A hanglemez (4. rész) - Hogyan állítsuk be a lemezjátszónkat? Az én Rega setupom...

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 сер 2024
  • Sziasztok! Elérkeztünk a hanglemezzel kapcsolatos videosorozatom célegyenesébe. Ebben az epizódban megnézzük, hogy hogyan kell beállítani egy lemezjátszót, beleértve a kart és a hangszedőt is és bónuszként a pro usereknek bemutatom, hogy hogyan tuningoltam a Rega Planar 3-as lemezjátszómat, milyen előerősítőt és hangszedőt használok. Arról is tartunk egy rövid, de egyáltalán nem tanulságos tudományos értekezést, hogy mire figyeljünk még, amikor kiválasztjuk a hangszedőnket.
    A videóban bemutatott eszközök listája a következő:
    Nagaoka MP-110 hangszedő
    Seb által készített (Vinylengine) Rega beállítósablonok (Baerwald és Stevenson)
    Rega RB-330 hangkar
    Mitchell Engineering TechnoWeight ellensúly
    TangoSpinner Astor belső tányér
    TangoSpinner cirkónium-dioxid csapágygolyó
    TangoSpinner ékszíj
    TangoSpinner VHL csapágypersely
    TangoSpinner Bocca univerzális állítható izolációs láb-készlet
    Schiit Mani phono előerősítő
    SwagMan Lab tápegység a Schiit Mani phono előerősítőhöz
    Ha Hertz, legyen Hertz! - Analógia blog
    lemezjatszok.b...
    TangoSpinner honlap:
    www.tangospinne...
    Schiit Europe honlapja:
    www.schiit-eur...
    SwagMan Lab Schiit Mani tápegység:
    www.swagmanlab....
    Én itt vásároltam a Rega Planar 3-asomat és a Rega Neo tápegységet:
    www.allegroaud...
    Én itt vásároltam a Nagaoka MP-110 hangszedőmet:
    vinil.hu/produ...
    Én itt vásároltam a Mitchell Engineering TechnoWeight ellensúlyomat:
    www.analoguese...
    Nagaoka MP-110 összehasonlító videó más hangszedőkkel:
    • MM Cartridges US$90-12...
    Ha szeretnétek a jövőben még érdekesebb videókat látni tőlem, akkor kérlek támogassátok a a csatornámat a Patreonon. Egy ilyen videó elkészítése sok idő, és sajnos az idő pénz... Az érdekesebb vintage hifi darabok beszerzése ahhoz, hogy bemutassam azt nektek, nos az is...
    / retrotechhungary
    Discord:
    / discord
    Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
    avx.hu/forum/
    / retrotechhungary

КОМЕНТАРІ • 96

  • @tiborlak4146
    @tiborlak4146 Місяць тому

    Én külső fóliaként egy 100 mikron vastagságú, 6 cm ZÁRHATÓ füllel rendelkező tasakot használok, melyet 1 ponton, a fül felére helyezett kétoldalú ragasztódarabbal rögzítettem a tasak hátoldalához, így még ki sem kell vennem a kartonborítót a tasakból. A nejlon belső tasakot egy papír belső tasakba teszem, így összesen 4 réteg védi a lemezt.
    Ezek timecode lemezek, nem zene van rajtuk.
    Remek a cstorna, gratulálok Balázs!!

  • @PajaHD
    @PajaHD 2 роки тому +4

    Nagyon professionális vagy! Remek minőségi tartalom!

  • @freneticfate
    @freneticfate 9 місяців тому

    Jól felépített, összeszedett videó. Nem semmi, hogy ilyen terjedelemben, érhetően és valós, sallang mentes előadás módban tud beszélni valaki egy témáról.
    Ma is tanultam valamit! Azt hiszem megnézem a további videókat.😊

  • @sanc01
    @sanc01 2 роки тому +2

    Hát drágáim...
    Én már el sem merem indítani a Technics lemezjátszómat, amit apukámtól örököltem. :(
    Ezek a videók jól befosattak engem.

  • @gabortoldi932
    @gabortoldi932 3 роки тому +1

    Ez egy nagyon hasznos videó kezdőknek. Grat hozzá és persze köszönjük is. Ment is a népszerűsítés, majd csak figyeld a számokat:)

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Köszönöm

  • @zagyex
    @zagyex 3 роки тому

    Protractor témában: A lemez belseje felé haladva csökken a barázda sebessége. Egy adott hosszúságba így több jel kel beleférjen. Ez azt jelenti, hogy ha itt van szöghibád, akkor az hatványozottabban jelenik meg. Másik hajszálhasogatás, hogy esetleg érdemes a túlnyúlás után beállítani a tűnyomást, ugye ha előrébb húzod a hangszedőt, nő a tűnyomás ;)
    Egyébként nagyon jó, részletes videó!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +2

      Mindkét felvetéseddel egyetértek, főleg ha valaki a végletekig precíz szeretne lenni.

  • @tiborszentirmai8427
    @tiborszentirmai8427 Рік тому +1

    Ha szembe jön valami nehogy ütközz vele mert szükség van még hasonló mozikra! Bár én már a 75-be léptem de 1971 óta őrült hifis vagyok olyan mindenevő.

  • @csabahuber3846
    @csabahuber3846 3 роки тому

    Érdeklődve hallgattam, mivel magam is végigcsináltam a tuningolást. Igaz én hong - kongi gyártó termékeivel, kivéve a hangkarvéget, ami ugyanez.
    Viszont hiányoltam a Funk Firm Achromat alátét, ami önmagában is döbbenetes javulás okoz. Én 3 mm-t használok, így nem kellett a kart emelnem!
    A Rega 300-as karokhoz kiválóan passzol a Goldring Eroica M mc tű, ami magas kimeneti jelszintjével mm-es előerősítővel ragyogóan működik!

