Rzeczywiście zatrważające różnice. Najśmieszniejsze było kiedy przy ostatniej próbie powtarzałeś, że „RÓŻNICA JEST BARDZO WYRAŹNA”, ale nie sprawdziłeś nawet jakiego rzędu jest to różnica. Żeby nie było, bardzo Ciebie i Twoją wiedzę szanuję. Całe szczęście jesteś ortodoksyjnym elektrykiem, a nie ortodoksyjnym muzułmaninem. Zamachów nie będzie 😂
@@MrOprawca1978Elektrykom ufaj. Jeśli Ci chata spłonie przez instalację nie miałeś do czynienia z elektrykiem Ale tak masz trochę racji bo sama branża się nie szanuje.
Ponownie wróciłem do filmu. Chwilę się nad nim zastanawiałem - dlaczego tak słabo widać różnicę w nagrzaniu tulejek w 2 części materiału. Otóż moim zdaniem obraz z kamery termowizyjnej byłby bardziej czytelny gdyby zastosowano drobne, pojedyncze złącze na kablu. Te długie metalowe listwy połączeniowe są nieosłonięte termicznie i działają jak radiatory(!) - odprowadzają energię cieplną, a sam przewodnik przewodzi nie tylko prąd ale i ciepło - i stąd tak mało widoczna różnica.
Szkoda ze nie ma porównania ze zmiana przepływu prądu. Jestem za zaciskaniem końcowek jedna uważam, że jak się pokazuje takie coś to powinno się dawać porównania w różnych konfiguracjach.
Wim. Czy dopuszczalne jest podpiecie głównego kabla zasilającego pod zlaczke szynową z 2 kablami do podrozdzielnic. 2 kable 10mm a jeden 5mm. Pod takie zlaczki jak na filmie 10:40 te szare? Czy zlaczka 25mm wystarczy, Czy 50mm?
ta kamera termowizyjna to mnie nie przekonuje, tulejka nagrzewa się od styku czy od przewodu, przewód wydaje się być gorętszy a listwa złączna robi za radiator. do tego różnica odczytu kilku stopni może być spowodowana inną lokalną grubością izolacji albo że izolacja dolega do tulejki a w drugim między izolacją a tulejką jest przestrzeń powietrzna. Chętniej bym zobaczył test polegający na tym że używamy tulejek nie izolowanych i używamy przewodu ze ściągniętą izolacją, do tego złączki do kabli jedno torowe aby nie działały tak skutecznie jako radiator. Jakby przewód pomiarowy był np 6mm2 a tulejki używane były 2,5mm2 (tyle że taka sama ilość żył co do sztuki musiała by wchodzić do każdej tulejki), to samo z przewodami zasilającymi. (Tak wiem ze to nieprawidłowo i niebezpiecznie, do testu w kontrolowanych warunkach wg mnie całkiem OK). Chodzi o to aby % jak najwięcej ciepła wydzielało się na stykach. Bo teraz to wg mnie końcówki rozgrzewały się bardziej od kabla. Nie kwestionuję konieczności poprawnego zaciśnięcia tulejek, lecz ten film bardziej mi pokazał, ze różnica jest mniejsza niż mi się wydawało.
Ja mogę dodać ze w Mx wszystkie przewody są typu linka i się je zaciska bez żadnych tulejek w wyłacznikach, ale te ostatnie mają zaciski z blaszką i taki przewód się formuję na kształt "V" i tak się go wkłada i juz.
Jacku, pozostaje jeszcze pytania - jaka praska do tulejek? Bo jest kilka rodzajów. Na filmie prezentujesz nożycową, która zaciska tulejkę w U - jeden bok jest wciśnięty w pozostałe i ten jest karbowany. Są zaciskarki zaciskające w kwadrat, gdzie wszystkie boki mają karby. Są też takie, które zaciskają w sześciokąt. Osobiście uważam je za przerost formy nad treścią. Bo jak przychodzi w jednym zacisku umieścić dwie tuleki, to łatwiej obok siebie ułożyć dwa kwadraty, niż dwa sześciokąty. I pewnie jeszcze coś się znajdzie. Więc?
