Jakie obroty do Wiercenia, posuw do Toczenia, głębokość Frezowania Jak obliczyć Parametry skrawania

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 81

  • @damianskory7881
    @damianskory7881 Рік тому +1

    Dzięki za ten film. Dopiero zaczęłem pracę w tym zawodzie i się uczę jeszcze. A ten film wyjaśnił mi kilka spraw.

  • @henke223
    @henke223 3 роки тому +4

    Znakomity wykład na temat parametrów, zainteresować powinien rozpoczynających obróbkę skrawaniem a także skrawających zarobkowo na "wyczucie". Jak zwykle Twój poprawny język techniczny i profesjonalny montaż filmu robi wrażenie. Jestem kolekcjonerem Twoich filmów od dawna i stwierdzam, że utrzymują się na wysokim poziomie.

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 3 роки тому +4

    Adam tym materiałem trafiłeś w dziesiątkę!!!!!!! właśnie się zastanawiałem nad parametrami skrawania i choć znam strony Darmet i Artykuły techniczne to ty objaśniłeś jak się po nich poruszać. Ja do ter pory robiłem wszystko na czuja🤣 Super docinek !!! :)))))))))))👍👍👍👍

  • @andrzejstrzelba2802
    @andrzejstrzelba2802 3 роки тому +1

    Siema Adam, dzięki za kolejny bardzo przystępny materiał. Fajnie prosto wytłumaczone, dla amatora w sam raz. Nie przejmuj się łapkami w dół i gównoburzami na forze - zawsze dziady borowe będą pluć że kiedyś to były czasy. Książki ucyciel w zawodówce linijką do łba wbijał, a teraz to nie ma czasów tylko młodzież jutuby i smartfony.

  • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
    @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku 3 роки тому +4

    Najważniejsze, to nie zamykać się w myśleniu "zawsze na takie wiertła daję 1000 obrotów i 40 posuwu"!
    Celne rady w tips&tricks - zwłaszcza fakt, że parametry są zawsze podawane dla sytuacji idealnej, a zarówno nasze wysięgi jak i sztywność maszyny czasem pozostawiają trochę do życzenia. A najlepszą receptą na braki sztywności u mnie też jest zejście z głębokości.

  • @andrzejtomanski3220
    @andrzejtomanski3220 3 роки тому +1

    SUPER FILMIK . POZDRAWIAM ODDZIAŁ DARMET GLIWICE

  • @adrianawa1868
    @adrianawa1868 3 роки тому +2

    Często wyciąga się płytki z głowicy i daje większy posow aby zminimalizować drgania...Glowiczki na dlugim wysięgu mają płytki zgrubne dwie lub trzy max.... Do wierteł z wymiennymi płytkami polecam przede wszystkim sprawdzić stężenie chłodziwa oraz ilość chłodziwa w zbiorniku. W nowszych sterowaniach zaleca się ustawić odpowiednie ciśnienie dla danego wiertła przez wrzecionko. Każdym wiertłem inaczej wierci się w zależności od rodzaju ostrza. Również w miedzi wierci się przerywanie aby złamać wiór. I tak dalej i tak dalej....

  • @robertbednarek1425
    @robertbednarek1425 3 роки тому +1

    Prezent elegancki :)
    Aż mi się przypomniało jak znajomemu mechanikowi podarowałem balot ręczniczków że Stonki :P

  • @GBWM_CNC
    @GBWM_CNC 3 роки тому +1

    Super materiał. Zwłaszcza praktycznie porady i historie z branży :D Więcej takich 👍

    • @GBWM_CNC
      @GBWM_CNC 3 роки тому

      @@AdamMaszynotwor Jest spis to łatwo znaleźć co trzeba 😁

  • @kriskozak7421
    @kriskozak7421 3 роки тому +1

    dobry materiał to i wyświetlenia lecą jak szalone

  • @aszafa6823
    @aszafa6823 Рік тому +1

    Super przystępnie!

