Jak Naostrzyć Nóż Tokarski? Jaka Ściernica / Tarcza do szlifierki? Test na MiniLathe Tytan350

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 91

  • @tomektomaszewski401
    @tomektomaszewski401 2 роки тому +21

    Panie Adamie jako osoba pracującą w branży metalowej ponad ćwierć wieku napiszę Panu to co już kiedyś Panu pisałem!!!!! [pięć wykrzykników ;-) ] Podziwiam Pana talent dydaktyczny! :-D W czasach gdy chodziłem do szkoły to chciałbym mieć takich nauczycieli jak Pan! Ja niestety musiałem uczyć się już w pracy pokątnie podpatrując bardziej doświadczonych pracowników oraz samemu eksperymentując. Obecnie zdarza mi się pokazywać pewne rzeczy (instruować) mniej doświadczonych pracowników jednak przyznaję się bez bicia że nie idzie mi to tak fajnie i sprawnie jak Panu. Wychodzi na to że jest Pan po prostu urodzonym propagatorem wiedzy technicznej. :-)
    Co do ściernic do pracy z stalą narzędziową to tu dla mnie najlepszym wyróżnikiem są dane producenta podane w jego katalogu. Nawet kupując ściernicę w markecie możemy sprawdzić w Internecie do czego rekomenduje ją producent. Przykładem mogą byś ściernice 99C(zielony węglik krzemu) i 98C (szary węglik krzemu). Pierwsza jest rekomendowana do ostrzenia węglików a druga do stali, gumy itp. Co ciekawe obie biorą węglik przy czym pierwsza robi to lepiej. Stale narzędziowe ostrzę na białych ściernicach z elektrokorundu, rzadziej na różowych. Używam ich bo się do nich po prostu przyzwyczaiłem. Teraz mam nową szlifierkę i na niej była fabrycznie założona szara ściernica bez oznaczeń i jakoś nie widzę by brała gorzej może tylko tyle że jest trochę twardsza (nie sypie się tak)

  • @AdrianJankowskiDWJ
    @AdrianJankowskiDWJ 2 роки тому +13

    Świetny poradnik, podobnie tak jak mówisz byłem uczony :) Bardzo często do wykończenia krawędzi wykorzystywałem ściernice diamentową. Świetny materiał i napewno pomocny dla większości tokarzy :)
    Pseudo fachowców jest pełno i każdy jest mądry siedząc za ekranem. Nie przejmuj się i rób swoje!
    Pozdro Adam!

  • @inkoguto69
    @inkoguto69 2 роки тому +7

    Adam robisz bardzo dobrą robotę.
    Nie przejmuj się mądralami co to "wszystko wiedzą" ale jak zapytasz o coś to ci nie udzielą odpowiedzi.
    Krytyków pieniaczy, trzeba "wyregulować" i dalej robić swoje ;)
    Pozdrawiam.

  • @paweisyn7446
    @paweisyn7446 2 роки тому +1

    Tak sobie drugi raz obejrzałem :)
    Jest u mnie w miasteczku fachowiec,co ostrzył wszystko co można/wymagało ostrzenia. Wiertła,noże tokarskie/kuchenne,nożyczki,frezy,piły do krojenia chleba w piekarniach,mięsa w masarniach... Wszystkie szlifierki i przystawki do nich miał zrobione samodzielnie kilkadziesiąt lat temu. Zawsze jeździłem do niego ostrzyć piły tarczowe do drewna. Byłem jakoś z 2 tygodnie temu z jedną tarczą - myślę sobie zapakuję wszystkie szczerbate noże tokarskie,które nieudacznie jeden po drugim załatwiałem zaraz po włączeniu Koreanki ;) Może coś by jeszcze uratował. Pan Janek wyszedł z domu i mówi,że już mi nie naostrzy - jesienią przestał. Wiek słuszny 86lat i mówi oczy już nie te i ręce już niedomagają,brakuje tej płynności ruchów. Bardzo ubolewał,że przez te wszystkie lata nikt nie chciał przyjąć wiedzy i doświadczenia jakie posiada.

