A hanglemez (3. rész) - Milyen lemezjátszót vegyünk? Karbantartás és kiegészítők

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лют 2020
  • Ebben az epizódban arról lesz szó, hogy hogyan tisztítsuk és tároljuk a lemezeineket, hogyan tisztítsuk a hangszedőtűt és melyek azok a kiegészítők amelyre mindenkinek szüksége lehet, aki lemezt szeretne hallgatni. A teljesség igénye nélkül megnézzük azt is, hogy milyen lemezjátszót vegyünk vagy éppen, ne vegyünk. Melyek azok a minimális kritériumok, amelynek egy lemezjátszónak meg kell felelnie.
    A következő és egyben utolsó lemezjátszózással foglalkozó részben megnézzük, hogy hogyan kell beállítani egy lemezjátszót, beleértve a kart és a hangszedőt is és bónuszként a pro usereknek bemutatom, hogy hogyan tuningoltam a Rega Planar 3-as lemezjátszómat, milyen előerősítőt és hangszedőt használok.
    Bemutatásra kerülő eszközök:
    Pro-ject Clean-IT tűtisztító kefe
    SaSuPa tűtisztító kefe
    Pro-ject VC-S vákuumos lemezmosó
    Milty ZeroStat 3 antisztatikus pisztoly
    eBayes akármilyen digitális tűmérleg gombokért
    Audio-Technica AT-LP120 előerősítő kiszerelése:
    • Preamp Removal - Audio...
    Rega Planar 1 tuningja és beállítása a Nagaoka MP110 hangszedőhöz:
    (Ezt különösen ajánlom, mert a srác szingapúri angol akcentusa lebilincselő)
    • Rega P1♻️MP110 :-D cha...
    Ha tetszett a videó ne felejtsetek el felíratkozni a csatornára és nyomjátok meg a kis csengőt is, hogy elsőként értesüljetek róla, ha új videót teszek közzé.
    Patreon:
    / retrotechhungary
    Discord:
    / discord
    Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
    avx.hu/forum/
    / retrotechhungary
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 139

  • @vtzgergo
    @vtzgergo 4 роки тому +14

    Nagyon tetszik a csatorna, kellett már egy ilyen magyar nyelven 👍🏻

  • @DJPIATRO
    @DJPIATRO 3 роки тому

    Nagyon jó videó, és csatorna. Nekem egy Knosti Disco Antistat mosóm van. Kicsit hosszadalmas a lemezek mosása, de ezt én inkább olyan relaxálásnak veszem (1 óra kb 13-15 lemez mosása). Ami a Knostit illeti , a Project Washer fluid ami a Spincleanbe való sokkal jobb mint ami a dobozban volt.

  • @zagyex
    @zagyex 3 роки тому +3

    Nagyon alapos leírás. Én spéci nem vennék olyan lemezjátszót, amin nincs porvédő fedő... Manapság sok divatos lemezjátszóról ezt lehagyják, pedig a por alapvetően befolyásolja a hangminőséget.

  • @bogika98
    @bogika98 3 роки тому +3

    A hanglemezek megóvásának sajnos csak egyetlen módja van. Ha originál, bontatlan állapotban elrakjuk egy sötét, lehetőleg semleges gázzal töltött, tökéletesen pormentes, antisztatikus kamrában. Egyébként a létező legkíméletesebb használat mellett is romlani fog a minősége. Egyébként egy 33 évvel ezelőtt vett Dual 505-öt használok, de van egy 38 éves kifogástalan állapotú Akai is. Ja meg régi, kopott lemezekhez van egy 1988-as kristálybetétes Tesla is.

  • @jointatti
    @jointatti 3 роки тому +2

    Eleg gorbe az a lemez! En az ilyet rogton visszakuldtem!!

  • @peterd.4476
    @peterd.4476 Рік тому

    Üdv! Ezek a lemezjátszó ajánlások még így 2022 közepe felé is aktuálisak, vagy változott azóta a lista?

  • @dzp17
    @dzp17 2 роки тому

    Szia!
    Én is így szoktam a szénszálas kefét használni, de valamiért tegnap összecsikarta az egész lemezem. A csikarások olyan szögben vannak, ahogy kifelé szoktam lehúzni a kefét a lemezről. Sokan írták, hogy ez az irány csikar, de eddig ilyet nem tapasztaltam csak egy lemez esetén.
    Esetleg valamilyen tanácsod van erre? Esetleg az a megoldás, hogy megdöntöm a kefét a végén és csak felemelem?

  • @tiborosz1825
    @tiborosz1825 11 місяців тому

    High end lejátszók nincs is csúszásgátló. Nekem nullán van.
    A tűt lehet tisztítani egy aldis tisztító szivaccsal. Csak ráteszed a tűt és kész. Tároláshoz érdemes felülről belepottyantani a lemezt a tasakban és a lemezt kívül a cboritón hátul tárolni .kivehető a lemezt és a borítót nem kell. Ja és ne gyűrd ennyire szorosan a lemezeket. Így lesz gyűrűs a borító.

  • @atirex69
    @atirex69 2 роки тому

    Köszönöm, érthető és tanulságos videók. Jól jött a hozzászólásoknál a lemezjátszó lista, ki is néztem egy technics sl-qd2-est( a lányom szeretne egy lemezjátszót) . Nekem is mindig tetszettek a régi nagy hifi tornyok, ezért 2 in1 ben magamat meg azzal lepném meg. Tudnátok abban segíteni, hogy melyiket válasszam? (csak régi nagymértű érdekel) Azonos tipusú lehet csak vagy válasszak külön decket ,erősitőt, tunert?

    • @molnarriki4876
      @molnarriki4876 Рік тому

      Válogasd ossze a cuccodat.erosito90 decibel feletti es ab osztalyu.hangfalak 8 ohm vagy afelett es lehetoleg nehezek.deck ami szervizelheto es allithatod a fejet rajta menet kozben es tetszen neked.lemezjatszo vigyazz h jo allapotban legyen.egy orsósmagnó sem árt.en igy valogattam ossze.de egy jo tjuner sem árt azert ha van.en egy equilaizert is beszereztem.most irto eszolok egy kulso hangváltón...a csatorna hianypotlo.es koszonom az embernek hogy kozerthetoen elmagyarazza nekem is.

  • @laszlovarga7549
    @laszlovarga7549 Рік тому

    Szia!
    Jók a videóid, de én teljesen kezdő hanglemez hallgató vagyok és teljesen kínai amiről beszélsz. Most készülök vásárolni egy lejátszót, és kíváncsi lennék a véleményedre valamint, hogy mit ajánlasz hozzá erősítőt illetve hangfala kat?
    A lejatszo egy Denon DP 300F
    Köszönöm

  • @MrJakigabi
    @MrJakigabi 3 роки тому +2

    Korrekt. Nagyon sokan nem tudják, hogy kell egy vinylt kezelni. Pedig nem egy atomfizika :) Sok helyen láttam, hogy kifele van belső tok nyílása, úgy teszik be a papírtokba, vagy/és tenyérrel tapogatják a lemez felületét, vízszintesen pakolják egymásra a lemezeket, stb. Itt korrektül elmagyaráztad, hogyan is kéne bánni a lemezekkel. És jó, hogy elmondod, hogy mit miért érdemes így csinálni. Természetesen a lemezjátszó ajánlás nem lehet teljes itt, ebben én külön videó lehetőségét látom :), nagy klasszikus márkák vs. modern "hipszter" márkák, új és vintage típusok. Szíj- (esetleg külső motoros) vagy központi hajtásos (direct drive), merev vagy lengó sasszi, karok, pickupok, MM/MC stb, pro-kontra. de lehet, hogy már megcsináltad, csak nem láttam :) gratula, jó csatorna, különösen, hogy igyekszel valóban felvilágosítani embereket olyan témában, amihez sokan azt hiszik, hogy értenek, de nem :D

  • @ERRORFACE1
    @ERRORFACE1 2 роки тому

    a nagaoka mp110 mi :) szeretem en is nalam az ortofon piros es keket is huggya verte . marad is 1 jo darabig 👍

  • @sandorpap2879
    @sandorpap2879 2 роки тому

    jó kis videó ez a hanglemezek digitalizálása 😁😁😁😁😁😁

  • @nagyadam8813
    @nagyadam8813 6 місяців тому +1

    Bárhogy meg lehet fognia lemezt,mivel a nem károsítjuk a barázdákat,a jel a barázda méjén van amit mi nem érintünk max a felületen lesz ott a az újnyomatunk az meg nem befolyásolja a minőséget !!