  • @tiborszentirmai8427
    @tiborszentirmai8427 Рік тому

    A 70-es években vettem az akkori videoton torony Akai AP D33 lemezjátszóját majd egy Panasonic SH-401-re cseréltem ami ma is játszik egy AT 440 MLb tűvel, mivel 15 éve nyugger vagyok nem érné meg egy többszázezres lejátszóra cserélni, mert a család nem értékeli ezt sem. Viszont a hangfalaim méltók a zenéhez!

  • @elemercsiza6569
    @elemercsiza6569 2 роки тому +2

    Nagyon sokat tanultam, okosodtam a videóidból, gratulálok hozzá.
    Segítséget szeretnék kérni. Lecseréltem az erősítőt egy új Denon PMA-600NE-re. A Pioneer PL-6-ba tettem új AT vm95E hangszedőt, sablonnal beállítottam, tűnyomás 1.8gr. Valami nem stimmel, ugyanaz a lemez szebben szól CD-ről. Fakó, színtelen, dinamikátlan a bakelitről. A hangkarom nem áll vízszintesen, kb 2mm-rel kellene feljebb lennie a hangszedőnél, bukik rá a lemezre, okozhatja ez a hibát? A hangkar magasságot lehet a PL-6nál állítani a VTA beállításához, vagy tegyek még egy tányér alátétet. Fotót tudok valahol küldeni Neked a kar hátsó részéről, ahol vannak csavarok, de magamtól nem merek neki állni az állítgatásnak. Előre is köszönöm!

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Hello. Ha előrebukik a kar, akkor valószínűleg kevesebb az alja a lemezjátszónak. Érdemes lenne beállítani rendesen a VTA-t. Annak, hogy a CD-hez képest sokkal rosszabb a lemez hangminősége, lehet az az oka, hogy a lemez vagy eleve rossz minőségben készült, vagy nagyon el van már használódva. Próbáld meg esetleg más lemezzel is mert lehet akár elektronikai hiba is az erősítőbe szerelt phono előerősítővel is. Az első, hogy a lemezjátszó tökéletesen be legyen állítva.

  • @gaborszantai7204
    @gaborszantai7204 Рік тому

    Néhány napja találtam rá a csatornádra. Nagyon tetszik az elhivatottságod a hifi világát illetően! Nem fukarkodsz az ismeretek mennyiségét és tartalmi minőség illetően! E filmben utalsz a vinylengine-re. Látom nem mai a film. Azt szeretném megkérdezni tőled, hogy tudsz-e valamit arról, hogy a vinylengine/hifiengine oldalon miért nem lehet regisztrálni? Esetleg meghívásos rendszerű lett? Köszönöm ha válaszolsz. :)

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Hello. Nem tudom mi az oka, de néhány országot letiltottak. Gondolom oda nem illő viselkedésért vagy csalások, spammelés miatt. Én is egy angol VPN-en keresztül tudtam anno regisztrálni. Csak a regisztrációkor ellenőrzik az országot, utána már VPN nélkül is beenged.

  • @laszlobokor7427
    @laszlobokor7427 Рік тому +2

    Nem kell ezt így túlbonyolítani!!
    Egy egyszerű megoldás, ami bármilyen hangkarhoz jó! Csak egy sablon kell 7 mm-es lyukkal, és ennek a közepétől kell mérni az alábbi távolságokat:
    For Baerwald null points are 66.0 and 120.9 mm
    For Loefgren null points are 70.3 and 116.6 mm
    For Stevenson null points are 60.325 and 117.42 mm
    Én a Stevenson beállítást használom, mert azt tapasztaltam, hogy lemez vége felé nő legjobban a torzítás!!
    Másrészt, nem a lemezjátszó, nem az erősítő, hanem a hangdobozok határozzák meg a végső eredményt!! Tehát az első amit be kell szerezni 1 pár jó, minőségű hangdoboz, ennélkűl az egész lemezjátszó állítgatás teljesen értelmetlen!

  • @davidtorok6465
    @davidtorok6465 2 роки тому

    Lassan egy éve költöztünk és még mindig nem tudtam a regát ismét üzembe helyezni. Örülök ennek a videónak, mert már kicsit megkoptak az emlékeim a beállítással kapcsolatban. Akkoriban p6 + Goldring 2300 mellett döntöttem. Mennyire jó ez a kombináció szerinted? Alátét funk firm acromat.

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому +1

      Hello. A lemezjátszó és a hangszedő is rendben van önmagában. Az viszont, hogy valóban jól fog-e működni a REGA hangkarjával azzal már bonyolultabb kérdés. Ki kell számolni a rezonanciafrekvenciát, illetve a VTA-t is be kell állítani a hangszedőhöz, amennyiben az szükséges. A lemezjátszós videóimban ehhez minden információt megtalálsz.

    • @davidtorok6465
      @davidtorok6465 2 роки тому

      @@RTH Köszönöm!

  • @feconumis71
    @feconumis71 2 роки тому

    Jó napot.
    DJ lemezjátszokrol tudnál késziteni egy videot.
    Nagy a választék ebben a szegmensben,aki ebben a kategoriában levő lemezjátszokkal halgat zenét.
    Pl: TECHNICS 1210 MK7 DJ LEMEZJÁTSZÓ.
    Üdv: Ferenc

  • @hunvinylistbenoj
    @hunvinylistbenoj 3 роки тому

    Gratulálok a videóhoz, igazi hiánypótló anyag. Rega P 6-t használok, Ania hangszedővel, egy régi Ortofon T 20-as előerősítővel. Ebben az esetben látod értelmét a Mani beszerzésének?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Nem ismerem a T20-ast, de a Mani egy remek hangú darab az áráért...

  • @csabaambrus1708
    @csabaambrus1708 Рік тому

    Köszi a videót! Nagyon tetszett. Egy kérdésem lenne: Az a narancssárga gumiszíj nem túl laza? Ahogy forgattad a tányért, látszott, hogy kis késedelemmel indul meg a motor, mert először az ékszíj lazaságát mozdulja el. De ez fordítva is lehetséges nem? Ahogy a motor forog, esetleg beinoghat a tányér forgása. Főleg, ha alakmegőrző a szíj.