  • @manfiks
    @manfiks 3 роки тому +6

    Lepsze obroty mniejsze niż za duże, można stopniowo zwiększać do optymalnych :)

    • @henke223
      @henke223 3 роки тому +2

      Stosuję tę metodę, ale w obróbce manualnej. Osobiście lubię małe obroty puki to możliwe. Pozdrawiam Panie Jacku

  • @MetalKrzysztof
    @MetalKrzysztof 3 роки тому +3

    Jak zwykle, świetny materiał!

  • @grzegorzpacek6615
    @grzegorzpacek6615 3 роки тому

    Super odcinek dużo ciekawego materiału do przyswojenia, miałem przypadki do palenia się węglika ale nie przyszło mi do głowy że to nie właściwe obroty lub posow. Zakładałem że prędkość wrzeciona ustawia się do średnicy materiału a to że niszczy się narzędzie jest powodem twardości materiału. Nie mam miernika twardości więc tak zakładałem. Dla uczących się pracy na obrabiarkach super materiał. Pozdro Adaś.

  • @olivierll
    @olivierll 3 роки тому +1

    Ale super maszyna do oddania brawo👍

  • @alienworkspolska4235
    @alienworkspolska4235 3 роки тому

    Osobiście nigdy nie zwróciłem uwagi na zalecane parametry skrawania przy tokarce czy frezarce.Co detal to obroty ile fabryka dała i posów bezpieczny czyli taki że nie spalimy freza hss i nie złamiemy. Obecnie parametry zalecane sprawdzają się przy automatach cnc gdzie mamy ogromną sztywność maszyny,chłodzenia powietrzne itp.
    Dobrze że omówiłeś temat-przyda się początkującym.
    Pozdrawiam :)

  • @inkwizytor9931
    @inkwizytor9931 3 роки тому

    Ja to pamiętam dobierałem parametry z poradnika mechanika tylko czasami i tak trzeba było kombinować bo po wyliczeniach obroty wychodziły na 15 tysięcy a obrabiarka ma max 9 tysięcy więc trochę trza było się na kombinować. A z wielkością narzędzi też trza uważać na magazyn bo mi się udało jeden uszkodzić jak dałem za dużą głowice a talerza magazynu był aluminiowy i się lekko wygioł. Ale przydatny filmik Adamie i dobry pomysł z tą osobną tematyką do każdej operacji typu toczenie, frezowanie itp. Powodzenia w planach i pozdrawiam. :)

  • @grzegorzbrodala
    @grzegorzbrodala 3 роки тому +1

    Dobrze opowiedziane 👍

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 3 роки тому +1

    Cześć. Swietny materiał.. !!! Przyda się.. !
    Pozdrawiam PP, ;)

  • @baron95893
    @baron95893 3 роки тому +1

    11:08 zależy od sterowania, u Nas na Okumach domyślnie posuw na obrót, na tokarkach z Fanuc'iem piszą programy z posuwem minutowym. A to można zmienić z g94 (minutowy) na g95 (posuw na obrót)

    • @kamiljaje4123
      @kamiljaje4123 3 роки тому

      Na tokarce posuw minutowy to trochę bez sensu jest ... Gdyż ze zmianą średnicy detalu zmieniają nam się obroty co za tym idzie i posuw się zmienia. U mnie na tokarce podaje np. 0.3 mm/obrót i tokarka wraz ze zmieniającymi się obrotami przelicza sobie posuw. Polecam sobie przeanalizować wzór Vc=(D*pi*n)/1000

    • @baron95893
      @baron95893 3 роки тому

      @@kamiljaje4123 Wiem że bez sensu zawsze pisze program przy posuwie na obrót. U nas na tokarkach z przechwytem robią osoby które robiły na frezarkach, do posuwu minutowego są przyzwyczajone.

    • @baron95893
      @baron95893 3 роки тому

      @@kamiljaje4123 Zazwyczaj się zmianiaja obroty no chyba że toczysz przy g96.

    • @kamiljaje4123
      @kamiljaje4123 3 роки тому +2

      Ja tam sobie blokuje obroty G50 w zależności z jakim półfabrykatami pracuje żeby nie odfrunać z tokarką przez dach. A tak to zawsze stałą prędkość skrawania.

