiwanie z wyhamowanym falownikiem. Przy 252 zaczynam hamowac przy 254 falownik jest 0W produkcji.
Chciałem pokazać na moim przykładzie ze to nie będzie działać u kogoś, kto ma faktyczne problemy z wysokim napięciem. Kiedy wstawiam linka, to z automatu kasuje komentarz. PV 6kWp obniżanie za pomocą grzałek 3x1,5kW i falownik się 2 razy dzisiaj wyl. Napięcie było przekroczone 843 razy. h**ps://mybroker(punkt)ddnss(punkt)de
Chciałem pokazać na moim przykładzie ze to nie będzie działać u kogoś, kto ma faktyczne problemy z wysokim napięciem. Kiedy wstawiam linka, to z automatu kasuje komentarz. PV 6kWp obniżanie za pomocą grzałek 3x1,5kW i falownik się 2 razy dzisiaj wył., napięcie było przekroczone 843 razy.
To jest po prostu stabilizator napięcia. Jeżeli ktoś ma problem z wyłączaniem PV np. 10 kWp to daleko z tym nie pojedzie. Jedynym sposobem jest podłączenie obciążenia na poszczególnych fazach. 10kWp =3x3kW grzałki sterowane sygnałem PWM z użyciem triaków. Tak naprawdę bardzo proste i tanie rozwiązanie. Jak tak patrze na te ceny, to zawrotu głowy dostaje. Co do pytania ile wody zagrzejesz to proste: aby podgrzać 1L wody o 1°C potrzeba 1,16W energii. Czyli np. 300L*1,16W* 40°=13,92 kW energie. Trzeba powiedzieć ze grzałki grzeją tylko, gdy napięcie jest przekroczone, czyli 13,92kw to spoko jest.
witam takie pytanie czym różni sie to urządzenie (3 transformatory) od ustawienia na falowniku wyższych napięć zabezpieczeń np 256V 10min ? ustawienie napięć na falowniku 0zł a to urządzenie ok 3tyś? rozumiem że energetyka dopuszcza taki transformator oszukujący falownik i podbijający napięcie na sieci ale już podniesienie progu zabezpieczenia na falowniku nie? pozdrawiam
To urządzenie jest ok w przypadku jeśli służy do odbioru energii. Podobną regulację mają UPSy z tzw. AVRem (zwykle jednostopniową - albo dodadzą albo odejmą ze 20-30V w zależności od konstrukcji). Natomiast jeśli to urządzenie będzie brało udział w wysyłce energii to już podchodzi pod łamanie prawa. Ty wysyłasz bo masz sztucznie obniżone napięcie czyli oszukujesz falownik, ale sąsiadom podnosisz. Niczym się to nie różni od ustawieniu na falowniku np: 270V jako maksymalnego. Tymczasem w Polsce obowiązuje norma z limitem 253V i tak MUSZĄ być ustawione falowniki dopuszczone do użytku w Polsce. Jak energetyka namierzy kto pcha ponad normę to kara gwarantowana.
Właśnie całe to 253V jest bez sensu bo jeśli ustawię P(U) ze przy 253V mam ograniczenie mocy 0W to wówczas falownik nie powinien liczyć czasu 10min jeśli napiecie w sieci nadal przekracza 253V przecież to nie moje urządzenie podnosi to napięcie wowczas powód odłączenia od sieci powinien dopiero zaistnieć przy 264.5V
@@gavlikor Po pierwsze to szastasz tymi napięciami jak zabawkami w piaskownicy a przecież wszystkie odbiorniki napięcia mają pewną tolerancję i najzwyczajniej w świecie psują się jeśli napięcie jest za wysokie, więc takie podnoszenie napięć jest niepożądane. Druga sprawa: cały ten pomysł wyłączania przy określonym napięciu też jest co do zasady nietrafiony. Mamy działające od lat, sprawdzone sposoby płynnej regulacji mocy czyli sterowanie częstotliwością, ale Ci co tworzą (a raczej przyklepują) przepisy najpewniej o tym nie wiedzą:P W każdym razie sterowanie częstotliwością spowodowałoby, że wszystkim w danej okolicy po równo obniżałaby się produkcja i żadnych wyłączeń by nie było, nawet jakbyś mało wysyłał to przynajmniej wyprodukowałbyś na swoje potrzeby. Jednak zakłady energetyczne nie są zainteresowane takim obrotem sprawy bo wymagałoby to pewnych inwestycji a co gorsza działałoby to na ich niekorzyść (jak falownik się wyłączy to kupujesz prąd mimo słonecznego dnia za oknem). Dopóki prawo będą tworzyć lobbyści to tak będzie (czyli długo, długo). Wracając do rzeczywistości: w obecnym systemie jest tak, że cwaniak, który ustawi wyższe napięcie niż pozwala prawo pcha do sieci a reszcie wyłączają się falowniki. Jednak wkrótce to się zmieni, w miarę przybywania inteligentnych liczników zakłady energetyczna uruchomią automatyczne systemy monitorowania i sypną karami za wpychanie do sieci ponad normę. Czyli zamiast regulować będą karać - taki model biznesowy. Trzecia sprawa to "przepinanie odczepów" na transformatorze. Powinniście zdawać sobie sprawę, że "sieć" to nie jest magazyn energii. Każdy prąd, który wchodzi, gdzieś musi wyjść, jak nie wychodzi to podbija napięcie. Stąd wynika prosty wniosek, że przepięcie odczepów nie rozwiązuje problemu tylko przenosi go dalej a konkretnie na sieć linii średniego napięcia, stąd zakłady energetyczne niechętnie przepinają odczepy bo wiedzą, że dla nich problemu to nie rozwiązuje a tworzy nowy, przekroczenia na liniach średniego napięcia to już nie przelewki. Oni przecież są ograniczeni normami i nie chcą płacić kar regulatorowi rynku (skarbowi państwa) czy innym jednostkom, które zanotowały awarie z powodu zbyt wysokiego napięcia (przekraczającego normy) i mam tu na myśli szpitale czy inne jednostki wrażliwe a nie klientów indywidualnych. W każdym razie końcowi użytkownicy są w czarnej i nic się tu nie zmieni, natomiast problemy będą coraz większe bo instalacji fotowoltaicznych wciąż przybywa. Czas cwaniaków (i urządzeń jak tu prezentowane) też szybko się skończy bo ci na górze nie lubią być dy****. Znasz prawo, znasz realia rynku, masz rozum- wyciągaj wnioski. I spiesz się, bo realia szybko się zmieniają i zawsze na niekorzyść.