    • @paweisyn7446
      @paweisyn7446 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor Pan Janek to ma kanał w garażu... Pewnie jak postanowił "Chcę mieć kanał" ,to jeszcze nie było Jutuba i padło właśnie na garaż ;)

  • @mirosawkrzysztofczyk4788
    @mirosawkrzysztofczyk4788 Рік тому +2

    Dobra robota panie Adanie, mądralskich jest dużo nie przejmować sie

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Рік тому

      Dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • @madeingarage7040
    @madeingarage7040 11 місяців тому +1

    I takiego filmiku szukałem. Dziękuję

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  11 місяців тому

      Bardzo się cieszę, że film się przydał 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • @GBWM_CNC
    @GBWM_CNC 2 роки тому +1

    Będę musiał przetestować tego typu noże na mojej tokarce, bo do teraz używałem tylko tych pod przykręcane płytki. Dzięki za film!

  • @TechDaw
    @TechDaw 2 роки тому +4

    Jak zawsze Ciekawy materiał i użyteczna wiedza. Dziękuję Ci za twoja pracę.

  • @maciekz.3120
    @maciekz.3120 Рік тому +1

    Doskonale przekazana wiedza o podstawach ostrzenia narzędzia skrawającego. Dziękuję.👍👍👍

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Рік тому

      Bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • @stoczwarty
    @stoczwarty 2 роки тому +2

    BRAWO !!!! A do tego idealnie sprawę bezpieczeństwa wplotłeś w odcinek. Bez przesady i nachalności, to co trzeba powiedziane w odniesieniu do tego co pokazujesz i robisz tak jak możesz w swoich warunkach! TAK. Właśnie o to mi chodziło. Jak coś jest nie tak to zaznaczasz co i jak a robisz jak robisz i nikt nie ma się do czego przyczepić. A jak już tak rozwinąłeś kwestie ściernic to jak wspominałeś o konieczności obciągnięcia i prawidłowości tego obciągnięcia, to może jeszcze by trzeba było wspomnieć o sprawie obciągania z włosem i pod włos. W sumie detal, ale ważny. Pozdrawiam jak zwykle serdecznie.

  • @shogunlechuza6650
    @shogunlechuza6650 2 роки тому +5

    Byłem raz u ślusarza któremu lata temu kamień szlifierski się rozpadł podczas ostrzenia noża tokarskiego. Oberwał odłamkiem w czoło co objawia się obecnie wgłębieniem w czaszce, taki wycinek 1/3 piłeczki pingpongowej był by w stanie wypełnić to wgłębienie. Tak że warto mieć osłony. Najpewniej się wam tarcza czy kamień nigdy nie rozpadną, ale mimo wszystko nie wiadomo na kogo trafi, więc lepiej uważać i sobie osłony dokupić lub nawet dorobić, byle chronić przynajmniej głowę przed bezpośrednim uderzeniem rozpadającej się tarczy lub kamienia.

    • @francsztacheta7944
      @francsztacheta7944 2 роки тому +2

      No trzeba uważać prawie wszyscy ostrzymy dla wygody bez osłon,
      dobrze choć nie stać naprzeciw tarczy i nie pochylać się bezpośrednio nad
      i pierwsze włączenie dnia na pewno z boku nie wiadomo co ktoś przed nami rzeźbił.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Рік тому

      Musiałby założyć kamień do szlifierki kątowej.