POLECAM praskę WURTH 0714107102 ew. KNIPEX 975308 - są to te same praski różnią się marką i kolorem (Wurt jest właścicielem Knipex'a). KOlejną marką, którą moge polecić jest RENNSTEIG. Wadą ww jest CENA, są drogie, bardzo drogie, ale są za to bardzo trwałe, niezawodne, doskonale zaciskają. Zaletą ich jest to, że można zaciskać np. 1.5 mm2 i 16 mm2 :) Zaciskają w kwadrat. Knipexa używa Jacek :) a ja używam Wurth'a :)
Cześć! Świetny instruktaż. A mógłbym spytać, a może masz już film o tym, dlaczego mi się kable w suficie podwieszanym stopiły, tzn stopiły się konektory, a kable oczerniały? Podłączone były halogeny. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie
Pomyslmy - na gniazdku siedzi nadpradowy 16A. Biore sobie spierale grzejna, czyli przyslowiowe urzadzenie duzej mocy o znanej rezystancji, prad=9A, bezpiecznik nie placze. Klade spirale na dywan i ide sie odlac. Okazuje sie, ze sie zesralem. Wracam i mam pozar :D Problem zaciskow jest dalece daleki od rzeczywistych zagrozen, ewentualnie dlugoterminowych. Chociaz dlugoterminowe... w bloku mam aluminium i nadal pisze glupie komentarze:) W owym przypadku niechlujna koncowka nie miala racji bytu, bo zaplon jest gdzie indziej.
@@JacekH07elektryk a jeśli trzeba podłączyć do jednego zacisku przewód 4mm2 i 1.5mm2? Na tulejki. Czy lepiej zaprasować obydwa w tulejce czy dwie tulejki osobne pod jeden zacisk?
@@MrOprawca1978 Lutowane są mniej odporne mechanicznie niż poprawnie zaciskane. Dodatkowo jeżeli ktoś używa past lutowniczych i nie usunie ich resztek to po latach widać dużo większą korozję. No chyba że ktoś robi w stylu: "gwarancja-do bramy".
Witam.Mam starszy dom w gniazdach idą dwa przewody czyli L i N brak trzeciego przewodu. Brak danych o przyłączu. Czy można to zero do bolca dodatkowo pociągnąć i czy za czy przed licznikiem i czy musi być ktoś z ZE? Dziękuję za pomoc.
@@JacekH07elektryk Dziękuję a czy mógłbym coś takiego zrobić aby sprawdzić sprzęt grzejny po naprawie. Czasem grzałka ma upływność a u mnie wszystko jest ok.
Dla oglądającego zwrot "Ku przestrodze!" nie jest jednoznaczny z "tak nie robimy" lub "niepoprawne działanie". Obraz nieostry - nie widać dokładnie jak wyglądają niepoprawne połączenia. Brak zbliżeń na omawiane elementy. Głos - już ktoś pisał o "inwestycji" w mikrofon za 30 PLN, ale dorzuciłbym jeszcze by "nie krzyczeć" do widzów. Moim zdaniem - w związku z dyskusją na czacie: lutowanie linek jest niewskazane. Lutowie podczas lutowania zwilża od środka linkę i ją usztywnia - co powoduje zwiększenie podatności na złamania, pęknięcia poszczególnych miedzianych drutów. Dodatkowo sporo osób używa niepoprawnie past lutowniczych których nieusunięte resztki mogą z czasem powodować korozję złącz. W miejscach, gdzie przewody mogą pracować mechanicznie (choćby z powodu zmian temperatur noc/dzień) to może mieć znaczenie. A już np. w autach gdzie drgania są normą - bardzo niewskazane. Poprawne zaciśnięcie końcówek jest dużo lepsze.
@@JacekH07elektryk No właśnie nie ok. Cyna jest miękkim materiałem i "płynie". Nie za bardzo pocynowany przewód nadaje się pod zacisk. Po jakimś czasie połączenie się poluzuje i trzeba znów dokręcać. Takie poluzowanie wiadomo czym będzie skutkować. Lepiej tego unikać.
@@szod7572 ale nie mówimy tu o "nie za bardzo pocynowanym" tylko o porządnie pobielonym i dobrze zaciśniętym. Nie ma co porównywać 30lat temu - kiedyś to była konieczność, a dziś gdyby wszystko cynować, to by się robiło 3 godziny zamiast jednej.
