Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne? / Katarzyna Szymielewicz, Dr Dominik Batorski

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 сер 2024
  • Wykład Katarzyny Szymielewicz i dr. Dominika Batorskiego, Festiwal Nauki w Warszawie, 28 września 2019 [1h29min]
    Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oraz dr Dominik Batorski podczas Festiwalu Nauki w Warszawie mówili, czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne na podstawie naszej aktywności w internecie i aplikacjach. Prelegenci opowiedzieli zarówno o technicznych możliwościach gromadzenia i przetwarzania danych na nasz temat, jak też o aspektach prawnych dotyczących tego problemu.
    Więcej: wszechnica.org...
    Kiedy używamy na co dzień smartfona, internetu i mediów społecznościowych, zostawiamy za sobą cyfrowy ślad. Istotne jest więc pytanie, czego dzięki temu mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne.
    Korzystając z technologii GPS, logując się do sieci GSM czy łącząc się z WI-FI zdradzamy naszą lokalizację. Wiele o naszych zainteresowaniach mówią strony, które odwiedzamy w sieci. Gdy jesteśmy aktywni w social mediach, sami udostępniamy wiele informacji na swój temat. Powszechnie wiadomo, że cyfrowi giganci tacy jak Facebook czy Google wykorzystują zebrane w ten sposób dane do sprzedaży reklam, które są dopasowane do naszego profilu osobowego. Nie jest to jednak jedyne źródło, z którego firmy technologiczne czerpią wiedzę na nasz temat.
    Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne, o czym często nie mamy świadomości
    Informacje, na których udostępnienie sami godzimy się mniej lub bardziej świadomie, to jedynie czubek góry lodowej. Niezwykle istotne jest również to, co zostawiamy po sobie wówczas pośrednio. Na podstawie ruchów myszy, touchpada czy sposobu pisania na klawiaturze można wnioskować o naszym zdrowiu czy stanie psychicznym. Wiedzy o nas dostarcza także sposób, w jaki korzystamy z baterii w telefonie czy godziny, w jakich logujemy się do naszych aplikacji.
    Problemem jest również nie tylko to, czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne, ale też w jaki sposób te dane przetwarzają. Wydobycie informacji, w oparciu o jakie czynniki i korelacje technologiczni giganci budują nasz profil osobowy, to na ogół pilnie strzeżona tajemnica.
    Katarzyna Szymielewicz oraz dr Dominik Batorski podczas wykładu mówią zarówno o technicznych aspektach gromadzenia cyfrowych danych o nas, jak też o regulacjach prawnych z tym związanych.
    Katarzyna Szymielewicz - współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii, wiceprzewodnicząca European Digital Rights
    Dr Dominik Batorski - socjolog i data scientist, pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Komputerowego UW, zasiada również w Radzie Monitoringu Społecznego, prowadzi też działalność doradczą i biznesową, współzakładał m.in. Sotrendera, firmę tworzącą narzędzia do monitoringu i optymalizacji marketingu w mediach społecznościowych
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #festiwalnauki #dane #daneosobowe #prywatność #panoptykon #szymielewicz #internet #aplikacje #prawo #technologia

КОМЕНТАРІ • 20

  • @rami2x2
    @rami2x2 3 роки тому

    Świetny wykład, brakuje tylko poprawności językowej.

  • @sznajderbret
    @sznajderbret 4 роки тому +2

    a odkażanie mikrofonu was nie obowiązuje :D

  • @pokojowytelewizor5653
    @pokojowytelewizor5653 4 роки тому +2

    Rozwiązaniem jest używanie wszędzie fejkowych danych.

    • @ZizuZiomek
      @ZizuZiomek 4 роки тому +2

      Nie jest rozwiązaniem.
      1) Nie masz kontroli jak znajomi Cię wpiszą w książce telefonicznej, a taka książka jest wysyłana do "chmury".
      Tam połączą że numer 123456 jest wpisany jako "Jan Nowak", a w innej książce "Pokojowy Telewizor", i wiedzą że Pokojowy Telewizor to Jan Nowak.
      2) Metadanych tak nie sfałszujesz.