    • @baron95893
      @baron95893 3 роки тому

      @@AdamMaszynotwor nie ma za co, najpopularniejszy jest posuw na obrót bynajmniej w Europie.

  • @sj-knife9095
    @sj-knife9095 3 роки тому

    Dokładnie to samo zauważyłem. Czasem po prostu lepiej zmniejszyć głębokość, a nadgonić posuwem niż męczyć dużo na raz, a powoli. Szczególnie przy małych frezach to się sprawdza. Jedynym problem takiej obróbki jest właśnie zużywanie się końcówki freza.
    Noi tez jak czasem drga czy wydaje dziwne dźwięki to nie zawsze lekarstwem jest zmniejszenie parametrów, a wręcz lekkie zwiększenie obrotów często pomaga.

  • @zenonpawlicki8264
    @zenonpawlicki8264 2 роки тому

    polecam wiertła kobaltowe są bardzo dobre

  • @mk11981198
    @mk11981198 3 роки тому +2

    Siema Adam. Ja od jakiegoś czasu obrabiam grafit zamiast metalu. Pewnie każdy pomyśli o wkładach do ołówków. Tolerancje w tysięcznych, kuźwa ktoś drzwi otworzy i masz braka. Pozdrawiam!

  • @piotrzawodny7651
    @piotrzawodny7651 3 роки тому +1

    nigdy tego nie doświadczyłem, ale na studiach profesor nas uczył żeby unikać ae=50%, bo są to warunki które sprzyjają drganiom, lepiej już dawać albo więcej albo mniej czyli np. 40% albo 60%, ale unikać =50%, taki Tip od profesora, oczywiście na drgania ma wpływ też sporo innych czynników, ale skoro można łatwo starać się im przeciwdziałać to czemu nie. Oczywiście super materiał, ja akurat zagadnienia znam dość dobrze, ale lubię posłuchać historii z życia wziętych.

  • @mosiondz7997
    @mosiondz7997 3 роки тому

    Z własnego doświadczenia...
    Dla wierteł HSS dobierałem Vc dla stali zwykłej 17,5m/min, dla stali do ulepszania, ulepszonej i sprężynówek 15 m/min, dla nierdzewek i narzędziówek do pracy na zimno 8-12 m/min, dla nieżelaznych stopów 50-100 m/min (generalnie zawsze brakowało obrotów). Posuw najczęściej 0,15mm/obr, zależnie od stanu ostrza, sposobu ostrzenia, stabilności układu OUPN, wielkości wiertła, na kolorówkach 0,2+ mm/obr.
    Dla gwintowników, noży składanych i wierteł ze spieka generalnie trzymałem się katalogu i zwyczajnie doglądałem sposobu łamania wióra, jego koloru, obciążenia wrzeciona/osi (max ~70%).
    Jeżeli mamy stabilne zamocowanie materiału i narzędzia, dobry spływ wióra ze strefy obróbki, narzędzie jest ostre, dobre chłodzenie, to spokojnie można się wspierać katalogiem. Niestety jak wiemy, nie zawsze warunki są idealne, i trzeba kombinować : p

  • @Dzon_Jacek
    @Dzon_Jacek 3 роки тому +1

    👍

  • @marcinsobocki1203
    @marcinsobocki1203 3 роки тому

    Co do wibracji narzędzia, teoretycznie zwiększenie posuwu i zmniejszenie obrotów pomaga ale to zależy od wielu czynników i maszyny, w naszych samoróbkach o słabej sztywności często może nie być ratunku. Co do profesjonalnego użytku sandvik silent tools na długich narzędziach fajnie działa. Uchwyty te są wypełnione olejem chyba który kompensuje drgania. Sprawdzone w toczeniu i frezowanie działa super.

  • @francsztacheta7944
    @francsztacheta7944 3 роки тому +1

    Super materiał szkoleniowy- nie chcieli cię skaperować do jakieś szkoły?👍

  • @okon6598
    @okon6598 3 роки тому +2

    Cześć Adam, jestem zainteresowany tokarką, można numer telefonu do właściciela jeśli to jeszcze aktualne.
    Pozdrawiam

  • @ggf2620
    @ggf2620 2 роки тому

    A tak nietypowo czym konserwujesz maszyny, jakiś olej AN46 rozcienczony?

