Odcinek 2 - MIG/MAG OD PODSTAW - rolki, spirale, końcówki prądowe

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 86

  • @AKADEMIASPAWANIAGC
    @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому +1

    Zachęcam do zadawania pytań, na pewno nie zostawię nikogo głodnego wiedzy bez odpowiedzi ;)

    • @vargor1466
      @vargor1466 4 роки тому

      Hej. Czy każda spawarka mig/mag możemy spawać drutem samooslonowym? I co jeśli drut ma średnicę fi 09 a rolki mamy 08 bądź 1.0

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      @@vargor1466 tak każda, co do drugiego pytania, do spawania fluxem są specjalne rolki, taką różnicą bym się nie przejmował, ureguluj tylko odpowiednio nacisk rolek i będzie dobrze :)

    • @agromazowsze9513
      @agromazowsze9513 3 роки тому

      To może ja zadam pytanie , może jakiś odcinek o magnum 330w pozdrawiam

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  3 роки тому

      @@agromazowsze9513 do tej pory udało mi się dorwać jeden model do testów MAGNUM 280 DUAL-PULS Synergia, ale po tym odcinku ludzie z firmy MAGNUM chyba mnie nie lubią ;)

    • @agromazowsze9513
      @agromazowsze9513 3 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC hahaha, jak się spawa w swoim garażu to w zupełności wystarczy , w sumie to ja już mam 3 spawarkę firmy magnum , pierwsza Viper 205 ,druga thf209mf,no i nowy nabytek 330w , całkiem dobrze to spawa ale podkreślam nie jestem profesjonalistą , z twoich filmów dużo się uczę

  • @frzielinski
    @frzielinski 2 роки тому +1

    STandardowa końcówka miedziana E-Cu. Kolejna to wzmacniana ze stopu miedzi chromu i cyrkonu CuCrZr. Następnie nazywana w systemie Binzla - ABITIP Plus czyli powłoka srebra na stopie CuCrZr (powłoka zwiększa termiczną wytrzymałość oraz zapobiega przywieraniu odprysków) i na koniec HDS czyli ABITIP Plus ale utwardzany dyspersyjnie (odporna nawet do 800 stopni), natomiast jest to stop z powłoką ale o żadnej tuleji wewnątrz jak kolega wspominał - nie słyszałem. :)

  • @maciejmachowski930
    @maciejmachowski930 4 роки тому +5

    Końcówka nie jest z tworzywa, jest kompozytwa tj. W środku jest tuleja z miedzi utwardzanej dyspersyjnie. A z zewnątrz, zwykla miedź. Dzięki temu zachowuje większą twardość przy wysokich temp.

  • @Marek19766
    @Marek19766 3 роки тому

    Jeszcze zabrakło kilku słów o przewodzie masowym tak ważnym w procesie spawania. Super kanał, poszedł Sub, pozdrawiam.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  3 роки тому

      Masz rację, dzięki za zwrócenie uwagi :) i za suba też :)

  • @agromazowsze9513
    @agromazowsze9513 3 роки тому +2

    Powiem tak ,kolego spoko robotę robisz z tymi filmami ,pozdro !!!!

  • @wojciechchajec9399
    @wojciechchajec9399 3 роки тому

    Wkłady teflonowe stosuje się do alu i nierdzewnej aby nie "zarażać" drutu korozją poprzez tarcie o zwykłą spirale rozniez należy pamiętać aby oczyścić rolki z opiłków (niby też metal ale na tyle utwardzony że jest ok) pozdrawiam ciekawy i dobry w odbiorze materiał

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  3 роки тому

      Masz całkowitą rację :) dziękuję i również pozdrawiam :)

  • @madeingaragepl
    @madeingaragepl 3 роки тому

    Komentarz dla zasięgu

  • @potrszwarnowski7548
    @potrszwarnowski7548 2 роки тому

    Jaki migomat polecasz do warsztatu '' waga ciężka'' czyli samochody ciężarowe komunalne i kontenery tz. KP 7, czyli gruz itp. Nie jesteśmy wykwalikowanymi spawaczami. Super filmy, mega wiedzy przekazujesz, sub poleciał.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  2 роки тому

      dzięki :) co do migomatu to jest tak ciężki temat, żeby polecić coś dobrze dobranego pod Wasze potrzeby, że w komentarzu nie będę nawet ryzykował :) zawsze można do mnie przyjechać i pobawić się sprzętami które ja mam. Na pewno nie zwracajcie uwagi na firmy IDEAL i MAGNUM, są to sprzęty do spawania okazjonalnego, na produkcji będą się psuć co jakiś czas.

