Stacja lutownicza
Вставка
- Опубліковано 27 гру 2024
- Jeśli chcesz wesprzeć rozwój kanału - tipply.pl/u/it...
Chcesz zgłosić naprawę - bit.ly/39OuanC - mail i telefon w banerze kanału.
Facebook - bit.ly/3yGnD91
Sprzęt i materiały używane w odcinku:
stacje lutownicze: 2szt T12-X marki OSS TEAM z modyfikacją uziemiającą grot,
groty typu T12: T12-BCM2, T12-BC3, T12-CF4, T12-JS02
topnik: do czyszczenia i lutowania stacją - Amtech NC-559-ASM(UV)
plecionki: GooTwick oraz Mechanic różnej szerokości
cyna: różne średnice - polski CYNEL
Wybaczcie pomyłki językowe i inne uchybienia.
Zapraszam do oglądania.
Fajnie że kolejny elektronik pojawił się na youtubie. Ta lutownica jak za tę cenę wygląda naprawdę dobrze.
i jest 30 grotów do wyboru po jakieś 14zł sztuka
@@kafar0 jaka konkretnie końcówka? Bo są chyba 3 wtyki ;)
@@marekdreed88 t12
@@kafar0gdzie można kupić w tej cenie? Pozdro
Po obejzeniu wielu recenzji tych stacji na T12 z brakiem uziemienia na grocie, zakupilem jednaz chin,a konkretnie QUECOO i pierwsze co zrobilem,to rozkrecilem ja i tu niespodzianka bo grot fabrycznie juz uziemiony, zastosowana jest wtyczka 3-pinowa z uziemieniem. Teraz z ciekawosci sprawdzilem co tam na radiatorach i nie ma silikonu tylko jest pasta. Nie wszystkie modele trzeba na poczatku "naprawiac".
Czyli jak to z Chińczykami. Nutka hazardu przy zakupie gratis 😉
U mnie jeszcze instalacja 2 przewodowa, ciekawe czy wtedy będzie napięcie na grocie
Super materiał, bardzo pomocny. Sam kupiłem wersję X plus też w katemedia.
12:54 Nie bardzo rozumiem co jest "nie tak" z tymi rezystorami. Czy zamysłem nie było to, ze to miało działać jak opaska antystatyczna na rękę która też ma rezystor 1M?
Opaska działa inaczej. Tutaj masz dodatkowo napięcie na grocie którego nie powinno być.
Do czego jest ten krokodylek do dopięcia? To tylko uziemienie? Jak z tego krokodylka prawidłowo korzystać.
Kupiłem taką stację i do niej jeszcze 3 groty T12 problem w tym że działa tylko ten z kolbą te dodatkowe po włożeniu do kolby nie chcą działać. Stacja podnosi temperaturę do około 160st po czym twierdzi że grota nie ma i tak w kółko. Wszystkie groty mają około 8 om opornosci. Nie wiem jak sprawdzić termoparę w grocie.
Fajna lutownica za tą cenę i bardzo dobry opis tej lutownicy
Witam, mam pytanie czy w tej nowszej wersji z plusem też należy dokonać tej modyfikacji z pastą termo przewodzącą?? Czasami się wiesza i cały ekran się podświetla i nie reaguje na nic ,po restarcie jest normalnie. Po odłożeniu lutownicy nie przechodzi w idle, ale manualne sterowanie daje radę.
Nie miałem + więc nie wiem, być może trzeba zrobić. Odkładanie kolby nie usypiało stacji od razu, tylko po ustalonym czasie.
Zastanawia mnie po jaki byl zamysl projektanta z tymi usuniętymi rezystorami?
Jakie są najpopularniejsze groty do tej lutownicy, na filmie były przedstawione T12-BLS, T12-BCM2, T12-BC3, T12-CF4 i taki wygięty chyba T12 OT-IS. Czy te są najczęściej używane w pracy czy może inne
Tak, chyba najpopularniejsze to te wymienione.
Zmostkowanie oporników ok - na potrzeby grota, a może zamiast drutu, wstawić opornik 1Mohm pomiędzy gniazdo uziomu a PE ? czy to nie ma sensu ? Z drugiej strony jesli by opaske ESD podlaczyc do tego uziomu one zazwyczaj maja 1MOhm. ... ;-)
Nic nie da opornik 1MOhm - stacja zasilana jest z przetwornicy która ma dzielnik pojemnościowy i powoduje to, że połowa napięcia sieciowego względem PE jest na grocie.
Konkretnie przejrzyście elegancko brawo . Pozdrawiam :)
Wlasnie sprawdzilem swoją stacje T12-X Plus, kupioną tydzień temu. Na grocie napiecie ac i dc 0V uziemienia na grot są, natomiast na obudowie brak.
Niezwykle pięknie wytłumaczone przez mega sympatycznego człowieka. Jestem amatorem i nie miałem pojęcia jakie zagrożenie kryje się w tym chińskim sprzęcie . Myślę, że już poprawili najnowsze wersje.
ja dziś swoją rozpakowałem i grot jest uziemiony
@@jaro931027 Dobrze wiedziec, a z jakiego sklepu zamawiales? Bo dzisiaj zlozylem zamowienie na sztuke dla siebie, z powodu atrakcyjnej ceny i ciekawy jestem czy przyjdzie uziemiona, jestem kompletnym amatorem i dopiero zaczynam swoja przygode z elektronika :)
Dzień dobry
Pytanie moje jaką lutownicę kupić do napraw domowych, nie jestem elektronikiem, ale też nie boję sie rozkręcić i uzupełnić lut, czy połączyć to co się popsuło, zaciekawiła mnie ta T12
Co dodatkowo i gdzie powinienem zakupić aby mieć tzw domowy komplet do prac podstawowych.