  • @DrWitoz
    @DrWitoz 3 роки тому +1

    Dobrze wiedzieć jak dobierać! I dobrze ogląda się w pracy :) Pozdro!

  • @savierwsk
    @savierwsk 3 роки тому

    Cześć Adam,
    jestem w 24min filmu, więc jeśli będzie - to sorry :).
    Niezbędne do konkretnych parametrów przy maszynach hobbystycznych jest sprawdzenie czy to uciągniemy. Ja korzystam z tego kalkulatora i polecam, sprawdza się www.mitsubishicarbide.com/en/technical_information/tec_turning_tools/tec_turning_insert/tec_turning_formula/tec_turning_cutting_power_formula
    Wartość Kc jest uzależniona od posuwu, im większy posuw tym mniejsze opory stawia materiał tak jakby.
    Liczenie mocy do konkretnej obróbki jest o tyle istotne, że np. dla takiej chinki 360x1000, gdzie jest 1.5kW w praktyce może się okazać, że nie uciągniemy sensownych parametrów.
    Weźmy przykład, ktoś bez doświadczenia kupuje tokarkę i zestaw startowy noży i ktoś poleci WNMG i CNMG, bo można planować i toczyć wzdłużnie (uniwersalne płytki, dobre na start). Bierzemy robotę, wklepuje parametry producenta i zonk - typowe wartości gdzie łamacz zaczyna działać to ap więcej jak 1.5...2mm i posuw 0.2mm/obrót. Zapotrzebowanie mocy kosmiczne i nawet uwzględniając chwilowe przeciążenie silnika nie damy rady. Zjedziemy z posuwami i z ap, wiór będzie się ciągnął itp. ani to będzie bezpiecznie, ani robota nie będzie szła. Sam u siebie używam takich płytek z ap 2.5 i f0.25 i idzie pięknie, ale mocy potrzeba około 6kW.
    A jak weźmiemy sobie płytkę dodatnia np. TCMT, CCMT, DCMT to parametry już się ładnie dopasowują pod mniejsze silniki i możemy ładnie urywać wióra przy posuwie 0.1 i ap 1.
    Wydaje się skomplikowane z początku, dlatego na start polecam chińskie płytki i uczyć się na własnych błędach :).
    Dodam jeszcze a propo składane wiertła, że też miałem problem z początku. Płytka WCMX (coś jak WNMG), VC 150, posuw grzeczny 0.1 na początek. Efekt: dźwięk niespecjalny, kleszczy, zgrzyta, siada płytka. Dorzucam posuwu stopniowo i przy 0.22 (wiertło 18.5mm) jak ręką odjął, wióry bezpieczne, urywane, żadnych niepokojących dźwięków a wchodzi jak w masło. Także tak długo jak maszyna w miarę sztywna i mocy nie braknie, trzeba jechać grubo.
    Pozdro i dzięki za materiał, na pewno nowym pomoże :).

  • @paweisyn7446
    @paweisyn7446 3 роки тому

    Cześć Adam.
    Kiedyś mi Jacek podesłał linka do "Artykuły Techniczne" - Fajna czytanka,wszystko można ogarnąć :)

  • @MyWay-sj1jj
    @MyWay-sj1jj 3 роки тому

    Adamie podeślij jakieś namiary na obudowy które stosujesz do elektroniki sterującej maszynami cnc. Pozdrawiam

  • @markuz1974
    @markuz1974 3 роки тому

    To są takie podstawy ze jak ktoś tego nie wie to powinien zdrowo się zastanowić co robi i gdzie pracuje

  • @devcio9107
    @devcio9107 3 роки тому

    w praktyce na tokarce stosuje sie mm/obr ( na paru robilem i wszedzie tak bylo)

  • @pillarseternity7325
    @pillarseternity7325 Рік тому

    Pozdrawiam Adam. Super odcinek dziękuję. Mam frezarke CNC Brother lekka kontrukcja konstrukcja. Frtez węglikowy 10mm ap dałem, 2mm a posów tylko 60 i wibracje na wrzecione ale myślę może jakoś zrobi....oczywiście myliłem się frez urwałem.... jutro spróbuję ap na mniej niż 1mm może nawet dam tak jak ty 0.5mm ale znacznie zwiększe pozów i zobacze co będzię... najwyżej urwę frez ale co wtedy???

