Czytu Czytu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 січ 2024
  • ✅ Zapytania biznesowe: kontakt@czytuczytu.pl
    ▶️ Subskrybuj nasz kanał na YT: czytuczytu.pl/youtube
    ▶️ Polub nasz fanpage na Facebooku: / czytuczytu
    Witajcie w sto drugim odcinku podcastu Czytu Czytu!
    Anglojęzyczne fantasy już dawno wyszło z czerpaniem inspiracji poza granice zachodnich kultur, a w księgarniach co roku pojawiają się kolejne opowieści inspirowane kulturami Azji, Afryki i Ameryki Południowej. A gdzie w tym wszystkim miejsce dla słowiańszczyzny? W końcu sukces „Cienia i kości” nie wziął się z powietrza. W najnowszym odcinku rozmawiamy o wykorzystaniu słowiańskich kultur w anglojęzycznym fantasy, o najbardziej znanych przykładach, a także zastanowimy się, czy zachodni autorzy podchodzą do słowiańszczyzny z taką samą roztropnością jak do folkloru innych krajów.
    W segmencie torebkowym Kasia omawia książkę „Histeria sztuki” Soni Kiszy od wydawnictwa Znak, a Megu opowiada o „10 Myths About Israel” Illana Pappégo od wydawnictwa Verso (angielski ebook jest dostępny za darmo do pobrania tutaj: www.versobooks.com/en-gb/prod....
    Życzymy miłego słuchania!
    Czytu Czytu prowadzą:
    Magdalena Adamus (Catus Geekus)
    Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

КОМЕНТАРІ • 19

  • @myczycz
    @myczycz 4 місяці тому +2

    Bardzo ciekawy temat, i ciekawe polecajki książkowe. Dzięki wielkie!

  • @charollina
    @charollina 4 місяці тому +4

    W serii o Żelaznym Druidzie jest motyw Polski z polskimi wiedźmami plus jeden bóg z mitologii słowiańskiej, i faktycznie nie ma za bardzo Rosji

  • @-Lynx-
    @-Lynx- 4 місяці тому +5

    Bardzo wszystkim polecam Trylogię Zimowej Nocy. Przeczytałam te książki już po lekturze Trylogii Grisha i byłam bardzo zaskoczona tym, że Amerykanie jednak są w stanie wyciągnąć coś z folkloru słowiańskiego w sposób, który w ten folklor nie godzi. A poza tym to po prostu bardzo dobre książki ze świetnie zarysowanym klimatem.

  • @ewiszon100
    @ewiszon100 4 місяці тому +2

    Hej, na wstępie chciałbym powiedzieć, że ogromnie lubię Wasz podcast :) w dzisiejszym odcinku kilkukrotnie wspominałyście o książkach, które mogłyby mnie zainteresować, jednak szukanie później tytułu oraz autora jest trochę kłopotliwe (w trakcie słuchania zazwyczaj trudno mi to zapisać), stąd pytanie - czy dałoby radę w przyszłych odcinkach wypisywać książki, o których wspominacie w opisach?

  • @nerikuki
    @nerikuki 4 місяці тому +2

    34:17 - nieprawda. Historia w ,,Złodziejkach serc" jest osadzona w kraju, który nazywa się Lechia. Autorka w notce odautorskiej sama zaznacza, że jej inspiracją była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Odniesieniem do Rosji w tej książce jest Rusja.