Hej:) bardzo fajnie się Ciebie słucha(wiedza) jednak na dobrym sprzęcie audio słychać szumy, może warto zainwestować w mikrofon krawatowy za 20-30 zł? Jak zwykle materiał na plus;)
A jak zaciskać drut np. 1.5mm^2 w zwykłym zacisku śrubowym, taki użyłeś w tym filmie (niebieska listwa). Proste dokręcenie drutu powoduje spłaszczenie w miejscu kontaktu z śrubą, powodując osłabienie mechaniczne drutu. Czy w tym przypadku należy robić tak zwane "ucho" czyli zaginać w kształt litery "U"?
RTFM !!! Czyli z angielskiego : Przeczytaj ką Pier.. Instrukcję Obsługi !!!! Każdy aparat czy rozdzielnica z którą się spotkałem posiada instrukcję a w niej MOMENY SIŁY z jakimi dokręcamy przewody. Czyli bierzemy wkrętak dynamometryczny i dokręcamy - tak należy to zrobić.
MOŻNA przewody typu linka użyć BEZ zaciśniętych tulejek - JEŚLI pozwala na to instrukcja !!!! Prosty przykład : falownik FRONIUS można zakręcić przewody AC i DC BEZ tulejek - ALE - instrukcja na to wyraźnie pozwala. Podobnie ochronniki SALTEK - też dopuszczone jest stosowanie linki bez tulejek - podobnie np. złączka WAGO serii 221. Ogólnie najpierw należy zacząć od INSTRUKCJI. Ja i tak zawsze (pomijam WAGO) - zaciskam tulejki, do tego WAŻNE jest stosowanie właściwego MOMENTU - jak we Froniusie pisze 3.5 Nm to ma być 3.5 Nm a nie dokręcamy tak aż nam w łokciu pier...
Dobrze mówisz - tylko nie wiem po co krzyczysz "ku przestrodze" 😂 , połowa Twoich materiałó jest mówiona jak byś czytał z kartki. Za bardzo jest stresujesz i jesteś nienaturalny przez to. To sprawia że po kilku min oglądania szukam innego filmu
Jakto nic nie ma, jest fajny obrusik do pooglądania.
4 роки тому+1
Ok. Doczekałem się... ale gdzie utwardzanie cyną? Obieram wsadzam końcówkę w tygiel do cyny i bez zabawy z zaciskarką. Prędkość montażu taka sama. Z wynalazków przy składaniu szaf zalecam zakup sobie drukarki do markerów. Urządzenie jest błogosławieństwem przy dużych szafach od 2-10 ton. Przeczytałem sobie właśnie komentarz @STANISŁAW MASIAREK. Jak masz gruby przewód to niestety, musisz obciąć więcej izolacji i skręcić porządnie czubek bo temperatura powoduje rozejście się wiązki. Wychodzi brzydka szczotka. A już widzę problem. W moich szafach przewody wprowadzam pęczkami (po 30-60 przewodów z markerami). Wchodzą luźno, cynuję i podłączam i wyciągam tak aby nie zajmowały miejsca w szafie. Problem jest taki że u mnie podczas montażu sięgnę każdą końcówką do tygla. Zaciskając sięgam do końcówki.
Jacku masz sporą widownię, a kamera nadal chujowa i światło jak demonstrujesz coś z bliska też potrafi niedomagać. Nie są to rzeczy niemożliwe do poprawienia w 2021 roku, a walory kanału przecież wzrosną. 😁
Czyli wychodzi na to, że te dwa poniższe filmy Luksia elektryka, zezwalają na nieprawidłowe zaciskanie tulejek: ua-cam.com/video/kK-8WZ1G_oQ/v-deo.html ua-cam.com/video/LAb8Er5pftM/v-deo.html
Nic podobnego. To jest niedozwolone. Ja jestem Jacek Luksiu to Luksiu i koniec kropka! Gdyby nie trzeba było zaciskać nie byłoby prasek do tulejek na rynku
To co pokazał „Luksiu” to najwyżej to że udaje się zacisnąć tulejkę obcinaczkami tak aby spełniała swoją funkcję (w zastosowanych warunkach pomiarowych). Ale chodzi o to że „znormalizowanej” zaciskarki używa się po to żeby zminimalizować prawdopodobieństwo złego zarobienia końcówki (wielu instalatorów i wiele zarobienień). Dodatkowo aby możliwie uniezależnić wynik zaciskania od umiejętności indywidualnych instalatora. Rozumowanie przedstawione w filmach „Luksia” jest doskonałym przykładem na czym polega różnica gdy ktoś uczy się na błędach a nie w szkole. Brak wykształcenia skutkuje właśnie tym, że na podstawie jednego przypadku wyciąga wnioski ogólne. Te dwa filmiki do doskonały przykład do pokazywania studentom ilustrujący błędy w metodologii zwane potocznie ignoranctwem i wprowadzeniem do omówienia zagadnienia „kultury technicznej”.