  • @endrebedi5351
    @endrebedi5351 2 роки тому

    Szia, nagyon tetszik a csatornád, végre egy kis analóg...
    A kérdésem, van egy nagyon tisztességesen megépített Bang Olufsen Beogram 1202 lehátszóm, legendásan jó SP14-es hangszedővel. Viszont nem látok rajta anti-skating beállítást...
    Ismered esetleg a tipust...felejtős?
    Köszi.

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Nem ismerem a B&O-kat sajnos. Elképzelhető, hogy fix antiskating van rajta, ami logikus, mert csak a saját speciális hangszedőjével működik. Emiatt inkább múzeumi darab, mint napi használatra való.

  • @disnaess
    @disnaess 3 роки тому

    @RetroTech Hungary
    - a lemezhez való antisztatik tasakot honnan lehet rendelni ?
    - és a külsô zacsit (tokot) ?
    Köszi !!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +2

      Hello. Sok helyen arulnak ilyeneket, en a Conrad-bol rendeltem az enyemet...

  • @apoapoka5484
    @apoapoka5484 2 місяці тому

    Szia!
    Akai AP-D33 lemezjátszó, plexi teteje eltört, hól tudnák beszerezni, és menyiért? Köszönöm kedvességed.

  • @gaborbanfalvi3917
    @gaborbanfalvi3917 3 роки тому

    Érdekes volt a video. Érdekelne a véleményed a tangenciàlis lemezjàtszokrol. Neked van egy technics -ed ha jol hallottam mik a tapasztalataid?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Csinaltam is rola videot. :)

  • @mikloskertepitesszocs9105
    @mikloskertepitesszocs9105 Рік тому

    Kedves RTH! :) Köszi a hiánypótló,oktató,segítő jellegű videóidat! Nagy segítség ez sok embernek szerintem! Egy apró kérdés, : a saját rega lemezjátszódba, miért csak az MP 110-et használod,a Nagaokának van több modellje is ami picit,vagy akár sokkal drágább/jobb? mint ez,nem lenne esetleg jobb a hangzás egy felsőbb kategóriás Nagaokával ? Mp150,vagy 200esetleg? Köszönöm,ha megtisztelsz a válasszal. Üdv,Miki

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Hello. Az MP200 elég drága. Az MP150-et próbáltam, de hiába komolyabb hangszedő, valahogy a 110 hangja tetszik a legjobban a kettő közül.

    • @mikloskertepitesszocs9105
      @mikloskertepitesszocs9105 Рік тому

      @@RTH Értem, köszönöm a gyors választ! :)

  • @zsoltmengyan
    @zsoltmengyan 3 роки тому

    Szia! Nagyon tetszik a csatorna! Mi a véleményed az Unitra Daniel lemezjátszóról?

    • @bogika98
      @bogika98 3 роки тому

      Nevezett gépról anno azt írták, hogy remekel a szabadonválasztott, de közepes kötelező gyakorlatokban.

  • @ernodan7577
    @ernodan7577 3 роки тому

    Tetszik a csatorna ! A lemeztisztítóval kapcsolatban volna kérdésem . Miért a Pro ject VC-S2 és nem más? Én próbáltam összehasonlítani tisztítókat szívási teljesítmény és zajszint alapján, de nem tudtam adatokat beszerezni.Titkosak? Ha valaki tud még ezzel kapcsolatban valami konkrétumot kérem szóljon hozzá.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Azt hiszem azert valasztottam a pro-ject-et, mert amikor vasaroltam akkor ez volt “a legolcsobb” vakuumos lemezmoso a magyar piacon, amelynek van rendes forgalmazoja, garanciaja stb.

    • @ernodan7577
      @ernodan7577 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm a választ! Megkérdezhetem melyik forgalmazótól vette a készüléket?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      homemovie.hu

  • @imredancsecs8564
    @imredancsecs8564 Рік тому

    szia! nagyon jók a videók ,nekem lenne egy kérdésem van egy nagyon szép állapotú Dual 621 -em és kicsit olyan az érzésem mintha "fátyolos" lenne a hangja ,nagyon szép és elég a mély, de mintha a magas hangok nem érnék el a felső határt ( nem tudom jobban megfogalmazni) van 4 lemezjátszóm és van mihez hasonlítani , és hangszedő cserélgetésével is megmarad az érzés. Szerintem az emberek 90 % -a azt mondaná így tökéletes, de nekem valami nem teljesen - merre induljak el? köszönöm!

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Hello. Esetleg azt érdemes megnézni, hogy a kar geometriája rendben van-e. Jól vannak-e belőve a nulla pontok, az SRA, stb. Ha pl. a kar töve lejjebb ál a kelleténél, az kapásból okozhat kevesebb magasat és több mélyet. Ha a hangszedő nem párhuzamos a barázdára a nulla pontoknál legalább, akkor egy bonyolultabb profilra csiszolt tű nem tud lekotorni a barázda aljáig és, akkor is elveszhetnek a magas hangok. Végül érdemes megnézni a karkábelezést is, de ez az utolsó a sorban.

    • @imredancsecs8564
      @imredancsecs8564 Рік тому

      @@RTH nagyon szépen köszönöm, hogy válaszoltál! Végig megyek a beállításokon!

  • @gaborpapaipapa
    @gaborpapaipapa 2 роки тому

    Pont ma vettem meg a Snoop lemezt, de nekem a lemezcímkén nem Snoop feje van, hanem sima szürke címke.
    Az enyém nem digital mastered lemez.
    Ez esetleg jelent valamit?
    Amúgy nagyon jó a csatorna.
    Mi a véleményed a Technics SL-BD3 lemezjátszóról?

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Hello. Nem hinném, hogy lenne nagy jelentősége. Másik kiadás van meg neked. Ha jól szól, akkor nincs probléma. A Technics SL-BD3 nem rosszabb kezdő lemezjátszó mint bármi más. Sajnos a hangszedője T4P csatlakozóval rendelkezik, ami megkönnyíti egy kezdőnek a cserét, de nem nagyon fejleszthető. Jelenleg csak az Audio-Technica gyárt hozzá új hangszedőt (tudomásom szerint).
      www.audio-technica.com/hu-hu/at85ep

  •  5 місяців тому

    Régi lemezek borítójának dohos szagának eltávolítására van valami praktika?

  • @Peter224436
    @Peter224436 Рік тому

    Üdv. Nem tudom hova írjak de csak ezt találtam. Gondolkodom lemezjátjó beszerzésén de nincs szükségem high end-re , alapokat tudja amit kötelező , nem lenne napi rendszerességgel használva. Nem vagyok hifista, "házimozim" van pioneer vsx-lx503 erősítőm és JBL Northridge E series hangfalaim. Köszönöm szépen ha ajánlasz valamit , vagy tudunk beszélni máshol róla.

    • @RTH
      @RTH  Рік тому +1

      Hello, Peti. A UA-cam csatornám névjegyében találsz egy meghívó linket a Discord szerveremhez. Letöltöd az alkalmazást a telefonodra, vagy a számítógépedre és néhány perc alatt tudsz regisztrálni. Ott a srácok biztos tudnak neked ajánlani valamit. Én amúgy valami jó állapotú használt cuccra mennék rá.

  • @gaborh65
    @gaborh65 2 роки тому

    Köszi ezt a hiánypótló tájékoztatást.Nekem egy 40 pár éves Akai AP-100-asom van.Ismered,van erről véleményed?

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому +1

      Hello. Sajnos nem ismerem.

  • @djsuranyi
    @djsuranyi 3 роки тому

    Üdvözletem!
    Nemrèg vettem egy szuper deszkát (AKAI ap-306), frankó tűt is találtam hozzá (Ortofon VMS 3E), elèg királyul is szól a neked köszönhető beállítások után.
    Jó, okè tudom ez nem egy high-end kategória, de a motyómra volt már ráakasztva Uturn ès pro-ject is ès az èn kis odschool cuccom rendesen hozta a szintjüket, itt-ott le is verte őket...
    Na de nem ez a lènyeg, csak egy kicsit dicsekedni akartam, hogy kb. 60ezer forintból mit is sikerült kihoznom ;)
    Isten igazából a bakelit gyűjtemènyemet szeretnèm digitalizálni ès elèg sok összehasonlító videót megnèztem ès sok fórumot is vègig böngèsztem. Termèszetesen a világ összes pènzèt el lehetne verni egy audio interface-re, de èn a földön maradva egy steinberg ur24c mellett döntenèk.
    A kèrdèsem csak az lenne, hogy ezt használhatom mint előerősítő?
    Jelenleg az erőlködőnek a phono bemenetère van dugva a lemezjátszó, de mindenhol azt hallom, hogy előerősítő, előerősítő...
    Szóval ha az interface-t bekötöm, akkor az vègül is előerősítő is nem ès akkor kèt legyet ütöttem egy csapásra? Vagy teljesen rossz nyomon járok?
    Válaszod előre is köszönöm!
    Uff

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Az előerősítő csak egy dolog, az arra kell, hogy a hangszedő nagyon alacsony jelét vonalszintre erősítse. De nem csak ez a feladata, hanem, hogy elvégezze a RIAA korrekciót is. Ennek hiányában botrányosan szólna a lemezjátszó. Szóval egy olyan hangkártya kell, amin van phono bemenet, azaz előerősítő és RIAA korrektor egyben. Én kapásból egy ilyet ismerek: www.korg.com/us/products/audio/ds_dac_10r/page_1.php
      Ezt egyébként sokan használják bakelit digitalizálásra, főleg, hogy tud DSD-be is digitalizálni, ami adott esetben jót tud tenni egy analóg felvétellel. Nézd meg hozzá az SACD-s videómat. 60 ezer forintból is lehet jó használt lemezjátszót venni, de gondolom még költened kellett rá, pl. hangszedő.

