Najlakša tehnika disanja za smirenje i opuštanje koja je znanstveno utemeljena [dr.sc.Ivana Burić]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Ovo je tehnika relaksacije koju možete koristiti u stresnim situacijama tako da pomoću disanja smirite svoj živčani sustav.
    Tehnike disanja nam dobro dođu u kriznim situacijama kada su se već javile visoke razine stresa.
    Ako želite izgraditi svoju otpornost na stres tako da vam takve situacije ne izazivaju visoke razine stresa, onda su vam potrebne mindfulness tehnike koje možete isprobati ovdje: mindfulnesscen...

КОМЕНТАРІ • 13

  • @marinsljivac4634
    @marinsljivac4634 10 місяців тому +2

    Hvala Ivana na trudu jer ovo mi je bilo jako korisno kao HRVI. Lp

  • @relaxinggranny2775
    @relaxinggranny2775 2 роки тому +1

    Hvala na poklonu koji zaista fino opušta i umiruje. Odlično znanstveno objašnjenje. Trebalo mi je malo vremena da produžim izdisaj. Želio bi u komentaru podijeliti i info, da ja osobno koristim još jedan prirodan način za aktiviranje parasimpatikusa, a to je začin kardamom (cardamom) koji u sebi sadrži spoj alpha terpinol .... Njega Beduini stavljaju u kavu i stoga im kofein ne izaziva tahikardije ..... LP 🙃

    • @IvanaBuric
      @IvanaBuric  2 роки тому +1

      Drago mi je da koristi, a sasvim je u redu da nam više treba vremena da produljimo izdah te to uvijek ovisi o startnoj brzini disanja i o tome koliko puta smo radili ovu vježbu. Nisam čula za kardamom u te svrhe, ali pokušat ću pročitat malo više o tome!

  • @IvanaBuric
    @IvanaBuric  2 роки тому +2

    Dodatni savjet ako primijetite da vam je teško udahnuti dovoljno zraka do čega dolazi kada dišemo brzo pa se pluća ne stignu isprazniti do kraja. Tada taj preostali zrak zauzima prostor u plućima za novi udah i čini nam se kao da ne možemo udahnuti ili da nema dovoljno zraka.
    Zato namjerno izdahnite cijeli zrak sve do kraja, prvo kroz usta pa pokušati kroz nos izdahnuti još zraka ako je ostalo. Nakon toga ćete moći udahnuti lakše. Dakle, nakon udaha, izdah na usta i odmah još jedan izdah na nos sve do kraja. Sretno!

  • @magdalena55able
    @magdalena55able 2 роки тому +1

    Hvala ti na ovome. Potvrda znanstvenika da u moru uputa sažmeš bitno: uspori i produbi disanje koliko možeš, produži izdah u odnosu na udah, pokušaj najbolje što možeš dostići 6 udah/izdah u minuti. Jesam li sve pohvatala? Veliki ti pozdrav 😄

    • @IvanaBuric
      @IvanaBuric  2 роки тому +1

      I drugi put, Magdalena! Točno to, tri najvažnije stvari za zapamtiti su: postupno usporavaj disanje svojim tempom + pokušaj posebno produljiti izdah + dovoljno je da bude 6 ili manje izdaha u minuti.

  • @ilonkakardos164
    @ilonkakardos164 7 місяців тому

    A izdah na nos ili usta? Meni mnogo više paše na usta, jel to dobro tako?

  • @darkmint1000
    @darkmint1000 2 роки тому

    Hvala na tehnici. Definitivno deluje. Imam 2 pitanja:
    1. Udah mi traje duze od 4s, a izdah traje duze od 6s. Svakako izdah traje duze od udaha za 1s ili 2s, kako kad. Da li je to ok?
    2. Na kraju izdaha mi je nekako prirodno da zaustavim disanje na sek ili dve pre nego sto pocnem sa udahom. Da li mogu taj zastoj dodati u tehniku?

    • @IvanaBuric
      @IvanaBuric  Рік тому +2

      Odlično, drago mi je da se koristi! Evo odgovori:
      1. Točno trajanje u sekundama nije važno. Čim usporimo disanje i imamo izdah dulji od udaha, to će stvoriti željeni efekt.
      2. Zastoj je uvijek tu i dio je disanja, samo ga obično primjećujemo jer je jako kratak. Što više usporimo disanje, to će i zastoj između udaha i izdaha prirodno postati veći. Ne moramo forsirati da taj zastoj traje dulje ili kraće ili određeni broj sekunda, ali možemo ga primijetiti kakav trenutno je i uključiti u tehniku.
      Sretno dalje u primjeni, tu sam ako bude još pitanja.
      Svako dobro,
      Ivana

  • @anteteetr8441
    @anteteetr8441 Рік тому

    Da li drzite privatno pravilno disanje? Lp

    • @IvanaBuric
      @IvanaBuric  Рік тому +1

      Pozdrav Ante,
      Trenutno nemam slobodnog kapaciteta za privatne satove, ali i generalno ne podučavam pravilno disanje jer vjerujem da ne postoji pravilino i nepravilno disanje.
      Postoji samo optimalnije disanje za određenu situaciju i cilj koji želimo postići, npr. kako disati kada se želimo opustiti, kako disati kada želimo biti pristuni, kako disati kada se želimo razbuditi i slično.
      Trenutno je jedini način rada sa mnom kroz grupnu edukaciju Mindfulness program smanjenja stresa, a nova grupa kreće u rujnu. Više o tome je tu: mindfulnesscentarsplit.com/ponuda/
      Svako dobro,
      Ivana

  • @radicar4489
    @radicar4489 6 місяців тому

    Meni ovo sa loptom izgleda kraće od 10 sec. Mnogo mi je brzo

  • @biljanaivanovic6280
    @biljanaivanovic6280 2 місяці тому

    Nista jasno