Szacun, że to pokazałeś... Prawdziwy majster pokazuje jak jest, również błędy... Tamto zagięcie naprawisz i bez spiny... Pozdro Krzysiek, super robota🙂
Witam. Jak naprawić zagięcie na rurze? U mnie nie jest zbyt duże ale tak czy siak chciałbym to zniwelować a nie wiem za bardzo jak to zrobić żeby nic nie zepsuć .
Film ciekawy i dobrze, że można coś zobaczyć, posłuchać. Zapewne nie zawsze wszyscy będą się ze sobą zgadzać, bo kilka tematów jest do rozwinięcia, może wyjaśnienia... 1. Projekt powinien być robiony. W projekcie mamy info jaka średnica, jaka długość wezownicy, odległości pomiędzy orurowaniami ile stref itd. Czemu? Nie kładzie się podłogowki bo tyle wchodzi rury... czy montujac grzejnik to kupujesz pod szerokośc okna (może kiedyś tak robiono)? Czy montujesz grzejnik 600W czy 1500W? Od czego to zależy? To samo z podłogowka. Trzeba wiedzieć ile chcemy W dostarczyć do pomieszczenia - więc obliczenia zapotrzebowania ciepła powinno się wykonywać.... A potem zaprojektować ilość m dla danej średnicy rury etc. 2. Materiał rur... temat rzeka... 3. Ukladanie podłogowki pod prysznicami, wannami... właściwe 2 możliwości- tak lub nie, a pobudza do rozmowy... bo chcemy mieć np. Brodzik ciepły, czy temat syfonu... Ale jak spojrzymy na pomieszczenia kuchenne to po co ogrzewać pod szafkami gdzie ciepło nie będzie oddawane do pomieszczenia bezpośrednio? Temat dyskusyjny.... 4. Połączenia rur w podłodze- temat ważny. Generalnie skoro wykonywane, stosowane są systemowe rozwiązania to warto spojrzeć czy dany producent ma na taka okoliczność sugestie jak naprawić takie coś... pozostaje zawsze temat czy inwestor powinien wiedzieć, że były robione naprawy, poprawki w instalacji (wiem, wiem, we wszystkim mogą się stać takie rzeczy i nikt inwestora nie informuje, ale ja jako inwestor chciałbym wiedzieć gdyż np. w przypadku 3 napraw na jednym obiegu wolę aby rurę położyć od nowa).
W zasadzie pełna zgoda poza jedną jeszcze rzeczą. Jak ktoś robi podłogówkę latami i tylko w domach jednorodzinnych ( nic większego), robi sobie projekt na kolanie , a moc podłogi wyliczamy na ścianie ( wystarczy znać kubaturę i izolacje na ścianach zewnętrznych oraz czy sufit to podłoga poddasza i tyle. Są gotowe wzory do wyliczania zapotrzebowania pomieszczeń na ciepło .Nikt nie ma dwóch szarych komórek, żeby nie obliczyć sobie podstawowych rzeczy. Długość pętli do 100m max ( ja robię 90max , żeby nie męczyć pomp), a od regulacji przepływu mamy przecież rotametry. Robienie projektu u architekta, albo w firmie w celu wykonania ogrzewania podłogowego w pięciu, sześciu pomieszczeniach, to przerost formy nad treścią. Moje zdanie jest takie, jak masz do 10 pętli, nie ma sensu uruchamiać projektanta. Jak masz większą robotę, warto mieć podkładkę w postaci zdjęć na każdym etapie budowy i projekt dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Poza tym rurki w kuchni pod szafkami układamy zawsze, ale to zawsze, ze względu na możliwość wystąpienia wilgoci. Szczególnie jeśli ściana do której przylegają szafki to ściana zewnętrzna. W wypadku kuchni w środku pomieszczenia wystarczy puścić ze dwie rurki pod szafkami co 30 cm.
@@pawelp1431 ja mam kupiłem do firmy mirkę handy kit i robi robotę, 150 zł ale warta swojej ceny, ani gram kurzu nie leci, lekka paca plus rura 4 m również lekka, wygodnie się pracuje i czysto.polecam, towar jak dla mnie bezcenny i nie jest to tylko moja opinia. papiery dostepne na all
No wlasnie tu jest zawsze problem czy lepiej wyprostowac i zostawic rurke z zalamaniem jej struktury. Czy wstawic zlaczke. A jesli juz to tylko zaprasowywana!
Krzysztof super materiał! Pytanie: czy po wykonanym zadaniu możesz podawać jaka jest wartość rynkowa wykonanej pracy, tzn gdy kończysz odcinek o ogrzewaniu podłogowym lub o całej hydraulice wyceniasz szacunkowo ile inwestor musiałby zapłacić za taką usługę. Nie chodzi mi o stawki w twojej firmie, ale o ogólną informację jaki jest szacunkowy koszt wykonania usługi, którą prezentujesz. Pozdrawiam, tak trzymaj!
Kręci Pan bardzo dobre filmy. Jest Pan szczery i poczciwy 🙂 Szacunek również za odwagę dzielenia się relacją ze swojej pracy. P.s. Czy można skręcać rurę w betonowej posadzce. Czy rurka nie powinna być w jednym kawałku, a w przypadku jej uszkodzenia, wymieniona na nową? Widziałem już wykuwane z betonu złączki, które po latach zaczęły puszczać wodę i plama pojawiała się kondygnację niżej. P.s. 2 Szczere gratulacje i szacunek za dobrą pracę okazaną w materiale wideo! Uważam, że byłby Pan dobrym nauczycielem w szkole 🙂 Bardzo dobrze się Pana słucha.
mile widziane, jeśli te rury są pex-c pex-a, to można je naprawić za pomocą suszarki budowlanej. spróbuj na osobnym zagięciu. Przepraszam, mój polski przez google
Z tego co wiem, te rury mają pamięć kształtu. Nie przełamałem nigdy rury na układanej pętli ( do tak ostrych łuków używam listwy )ale robiłem próby przełamania na kawałkach, po rozprostowaniu nagrałem rurę do ok 140 ⁰C i rura wróciła do stanu pierwotnego.
