Společenské vědy versus matematika. Za všechno si můžeme tak trochu sami

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 бер 2017
  • Z diskusí se zdá, že velká část lidí považuje matematiku za "skutečnější" vědu než společenské vědy. Je to oprávněné? Ano i ne.
    Pokud vás nebaví, co povídám, možná vás bude bavit, co píšu: / okoslav
    A pokud vás nebaví, co píšu, možná vás bude bavit, co fotím: / okoslav

КОМЕНТАРІ • 76

  • @dawsigi
    @dawsigi 7 років тому +22

    1. Matematika > Fyzika > zbytek
    2. fyzika je aplikovaná matematika, chemie je aplikovaná fyzika, biologie je aplikovaná chemie, sociologie je aplikovaná biologie :D sociologie ~ matematika

    • @saravandra
      @saravandra 7 років тому

      Hele to jsem vymýšlel já (Teda já to zkoušel na všechny školní předměty). Neznáme se ? Nebo jsme jen měli stejnou myšlenku ?

    • @LevelUpGA
      @LevelUpGA 5 років тому +1

      chybí ti tam informatika/informační technologie, matika a fyzika se v tom určitě neztratí

    • @kryska367
      @kryska367 4 роки тому

      Hovno...matematika je služkou fyziky. Ona vládne všemu.

    • @DrMaxPlank
      @DrMaxPlank 3 роки тому

      matematika a jej aplikacie su vo vsetkych vedach. bez matematiky nie je mozna veda. to by si bolo treba ujasnit a na kazdej skole by mala byt matematika povinna. samozrejme ze nemozeme cakat u lekarov aby vedeli matematiku ako napriklad elektroinzinieri, alebo elektroinzinieri tak ako matfyzaci, ale urcity stupen by mali mat zvladnuty.

  • @PokeManiacArceus
    @PokeManiacArceus 7 років тому +19

    Nemám vysokou školu. Dělal jsem jeden semestr na elektrotechnice ČVUT, tři semestry na pedagogice UK a jeden semestr na infromatice ČVUT. Zkusil jsem tyhle tři obory a ani jeden jsem nedokončil. Ale i přesto pracuji jako programátor ve střední firmě, kde mě zaměstnali i s vědomím, že nemám titul. Nerozumím si se svými vystudovanými kamarády ze střední, protože nic neznají, jen umí to, co se nadrtili před státnicemi, a občas si něco pamatují ze střední. Já sice neumím nic dokonale, ale dokážu si popovídat o téměř čemkoliv, ať to jsou počítače, teoretická fyzika, genetika, politika, cestování... Nejsem schopen vystudovat vysokou školu, protože mě nezajímají nesmyslné definice a předměty, které jsou jen o tom co nejrychleji odříkat určitou látku naprosto detailně. Neumím se učit, ale umím výborně vstřebávat a uchovávat zajímavé informace z okolí. Je to něco podřadného proti učení?

  • @StanislavHedvik
    @StanislavHedvik 7 років тому +7

    Vzpomeňme si na 80/90 léta. Kdo měl maturitu byl "king". Dnes má VŠ kdekdo (což by vydalo na samostatnou diskusi, jak ne-snadné je titul získat) a pak se divíme, na jaké že to profese je dnes nutné být absolventem VŠ. Systém pak takto uměle zvyšuje nároky na zaměstnance.
    Můj názor je ten, že školy se stále více chovají jako firmy a jejich ekonomický status je pro ně důležitější než "výstupní kvalita" absolventa. Nemám nic proti ekonomice ve školství ale domnívám se, že školy jsou dnes více o byznysu než o vzdělaní (a jeho kvalitě). Na druhou stranu to chápu, mnoho škol bojuje o přežití a jsou vděčny za "každou přijatou duši" a musí to lámat přes koleno. No a pochopitelně je tu i osobní záměr: zda cílem absolventa je mít titul (papír) nebo kvalitní vzdělání (něco vědět a něčemu opravdu rozumět). Snad možná proto se dočkáme povinné maturity z matiky, neboť někomu "tam nahoře" přijde snadné se na VŠ dostat.