    • @RTH
      @RTH  Рік тому +2

      Hello. Nincs gond vele. Sokkal elasztikusabb, mint a gyári, ezért indításkor valóban hullámzik egy kicsit, ami kisimul, amikor a tányér felveszi a fordulatszámot és nincs már szükség nagy nyomatékra. Anno lemértem a nyávogását egy mérőlemezzel és bár a pontos számra nem emlékszem, de úgy rémlik, hogy eléggé rendben volt... Szóval ez a szíj szerintem rendben van...

  • @tiborlak4146
    @tiborlak4146 Місяць тому

    Hangszedőnek pefig legjobbak az Ortofon Concorde-ok, azokon nem kell vacakolni a szögekkel, s igen jó paraméterekkel rendelkeznek.

  • @ERRORFACE1
    @ERRORFACE1 2 роки тому

    ezeket a rega jatszokat kuldhetnek a csofogoval :)

  • @istvancsomai1844
    @istvancsomai1844 Рік тому

    Szia! Jók a videók. Csak egy apró megjegyzést szeretnék tenni a VTA-val kapcsolatban. Egyes lemezjátszókon akár 0-6 mm-t is lehet állítani a magasságon. Ha jól számoltam, akkor ez kb. 0-1,5 fok állítást jelent.

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Hello. Ehhez ugye kell tudni az effektív karhosszúságot és a túlnyúlást… Onnantól trigonometriai egyenlettel ki lehet számítani.

    • @istvancsomai1844
      @istvancsomai1844 Рік тому

      @@RTH Szia! Általában 200 mm fölött van ez az érték. Ebben az esetben 220 mm-rel számoltam. Arra lennék kíváncsi, hogy teszt lemeznél mit mutatna egy szkóp a két-három magasság beállítás esetén. Sajnos a füleimre nem hagyatkoznék.
      Üdv,

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      A legpontosabb beállítást egy mikroszkóp segítségével és szögméréssel tudod elvégezni. Nem is a VTA a fontos, hanem az SRA. Annak kell a legközelebb lennie a 92 fokhoz. Találsz erről videót a csatornámon.

  • @kecskesattila1821
    @kecskesattila1821 Рік тому

    Szia! Remek informatív videó de sajnos nem kapok benne választ az en problémámra: vásároltam egy projekt debut pró lejátszót Pick it pró hangszedovel ami nem szögletes formával rendelkezik.
    Ienkor helyes ha a hangszedot szemből nézem es a tűt próbálom egyenesbe állítani a papíron levő vonalakkal? Köszi a segítséget! Gyárilag nem volt jól beállítva …

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Hello. Meglep, hogy gyárilag nem volt jó. Először állítsd be a túlnyúlást, azután meg próbáld meg, hogy a tű szára legyen párhuzamos a vonalakkal. Ha mind a két nulla ponton a sablonon van a tű hegye és a tű szára párhuzamos a vonalakkal, akkor vagy kész. Legyél türelmes, mert elég pepecselős dolog. Javaslom, hogy nézd meg ezt a videót is, mert ez a faszi mindent (is) tud erről a témáról, jobban mint én valaha tudni fogok:
      ua-cam.com/video/CHX8eiGDzdU/v-deo.html

  • @DirectDrive33
    @DirectDrive33 4 роки тому +3

    Azt még hozzá kellett volna tenni, hogy hiába a precíz beállítás mikor lemez és lemez között is órjási külömbségek vannak.

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +2

      Nos ebben egyetértünk. Az egész dolog a kompromisszumokról szól. Tökéletes soha nem lesz, aki erre vágyik az csalódni fog. De ha a lehetőségekhez mérten jól beállítunk mindent, akkor sok örömöt fog okozni.

    • @DirectDrive33
      @DirectDrive33 4 роки тому

      @@RTH Sajnos azt vettem észre, hogy sokan nem hajlandók kompromisszumot kötni.

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +1

      Hát lehetséges, hogy nem mindenkinek való ez a hobby. Nincs ezzel semmi baj.

    • @misztert01
      @misztert01 4 роки тому

      Szerintem ezt tul toltátok 😀apám mikor megvette az elsö hifi lemezjátszónkat a 80as évek elején (pioneer.....) ja és még mindig az van ☺ rádobtuk a videoton gurulós toronyra vizszint ide vagy oda rádugtuk az erösitöre és már kész is volt a beállitás 😊 talán sose cserélt benne tüt se azt ennyi , még mindig tuti ...😎 szerintem többet költöttél kiegészitökre mint a lemezjátszó ára
      L
      O
      L

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +3

      Ez így van. Bár az relatív, hogy mi a sok. Lézetnek több milliós lemezjátszók is, ahhoz képest én elég szerényen tolom... :) Ugyebár régen minden jobb volt... Hát nem, csak nem volt más... :)

  • @Kroky922
    @Kroky922 3 роки тому +1

    Szia! Végignéztem a Hanglemez sorozatodat és ez volt az utolsó löket ,h végre beleugorjak az LP "gyűjtésbe". Mindig érdeklődéssel követtem ilyen az módon történő zenehallgatást. Teljesen kezdő vagyok ennek ellenére a témában és az elején nem igazán merülnek el a tuningolásban és a tű vagy más alkatrészek cseréjébe. Korábbi videódban említett Audio-Technica AT-LP120X ára az a maximum amit egyenlőre szívesen kiadnék erre a hobbira. 2021-ben is jó választás lenne ez a modell? Elsősorban modern elektronikus zenét hallgatnék, persze csak alkalomadtán így.
    Természetesen még olvasnék a témában. néznék videókat de gondolom azért egy ilyen kaliberű lejátszónál (Audio-Technica AT-LP120X) kicsomagolása után egy mezei felhasználó is betudja egy korrekt minőségre állítani a lejátszási minőséget.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Jol latod. Az AT-LP120X egy tökéletes kezdő lemezjátszó. Csak a tűnyomóerőt és az anti-skatinget kell beallítani rajta es mar zenel is.