@@marekjasinski7412 oczywiście masz 100% rację jeśli chodzi o kwestię napięcia w sieci. Dlatego moje urządzenia ustawione są na 253V. Tylko nie wiem czy wiesz ale kwestia 253V wg ustawodawcy wymaga aby 95% 10-minutowych okresów w ciagu tygodnia było w tym zakresie więc 5% dozwolone jest że nie musi dlatego uważam że mogę je wykorzystać do utrzymania się w sieci. Takich 10 minutowych okresów w ciagu tygodnia jest 1008 wiec 5% to 50 takich okresów. Wiec wg prawa w wtedy napiecie moze miec nawet 264.5V i zakłady energetyczne na pewno z tego prawa skorzystaja jeśli na sieci coś złego stanie sie z napięciem. Druga kwestia liczniki energii inteligentne mogą monitorować napiecia i kierunek przepływu prądu ale przecież moj falownik przy P(U) właśnie całkowicie zatrzymał produkcję wiec wg mnie jest takim samym urzadzeniem jak lodówka czy np. UPS dlaczego mam go odpiąć od sieci. Lodowki przecież nie wypinasz z gniazdka jak napiecie jest pow. 253V
@@gavlikor Przepis na który się powołujesz to typowy bubel prawny, nie doprecyzowano chociażby jakie napięcie ma być przez pozostałe 5% czasu, więc nadaje się do kosza. Prawo Unijne to bardziej precyzuje i mówi, że pozostałe 5% może być w zakresie -15 do +10%, czyli maks jest 253V a nie 264,5V (15% działa ale tylko w dół). Dlatego falowniki się wyłączają przy 253V.
@@marekjasinski7412 Ale to zakład energetyczny powinien być odpowiedzialny za wysokie napięcie, a wystarczyłoby nadwyżkę z OZE odebrać w elektrociepłowni stosując kaskadę grzałek celem chociażby zapewnienia odpowiednie temperatury na liniach przesyłowych ciepłej wody czy wstępnego podgrzania powracającej wody wychłodzonej.
Waldku problem to jest w tym ze to nie ,,my" a energetyka powinna sobie z tym radzic. A oni wymuszaja zeby prosument ponosil koszt tych wszystkich urzadzen i magazynow energii. Jak to sie nie zmieni to faktycznie offgrid bedzie najlepszym rozwiazniem..Bo jak kupisz hybrydowy falownik i magazyn i bedziesz jeszcze musial sie silowac ze skokami napiecia i minusowymi cenami, to jaki w tym sens ja sie pytam?
Czemu zakład energetyczny jest zły? Z elektrowni wychodzi wartość właściwa, na liniach właściwa, na trafo właściwa do Kowalskiego wchodzi właściwa ale od Kowalskiego i Nowaka przez ich instalacje jest podwyższona więc kto psuje warunki?
@@mateusztraskowski6801 Bo ma zapoznienia w modernizacji lini i w ogole nie przystaje do dzisiejszych czasow. Zamiast inwestowac w linie przez caly czas ,,przejadali "zyski a teraz tak jak Ty sprawnie zrzucili na konsumenta..
Posiadam pompę Daikin Altherma 3 oraz 7 klimakonwektorów Daikin. Miało być tak pięknie - miały chłodzić, ale problem jest taki, że działają "w kratkę". Raz chłodzą, potem cały czas świeci śnieżek na klimakonwektorach. Wieczorem, po godzinie 18:00, klimakonwektory przestają działać. Wyłączenie i włączenie (zalecenie monterów) pompy nie pomaga. Według monterów jest to problem z napięciem i tak musi być. To są jakieś żarty! Czy mogę coś zrobić z tą sytuacją?
Temat wałkowany dalej. Szkoda że podstawowa sprawa nie została wyjaśniona. Jeśli przy 250V zacznie działać to urządzenie. Na stronie wtórnej ( na wyjściu ) mamy obniżone napięcie o te 10 czy 14 V a na stronie pierwotnej(wejściu ) ??? Kiedyś P. Sławek opowiedział czarne na białym zasadę działania tego urządzenia. Jeśli fizycznie nie podłączy się obciążenia typu bojler, czy jak była mowa power bank. To zasada działania urządzenie nie jest do końca legalna. Równa się z podniesieniem napięcia wyjściowego na inwerterze ….
@PompaCieplaiPV Waldku, kontrolnie prosiłbym o sprawdzenie zgodności wskazań napięcia, na tym urządzeniu i na przyłączu na liczniku głównym. Podczas produkcji. To będzie bdb potwierdzenie działania tego urządzenia.❤
takich fachowców brakuje na rynku, świetny temat, czy firma pracuje nad możliwością opomiarowania i kontroli parametrów zdalnie poprzez aplikację? w dobie zdalnego monitoringu będzie kluczowe ws weryfikacji bez potrzeby podjazdu. jest w planie moduł współpracujący z bankami energii ich bms'ami? Na samym urządzeniu są plomby zabezpieczające przed otwarciem urządzenia ? Są klienci których kusi mały tuning...
Witam Waldku i gospodarza mam podobny problem z wyłączaniem się instalacji i nie dzieje się to w pełnym słońcu tylko np. rano gdy zabłyśnie słonko na panele lub jak było tu powiedziane przechodzą chmury i światło faluje
Baranie to nie ma się zwrócić-to ma zminimalizować rachunki aby komfort życia był jak najlepszy! Jak kupujesz lodówkę do domu to też patrzysz kiedy się zwróci?