    • @potrszwarnowski7548
      @potrszwarnowski7548 2 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Dziękuję za odpowiedź. Po obejrzeniu Twoich filmów myślę, że mamy znaleźliśmy kilka modeli, które dadzą radę skutecznie pomóc nam w pracy. Super kanał, będziemy polecać. Pozdrawiam

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  2 роки тому

      @@potrszwarnowski7548 Dzięki i powodzenia :)

  • @maciejmachowski930
    @maciejmachowski930 4 роки тому

    Spirale powlekane, uzywa się w uchwytach chłodzonych gazem lub chłodzonych cieczą, w których przewodem na spirale plynie gaz. W standardowym 501 gaz plynie oddzielnym wężykiem i stosuje się wkłady niepowlekane

  • @jankes3481
    @jankes3481 Рік тому

    Witam, czy jak zakupiłem Uchwyt spawalniczy MIG/MAG ABICOR BINZEL MB EVO PRO 24 5m i ma on spirale 0.8-1.2 to czy moge ją podmienić na 0,6-0.8 ?

  • @kamildaniel9733
    @kamildaniel9733 3 роки тому

    Powinieneś jeszcze coś powiedzieć o docisku drutu w podajniku, musi być dobrze dociśnięty tym kółkiem bo inaczej będzie się ślizgać.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  3 роки тому +2

      Jak ustawić prawidłowo rolki, opowiadam w pierwszym odcinku 😁

  • @Dzon_Jacek
    @Dzon_Jacek Рік тому

    👍

  • @sapphirek6533
    @sapphirek6533 3 роки тому +1

    1:47 XD

  • @hanhonda5062
    @hanhonda5062 3 роки тому

    Cześć maniaku spawania 🤪
    Obejrzałem wszystkie odcinki nie które po kilka razy.
    Pytanie do tego odcinka odnośnie rolek.
    Na jednych rolkach mam napisane 0,8 V a na drugiej 0,8 U , co to jest to oznaczenie V i U ? Jest to kształt wgłębienia na rolce ?
    Jeśli kształt, to czy skoro drut jest okrągły i użyje rolki z oznaczeniem V to będzie mi ścierał ta górną rolkę co dociska drut ?
    Drugie pytanie: na filmie mówisz że końcówka prądowa jest zużyta i ja wymieniasz , po czym to poznać że już jest zużyta?
    I kiedy wymieniamy łuskę ?

    • @riccardo8589
      @riccardo8589 3 роки тому

      W instrukcji obsługi nie ma, że U są do alu, a V do stali?

  • @darekdarek1797
    @darekdarek1797 4 роки тому

    to znowu ja ;-) Możesz zrobić filmik o tanich spawarkach ,które warto kupić a ich jakość jest najwyższa w pewnym niskim przedziale cenowym np do 2000 czy 3000 zł ?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      Można coś takiego zrobić, ale to producenci musieliby przysyłać sprzęty do testów, a na to można liczyć tylko, jeśli kanał urośnie do odpowiednich rozmiarów :)

  • @topgear10
    @topgear10 3 роки тому

    Cześć. Jeśli mój uchwyt MIGMAG MB25 Evo Pro (3 m) posiada w zestawie dołączony prowadnik spiralny obsługujący drut 1,0-1,2 i końcówkę prądową 1,0 to rozumiem, że dla korzystania z drutu np. samoosłonowego 0,8 powinienem wymienić ten prowadnik na wersję 0,6-0,8 a końcówkę prądową uchwytu na 0,8 ?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  3 роки тому

      Samoosłonowy powinien mieć średnicę 0,9. W większej spirali nie powinien sprawiać żadnego problemu, więc wystarczy zmiana końcówki prądowej, w drugą stronę było by gorzej i wymiana spirali była by niezbędna 🙂