  • @SMFLDZtv
    @SMFLDZtv 4 місяці тому

    Z retellingów greckich "Tysiąc okrętów" jest całkiem udane.Chomik

  • @calicovery
    @calicovery 4 місяці тому +1

    Jestem bardzo ciekawa jak z tym tematem poradzi sobie za niedługo premierowana książka "Where The Dark Stands Still", która ma być połączeniem Howl's Moving Castle z polskim folklorem 🤔

  • @rooshofaCma
    @rooshofaCma 4 місяці тому

    Przypomniał mi się pewien komentarz pod filmikiem dziewczyny z Białorusi mówiącej o białoruskim folklorze i kulturze ludowej, komentarz szedł mniej więcej "kolejny biały mówiący o kulturze białych, w internecie jest tego pełno" - nie sprawdząłam dokładnie, ale śmiem podejrzewać, że był to ktoś z USA. I przyznam, że aż mnie zatrzęsło na takie postawienie sprawy.
    I wydaje mi się, że akurat ten gniew, czy chęć stanięcia w obronie tego co polsko-słowiańskie i mówienia jasno, że to nie jest tożsame z tym co rosyjskie jest bardzo słuszny i strach przed brzmieniem jak Polak nacjonalista nie powinien paraliżować. W końcu nawet Polak nacjonalista w pewnych kwestiach może mieć słuszność i można się z nim zgodzić.
    Ja stoję na stanowisku, że Polska jest krajem postkolonialnym i powinniśmy jako taki być traktowani, Ale mam wrażenie, że (patrz komentarz z początku) przekonanie zachodu, a USA w szczególności, że kraj białych ludzi w środku Europy może być krajem postkolonialnym byłoby trudne.

  • @ricemicericemice5191
    @ricemicericemice5191 4 місяці тому +1

    Zgadzam się, że Rosja aktywnie buduje swoją alternatywną (nieprawdziwa i podkolorowaną) wizję historii przeznaczonej dla zachodniego widza. Dobitnie pamiętam jak oglądałam otwarcie zimowej olimpiady w 2014 w Soczi. Tam w programie artystycznym na rozpoczęcie były tanecznie przedstawione lata 40, 50 itd do współczesności i to jak przedstawione były np lata 60-te to dla mnie było takie wielkie CO? Kolorowi Hipisi, alternatywa, wolna miłość itp normalnie amerykańska pocztówka z zachodu, nic o prawdziwej historii Rosji, zabawne bo wyglądało to jakby związek radziecki wogóle nie istniał.

  • @blandae5670
    @blandae5670 Місяць тому

    Zachodnie powieści z motywami słowiańskimi, które mam na radarze to „A Dagger in the Winds” Brendana Noble (autor ma polskie korzenie), „The Witch and the Tsar” Olesyi Salnikovej Gilmore (Rosjanka z pochodzenia) i „Thrice” Andrew D. Meredith (autor widzi potencjał Slavic fantasy, więc napisał książkę w tym gatunku).
    Tak na marginesie powiem, że wróciłam ostatnio do fantastyki słowiańskiej naszych wschodnich sąsiadów i kurde, tak mi się ciepło na sercu robi jak bohaterowie jedzą kaszę. W zachodniej fantasy tego nie ma i jakoś mi brakuje (może dlatego że wyemigrowałam do Australii i tam kaszę można dostać tylko w polskim sklepie)

  • @marzenak5907
    @marzenak5907 4 місяці тому +2

    To teraz wyobraźcie sobie, że ja jestem z owego Radomska i czytając tą książkę miałam totalny szok :D no nie mogę powiedzieć żebym się kiedykolwiek spodziewała usłyszeć/zobaczyć nazwę mojego miasta w książce fantasy pisanej przez obcokrajowca, totalne wtf :D