  • @Arsi9999
    @Arsi9999 6 років тому +2

    Já zkusila 3 vysoké školy a až tu poslední jsem dodělala, protože mě konečně bavila a v tom oboru jsem se našla. Ano. Taky jsem z těch, co si řekla, že půjde na VŠ jen kvůli tomu, abych měla alespoń Bc. Ale upřímně dělat něco, co mě vyloženě nebaví a kde nevidím uplatnění? To bylo na mně moc. Na druhou stranu obdivuju ty, kteří jí i přesto dodělali :D

  • @Ucitel314
    @Ucitel314 7 років тому +3

    Ahoj Alžbětko,
    se vším souhlasím. Jak už to tu někdo psal, dříve kdo měl maturitu, tak byl někdo a šel pak na vysokou, protože prokázal určité studijní předpoklady, ostatní se vyučili v nějakém oboru. Já tu dobu nezažil, nevím, zda to bylo dobře. Oproti tomu co je teď, se mi to jeví jako ano. Dnes je maturita samozřejmá (a myslím si, že je dost jednoduchá) a navíc se požaduje vš vzdělání, jak si říkala ve videu. Formou povinné maturity se opět snaží dát maturitu jen někomu, tj. vrátit se do dob dřívějších. Jestli to k něčemu bude v této fázi nevím, pokud se před rokem 2022 opravdu zavede jiné financování škol než "na žákovu hlavu", myslím si, že je to krok správným směrem. Celé školství je jeden velký začarovaný kruh, někde se musí začít. Domnívám se, že já už se bohužel osvícení školství nedožiji. Potřebovalo by to pozměnit hodnotu vzdělání v naší společnosti. Rodiče musí podporovat učitele a pomáhat dětem, vést je a nestěžovat si, že běh na 400 m je pro jeho dítě hodně, nebo že 10 domácích úkolů za celý školní rok je šikana dětí a narušení rodinné pohody. Uprchlíci se sem plaví přes moře na gumovém člunu, aby zde mohli jejich děti studovat a získat vzdělání. Vzpomeňme si na první dvě generace vietnamců, jak se většina jejich dětí dobře učila. Evidentně má vzdělání velikou hodnotu, kterou nedoceňujeme. Jen abychom o ni jednou nepřišli.
    Jinak se spolužáky na fakultě jsme si při studiu M a F často dělali srandu z humanitních věd. Ale byla to jen taková zdravá rivalita, protože jim vůbec nerozumíme a je pro nás nemožné se je naučit a pochopit. Jak já trpěl 3 semestry při studiu základů pedagogiky a psychologie. :-)
    Jinak skvělá videa, pokračuj. :-)

    • @olokix
      @olokix 5 років тому

      10 úkolů na týden že je dobře? já jsem názoru, že jednou za čas nějaký úkol ok, ale 10 za týden? někde bude asi chyba... bud že je příliš učiva co se nedá zvládnout a nebo učitel nenaučí očividně a pak to musí dohánět doma.

  • @smoulanesika9736
    @smoulanesika9736 7 років тому +3

    Problém humanitních vs. přírodních a technických věd vidím v jejich pojetí na ZŠ a SŠ. Někde učí humanitní kreativně, v souvislostech, jinde dost postaru, s testy plnými definic a pochybného kroužkování. Exatní vědy zas berou tu příliš striktně, tu velice zajímavě, kdy je opakování s kantorem záživnější a testy víc o porozumění. Často se přístupy totálně minou, učitelé pomlouvají "ty druhé". Což vynikne více či méně, když není studium zcela všeobecné. Pak chybí motivace porozumět. Přitom dobrý technik může skvěle ovládat politologii, ale nesmí získat vůči ní averzi tím, že mu někdo říká "drž se svého kopyta". Btw, tohle rčení poněkud degraduje zš a sš vzdělávání. I po tom kuchaři budeš v dnešním světě chtít nějaké další kompetence.