@@JacekH07elektryk Warto obejrzec film, zanim się do niego odniesie. Darek zrobił test i potwierdził to co każdy wie, tysiąc razy zacisniecie tulejki aparatura spelni zadanie i będzie ok ale 1001 może być lipa i prokurator. Do tego inaczej zacisnie tulejke aparatura modulowa a imaczej śruba szyny zbiorczej. No i najważniejsze Darek sam był lekko w szoku na filmie, że nie pyklo pokazanie dużej różnicy miedzy prawidlowo i nie prawidłowo. A tak czy siak podsumował jasno, że używamy tulejek. Z drugiej strony komu sie nie zdarzyło zacisnac tulejki kombinerkami bo coś trzeba uruchomic na już a praska zepsuta albo zaginęła. Sam pamiętam czasy ok 2005r kiedy non stop robiło sie prowizorki w naprawie sieci UPC, tylko tam byla umowa robisz prowizorke bo musisz to zostawiasz kartkę na wypadek gdyby ktoś inny był tam przed toba a swoje naprawiasz gora w 24h 😄
Rzeczywiście zatrważające różnice. Najśmieszniejsze było kiedy przy ostatniej próbie powtarzałeś, że „RÓŻNICA JEST BARDZO WYRAŹNA”, ale nie sprawdziłeś nawet jakiego rzędu jest to różnica. Żeby nie było, bardzo Ciebie i Twoją wiedzę szanuję. Całe szczęście jesteś ortodoksyjnym elektrykiem, a nie ortodoksyjnym muzułmaninem. Zamachów nie będzie 😂
No właśnie Panie Jacku, bylejakość otacza nas z każdej strony. Już nie raz słyszałem żeby się nie czapiać, przecież działa.
Nie ufaj elektrykom. Bo jak zaufasz, to ci chatę z dymem puścić mogą. Wiem, co piszę.
@@MrOprawca1978Elektrykom ufaj. Jeśli Ci chata spłonie przez instalację nie miałeś do czynienia z elektrykiem Ale tak masz trochę racji bo sama branża się nie szanuje.
To się nazywa profesjonalne podejście do sprawy 👍
Specyficzny sposób mówienia, ale od strony merytorycznej jest super. Bardzo ciekawy kanał - leci sub!
Ponownie wróciłem do filmu. Chwilę się nad nim zastanawiałem - dlaczego tak słabo widać różnicę w nagrzaniu tulejek w 2 części materiału. Otóż moim zdaniem obraz z kamery termowizyjnej byłby bardziej czytelny gdyby zastosowano drobne, pojedyncze złącze na kablu. Te długie metalowe listwy połączeniowe są nieosłonięte termicznie i działają jak radiatory(!) - odprowadzają energię cieplną, a sam przewodnik przewodzi nie tylko prąd ale i ciepło - i stąd tak mało widoczna różnica.
Szkoda ze nie ma porównania ze zmiana przepływu prądu. Jestem za zaciskaniem końcowek jedna uważam, że jak się pokazuje takie coś to powinno się dawać porównania w różnych konfiguracjach.
Wim.
Czy dopuszczalne jest podpiecie głównego kabla zasilającego pod zlaczke szynową z 2 kablami do podrozdzielnic. 2 kable 10mm a jeden 5mm. Pod takie zlaczki jak na filmie 10:40 te szare? Czy zlaczka 25mm wystarczy, Czy 50mm?
Świetny materiał
Zdeformowana przy dokręcaniu Zaciśnięta tulejka jest oznaką słabego zaciśnięcia?
ta kamera termowizyjna to mnie nie przekonuje, tulejka nagrzewa się od styku czy od przewodu, przewód wydaje się być gorętszy a listwa złączna robi za radiator. do tego różnica odczytu kilku stopni może być spowodowana inną lokalną grubością izolacji albo że izolacja dolega do tulejki a w drugim między izolacją a tulejką jest przestrzeń powietrzna.