    • @roshynski994
      @roshynski994 4 місяці тому +2

      ledwo zacząłem słuchać ale cooooo!?!? :D radomszczanin pozdrawia

    • @desnatureza3467
      @desnatureza3467 4 місяці тому

      SAME RADOMSKO PRZEJMUJE TEN SERWER

  • @nanas982
    @nanas982 4 місяці тому +3

    Kolejnym przykładem podwójnych standardów jeśli chodzi o naszą kulturę a np takie kultury azjatyskie jest wymawianie nazwisk autorów. Nazwisko Andrzeja Sapkowskiego może być bezkarnie przekrecane natomiast widać że czytelnicy na zachodzie od jakiegoś czasu stararają się chociaż powiedzieć 'przepraszam jeśli źle wymawiam' albo ewidentnie trenują wymowę nazwisk z kultur po kolonialnych.
    Naszła mnie taka refleksja odnośnie baśniowości motywów słowiańskich, czy przypadkiem od dziewietnastego wieku zachodni pisarze nie inspirują się naszym folklorem w powieściach grozy? Gdzieś czytalam że popularyzacja wampirow i strzyg wynika z faktu, że kobiety emigrujące z krajów słowiańskich czesto opiekowały się dziećmi i to właśnie im opowiadały historię o słowiańskich potworach w ramach opowiesci na dobranoc.
    Po przesłuchaniu całości musze tylko dodać pewne małe sprostowanie wspominałyście o kulturze celtyckiej, że ona potrafi sie obronić podczas gdy mam wrażenie, że celtycka kultura i walijską są notorycznie wykorzystywane jako smaczek swiatotwórczy przez fantastów. Na to też jest społeczne przyzwolenie, a przecież Anglicy nieodwracalnie w jakiś sposób zniszczyli te kultury do tego stopnia, że walijski jezyk w kilku momentach historii był bliski wymarcia.
    Tak ciekawostka na koniec, w mandze Golden kamui główna bohaterka jest z ludu inu, ale przez ojca, syna zesłańca, ma korzenie polskie. Co ciekawe widzę pewne podobieństwa między historia rodzinną bohaterki a historia Bronisława Piłsudskiego i jego dzieci. Niestety nawet tam o ile dobrze pamiętam ostatecznie są te korzenie traktowane bardziej jak dodatek do rosyjskiego pochodzenia niż coś głębszego. Widzę to jako kolejny przykład doskonałej rosyjskiej propagandy na świecie i traktowania rosyjskiej tożsamości na równi ze słowiańską a inne jako pewien dodatek.

    • @IwonaKlich
      @IwonaKlich 4 місяці тому

      Akurat wampiry czy wilkołaki są dość... Uniwersalnym produktem. Ba słowiański wampir to w zasadzie bardziej łapie się na dzisiejsze zombie czy tam ghoula. Wampiry słowiańskie są interesujące ale mało kogo w sumie obchodzą - jedynie masz ten serial o Strigoi na Disney+. Kurde mam gorączkę i nie pamiętam tytułu :/
      Dan Simmons ma fajny take o wampirach, jako typach co to rządziły Rumunią za Caucescu, ale to nie Słowianie :)

  • @oliwiagodlewska5535
    @oliwiagodlewska5535 4 місяці тому +1

    Jeśli chodzi o prawo odnoszące się do homoseksualizmu w Europie, to zgodnie z moim szybkim researchem od 2014 roku w Europie nie ma kraju, w którym stosunki między osobami tej samej płci byłyby nielegalne (wtedy zalegalizowano je na północnym Cyprze), jeśli wierzyć the Guardian.

  • @Iskra01pl
    @Iskra01pl 4 місяці тому

    Potwierdzam że Nieśmiertelny Valente jest bardzo fajny, ale niestety kupić go można tylko z drugiej ręki za jakieś 300 zł :( Przydałoby się wznowienie.

    • @blandae5670
      @blandae5670 Місяць тому

      Prawda to - 2 lata temu przeszukiwałam internet wzdłuż i wszerz, bo Valente to jedna z moich ulubionych autorek i chciałam skompletować sobie jej powieści. Całkowitym przypadkiem znalazłam Nieśmiertelnego za 20 zł w antykwariacie i nie mogłam uwierzyć we własne szczęście, oni chyba nie wiedzieli, że mają białego kruka na stanie.

  • @Kensicz
    @Kensicz 4 місяці тому

    Interesuje się mitologią słowiańska i niemoge zcierpieć gdy ktoś sięga już po takie postacie jak Baba Jaga, Weles, Bies itd. i nie pisze ich chociaż trochę zgodnie z mitologią i w efekcie są to losowe postacie fantazy, niemające nic wspólnego z pierwowzorem poza imieniem