  • @lenasusukova
    @lenasusukova 7 років тому +2

    si úžasná, dakujem že točíš❤ konečne niečo na yt, zo SR/CZ scény, pri čom nemám pocit hanby pri pozeraní videa :D veľmi ma bavíš

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому

      Díky, to je milé :-)

  •  7 років тому +1

    Hrozně hezky se posloucháš! :)

  • @tomphoto5413
    @tomphoto5413 7 років тому +4

    s tvojim nazorom suhlasim, a mas pravdu, hlavne o tom, ze z humanitnych vied vychadza strasne vela ludi ... ten battle medzi matika, fyzika a podobne veci, technicke odbory vs humanitne odbory, no ide o to ze ked vela ludi spravi odbor a ide tam ako sa hovori len pre ten titul, tak presne ako si hovorila ta skola potom straca nejaky ten zmysel, a preto sa viac berie ten "vedec" co vysiel techniku a je Ing, lebo nato musel tak povediac viac makat ... Ja poznam vela ludi co maju VS s humanitnych odborov a obcas sa s nimi neda ani poriadne rozpravat, zatial co ludia s technickych smerov mi sedia viac, ale nato bude mat asi tiez kazdy iny nazor, a co sa tyka tych deti, ze co by som spravil, keby mi dieta povedalo ze chce byt kuchar, alebo mat len vysku pre titul, tak ja by som to bral tak, ze by som ho nechal ist vlastnou cestou a povedal mu len svoj nazor na oboje rozhodnutia ;) sorry za dlhy koment :P

  • @Karlosman15
    @Karlosman15 5 років тому

    Tak tohleje TOP "youtuberské" video, co jsem zatím viděl.... navíc mám pocit, že jsem se zamiloval

  • @petrikvrisidivu
    @petrikvrisidivu 7 років тому

    Skvele video! :)

  • @culekpavel
    @culekpavel 7 років тому +1

    Nebylo to v diskuzi na Uchu24?

  • @marekryk9828
    @marekryk9828 7 років тому +1

    Zajímavé myšlenky. Lidé, kteří vystudují VŠ v denním studiu, mají v hlavě o mnoho více z té školy (protože mají i praxi formou určitých cvičení, atd.). Kdežto lidé, kteří ji vystudují dálkově, byť už donucením zaměstnavatele nebo s vidinou lepší práce, mají ze školy o mnoho méně informací, protože se učí samostudiem, jen to, co potřebují, aby udělali zkoušky a nechtějí tomu věnovat více času, ať už k vůli času nebo i pohodlí. Můj názor.

  • @ondrejmaca
    @ondrejmaca 7 років тому +2

    Myslím, že jsi vystihla parádně :)
    Akorát jsem nepochopil, jak jsi na začátku naznačila, že matematika není seriózní. Minimálně ti co se matematice věnují, tak ji berou jistě mnohem seriózněji, než politici politiku. A to jestli bude povinná maturita z matematiky, tak to je téma, které může velmi ovlivnit životy mnoha lidí a to i těch, kteří se jí nebudou přímo účastnit.

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому

      Matematika je seriózní! :-) Myslela jsem to tak, že lidé, kteří tíhnou spíše k matematice, mají často tendenci si myslet, že je důležitější, "vědečtější" apod. než jiné vědy (takový argument se často objevuje právě i v debatách o povinné maturitě z matematiky). Já si myslím, že ano, matematika je důležitá (pro všechny), ale stejně tak jsou důležité i společenské vědy (pro všechny). Matematika rozvíjí logiku a společenské vědy zase kritické myšlení.

    • @ondrejmaca
      @ondrejmaca 7 років тому

      Ok, díky za odpověď, ale kolem dvacáté vteřiny jsi řekla, že když se s někým hádáš na internetu, tak to není politika, nebo něco seriózního.. :D

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому

      Jo toto myslíš! Nj, tak vím o důležitějších věcech, o kterých se hádat :-)

  • @4PETR4
    @4PETR4 7 років тому +3

    Svému dítěti samozřejmě nechám při výběru vzdělání/ povolání volnou ruku ;)
    Ale zapomínáš, že škola (klidně i špatná) není jen o pachtění se za
    zbytečným titulem --- mě osobně škola přinesla hromadu zkušeností, jiný
    pohled na svět, kamarády, kontakty, umění získávat a třídit informace,
    samostatnost, ... to ti učňák nedá :(

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому +2

      Nenatáčela jsem to video jako výzvu, aby lidi místo VŠ začali chodit na učňáky, jen myslím, že hodně lidí na VŠ jde prostě proto, že "se to má" nebo byli na gymplu a nešla jim matika :-) Kontakty a kamarády na VŠ najdeš (to ovšem nejen na VŠ), umění třídit a chápat informace už není tak samozřejmé. Znám spoustu lidí s VŠ, co maj problém s pochopením psaného textu. Stejně jako znám spoustu lidí bez VŠ, kteří jsou mnohem, mnohem chytřejší než třeba já, která mám VŠ rovnou dvě.