Chętniej bym zobaczył test polegający na tym że używamy tulejek nie izolowanych i używamy przewodu ze ściągniętą izolacją, do tego złączki do kabli jedno torowe aby nie działały tak skutecznie jako radiator.
Jakby przewód pomiarowy był np 6mm2 a tulejki używane były 2,5mm2 (tyle że taka sama ilość żył co do sztuki musiała by wchodzić do każdej tulejki), to samo z przewodami zasilającymi. (Tak wiem ze to nieprawidłowo i niebezpiecznie, do testu w kontrolowanych warunkach wg mnie całkiem OK).
Chodzi o to aby % jak najwięcej ciepła wydzielało się na stykach. Bo teraz to wg mnie końcówki rozgrzewały się bardziej od kabla.
Nie kwestionuję konieczności poprawnego zaciśnięcia tulejek, lecz ten film bardziej mi pokazał, ze różnica jest mniejsza niż mi się wydawało.
Super film
Ja mogę dodać ze w Mx wszystkie przewody są typu linka i się je zaciska bez żadnych tulejek w wyłacznikach, ale te ostatnie mają zaciski z blaszką i taki przewód się formuję na kształt "V" i tak się go wkłada i juz.
Jacku, pozostaje jeszcze pytania - jaka praska do tulejek? Bo jest kilka rodzajów. Na filmie prezentujesz nożycową, która zaciska tulejkę w U - jeden bok jest wciśnięty w pozostałe i ten jest karbowany. Są zaciskarki zaciskające w kwadrat, gdzie wszystkie boki mają karby. Są też takie, które zaciskają w sześciokąt. Osobiście uważam je za przerost formy nad treścią. Bo jak przychodzi w jednym zacisku umieścić dwie tuleki, to łatwiej obok siebie ułożyć dwa kwadraty, niż dwa sześciokąty. I pewnie jeszcze coś się znajdzie. Więc?
POLECAM praskę WURTH 0714107102 ew. KNIPEX 975308 - są to te same praski różnią się marką i kolorem (Wurt jest właścicielem Knipex'a). KOlejną marką, którą moge polecić jest RENNSTEIG.
Wadą ww jest CENA, są drogie, bardzo drogie, ale są za to bardzo trwałe, niezawodne, doskonale zaciskają. Zaletą ich jest to, że można zaciskać np. 1.5 mm2 i 16 mm2 :) Zaciskają w kwadrat.
Knipexa używa Jacek :) a ja używam Wurth'a :)
Cześć! Świetny instruktaż. A mógłbym spytać, a może masz już film o tym, dlaczego mi się kable w suficie podwieszanym stopiły, tzn stopiły się konektory, a kable oczerniały? Podłączone były halogeny. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie
Małe przekroje przewodów, złe połączenia, zbyt duże zabezpieczenie, ciepło wydzielane przez żarówki.
Poleci Pan jak zaprasowac 4 końce przewodu 4,5 zeby to zakryc w puszce na stale, jaka oraska i jaka koncowka? czy lepiej skręcić?
przewód 4,5mm2? pierwsze słyszę o takim
@@JacekH07elektryk sorki literówka miało być 2,5
Pomyslmy - na gniazdku siedzi nadpradowy 16A. Biore sobie spierale grzejna, czyli przyslowiowe urzadzenie duzej mocy o znanej rezystancji, prad=9A, bezpiecznik nie placze. Klade spirale na dywan i ide sie odlac. Okazuje sie, ze sie zesralem. Wracam i mam pozar :D Problem zaciskow jest dalece daleki od rzeczywistych zagrozen, ewentualnie dlugoterminowych. Chociaz dlugoterminowe... w bloku mam aluminium i nadal pisze glupie komentarze:) W owym przypadku niechlujna koncowka nie miala racji bytu, bo zaplon jest gdzie indziej.
No ale Ty tez miałeś się tylko odlać a się zesrałeś...sens ten sam ;) Miało polecieć z fifraka a poleciało dupskiem ;)
Taka uwaga, jakość pomimo 720 ii hd jest bardzo niska. Słabe oświetlenie
To będzie "ku przestrodze"
A czy zamiast prasować można bielić (zalutowac) linke?
Czy dopuszczalne jest zaprasowywanie dwóch przewodów w konektorze widełkowym (izolowanym)?
