Dr hab. Andrzej Dragan o fizyce kwantowej i studiach II stopnia na UW
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Studia na fizyce określa jako niezwykle trudne, ale jednocześnie rozwijające, pozwalające zrozumieć rzeczywistość i będące najciekawszą rzeczą, którą można robić w życiu. Jak sam mówi, fizyk to osoba, która łatwo się uczy nowych rzeczy, dlatego tak chętnie wspiera studentów i młodych badaczy w rozwoju kariery naukowej i zawodowej. Poznajcie historię dr. hab. Andrzeja Dragana, zajmującego się fizyką kwantową na Wydziale Fizyki i dowiedzcie się, dlaczego warto wybrać studia II stopnia na UW.
#rekrutacja #studia #fizyka
Śledź nas także w innych kanałach:
FACEBOOK: / fanpageuw
INSTAGRAM: / uniwersytetwarszawski
LINKEDIN: / uniwersytet-warszawski
TWITTER: / uniwarszawski
p. Andrzej jest najlepszą reklamą UW i wydziału fizyki ! aż mam ochotę zapisać się na studia ! :)
Najmądrzejszy człowiek z którym można normalnie porozmawiać. Andrzej Dragan, jak ja szanuję takich ludzi.
Podbiję ten komentarz. Oglądając dzisiejsze filmy z udziałem Pana Andrzeja, mam podobne wrażenie.
Prof. A.Dragan najlepiej ze wszystkich fizyków w Polsce potrafi wyjaśniać zawiłości nieintuicyjnej fizyki kwantowej. Nie ukrywa, że więcej nie wiemy niż wiemy ale można to ogarnąć. Super naukowiec! Co do samej fizyki kwantowej to nie ma z tego kokosów tak jak i z filozofii. To robota dla pasjonatów.
Godne pochwały, że wybrał Pan doktorat w Polsce.
Meissner i Dragan... warto oglądać, śłuchać, by poczuć jak mózg boli.
Widze wiele podobienstw miedzy fizyka a programowaniem, ktorym sie zajmuje :). Pan Dragan niesamowity facet, pozdrawiam
Bardzo mądry facet. Polecam jego wykłady :)
chcialbym byc 20 lat mlodszym i zaczynac studia na wydziale fizyki uw
Do końca życia bede mial potworny żal sam w sumie do siebie ponieważ od zawsze kochalem zjawiska fizyczne a pozniej samą fizyke. Jednak w szkole średniej nayczycielka nawet nie wspomniała ze jest cos mniejszego niz atom czyli mechanika kwantowa. A na tamty moment nie chcialem isc na studia fizyczne " Newtonowskie" bo nie widzialem przyszłości w niej. Teraz juz wiem ze straciłem potężną szanse na prace marzeń....
Mój szacunek panie Andrzeju. Proszę kontynuować!
"pracuję fizycznie" fajna gra słów i mam nadzieję że nie ukryta szydera...
Matematyka to królowa nauk, nie bez powodu ponieważ uczy analitycznego myślenia i to dotyczy każdego ścisłego przedmiotu, na pierwszym roku studiów informatycznych miałem logikę - wielu odpadło... nauki ścisłe uczą myślenia a na etapie studiów rozwijają ta umiejetność , nauki ścisłej nie da się „wykuć” i wyrecytować , trzeba ja rozumieć i wtedy nie trzeba pamiętać wzorów, jesteś wstanie je wyprowadzić ... dla tego ludzie kończący kierunki ścisłe są poszukiwani na rynku pracy poniewaz jak zostało to tutaj powiedziane , nie zatną się przy jakimś problemie... matematyka, fizyka, informatyka - to fajne dziedziny :).
Czytałem Pana książkę... Jest świetna... Pozdrawiam😉
godnym pochwały jest to, że tu, w Polsce są ludzie, którzy stwarzają warunki takie, że chce się tu zostać
Superb. Dragan Klatka na ludzi - Kwantechizm, fajna, przyjemna książka godna polecenia👍
Fizyka kwantowa to coś co mnie fascynuje 😁 ale najpierw muszę skończyć informatykę , następnie jak czas pozwoli to planuje uczyć się fizyki kwantowej, będę Informatykiem kwantowym 😎
A więc ty też 😂
Szanuję za merytoryczny monolog.
Dostępność wykładowców na katedrach fizyki? Jest jedno wyjaśnienie. Krąży żarcik że często na fizykę dostaje się nawet 20 kandydatów a kończy...... a nie kończy żaden:). Dział nie dość że trudny to dla zapaleńców:).
Wstęp bezbłędny :D
Fajnie, że ma swoją zajawkę ale mnie nie zaciekawił do studiowania fizyki.