    • @djsuranyi
      @djsuranyi 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm szépen a gyors választ!
      Ha jó értelmezem válaszod, akkor mindenképp kell egy preamp és abból küldöm a jelet az interface-be aztán megyek a PC-be?
      Amúgy jó az a KORG cucc amit belinkeltél köszi, de nekem sajnos valamivel több funkciós és másabb ezköz kéne és kicsit drága is.
      A steinberg azért lenne jó, mert tudnék vele instrumentális dolgokat is hatékonyan ügyezni, van rajta annyi ki-be menet, hogy DJ-zés közben is hasznát tudnám venni és stream-eléshez is elég baba...
      A fő funkciója ugyanis ez lenne, de gondoltam a bakelitjeim felvételéhez is használnám.
      Így nagyon valószínű, hogy a hangkártya meg lesz véve csak az a kérdés akkor, hogy milyen előerősítőre is van szükségem!?
      Ugyanis a ''RIAA korrektor'' szófordulat teljes káoszt és rémületet váltott ki belőlem.
      Szóval nem is elég az, hogy egy preampon van phono bemenet, de RIAA is kell legyen? Mi az egyáltalán? Ez tényleg ilyen túlkomplikált?
      Ha már mindenképp kell vennem, akkor viszont a NAD vagy Cambridge audio preampok közül válogatnék szívem szerint, mert Angliában élek és itt ezek elég olcsók. Mondjuk láttam pro-ject-eket is ötven font alatt... (Max százat szeretnék rászánni)
      Csak ugye nem tudni, hogy ezek akkor most RIAA?
      ...
      Az meg hogy DSD-be is tud digitalizáni annyira nem 6 meg.
      Megnéztem az SACD-s videódat, felét nem is értettem (pedig próbáltam koncentrálni hidd el) de minden esetre rájöttem, hogy semmi szükségem olyan formátumba digitalizálni amihez egy újabb drága, vagy ritka kütyü kell, hogy visszahallgathassam.
      Ha nem muszáj nem bonyolítanám túl az életemet.
      Sima MP3 32O kbps, WAW, vagy maximum FLAC formátumba ha tudom rögzíteni a nótákat az analóg hanghordozóimról én már boldog ember leszek.
      Amúgy igazad van, többe volt a lejátszóm. Tűvel együtt átszámolva kb. 9O ezerre jött ki a végén postaköltség meg minden csipp-csupp, ami szerintem még mindig barátibb, mint akár egy Planar1.
      Na de ha ezekre a felvetéseimre is érdemleges választ kapok, akkor őszintén emelem kalapom és big respect.
      Maradok továbbra is hűséges csatorna követő!
      Písz
      Surányi

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      A RIAA dologtol ne ijedj meg. Ha valamire ráírják, hogy PHONO bemenet az azt jelenti, hogy tartalmaz egy "valamilyen" előerősítőt és RIAA korrektort is. Az erősítőd pl. ilyen, hiszen enélkül nem tudtál volna lemezt hallgatni eddig.
      A lemez készítésénél, belenyúlnak a hangképbe. Ennek gyártástechnológiai okai vannak. Gyakorlatilag a mély hangokat lejjebb csavarják, a magasat meg feljebb (RIAA görbe), mert így biztosítható a lemez egyenletesebb frekvenciaátvitele. Amikor lehallgatod a lemezt, akkor ennek a hangszínszabályzásnak az inverzét kell végrehajtani, azaz kiemelni a basszust és lejebb tekerni a magasat. El tudod képzelni, hogy enélkül milyen rosszul szólna a lemez. Ezt egy úgynevezett RIAA görbe alapján kell megtenni, tehát nem elég, ha tekergeted az erősítőn a mély és magas hangszínszabályzót, ez annál precízebb dolog. Ezért kell az előerősítés mellett a RIAA korrekciót is elvégezni, hogy helyre álljon az eredeti hangkép. Ezért kell PHONO előerősítő, amely tartalmazza az inverz RIAA görbe alapján a hangkép-korrekciót és emellett vonali jelszintre erősíti a lemezjátszó hangszedőjének jelét. Ez utóbbi nem is olyan egyszerű mert a kívánt erősítés mértéke attól is függ, hogy milyen hangszedőt használsz (MM/MC). Ha az erősítődön vagy hagkártyádon van PHONO feliratú bemenet, akkor ezeket a műveleteket az elvégzi. Ha nincs rajta MM/MC kapcsoló, akkor valószínűleg csak szabványos értékű MM hangszedőhöz jó. Ellenben ha nincs semmi ilyesmi, akkor nem fog összejönni a dolog, hiába tekintjük a hangkártyát is hellyel-közzel előerősítőnek. Ez az előbbiek miatt teljesen más tészta. Tehát a Steinberg hangkártya elé mindenképpen kelleni fog egy PHONO előerősítő is, hiszen a hangkártyád vonali jelszintet, esetleg mikrofon jelszintet vár, ami teljesen más, mint ami a hangszedőről lejön, valamint a Steinberg a RIAA korrekciót sem végzi el, habár ez lenne a legkisebb probléma, mert ezt egy plugin is el tudja végezni egy hangszerkesztő programban.

    • @djsuranyi
      @djsuranyi 3 роки тому

      @@RTH Na pont ilyen MM/MC kapcsolókat láttam egyes phono preampokon, nem pedig phono feliratot a bemeneteknèl. Nem tudtam mire vèlni a dolgot, de ezek szerint az lenne a patent? Ès kb. Azt hogyan tudom meg hogy mire kell kapcsolnom a hangszedőmhöz? Kapcsolgassam aztán úgyis meghallom, vagy vigyázzak ès menjek biztosra, mert kárt tudok tenni valamibe?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha megnézed a hangszedő adatlapját, akkor látod, hogy 47 kOhm impedanciájú és 400 pF kapacitású mozgó mágneses azaz MM a hangszedő. Tehát szabványosnak tűnik ilyen téren, ezek klasszikus értékek, nincs benne nagy megfejtés. Általában csak az egzotikusabb hangszedők térnek el ezektől az értékektől. Mindenesetre érdemes összehasonlítani a PHONO előerősítő adatlapjával, hogy tudja-e illeszteni az adott hangszedő impedanciáját, stb. Természetesen MM állásba kell kapcsolani a PHONO előerősítőt hozzá. A fő külömbség annyi egyébként, hogy az MC általában sokkal kisebb jelet ad ki még az MM-nél is, tehát mégnagyobb előerősítés kell neki. De, hogy ne legyen egyszerű az élet van olyan MC, amely magas jelszintet ad ki, akkorát mint az MM és ilyenkor hiába MC a hangszedő, akkor is MM állásba kell kapcsolni az előerősítőt, vagy kell egy paraméterezhető előerősítő, amielyen finombeállítani lehet ezeket a paramétereket, mint pl. a Schiit Mani. Azért nem olyan egyszerű ugye? A lényeg az, hogy amíg kerülöd az egzotikus hangszedőket, addig ezzel nem nagyon kell foglalkozni, csak azt kell tudnod, hogy mozgó mágneses (MM), vagy mozgó tekercses (MC) a hangszedő... Azért egy kis guglizás és elmélyülés az adatlapokban sohasem árt...
      www.ortofon.com/vms-cartridges-p-614

  • @adrianfabian8064
    @adrianfabian8064 2 місяці тому

    Szia, nagyon hasznosak a videóid, egy gyakorlati kérdésem lenne, van egy Pioneer PL-Z94 lemezjátszóm, de vannak vele gondjaim a javítása kb annyiba kerülne mint egy vadonat új AKAI ATT-09. Szerinted mi a jobb választás ?