Wybacz, ale Twój komentarz gdzieś mi umknął - możesz kupić lutownicę która jest na tym filmiku + ewentualnie dodatkowy grot. Potrzebny będzie Ci topnik, jakaś plecionka (szerokość np. 3mm), oczywiście cyna Sn63Pb37, ewentualnie odsysacz. Co do stacji lutownicze, możesz poszukać czegoś tańszego, grut, żeby na groty z wbudowaną grzałką.
Witam,
Bardzo fajny i ciekawy materiał, mimo tego że filmik ma ponad pół godziny to prosto pisząc się nie nudzi.
Dużo porad praktycznych.
Zachęcam do subskrypcji.
Straszna lipa to byłaby to byłaby gdyby nie była opornika 1megaom w uziemnieniu grota.
Witam, od razu mowie ze ja poczatkujacy i sie dopiero ucze co jak i po co :)
Wlasnie otwarlem OSS T12X Plus. Wszystko ladnie dziala. Grot jest uziemiony natomiast obudowa nie.
Napiecie na grocie zarowno AC jak i DC wynosi jakies 0.1-0.2V.
I mam takie pytania, moze Pan odpowie :)
1. Do czego w praktyce sluzy przewod uziemiajacy z krokodylkiem? Gdzie sie go podlacza i w jakim celu?
2. Jesli nie mam uziemionej obudowy to jest to jakas tragedia czy zostawic jak jest?
3. Czy wylutowanie i zmostkowanie tych rezystorow jest potrzebne? Czy jako poczatkujacy moge to narazie odpuscic.
Jesli Pan odpowie to bardzo dziekuje :) Jesli nie, to i tak bede dalej sledzil kanal ;)
Pozdrawiam!
W skrócie służy do wyrównania potencjałów pomiędzy lutowanym obiektem, a grotem, jeśli ten jest do niego podłączony - do sprawdzenia mirnikiem przejście miedzy grotem-PE-krokodylkiem. Jak jest, resztę punktów odpuszczasz.
@iTryToFixThis Ciekawy jestem jakiego topnika używasz.
Różnych, zazwyczaj produkcji Amtech (oryginały) lub Warton.
Chciałem się pobawić w uziemianie lutownicy, ale w mojej nowej nie ma ani ciągłości między tym uziemiającym krokodylkiem i grotem, ani żadnego napięcia na grocie, znowu coś pozmieniali?
Napięcie mierzysz zmienne czy stałe? Pomiar robimy pomiędzy bolcem/zaciskiem PE w gniazdku sieciowym, a grotem. Inna sprawa, że może nie masz uziemienia w gniazdku i pewnie napięcie będzie sie pojawiać pomiędzy grotem a zaciskiem N - "zero" w gniazdku.
No super odcinek. Będę częściej wpadał.
Mam problem z tą stacją, mimo tego że kolba jest odłożona na podstawkę, stacją widzi jakbym nią ruszał przez co nie działa funkcja idle. Spotkał się ktoś może z takim problemem? Może jakiś update softu?
Masz to od nowości, czy padło po czasie? Może przewód przy wtyczce, może gniazdo przy połączeniu z PCB, może ustawienia, albo sam sensor w kolbie.
@@iTryToFixThis wykryłem problem, to sie dzieje po tym modzie. Jak zmostkuje na krotko zero z uziemieniem to tak szaleje, zostaliwlem ten 1M, zawsze cos. Pewnie to przez to ze mam zerowanie a nie prawdziwy uziom. Sieje coś...
Witam
W jaki sposób uziemić tą lutownice
Plus jakiego topnika/cyny używasz
Pozdrawiam
Cyna - Cynel. Topnik różnie, Amtech, Warton. W poprzednim filmie z lutownicą pokazałem jak uziemić.
Ok,a jeśli chodzi o topniki Mechanic?Czy daje radę ?
Jakie strzeżenie izopropanolu używasz?
@@iTryToFixThisprosiłbym o podesłanie linku z poprzedniego filmu z podłączaniem uziemienia bo nie mogę znaleść
Pozdro
To ja powiem ciekawostkę. Kupiłem w sklepie X na allegro ww lutownicę. Dostałem lutownicę z nalepką "sprawdzone przez pracownika X", jest ich plomba gwarancyjna. Między grotem a uziemieniem (sprawdzone jak na filmie) V stałe i zmienne wynosi 0. Jestem ciekawy czy trafiła mi się po prostu sztuka bez tej wady, czy sklep naprawiał to na własną rękę przed wysyłką.
Ja kupiłem w tym samym miejscu, z taką naklejką. Uziemienie grota musiałem dorobić sam.
@@GrzegorzZablocki a z ciekawości spytam kiedy kupowałeś?
@@tomaszjachno6510 na początku tego roku. Też z przodu i z tyłu była plomba na stacji. Jestem elektronikiem zawodowym, więc na gwarancji nie zależy mi.
Dziś mi przyszła stacja, wyszła jeszcze nowsza wersja OSS T12-X Plus, brak napięcia na grocie, dzięki za recenzję.
Gdzie zamówiona?
@@husareq4287 Aliexpress
Mógłbym prosić o nazwę sprzedawcy lub link?
@@TechnologyblogPL YAKE-mobile_tool_and_accessories
- ja zamówiłem od tego, co prawda nie sprawdzałem czy występuje napięcie na grocie ale trochę jej używałem i nie zauważyłem żadnych mankamentów. Z oczywistych powodów nie wkleję linka bezpośredniego, ale wystarczy znaleźć tę wersję z dopiskiem "PLUS"
@@husareq4287 znalazłem. Co prawda tych plusowych wersji na ali prawie brak. Ciekawe czy rzeczywiście taka plus, muszę w necie poszperać. Jak nie to zamówię bez plusa i sam poprawię jak bedzie trzeba. Dzięki za info.
Dzięki za wideo. Pozdrowienia i do następnego materiału.