Digitop ma ciekawy przekaźnik trójfazowy VP-3F10Af, w którym można zaprogramować 3 fazy z różnymi ustawieniami. Wygodny, tylko jedno urządzenie zamiast trzech. Regulacja napięcia co 1V.
Jest tańszy sposób obniżenia napięcia w sieci. Po prostu trzeba pisać skargi do zakładu energetycznego że napięcie jest za wysokie. W Polsce obowiązuje 230v. pozdro.
hmm... transformatory obniżają napięcie :) dobrze - czyli jeżeli na sieci mamy np. 255V to instalacja przełącza się nam przez trafo który ma przekładnie np. 0.9:1 i teraz my u siebie mamy 255*0.9 = 229,5V - i teraz poczekjcie chwile bo widze trzy transformatory toroidalne o stałej przekładni czyli my jak instalacja PV zacznie oddawac przez te transformatory to mamy odwrotną sytuacje - falownik synchronizuje się z napięciem np. 229,5V ale na zewnątrz oddaje 255V :) zainstalujcie więcej takich urządzeń to już nikt nie będzie oddawał do sieci.... to jest totalnie bez sensu. Ja rozumiem że energetyka nie dba o poziom napiecia - ale czemu ktos instaluje urządzenie które jeszcze bardziej psuje parametry sieci ....
i jeszcze jedna rzecz transformatory nie mają 100% sprawności tylko w zależności od mocy/parametrów sieci od 90 do 99% czyli idąc przez transformatory żużyjecie w domu o 1% albo 9% więcej jak nie ma produkcji z PV i tak samo w druga strone oddacie o tyle procent mniej ile wynosi strata na sprawnosci.
@@gog2462 to są transformatory pracujące w konfiguracji autotransformatora , gdzie część uzwojenia niskiej strony np. 12V AC bo takie są dostępne w każdym spożywczym , łączy się w przeciw fazie żeby obniżyć napięcie o 12V AC albo w tej samej fazie żeby podwyższyć napięcie o 12V AC . W konfiguracji transformatora w autotransformator cały transformator nie uczestniczy w procesie przemiany energii jak w klasycznym transformatorze gdzie cała energia musi być zamieniona w pole magnetyczne a następnie indukowana w uzwojeniu wtórnym, taki transformator byłby bardzo drogi żeby zasilić cały dom. A tak wystarczy kupić 3 transformatory 230V / 12V 32A które nie są strasznie drogie
Najlepiej to by było żeby była inna taryfa dla posiadaczy pomp ciepła a tak coraz więcej ludzi ma fotowoltanike jeszcze do tego farma fotowoltaniczna 70mw i mamy napięcie 250 volt a w pochmurne dni 202volty i jest do banenii tylko czekać aż zacznie siadać elektronika i różne urzadzenia wtym pompy ciepla
Panie pompa ciepła jak pan mówisz że za wysokie napięcie to jest problem tych co mają pv otóż to nie tylko jest ich problem tylko też zwykłego kowalskiego który nie ma pv bo skoki napięcia tak samo występuja u niego a co za tym idzie może dojść do uszkodzenia urzadzen w domu oraz a raczej napewno eksploatacja takiego sprzętu jest stosunkowo krótsza.
energetyka czyli kto? Dystrybucja czy elektrownia produkująca "prąd", może sprzedaż albo systemy informatyczne. Jak nie ma odbioru to nie ma produkcji, proste, napięcie podbija brak odbioru, u mnie wystarczy że włączę grzanie 2kW i spadek napięcia o 2V, jak masz na obwodzie trafo w stacji powiedzmy 63kW i 20 odbiorców i pobór przez nich łączny chwilowo 20kW i dodatkowo 10 fotowoltaik każda po 10kW to jakim k.....a cudem spowodujesz odbiór ponadprogramowych 90kW - zakładam że 10kW z trafo. Proszę cudaki od fotowoltaiki o wyjaśnienie.
@@PompaCiepłaiPV a ja powiem, że ten kto sobie produkuje to niech i zużywa a nie stęka, że nie może pchać energii po sieci do innych odbiorców, obecnie to właściciele fotowoltaiki walczą ze sobą na napięcie siejąc przy okazji energią pozanormatywną na odbiorców bez foto
10KW trafo to ja mam w spawarce, jakie piękne samozaoranie. Dyskusje pomiędzy jełopami, jeden udaje że wie co pisze a drugi udaje że rozumie tego pierwszego. 🤣🤣🤣. Przychodzę tutaj poczytać tylko komentarze i mam ubaw przez cały dzień z chłopakami na rejonie.
@@PompaCiepłaiPV Pytanie jest inne. Ile kosztują takie oszczędności? Obniżamy napięcie, żeby coś wypchnąć dalej ale jednocześnie zużywamy to na obniżenie napięcia.
W większości przypadków z wysokim napięciem, wystarczy załączyć w falowniku charakterystykę Q/U. Tylko nie wiem czy ta chińszczyzna ma taką możliwość. Było taniej, teraz trzeba dokładać sprzęt na kilka tysięcy.
Powodzenia, ale podnoszenie napieia pi stronie sieci. Zasadniczo nielegalne. Off grid i energia w baterie lub w grzalki i bufor Do tego sterownik lapiacy przerwy inwertera 8 grzejacy grzalkami bezpośrednio z PV. Żadnych inteligentnych gniazdek, czesto podbieraja prad z sieci. ua-cam.com/video/L82Q9Bn_CRA/v-deo.htmlsi=1lfIWUoWLqzWKmaJ
@@SamSeRobie ja mam automat załączający grzałki od 500wat do 3500wat co 500watów w zależności od produkcji, urządzenie czyta parametry z falownika po porcie rs485.
Witam Wszystkich Oglądających ten kanał... Po dziewiętnastu minutach tego filmu... Stwierdzam. Ten Pan Elektryk jest Genialny ... On się bawi , on się spuszcza jak ja nad swoją pracą .. Ja tak samo się podniecam podczas instalacji gazowych ...od 17 lat . Widać że ten Pan w tym siedzi co najmniej od 34 lat , czyli dwa razy dłużej niż ja .