    • @mkowalski2179
      @mkowalski2179 3 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Dzięki za poradę. Aczkolwiek drut K-GNS ma średnicę 0,8. Czyli wystarczy jak dla tego drutu zmienię końcówkę prądową w uchwycie na 0,8. A dla drutu 0,9 używam końcówki 1,0 🤔

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  3 роки тому

      @@mkowalski2179 dokładnie, ale nie zapomnij o wymianie rolek :) w drugim odcinku pokazuje różnice pomiędzy rolkami :)

  • @adriandzikowski5941
    @adriandzikowski5941 4 роки тому

    Panie Grzegorzu mam kilka pytan :
    1 Podczas szczepiana zaspawuje się końcówka prądowa oraz podczas spawania po np 40 mm spoiny zaczyna strzelać kulami i nie idzie dalej spawać. Co pan radzi? Końcówki dawałem nowe, większe, upalanie drutu zmieniane , spirala czyszczona. Hamulec ok. Brak poprawy.
    2 Spawarka ma max 200 amper i można nią spawać np max 5mm blache. Czy jest jakiś sposób żeby wycisnąć wiecej z tego sprzętu żeby gryzła grubsze materiały?
    3 Sprawność urządzenia 40% przy 200 A do prac warsztatowych w garażu? Czy wystarczy. 4 minuty spawania na max prądzie daje już chyba dosyć długa spoinę a i ciężko tak długo spawać ciągiem , czy się mylę?
    4 Na waszym kanale używacie spawarek Most. Interesuje mnie model Funmig j 15. Może jakiś test dla odmiany? Pokazanie co można z tym sprzętem zrobić przy cienkich blachach a i też ile wyciśnie na maksymalnych ustawieniach . Może test sprawności urządzenia?
    Pozdrawiam spawacz z okolic Bydgoszczy ciągle szukający wiedzy i inspiracji.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      Przepraszam, że tak późno odpisuję :)
      1. Co do zaspawywanej końcówki, zupełnie na ślepo strzelałbym, że jest za niski posuw drutu, który przy spoinach szczepnych może dać taki efekt, ale nie powodowałby problemów opisanych dalej. 40 cm spoiny i zaczynają się problemy, jeśli nie jest to przykurcz końcówki prądowej (bo napisałeś, że zastosowałeś większe średnice) to naprawdę nie wiem co może powodować taki efekt. Musiałbym zobaczyć to na żywo, wtedy może byłbym w stanie pomóc.
      2. Jeśli jest to spawarka na gniazdko 230 to 200A będzie parametrem naciągniętym. Można spawać grubsze blachy, ale tu już mówimy o fazowaniu lub spawaniu w pionie. Pospawać się da, kwestia wydajności, zajmie nam to po prostu sporo więcej czasu niż powinno :)
      3. Nie mylisz się, natomiast cykl pracy wytłumaczę w najbliższym odcinku, ponieważ dostaję o to sporo pytań, a nie którzy producenci naciągają pewne liczby, i właśnie na to chcę zwrócić uwagę :)
      4. Zapytam chłopaków z Radweldu czy udostępnią mi ten model do testów :) Myślę, że nie będzie problemu. Jestem już umówiony z kolegą, który ma prywatnie spawarki z niższej półki, pożyczy nam je, dzięki czemu będziemy mogli się pobawić i potestować trochę innego rodzaju sprzęt :)
      Również pozdrawiamy Cię Adrian :D

    • @adriandzikowski5941
      @adriandzikowski5941 4 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Dzięki za profesjonalną odpowiedź i podejście do tematu. Czekam na kolejne odcinki. Robicie kawał dobrej roboty. Pozdrawiam.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      @@adriandzikowski5941 nie ma za co Adrian, szkoda tylko, że nie byłem w stanie bardziej Ci pomóc, ale nie chce stawiać diagnozy bez pewności, a w tym przypadku ciężko mi się wypowiedzieć 🙂

    • @adriandzikowski5941
      @adriandzikowski5941 4 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Jakoś ogarnę temat. A tymczasem czekam na odcinek z testem spawarki :)

  • @Kozlowvsky
    @Kozlowvsky Рік тому

    Chcę sie nauczyć spawać mig/mag ogladam was od 1 odcinka, nadrobię wszystkie na 100%! Najpierw zrobić kurs na mag czy mig? Czy może one sa razem połączone?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Рік тому