W mojej T12 na wyświetlaczu pojawiły się artefakty, wiecie może jaki tam jest wyświetlacz i czy da się łatwo wymienić? Pozdrawiam
Rozebrać, sprawdzić oznaczenie o ile jest. Być może tylko zimne luty…
Trochę nie na temat, ale mógłbyś podać model tego elektronicznego śrubokręta? Ewentualnie polecasz ten model, jest coś lepszego na rynku? Właśnie planuje zakup i chciałem się doradzić. Pozdrawiam.
Yakemy - osobiście polecam do konsol typu PS4, czy laptopów.
dzisiaj przyszła do mnie oss-team t12-x plus. Podczas lutowania kolba wydaje taki klikający dzwięk, czy to jest normalne?
W egzemplarzach które miałem w ręku, nie było takiego efektu. Pamiętaj, że jest to "chińszczyzna".
@@iTryToFixThis liczę się z tym ale chciałem się upewnić, dzięki za odpowiedź
Witam, a miał Pan przypadkiem problem z wyświetlaczem, że się wieszał albo świecił na biało? Też zakupiłem drugą stację i w drugiej od początku nie działał wyświetlacz, a połączenie uziemienia też nie było, ale kolba była dobrze zlutowana. Więc musiałem polutować wyświetlacz od nowości, po wyciągnięciu z pudełka :).
Wszystko działało w 3 stacjach prawidłowo, może przy pierwszym włożeniu grota, styki w kolbie nie łączyły prawidłowo, ale po wyjęciu i włożeniu grota było już ok. Oczywiście brak uziemienia we wszystkich.
Teraz jest taka moda na stacje lutownicze. Większość artykułów to reklama. Często jest to skarbonka, szczególnie jeśli idzie o tanie wyroby. Dla amatora dobra jest lutownica transformatorowa (nie chińszczyzna) i małej mocy oporowa , też krajowa.
Jak zwykle świetnie. Strasznie dużo zabawy chyba lepiej to zrobić wcześniejszym sposobem.
Tak, stary sposób jest szybszy, a efekt ten sam.
12:40 nawiasy by się przydały w tych wzorach. Reszta na poziomie
Dziś przyjechała do mnie ta lutownica zakupiona na allegro za 299zl, a w gratisie jeszcze 4 groty. Grot w kolbie jest uziemiony, pozdrawiam
Dobrze wiedzieć. Pozdrawiam.
Miałem upić te lutownice.
Z ciekawości - skoro wiadomo o tej wadzie to sprzedawca winien jest usunąć te wade przed sprzedażą?
Nie jestem prawnikiem wiec niestety nie wiem.
Posiada Pan jeszcze te groty mini fala T12-BCM2 na sprzedaż? Bo bym potrzebował jeden :)
Niestety już nie.
a moze by tak maly test stacji YT-82458 , jestem ciekaw pana opini
Napisz do @slavoy lub wejdź na jego kanał i odezwij się w komentarzach.
jakie ustawienia na t12-bcm2 ?
Witam serdecznie. Czy "oss t12 x " jest kompatybilna ze wszystkimi grotami t12 czy muszą być dedykowane do danej stacji?. Proszę o odpowiedź.
Ze wszystkimi, z tym ze może być wymagana kalibracja temperatury. Warto wybierać markowe groty.
@@iTryToFixThis Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze odnośnie tych grotów które Pan prezentuje. Udało mi się znaleźć wszystkie u chińczyków też tej firmy Quecco czy trzeba kalibrować na tych grotach stację?
@@krzysztofgadysz5486 Wypadało by sprawdzić czy temperatury są zbliżone na grocie z tym co wyświetla się na ekranie.
@@iTryToFixThis Tak naprawdę to zamówiłem tą stację ale będzie u mnie dopiero pod koniec stycznia dla tego pytam o te groty. A tak na marginesie robi Pan świetną robotę oby tak dalej. Pozdrawiam.
i znowu full wiedzy i praktyki-dzięki za materiał
Super podpowiedź kto by się spodziewał że nowy sprzęt jest wadliwy jeszcze po poprawce.A co sądzisz o KT 6 do czyszczenia płyty:)
Można przemyć, ale po tym zabiegu dobrze jest przelecieć płytę IPĄ.
właśnie planuje zakup a jak odróżnić poprawioną wersję i jaka najlepsza temperatura dla minifali do lutowania ?
Niestety nie mam chyba metody na odróżnienie kóra wersja stacji jest poprawiona. Temperatura na mini-fali zależenie od tego co lutujemy, ogólnie ja pracuje od 280 do 320 st.C. na spoiwach ołowiowych.
@@iTryToFixThis wielkie dzięki za info no t12x daje rade
Czyli co wystarczy te kondensatory wymienić na kawałek drutu i nie ma wtedy przebicia ? 🤔🤔🤔
Nie są to kondensatory, a rezystory. Musisz obejrzeć film dokładniej i koniecznie zerknąć do poprzedniego filmu o tej stacji na tym kanale. Tam jest podane prostsze rozwiązanie.
@@iTryToFixThis tak widziałem ale na poprzednim filmie chyba dodawałeś kabel
@@Simon8881 tak, jest szybciej.
Ja tam nie elektronik, ale oglądałem od dechy do dechy, jak riddicka.
💪
Hej, masz może więcej tych grotów minifal i tych dużych ukośnie ściętych?
Jak tak to za ile byś odsprzedał, a jak nie to podlinkuj skąd kupiłeś.
Groty poza minifalą kupowałem w Allegro - wpisz w wyszukiwarkę numer 11022592203 i 9552768048 minifala w Aliexpress, ale widzę że na Allegro Lokalnie też jest i to ten sam producent. Na Aliexpress kupowałem po 5szt - było taniej, ale cena za 1 szt mniej więcej taka sama jak w Allegro Lokalnie. Więc lepiej kupić z PL - szybciej dotrze.
kupilem teraz ta stacje z Chin juz jest poprawiona ...nazywa sie zmienila 12x plus ... jest uziemiona na grocie...na obudowie dalej bez uziemienia...ekran juz jest jasny i czytelny...sylikon w dalszym ciagu jako pasta
A jakiś konkretny namiar, jaką dokładną nazwę.Z tego co widzę to te stacje mają bardzo słabe podświetlenie. Czy to taki problem zrobić pożądne podświetlenie?