    • @RTH
      @RTH  2 місяці тому

      Hello. Ha új lemezjátszót szeretnél, akkor szerintem rendeset ennyi pénzért nem igen kapsz. Szerintem ami ár/érték arányban ez egyik legjobb választás az a Audio-Technica AT-LP120X, amennyiben azt szeretnéd, hogy a lemezjátszód sokoldalú és fejleszthető legyen. Ha csak lemezt szeretnél lejátszani valamivel, ami nem teszi tönkre a lemezeidet és ezen kívül nincs más igényed, akkor talán még az Audio-Technica AT-LP60X. Az AKAI-t személyesen nem ismerem, de a képek alapján egy kínai klón full műanyag BSR futóművel és kerámia hangszedővel épített borzalomnak néz ki és mint olyat semmiképpen nem ajánlanám jó szívvel. Ha szűk a bödzséd, akkor esetleg próbálj meg szétnézni a használt piacon.

    • @adrianfabian8064
      @adrianfabian8064 2 місяці тому +1

      Köszönöm a korrekt választ, akkor viszont marad a régi pioneer megjavítása.

  • @SoundLine987
    @SoundLine987 3 роки тому

    Halihó! Nekem is lenne egy gyors kérdésem. Épp lemezjátszó vásárlás előtt állok. A kiszemeltem egy Audio Technika AT-LP120XUSB.
    Nyilván régebbi, de nem agyon karcolt, illetve új lemezeket hallgatnék rajta. Tudnád e tiszta szívvel ajánlani, vagy nem?
    Őszinte leszek, az egyik félelmem, hogy lejátszás alatt búgó hangot hallanék. A régi Tesla pl búg, gondolom a motor miatt van.
    Köszönöm előre is a választ!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Nem lesz vele ilyen baj szerintem. A Tesla-hoz kepest, foleg ha az kevesbe karbantartott az AT kvantumugras.

    • @SoundLine987
      @SoundLine987 3 роки тому

      @@RTH Tesla NZC160. Karban tartva nincs. Kicsit búg, a magas hangok sercegnek és csak az egyik fele szól. Ha monóba kapcsol akkor mindkettő. Nyomóerő, antiskating nincs. Nem kell megijedni, csak olyan lemezt tettem rá, amit a másikra nem teszek, illetve nem tartok rá igényt.

    • @SoundLine987
      @SoundLine987 3 роки тому

      Mondjuk az érdekelne, hogy a tű kopása vagy nem megfelelő beállítása miatt olyan lehetséges, hogy a lemez külső fele még egész jó, a belső sávokban elfogy a magas hang? Vagy csak nagyon koszosak ezek a régi lemezek?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Valoszinuleg mindketto. Rosszul van beallitva a hangszedo ezert abnormalisan kopott el a tu. Ezt a nem megfelelo tunyomas csak sulyosbitja. Az anti-skating hianya sem egeszseges. A motor bugasa meg azert is lehet mert a motor valahol hozzaer a sasszihoz es ez a rezges eljut a tuhoz. Ez lehet amiatt, hogy a motor felfuggesztese elhasznalodott es nem szigeteli el a motort a kasztnitol. Csak talalgatok, mert nem ismerem a felepiteset ennek a lemezjatszonak. Lehet, hogy meg lehetne csinalni jora, de ha nem ertesz hozza nem lesz olcsobb a vegen mint egy uj, vagy egy normalis hasznalt lemezjatszo.

    • @SoundLine987
      @SoundLine987 3 роки тому

      @@RTH Igazából akkor búg halkan, amikor a tű rá van helyezve a lemezre.
      Mindegy is, megrendeltem az AT LP 120 X-et, ez pedig történelmi kuriózumként a szekrényben fog pihenni, még 60 évet.
      Köszönöm az építő jellegű válaszokat, sokat segítettél!
      Peace ✌️

  • @mrc255
    @mrc255 3 роки тому

    Szia! Nagyon jó a csatorna.
    Lenne egy kérdésem.
    Vettem egy új audio-techica lemezjátszót.Vízszintben van. Beállítottam a tű nyomóerőt 2-es re, mert ezt írt a gyári honlap hozzá. Beállítottam ehhez a 2-es antiskating-et. De az antiskatin lehúzza a tűt a lemezről kifelé.
    Mi a véleményed?
    Köszi a választ előre is!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Ez csak akkor lehetseges ha a tunyomoero megsem 2 gramm. Merleggel merted a tunyomoerőt?

    • @mrc255
      @mrc255 3 роки тому

      Nem, ez volt megadva a honlapont és az összeszerelési útmutatón is.
      De nagyon lehúzza. Ha már kicsit tekerek az antiskating-en mondjuk 0,5-öt már lehúzza. Igazából olyan mintha a 0, illetve a kikapcsolt atiskating lenne csak a jó.
      Szerinted lehet hogy a 0 értéken már be van állítva a jó antiskatin erő?
      Mondjuk miután beállitottam vizszintesre a kart utána a 2 es nyomóeró nem volt elég higy a tű rendesen a lemezen maradjon.
      Szóval vslami elég fura. :)

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha egy lemezt elkezdesz vele jatszani akkor is lehuzza? Csak mert az normalis, hogy ha kezzel megfogod a kart akkor kifele huzza, hiszen nincs rajta a lemezen ami meg befele huzna? Szoval lejatszas kozben is lerantja a tut a lemezrol?

    • @mrc255
      @mrc255 3 роки тому

      @@RTH igen a lemezről is lehúzza és alig tudom rátenni így (ha be van kapcsolva) a tűt szóval nem is használok antiskatinget.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha biztos jo a tunyomoero akkor ez nem normalis. En visszavinnem a kereskedonek.

  • @bokszi1338
    @bokszi1338 4 роки тому

    HELLO jo a csatorna...Kérdezni szeretnék van egy PIONEER lemezjátszom RCA kimenettel össze szeretném kötni a PIONEER hi fi tornyommal...de nem tudom segitenél? KÖSZÖNÖM

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому

      Hello. Ehhez tudnom kellene, hogy mi a lemezjátszó és az erősítő pontos típusa. De valószínűleg az erősítő phono bemenetére kell kötni a lemezjátszót. Ha ezek után búgást hallasz, akkor a földeléseket is össze kellene kötni. Ez jelölve van a lemezjátszón és az erősítőn is. Ehhez használhatsz bármilyen szigetelt vezetéket.

    • @bokszi1338
      @bokszi1338 4 роки тому

      @@RTH köszönöm a gyors választ...már sikerült a földelés volt a baj

  • @zoltannemeth310
    @zoltannemeth310 3 роки тому

    Szia.
    Most fogok àttèrni a cd-ről a vinyl-re. Van egy sony F 110 erősìtőm ami tudom, hogy nem egy magas szìnvonal de különböző okoknàl fogva ragaszkodom hozzà, főleg ùgy, hogy 30 ève kiszolgàl.
    Most ajànlottak ebbe a kategòriàba Flyne audio F 301 hangfalat ès egy Project primary E lemezjàtszòt, mindegyiket ùjonnan. Tudom mindegyik alapkategòria de dicsèrtèk. Rock, jazz ès klasszikus zenèt hallgatok. Ismered ezeket a màrkàkat ebbe a kategòriàba? Mert ha igen a vèlemènyedre lenne szüksègem.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      En a primary E helyett inkabb ezt a Debut III-asat valasztanam. A primary sorozat szerintem nagyon le van butitva es kevesbe fejlesztheto mint a Debut. Arban nincs nagy kulombseg mert a Debut III most akcios.
      www.denonmarkabolt.hu/lemezjatszok/608-lemezjatszo-debut-iii-dc-9120007682069.html?.hu&gclid=Cj0KCQiA3Y-ABhCnARIsAKYDH7vCNKI5A7Kx-W5CoSbD4KlyWSlrR8XsKctP_Wx96TBZlwR18ab3YgIaAuivEALw_wcB
      A Sony erositot nem ismerem es bar nekem is Fyne audio hangfalam van az F301-est meg nem hallottam. Mivel a hangfal eleg kritikus eleme a rendszerednek probald megbeszelni a kereskedovel, hogy otthon kiprobalhasd.

    • @zoltannemeth310
      @zoltannemeth310 3 роки тому

      @@RTH köszönöm szèpen a vàlaszt. Szèp napot.