      Zdecydowanie najpierw MAG, w którymś z początkowych odcinków wyjaśniam różnice pomiędzy MIG i MAG 🙂

  • @scaniav847
    @scaniav847 2 роки тому

    hej dopiero zacząłem oglądać twoje materiały nie wiem czy gdzieś dalej nie masz o tym informacji ale wydaje mi się że powinna być informacja o reduktorze i ciśnieniu roboczym zanim zaczniemy spawać.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  2 роки тому +2

      masz całkowitą rację, początki kanału są pełne większych lub mniejszych potknięć :) wydaje mi się, że w którymś odcinku poruszałem ten temat, ale przy okazji, nie zrobiłem osobnego materiału na ten temat, ale chyba zrobię, choćby nawet shorta :)

  • @siwczy666
    @siwczy666 4 роки тому

    Czy ten mag ma brodę i ogólnie jest taki w stylu Gandalfa czy bardziej jak Copperfield?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому +1

      Tak jak pisałem wcześniej, wszystko wyjaśni się w odcinku trzecim, także cierpliwości ;)

  • @mariuszm9857
    @mariuszm9857 3 роки тому

    Jaki jest efekt zużytej końcówki prądowej?

  • @piotrekjozwik3239
    @piotrekjozwik3239 Рік тому

    U i V na rolce co oznacza?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Рік тому

      Rodzaj żłobienia rowka w rolce, żłobienie na U jest to drutów miękkich np. stopy aluminium, V jest standardem do drutów litych, X jest do drutów proszkowych

  • @piotrpakula3089
    @piotrpakula3089 11 місяців тому

    Srebrna - niklowana

  • @grzegorzgoliszek8494
    @grzegorzgoliszek8494 4 роки тому

    Witam Serdecznie, widzę że pokazujesz na dość profesjonalnym sprzęcie całą obsługę podłączenie skompletowania itp,itd. A czy mógłbyś pokazać na sprzęcie takim mniej profesjonalnym spawanie, może sprzęt magnum ??

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому +1

      Ogólnie nagrywamy na sprzęcie, który mamy dostępny, mam nadzieję, że w miarę rozwoju kanału inne spawarki też wpadną w nasze ręce :)

  • @lyxren7128
    @lyxren7128 4 роки тому

    Słyszałem że spirale grafitowe są dużo lepsze od tych teflonowych 😉

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      niestety nie miałem okazji na nich pracować, dlatego nie mam zdania ;)

  • @pavelborisan9520
    @pavelborisan9520 4 роки тому

    A dyszy też są różne ?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      Pavel chodzi Ci o łuski ?

    • @pavelborisan9520
      @pavelborisan9520 4 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC chodzi mi o dyszę ( idziemy po koleje : idą rolki, spirale, końcówki prądowe, a następnie na samym końcu dysza )

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      @@pavelborisan9520 jasne, że są różne :) na przykład mniejsze średnice do trudniej dostępnych miejsc, co do materiału z czego są zrobione, nie wiem, nie słyszałem o takich, ale w sumie się dowiem, bo mnie to zaciekawiło ;)

  • @losami5054
    @losami5054 3 роки тому +1

    Majster ale w rękawiczkach ze szlifierką kątową ? xD Ja to nigdy w życiu chce mieć palce ...

    • @wojciechdanowski8397
      @wojciechdanowski8397 Рік тому +1

      Dlatego jedną łapką trzymasz za korpus, a drugą za uchwyt. Do tego masz też osłonę na tarczy. Włącznik szlifierki jest tak skonstruowany, że w momencie puszczenia szlifierka się wyłącza. Więc jeśli nie tniesz na "Janusza", trzymając szlifierkę w jednej dłoni, a materiał w drugiej, to ryzyko pochwycenia jest znikome. Nie widzę sytuacji, w której trzymając szlifierkę tak jak należy + osłona tarczy, chwyta Ci dłoń. Owszem, są urządzenia przy których nie można nosić rękawic (wiertarka stołowa, piła itp.), ale szlifierka kątowa do nich nie należy.