Nie robiłem tego. Ale można dać dwie końcówki widelkowe pod jeden zacisk.
@@JacekH07elektryk a jeśli trzeba podłączyć do jednego zacisku przewód 4mm2 i 1.5mm2? Na tulejki. Czy lepiej zaprasować obydwa w tulejce czy dwie tulejki osobne pod jeden zacisk?
rzecz prosta linka musi byc w tulejce zaprasowana / niekoniecznie drogimi zaciskarkami/ lub przy malym przekroju do 4 mm moze byc oblutowana
Czy można zastąpić tulejkę i zamiast niej użyć lutownicy i zalutować końcówkę kabla
na małych przekrojach przewodów tak
@@JacekH07elektryk Do małych czyli do jakiego przekroju w mm^2?
@@JacekH07elektryk A co za problem polutować końcówkę linki, np. 16, 25, 35^2?
@@MrOprawca1978 Jak to mawiał znajomy "Firma była bidna ale solidna. Teraz w chuj sprzętu ale zero talentu"
@@MrOprawca1978 Lutowane są mniej odporne mechanicznie niż poprawnie zaciskane. Dodatkowo jeżeli ktoś używa past lutowniczych i nie usunie ich resztek to po latach widać dużo większą korozję. No chyba że ktoś robi w stylu: "gwarancja-do bramy".
tulejka do linki OK ale co z drutem 10m2 np. podwójnym też go zaciśniesz ?
Jak jest zacisk odpowiedni do tego to da się dwa druty takie podłączyć
@@JacekH07elektryk dobra ok da się ale czy jest to konieczne ?
Wszystko pieknie tylko popraw jakość filmów bo nie wiele widać przy tak niskiej rozdzielczości mimo ustawień na 1080 oczy pieką..
Witam.Mam starszy dom w gniazdach idą dwa przewody czyli L i N brak trzeciego przewodu. Brak danych o przyłączu. Czy można to zero do bolca dodatkowo pociągnąć i czy za czy przed licznikiem i czy musi być ktoś z ZE? Dziękuję za pomoc.
Jak nie ma trzeciego przewodu to nie kombinować z mostkami. Instalacja pozaklasowa to jest.
@@JacekH07elektryk Dziękuję a czy mógłbym coś takiego zrobić aby sprawdzić sprzęt grzejny po naprawie. Czasem grzałka ma upływność a u mnie wszystko jest ok.
Jaki prąd przepływał przez przewody podczas gdy bylo 56stp. C na przewodzie?
teraz już nie pamiętam ale nie była na pewno przekroczona obciążalność długotrwała
Dla oglądającego zwrot "Ku przestrodze!" nie jest jednoznaczny z "tak nie robimy" lub "niepoprawne działanie". Obraz nieostry - nie widać dokładnie jak wyglądają niepoprawne połączenia. Brak zbliżeń na omawiane elementy. Głos - już ktoś pisał o "inwestycji" w mikrofon za 30 PLN, ale dorzuciłbym jeszcze by "nie krzyczeć" do widzów. Moim zdaniem - w związku z dyskusją na czacie: lutowanie linek jest niewskazane. Lutowie podczas lutowania zwilża od środka linkę i ją usztywnia - co powoduje zwiększenie podatności na złamania, pęknięcia poszczególnych miedzianych drutów. Dodatkowo sporo osób używa niepoprawnie past lutowniczych których nieusunięte resztki mogą z czasem powodować korozję złącz. W miejscach, gdzie przewody mogą pracować mechanicznie (choćby z powodu zmian temperatur noc/dzień) to może mieć znaczenie. A już np. w autach gdzie drgania są normą - bardzo niewskazane. Poprawne zaciśnięcie końcówek jest dużo lepsze.
Temat z przestrogami trafione w dziesiątkę.
Witam. A czy można zalutować koniec kabla i taki przykręcić do listwy? Co nam wyjdzie ok czy Ku Przestrodze :) Pozdrawiam.
ok
@@JacekH07elektryk No właśnie nie ok. Cyna jest miękkim materiałem i "płynie". Nie za bardzo pocynowany przewód nadaje się pod zacisk. Po jakimś czasie połączenie się poluzuje i trzeba znów dokręcać. Takie poluzowanie wiadomo czym będzie skutkować. Lepiej tego unikać.
@@szod7572 Dziś też jestem tego zdania, mimo że 30 lat temu uważałem inaczej.