  • @Buda-ur
    @Buda-ur 3 роки тому

    Lemezjátszó választás: amiről szó sem esett direkt hajtás vs szíjhajtás. Nekem Technics SL 1210 MK2 lejátszóim vannak Ortofon Qbert Concorde hangszedőkkel. Eszembe sem jutna előerősítőt használni tekintve, hogy a hordozóban lévő tekercsek által keltett audio jelek szimmetrikus jelátvitelt biztosítanak a keverőig, ami zajkioltó. Keverőként egyébként egy Allen and Heath Xone 96-ot használok. Továbbá fontos szempont a tányér nyomatékának előállítása is. A Technics-é az a szabadalom miszerint a tányér a motor forgórésze. Ezért a nyomaték 100%-a a tányéron képződik.
    Lemeztárolás: Így biztosan nem tárolnám. Mekkora cumi lenne minden zene váltásánál a tokok forgatásával szenvedni?!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Kedves Péter. Köszönöm a hozzászólást. Te egy speciális esetről beszélsz, amely a DJ-knek fontos és nem a hétköznapi otthoni usernek. Ha én DJ lennék én is így csinálnám. De nem vagyok az, ezért ilyen megközelítésből nem tudok hitelesen a lemezjátszózásról, vagy a lemezek tárolásáról beszélni és ennek a videónak nem is volt célja ennek a szempontnak a figyelembe vétele. Ja és te is használsz PHONO előerősítőt, csak neked az integrálva van a keverődbe. Anélkül nincs lemezjátszó a földön, ami megszólalna rendesen. Ha a Technics lemezjátszódon nincs XLR kimenet, akkor nem szimmetrikus a kapcsolat a lemezjátszó és a keverő között, de nem ismerem ezt a konkrét lemezjátszó típust, úgyhogy lehet, hogy ebben tévedek. Ellenben ez mindegy is, mert az általad említett keverőn nincs szimmetrikus PHONO bemenet. Szóval nekem ebből az összállításból úgy tűnik, hogy csak egy kutyaközönséges single-ended kapcsolat van a lemezjátszód és keverőd között, amelynek semmilyen zajkioltó tulajdonsága nincs.

    • @Buda-ur
      @Buda-ur 3 роки тому

      @@RTH Utána néztem, neked van igazad, valóban asszimmetrikus az AH bemenete. Nem attól szimmetrikus, hogy XLR lenne rajta. Szimmetrikus kimenet lehet TRS jack is és minden más, ami legalább 3 pólusú. Tudomásom szerint szimmetrikus jelátvitel azt jelenti, hogy a + és a - is földfüggetlen, A - jel a + jel fázisfordított alakja ezért egy szimmetrikus bemenet mindig differenciálerősítő. Természetesen egy RIAA corrector nem csak az átviteli karakterisztikát módosítja, hanem az amplitudót is. A hordozó által generált 11mV (Qbert, a többi az kb 5-6mV) körüli jelet minimum 0,775mV ra kell erősítse. Általános elvárás egy audiofrekvenciás erősítővel szemben, hogy minimum 40 db-t tudjon erősíteni.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Örülök, hogy ezt tisztáztuk. Valóban a master kimenete ennek a keverőnek szimmetrikus illetve, ha már itt tartunk a mikrofon bemenetei is, így valóban kialakítható szimmetrikus kapcsolat a keverő és a végerősítő között, ami egy pro audio termékkel szemben azt hiszem alaperlvárás, hiszen másként nem megoldható, hogy viszonylag hosszú vezetékeket használjunk az összeköttetéshez. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a lemezjátszó hangszedője alapvetően egy szimmetrikus eszköz tehát elviekben lehetséges volna - és van is rá példa (Thorens lemezjátszó), hogy XLR-ben (is) végződtetik a lemezjátszón a karkábeleket. Ilyen esetben a lemezjátszó és a PHONO előerősítő között is kiépíthető szimmetrikus kapcsolat.

    • @Buda-ur
      @Buda-ur 3 роки тому

      @@RTH Igen, tulajdonképpen így helyes a megállapítás: kialakítható lenne belőle 2db XLR-rel.

  • @soulsaversdavegahan1334
    @soulsaversdavegahan1334 3 роки тому

    Egy kérdésem lenne. Melyik a jobb lejátszó az Audio-Technica AT-LP120X vagy a Rega Planar 1?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +3

      Az LP120X-ben több fejlesztési potenciál van, én azt választanám.

    • @soulsaversdavegahan1334
      @soulsaversdavegahan1334 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm a gyors választ! Milyen erősítőt és hangszórót ajánlanál hozzá??

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +2

      Ez nagyon nehéz kérdés. Először is fontos az, hogy mennyit szeretnél költeni. Meg aztán hiába is ajánlanék valamit, az az én izlésem és nem biztos, hogy a te fülednek is tetszene. Több irányba is el lehet indulni. Lehet például venni aktív hangsugárzókat is, amelyekbe bele van építve az erősítő és akkor nem kell külön erősítővel vacakolni. Ilyenekre gondolok, mint pl. a KLIPSCH R-41PM. Ezen vannak digitális bemenetek és analóg bemenetek is, tehát rá tudod kötni a TV-det, az USB bemenetére egy számítógépet vagy streamert, a lemezjátszódat és még van rajta egy 3,5-es AUX bemenet is. Ha kevés a mély (ami azért a polcsugárzókkal megesik), akkor van rajta sub-kimenet is. Nem feltétlenül ezt a Klipsch-et ajánlom, más gyártóknak is vannak aktív hangfalaik, csak a példa kedvéért hoztam fel. Persze lehet mozogni a hagymányos erősítő + hangfal vonalon is, de az talán drágább megoldás, viszont az előzővel ellentétben fejleszthető. A lényeg az, hogy keress egy HIFI szaküzletet, ahol meg tudod hallgatni a cuccokat, mielőtt hazavinnéd, sőt vannak olyan helyek is, ahol egy hétvégére hazaviheted a cuccokat kipróbálni (persze előtte leszurkolod az árát kaucióba és valahol kérnek pár ezer forintot cserébe ezért a szolgáltatásért), mert igazán otthon tudod kipróbálni jól ezeket az eszközöket, hiszen teljesen máshogy szólnak a bemutatóteremben, mint a végleges helyükön.

    • @soulsaversdavegahan1334
      @soulsaversdavegahan1334 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm a válaszod és, hogy ennyire segítőkész vagy.
      Éppen lemezlejátszó vásárlás előtt vagyok. Amit csak tudtam neten elolvastam vagy megnéztem. Próbálok össze hozni egy belépő kategóriás rendszert. Az a baj, hogy folyton elbizonytalanodom. Ugye az ember a legjobbat szeretné venni abból amennyie van. Több szettet is össze raktam fejbe magamnak.
      Audio-Technica LP120X
      Tangent Ampster II BT
      Monitor Audio Monitor 50 Hangfal
      Vagy
      Pro-Ject Debut Carbon DC /2M-Red/ + Kanto YU4
      Vagy esetleg ezeknek a valamilyen variációja. Szerinted melyik lejátszó jobb? Vagy esetleg te mint tapasztalt felhasználó melyiket ajánlanád? Az utóbbi lejátszó drágább, de az audiocentrumnál egy csomagban nagyon barátságos az ára. Viszont felmerul bennem a kérdés, hogy azért drágább mert jobb is? Vagy csak a markát fizetem meg?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha engem kérdezel nekem a Pro-Ject Debut a Kanto YU4 kombó sokkal szimpatikusabb. A Pro-Ject-et egyrészt ismerem és soha nem volt vele semmi problémám. Volt nekem is a Debut szériából lemezjátszóm. Egyedül az anti-skating beállítási lehetőség butácska rajta, de legalább van. Az Ortofon 2M Red, is egy jó hangszedő (bár személy szerint nekem kevésbé tetszik a hangja, de ez izlés kérdése, és sokan meg vannak vele elégedve). Az egész pakknak nagyon jó az ár-érték aránya szerintem. A lényeg az, hogy ez a Pro-Ject egy kiválló kezdő lemezjátszó, kevés kompromisszummal és a hangminősége meghaladja az AT LP120X-et (annak sem rossz, de ez lényegesen jobb). A Kanto YU4-est nem hallgattam még, és javaslom neked is, hogy kérd el otthonra egy tesztre, hogy tetszik-e a hangja az otthoni környezetedben, amennyiben ez lehetséges. Szerintem ha normális a kereskedő akkor meg tudjátok beszélni. Nyílván előtte ki kell fizetni. Ami tetszik az aktív hangfalakban, hogy jó esetben a benne lévő erősítőt a mérnökök azért hozzáigazítják a hangfal képességeihez, míg ha komponensekben gondolkodsz, akkor ez azért lutri. A Tangentnek egy kicsit talán kevés a teljesítménye a Monitor Audio Monitor 50-eshez szerintem, mert 8 ohm-on csak kb. 25W-ot ad le csatornánként és a Monitor 50-sem tűnik elég érzékeny hangfalnak, tehát kérheti a nagyobb teljesítményt. Egy nem túl nagy nappaliba azért bőven elég lehet a 2x25 Watt, de nem tudom, hogy mi marad belőle, a teljesítménycsúcsokon (erős basszus, robbanás a filmben. stb), nem fulladna-e be, nem veszítene a kontrolláltságból, stb. Ezt is igazából ki kellene próbálni. Ráadásul a Pro-Ject-el nem tudod a Tangent Ampstert összerakni, mert azon nincs Phono bemenet, a Pro-Ject-ben meg nincs beépített Phono előerősítő (ami szerény véleményem szerint nem hátrány, mert a legtöbbször csak szükségmegoldásnak rakják bele a gyártók, a lehető legolcsóbb alkatrészekből).