  • @dark4you-tx1gc
    @dark4you-tx1gc 3 місяці тому

    Witam, pytanie, mówisz w materiale że brakowało Ci prądu podczas obróbki dużą głowicą i z ciekawości jakie masz przyłącze do warsztatu? tzn. jaką moc przyłączeniowa masz ?

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  3 місяці тому +1

      Nie mam pojęcia. Garaże są podpięte pod ogródki działkowe. A stamtąd od garażu do garażu co sprawia że u mnie jest już taki spadek napięcia że to się w pale nie mieści. Jak tnę plazm mam to w gniazdku mam 160 v jak rusza kompresor to ludziom gaśnie światło to samo jak spawam na wyższych prądach

    • @dark4you-tx1gc
      @dark4you-tx1gc 3 місяці тому

      @@AdamMaszynotwor ok, rozumiem. A dalej, z ciekawości to jaki masz kompresor ?

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak 3 роки тому

    10:11 Ultymatywnym parametrem posuwu pozostaje jednak parametr - milimetry na ostrze... Czyli jak gruby wiór chcemy zbierać.

  • @przemysawgorczynski7315
    @przemysawgorczynski7315 2 роки тому

    Adam, na jednym z filmów o wiertarko - frezarce ZOSIA na wewnętrznej części obudowy widziałem rozpiskę ułożenia paska na kołach pasowych co do prędkości wrzeciona. Możesz podpowiedzieć gdzie to znaleźć? Bo nie mogę tego znaleźć.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor  2 роки тому

      Zależy jaka Zosia.. Mają różne przekładnie ... jeśli brak nalepki to w instr. Powinny byc

    • @przemysawgorczynski7315
      @przemysawgorczynski7315 2 роки тому

      @@AdamMaszynotwor Dziękuję. Będę szukał 🙂

  • @krzychupaczek8532
    @krzychupaczek8532 3 роки тому

    U mnie na simensie podaje się milimetry na obrót ale nie robię w g kodach tylko w shop turn

  • @MyWay-sj1jj
    @MyWay-sj1jj 3 роки тому

    Hey Adamie szukam zbiorczego odcinka o zastosowanym przez ciebie sterowaniu oraz silnikach w twojej frezarce cnc Jeśli takiego nie ma to poseslij linki do tych w których bylo o tym mówione Pozdrawiam

  • @Rafal87xc
    @Rafal87xc 3 роки тому +1

    ja po 13tu latach pracy na cnc jeblem to, szkoda nerwów :D

    • @Rafal87xc
      @Rafal87xc 3 роки тому

      @@AdamMaszynotwor od 2miesiecy bawie sie w stolarstwie meblowym :) jakos zawsze w przydomowym warsztaciku dłubałem w drewnie a nie w metalu a na cnc wylądowałem z przypadku przy obrobce aluminium. Moze błąd ze te 13lat spedzilem w jednej firmie przez co mam wrazenie ze nie wiele umiem. Do póki się pisało programy z poziomu maszyny (detale mało seryjne) to jeszcze było ciekawie, jak stwierdzili ze szkoda czasu na pisanie na maszynie i technolog/programista dostarczał programy to już zrobiło sie lipnie, programiscie kazali dowalać posuwy zeby szybko szybko a operator wiadomo musiał sie z tym użerać, poprawianie czegoś w g kodzie jak ma iles tysiecy linijek to porażka, ja pisałem na maszynie w shop mill i tam cos poprawic nie problem było. Kto wie może jeszcze kiedyś wrócę do cnc ale na razie jakoś mnie nie ciągnie.