  • @kamilmroszczyk1185
    @kamilmroszczyk1185 2 роки тому

    Ja chciałbym się nauczyć spawać, zrobiło się kurs, ale człowiek nie ma tak naprawdę doświadczenia, ale jeśli się chce, to się człowiek nauczy

    • @kurkadupa5709
      @kurkadupa5709 2 роки тому

      Jak się kurs zrobiło to jeszcze z 3lata doświadczenia potwierdzone dobrymi próbkami i kilka ładnych naście A może i więcej tysięcy miesięcznie się zrobi🎉🎉🎉

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  2 роки тому

      jeśli masz nie daleko do Radomia to zapraszam, zawsze mogę coś podpowiedzieć :)

  • @darekdarek1797
    @darekdarek1797 4 роки тому

    Hej. O co chodzi z tym ,że w spawarkach bez chłodzenia są podane wartości ... długość spawania podana w procentach . Np.180 A/ 23V /20 %

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      Chodzi o wydajność spawarki, np. jeśli spawarka ma 180A/23V/20%, to nie znaczy, że możesz spawać 180A cały czas, musi mieć przerwy na stygnięcie :)

    • @piotri7431
      @piotri7431 4 роки тому

      Z tego co mi wiadomo w procentowo podawany jest czas spawania w cyklu 6 minutowym czyli 20% z 6 minut spawasz, 80% musisz zrobić przerwę dla prądu spawania 180A. Jak nie będziesz robił przerw to może zadziałać zabezpieczenie termiczne. W praktyce te dane w tych tabelkach są zaniżone i można spawać dłużej bezproblemowo.
      Aa no i... Te dane są podawane na każdej spawarce.

    • @sawek019
      @sawek019 3 роки тому +1

      @@piotri7431 A czy podawany czas spawania nie jest przypadkiem podawany w 10 minutowym przedziale,czyli 20% to dwie minuty spawania bez przerwy na maksymalnym natężeniu?Oczywiście mogę się mylić,chyba,że to zależy od spawarki😉

    • @piotri7431
      @piotri7431 3 роки тому +1

      @@sawek019 Być może i 10 minut. Już nie pamiętam dokładnie bo spawarkami przestałem się zajmować już kilka lat temu;) ale te procenty są nie tylko dla maksymalnego, zwykle dla 3 wartości prądu.

    • @marcin7118
      @marcin7118 3 роки тому +1

      @@sawek019 tak to jest % z 10 min i to w temperaturze otoczenia 40 stopni

  • @lukaspro7
    @lukaspro7 2 роки тому

    Czy w wieku 40 lat mozna sie nauczyc spawac. Niekoniecznie wiązac to z pracą ale np. Do majstetkowania w domu.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  2 роки тому

      Oczywiście że tak, sam jestem blisko tej liczby i nie uważam żeby był to wiek w którym jest już za późno na naukę nowych rzeczy 😅

    • @lukaspro7
      @lukaspro7 2 роки тому

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Dzękuje za odpowiedz. W przyszłym roku 40tka. I troche jestem przerażony hehe. Dlatego szukam nowych wyzwań, i dlateg zainteresowało mbie spawanie.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  2 роки тому

      @@lukaspro7 miałem u siebie na kursach już paru Panów, którzy przyszli do mnie właśnie po to żeby spróbować czegoś nowego...też byli w podobnym wieku, może coś w tym jest 😅 jeden jest weterynarzem i na drugi dzień spawał lepsze piony niż nie jeden spawacz z wieloletnim doświadczeniem, gdy zobaczył moje zdziwienie, powiedział że rękę ma pewną bo operuje, tak więc różnie to bywa 😁

  • @slawomirstolarski7046
    @slawomirstolarski7046 4 роки тому

    Ajesli jest zle magazynowany drut spawalniczy to ma to wplyw na spawanie generalnie chodz mi o wilgoć

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому

      Pewnie, że ma. Nawet jeśli drut zaśniedział "delikatnie" i podczas spawania nie czujesz różnicy to struktura spoiny, już niestety nie jest taka, jak być powinna :)

  • @adamcie682
    @adamcie682 4 роки тому +1

    Jak się nie umie spawać aluminium migomatem to się nie jest zwolennikiem.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  4 роки тому +3

      Z chęcią udostępnię film instruktażowy nagrany przez Ciebie, ewentualnie jeśli jest taka możliwość nawet przyjadę nauczyć się czegoś nowego :) przecież nie uważam się za osobę wszech wiedzącą :)