Obecnie stacja została rzeczywiście poprawiona. Grot jest poprawnie uziemiony i nie występuje na nim żadne napięcie. Stacja robi mega robotę👍 @iTryToFixThis super recenzja, dzięki niej zdecydowałem się na zakup tej stacji😀
jak rozróżnić poprawiona wersje od starej przy zakupie?
Zamówić przez internet i sprawdzić, jak nie jest to poprawiona wersja to skorzystać z prawa do odesłania.
U mnie jeszcze instalacja 2 przewodowa, ciekawe czy wtedy będzie napięcie na grocie? czy poprawili coś na płycie głównej?
@@kostek7342 U mnie w wersji "poprawionej" zamiast pokazanych na filmie rezystorów 205 są rezystory 0 (zworka) i pomiędzy u nim a grotem jest max 1 Ohm. Pasty nie sprawdzałem, ale póki jest na gwarancji nie będę w tym grzebał.
Czesc. Mam ta lutownice t12x... I zastanawiam sie czy mozna ja jakos przerobic na t245 groty? dodam ze kupilem taka kolbe na 5 pin, t245 niby ma byc kompatybilna z t12 ale jednak nie jest, jest blad tool error.z grotem czy bez jest to samo...
Inny pinout gniazda, inna wersja termopary, może być wiele rzeczy.
Cześć.
Dla mnie montaż idealny. Zrównoważony, wystarczająco słodki i słony :-) Czyli to co miało być długo było długo, co przyspieszone było przyspieszone. Fajnie wszystko widać w naturze. Dzięki za materiał.
- Jestem ciekawy jak ma się sprawa z tymi rezystorami 1 megom. Wydaje się, że powinny odprowadzać potencjały z grotu poprawnie. Takie zwarcie jest zastanawiające i dlaczego Chińczyk tego nie zrobił. Przecież rezystory to drożej i trudniej. Nie wiem co się stanie, jeśli padnie przetwornica i przebije nam się na masę. Przy założeniu, że nie podepniemy stacji pod uziemione gniazdo , może być faza na grocie. Możliwe, że chodzi też o wolniejsze odprowadzanie potencjału z lutowanego miejsca, żeby nie było przepływu zwarciowego na wrażliwym elemencie. Ale tutaj sobie raczej fantazjuję.
- U mnie takie groty nazywam nie dłutko, bo dłutka mam płaskie, a raczej " kopytko" czy ścięty stożek. Ale to mało ważne. Istotny symbol tak na prawdę. Lubię ich używać tak jak Ty dla dużych pól, bo nie tracą ciepła jak te igłowe. Też wystarcza mi temperatura niższa, nawet poniżej lub około 300st. Zresztą widać po topniku. Oczywiście zależy jaką ma charakterystykę, ale zaczyna zmieniać kolor na brąz. Potem już też zaczyna gęstnieć i zwęglać i mam wrażenie że traci zwoje cechy rozpuszczania tlenków.
- Co mnie trochę irytuje w tej stacji, to sposób przechodzenia do usypiania. Moim zdanie ten pomysł z czujnikiem przechyłu jest nietrafiony. Nie lubię tego. Już tam gdzieś pisałem, że zdarza się przy krótkich ustawieniach, że grot usypia mi podczas lutowania i przykleja się do PCB. Jasne , można zmienić ustawienia i widać wcześniej jak cyna "kaszkuje" ale nie lubię tego. Dlatego kupiłem sobie jeszcze jedną stację na groty c245 ( trochę droższe, ale udało mi się kupić kilka typów oryginalnych JBC w dobrej cenie), która ma czujnik odkładania kolby w podstawce i to uważam za dużo lepsze rozwiązanie. Co prawda to też chińczyk i niestety droższy ale co zrobić jak się ktoś uprze :-). W tej cenie ( OSS ), chyba nie ma nic lepszego jeśli chodzi o właściwości, ceny grotów t12 i komfort lutowania.
Ja w ogóle zwariowałem, jak wypróbowałem stację z grotami z grzałką i termoparą w końcówce, bo miałem poprzednio kolbę z grzałką i wymiennymi nakładkami grotów. Normalnie nieporównywalne :-) Też jak głupi od razu nakupowałem tych grotów t12 i c245 :-) niewiedzieć po co. Co mogę ocenić, to jednak oryginalne groty JBC, mają lepszą powierzchnię końcówek i zwilżanie jest o niebo lepsze od azjatów ( przynajmniej tych co mam). No ale cena jest wyższa. Uważajcie jednak , żeby nie rozgrzewać ich za mocno i długo powyżej 350-380 st. Potem jest bardzo trudno odzyskać jakość powierzchni końcówek. Próbowałem nawet jakieś pasty regenerujące i to już nie jest to co było, przedtem zanim zrobiłem test 480 stopni.
Ja zwykle przydługawy komentarz, za co przepraszam postronne ofiary :-)
pozdrawiam
Zapewne to co napisałeś w kwestii rezystorów pewnie masz rację. Co prawda każda lutownica którą używam, ma uziemiony grot.
Groty JBC oryginalne to oczywiście że w porównaniu do tych T12 jest bardzo duża różnica. Chiciaż ostatnio porwałem sie na naprawę Maca Mini stacją OSS na T12 i spokojnie da się komfortowo pracować przy ekstremalnej drobnicy cieniutkim grotem, używałem grota T12-ILS. Naprawa się udała i pacjent żyje.
Ta stacja z wymiennymi końcówkami o której piszesz to pewnie coś w stylu 936D? Dostałem taką kiedyś w gratisie do jakiś zakupów + sporo grotów i leży nowa, nietykana w pudełku, mógłbym ja komuś oddać w ramach jakiegoś małego konkursu.