    • @Kroky922
      @Kroky922 3 роки тому

      Köszönöm a gyors választ! Elején örülni fogok ha egy lemezt képes vagyok lejátszani és a házimozimon hangot kicsikarni belőle. Sejtem egy 5.1-es házimozi egy lemezjátszóhoz nem illik és jóval komolyabb rendszer dukálna hozzá de nem lehet mindenben egyszerre fejlődni. Gondolom RCA kábel segítségével megoldható az 5.1-el az összekapcsolás. Vagy jobb megoldás neki dedikálni egy pár hangszórót ahogy sok videóban látható?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Az 5.1-es erositodben van 6db vegfok, hangprocesszor, stb, mondjuk 200 ezer forintert. Egy 200ezer forintos sztereo erositoben meg 2db vegfok. Logikusan melyik erositonel jut tobb penz a hangminosegre? :)

    • @Kroky922
      @Kroky922 3 роки тому

      Értem. :) De az elején egy új hobbiba azért nem szeretném minden pénzemet bedobni. Ha tényleg elkap az LP gyűjtés és a lejátszónak a varázsa akkor a következő lépcső egy komolyabb erősítő és a hangfalak.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Kezdesnek teljesen jo lesz. Aztan majd ahogy nonek az igenyeid, akkor majd valtoztatsz.

  • @adambalogh632
    @adambalogh632 3 роки тому +1

    Helló. Nekem egy olyan problémám van, egy Planar 3 + Marantz pm5005 - nél, hogy ahogy át rakom phonora gerjed! Lejátszás nélkül, minél hangosabbra viszem annál inkább, hiába dugom át más előszoba (igaz egyik se egy drága, szűrős elosztó). A lemezlejátszó külön polcon van az erősítőtöl.
    Hol lehet a baj?
    Köszönöm!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha gerjed, mint egy mikrofon, akkor vagy túl közel van a lemezjátszó a hangfalhoz, vagy a phono előerősítő (ha állítható) túl nagyot erősít (pl. MC-re van állítva MM hangszedőnél), vagy valami tönkrement a Marantz-ba szerelt előerősítőben, ami miatt túl nagy erősítést csinál. Én a helyedben kölcsön kérnék egy külső phono előerősítőt és kipróbálnán azzal, vagy ha hempereg otthon egy másik erősítőd phono bemenettel, akkor tegyél azzal is egy próbát. Mivel a Planar 3-ason nincs külön földelővezeték ezért az is lehet, hogy a földeléssel van gond. Én lemérném, hogy a hangszedőre csatlakozó kábelek nem-e zárlatosak vagy szakadtak. Ehhez kell egy multiméter.

  • @robertratalics1389
    @robertratalics1389 4 роки тому +1

    Szia, azt mondod, hogy a tűnyomóerő beállítása előtt állítsuk az antiskatinget nullára. Miért? Miért ne olyan antiskating mellett állítsuk a nyomóerőt, amelyet egyébként használunk lejátszáskor? (Egyébként ugyan mondtad, hogy állítsuk nullára, de nem állítottad, hanem hagytad majdnem a kettes pozícióban beállítás közben.)

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому

      Azért javasolt az anti-skating nullára állítása, mert bizonyos tűmérlegek nyelve annyira síkos anyagból van, hogy az anti-skating erő máskülömben lerántja a hangszedőt a mérlegről. Ez az általam használt mérlegre valóban nem igaz, de használtam már olyan mérleget, amelynél ez probléma volt. Ha pedig manuálisan, mérleg nélkül állítod a tűnyomóerőt, akkor már a kiegyensúlyozás és a nulla pont megtalálása is nehézkes bekapcsolt anti-skatinggel. Szóval jobb letekerni nullára. Az ok amiért én nem tekertem le a videón az az, hogy mérőlemezzel és több órás procedúrával állítottam be tökéletesen a tűnyomóerőt és az anti-skatinget és a szemléltető videó miatt, nem akartam eltekerni egyiket sem, hogy újra órákat töltsek a beállításukkal. Végül pedig van némi eltérés az anti-skatinggel és anélkül mért értékek között, nem mondom, hogy nem hibahatáron van, de akinek ez számít egyszerűbb ha anti-skating nélkül mér, mert így egy változót kiiktathatsz az egyenletedből...

    • @robertratalics1389
      @robertratalics1389 4 роки тому

      @@RTH Én az antiskatinggal és anélkül mért értékek közti feltételezhető valamekkora eltérés miatt szoktam inkább antiskating mellett beállítani a tűnyomást. Ámbár, ha most jobban belegondolok, a lemezen való forgás ugyebár közömbösíti az antiskatinget, tehát lejátszás közben mégiscsak akkora lehet a tűnyomás, mintha nulla antiskating mellett állítanám be. Végülis lehet, hogy a te módszered ad reálisabb értéket.

    • @orsibalazs78
      @orsibalazs78 4 роки тому

      Róbert Ratalics Azt hiszem sikerült megfognod a lényeget. Valóban ez az egyik oka, bár őszintén szólva század grammokról, vagy maximum egy tized grammról beszélünk. Ha veszünk egy hangszedőt, amely 1.5 és 2 gramm közötti értéket vehet fel akkor nem ez fog számítani. A hangzásban ez marginális hatással rendelkezik. Ami sokkal lényegesebb a hangzás szempontjából az az, hogy a 1.5 gramm vagy inkább a 2 gramm közelébe fogjuk tekerni. Én azt javaslom, hogy állítsad be nagyon pontosan század grammra azt az értéket amit szeretnél nulla anti-skatinggel, aztán mérd le beállított anti-skatinggel. Így nem kell elállítanod később az anti-skatinget ha pontosítani akarod a tűnyomóerőt. Valószínűleg mindig ugyanannyit csal a mérésen az anti-skating tehát tudsz viszonyítani egy adott érték ismerete esetén.