@@PompaCiepłaiPV u mnie przekracza nawet 26 3 v . Ale powyzej 260 to wyrzuca odrazu. A 258 nawet 259 to standard . Trzyma sie z 10 min ponizej 260 i wywala jak napiecie nie zejdzie ponizej 253
@@PompaCiepłaiPV daj spokoj zone mi zaciukali w szpitalu ostatnio zaeliksirowana siostre . Nie mieszkam w domu bo sam zostalem z dziecmi to nie problem
@@PompaCiepłaiPV sasiadowi chcialem oddac ze 2 tys kw to sobie zalozyl 10 w nowym wale 😂😂😂 A probonowalem mu zeby sobie klime zalozyl xa 4 tys do dogrzania i zbozem palil 😂 i go naciagneli na pompe ciepla za 50 tys i wydal 100 tys i ma drozej 😂
@@PompaCiepłaiPVWaldku, kontrolnie prosiłbym o sprawdzenie zgodności wskazań napięcia, na tym urządzeniu i na przyłączu na liczniku głównym. Podczas produkcji. To będzie bdb potwierdzenie działania tego urządzenia.❤
Dwudziesta Pierwsza minuta tego nagrania... Bardzo dobrze ten Pan mówi ... Urządzenia się psują , bo w sieci ,, najbliższej " jest za duże napięcie ... 235 volt które ustawił to maks dla sprzętów w domu ... Idealne dla sprzętów jest 220 ...ale to spowoduje zero skuteczności fotowoltaniki
w 2003 roku przyjęto standardy europejskie w związku z chociażby dostosowaniem rynku importu czy eksportu urządzeń AGD i od tego czasu napięcie znamionowe dla sprzętów jest 230V. 220V było za komuny no chyba że nadajesz od Putlerka to się z tobą mogę zgodzić.
Jak tam, macie problemy z za wysokim napięciem? Czy z za niskim? Ciekaw jestem, jak sobie z tym radzicie ? Napiszcie proszę.
waldek a co powiesz jak skacze a198-258v a nie mam jeszcze pv i nw czy zakladac bo na koncu lini jestem i nw co dalej zakladac czy nie ?
@@slawekgalios732 Chyba trzeba dać im karę za niespełnienie warunków umowy.
Mam Sofara i ustawilem po prostu P(U) bardzo restrykcyjnie wole pozostać w sieci i nie produkowac i liczyć ze inni wypadna szybciej bo cala procedura podlaczenia trwa dluzej niz oczekiwanie z wyhamowanym falownikiem. Przy 252 zaczynam hamowac przy 254 falownik jest 0W produkcji.
Chciałem pokazać na moim przykładzie ze to nie będzie działać u kogoś, kto ma faktyczne problemy z wysokim napięciem. Kiedy wstawiam linka, to z automatu kasuje komentarz. PV 6kWp obniżanie za pomocą grzałek 3x1,5kW i falownik się 2 razy dzisiaj wyl. Napięcie było przekroczone 843 razy. h**ps://mybroker(punkt)ddnss(punkt)de
Chciałem pokazać na moim przykładzie ze to nie będzie działać u kogoś, kto ma faktyczne problemy z wysokim napięciem. Kiedy wstawiam linka, to z automatu kasuje komentarz. PV 6kWp obniżanie za pomocą grzałek 3x1,5kW i falownik się 2 razy dzisiaj wył., napięcie było przekroczone 843 razy.
To jest po prostu stabilizator napięcia. Jeżeli ktoś ma problem z wyłączaniem PV np. 10 kWp to daleko z tym nie pojedzie. Jedynym sposobem jest podłączenie obciążenia na poszczególnych fazach. 10kWp =3x3kW grzałki sterowane sygnałem PWM z użyciem triaków. Tak naprawdę bardzo proste i tanie rozwiązanie. Jak tak patrze na te ceny, to zawrotu głowy dostaje. Co do pytania ile wody zagrzejesz to proste: aby podgrzać 1L wody o 1°C potrzeba 1,16W energii. Czyli np. 300L*1,16W* 40°=13,92 kW energie. Trzeba powiedzieć ze grzałki grzeją tylko, gdy napięcie jest przekroczone, czyli 13,92kw to spoko jest.
Ja widziałem kilka takich przypadków i zawsze to działało ..
witam takie pytanie czym różni sie to urządzenie (3 transformatory) od ustawienia na falowniku wyższych napięć zabezpieczeń np 256V 10min ? ustawienie napięć na falowniku 0zł a to urządzenie ok 3tyś? rozumiem że energetyka dopuszcza taki transformator oszukujący falownik i podbijający napięcie na sieci ale już podniesienie progu zabezpieczenia na falowniku nie?
pozdrawiam
To urządzenie jest ok w przypadku jeśli służy do odbioru energii. Podobną regulację mają UPSy z tzw. AVRem (zwykle jednostopniową - albo dodadzą albo odejmą ze 20-30V w zależności od konstrukcji). Natomiast jeśli to urządzenie będzie brało udział w wysyłce energii to już podchodzi pod łamanie prawa. Ty wysyłasz bo masz sztucznie obniżone napięcie czyli oszukujesz falownik, ale sąsiadom podnosisz. Niczym się to nie różni od ustawieniu na falowniku np: 270V jako maksymalnego. Tymczasem w Polsce obowiązuje norma z limitem 253V i tak MUSZĄ być ustawione falowniki dopuszczone do użytku w Polsce. Jak energetyka namierzy kto pcha ponad normę to kara gwarantowana.