@@iTryToFixThis Ta moja stara stacja, to jakieś ZD931. Taka z wyświetlaczem i regulacją nawet, ale nieporównywalny szrot do tego co teraz mam. Teraz leży w pudle.
Te groty typu c245, nie sprawują się jakość lepiej niż T12. Mówię jednak chińczyk do chińczyka. Owszem lutują inaczej. Przy innych temperaturach i z inną dynamiką uzupełniania temperatury,. Ale to nie koniecznie kwestia samych grotów a możliwe, że różnych stacji, ich budowy zasilaczy i oprogramowania albo jeżeli to samych charakterystyk sterownika PID jeśli tam siedzi.
Natomiast rzeczywiście groty produkcji JBC, są moim zdaniem lepsze. Co nie znaczy, że chińskie podróbki się do niczego nie nadają. Nadal lutują świetnie i jest kosmiczna przepaść pomiędzy tą stacją starego typu a grotami z grzałką.
W każdym razie ja, przy pierwszym kontakcie, cieszyłem się jak "głupi z bateryjki" i byłem "uhahany" jak dziecko :-),
jak od pierwszego podejścia polutowałem smd, takie do jakich nawet wcześniej bym nie pochodził. Oczywiście stereoskopowy mikroskop tutaj też zrobił robotę i nie jest bez znaczenia, a ponieważ kupowałem go mniej więcej równocześnie ze stacjami, to musiałbyś widzieć jak podskakiwałem pod sufit, jeszcze podlewając wszystko fluxem Amtecha. :-)
pozdrawiam
Dzień dobry. Dzięki za filmy i powodzenia na YouTubie. :)
Dziękuje.
jaki topnik uzywasz i ta paste przewodzacą? no i ile za ta fale ?
Jest w opisie filmu. Fali już dawno nie ma - film ma 8 miesięcy. Pasta tutaj to najtańsza HPX.
Świetny film. Pzdr :)
Dziękuję.
@iTryToFixThis TByło trzeba brać plus, ona jest poprowiona, nawet ma elektronikę ma przeprojektowaną...
Materiał był nagrywany jak nie było żadnych poprawionych wersji niestety, tylko takie jak na filmie.
@@iTryToFixThis Mhm, rozumiem. A powiedz mi, orientujesz się czy pasują normalnie groty od JBC? Zamówiłem sobie tą lutownicę, ale plusa, już poprawioną, i mam właśnie taki chytry plan, aby od JBC dokupić grot pod te obudowy co atmegi smd mają - zapomniałem jak się nazywa... xD
T12 jest na groty T12, od JBC nie podejdą.
@@iTryToFixThis No tak, wiem że na T12. Właśnie nie wiedziałem jakie JBC ma, dlatego zapytałem, bo pomyślałem, że jak też są wciskane to może, ale wiadomo - są różne typy tych grotów... Mimo wszystko nic się nie dzieje, Hakko ratuje sytuację, bo widzę, że oni też taki grot mają... :D W sumie lepiej, bo zauważyłem, że Hakko ma tańsze groty jak JBC.
Używam T12 od kilku lat, zakupiona w chinach i jest to dobrze wydany grosz . Groty tanie lecz kolby lubią parzyć w paluchy przy dłuższej robocie. Ale polecam bo nie ma nic lepszego w tej cenie dla amatora
@michakrakow6750 Czy każda lutownica na t12 będzie tak dobrze działać jak ta?
a Bakon 969D+ ?
Właśnie odebrałem przesyłkę. Mierze czy jest przejście na grot - brak. Napiecie - brak. O, czyżby znów poprawka? Otwieram więc obudowę patrzę a tam te dwa rezystory mają teraz wartości 0?! Więc co jest? Oglądam i brak przejścia spowodowany był chyba nawet nie rozlutowanym co nigdy nie przylutowanym przewodem z gniazdka uziemienia do gniazda zasilania XD. Przylutowanym i jest OK. Więc wymieniłem jeszcze tylko klej między tranzystorem i diodą (był taki jak u Ciebie) oraz pogrubiłem ścieżki by było połączenie z obudową, bo to też bez zmian.
Widzę w menu u siebie wersję hardware T23H1 oraz software T23S2.
Super film, dzięki.
Czyli co raz jakieś zmiany.
@@iTryToFixThis tak, na to wygląda, ale jeszcze trochę im brakuje by dopieścić stację (rzeczywiście bardzo fajną) do takiego stanu jak Ty to zrobiłeś 😁 Powinni obejrzeć Twój film!
Ale po co oni tam te rezystory zamontowali?
Jestem chętny na BCM 2 . proszę o kontakt
Proszę powiedz mi jaki masz mikroskop . Lub jaki możesz polecić . Jestem amatorem . Ale nienawidzę wydawać pieniędzy na szajs . Jak umrę może ktoś z rodziny odziedziczy . A co do lutownicy to dzięki . Ktoś mi ją polecił i właśnie wpadłem na twój film . Jak dla mnie amatora , będzie służyć . Lub jak możesz jaką możesz polecić lepszą . Dzięki .
Zwykły trinokular kupiony w TechReball.
Cześć. Wydaje mi się, że podłączenie metalowej obudowy do PE, przez rezystor 1M jest dość często stosowanym zabiegiem. Dlaczego w przypadku tej stacji jest inaczej? To nie jest pytanie czepialskie - zwyczajnie zastanawiam się nad tym. Pozdrawiam!
Tak, w ten sposób spełnia się normy ESD, czyli ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Warto wspomnieć, że uziemieniu zgodnie z tą normą podlegają używane narzędzia, maty, ale często również stosuje się specjalne podłogi, pełne wyposażenie i co bardzo ważne opaski na rękę i kostkę oraz odzież. W związku z tym, na odpowiednio wyposażonym stanowisku człowiek praktycznie cały czas jest "uziemiony" lub z dużym prawdopodobieństwem akurat ma kontakt z takim elementem. Zatem zastosowanie rezystora 1M ma na celu głównie ochronę życia i zdrowia ludzkiego, ponieważ nawet kontakt z napięciem sieciowym nie stanowi zagrożenia przy zastosowaniu tak dużej rezystancji. Jednocześnie nadal umożliwia to odprowadzenie ładunków elektostatycznych, które stanową zagrożenie dla serwisowanej elektroniki. Należy więc uznać, że urządzenie w tym przypadku spełniało normy ochrony przed ESD.