  • @lukasixthm1
    @lukasixthm1 3 роки тому

    Gdzie można obejrzeć filmy z tej tokarki na sprzedaż?

    • @kamilcnc2877
      @kamilcnc2877 3 роки тому

      @@AdamMaszynotwor miałem dwa egzemplarze tej tokarki. Nie potrafiłem ogarnąć mechaniki do końca (a że mechanika do poprawy to dowiedziałem się dopiero jak zrobiłem elektronikę) i zdecydowałem się puścić obie w ludzi. Tęsknię za nimi bo teraz nie mam żadnej 😁
      Filmiki nagrywałem na maszynach z luzami na prowadnicach i z nikłą wiedzą nr. parametrów skrawania- także miejcie to na uwadze 😏

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk 3 роки тому

    Znacie jakiś prosty darmowy program do rysowania detali w 2d? Chodzi mi o to żeby narysować szablon, wydrukować, nakleić na materiał i obrobić to.

  • @tomektomaszewski401
    @tomektomaszewski401 3 роки тому +1

    Panie Adamie drogi przyznać muszę że materia bardzo ciekawy i zawierający mnustwo cennej wiedzy jednak w jednaj kwestii czuję wielki niedosyt. W kwestii posuwu przy toczeniu. W tym filmie podał Pan tylko przykład noża z węglikiem P20 dla którego postów zawiera się w przedziale od 0,1mm do 1,2mm to bardzo duży zakres. Wie Pan co się stanie gdy przeczyta to jakiś młody ślusarz który wejdzie na tokarkę TUM 25 swojego ojca, wkręcić nóż 10x10 z takim węglikiem, ustawi głębokość skrawania na 4mm i posów 1,2mm/obrót... :-( Liczę że szybko doprecyzuje Pan tą część dzisiejszego filmu w kolejnym gdzie Pan dokładniej omówi tą kwestię. Pozdrawiam serdecznie! :-)

    • @tomektomaszewski401
      @tomektomaszewski401 3 роки тому +2

      @@AdamMaszynotwor Mnie uczono że nóż wysuwa się z imaka na max. 1,5 grubości trzonka. Jeśli więc mamy nóż o przekroju trzonaka 20x16 to możemy go wysunąć na 30mm. Wyjątkiem są oczywiście noże wytaczaki. To ile wytrzyma nóż zależy od materiału z jakiego jest wykonany jego trzonek (gatunek stali i sposób obróbki) oraz jego przekroju. Kolejna rzecz to wytrzymałość to jedno, drugie to sztywność... :-/ Uczono mnie też że materiał z uchwytu bez podparcia kłem może być wysunięty na max. 3średnice a z podparciem kłem ale bez podtrzymki Max 12średnic i takie tam... Posuwy zalecano nam dobierać z monogramów gdzie wstawiano moc obrabiarki, obroty, średnicę toczenia, głębokość skrawania i wytrzymałość na ścinanie (lub Rm) materiału obrabianego. Obawiam się że więcej nie pomogę. :-(

    • @tomektomaszewski401
      @tomektomaszewski401 3 роки тому +3

      @@AdamMaszynotwor Dziękuję. ☺️ Cieszę się jeśli mogłem choć trochę pomóc. 😀 Niektóre przemysłowe obrabiarki wyposażone były w amperomierz (a zdarzały się i w mocomierz) taki przyrząd łatwo pozwalał określić pobieraną moc przez silnik obrabiarki. Podobno optymalny zakres mocy skrawania (przy obróbce zgrubnej) dla optymalnej trwałości obrabiarki to 0,3 - 0,6 mocy silnika. Jeśli byśmy pracowali w zakresie 0,9 - 1,0 (a przy silnikach asynchronicznych na krutko można je obciążać nawet ponad 100% mocy nominalnej) to spowodujemy znaczny (co kolwiek znaczy to słowo) spadek żywotności obrabiarki. Oczywiście łoże ani wrzeciono się nie wygną bo mają duży zapas wytrzymałości (chociażby dlatego że oblicza się je na sztywność a nie wytrzymałość) ale wszystkie węzły cierne (przekładnie, łożyska, sprzęgła, śruby pociągowe itp.) ulegną dużo szybszemu zużyciu. Więc nawet jeśli jeszcze nasz silnik nie zatrzymał się to już obrabiarka "dostała ostro po du...ie". Nie bez powodu starzy tokarze mówili że najgorsza robota dla tokarki to toczenie kołnierzy do rur i by tokarki na której robiono takie rzeczy nie kupować. 🤔 Niestety tokarka którą posiadam (polska stara TUE 40) nie posiada amperomierz. 😞Myślałem nawet by takowy zamontować ale niestety w elektryce jestem zbyt słaby by go podłączyć do silnika 3fazowego.😞 Pozdrawiam serdecznie Panie Adamie. ☺️