  • @CZFeren
    @CZFeren 7 років тому +2

    Já osobně jsem proti humanitním školám (resp. proti humanitním oborům) v takovém množství, v jakém u nás momentálně v ČR jsou. Výsledkem je generování de-facto zbytečných lidí, které pak společnost nedokáže smysluplně využít. Já osobně jsem strojař - konstruktér a můžu zodpověďně říct, že těchto lidí (technicky vzdělaných) je naprostý nedostatek. Školy tohoto typu mají zaplněnost cca 60%. Když vidím, jak málo je těchto potřebných lidí a pak vidím, že někdo studuje například "Kulturoligii", tak mě berou mory. U nás ve firmě je teď realitou, že u lisu dělají inženýři ekonomie (to je tak, když všichni studují). Jo a řada humanitních oborů jsou právěm vědecky zpochybňovány - díky tomu, že napatří mezi tzv. exaktní vědy. V matematice je vždy správný jen jeden výsledek. Filozofii si každý vykládá jinak. Ale téma je to na hlubší diskuzi. Díky za video. Ať se daří

    • @mojetango3329
      @mojetango3329 6 років тому +2

      Nevím, jak moc jste tu matematiku studoval, ale mohu Vás ubezpečit, že v matematice naleznete mnoho problémů, které mají nekonečně mnoho řešení nebo naopak žádné, v jistém oboru, kterému se říká teorie pravděpodobností nebo matematická statistika, jsou výsledky jen pravděpodobné. Těžko si představit některé společenskovědné obory, které by s tímto typem matematiky nepracovaly. Nebo deterministický chaos atd. atd. Spíše si myslím, že jedno bez druhého nejde, a koneckonců i toto video to naznačuje. Lze tedy se závěry souhlasit.

  • @Lukelee36
    @Lukelee36 7 років тому +2

    vystudovat školu se ctí myslíš jako vystudovat bez taháků ?

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому +4

      Ne, tím myslím vystudovat ji tak, že vím, že se po vystudování uplatním přímo ve svých oborech (v praxi i na akademické půdě) a že moje práce (diplomová etc.) oboru přinesly něco nového, třeba :-)

  • @ipokil
    @ipokil 4 роки тому

    To uměle vykonstruované nepřátelství je mezi přírodními a humanitními obory je přežitkem 19. století. Například lingvistika nebo religionistika se v mnoha výzkumech opírá i poznatky přírodních věd. Sám jsem vystudoval Filozofii a Matematiku a nemohu říct, že by se to vylučovalo naopak.

  • @filipfilip6884
    @filipfilip6884 7 років тому

    krásná blondýnka :)))miluju brejlaty holky...těším se na další videa :))))

  • @qlukasx
    @qlukasx 5 років тому

    Ano, mate pravdu ... tie 3 veci, ktore nepotrebuju v praxi, potrebuju ale pocas studia, lebo to od nich vyzaduju ucitelia ... bolo bezne, ze ked niekto neovladal definiciu doslovne, tak ho vyhodili zo skusky ... vysoku skolu dokoncili a dokonca s vybornym prospechom sprti, ktori tomu zial nerozumeli ...

  • @jankral1655
    @jankral1655 7 років тому

    Poplacejte se po ramenu, jak myslíte outoff box ^^. Tohel je ubohost. Cenu vašeho vzdělání neudáváte vy ale trh, a ten o HV x PV mluví jasně. Učme se matiku lidi ;)

  • @paveltajsl5220
    @paveltajsl5220 6 років тому

    podle mě jde o dva různé pohledy. vzdělání/uplatnění a vzdělání/duševní rozvoj. Neboť neplatí ani v jednom případě přímá úměra, je to relativní.