Jakiego mikroskopu używasz? Stoję właśnie przed zakupem
Jakiś „chinol”, kupiony w Polsce w Techreball.pl - można to samo kupić w AliExpress, ale długi czas oczekiwania, czeka Cię odprawa, ponieważ powyżej pewnej kwoty Ali nie liczy VATu, a ten trzeba będzie zapłacić.
Kupiłem tą stację zaraz przed tą całą zadymą z uziemieniem. Najpierw nie było okazji jej użyć, a teraz to strach, żeby nie podkopało😭
Hehe
Ja wlasnie z kate kupilem sugon t1602 ale przez allegro :) fajna stacja na dwa groty :)
Pomyśle nad zakupem właśnie tej stacji i wrzucę może jakiś filmik, a później może w jakimś konkursie ją oddam. Muszę przemyśleć sprawę. 😉
@@iTryToFixThis naprawde polecam bo 2w1 i szybka praca jedyny minus to zmiana grotów ale i tak przewaznie uzywa sie 2 :)
Najwidoczniej dla nowego pracownika czy tam silikon czy pasta 😂 jedno i drugie białe 🤯
Kurcze trzeba uważać żeby lutownica nie ubiła urządzenia i serwisanta za jednym zamachem
Jaki wybrać topnik
Amtech, Warton, wybór jest duży, zależy ile chcesz na to przeznaczyć pieniędzy i co będziesz lutował.
Dziękuje za materiał. Szkoda że dalej nie jest to naprawione + ten silikon zamiast pasty ech a już chciałem zamawiać ;(
Ciekawe jak sprawa wygląda w wersji z Plusem niby problem z uziemieniem naprawiony ale czy jest pasta czy dalej silikon hmm
Niestety nie wiem jak w nowszych wersjach.
@@iTryToFixThis Rozumiem. Na innym kanale niby jest że poprawiono ale jeszcze czekam na info co do tego silikonu czy również zmienili ale wątpię :(
A tak z innej beczki jaki Pan by Polecił miernik, multimetr dla początkującego coś pokroju UNI-T UT33D+ czy lepiej coś lepszego ?
Na początku coś pod Pady, Klawiatury i inną drobnicę, może jakieś hdmi itd ??
Jaki dokładnie topnik Pan używa?
Pozdrawiam.
Najwiecej i najczęściej do lutowania SMD - Amtech NC-559-ASM-UV - musi być 100% oryginalny, korzystam tez z Warton Future HF re-work Jelly. Zazwyczaj pod filmem w opisie podaje z czego korzystałem, a jak nie to poprawie się 😉
Co to za topnik?
Donie dziś przyszła i też jest jak u ciebie tylko u mnie 48v po poprawie jak pokazałeś wszystko w porządku
Sub+ za osobowość 😀
Siemano :) Właśnie zamówiłem tą stację na ali ;) Wyszło z wysyłką do Polandu całe 104 zł :D Zobaczymy cotototo będzie ;)
zapodasz link do aukcji? jakies opinie...bo juz chyba otrzymales paczke?
@@zmuszonyzmuszony2714 Niestety chyba mnie chinol zrobił w jajo ani kasy ani sprzętu :( Za tanio było i jebany żółek przyciął w chuja :/
@@mmrrbbllaacckk no to podaj jaki to sprzedawca bo tez taka aukcje znalazłem...też za 100...co bym się nie naciol...widziałem nawet po 50 dych sprzedają...nie wiem o co chodzi
Fajny materiał Pozdrawiam.
Już pędzę po sprzęt nie ma problemu
Kupiłem z Ali wersję z plusem niestety nie dostałem europejskiej wtyczki jak na zdjęciu.
Dziś będę rozkręcać więc dam znać co tam w trawie piszczy. hehe
EDIT: Silikon na radiatorach wielkosci ziarnka groszku, niedokręcone śrubki. Oj nie ładnie tak. Wlecą termopady, podkładki lub pasta 😅
I jak w końcu jest z tym uziemieniem ? Mierzyłem AC między grotem, a obudową i pokazuje 10V. W przypadku uziemienia będzie 0 ?
A w miejscu gdzie pracujesz masz instalację z uziemieniem?
@@iTryToFixThis Na tym mieszkaniu co teraz jestem to instalacja jest bardzo licha.Gniazdka nie mają uziemienia. Duże jest ryzyko uszkodzenia lutowanego sprzętu ?
Opaski na ręke ESD też mają wbudowany w pinezce rezystor 1M 😉
Bo ta przeróbka została zrobiona bez przemyślenia i dokładnego prześledzenia obwodu z tymi rezystorami. W tym obwodzie występują dwa elementy oznaczone jako Y1, Y2 222 2kV (kondensatory 2,2nF na 2kV?). Myślę, że nie bez kozery one tam są.