    • @robertratalics1389
      @robertratalics1389 4 роки тому

      @@orsibalazs78 Legutóbb kölcsönkért mérleggel állítottam be a tűnyomóerőt, úgyhogy az antiskating melletti és nélküli érték különbségét kimérő kísérletet majd akkor fogom elvégezni, ha veszek mérleget. Gondolom, lesz egy század grammnyi eltérés... 😁

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому

      ebay-ről tudsz lőni egyet fillérekért, csak nem biztos, hogy mostanában megjön. Nekem is több, mint egy hónapja semmi sem jött meg Kínából. Valószínűleg a COVID19 miatt beleállt a földbe a csomagküldés.

  • @farseverosapirico6248
    @farseverosapirico6248 3 роки тому

    Kedves Balázs.
    Köszönöm Válaszaidat. Fogsz az Audio Alchemyval foglalkozni ? Köszönöm...

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Ha szembejön valamikor, persze, miért ne?

  • @horvathlaszlo6838
    @horvathlaszlo6838 3 роки тому

    Szia! Van egy Tesla 440 lemezjátszóm nagyon szép állapotban. Ortofon OM 3E hangszedővel. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a jobb megoldás? Lecserélni a hangszedőt valami jobbra (ha igen, kb melyikre), vagy inkább valamelyik újkori gép felé fordulni? Sajnos senki nem hallgat Lp-t a környezetemben, egyszerűen nincs rálátásom vagy összehasonlítási alapom...

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +3

      Ha nincs semmi bajod azzal, ahogy szól akkor szerintem ne foglalkozz vele. Talan az om5e csereszabatos a 3e-vel, azt meg lehet probalni rajta ha kopott a tu es szeretnel egyel feljebb lepni. Igy a hangszedot nem is kell lecserelni csak a tut.. Ha megis erzel valami kesztetest a tarkodon a cserere, akkor nezz szet a Pro-ject lemezjatszoi kozott. Igy meg “markahu” is maradsz mert a Pro-ject gyara Csehorszagban a Tesla romjain epult.

  • @domjanlaszlo
    @domjanlaszlo 3 роки тому

    Nekem egy P1-es Regam van. Nem szeretném túltolni a tuning-ot, tekintve, hogy ez a masina nem erről kell, hogy szóljon. Viszont egy a P3-on lévő lemeztányért szívesen látnék rajta (és persze felmegy majd nálam is a Nagaoka 110 a gyári Carbon helyett). Meg tudnád mondani, hogy a két lemeztányér csereszabatos-e? A kangkar magassági problémáitól most tekintsünk el, az orvosolható. Esetleg van más gyártó aki készít P1-hez üveg lemeztányért?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Nem tudom, hogy csereszabatos-e, de nem lennék meglepődve rajta, ha igen. De ha már lemeztányért cserélnél, akkor én inkább egy akril tányérra mennék rá, ha már pénzt adok érte...

  • @ferenccseki7958
    @ferenccseki7958 Рік тому

    Sziasztok, mágneses antiskatinget hogy lehet a kivánt értékre beállitani? Köszönöm a segítséget!

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Nincs rajta skála számokkal? Vagy ez ilyen fix anti-skating? Ha igen akkor elég nehezen…

    • @ferenccseki7958
      @ferenccseki7958 Рік тому

      @@RTH szia, Thorens TD-206-os lejátszó.

    • @RTH
      @RTH  Рік тому +1

      Hello. Ezen a lemezjátszón vagy egy beállítólemezzel és oszcilloszkóppal, vagy ezzel a beállítóműszerrel lehet:
      www.wallyanalog.com/wallyskater
      Sajnos nincs más mód, mert a gyártó nem rakott nívót az anti-skating beállítócsavar mellé...

    • @ferenccseki7958
      @ferenccseki7958 Рік тому

      @@RTH szia köszönöm szépen a segítségedet!

  • @ATEE77
    @ATEE77 3 роки тому +1

    Elég szöszölős valami ez az LP-zés.Tetszik.

  • @balazskiss2488
    @balazskiss2488 2 роки тому

    Most szereltem be a tango csapágyházat és belső tányért. Eléggé könnyen tudom kocogtatni a tengelyt a csapágyházban és úgy tűnik, hogy a lemeztányér sem egyenesen fut :(
    Ennek ilyennek kell lennie? Neked mi a tapasztalatod?

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Hello. Mármint a tengelyt betolod koppanásig a csapágyperselybe és jobbra-balra és/vagy előre-hátra mozog? Egy nagyon pici holtjátéka van az enyémnek is, de forgás közben nem üt a tányér. Elméletileg mint a búgócsiga forgás közben be kellene állnia függőlegesre. Ha ennél nagyobb a holtjátéka a tiédnek, vagy üt a tányér forgás közben, akkor írj a gyártónak. Nem szabadna, hogy gond legyen vele. A csapágygolyó ugye bent van a csapágy aljában?

    • @balazskiss2488
      @balazskiss2488 2 роки тому

      @@RTH Köszönöm a gyors válaszod! Igen a tango csapágygolyó benne, a tengely ütközésig a perselyben. Úgy ránézésre legalább 1mm-t tudom mozgatni balra-jobbra, előre-hátra. És a tányér sem egyenletesen forog, ha rajta van :( Amikor beraktam az új perselyt és fejre állítottam a lemezjátszót kiesett belőle a csapágygolyó a porvédő plexi belső oldalára. Akkor volt egy kis olaj veszteség. Gus azt írta, hogy adjak hozzá egy kis olajat és akkor jónak kéne lennie. Nehéz elképzelni, de remélem így lesz.