Czy można u Państwa studiować fizykę niestacjonarnie?
Dla zasięgu
To obejrzyjcie Amigowe demo Milka Disain jesli sie nie myle Pan doktor pisał tam muzyke
Dobre
Tabliczki przed drzwiami bez stopni i tytułów. Hahaha na żadnym WNSie to by nie przeszło.
Ciekawe:)
Potwierdzam, brat studiował fizykę zrobił podyplomówke z finansów i rachunkowości dla niefinansistów oraz zrobił jakąś z analiz porównawczych w ekonomii, pracuje teraz na dobrym stanowisku :) dodam że opublikował CV bez oczywiście nr tel i specjalny email pod rekrutacje na kilku grupach na FB i wyslal cv do firm aktualnie pracuje w bankowości inwestycyjnej na dobrym stanowisku z dobrymi pieniędzmi jakimi nie jeden 40latek pracujący 20lat w finansach by się pochwalil ;) a ma 28lat...
Nie do końca mnie Pan przekonał. Zazwyczaj pokazuje się tych, którym się udało. Nie pokazuje się tych słabszych, którzy sfrustrowani lądują jako nauczyciele w SP... Odpad akademicki, ktoś tak to określił, kojarzy Pan?
Podsumowując wybór studiów należy dobrze przemyśleć i nie rzucać się z przysłowiową motyką na słońce.
Hmm powiem, że z informatyką jest podobnie. Na licencjacie 90% matematyki + jakieś podstawy informatyki, magisterka- zaczyna się mięso. Też jestem zdania, że podobnie jak fizyka studia informatyczne uczą się uczyć, uczą analitycznego podejścia no i jezyka angielskiego. Sorry, ale materiałów po polsku nawet lepiej nie dotykać, gdyż najczęściej są niskiej jakości, przestarzałe i są w nich błędy. Poza tym nie nauczysz się fachowego języka czytając po polsku. PS u mnie w zespole jest sporo fizyków i matematyków, w tym doktorów, gdyż po tych studiach trudno o stabilne zatrudnienie z godziwą pensją. Na 30 osób 6 ma doktorat z matematyki, jedna z biologii. Jest dwóch po fizyce. Ludzie po informatyce są tam w mniejszości :)
Aktualnie czytam Kwantechizm, ale odnosze wrażenie, że dla absolutnego laika częsć zagadnień niezrozumiała.
Ach gdyby człowiek był mądrzejszym parę lat temu po maturze i poszedł na studia na Wydziale Fizyki UW...
Pan Dragan straszy dziwadłami a nie wyjaśnia zachowania natury (praw fizyki).
Fizyka kwantowa powstała jako dziedzina fizyki zajmująca się dziwnymi zjawiskami w skali subatomowej. Potem dołączono część zjawisk których nie opisuje dawna fizyka.
Problem polega na tym ze fizycy poprzednich wieków przyjęli zbyt prosty opis natury który jest nieadekwatny do rzeczywistości.
Nie ma wiec dziwadeł natury, tylko są opisy natury nazbyt uproszczone.
W szczególności model atomu Bohra jest zbyt mało dokładny.
Dają się wyjaśnić następujące zjawiska:
- Interferometr Macha-Zendera
- Splątanie (Entanglement)
- Model atomu (orbitale w atomie i cząsteczce)
- Jądro atomowe (czemu pp się nie odpychają)
Pewno na podobnej zasadzie dadzą się wyjaśnić
- Czas półrozpadu
- Widmo promieniowania
- Widmo absorpcyjne
- Przezroczystość
- Współczynnik załamania
Szanowny Panie Doktorze, szanuję Pana wiedzę, ale z całym szacunkiem przekaz byłby bardziej zachęcający i tym samym efektywny przy nieco wolniejszym tempie mówienia i docenieniu wartości wypracowania dobrej dykcji.
Pozdrawiam serdecznie
Dlaczego pan Dragan jest rozchwytywany przez różne media a pan Meissner nie? Jaka jest różnica między tymi panami? Moim zdaniem pan Meissner jest znacznie ciekawszy, jego wykłady są cholernie inspirujące. Z całym szacunkiem dla dr hab. Dragana, ale jego działalność publicystyczna jest kalką zachodnich fizyków, a pan Meissner ma trochę inny punkt widzenia, oryginalny. Co z punktu widzenia mediów jest chyba bardziej interesujące, chyba że media działają w służbie ciszy.
Bo dr hab. Dragan kręci teledyski raperów, a prof. Meissner nie. ;) Co by nie mówić, jest po prostu ciekawszym człowiekiem.
Witam. Może kto wie email pana Dragana?