  • @peterlaszlo3553
    @peterlaszlo3553 3 роки тому

    Szia . Leszeretném cserélni a Taya DP 510 est. ami már 30 éve van nálam , Egy Technics sl 1900 - ra , van e tapasztalatod erről a típusról. Ha van, azt megköszönném ha megosztanád velem .

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Esetleg nézz szét a fórumokban, hogy mi a véleménye azoknak akiknek volt ilyen lemezjátszójuk. Nekem sajnos nem volt, de én ráadásul elfogult vagyok a Technics lemezjátszók irányában, szóval érzelmi okok miatt én megvenném, de azt, hogy előrelépés-e a Taya-hoz képest, azt nem tudom.

    • @peterlaszlo3553
      @peterlaszlo3553 3 роки тому

      @@RTH Igazán köszönöm a válaszodat.

  • @laszloerczi2465
    @laszloerczi2465 2 роки тому

    A moso folyadek koncentratumot kicsit tomenyre vetted. A gyarto a Mkii verziobol (feher cimkes kis flakon) 1 kupakot 7g ajanl a mosotartalyba ami 7dl ... 700g. Tehat 1:100. A sarga cimkesbol 3x7g azaz 21g az ajanlas.
    Na most melyik adag a jo. Egyaltalan van vmi kockazata ha tomenyebbel mosunk? Koszi.

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому +1

      A Pro-Ject gyári mosófolyadékon - amit én használok - a címkére írt ajánlás 1:10 vagy 1:20-hoz keverési arány. Lehet, hogy a te mosófolyadékod töményebb kivitel. A gyártó weboldalán, továbbra is ez az arány látható a flakonok címkéjén. Nem tudom, hogy okozna-e bármi problémát, ha töményebb mixet használnánk (az én tippem az, hogy talán nem, csak feleslegesen pazarolnánk a koncentrátumot), de természetesen mindig a gyártó ajánlását ildomos figyelembe venni és nem okosabbnak lenni az általuk fizetett vegyészeknél.
      www.project-audio.com/en/product/wash-it/

    • @laszloerczi2465
      @laszloerczi2465 2 роки тому

      @@RTH ja bocs figyelmetlen voltam, en a spin clean re gondoltam. Hasonlo a flakonja (a kicsi) nagyon. Bocsanat.

    • @laszloerczi2465
      @laszloerczi2465 2 роки тому

      @@RTH a spin clinnel mi a szemelyes tapasztalatod? Nekem kisebb gyujtemenyem van kb 150 lemez. Volt olyan lemezem ami ujkoratol igrott... vszeg egy beragadt gyari vinil darabka miatt de a spin clean mosas utan kijott es nem ugrik.

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому +1

      Én is használtam Spin Clean-t és bár viszonylag jó és olcsó megoldás megvan a maga hátránya. Egy vákuumos tisztító leszívja a koszt és megszárítja a lemezt mosás közben. Erre sajnos a Spin Clean nem alkalmas. Nagyon sok folyadékot pocsékolsz el vele, valamint a koszos folyadékot egy idő után visszakened a lemezekre, mert nincs benne semmilyen szűrés. Egy 150 lemezes gyűjtemény szerintem már az a nagyságrend, ahol érdemes elgondolkozni egy vákuumos lemezmosón, mert ekkora darabszámnál már biztosan komolyan gondolod ezt a hobby-t tehát hosszú távra tervezel. Ha drágának találod a Pro-Ject megoldását (ami az egyik legolcsóbb a piacon), akkor van egy magyar srác (Nagy Tibor), aki házilagos lemezmosókat barkácsol sokkal barátibb áron és kiváló minőségben. Kicsit kevesebbet tud, mint a Pro-Ject VC-S, de teljesen megfelelő. Ha érdekel keress rá a Facebook-on, elég sok helyen volt róla szó.

  • @belapuzsoma5036
    @belapuzsoma5036 3 роки тому

    hello! leírnád a szekrény nevét hol tudom megrendelni nekem is kéne a lemezeimnek :) pont ugyan olyan kéne.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Parancsolj: www.ikea.com/hu/hu/p/kallax-polcos-elem-feher-00275848/

    • @belapuzsoma5036
      @belapuzsoma5036 3 роки тому

      @@RTH köszönöm!

  • @Nincsszabadnev100
    @Nincsszabadnev100 3 роки тому

    Szerinted érdemes lenne használtan venni egy Dual CS 435 -ös lemezlejátszót ?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Úgy emlékszem a videómban elmondom, hogy melyek azok a minimális kritériumok, amelyeknek egy lemezjátszónak illik megfelelni. Ezeket mind teljesíti ez a lemezjátszó, tehát ha nincs valami mechanikai baja ennek a lemezjátszónak, akkor abszolút érdemes vele foglalkozni. Esetleg arra készülj fel, hogy a teljes hangszedőt, vagy a tűt a végéről le kell cseréni, mert igazából, ha nem orkok használják lejátszásra, akkor más nagyon nem tud egy lemezjátszón elhasználódni. Az én véleményem szerint bármit érdemes használtan venni, aminek volt gazdája és karban volt tartva, mert közel a gyári állapotot kapod meg ilyenkor, szignifikánsan olcsóbban. Magyarul az első gazda "nagyot bukik rajta", te meg közel az erdedeti minőséget kapod sokkal olcsóbban. Ha ez így van, akkor ez egy jó üzlet. Mivel ez egy teljesen automata lemezjátszó, ezért bizonyosodj meg arról, hogy az automatika rendben működik (erőlködés és fura zajok nélkül teszi a dolgát). Az szokott tönkremenni legelőször egy automata lemezjátszón. A lemezjátszó önmagában egy satupad egyszerűségű valami, ha belegondolsz, tehát alapesetben csak a gazdája illetve az extra funkciók jelentenek veszélyt. Nekem soha nem volt még Dual lemezjátszóm, tehát az általános minőségét nem ismerem, de úgy tudom, hogy (legalább is régebben) ez egy respektált gyártó volt. Érdemes szétnézni a kapcsolódó fórumokban.

    • @Nincsszabadnev100
      @Nincsszabadnev100 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm a választ :)

  • @alatomalbeth3947
    @alatomalbeth3947 3 роки тому

    Én most vettem egy TEAC lemezjátszót,tök kezdő vagyok! Az lenne a kérdésem,hogy mire jó az Anti skating...? Mit csinál?🧐

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Ugy emlekszem, hogy valamelyik videomban elmagyaraztam. A fizika torvenyei a hangszedot a lemez kozepe fele huzzak es ezt kell kiegyenliteni az anti-skatinggel. Ahany gramm a tunyomoero annyira kell allitani az anti-skatinget, igy jo kozelitessel a ket ero kioltja egymast. Esetleg ha leirnad pontosan milyen lemezjatszot vettel es milyen hangszedo van benne, tudnek pontosabbat is mondani...