Poza tym napięcie pojawia się w zależności od tego gdzie trafi "faza" z wtyczki na gniazdko zasilania stacji lutowniczej, co w podwójnych gniazdkach nie trudno uzyskać. Sposób uziemienia obudowy dyplomatycznie pominę 🤐
Zakupiłem tą samą stację, ten sam egzemplarz i pochopnie stwierdziłem, że nie ma przejścia i stacja jest niebezpieczna jeżeli chodzi o ESD sugerując się wszystkimi filmami z poprawkami tych stacji, jednak jak się trochę poszuka w internecie to jest rzeczywiście napisane, że wartość 1MOhma pomiędzy grotem, a PE jest właściwą wartością jeżeli chodzi o ESD jest to granica materiałów przewodzących i rozpraszających, chociaż jest też w danych technicznych stacji JBC, że rezystancja uziemienia grota 2Ohmy. Mam wrażenie, że określenie uziemiony w tym przypadku może być mylne, bo nie chodzi o uziemienie tak jak się to stosuje w elektryce w przypadku uziomów gdzie wartość impedancji musi być stosunkowo mała, a jeżeli dobrze kiedyś słyszałem, należy ładunek odprowadzać w odpowiedni sposób czyli przez tą rezystancję i tak jakby się nad tym zastanowić to maty też nie są z metalu podpięte do PE jak zarówno nikt nie wiąże sobie do ręki "łysego" przewodu i potem do bolca w gniazdku. Myślę, że temat ciekawy i mało znany i warto, żeby ktoś go poruszył, bo sam chciałbym się upewnić czy dobrze myślę. Co do uziemienia obudowy to myślałem bardziej nad metalową podkładką pod gniazdo na banana od PE i przylutować przewód z takiej końcówki z oczkiem do PE, estetyczniej i pewniej no i ten "sylykon" no to też słabo ze strony producenta. Ja sam jestem początkujący dlatego czekam na komentarz kogoś mądrzejszego. Pozdro!
Fajnie by bylo jakby @iTryToFixThis sie ustosunkowal do tego zanim ludzie podaza ta sama droga :-)
@@Kali_Kali no i czy uziom będzie prawdziwy do ziemi czy do Neutrala ;)
@@Kali_Kali No to jak w końcu z tym uziemieniem? Przerabiać wg filmu czy nie?
Co zrobić i gdzie kupić tą nową i lepszona wersję?
Na jakiej stronie lub z jakim oznaczeniem szukać?
Polecasz ją? Bo martwię się tym grotem że nie jest uziemiony.
Nie ma oznaczenia, w zasadzie kupujesz na chybił-trafił.
I cyk 900 sub!
Myślisz że 1000 wpadnie do końca września?
Musi!
@@iTryToFixThis mówiłem ;)
Jestem zainteresowany grotem minifala, chętnie kupię jeśli Pan ma ich więcej. Jestem z Lublina, więc mogę jakby co podjechać. Dzięki Marcin
Zadzwoń w poniedziałek pod numer z banera kanału.
Firma reball_pl ( na allegro) ma te groty BCM-2 i BCM-3. Po 75 zł za sztukę. Pozdrawiam również z Lublina.
Spoko.
siemanko pozdrawiam i zostaje
Wydaje się że T12-X plus pozbawiona jest tej wady
Wczoraj do mnie dotarła wersja z plusem. Jutro planuje sprawdzić jeśli mi się uda
@@ArcheeKK sprawdzałeś?
tak, jest uziemiona@@goracyarbuz946
Fajna nazwa kanału.
Dziękuję za ten film :) Ja mam pytanie z innej beczki... jak się Panu udaje utrzymać taki idealny porządek w warsztacie? :)
Jak nic w nim nie robi to nawet nie potrzebuje sprzątać. Też tak mam że jak nic nie robię to mam porządek.
@@naprawa.laptopa To chyba logiczne, że jak nic nie robisz to nie bałaganisz ;) Jednak skąd wiesz, że on tam nic nie robi? Byłeś tam?
Po pierwsze, przed nagraniem zawsze filmu uprzątam, nie zawsze jest tak pięknie jak na filmach. Po drugie, pomiędzy naprawami sprzętu, zawsze ogarniam - zajmuje to kilka minut, ale zawsze wtedy wiem gdzie co leży i nie muszę szukać. Niektórzy mówią że sprzątanie pomiędzy to strata czasu i sam kiedyś tak myślałem, teraz jednak wiem że kilka minut na poodkładanie wszystkiego na miejsce i przetarcie blatu procentuje podczas pracy tym ze niczego nie szukasz, tylko sięgasz w odpowiednie miejsce.
@@iTryToFixThis I to jest to! Muszę sobie wyrobić w końcu ten nawyk sprzątania po każdej naprawie, bo inaczej to tylko tracę cenny czas na szukaniu, zamiast wykorzystać go na daną naprawę. Będzie ciężko, ale do zrobienia ;) Pozdrawiam
@@TomaszWrobelTV dodatkowo tymi kilkoma minutami sprzątania człowiek trochę się odpręża.
Zastanawiam się nad jej zakupem niby ta wersja ma rozszerzone menu co się w nim zmieniło?
Są jeszcze na groty jbc myślałem nad wersją 130w ale nie ma rozszerzonego menu .Co według pana było by lepsze ?
Masz na myśli na groty C245? Zastanawiałem się nad kupnem właśnie na te groty do testów, nie jestem w stanie się wypowiedzieć w tym momencie bo nie miałem jej w rękach. Natomiast jeśli chodzi o stacje na groty T12 OSS Team, stacja z tego filmu, ma wersję softu H3.Va, a sprzętu H3.V1 i już mogę napisać że jest to niemiarodajne. Pierwsza i druga stacja jaka kupiłem ma to samo HW i FW, a różniły się np brakiem trzeciego przewodu, więc jest pewnie tak, że składają jak leci. Menu ma takie samo jak poprzednie.
@@iTryToFixThis tak na c245 jest 130w ale napisane bez rozszerzonego menu dla tego się nad nią też zastanawiam w czym jest różnica i czy warto za te groty dopłacać
@@iTryToFixThis zastanawiam się czy wersja na groty C210 JBC ROZNI SIĘ TYLKO KOLBA BO NIBY WATOWO PODOBNE
C210 są do prac precyzyjnych, C245 są większe, bardziej uniwersalne. Jak masz zamiar iść w kierunku napraw telefonów i sprzętu z bardzo drobnymi elementami SMD - rozmiar 0402 lub 0201 - np telefony, powinieneś brać na groty C210 lub nawet C115. Wszystko zależy co chcesz naprawiać i jaka precyzja jest wymagana. T12 chyba jest bardziej uniwersalne i można za 900zł kupić podwójną stację np SUGON T1602. Groty T12 dają radę i da się nimi spokojnie lutowac i w telefonach. Natomiast jak masz kasę i chcesz iść w kierunku naprawa małego sprzętu jak telefony - możesz kupić np SUGON T3602 na groty C210 i C115 - tylko cena za sprzęt to 2200PLN. Co do cen i żywotności grotów - od JBC oryginalne są żywotne, ich klony różnie.