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Annyit kb. nekem is mozog, de ahogy mondtam használat közben nem jelent problémát, mert a tengely beáll függőlegesbe. Ha elindítom a tányért üresen és oldalról belenézek, akkor fel-le irányban nem lehet látni semmilyen mozgást. Ez csak akkor fordulhat elő, ha elrontották a subplatter esztergálását, vagy sérült/hibás a csapágy. Ha leveszed róla a tányért és az ékszíjat, és ezután kézzel megforgatod, akkor viszonylag sokáig kellene szabadon forognia. Ha hamar leáll, akkor biztos kenési probléma van. Lehet, hogy kevés kenőanyagot raktak bele (nekem jó volt a gyári töltet, igaz nem is folyott ki belőle beszereléskor és azóta is azt használom). Igazából olyan rettenetesen sok kenőanyag nem kell ezekhez, hiszen csak egy vékony filmrétegre van szükség.

    • @balazskiss2488
      @balazskiss2488 2 роки тому

      @@RTH visszaszereltem a régi alkatrészeket és kisült, hogy gyári állapotban sem jár egyenletesen a tányér, csak eddig nem vettem észre. Platter wobble kifejezésre rákeresve kiderült, hogy nem egyedülálló probléma regáéknál… megnéztem, a subplatter szépen egyenletesen forog szerencsére.
      Szomorú, de ez van…
      Úgyis gondolkoztam egy akril tányéron, kipróbálom azzal mit mutat.

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Uh… Maga az üvegtányér van görbére öntve?

  • @GaylordSmithJr
    @GaylordSmithJr 2 роки тому

    A nagaokában milyen sűrűn kell tűt cserélni?

    • @RTH
      @RTH  2 роки тому

      Hello. A gyártó 150-200 órát ír...

  • @djsuranyi
    @djsuranyi 3 роки тому

    Üdvözletem!
    Azt szeretném kérdezni, hogy én melyik beállító sablont töltsem le az AKAI 306-os deszkámhoz?
    Itt van róla némi adat ami segítségre lehet:
    Wow and flutter: 0.035%
    Rumble: better than 70dB
    Tonearm: static balance type with anti-skate adjuster
    Effective length: 220mm
    Cartridge weight range: 4 to 12g
    Overhang: 15mm
    Offset angle: 22.5 degrees
    Vajon nekem is jó lesz a videóban bemutatott sablon? Végül is csak 2mm-ről beszélünk (értelmezésem szerint 220mm a 222 helyett)
    Tök laikus vagyok amúgy, tűt is kínkeservesen sikerült találnom a hangszedő testbe, ami a lemezjátszó megvásárlás után derült ki, hogy hiányzik.
    Magát a cartrige-ot is elég macerás volt beazonosítani, ugyan is le kellett szerelnem és csak a tetejébe volt préselve némi adat amin elindulhattam. Végül kiderült, hogy egy ortofon VMS20E MKll-höz van szerencsém és sikerült is vennem hozzá egy VMS3E MKll tűt, ami a fórumok szerint jó lesz bele. Kérném szépen ha tud ebben a megállapításomban is megerősíteni szíveskedjék. Na de ha minden klappol, akkor is ugyebár vissza kell szerelnem a dolgokat a headshell-be és újra beállítani a miújságot...
    Mivel ez egy 40 fontos tű, érthető hogy nem szeretném ha a precíz beállítások elhanyagolása miatt sérülnének a dolgaim.
    Válaszát előre is köszönöm.
    Tisztelettel:
    Erik

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Én a precizitás híve vagyok, a hangszedő árától függetlenül, mert a lemezeknek sem árt a jól beállított deszka. Amennyiben a Baerwald féle beállítósablon megfelel, akkor ezzel az univerzálissal be tudod állítani a 220mm effektív karhosszúságú lemezjátszódat.
      forums.audioreview.com/attachments/general-audio/2222d1163143765-turntable-cartridge-comparison-audio-technica-at91-sansui-sn-80-www.stadtaus.com_kearns_protractor.pdf
      Igazából több féle hangszedő jó lehet hozzá, amennyiben a VTA állítható. A vinylengine oldalon fent van a használati utasítása, abban megtalálod a gyári hangszedő fontosabb paramétereit.

    • @djsuranyi
      @djsuranyi 3 роки тому

      @@RTH
      Köszönöm szèpen a gyors választ. Igyekszem követni az instrukciókat.

  • @kokaferenc3907
    @kokaferenc3907 3 роки тому

    Szia nekem egy olyan gondom lenne hogy az én lejàtszomon nem lehet a hangkar magasságot àllìtani (taya 510dp). E- miat az én VTA beàllitàsom nincs viszszintben. Ez esetben mit tudnék tenni? Én két dologra gondoltam vagy a headshell es a hangszedő kozzê műanyag alàtét ez àlltal vízszintbe hozzni vagy a gumi tànyér cseréje vastagabra és igy vízszintbe hozni a dolgokat. Nem tudom jó uton jàrok-e ebben kellene egy kis segítség. Olvastam olyat is egy két helyen hogy a régi lemezjátszóknàl ez a vta szög 15- 20 fok erről vélemény megéri vesződni az enyêmel? Előre is s köszönöm a segítséget!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha tudod kompenzálni más lemezalátét használatával, mert csak 1-2mm kell, akkor inkább azzal kompenzáld. Egyrészt egszerűbb, mint a hangszedő csavarjai alá rakni alátéteket, másrészt nem adódik hozzá az alátétek súlya a kar (vagy a hangszedő) tömegéhez feleslegesen. Ez persze csak akkor működik, ha az a baj, hogy az új hangszedő alacsonyabb a gyárinál. Ha magasabb, akkor nem tudsz kompenzálni ilyen módon. Egyébként nem VTA-t kellene beállítani, hanem az SRA-t. Attól mert a VTA tökéletes még lehet (sőt biztos), hogy az SRA eltér egy-két fokot az ideális 92 foktól. Mindenesetre, ha nem az SRA-t állítod be, akkor legalább törekednék arra, hogy a hangkar hossztengelye párhuzamos legyen a lemez felületével. Ha lényegesen előredől a kar, akkor csökken a mélytartomány, ha meg nagyon magasan van az orra, akkor túl sok lesz a magas.