@@szod7572 ale nie mówimy tu o "nie za bardzo pocynowanym" tylko o porządnie pobielonym i dobrze zaciśniętym. Nie ma co porównywać 30lat temu - kiedyś to była konieczność, a dziś gdyby wszystko cynować, to by się robiło 3 godziny zamiast jednej.
Ja ten film wyślę do naszych "elektryków", bo jak sam im wytykam te wszystkie błędy to patrzą na mnie jak na dziwadło...
Hej:) bardzo fajnie się Ciebie słucha(wiedza) jednak na dobrym sprzęcie audio słychać szumy, może warto zainwestować w mikrofon krawatowy za 20-30 zł? Jak zwykle materiał na plus;)
Przesadza z tymi tulejkami.W nie których przypadkach nie zakładanie tulejki jest lepszym rozwiązaniem bo choć by zwiększa powierzchnię styku.
Przy zaciskach sprężynowych lepiej jest bez tulejek w innym przypadku ku przestrodze.
Jak pod ledowy żyrandol to przesada jak pod kuchnię indukcyjną to może będziesz liczył z okna wozy strażackie 😁
@@JacekH07elektryk vago?????????
A Luksiuelelktryk nie używa praski i wszystko działa.....
Ja jestem Jacek Luksiu to Luksiu i koniec kropka!
Jeszcze chyba nie wiesz, że elektryk elektrykowi wrogiem ;)
@@blady_racing W Polsce
Jeszcze jest pobielanie cyną (lutem miękkim) - jeśli akurat nie mamy pod ręką tulejek
Jaka to przestroga? Przecież normalne, że połączenie bardziej się grzeje niż przewód, oraz na różnych połączeniach opór może się różnić.
A jak zaciskać drut np. 1.5mm^2 w zwykłym zacisku śrubowym, taki użyłeś w tym filmie (niebieska listwa). Proste dokręcenie drutu powoduje spłaszczenie w miejscu kontaktu z śrubą, powodując osłabienie mechaniczne drutu. Czy w tym przypadku należy robić tak zwane "ucho" czyli zaginać w kształt litery "U"?
RTFM !!! Czyli z angielskiego : Przeczytaj ką Pier.. Instrukcję Obsługi !!!!
Każdy aparat czy rozdzielnica z którą się spotkałem posiada instrukcję a w niej MOMENY SIŁY z jakimi dokręcamy przewody.
Czyli bierzemy wkrętak dynamometryczny i dokręcamy - tak należy to zrobić.
Możesz zrobić U i użyć podkładki
A jak drut 10mm²?
MOŻNA przewody typu linka użyć BEZ zaciśniętych tulejek - JEŚLI pozwala na to instrukcja !!!!
Prosty przykład : falownik FRONIUS można zakręcić przewody AC i DC BEZ tulejek - ALE - instrukcja na to wyraźnie pozwala. Podobnie ochronniki SALTEK - też dopuszczone jest stosowanie linki bez tulejek - podobnie np. złączka WAGO serii 221.
Ogólnie najpierw należy zacząć od INSTRUKCJI.
Ja i tak zawsze (pomijam WAGO) - zaciskam tulejki, do tego WAŻNE jest stosowanie właściwego MOMENTU - jak we Froniusie pisze 3.5 Nm to ma być 3.5 Nm a nie dokręcamy tak aż nam w łokciu pier...
Dobrze mówisz - tylko nie wiem po co krzyczysz "ku przestrodze" 😂 , połowa Twoich materiałó jest mówiona jak byś czytał z kartki. Za bardzo jest stresujesz i jesteś nienaturalny przez to. To sprawia że po kilku min oglądania szukam innego filmu
Panie. Jacku dobrze mowisz ale w niekturych momentach kiepsko pana słychac. Może rozwazał Pan zakup mikrofonu.
a, czy ty rozważałeś zakup słownika?
3:21 Fajny obrusik pod TV
Ale TV nie oglądam bo nic nie ma
Jakto nic nie ma, jest fajny obrusik do pooglądania.
Ok. Doczekałem się... ale gdzie utwardzanie cyną? Obieram wsadzam końcówkę w tygiel do cyny i bez zabawy z zaciskarką. Prędkość montażu taka sama.