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 Рік тому

      @@alchemik2010 Ciekawe, jedni uczą się na błędach innych a niektórzy mają swoją "filozofię" i dopóki im coś się nie przytrafi to jest według nich nie możliwe. Choć zdarzyło się wielu osobom i jest wiedzą powszechną i oczywistą. 🤔

  • @janalbin3353
    @janalbin3353 Рік тому

    Hi Adaś, jesteś super w swoim fachu !!!. ,.Jesteś dużo, dużo młodszy ode mnie ale chętnie oglądam i słucham Twoich filmików. Szkołę zawodową jako tokarz-frezer-ślusarz " robiłem" w latach '60-ych ale całe życie przepracowałem w innych zawodach (kierowca, monter konstrukcji stalowych, spawacz) , teraz jestem od kilku lat emerytem. Nie mogę bez pracy więc urządziłem sobie mini warsztacik w ogródku gdzie przebywam, co roku od wiosny do jesieni. Mam spawarkę (schutzgas), wiertarkę stołowa itd, itp. Trzy lata temu, moja małżonka kupiła mi w prezencie mini tokareczkę chińską, dlatego chętnie słucham i oglądam, dla przypomnienia, bo , po '55-cii latach wiele zapomniałem. Raz jeszcze bardzo, bardzo serdeczne dzięki, pozdrowiska. PS: ...nie przejmuj się idiotycznymi wypowiedziami niektórych ludzi, poprostu puszczaj "mimo ucha" !!!. Życzę pogodnego, w zdrowiu spędzenia świątecznego czasu, Tobie i bliskim Twoich, ...Jan.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Рік тому +1

      Bardzo serdecznie dziękuje za taki kom. takie słowa to dla mnie woda na młyn :D i podsyca zapał do tworzenia kolejnych filmów. Również życzymy zdrowia i spokoju oraz do obsługi maszyn nastroju .. Adaś :)

  • @astronik03frl57
    @astronik03frl57 Рік тому

    Ja kilka lat pracowałem jako tokarz, (lata 80 te niestety po przyuczeniu), i z mojego doświadczenia to wiem, że zielone ściernice były lepsze do węglików. Te szare czy też grafitowego koloru były bardziej miękkie i szybciej się zużywały. Poza tym ten filmik, to super materiał informacyjny dla amatorów i młodych zapaleńców obróbki skrawaniem. Pozrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów.

  • @tomaszmasowski5056
    @tomaszmasowski5056 2 роки тому +1

    Dzięki Adam świetnie trafiłeś z filmem ta wiedza mi się przyda
    Pozdrawiam

  • @marekp5458
    @marekp5458 2 роки тому

    no i wspomnienia z młodości odżyły ;) Dzięki

  • @geniuszK
    @geniuszK 2 роки тому +1

    Jak zawsze bardzo dobra lekcja 👍 👍 👍 👍 Pozdrawiam

  • @dawidus100
    @dawidus100 2 роки тому +2

    Wykład profesora Adama maszynotwora i do rymu i z humorem ostrze noże z maszynotworem hehehe😁

  • @marek-olachowski
    @marek-olachowski 2 роки тому +3

    Adamie. Super filmik. Myślę, że wielu z Twoich obserwatorow dostało porządną lekcję ...jak to zrobić żeby nie narozrabiać😉
    Z moich doświadczeń z nożami płytkowymi tak zarówno z węglików spiekanych przylutowanych jak i tych z płytkami wymiennymi dopowiem, że ja ostrzę ,,dopieszczam" noże na tarczach diamentowych. W obecnych czasach nie są one cenowo nieosiagalne a efekt gładkosci powierzchni skrawanej i trwałosci ostrza jest o wiele wiekszy . Tarczami diamentowymi reanimuję jak już wspomniałem płytki wymienne i powiem szczerze, że czasami skrawają dłużej niż oryginały. Pozdrawiam serdecznie.
    Ps.Adamie! Nie ma co sie nerwować na tzw.mądrali. Oni zawsze wiedzą lepiej😆🤣

    • @marek-olachowski
      @marek-olachowski 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor no fakt, że czas to podobno pijondz😉 ,ale... czasami lepiej na jednym stracić żeby na drugim zyskać 😆
      Co do tych wszech... to myślę, że naprawdę szkoda tzw nerw. To ta warstwa która nie łapie niuansów subtelnych uwag. Może masz i rację Adamie, że trzeba próbować ,chociaż ja nie do końca jestem o tym przekonany. Jestem raczej za ,,eliminacją" tych rodzynków z kanału. Pozdrawiam serdecznie.