    • @kokaferenc3907
      @kokaferenc3907 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm a tippeket hàt ha màr a VTA igy kifogott rajtam félő hogy az SRA plàne feladja a leckét de azért megprobàlom a maxot kihozni a beàllitàsból ha netalàn valamiben elakadok még zavarkodok kicsit és még egyszer köszönöm a gyors vàlaszadàst🙂

  • @ispapp
    @ispapp 3 роки тому

    HA már ilyen szépen összeszedted az infókat, akkor és szivesen megnéznék egy ilyet tangenciálishoz is.
    pl hangszedő csere, van-e lehetőség utánaállítani a paramétereknek...

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Készítettem egy videót külön ebben a témakörben:
      ua-cam.com/video/w51r6MyVMxE/v-deo.html

    • @ispapp
      @ispapp 3 роки тому

      @@RTH
      Ezt láttam már, de ez inkább technikai bemutató, én meg inkább az ilyen tuning, beállítás...stb az amire gondoltam

  • @attilamadai2694
    @attilamadai2694 3 роки тому

    Gratulálok a sorozathoz; hiánypótló információk, és tetszik a visszafogott, nem "okoskodó", mégis bizalmat keltő stílusod is.
    Az anti-skating "precíz" beállítása viszont hiányzik a videóból, ezért - azt talán pótolandó - leírom alább az ötletemet; legalábbis én így csinálom, és kíváncsi vagyok a véleményedre. (A skating-hatás fizikáját viszonylag jó leírták - ábrával együtt - anno dacumal a HFM-ban: hifimagazin.hu/HFMCD/DEGRELL/AR040103.HTM)
    A Rega futóműveket gyárilag - tudomásom szerint mind - üvegtányérral szerelik, de ha nem is, az én első generációs Planar 3-as modellem azzal forog; ez a beállítás szempontjából alapvető jelentőséggel bír. Leveszem róla az utólag vásárolt, és antisztatikus(nak mondott...) gumilap-borítást, és a forgó üveglapra ráengedem a (korábban már beállított geometriájú és tűnyomású) tűt. A gyémánt tű és a polírozott üvegfelület békésen megférnek egymás mellett (illetve alatt) forgás közben is, egyik sem sérül, viszont a közöttük fellépő súrlódás miatt a skating-hatás (vagy a vele ellentétes kompenzáló erő) valamilyen irányban elkezdi tolni a kart. (Az első leengedésnél óvatosan tegyük le a tűt, mert ha az anti-skating erőt beállító pöcök nagyon nem ott áll, ahol kellene, akkor a kar meglehetősen intezív gyorsulással indul el majd valamelyik irányba...)
    A beállítás lényege, hogy addig módosítom a beállító bütyök helyzetét, amíg a lemez sugarának kb. a felénél stabilan megáll a kar a lemez forgása közben. Ettől beljebb már befelé, kijjebb pedig kifelé fog elindulni, de ha jól eltaláljuk a skating erőt, akkor közép tájon lesz egy elvileg instabil, de gyakorlatban többé-kevésbé stabil neutrális helyzete. Ez a valóságban mutatja a nulla radiális erőhatás elérését, ami nálam kb. 0,25-ös anti-skating beállítási értéknél van.
    Ennél a beállításánál csak a gyémánt tű hegye súrlódik a sima üvegfelületen (ezért közel nulla az érték), és nem pedig a két oldala a "vinyl anyagú" hanglemez vájatának két oldalán, ráadásul a barázdák felületének frekvencia- és amplitúdó-függő lengése tovább fékezi a tűt, ami miatt a vinyl barázda és a tű között nagyobb a súrlódási erő, ezért a beállítás így távolról sem "halálpontos". E miatt a fentiek szerint beállított neutrális pozícióhoz képest még egy "kicsit" emelek az anti-skating erőn, 0,25 helyett 0,75 ... 1-re, de a korábbi beállításhoz képest szerintem ez még így is sokkal jobb (és ezt a tisztább színpadképen is hallani vélem...). A "gyári ajánlás" szerint a tűerővel megegyező értékre kellene állítani az anti-skating-et, ami nálam (Ortofon MC-15 Super II) 2,2g, de a 2,2-es "pöcök-helyzetben" - ami egyébként a beállítható maximális anti-skating érték) már szinte brutális mértékű a tű félreterhelése.
    Miután az itt leírttól korrektebb mérést nem tudok végezni, ezért a fenti "filozófiával" megspékelt mérésem alapján állítom be az anti-skating-et a gyári ajánlás maximum felére, és tisztábbnak érzem a hangképet. De az is lehet, hogy csak bebeszélem magamnak; ezért jó lenne, ha más is kipróbálná a fenti leírtakat, és közzé tenné az eredményét. Persze az is szubjektív lesz, akárcsak az enyém, de ha elég sok szubjektív eredmény egy irányba mutat, az már-már talán objektív is lehet... :-)