  • @davidbohacek4004
    @davidbohacek4004 4 роки тому

    Raději ten skvělý kuchař. Nebo hodinář. Ale podporoval bych dítě, ať by si vybralo jakoukoliv cestu (téměř).
    Jinak jsem na tohle téma četl dobrý vtip:
    Absolvent přírodovědy se ptá: „Proč to funguje?“
    Absolvent techniky: „Jak to funguje?“
    Absolvent ekonomky: „Kolik to stojí?“
    Absolvent humanitních předmětů: „Chcete k tomu hranolky?“
    Některé humanitní obory jsou pro mě neuchopitelné (nepochopitelné) např. Evropská studia - zabývají se EU či Enviromentální studia - u popisku je napsáno "Sociálně-ekologické podnikání vám nabídne specializaci na podnikání, které má jiné cíle než jen zisk" - tak nevím, vždy jsem měl za to, že se podniká za účelem dosažení zisku. Obojí je z brněnské MU. Jiné obory jsou mi sympatické jako třeba zaměření na historii či archeologii.
    Vysoké školy chrlí absolventy s "nepotřebnými" obory, ale nebude nám mít kdo upéct chleba nebo postavit dům.
    Problém ale asi nebude v tom, že by bylo moc vysokoškoláků, ale spíš jaké obory studují, protože hodně lidí jde studovat za každou cenu.

  • @ssaxazostravy9024
    @ssaxazostravy9024 7 років тому

    Alžbětko a co když je situace jiná, že potomek má sice vyznamenání na základce, ale nejeví o nějakou konkrétní oblast budoucího studia zájem? Pak rodiče vyberou pravděpodobně gympl a po něm nějakou tu VŠ,
    Co kdyby Tvé dítě bylo na tom stejně, že by nemělo vůbec žádnou představu co studovat už za střední, jak bys mu poradila s výběrem?Nebo po gymnáziu, když by stále nevědělo co dál?

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому

      Každé dítě má pro něco talent a pro něco zase nadšení :-) Ale chápu tvůj argument, bohužel to opět přispívá k tomu, co říkám ve videu: že na (společenskovědní) VŠ chodí studenti i proto, že je to jakási zbytková možnost, což podle mě není dobře ani pro dané obory a ve výsledku ani pro ony studenty samotné.

  • @voltyscze7998
    @voltyscze7998 7 років тому

    ale když je někdo na gymplu tak má velmi malou pravdepodobnost ze nekde sezene slusnou praci nerikam ze to po gyplu nejde si sehnat praci ale ne kazdy muze mit zname kteri mu to muzou dohodit :)

    • @Okoslav
      @Okoslav  7 років тому +4

      V tom se shodneme, ale to je na tom právě to absurdní - zaměstnavatelé tě bez VŠ nezaměstnají, i když reálně VŠ titul nic neznamená. A to pak vytváří tlak na studenty, aby na VŠ šli za jakoukoliv cenu. Fakt to celé nedává smysl :-)

    • @cellekboy
      @cellekboy 7 років тому +1

      a to je ten problem vysoke skoly produkuju ludi s titulom ale bez praxe a znalosti ktore sa nabiflili aby mali pred menom titul absolutne nevedia zuzitkovat v praxi.Priklad od nas z prace na urcite pozicie firma vyzaduje vysokolske vzdelanie.V praxi to vyzera tak ze ja potom tomu cloveku musim vsetko vysvetlit a naucit ho to pretoze on ma len teoriu alebo vo vacsine pripadov ani tu teoriu neovlada, lebo priznajme si spravil si titul a nejak to preliezol.Takze moj zaver nie kazdy vysokoskolak je v skutocnosti aj odbornik, cest tym ktory nimi naozaj su.

  • @petrstanek9953
    @petrstanek9953 7 років тому

    souhlas

  • @vitezslavskorpik746
    @vitezslavskorpik746 5 років тому

    Jak jednou velmi výstižně řekl pan psycholog Bahbouh. Ve společenskovědních oborech je tolik vědy, kolik je v nich matematiky.
    Jinak víte co se stane, když vyhodí studenta z Matfyzu a tento přejde na VŠE?
    Velmi prudce vzroste průměrné IQ obou škol.