@@iTryToFixThis szukam czegoś prywatnie lubię majsterkować a teraz hopla dostałem na punkcie laptopów 😜
Myślę też nad jakimś niedrogim hot się oraz kamera lub microskop
Witam swietna robota i święte słowa nie zawsze trzeba mieć w rękach super sprzęt żeby coś zrobić profesjonalnie 👌👌👍👍.
Zauwazylem ze masz ten zasrany zestaw srubokretow z biedronki co koncowki sie nie trzymaja 😁
Kupiłem kilka tych zestawów od znajomego, a on kupuje je na wyprzedaży po kilka złotych za zestaw, mam ich chyba z 12 - jak się końcówka zużywa, leci do śmietnika. Ale szczerze jestem zaskoczony, bo ciężko jest je zajechać jak na taki, wydawałoby się "słaby" komplet. Końcówki pasują do wkrętaka akumulatorowego.
@@iTryToFixThis Ja kupilem ten zestaw w biedronce, ale problew ze te bity wylatuja z gniazda ( brak sprezynek trzymajacych bity) . Bylem pewny ze tez masz z biedry 😀 widzialem na filmiku jak wylatuja Ci te bity. Czesc bitow musialem podciac, bo nieszlo srub wykrecic ( za ostre czubki ) Pozdrawiam. :-)
We wkrętaku akumulatorowym jest magnes który trzyma bity, ale jeśli są one bardzo ciasno dopasowane do otworów w łbach - np torx, czy inbus jak w przepadku stacji T12-X, to po prostu wychodzą z wkrętaka. Na bitach Xiaomi, Yakemy i podobnych, też wychodzi przy ciasnym pasowaniu.
Tyle o tej gumie silikonie, a przecież i on ciepło przewodzi, widać eksperci ustalili że to wystarczy. A zwarcie opornikow od grota do ziemi stacji spowoduje że przy naprawie czegoś pod prądem może nieźle walnąć.
A powiem Ci ze Chińczyk teraz w nowszej wersji robi w standardzie. I co Ty na to?
@@iTryToFixThis Chińczyk oszczedza na 2 opornikach po 0,5 gr? "Ulepszyli" amerykański projekt? Opornik 1 Meg odprowadzi ładunek z grota, a zwarcia do ziemi przy omyłkowym lutowaniu gorącego obwodu pod napięciem nie spowoduje.
@@Qozyr A widzisz, bo np JBC ma grot połączony z PE i sądzisz że specjaliści z JCB popełnili błąd? Nikt normalny nie lutuje w układach pod napięciem.
@@iTryToFixThis To prawda, ale licho nie śpi.
Rezystory bym jednak zostawił... 1M do elektrostatycznych impulsów jest ok.
Niestety nie dokładnie chodzi o ESD. Co prawda z powodu rutyny nie wyjaśniłem tego w filmie, ponieważ dla mnie jest to zrozumiałe, ale chodzi o napięcie na grocie, którego nie powinno być. Wyobraź sobie sytuację gdy np robisz próbę zwarciową za pomocą zasilacza laboratoryjnego i wychodzi że uszkodzony w laptopie jest KBC. Wszystko robisz na jednym stanowisku i nie odłączyłeś "minusa" wspomnianego zasilacza który jest połączony z "uziemieniem" w gniazdku sieciowym od płyty głównej i wlutowujesz nowy układ stacją bez modyfikacji. Przykładasz grot z napięciem na nim z przedziału 40-80V podczas lutowania do pinów układu, który pracuje standardowo przy napięciach w zakresie powiedzmy 1-5V i jest dość "delikatny". Wlutowujesz, a tu okazuje się lipa, bo KBC nie chce się zaprogramować, lub sprzęt nie startuje mimo że KBC udało się zaprogramować. Zaczynasz szukać przyczyny gdzie indziej, nie będąc świadomym że uszkodziłeś własnie nowy w 100% sprawny układ. Zresztą, chyba pod starszym filmikiem z tą stacją był komentarz, że jeden z widzów odkrył przyczynę "wadliwej serii układów" - uszkadzał je lutując stacją z napięciem na grocie.
@@iTryToFixThis tak samo działa to w druga stronę i nie musi to być zapominalstwo i jest zjawiskiem częstszym. Trochę pomyśl zanim coś spierdolisz kolejny raz. Nie poto Chińczyk inwestował w rezystory żebyś ty wpierdolil drut 😉 pozdro
@@DamianERH-PL A to Ci powiem, że Chińczyk w nowszej rewizji tej stacji wkłada własnie "drut" - mostkuje grot do PE. Więc jednak to chyba on coś "spierdolił" skoro to zmienia... Więc
@@DamianERH-PL To wyobraź sobie że w JBC grot jest zwarty z PE i jeszcze nie słyszałem żeby ktoś coś uszkodził.
Witaj
Napięcie powinieneś zmierzyć względem bolca uziemniajacego w gniazdku sieciowym a nie tym kabelkiem podłączanym do stacji .
Czyli dalej miałeś około 90 V pewnie.
👍
Hej. Witam Pana u mnie na kanale. Kabelek na którym mierzyłem ma połączenie z "bolcem" w gniazdku przez przewód zasilający. Jest OK. Nie ma napięcia pomiędzy PE i grotem.
Przecież cały film był o ciągnięciu tego uziemienia z bolca przed obudowę do krokodylka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
iTryToFixThis odezwij się na priv...
ten film mogłby miec długośc 10 min i wszystko byś w nim zamieścił