Właśnie całe to 253V jest bez sensu bo jeśli ustawię P(U) ze przy 253V mam ograniczenie mocy 0W to wówczas falownik nie powinien liczyć czasu 10min jeśli napiecie w sieci nadal przekracza 253V przecież to nie moje urządzenie podnosi to napięcie wowczas powód odłączenia od sieci powinien dopiero zaistnieć przy 264.5V
@@gavlikor Po pierwsze to szastasz tymi napięciami jak zabawkami w piaskownicy a przecież wszystkie odbiorniki napięcia mają pewną tolerancję i najzwyczajniej w świecie psują się jeśli napięcie jest za wysokie, więc takie podnoszenie napięć jest niepożądane. Druga sprawa: cały ten pomysł wyłączania przy określonym napięciu też jest co do zasady nietrafiony. Mamy działające od lat, sprawdzone sposoby płynnej regulacji mocy czyli sterowanie częstotliwością, ale Ci co tworzą (a raczej przyklepują) przepisy najpewniej o tym nie wiedzą:P W każdym razie sterowanie częstotliwością spowodowałoby, że wszystkim w danej okolicy po równo obniżałaby się produkcja i żadnych wyłączeń by nie było, nawet jakbyś mało wysyłał to przynajmniej wyprodukowałbyś na swoje potrzeby. Jednak zakłady energetyczne nie są zainteresowane takim obrotem sprawy bo wymagałoby to pewnych inwestycji a co gorsza działałoby to na ich niekorzyść (jak falownik się wyłączy to kupujesz prąd mimo słonecznego dnia za oknem). Dopóki prawo będą tworzyć lobbyści to tak będzie (czyli długo, długo). Wracając do rzeczywistości: w obecnym systemie jest tak, że cwaniak, który ustawi wyższe napięcie niż pozwala prawo pcha do sieci a reszcie wyłączają się falowniki. Jednak wkrótce to się zmieni, w miarę przybywania inteligentnych liczników zakłady energetyczna uruchomią automatyczne systemy monitorowania i sypną karami za wpychanie do sieci ponad normę. Czyli zamiast regulować będą karać - taki model biznesowy. Trzecia sprawa to "przepinanie odczepów" na transformatorze. Powinniście zdawać sobie sprawę, że "sieć" to nie jest magazyn energii. Każdy prąd, który wchodzi, gdzieś musi wyjść, jak nie wychodzi to podbija napięcie. Stąd wynika prosty wniosek, że przepięcie odczepów nie rozwiązuje problemu tylko przenosi go dalej a konkretnie na sieć linii średniego napięcia, stąd zakłady energetyczne niechętnie przepinają odczepy bo wiedzą, że dla nich problemu to nie rozwiązuje a tworzy nowy, przekroczenia na liniach średniego napięcia to już nie przelewki. Oni przecież są ograniczeni normami i nie chcą płacić kar regulatorowi rynku (skarbowi państwa) czy innym jednostkom, które zanotowały awarie z powodu zbyt wysokiego napięcia (przekraczającego normy) i mam tu na myśli szpitale czy inne jednostki wrażliwe a nie klientów indywidualnych. W każdym razie końcowi użytkownicy są w czarnej i nic się tu nie zmieni, natomiast problemy będą coraz większe bo instalacji fotowoltaicznych wciąż przybywa. Czas cwaniaków (i urządzeń jak tu prezentowane) też szybko się skończy bo ci na górze nie lubią być dy****. Znasz prawo, znasz realia rynku, masz rozum- wyciągaj wnioski. I spiesz się, bo realia szybko się zmieniają i zawsze na niekorzyść.
@@marekjasinski7412 oczywiście masz 100% rację jeśli chodzi o kwestię napięcia w sieci. Dlatego moje urządzenia ustawione są na 253V. Tylko nie wiem czy wiesz ale kwestia 253V wg ustawodawcy wymaga aby 95% 10-minutowych okresów w ciagu tygodnia było w tym zakresie więc 5% dozwolone jest że nie musi dlatego uważam że mogę je wykorzystać do utrzymania się w sieci. Takich 10 minutowych okresów w ciagu tygodnia jest 1008 wiec 5% to 50 takich okresów. Wiec wg prawa w wtedy napiecie moze miec nawet 264.5V i zakłady energetyczne na pewno z tego prawa skorzystaja jeśli na sieci coś złego stanie sie z napięciem. Druga kwestia liczniki energii inteligentne mogą monitorować napiecia i kierunek przepływu prądu ale przecież moj falownik przy P(U) właśnie całkowicie zatrzymał produkcję wiec wg mnie jest takim samym urzadzeniem jak lodówka czy np. UPS dlaczego mam go odpiąć od sieci. Lodowki przecież nie wypinasz z gniazdka jak napiecie jest pow. 253V
@@gavlikor Przepis na który się powołujesz to typowy bubel prawny, nie doprecyzowano chociażby jakie napięcie ma być przez pozostałe 5% czasu, więc nadaje się do kosza. Prawo Unijne to bardziej precyzuje i mówi, że pozostałe 5% może być w zakresie -15 do +10%, czyli maks jest 253V a nie 264,5V (15% działa ale tylko w dół). Dlatego falowniki się wyłączają przy 253V.
@@marekjasinski7412 Ale to zakład energetyczny powinien być odpowiedzialny za wysokie napięcie, a wystarczyłoby nadwyżkę z OZE odebrać w elektrociepłowni stosując kaskadę grzałek celem chociażby zapewnienia odpowiednie temperatury na liniach przesyłowych ciepłej wody czy wstępnego podgrzania powracającej wody wychłodzonej.
jak bedzie dzień bez przekroczenia napiecia to mamy zimną wode , nie każdy ma bufor i 10 grzałek w nim
Jacek jest the best. Całe Podbeskidzie pozdrowia Jacka. ❤
Pan Jacek jest mega fachowcem
Absolutnie nie można stosować przewodu typu drut oraz linka w jednym gnieździe bezpiecznika.
To jak to połączyć jak jest taka potrzeba 🤔
@@PompaCiepłaiPV koncowka widełkowa na linkę albo łączyć to poza bezpiecznikiem.
@@PompaCiepłaiPV Np Wago 3 styki: 1-dru 2-link 3-linka
Waldku problem to jest w tym ze to nie ,,my" a energetyka powinna sobie z tym radzic. A oni wymuszaja zeby prosument ponosil koszt tych wszystkich urzadzen i magazynow energii. Jak to sie nie zmieni to faktycznie offgrid bedzie najlepszym rozwiazniem..Bo jak kupisz hybrydowy falownik i magazyn i bedziesz jeszcze musial sie silowac ze skokami napiecia i minusowymi cenami, to jaki w tym sens ja sie pytam?