    • @alatomalbeth3947
      @alatomalbeth3947 3 роки тому

      RetroTech Hungary Remek! Köszönöm! Tehát ha 2 gramm-ra állítottam a tűnyomást,akkor az anti skating tárcsát is 2-es re kell állítani!?Köszi

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Pontosan

    • @alatomalbeth3947
      @alatomalbeth3947 3 роки тому

      RetroTech Hungary Köszi! 😊

  • @lela8714
    @lela8714 3 роки тому

    Mi a véleményed a Thorens TD-309 ről?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Sajnos nincs tapasztalatom a Thorens-ekkel kapcsolatban, de azt hallom, hogy régen nagyon jók voltak, az új játékosok már kevésbé. Habár nagyon szexi dolog az ilyen furcsa alakú, drágának látszó lemezjátszó, én nem tartom praktikusnak. Nekem volt egy Pro-Ject RPM-1-esem is ami nagyon jól néz ki, de provédő nélkül árulja a Pro-Ject, és a gyári provédő 30ezer HUF, ami érthetetlen egy darab akrildobozért cserébe. Nem tudom, hogy ehhez a Thorens-hez jár-e provédő, de engem ez az őrületbe kergetett. A por meg ugye a lemezek nagy ellensége. Szóval én személy szerint maradnék a klasszikus formáknál, amelyeknek van beépített porvédő teteje. Bár nem valami audiofil dolog tudom, de kis hangerőn, meg télen amikor amúgy is jobban száll a por, akkor én lecsukott porvédővel hallgatom a lemezeket, ha ezt egy lemezjátszó nem tudja nyújtani, legyen bármilyen posztmodern formája, nekem nem kell. Ettől még lehet ez egy nagyon jól megépített és szép hangú lemezjátszó, de személyes tapasztalat híjján erről nem tudok beszélni sajnos.

    • @lela8714
      @lela8714 3 роки тому

      @@RTH Van hozzá porvédő, de nem zsanéros, csak ha nem használom , tudom rátenni. De használat során csak nem porosodik be…

  • @ZorityRobert
    @ZorityRobert 4 роки тому +4

    Yo kis Snoop lemez! :)

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +5

      Most mit mondjak.. Zeneszerető ember vagyok... Szeretem a klasszikusokat... :) Elfér a Miles Davis, a Depeche Mode, a Dream Theater, Marvin Gaye, Gregory Porter és a Korn mellé :)

    • @ZorityRobert
      @ZorityRobert 4 роки тому

      @@RTH Viszont azt jól látom, hogy a pontos antiskatig beállítást eddig ügyesen elkerülted? :P

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +2

      Az egy külön videót igénylő téma és nehezen szánom rá magam mert eléggé pepecs munka. Az emberek 95%-nak megfelelő a gyári módszer ami, ahogyan a videóban is elmondom, a tűnyomóerőnek megfelelő érték betekerése az anti-skating gombon. Bevallom a mérőlemezzel való beállítás olyan apró javulást jelent, ami nem feltétlenül éri meg a befektetett energiát és nagyon jó hangkar kell hozzá. De majd ha már kifogytam az egyéb témákból vissza fogok térni rá, mert az ínyenceknek igazi jó önszívatás mikrométereket tologatni egy olyan pici anti-skating csúszkán, mint ami a Regán van. :)

    • @ZorityRobert
      @ZorityRobert 4 роки тому

      @@RTH Epekedve várom! :)

  • @tothlevente9458
    @tothlevente9458 4 роки тому

    A GPO lejátszokról mi a véleményed?

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +3

      Hello. Ahogyan többször is kifejtettem én nagyon nem preferálom az ilyen olcsó táskalemezjátszókat. Ha csak nem elengedhetetlenül fontos a hordozhatóság (de a hanglemez esetében ez furcsa elvárás lenne 2020-ban, vannak erre jobb megoldások), akkor én nagyon messzire elkerülném ezeket. Ha mindenképpen egy olcsó lemezjátszó kell, akkor jó választás az egyik videómban bemutatott Technics SL-J300R vagy valami hasonló lineáris (tangenciális) lemezjátszó. A jófogáson nagyon sok ilyen van. Nem kell állítgatni, egyszerű hangszedőt cserélni és nem szól rosszul. Az előbb említett videóm megjegyzésében letölthető tesztmintákat is belinkeltem és hát a 400ezer forint fölé feltuningolt Rega P3-as mellett teljesen vállalható amit a Technics produkál. Szóval én inkább valami ilyesmit választanék a Crossley, GPO, stb. helyett. Tudod ezeket pont olyan túlárazott (igen mert nemhogy 30-40 ezret nem érnek, hanem 5-öt sem) parasztvakításnak tartom, mint a divatórákat (Daniel Wellington, Michael Kors, Diesel, MVMT, stb), ahol van pofájuk 150 dollárért eladni egy olyan órát, amelynek nincs semmi múltja, semmilyen komolyabb teljesítmény nincs az elkészítése mögött és egy nagyon alap 6 dolláros japán kvarc szerkezet hajtja, valamint kínában szerelik össze kérdéses minőségbiztosítás mellett. Szóval ez az amikor valaki inkorrekt haszonnal sóz rád valami nagyon értéktelen dolgot. Ezerszer többet ér ugyanennyiért egy bármilyen CASIO óra, amelynek van múltja és értéket képvisel. Szóval ilyenek ezek a "divatlemezjátszók" is. A lényeg az, hogy ne hagyjuk magunkat átverni, a marketingesek éjt nappallá téve ezen dolgoznak :)

    • @tothlevente9458
      @tothlevente9458 4 роки тому

      @@RTH Rendben köszönöm hogy figyelmeztettél mert még nagyon kezdő vagyok a lemezjátszók terén, és nem nagyon tudnék kitől ezzel kapcsolatba tanácsot kérni, értem mit mondasz én tényleg komolyan foglalkoznék vele nem divat ként venném meg hanem mert érdekel ez az egész téma.

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +1

      Javaslom, hogy nézd meg a lemezjátszós videóimat, mert elsősorban pont azoknak készítettem, akik a te cipődben járnak. Senki sem születik hangszedővel a hátsójában, szóval mindenkinek el kell kezdenie valahol. Szerintem kezd valami egyszerűbb, de jó minőségű deszkával, hogy lásd, hogy való-e neked ez a hobby. Aztán ha bejön a dolog és összegyűjtöttél már jópár lemezt, akkor rá lehet menni a komolyabb vasakra. Ha olyan lemezjátszót veszel amely T4P (P-Mount) hangszedős, mint pl. a Technics amit bemutattam, akkor talán hamarabb lesz sikerélményed, mert nincs nagyon mit beállítani rajtuk, azon kívül, hogy vízszintes felületre rakod őket. Egyébként vannak rendes karos lemezjátszók is, amelyekbe ilyen T4P hangszedő megy. Az Audio-Technica AT85EP T4P hangszedője teljesen jó kezdésnek és olcsó is 12ezer körül van) szóval ha nincs semmilyen mechanikai baja a lemezjátszónak akkor max. ennyit kell ráköltened. Nagyon nem is gyárt már más cég T4P hangszedőt sajnos, csak az AT. A Technics-es videómban megmutatom, hogy lehet kicserélni. Pofon egyszerű és bármilyen T4P rendszerű hangszedőt használó lemezjátszón ugyanígy kell, szóval nem kell ragaszkodni ahhoz, amit én javasoltam. Ellenben ha hagyományos hangszedős és hangkaros lemezjátszót veszel, akkor egy kicsit melósabb a dolog és kellenek hozzá speciális cuccok is (de legalább is egy tűmérleg). Ezt is próbáltam megmutatni a videókban. Eszenciálisan minden hagyományos lemezjátszón ugyanez az alapelv és a szükséges lépések.

    • @tothlevente9458
      @tothlevente9458 4 роки тому

      @@RTH Okés, kösz de tényleg fasza hogy végre magyar youtubeon is van olyan aki ilyen témákkal foglalkozik, csak így tovább!

  • @aronfulop5719
    @aronfulop5719 3 роки тому

    A "faragasztós" megoldás is működőképes?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Én nem kennék semmi ilyesmit rá a lemezre...

    • @aronfulop5719
      @aronfulop5719 3 роки тому

      Csak mert van egy olyan megoldás, miszerint ha a faragasztó meg szárad a lemez felületén, azt le lehet húzni róla a beletapadt porral együtt.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Én is hallottam már erről a megoldásról, de kérdezem én... A ragasztóban található oldószer vajon mit művel a lemez anyagával? Aztán mi a biztosíték arra, hogy tényleg még csak mikroszkopikus részecskék sem maradnak vissza a ragasztóból lehúzás után a barázdákban? Az egyedüli hatékony és biztonságos megoldás a hanglemezek tisztítására a nedves-vákuumos tisztítás esetleg az ultrahangos tisztítás (azt is ésszel), minden más többet árthat, mint amennyit használ. A nedves mosásnak ráadásul van egy olyan jótékony mellékhatása is, hogy az elektrosztatikus feltöltődését is megszünteti a lemeznek.

