A valódi tokány, erdélyi recept - BIG Spoon

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 жов 2024
  • Az erdélyi vagy néhol borsos tokánynak is nevezett tradicionális étel bemutatására vállalkozok ebben a filmben. Remélem kipróbálod ez alapján, hogy milyen egy igazi tokány, amely régi receptek felhasználásával készül.
    Az ételhez kiválóan alkalmas a marha-, birka- vagy sertéshús, de a csirkét, pulykát nem javaslom, azok túl gyenge ízűek ehhez a markáns tokányhoz.
    A filmben szándékosan nem adtam meg főzési időket, hiszen ez nagyban függ a hús típusától, korától. Amit elmondhatok, hogy a főzésre az időt rá kell szánni, nem lesz marhahús esetén 2,5 óránál rövidebb a történet. Kis lángo javasolt a főzés, szinte saját levében abálódik csak. Így lesz a leg kerekebb az ízvilág. Szerencsére, a főzési szakaszban nem kell őrt állni az edény mellett, vagyis bonyolíthatjuk egyéb teendőinket, így bátran merem az elkészítésére bátorítani azokat is, akik idegenkednek a hosszú idejű konyhában tartózkodástól.
    A filmben felhasznált alapanyagok:
    -1,4 kg marhahús (lehetőség szerint szaftos, főzésre alkalmas vágású, itt feketepecsenye került bele)
    7db közepes fej vöröshagyma
    diónyi disznózsír
    só, bors ízlés szerint
    A filmben elkészített étel alapját a Valódi Magyar Szakácskönyvben (írta: Zilahy Ágnes, 1892.) található tokány recept adta. További inspirációk származtak Az inyesmester 1000 új receptje (1935.) című szakácskönyvből.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A videóban felhasznált háttérzene forrása:
    Markvard:
    / markvard
    / markvardmusic
    creativecommon...
    Music provided by RFM: • Video
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 8

  • @jeffreythealien4644
    @jeffreythealien4644 Рік тому +5

    Kiváló minőségű videók, alig várom a többi receptet!

  • @Steveeland
    @Steveeland Рік тому +6

    Szuper lett a videó! Érthetően, jól összeszedett gondolatok, egyértelmű utasítások. De hogy az a rózsa az mennyire zavar vizuálisan, azt nehéz karakterekbe szedni. :)

    • @bigspoon01
      @bigspoon01  Рік тому +1

      Először is köszönöm, örülök hogy tetszik a tartalom. A rózsa egy érdekes dolog, valójában sok mögöttes célzatosság nincs, kipróbálok valamit mindig, ami vizualitásában különbséget ad. Miután próba, valamikor már határokat is feszeget. Nekem tetszetős volt. Amúgy valamiért pont ez a rózsacsokor, elképesztő módon életben kívánt maradni, hiszen rekord ideig volt dísze az asztalunknak, nyilván készült a forgatásra. Meg lett örökítve. :)

  • @elizberhenyedy3808
    @elizberhenyedy3808 Місяць тому

    a húson lévő hártyát le kell húzni, vagy vágni, elég gusztustalan

    • @bigspoon01
      @bigspoon01  Місяць тому

      Így most az Ön ízlésével tisztában vagyok, tudomásul vettem. Ha inas a hús, vagy porcos, azt el lehet távolítani, ha esetleg csontszilánkos azt le KELL vágni, le KELL mosni (az inakat, porcot mindenképpen visszaraknám külön, kár lenne az állagképző hatását kihagyni), a hártyát NEM KELL eltávolítani, csak ha úgy gondolja, de még ekkor sem adnék olyan jelzőt, hogy gusztustalan... Hiszen, pont ez a filmben szereplő étel el lett fogyasztva és még véletlenül sem jutott eszünkbe semmilyenféle negatív jelző, a hártyával együtt sem. Azt, hogy gusztustalan ételt eszünk, az pláne. Nekem a gusztustalan szóhoz például a romlott állapot társul. Ez pedig nem volt romlott sem. Szerencsére, a magyar nyelv kifejezései gazdagon rendelkezésre állnak, hogy cizelláltan lehessen akármilyen irányú minősítést megfogalmazni (tehát, jöhet a negatív komment is bátran, az nem zavar). Javaslom egyfelől a mértékletes, és ez mellett a szélesebb körű, feleslegesen nem szélsőséges jelzők használatát. De nyilván ez mindenki lehetőségein és ízlésén múlik.

  • @Feri-z5v
    @Feri-z5v 4 місяці тому

    a kockára vágás igazolását nem tudom teljes mértékben elfogadni.

    • @bigspoon01
      @bigspoon01  4 місяці тому

      A hús tokányra csíkozása számomra teljesen egyértelmű képét adta minden tokánynak. Sőt vannak tokányok, aminek a másodlagos hozzávalóit ehhez igazítva is metéltre, vagy csíkokra kell darabolni. Csak ahogy lehetőségem lett időben visszamennem kicsit szakácskönyvek, leírásokon keresztül korábbra, valahogy ez a kockázás tűnik praktikusnak, és következetesnek. A problémám, mint sok minden más konyhatechnológiai megoldások, hozzávalókkal kapcsolatos dilemmák, a fogások eredet kérdéseiben sokszor nincsenek 10 parancsolatok, amik tények, és alátámaszthatóak feketén-fehéren. Sőt, pár szakácskönyv sem feltétlenül a "közállapotot" tükrözi, hanem nagyúri konyhakba enged bepillantást. Ezeket csak azért írom, hogy nyilván Ön is szembesült ezzel-azzal, aztán ember legyen a talpán aki 100%-os biztosat tud állítani. Ezzel együtt az elképzeléseim ezt valószínűsítik a legjobban.