Tu masz rację. Powinno być tak, że radzę sobie, a fakturkę na ZAKŁAD ENERGETYCZNY 👌
@@PompaCiepłaiPV No pewnie w ,,normalnym" świecie by to było możliwe,ale nie w tym matrixie.... Pozdrawiam...
@@PompaCiepłaiPV przy dzisiajszej cenie to najlepiej zrobic plot z paneli i pozamiatac system . Wychodzi taniej niz przesla i to znacznie 😂
Czemu zakład energetyczny jest zły? Z elektrowni wychodzi wartość właściwa, na liniach właściwa, na trafo właściwa do Kowalskiego wchodzi właściwa ale od Kowalskiego i Nowaka przez ich instalacje jest podwyższona więc kto psuje warunki?
@@mateusztraskowski6801 Bo ma zapoznienia w modernizacji lini i w ogole nie przystaje do dzisiejszych czasow. Zamiast inwestowac w linie przez caly czas ,,przejadali "zyski a teraz tak jak Ty sprawnie zrzucili na konsumenta..
1:57
Hmmm.
Tak sobie głośno myślę... przy zachmurzeniu panele stygną a potem pracują na pełna parę jak wróci słońce.
Może i tak być...
@@PompaCiepłaiPV dopiero wyrzucac powinno jak przekroczy 260 v jezeli przekroczy 253 mamy 10 min .
Ale to nie o to chodzi, abyś produkował, tylko żebyś nie produkował...
@@PompaCiepłaiPV
Otóż to.
Dobrze że u mnie nie ma takich problemów ,zero wyłączeń 😊
U mnie to samo 👍
Posiadam pompę Daikin Altherma 3 oraz 7 klimakonwektorów Daikin. Miało być tak pięknie - miały chłodzić, ale problem jest taki, że działają "w kratkę". Raz chłodzą, potem cały czas świeci śnieżek na klimakonwektorach. Wieczorem, po godzinie 18:00, klimakonwektory przestają działać. Wyłączenie i włączenie (zalecenie monterów) pompy nie pomaga. Według monterów jest to problem z napięciem i tak musi być. To są jakieś żarty! Czy mogę coś zrobić z tą sytuacją?
Temat wałkowany dalej. Szkoda że podstawowa sprawa nie została wyjaśniona. Jeśli przy 250V zacznie działać to urządzenie. Na stronie wtórnej ( na wyjściu ) mamy obniżone napięcie o te 10 czy 14 V a na stronie pierwotnej(wejściu ) ??? Kiedyś P. Sławek opowiedział czarne na białym zasadę działania tego urządzenia. Jeśli fizycznie nie podłączy się obciążenia typu bojler, czy jak była mowa power bank. To zasada działania urządzenie nie jest do końca legalna. Równa się z podniesieniem napięcia wyjściowego na inwerterze ….
Dbasz o swoją domową instalację i sprzęty, kosztem potencjalnych problemów OZE, i instalacji sąsiadów
@PompaCieplaiPV Waldku, kontrolnie prosiłbym o sprawdzenie zgodności wskazań napięcia, na tym urządzeniu i na przyłączu na liczniku głównym. Podczas produkcji. To będzie bdb potwierdzenie działania tego urządzenia.❤
takich fachowców brakuje na rynku, świetny temat, czy firma pracuje nad możliwością opomiarowania i kontroli parametrów zdalnie poprzez aplikację?
w dobie zdalnego monitoringu będzie kluczowe ws weryfikacji bez potrzeby podjazdu.
jest w planie moduł współpracujący z bankami energii ich bms'ami?
Na samym urządzeniu są plomby zabezpieczające przed otwarciem urządzenia ? Są klienci których kusi mały tuning...
Witam Waldku i gospodarza mam podobny problem z wyłączaniem się instalacji i nie dzieje się to w pełnym słońcu tylko np. rano gdy zabłyśnie słonko na panele lub jak było tu powiedziane przechodzą chmury i światło faluje
A jakie masz wtedy napięcie na fazach ?
Bardzo ciekawy odcinek dzięki ❤❤❤
A bardzo prosze.
Ktoś wie co to za stycznik jaka to firma
Instalacja mega, więc sporo kosztowała , pompa ciepla, kolektory , kiedy to sie zwroci , po śmierci ?
Baranie to nie ma się zwrócić-to ma zminimalizować rachunki aby komfort życia był jak najlepszy! Jak kupujesz lodówkę do domu to też patrzysz kiedy się zwróci?
Zdecydowanie prędzej 👌
Fajne te przekaźniki napięciowe z kalibracją pomiaru . Nie wiecie kto je produkuje ?
novatek
Sprawdziłem. Te poprzednie były od nich, a takich nie ma w ofercie.
@@ampersc a dlaczego cchesz akurat takie jak tu są przecież innych firm mają te same funkcjonalności
Chodzi o regulację co 1V a te dostępne mają co 5
Digitop ma ciekawy przekaźnik trójfazowy VP-3F10Af, w którym można zaprogramować 3 fazy z różnymi ustawieniami. Wygodny, tylko jedno urządzenie zamiast trzech. Regulacja napięcia co 1V.
6,5 koła to połowa ceny mojej instalacji pv .Wybaczcie ale kto to montuje ? Głupich nie sieją sami rosną.
Jest tańszy sposób obniżenia napięcia w sieci. Po prostu trzeba pisać skargi do zakładu energetycznego że napięcie jest za wysokie. W Polsce obowiązuje 230v. pozdro.
230V +- 10%
13:20 prawie jak programowanie reaktora atomowego 😎😅
Dokładnie 👌
👍🤣🤣🤣
Co to za transformatory ?? To nimi obniżamy lub podnosimy napięcie??