  • @kileruno3809
    @kileruno3809 2 роки тому

    materiał super.z czasów szkolnych stara maksyma na temat ściernic twardy materiał szlifowany miękka ściernica a miękki materiał szlifowany twarda ściernica a ja sam osobiście używam takiej ściernicy o symbolach 37C60-KVK

  • @m4ni3x
    @m4ni3x Рік тому

    Siemasz Adamie, malkontentom się pokłoń i wyraź szacunek - wszak to oni tworzą / "zdrowy/ tępy" - nie do obróbki/człon społeczeństwa - niezbędny wręcz do układu odniesienia. Świetna robota i czapka z głowy, że Ci się chce! :)

  • @paweisyn7446
    @paweisyn7446 2 роки тому

    Cześć Adamie.
    Ciekawy materiał,dziękuję.

  • @francsztacheta7944
    @francsztacheta7944 2 роки тому

    Brawo fajny materiał, obejrzałem z zainteresowaniem choć umiem ostrzyć noże.
    Może jak byłby jakiś luz to film z ostrzenia przecinaka od podstaw ?
    A codo niektórych komentarzy to zawsze znajdzie się jakiś smerf maruda z kolegą mądralą.
    Dziękuję proszę o więcej, powodzenia i pozdrawiam 👍👍👍👍

  • @ÁREAJ27
    @ÁREAJ27 2 роки тому +2

    Olá meu amigo Adam trabalho interessante e bem explicado!!!
    Abraço!

  • @PK--ITA
    @PK--ITA Рік тому

    Ja ostrzyłem (wykańczałem ostrzenie) tylko i wyłacznie na diamentowych tarczach ściernic ale to dlatego, że musiało być wszystko na wymiar, praca tego wymagała, bo produkcja seryjna...
    Dodam jeszcze tylko, żeby nikt czasem, dla wygody nie ostrzył "pod włos", bo mu się płytka odlutuje i wbije w okulary... 😛
    Pozdrawiam

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 2 роки тому

    Mega przydatne. Proszę uaktualnij ofertę te z allegro, a link pod YT nie odpala-proszę o korektę.

  • @baza488
    @baza488 2 роки тому

    Kolejny dobry film👍🔨🔩👏

  • @mariuszgabor7211
    @mariuszgabor7211 2 роки тому

    Super film pozdrawiam

  • @krzysztofstadniczuk3541
    @krzysztofstadniczuk3541 Рік тому +1

    Adamie, Masz świetne programy oparte na życiowych doświadczeniach,TAK TRZYMAJ!!! przepraszam za te wykrzykniki,ale są w pozytywnym znaczeniu. IGNORUJ TYCH ZAROZUMIAŁYCH PSEŁDO FACHOWCÓW,którzy NIEWIELE SOBĄ ZNACZĄ. KRZYSZTOF

  • @savierwsk
    @savierwsk 2 роки тому

    Fajny materiał, chociaż moim zdaniem w ramach ciekawostki. Na co dzień nigdy nie korzystam z noży lutowanych, bo roboty dużo, efekty nie powtarzalne. przykrecenie nowej płytki to parę sekund, nie trzeba wyjmować całego trzonka i można sobie żonglować promieniami, gatunkami, powłokami i łamaczami w ramach ciągle jednego trzonka. Do małych maszynek DCMT, CCMT, TCMT z łamaczem pod małe posuwy. Jedna firmowa płytka jest do dostania od ok 10zł szt, dobre sprawdzone chińczyki od nawet 4zł szt. Po mojemu lepiej iść z duchem czasu a zaoszczędzony czas poświęcić na jakiś projekt.
    Sam filmik bardzo merytoryczny i potrzebującym na pewno pomoże. Dzięki za poświęcony czas Adam!