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +2

      Hello, Attila. Pont a napokban kísérletezgettem az anti-skating és az SRA tudományos(abb) beállításával. Majd készítek erről is egy videót, de ez csak március vége felé megy majd adásba. Habár az általad leírt megoldás logikus, de én mégsem dobnám rá a hangszedőt az üvegtányérra. Először is már attól, hogy nem használod a lemezalátétet és magát a lemezt, megváltozik a súlypontja a hangkarnak és így a szükséges anti-skating erő is. Igaz gyanítom, hogy ennek nincs sok jelentősége már csak azért is mert a fent említett kísérletben érzésre beállítottam az anti-skatinget a Rega finoman szólva sem nem túl precíz anti-skating potméterén, azután egy mérőlemezzel (Ultimate Analogue Test LP), megnéztem, hogy van-e a két csatorna között különbség és 1 ezred (0.001) DB lett elsőre. Nekem ez azt sugallja, hogy az anti-skating az egy viszonylag megengedő paraméter és tökéletesen be lehet állítani a potméterrel is, nem kell hozzá semmi hókusz pókusz. Amennyi a tűnyomóerő, annyi az anti-skating ellenerő (kábéra). Ez számomra azt is más megvilágításba helyezi, hogy bizonyos gyártók (pl. a Pro-Ject) miért használ damilon lógó súlyokat az anti-skating erő előállításához, amit csak három fix értékre lehet beállítani. Azért jó ez így is, mert igazából, ha ez az erő belül van egy tól-ig tartományon, akkor jó lesz és ehhez nem kell fancy mágneses, vagy rugós megoldás. Ráadásul a damil meg a súly soha nem megy tönkre. Szóval én több dolog miatt sem csinálnám ezt az üvegre leengedjük a tűt dolgot... Egyrészt, amit már elmondtam, hogy a súlypontja a karnak más lesz, hiszen lejjebb bólint ahhoz képest, amilyen pozícióban van amikor van még egy lemezalátét és maga a lemez is közte és a tányér között van. Aztán, bár valószínűleg ez nem probléma az alacsony nyomóerő miatt, de a gyémánt a világ egyik legkeményebb anyaga és én nem szeretnék esélyt sem adni arra, hogy összekarcolja az üvegtányért. Valószínűleg szemmel alig látható mikrokarcokat azért ejt így is. Az üveg keményebb a vinilnél, ezért kopás szempontjából jobban igénybe veheti a gyémánthegyet a tű végén. Pont akkor kopnak a legkevésbé a dolgok, ha egy nagyon kemény találkozik egy nagyon puha anyaggal, bár ez az üveg símasága miatt valószínűleg csak elméleti probléma. Végül pedig az üvegnek más a tapadási és súrlódási együtthatója, mint a vinilnek tehát hajlamosabb rajta a tű elveszteni a "kapaszkodási képességét", mint a vinilen. Az általad említett módszer szerintem csak akkor működik tökéletesen, ha szerzel egy barázda nélküli szűz hanglemezt és azon állítod be az anti-skatinget ezzel a módszerrel. Így minden fizikai paraméter a helyére került. Végül arra buzdítanálak, hogy engedd el, mert tapasztalatom szerint az anti-skatinget mindenféle hókusz-pókusz nélkül is be lehet jól állítani a Rega potméterével. Ahogyan mondtam jön majd erről is egy videó.

  • @baranymichael2058
    @baranymichael2058 4 роки тому

    Tisztelt Róbert Ratalics köszönöm a tartalmas videókat, rám jött a nosztalgia, 73 éves vagyok, valamikor hifiztem, lemezjátszót építettem, a HFM Margitszigeti Termál szállóban tartott bemutatón, és szeánszon részt vehettem. Lenne néhány észrevételem, amit nem szeretnék nyilvánosan feltenni. A komolyzenét és a könnyebb műfajt is műveltem. A lemezjátszóról lenne szó, még pénzbe se kerülne a jobbá tétele, feliratkoztam, vagy ide elérhetőséget, vagy sehová. Üdv.: barany165

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому

      Hello. Nyugodtan leírhatja ide az észrevételeit és a javaslatait, hátha másnak is segít.

  • @attilamadai2694
    @attilamadai2694 3 роки тому

    Foglalkoztál már valamelyik videóban az analóg hanglemezek száraz/nedves lejátszásának kérdéskörével?
    Tehát nem a nedves tisztításról beszélek, hanem a lejátszás közbeni nedvesítésről a tű előtt, mint pl. ez: snvinyl.co.uk/Analogis-Wet-Type-LENCO-CLEAN-Arm-art-5930
    Ha igen, melyikben?
    Kösz.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Nem foglalkoztam vele es egy kisse drasztikusnak erzem.

  • @999slawter
    @999slawter 10 місяців тому

    Helo! Nagy szükségem lenen a véleményedre. Első lemezlejátszómat szeretném megvásárolni, és nem tudok dönteni: legyen egy Rega P2, amihez vennék egy ampot és ez esetben biztos, hogy amíg működik, ezt használnám az elkövetkezendő (remélhetőleg 10+ évben), vagyis egy hosszútávú, minőségi befektetés lenne.
    Vagy esetleg legyen egy Pro-Ject Debut RecordMaster II t(vagy ha szerinted tényleg megérné, Rega P1 Plus?)
    (+1 lehetőség egy P1 Eco, ami most 250 EUR lenne az egyik boltban)
    Kezdőknek olcsóbb megoldásokat szoktak ajánlani, de szeretnék egy olyan eszközt, ami biztos kiszolgál évekig, változtatás nélkül, főleg amikor pár év múlva költöznénk és lehetne egy "rendes zenehallgató sarkom".
    Nagyon szépen köszönöm, ha ezt olvasod és válaszolsz!

    • @RTH
      @RTH  10 місяців тому +1

      Hello. Én mindenképpen a Pro-Ject vonalon mozognék, mert a REGA szerintem annak való, aki utána hajlandó mégegyszer az árát ráborítani és tuningolni egy kicsit. Akkor a REGA marha jó lemezjátszó tud lenni... Ha csak ki akarod venni a dobozból és hallgatni, akkor én a Pro-ject Debut Pro alá nem adnám. Azért ragaszkodsz a Recordmaster-hez, mert nincs az erősítődben Phono? Vagy mert lemezről akarsz digitalizálni? Ez esetben a Recordmaster is jó természetesen, az is a Debut széria tagja...

    • @999slawter
      @999slawter 10 місяців тому

      @@RTH Helo! Köszönöm, hogy válaszoltál! Igen, azért említettem a Recordmaster-t, mert nincs phono preampom.

  • @sandorpap2879
    @sandorpap2879 3 роки тому

    mindhárman én anya és batyus is youtube és tévén keresztül nézzük és hallgassuk a dalokat