Lietuvos Sąjūdis Kaune. 1988-1990 [5 dalis]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 гру 2009
  • Kauno „ARTV" laida „Istorija".
    Laidos svečias: Rolandas Paulauskas.
    www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?...
    Laidos vedėjas: Arvydas Kšanavičius.
    lt.netlog.com/ksanavicius
    Lietuvos Sąjūdis Kaune. 1988-1990 [1 dalis]:
    • Lietuvos Sąjūdis Kaune...
    Lietuvos Sąjūdis Kaune. 1988-1990 [2 dalis]:
    • Lietuvos Sąjūdis Kaune...
    Lietuvos Sąjūdis Kaune. 1988-1990 [3 dalis]:
    • Lietuvos Sąjūdis Kaune...
    Lietuvos Sąjūdis Kaune. 1988-1990 [4 dalis]:
    • Lietuvos Sąjūdis Kaune...
    Lietuvos Sąjūdis Kaune. 1988-1990 [5 dalis]:
    • Lietuvos Sąjūdis Kaune...
    .....................................
    Arvydas Kšanavičius. Kelią į Lietuvos nepriklausomybę pradėjo tiesti rezistencinis Kaunas
    (2003 m. birželio 14 d., "Kauno diena" (kaunodiena.lt))
    kauno.diena.lt/dienrastis/kita...
    Ne per seniausiai paminėjome 15-ąsias Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio įkūrimo metines. Kaunas šiame nacionaliniame išsivadavimo judėjime suvaidino ypatingą, galima sakyti, unikalų vaidmenį. Nieko nuostabaus - tuo metu tai buvo lietuviškiausias miestas, buvusi laikinoji sostinė, maištadarių ir politinio pasipriešinimo totalitariniam režimui citadelė.
    ()
    Žvelgiant į pakankamai vingiuotą, daugiasluoksnį, skaudžių prieštaravimų ir žmogiško nesusikalbėjimo kupiną Lietuvos išsivadavimo kelią, džiugina tai, kad lemiamais istorijos momentais lietuviai sugebėdavo susitelkti, virsdami vieningu tautos kūnu, drąsiai žengiančiu laisvės orientyrais paženklinta trajektorija. Tai puikiausiai iliustruoja 1988-ieji metai - naujosios Atgimimo epochos atskaitos taškas. Tiesos sakymo, titaniškų sumanymų bei idealistinių siekių pradžia, kuomet susikūrus Lietuvos Sąjūdžiui, galiausiai tautos lūkesčių bendrojo vardiklio paieškos įgavo aktyvią organizacinę formą.
    Be disidentinio-radikaliojo judėjimo bei valdančiosios komunistų partijos, Lietuvoje tuo metu atsirado ir ūmai įtakingiausia pilietine bei politine jėga tapo Sąjūdis. Susiformavo tam tikra politinių jėgų triada, įvairiais būdais bendradarbiavusi iki pat valstybingumo atkūrimo 1990 metais. M.Gorbačiovo "perestroijkos" nubrėžtose ribose pradėjęs darbuotis Persitvarkymo Sąjūdis iš pradžių nedeklaravo Lietuvos nepriklausomybės siekio ir radikalų-disidentų idėjos jam atrodė perdėm "ekstremistiškos". Tačiau išmintingai didinant "dainuojančios revoliucijos" pagreitį, ir Sąjūdis, tik šįkart jau radikalaus Kauno sąjūdininkų sparno veikiamas, 1989 metų pradžioje pagaliau iškilmingai paskelbė naujai atgimusį kalantinį imperatyvą - "Mūsų tikslas - laisva Lietuva".
    Nors Sąjūdis ir gimė Vilniuje, tačiau Lietuvos nepriklausomybės atstatymo vektoriaus kryptimi jį pakreipė, padarė radikalesnį būtent Kauno sąjūdininkų nepalaužiama pozicija valstybingumo atžvilgiu.
    Taigi drąsiai galima teigti, kad Kauno sąjūdis, labiausiai išsiskyręs savo dešiniuoju radikalumu ir drąsa iš spalvingo Lietuvos sąjūdžio, atliko svarbų politinio katalizatoriaus vaidmenį kelyje į Lietuvos nepriklausomybę.
    Kaip pastebėjo istorikas Kastytis Antanaitis, Kauno sąjūdžio taryba "žymiai anksčiau nei Sąjūdis pritarė Lietuvos nepriklausomybės idėjai ir jau 1989 metų pradžioje pasirinko kompromisų nepripažįstantį nepriklausomybės atkūrimo kelią. (...) Vėlesnė Sąjūdžio idėjų raida priartėjo prie Kauno tarybos nuostatų ir 1989 metų pabaigoje radikalių nepriklausomybės šalininkų idėjos apėmė visą Sąjūdį". 1990 metų kovo 11 dieną Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba visam pasauliui išdidžiai paskelbė, kad "yra atstatomas 1940 metais svetimos jėgos panaikintas Lietuvos Valstybės suverenių galių vykdymas, ir nuo šiol Lietuva vėl yra nepriklausoma valstybė".

КОМЕНТАРІ • 1

  • @nabuchodonosarasII
    @nabuchodonosarasII 14 років тому

    Man, kaip laisvės kartos atstovui, šitas video apie istoriją be galo vertingas. Noriu daugiau sužinoti apie sąjūdį, laisvės priežastis ir kainą. Smagu būti kauniečiu ir gaila kad gana vėlai manyje bunda tautiškumo samprata, patriotiškumas. Bet geriau vėliau nei niekad. Ačiū už šiuos istorijos siužetus.