  • @adammowak6910
    @adammowak6910 2 роки тому

    Znajomy tokarz, bardzo dobry fachura, jeszcze dodawał takie jakby korytko za powierzchnia skrawająca, aby wiór się łamał, a nie formował długiej wstęgi.

    • @adammowak6910
      @adammowak6910 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor napisałem komentarz, a nie obejrzałem filmiku do końca, a o tym wspomniałeś:)

  • @gralahubert2449
    @gralahubert2449 2 роки тому

    Dzięki pozdrawiam

  • @micaangelo507
    @micaangelo507 2 роки тому +1

    Potwierdzam też się spotkałem z nacinaniem rowka w celu łamania wióra tak twierdzili starzy tokarze .

  • @rysiekwisniewski2550
    @rysiekwisniewski2550 2 роки тому

    Dobrze jeszcze powiedzieć coś o osi toczenia, o płaszczyźnie toczenia i o poprawnym zainstalowaniu noża w imaku na suporcie tokarki, oraz na ustawieniu wysokości ostrza w zależności od średnicy materiału, i toczenia wałków czy otworów.

    • @rysiekwisniewski2550
      @rysiekwisniewski2550 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor chodzi o to by pokazać to wszystko na prostych szkicach.

  • @manfiks
    @manfiks 2 роки тому +1

    Adam zmienił miniaturkę i bym przegapił nowy film Pozdrawiam

  • @unclezygi8220
    @unclezygi8220 2 роки тому

    👍 Fajnie to opowiedziałeś ... a ten brak trzeciej ręki nie tylko Tobie doskwiera 🤣🤣🤣 podlewam piwem ale jeszcze nie wyrosła 🤷‍♂️.

  • @expeditionworld3787
    @expeditionworld3787 2 роки тому

    Fajny materiał i nie przejmuj sie paznokcie szybko rosną do wakacji nie będzie śladu...

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 2 роки тому

    Przydatny materiał, choć jak pierwszy raz ostrzyłem nóż to te kąty przyłożenia zrobiłem w ten sposób bo tak mi wskazywała logika, za to chłodziłem w wodzie a tu się okazuje że nie powinienem. Mam pytanie czy ty Adam a może ktoś miał taki przypadek z tanimi nożami składanymi 16mm z Ali żeby plytka wpadala w wibracje na trzonku ? jest to widoczne gołym okiem a śruba przykręcona na maxa , mi się wydaje że to przez niedokładność wykonania, poprostu płytka nie przylega do trzonka cała powierzchnią.
    PS. Z tym przykreceniam na maxa to trochę przesadziłam bo jak mocno można przykręcić tum malutkim plastikowym kluczykiem?? Właśnie przed chwila wróciłem do tematu bo nóż odstawiłem na 2 miesiące nie uzywany , odkręcam sobie i zerwała się
    :( gwint zostal w trzonku :(((
    Macie doświadczenie z reklamacjami z Ali po czasie kilku miesięcy?

  • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
    @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku 2 роки тому +3

    10:35 na geometrii noża typu L (środkowa litera) to będzie 5 stopni ;]
    Próbowałeś kiedyś docierać krawędź osełką ręczne na oleju albo wykonywać w ten sposób zaokrąglenie krawędzi skrawającej? Niejaka Quinn Dunki o tym wspominała u siebie na kanale z sugestią, że to sporo pomaga.
    Jutro łapie stalkę i spróbuje coś zastrugać - próbowałem raz, lata temu, i nie wyszło to zupełnie. Teraz widzę "z czym to się je".

  • @arcturus5629
    @arcturus5629 2 роки тому +1

    Super film! i nie przejmuj się malkontentami. Czepiają się zawsze te patałachy, co nie potrafią nic zrobić. Szkoda czasu na teoretyków gawędziarzy.

  • @kundeleczek1
    @kundeleczek1 2 роки тому

    Adam super materiał a hejters gona hejt!