  • @DrMaxPlank
    @DrMaxPlank 3 роки тому

    nie je pravda ze netreba veci memorovat, to potom clovek nicoho nedosiahne, cim ma lepsiu pamat tym ma viac informacii v hlave a tym lepsie vyberie spravnu moznost. to len posledne roky, hlavne vdaka internetu ludia nadobudaju presvedcenie ze vsetko sa najde na internete treba len vediet hladat, ale toto bude casom kamenom urazu, kedze informacie sa cenzuruju a tak clovek tostane len to co mu bude odsuhlasene, tymto sposobom sa da regulovat vedomost ludi, co povedie k este vacsej debilizacii.

  • @skopcakvcesku7703
    @skopcakvcesku7703 7 років тому

    a zo adelas dis dite sa 1 rok uz nebude to vareni bavit

  • @radim7196
    @radim7196 7 років тому +6

    Totalitní režimy milují přírodní a technické obory. Proč? Řeknu svůj kontroverzní názor. Nechci však někoho urazit, ale je to závěr, který jsem získal ze svého okolí i z různých názorů v diskusích. Mám za to, že lidi s technickým vzděláním nemají kritické myšlení. Naopak lidi s humanitním nebo uměleckým vzděláním hodně čtou, píšou eseje a dokáží díky tomu lépe kriticky myslet. Upřímně mě vždy děsí, když vidím na kandidátkách stran někoho s technickým vzděláním nebo dokonce lékaře. Myslím, že tito lidé patří do politiky jen výjimečně (ale samozřejmě tam patří). A možná největší problém v tomto mají ajťáci. Zdá se mi, že mají pocit, že jen jejich výklad a smysl světa je ten pravý. Bylo to vidět minulý týden, když ÚS nezrušil novelu loterijního zákona. Je to vidět vlastně kdykoliv, když vykládají zákon. A to většinou pouze gramaticky, bez znalosti systematiky a účelu normy. Jsem rád, že je zde takový rozvoj humanitních věd. A je jedno, jaké budou mít absolventi uplatnění. Vím, že jsou zárukou toho, že máme demokracii, můžeme si studovat co chceme a komukoliv, včetně politiků, to může být u p...

    • @MrMichalMalek
      @MrMichalMalek 7 років тому +5

      S větou "lidi s technickým vzděláním nemají kritické myšlení" si troufnu tvrdě nesouhlasit - četba a psaní básniček není záruka kritického myšlení, nehledě na to, že právě studenti/absolventi humanitních oborů mají dle mě větší sklony k tomu hlásat názor který jim vzdělávací systém podsouval namísto vlastní analýzy a objektivního zhodnocení.

    • @radim7196
      @radim7196 7 років тому

      To sice není pravda, ale nebudu diskutovat s člověkem, co ani neumí česky.

    • @MrMichalMalek
      @MrMichalMalek 7 років тому +2

      Originální způsob jak se vyhnout konverzaci, nehledě na to, že tvůj komentář bezchybnou češtinou také zrovna neoplývá. :D Radši se ani neptám na obor. :)

    • @radim7196
      @radim7196 7 років тому

      1. Netykáme si. 2. Oplývá bezchybnou češtinou 3. Nebudu marnit čas s někým, kdo má chybné názory a zjevně nebude schopen pochopit proč.

    • @MrMichalMalek
      @MrMichalMalek 7 років тому +2

      1. Omlouvám se pane :D 2. Obdivuji tu sebejistotu :) 3. Jistě, jenom ten VÁŠ názor je ten nejsprávnější z nejsprávnějších a kdokoliv si myslí něco jiného je naprostý pitomec, že? :) Holt když někdo spolkne všechnu moudrost světa...

  • @kryska367
    @kryska367 4 роки тому

    Společenský vědec...🙄

  • @lteclis
    @lteclis 4 роки тому

    Tak kucharina je mrtvej obor v 50letech vas to vykopne a koncite,zkuste si o tom oboru neco zjistit.