    • @aronfulop5719
      @aronfulop5719 3 роки тому

      Köszönöm! Akkor nem kísérletezek:) (Az oldószer kérdés az nem okoz problémát, mert jóesetben az enyv nem tartalmaz. )

  • @thomastaylor7096
    @thomastaylor7096 3 роки тому +2

    Jól össze szedett a video.
    Felsorolok pár jó kis lemezjátszót, mindenki döntse el mit enged meg a buxa.
    Bakelit lemezjátszó modellek.
    AKAI Alap kategória
    AP100C
    AP-D30
    AP-D 33 Direct Drive
    C.E.C. BD-5200 belt drive turntable
    Denon
    DP-500M Jó
    DP-A100 direct drive Jó ritka
    SL-7 D Jó ritka
    Fisher MT-6225A Alap kategória
    FONA SL 7D
    Garrard DD75 read Shure V-15 Jó
    Grundig ps 1010 ps 1020 Jó közép kategoria
    Jim Carson WST 1200 Jó közép kategoria TETEJE
    Hitachi Direct Drive Turntable
    HT-40s
    HT-350
    HT-353
    HT-354
    JBE Series 3
    JVC Alap kategória
    JL A-1,
    JL A15,
    JL-A55,
    JL-B31,
    JL F50,
    QL-F4 Direct Drive
    Kenwood Alap kategória
    KD-500,
    KD-3070,
    KD-4100,
    KD-5077:
    NAD 202
    NICE MIIDA T 3115 Direct Drive Jó
    NOS Jelco SA-370H Jó
    Marantz 6170, 6300 Direct Drive Jó
    Modular Component Systems
    Mcs 6720 Direct Drive Turntable Jó
    MCS 683-6602 ( Technics Licence ), MCS 6700 Jó
    Micro Seiki
    DQX-500, DD - 30 Jó
    DD 5 Direct Drive Turntable Jó
    Monacor DJP-120 dj lemezjátszó Jó
    Pioneer Jó modellek mind
    PL-71,
    PL-112D Direct Drive
    PL-200,
    PL-250 Direct Drive Turntable Semi-Automatic
    PL-400,
    PL-455 Direct Drive Turntable
    PL-500,
    PL-518,
    PL-530, Direct Drive Turntable
    PL-570 Quartz PLL Direct Drive
    PL-610
    PL-630 Quartz-PLL Electronic Full-Automatic Direct Drive Turntable
    PL-L 1000
    XLC-1850,
    Realistic LAB-500 Fully Automatic Direct Drive Turntable Record Player
    ROTEL Direct Drive Turntable
    RP-3000
    Sansui Jó modellek mind
    FR-D3,
    SR-222 MK II,
    SR-333,
    SR-525,
    SR-535,
    SR-929,
    SR-5090 Direct Drive
    SANYO Alap kategória de annak a teteje
    TP 1010 UM,
    TP-825D DIRECT DRIVE
    Sharp RP-116 Soha nem láttam még ilyet: a lemez mindkét oldalát automatikusan lejátszás, számkeresős és olyan könnyű kezelni, mint egy CD lejátszót, - 2db lineáris, fotószenzoros hangkar, - teljesen automata
    Ritkaság ez a Sharp
    Siemens Alap kategória
    RW 449 - Direct Drive meghajtás - 33, 45 fordulatok - fordulat finom hangolás potik, - antiskateing
    Sony Alap kategória
    PS-X6,
    PS T1 Direkt Drive
    PS-T25,
    PS-242,
    PS-636,
    PS-3300
    PS-4300,
    TAF519,
    SONAB S 67 ha rávan írva hogy Direct Drive akkor jó
    SCOTT PS-77XV Jó
    TAYA DP 510 Alap kategória de jó disco-zni
    Technics Jó modellek mind
    SP-15,
    SL-D2
    SL-D33,
    SL-120,
    SL-1200M3D, SL-1200 MK5,
    SL 1210 MK5 G,
    SL-1300 - SL-1310,
    SL-1410 DD
    SL-1500,
    SL-1650,
    SL-1700
    SL-1800, SL-1810,
    SL 1900, SL-1910, SL-1950,
    SL-3200 Direct Drive
    SL-5300
    SL-Q202, SL-D2
    Telefunken S 800 HIFI Direct Drive Jó
    Toshiba SR F770 DIRECT DRIVE Alap kategória
    Transonic P85 Alap kategória Max 5000Ft
    Thorens TD 125 MK-I S karos Jó
    Yamaha
    YP-511
    YP-D8 Direct Drive Alap kategória teteje
    WEGA P3440 ha rávan írva hogy Direct Drive akkor jó
    Egyébb Modellek, amik igazából mint érdekességként örülnék ha 1 db lenne műkodő.
    Fisher MT-750 Lineáris, SZÁM KERESŐS!! lemezjátszó
    Mitsubishi LT-5V vertikális tangenciális lemezjátszó max 6000 Ft
    Revox B790 lemezjátszó
    UNIVERSUM F2026
    Hitachi HT-L70
    Sharp RP113H
    Értékes Technics Erősítők.
    A1 Ára *-os ég
    SU-A2 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet Ára *-os ég
    SU-3500 18.000 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet
    SU-8080 35.000 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet
    SU-8088 65.000 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet
    SU-8600 50.000 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet
    SU-9070 70.000 MM MC MM2 3 lemezjátszó bement
    SU-9600, 50.000 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet 1978 was: 1300, - DM
    SE-9600 1750 euro 1974-es
    SU-V8 25-30.000 MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet
    EAA-2006/Technics 10A MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet Ára *-os ég 1966
    EAA-2007/Technics 20A, 40A MM MC kapcsoló 2 lemezjátszó bemenet Ára *-os ég 1966
    Pioneer QC-800A
    Pioneer QM-800A
    Pioneer SA-8500II 75000 Ft
    Pioneer SA-8800 110 000 Ft
    Sansui CA-3000
    Remélem hasznos volt a hozzászólásom sokak számára. üdv.

    • @gaborh65
      @gaborh65 Рік тому

      És a Dual-ok??

    • @thomastaylor7096
      @thomastaylor7096 Рік тому +1

      @@gaborh65 Szia a Dual-nak is van 1 - 1 nagyon jó darabja, amit érdemes kipróbálni, és még elérhető az ára is.

    • @gaborh65
      @gaborh65 Рік тому

      Dual 704-est vettem.Szerintem jó gép.Állitható a hangkar magasság is.A shure v15 meg szépen szól.

    • @KillerMonk71
      @KillerMonk71 6 місяців тому

      A fele egy kalap fostalicska. A Thorens, a Sansui, Pioneer és a Technics az ami ér benne valamit, a többi instant kuka.

  • @tiborosz1825
    @tiborosz1825 11 місяців тому +1

    PVC tasak rongálja a lemezeidet.
    ua-cam.com/video/P_z5oa24cd4/v-deo.html

  • @motorcityproject
    @motorcityproject 2 роки тому +1

    a lemezjátszó földelve van nem? :D miért tölti fel a tű a lemezt? 10 évig a poloba töröltem a lemezt és lement egy pár buli.

    • @rga7482
      @rga7482 5 місяців тому

      azért hogy sok hülye megvegyen hozzá minden baromságot :)

  • @janostuza9100
    @janostuza9100 8 місяців тому +1

    a pro ject egy szép név... de mondjuk ki a valódi nevét: TESLA ! a Videoton AKAI együttműködésben kiváló lemezjátszókat készítettek mind közvetlen mind szijas hajtással kinek melyik tettszik. a mai lemezjátszók gagyik zömében.

    • @rga7482
      @rga7482 5 місяців тому

      van benne igazság, legalábbis egy régi akai vagy pioneer nagyon szuper ma is, nekem is az van, jobbat nem kapsz

  • @buccimail
    @buccimail 3 роки тому

    nem vagy "paranoid" :) gratula a videóhoz (Y) csak nem Dave Gahan énekel a háttérben?!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      A dehogy is Dave. A youtube content filter letiltana... ez en vagyok, ez az en hangom! :)

    • @buccimail
      @buccimail 3 роки тому

      @@RTH ez igen, 17:28 -nál naggyon hasonlított ;)

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Itt meghallgathatod: ua-cam.com/video/4gkatiObjsM/v-deo.html

    • @buccimail
      @buccimail 3 роки тому

      @@RTH jó, gratulálok! még mindig úgy érzem, vannak részek ahol kimondottan hasonlít :D na látod nem a Vastag Csabinak kellett volna énekelnie a Personal Jesus-t... :P

  • @sajatApamVagyok
    @sajatApamVagyok 7 місяців тому

    1210 MK2, vagy 1210MK7R.

  • @mrwebber
    @mrwebber 3 роки тому +1

    A címre válszolva semmilyet. Készítettem is egy videót a témával kapcsolatban kb. 20 év tapasztalat után. Ez a vinyl már nem az a vinyl...