  • @grzegorzpacek6615
    @grzegorzpacek6615 2 роки тому

    Hej Adam nie wiem czemu nie przychodzą mi powiadomienia o nowych filmach ? Możesz coś poradzić czy coś w ustawieniach mam źle czy to wina You Tube.

  • @marianszarf6267
    @marianszarf6267 Рік тому

    Stary podział organoleptyczny: tarcze miękkie - widia, twarde tarcze - stale narzędziowe.Finisz widi tarcza diamentowa.

  • @gelounreal
    @gelounreal Рік тому +2

    Proponuję podczas ostrzenie przesuwać ostrze po kamieniu ,bo kamień może zostawić nierówne krawędzie przez swoją duża gradację i miejscowo zrywać krawędź ostrza. A przy nie wielkim ruchu ostrze będzie mniej poszarpane i gładsze a kąt będzie ostrzejszy .

  • @adamjaskula
    @adamjaskula 2 роки тому

    Mam sentyment do tego tematu, dawno temu pracowało się za tokarza 😁 A co to za kuku na paznokciu kciuka???😲

  • @TrPrecisionMachining
    @TrPrecisionMachining 2 роки тому

    good video adam

  • @piotrl5474
    @piotrl5474 Рік тому

    Czy aby na pewno ostrza z płytką lutowaną wykonane są z węglika spiekanego ???

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Рік тому

      Tak oczywiście A z czego mogłyby być innego zrobione?
      technika-czeladz.pl/o-nas/plytka-weglikowa-b32-s30-do-wlutowania-do-nozy-tokarskich/

  • @adammowak6910
    @adammowak6910 2 роки тому

    U mnie Ukrainiec coś ostrzył na dużej ściernicy, naprawdę duże były te tarcze, miał ubrane rękawice spawalnicze, pozbawil się permanentnie 4 palców u jednej dłoni

    • @adammowak6910
      @adammowak6910 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor ehh jeden koleś wiercił na dużej wiertarce promieniowej, wiertłem fi30, podczas pracy łapał je ręką w rękawicy aby pozbyć się tego kołtuna z wiórów, na szczęście to zauważyłem i mu wytłumaczyłem, że za chwilę by był zmielony jak karma dla psa.

  • @przemek8671
    @przemek8671 11 місяців тому

    Do węglika są 98, C lub 99C O ile dobrze pamiętam

  • @TheLee666
    @TheLee666 2 роки тому

    9:11 Jednak Maszynotwór nie ma palców ze stali :P Żebym nie miał sklerozy to być coś wiedzy z tego filmu wyniósł, a tak nim skończę oglądać to połowę zapomnę :P

  • @widziszmnie7785
    @widziszmnie7785 2 роки тому

    Mam możliwość kupienia tokarki tum 35 za jakieś 3,5 klocka i pytanie czy warto była by to moja pierwsza tokarka w życiu i ciekawe czy to opłacalny biznes

    • @widziszmnie7785
      @widziszmnie7785 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor a w sumie podałem cenę z przed 2 miesiące
      Sprzedaje to taki mój znajomy, który nie używał jej
      Być może będzie teraz chciał minimum 4k ale dzięki za radę

  • @Dzon_Jacek
    @Dzon_Jacek 2 роки тому

    👍

  • @locoloco666
    @locoloco666 2 роки тому +1

    🔝🔝🔝

  • @metaldoktor8862
    @metaldoktor8862 11 місяців тому

    Nie lepiej kupić płytkę i wlutować do noża płytka nowa 12zł na alegroszu flux do lutowania twardego 30zł lód twardy srebro wystarczy na długo pralniczego rozgrzać starą płytkę wlutowac nowa pozdrawiam serdecznie

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  11 місяців тому

      Raczej nie ponieważ nóż ostrzymy nie tylko po uszkodzeniu, ostrzymy nowa płytkę po lutowaniu lub fabrycznie nowy nadając mu odpowiednia geometrię , ostrość i powierzchnię. co więcej usuniecie tępej płytki + lutowanie nowej to czasochłonny proces w porównaniu do podostrzenie tępej płytki. Pozdrawiam

  • @radekjakubowski1260
    @radekjakubowski1260 Рік тому

    Jak sa nowe noze i sie go uzywa co jaki czas trzeba je ostrzyc

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Рік тому

      zależy od wielu czynników : co przejście , co detal, co miesiąc, co rok.. ostrzysz jak potrzebujesz zmienić geometrie , jak się wykruszy, stępi, tworzy narost, nie łamie wióra, przypala.