    • @pokojowytelewizor5653
      @pokojowytelewizor5653 4 роки тому

      @@ZizuZiomek Trzeba rozdzielać działalności. Obecnie mam trzy konta na facebooku, dwa na twitterze, trzy na youtube. Jednych kont używam wyłącznie w telefonie, w którym mam kartę plusa, innych na tablecie z kartą t-mobile, a jeszcze innych na komputerze stacjonarnym z internetem z kablówki. Zupełnie inne adresy ip od innych operatorów, więc myślę, że nie ma szans na powiązanie tych kont. Np. facebooka w telefonie używam praktycznie wyłącznie do pisania ze znajomymi, nie lajkuję żadnych fanpejdży, żeby facebook nie mógł mnie profilować.

    • @ZizuZiomek
      @ZizuZiomek 4 роки тому +1

      @@pokojowytelewizor5653 Wszystko zależy od tego przed czym się ukrywasz. Dla służb to pestka, dla masowej inwigilacji, jest to jakieś utrudnienie. Nadal mogą połączyć urządzenia np po lokalizacji (GPS, wi-fi, chyba bluetooth itp). Do tego dochodzą inne urządzenia, w tym gości, sąsiadów itp. Potencjalnie może być zastosowana biometria, np sposób pisania na klawiaturze. Więc wszystko zależy od determinacji atakującego.

  • @marekzegarek9591
    @marekzegarek9591 4 роки тому +2

    Oko widzi

  • @piekaryo
    @piekaryo 4 роки тому +1

    yyy yyy yyy, nie dałem rady

  • @majasuder3653
    @majasuder3653 4 роки тому +2

    👎👎👎

  • @tekenxp
    @tekenxp 4 роки тому +1

    Po czym wsiedli do auta i odpalili Google maps żeby wrócić jak najszybciej do domu omijając korki. 🤣🤣🤣 Jak słucham takich głupot to mi się nóż w kieszeni otwiera. Jest promil ludzi na świecie którym może to ewentualnie zaszkodzić, poitycy, przestępcy itp. Cała reszta ma z tego więcej korzyści niż kłopotów. Panoptykon to taka sztuka dla sztuki i sposób na życie.

    • @Quimeen
      @Quimeen 4 роки тому +3

      Tu nie chodzi o to aby Ci zaszkodzic, ale aby wyciagnac od Ciebie kase.

    • @tekenxp
      @tekenxp 4 роки тому +2

      @@Quimeen jaką kasę? Kieszonkowcy mnie śledzą? Na co ja wydaje kasę to moja sprawa i mój wybór. Wolę żeby pokazywały mi się reklamy tego co mnie interesuje, czy to kupię czy nie to już moja decyzja. Nie interesują mnie gacie to mi ich nie pokazują, interesuje mnie elektronika to mi pokazują, co wybiorę z tego zalewu informacji to już tylko i wyłącznie moja decyzja i nie jest to wina korporacji tylko nie myślących ludzi

    • @Quimeen
      @Quimeen 4 роки тому +3

      @@tekenxp Tak tylko Ci się wydaje, że to Twoja decyzja gdy coś kupujesz. :) Tylko, że gdyby nie te reklamy, które są profilowane pod Ciebie to byś nie kupił i o to właśnie chodzi.

    • @tekenxp
      @tekenxp 4 роки тому +1

      @@Quimeen ja oglądam 100 tys reklam, produkt wybieram jeden bo to moja decyzja a nie reklamy, bo tego akurat potrzebuje i tak zanim go kupię to szukam opinii w innych źródłach, chodziasz na dzień dzisiejszy to równie słabe źródło informacji i to jest generalnie problem, nie sama reklama.

    • @Quimeen
      @Quimeen 4 роки тому +2

      @@tekenxp Przeciez dokladnie tak dziala dobra reklama, ze uwazasz ze ich produkt potrzebujesz i to twoja swiadoma decyzja. :D