Z wynalazków przy składaniu szaf zalecam zakup sobie drukarki do markerów. Urządzenie jest błogosławieństwem przy dużych szafach od 2-10 ton.
Przeczytałem sobie właśnie komentarz @STANISŁAW MASIAREK. Jak masz gruby przewód to niestety, musisz obciąć więcej izolacji i skręcić porządnie czubek bo temperatura powoduje rozejście się wiązki. Wychodzi brzydka szczotka.
A już widzę problem. W moich szafach przewody wprowadzam pęczkami (po 30-60 przewodów z markerami). Wchodzą luźno, cynuję i podłączam i wyciągam tak aby nie zajmowały miejsca w szafie. Problem jest taki że u mnie podczas montażu sięgnę każdą końcówką do tygla. Zaciskając sięgam do końcówki.
Jacku masz sporą widownię, a kamera nadal chujowa i światło jak demonstrujesz coś z bliska też potrafi niedomagać. Nie są to rzeczy niemożliwe do poprawienia w 2021 roku, a walory kanału przecież wzrosną. 😁
Jest gopro kupiona tylko muszę mieć nowy komputer by z niej korzystać bo 4K laptop nie da rady
"ku przestrodze!"
Ja bym to przetłumaczył na angielski i puścił do USA... dla nich to czarna magia chyba, drut linka jeden ch... śruba wszystko złapie
Mikrofon!
Czyli wychodzi na to, że te dwa poniższe filmy Luksia elektryka, zezwalają na nieprawidłowe zaciskanie tulejek:
ua-cam.com/video/kK-8WZ1G_oQ/v-deo.html
ua-cam.com/video/LAb8Er5pftM/v-deo.html
Nic podobnego. To jest niedozwolone. Ja jestem Jacek Luksiu to Luksiu i koniec kropka! Gdyby nie trzeba było zaciskać nie byłoby prasek do tulejek na rynku
@@JacekH07elektryk Ja też jestem tego samego zdania. Tylko piszę, że te dwa filmy dają zły przykład dla osób chcących zajmować się elektyką.
To co pokazał „Luksiu” to najwyżej to że udaje się zacisnąć tulejkę obcinaczkami tak aby spełniała swoją funkcję (w zastosowanych warunkach pomiarowych).
Ale chodzi o to że „znormalizowanej” zaciskarki używa się po to żeby zminimalizować prawdopodobieństwo złego zarobienia końcówki (wielu instalatorów i wiele zarobienień). Dodatkowo aby możliwie uniezależnić wynik zaciskania od umiejętności indywidualnych instalatora. Rozumowanie przedstawione w filmach „Luksia” jest doskonałym przykładem na czym polega różnica gdy ktoś uczy się na błędach a nie w szkole. Brak wykształcenia skutkuje właśnie tym, że na podstawie jednego przypadku wyciąga wnioski ogólne. Te dwa filmiki do doskonały przykład do pokazywania studentom ilustrujący błędy w metodologii zwane potocznie ignoranctwem i wprowadzeniem do omówienia zagadnienia „kultury technicznej”.
@@JacekH07elektryk Warto obejrzec film, zanim się do niego odniesie. Darek zrobił test i potwierdził to co każdy wie, tysiąc razy zacisniecie tulejki aparatura spelni zadanie i będzie ok ale 1001 może być lipa i prokurator. Do tego inaczej zacisnie tulejke aparatura modulowa a imaczej śruba szyny zbiorczej. No i najważniejsze Darek sam był lekko w szoku na filmie, że nie pyklo pokazanie dużej różnicy miedzy prawidlowo i nie prawidłowo. A tak czy siak podsumował jasno, że używamy tulejek. Z drugiej strony komu sie nie zdarzyło zacisnac tulejki kombinerkami bo coś trzeba uruchomic na już a praska zepsuta albo zaginęła. Sam pamiętam czasy ok 2005r kiedy non stop robiło sie prowizorki w naprawie sieci UPC, tylko tam byla umowa robisz prowizorke bo musisz to zostawiasz kartkę na wypadek gdyby ktoś inny był tam przed toba a swoje naprawiasz gora w 24h 😄
Co fachman to inne zdanie dlatego najlepiej pytac roznych fachmanow o zdanie a nie tylko jednego
xd
Kto w rozdzielnice stosuje przewody plecionki kto jakiś nieuk
No chyba jesteś nieukiem
sztywny buralkz ta kamera termvizna