    • @radekjakubowski1260
      @radekjakubowski1260 Рік тому

      Robie pruby toczenia na rencznym posuwie i wychodzi mi nie takie gladke toczenie czubkem noza toczyc vzy bokiem

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  Рік тому

      @@radekjakubowski1260 skrawac powinien sam wierzchołek .. Ciężko powiedzieć jest wiele czynników wpływających na powierzchnię: prędkość skrawania posuw głębokość skrawania geometria noża sztywność maszyny a nawet sam materiał

  • @prezes-2977
    @prezes-2977 2 роки тому

    Będziesz w Kielcach?

    • @wojciechmizera5776
      @wojciechmizera5776 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor istnieje coś takiego jak ''urlop na żądanie''. Swoją drogą fajnie byłoby poznać w końcu ''na żywo''. Pozdrawiam.

    • @wojciechmizera5776
      @wojciechmizera5776 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor no to kiepsko.

  • @autofanatycy_plprzewodyham4035
    @autofanatycy_plprzewodyham4035 2 роки тому

    Kiedy gwinty? 😅

  • @scorpioo7350
    @scorpioo7350 2 роки тому +2

    Może się rozpaść tarcza, nam kiedyś się rozpadła.

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 2 роки тому

      musiała być uderzona i pękła, a później obroty i siła odśrodkowa zrobiły swoje.
      nic nie dzieję sie bez przyczyny.

    • @rafajarosz4954
      @rafajarosz4954 2 роки тому +2

      Przed montażem ściernicy warto delikatnie stuknąć jakimś kluczem i musi mieć taki dźwięk jak by "dzwonienia" pęknięta będzie miała już głuchy dźwięk.

    • @rysiekwisniewski2550
      @rysiekwisniewski2550 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor ściernica może uszkodzić się po zamontowaniu na szlifierce, i tego już nikt inny poza ofiarą się nie dowie. To wredna maszyna która zionie niebezpieczeństwem

  • @DrWitoz
    @DrWitoz 2 роки тому

    Czy ci spece od krzyczenia że "nie taka ściernica!!!!!!!!!!!" to nie aby tacy co to widzieli jak szwagier ostrzył? A zapytani o to jaka jest dobra mówią że na pewno nie taka? Zawsze można poszukać w necie, a ostatecznie wydać równoważnik paczki fajek na poradnik narzędziowca na wiodącym portalu aukcyjnym. Ja tak robię.

    • @DrWitoz
      @DrWitoz 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor No cóż. Mówi się że "kiedyś to było" a dla mnie na przykład znaczy to na przykład tyle, że kultura osobista stała na o wiele wyższym poziomie. I tak, teraz przyznać się do błędu albo do niewiedzy to dla wielu ludzi tak jakby przyznać się że jest się jakimś frajerem, a więc mało kto tak zrobi. Ot, błędne postrzeganie rzeczy. Co do technologii - zgadzam się jak najbardziej, teraz są np. uniwersalne tarcze tnące do wielu materiałów i to w jakiś tam sposób działa, i da się tego używać. Ja na przykład oglądam filmy żeby się czegoś użytecznego dowiedzieć i nauczyć, a nie żeby bufonić - bo dopiero stosunkowo niedawno zainteresowałem się warsztatem. I jeszcze jedno: można coś robić całe życie... źle.

  • @krism3151
    @krism3151 2 роки тому

    👍