To urządzenie RNF - Regulator Napięcia Fazowego. Inteligentne urządzenie, które albo obniża, albo podwyższa napięcie w naszym domu.
hmm... transformatory obniżają napięcie :) dobrze - czyli jeżeli na sieci mamy np. 255V to instalacja przełącza się nam przez trafo który ma przekładnie np. 0.9:1 i teraz my u siebie mamy 255*0.9 = 229,5V - i teraz poczekjcie chwile bo widze trzy transformatory toroidalne o stałej przekładni czyli my jak instalacja PV zacznie oddawac przez te transformatory to mamy odwrotną sytuacje - falownik synchronizuje się z napięciem np. 229,5V ale na zewnątrz oddaje 255V :) zainstalujcie więcej takich urządzeń to już nikt nie będzie oddawał do sieci.... to jest totalnie bez sensu. Ja rozumiem że energetyka nie dba o poziom napiecia - ale czemu ktos instaluje urządzenie które jeszcze bardziej psuje parametry sieci ....
i jeszcze jedna rzecz transformatory nie mają 100% sprawności tylko w zależności od mocy/parametrów sieci od 90 do 99% czyli idąc przez transformatory żużyjecie w domu o 1% albo 9% więcej jak nie ma produkcji z PV i tak samo w druga strone oddacie o tyle procent mniej ile wynosi strata na sprawnosci.
No nic nie rozumiem.
Czyli co jak się włączy cewka to obniży napięcie bo wytworzy prąd bierny indukcyjny ?
@@gog2462 to są transformatory pracujące w konfiguracji autotransformatora , gdzie część uzwojenia niskiej strony np. 12V AC bo takie są dostępne w każdym spożywczym , łączy się w przeciw fazie żeby obniżyć napięcie o 12V AC albo w tej samej fazie żeby podwyższyć napięcie o 12V AC . W konfiguracji transformatora w autotransformator cały transformator nie uczestniczy w procesie przemiany energii jak w klasycznym transformatorze gdzie cała energia musi być zamieniona w pole magnetyczne a następnie indukowana w uzwojeniu wtórnym, taki transformator byłby bardzo drogi żeby zasilić cały dom.
A tak wystarczy kupić 3 transformatory 230V / 12V 32A które nie są strasznie drogie
Teraz poproszę krótko i na temat co konkretnie powoduje ten spadek napięcia?
Obniżenie napięcia w sieci
Aby przy dużej mocy obniżyć napięcie potrzeba obciążenia, a to jest tylko stabilizator.
@@Fotowoltaika-Hobby dokładnie, a patrząc na cenę tego wynalazku można powiedzieć tylko jedno : producent szuka frajerów
@@pankracy7475 Niestety tak to wygląda. Chodzi tylko o szybką kasę.
Lepiej zianwestowac w eko-oze pv tam jest plynna regulacja obniza napięcie o wartosc ktora nastawiasz
To zależy czy masz na tyle potrzeby ciepłej wody i tyle odbioru tej ciepłej wody. Ale owszem są takie dwa sposoby i pewnie o wiele więcej 👌
O jaką wartość napięcia jest obniżone lub podwyższane napięcie ??? Czy ta wartość jest stała ???
Z tego co wiem to jest to wartość stała 12 V
Fajna zabawka, ale za takie pieniądze to wole żonie wymieniać pralkę co 2 lata :)
Można i tak, ale bardziej ważnym dla wielu jest praca fotowoltaiki w za wysokim napięciu .
Fajna reklama 😊
6500zl zabawka z filmu
Przekaznik napięciowy 200zl
Zalaczający grzałkę😊
Ja różnicę między tymi urządzeniami zauważam, a ty 🤔
cofamy sie w rozwoju za komuny też były stabilizatory napiecia... obywatelu radź sobie sam
Ale to smutne… nic sie nie zmienilo!
Najlepiej to by było żeby była inna taryfa dla posiadaczy pomp ciepła a tak coraz więcej ludzi ma fotowoltanike jeszcze do tego farma fotowoltaniczna 70mw i mamy napięcie 250 volt a w pochmurne dni 202volty i jest do banenii tylko czekać aż zacznie siadać elektronika i różne urzadzenia wtym pompy ciepla
Mogę prosić nr tel do Pana Jacka
Proszę dzwonić do Cr-gama
Panie pompa ciepła jak pan mówisz że za wysokie napięcie to jest problem tych co mają pv otóż to nie tylko jest ich problem tylko też zwykłego kowalskiego który nie ma pv bo skoki napięcia tak samo występuja u niego a co za tym idzie może dojść do uszkodzenia urzadzen w domu oraz a raczej napewno eksploatacja takiego sprzętu jest stosunkowo krótsza.
Dlatego powinno się na początek cisnąć ZE aby trzymały normy, bo to jest w ich obowiązku ❗
@@PompaCiepłaiPV Dobrze pan wie że jest to niewykonalne. Jak by Pan chciał to zrobić?
ale pierdolenie... NIE MA sposobu na wysokie napięcie oprócz przestawki na odczepach/zmiany trafo
energetyka czyli kto? Dystrybucja czy elektrownia produkująca "prąd", może sprzedaż albo systemy informatyczne. Jak nie ma odbioru to nie ma produkcji, proste, napięcie podbija brak odbioru, u mnie wystarczy że włączę grzanie 2kW i spadek napięcia o 2V, jak masz na obwodzie trafo w stacji powiedzmy 63kW i 20 odbiorców i pobór przez nich łączny chwilowo 20kW i dodatkowo 10 fotowoltaik każda po 10kW to jakim k.....a cudem spowodujesz odbiór ponadprogramowych 90kW - zakładam że 10kW z trafo. Proszę cudaki od fotowoltaiki o wyjaśnienie.
Jedni i drudzy 👌
@@PompaCiepłaiPV a ja powiem, że ten kto sobie produkuje to niech i zużywa a nie stęka, że nie może pchać energii po sieci do innych odbiorców, obecnie to właściciele fotowoltaiki walczą ze sobą na napięcie siejąc przy okazji energią pozanormatywną na odbiorców bez foto
olejcie sieć, dajcie falownik pełna hybryda i 10kWh magazynu lub więcej.