  • @Cicho_wiem_369
    @Cicho_wiem_369 3 роки тому +1

    11:08 poprawił bym cię, ale się nie znam 😎

  • @marcinszelest
    @marcinszelest 3 роки тому

    pytanie czym otworzyć stronę z nożami bo mi wyskakuje komunikat pobierz swf,
    problem w tym ,że nie ma czym tego otworzyć tego pliku, bo to już format niewspierany,
    jak ktoś ma pomysł nich da znać

    • @marcinszelest
      @marcinszelest 3 роки тому

      @@AdamMaszynotwor
      dopiero na chrome to zadziałało ,
      dziękuję i pozdrawiam

  • @trolltv1282
    @trolltv1282 3 роки тому

    W tokarce cnc podaje sie w mm na obrot jedynie wiercenie gwintowanie itp w mm na minute
    G99 mm na obrot
    G98 mm na minute

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak 3 роки тому

    3:09 Te parametry nie znaczą. Te parametry słychać. Jak nowe narzędzie przy danej prędkości skrawania zaczyna ćwierkać - przesadziliśmy z prędkością skrawania (ewentualnie mamy za mały docisk/posuw na ostrze). Jak zaczyna przy niezmienionych parametrach ćwierkać stare narzędzie - widać, że trzeba je zmienić na nowe, a stare albo do ostrzenia, albo do Matki Huty.

  • @narzedziowniawbudowie
    @narzedziowniawbudowie 3 роки тому +1

    ilu technologów tyle parametrów :)

  • @robotecuak6271
    @robotecuak6271 3 роки тому +2

    😂

  • @Murarzyk
    @Murarzyk 3 роки тому

    My w zakładzie zawsze na wiertła hss dajemy 15 m . Na wiertła firmy komet 100m a wiertła iscar 150 w zależności od materiału. Na frezowanie 100 m , gwintowanie 5 m hmm i nie wiem co mógłbym jeszcze dodać.

    • @Murarzyk
      @Murarzyk 3 роки тому

      @@AdamMaszynotwor od doboru parametrów jest operator u nas w firmie. Tutaj też czasami nie pójdzie tak jakbyśmy sobie policzyli. Na wszystko są wzory ale detale są różne i czasami trzeba pokombinować obrotami i posuwem.

  • @masnyziom9646
    @masnyziom9646 3 роки тому

    Wysłałem zgłoszenia na wiertarkę mam nadzieję że doszło.

  • @MrLilo345
    @MrLilo345 3 роки тому

    Mozna nr tel do ciebie

    • @MrLilo345
      @MrLilo345 3 роки тому

      Witam chce kupić tokarki nowego chińczyka co polecisz jaką firmę

  • @sewerynmalinowski7285
    @sewerynmalinowski7285 2 роки тому +1

    Jak byś potrzebował jakieś płytki czy narzędzia do filmików to daj znać. Z racji że sprzedaję narzędzia czasami pozostaje trochę wolnych ostrzy do użycia. Każdy pseudo operator powinien to obejrzeć.

  • @Jacek380
    @Jacek380 3 роки тому +1

    👍

  • @DPTech_workroom
    @DPTech_workroom 3 роки тому +1

    👍

  • @jarekpiechocki2357
    @jarekpiechocki2357 3 роки тому +1

    👍