10KW trafo to ja mam w spawarce, jakie piękne samozaoranie. Dyskusje pomiędzy jełopami, jeden udaje że wie co pisze a drugi udaje że rozumie tego pierwszego. 🤣🤣🤣. Przychodzę tutaj poczytać tylko komentarze i mam ubaw przez cały dzień z chłopakami na rejonie.
@@mynameis5886 a jak grube elektrody Pan używa?
Gniazdko wifi z kontrolą napięcia koszt 100 zł
Ustawienie komendy jak wychwyci 252v odpala grzałke w bojlerze.🎉
Ale ile można grzać wodę 🤔
@@PompaCiepłaiPV toc autokonsumcja ważna sprawa a 253 to chwilowe skoki
@@PompaCiepłaiPV Pytanie jest inne. Ile kosztują takie oszczędności? Obniżamy napięcie, żeby coś wypchnąć dalej ale jednocześnie zużywamy to na obniżenie napięcia.
Ile to ustrojstwo kosztuje
A na stronę wejdź, bo kilka rodzajów jest 🤔
W większości przypadków z wysokim napięciem, wystarczy załączyć w falowniku charakterystykę Q/U. Tylko nie wiem czy ta chińszczyzna ma taką możliwość. Było taniej, teraz trzeba dokładać sprzęt na kilka tysięcy.
dużo ustawień falowników nie jest wogóle opisana w instrukcji. Czy Q/U robi moc bierną lub próbuje podnieść częstotliwosc?
Pozdrawiam
@@rdcabal pobiera lub produkuje moc bierną. W zależności od napięcia.
Powodzenia, ale podnoszenie napieia pi stronie sieci. Zasadniczo nielegalne.
Off grid i energia w baterie lub w grzalki i bufor
Do tego sterownik lapiacy przerwy inwertera 8 grzejacy grzalkami bezpośrednio z PV. Żadnych inteligentnych gniazdek, czesto podbieraja prad z sieci.
ua-cam.com/video/L82Q9Bn_CRA/v-deo.htmlsi=1lfIWUoWLqzWKmaJ
Szkoda kasy , można taniej to załatwić
Czyli jak...
Czekamy na odpowiedź. Chyba że to tajemna wiedza Druidów i nie możesz napisać?
@@SamSeRobie ja mam automat załączający grzałki od 500wat do 3500wat co 500watów w zależności od produkcji, urządzenie czyta parametry z falownika po porcie rs485.
Co 10 min wlaczyc grzalke 3 fazowa
Jest jakiś sposób...
Witam Wszystkich Oglądających ten kanał... Po dziewiętnastu minutach tego filmu... Stwierdzam. Ten Pan Elektryk jest Genialny ... On się bawi , on się spuszcza jak ja nad swoją pracą .. Ja tak samo się podniecam podczas instalacji gazowych ...od 17 lat . Widać że ten Pan w tym siedzi co najmniej od 34 lat , czyli dwa razy dłużej niż ja .
ja po 22 minutach nadal nie wiem co ta skrzynka robi oprucz posiadania ferrytów
👌
Nie jest trudne bo wystarczy obnizyc napiecie do 250 V na iles sekund na fazie
Ale jakoś trzeba to zrobić...
@@PompaCiepłaiPV u mnie przekracza nawet 26 3 v . Ale powyzej 260 to wyrzuca odrazu. A 258 nawet 259 to standard . Trzyma sie z 10 min ponizej 260 i wywala jak napiecie nie zejdzie ponizej 253
@@andrzejjas374 Tylko współczuć...
@@PompaCiepłaiPV daj spokoj zone mi zaciukali w szpitalu ostatnio zaeliksirowana siostre . Nie mieszkam w domu bo sam zostalem z dziecmi to nie problem
@@PompaCiepłaiPV sasiadowi chcialem oddac ze 2 tys kw to sobie zalozyl 10 w nowym wale 😂😂😂 A probonowalem mu zeby sobie klime zalozyl xa 4 tys do dogrzania i zbozem palil 😂 i go naciagneli na pompe ciepla za 50 tys i wydal 100 tys i ma drozej 😂
Generalnie szemrana sprawa.Nie lepiej iść w OFF-GRID ? Transformatory i pchanie do sieci za wszelką cenę a spalone urządzenia u sąsiadów?
Jak u sąsiadów będzie podwyższone napięcie to mają ten sam problem...
@@PompaCiepłaiPVWaldku, kontrolnie prosiłbym o sprawdzenie zgodności wskazań napięcia, na tym urządzeniu i na przyłączu na liczniku głównym. Podczas produkcji. To będzie bdb potwierdzenie działania tego urządzenia.❤
No to ciekawe ,wypierdzielic tyle kasy a obnizenie napiecia, niewiem czy to jakas reklama czy zart.
Fajny Kanał, Ale Ludzie , zauważcie ile obecnie trzeba kasy wrzucić w chatę w ogrzewanie!! przecież to chore!!
Znaczy czy trzeba... Raczej można 🤔
Magazyn podpiąć i z głowy na magazyn będzie szło pozdrawiam
Dzięki, pozdrawiam 👌
35 minuta tego nagrania... Po proszę o numer telefonu do Tego Pana Mistrza Elektryki .
Napisz do firmy, link w opisie
Dwudziesta Pierwsza minuta tego nagrania... Bardzo dobrze ten Pan mówi ... Urządzenia się psują , bo w sieci ,, najbliższej " jest za duże napięcie ... 235 volt które ustawił to maks dla sprzętów w domu ... Idealne dla sprzętów jest 220 ...ale to spowoduje zero skuteczności fotowoltaniki
Dzięki za komentarz
w 2003 roku przyjęto standardy europejskie w związku z chociażby dostosowaniem rynku importu czy eksportu urządzeń AGD i od tego czasu napięcie znamionowe dla sprzętów jest 230V. 220V było za komuny no chyba że nadajesz od Putlerka to się z tobą mogę zgodzić.