Co do sprawy braku miejsca na sterownik siłownika, sprawę możesz łatwo w hermetycznej puszce zrealizować, jeżeli sterowanie 230V to N wszystkie razem i L wszystkie razem, plus przewód sterujący razem z drugim przewodem od siłownika. Pozdrawiam
@@MBserwis to jak kiedyś tobie ktoś tak zrobi i z czasem pocieknie to pogadamy. W sumie to nie pogadamy bo pewnie mieszkanie 30m² a kredycie na 30 lat. Skoro nikogo to nie obchodzi to po co się odzywasz. Jakoś więcej osób też jest tego zdania co ja. Zero merytoryki.
Mufki zazwyczaj mają minimum 10lat gwarancji przy odpowiedniej instalacji i umiejętnym sprasowaniu powinno być wszystko dobrze , po to się robi test szczelności przed betonem by mieć pewność.
Witaj Krzysztofie rozumiem, że w 21:26 kibelek montujesz kompaktowy?, bo pewnie przemyślałem już kwestie zachowania odległości jaka winna być wymagana przy montażu stopek zestawu stelaż podtynkowego. My pod wannę i przyrznic dajemy podłogówkę w uzgodnieniu z klientem, pod szafki kuchenne i np komandory w garderobach rekomendujemy odstąpienie od pakowana rurek. Rozkład rur wg projektu jeżeli jest, jak nie ma z doświadczenia pokoje dzielone na sekcje - rozkład rur co 15,jednak strefy brzegowe przy oknach balkonowych, drzwiach co 10 cm w odległości 2/3 wysokości okna zależy od powierzchni niedogrzewki. Ogólnie nie Żałujesz zszywek :) dzięki za odcinek lubie Twoje filmy
Żałuję że nie zrobiłem podłogówki pod wanną i prysznicem w mieszkaniu w którym aktualnie mieszkam, w nowo budowanym domu już będzie wszędzie. Rurę własnie kupiłem pert evoh pert więc film dla mnie akurat na czasie
Panie Krzysztofie, świetna robota. P.s Tacker " no name" to Tacker firmy Kotar, spinki na drucie również firmy Kotar. Pracuję z takim , a spinek używam tylko na drucie. Pozdrawiam
U mnie majstry na budowie, a są to moi znajomi rozwijali podłogówkę zalaną ciepłą wodą, mają do tego piec na elektrykę. Pytałem dlaczego tak i wytłumaczono mi że to właśnie po to, żeby uniknąć przewężeń na zaokrągleniach, które dalej powodują zmniejszenia przepływów i działanie samej podłogówki i tak jest ponoć zgodnie ze sztuką.
Cześć, też mam podobne doświadczenia odnośne spinek z taśmą klejącą. Capricorn jest jeszcze OK ale jakieś inne to już katorga w pracy a jeszcze jak taśma zawilgotnieje to już tylko k... lecą. Ja używam tackera Capricorn i dedykowane spinki ale łączone zgrzewem. Dokładna nazwa to "Spinka długości 50mm pakiet zgrzewany". Spróbuj, polecam. No cóż złamanie rury się zdarza. Szczególnie gdy rutyna wskakuje i jeszcze łamiesz nogą. Witaj w klubie :)
to się nazywa "strefa brzegowa" ściany mają inny współczynnik przenikania ciepła a okno ma inny. Zawsze przy dużych szkleniach robi się strefy brzegowe, czyli zagęszcza się rurki.
Pod prysznicem bym nie dawał. Będzie szybciej parowała woda z syfonu i może śmierdzieć. To nie mit, jeżeli to druga łazienka to czasem prysznic nie używany często.
Podłogówka pod wanną, czy prysznicem to nie jest głupi pomysł. Ewentualna zalegająca woda wysycha i sylikon nie zarasta grzybem, jak dziecko nie postrzata po kąpieli to nie śmierdzi ;)
Promień zagięcia masz w specyfikacji rury, zazwyczaj jest 5 średnic zewnętrznej rury, ale widziałem 6. Jak długie pętlę? Pisz długości na kolektorach. Za nadmiar użytej rury płaci klient? Jakbym miałbym robić łączenie w podłogówce to tylko REHAU, bo kilka lat temu sprawdzałem to tylko ten producent dawał 10 lat gwarancji na łączenia (nie rurę) do kwoty na 1mlnPLN na szkody. Może już inni producenci poszli w ślad, nie sprawdzałem. Jak chcesz robić podłogowki masz linki ze wskazówkami. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=www.rehau.com/downloads/257932/informacja-techniczna-ogrzewanie-i-ch%25C5%2582odzenie-p%25C5%2582aszczyznowe.pdf&ved=2ahUKEwjwh92E787wAhVlA2MBHajiDYEQFjAAegQIBBAC&usg=AOvVaw040te5IsK2smITqOP2skMT www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=pl.giacomini.com/sites/giacomini.pl/files/Folder_Ogrzewanie_Pod%25C5%2582ogowe.pdf&ved=2ahUKEwiX-pHw887wAhUsAWMBHexQCl8QFjAIegQIDhAC&usg=AOvVaw3KfD_5NYS8NA5J1Ad2RehC Hydraulik spierdolił podłogówke dla szwagra. Mówiłem mu że to nie będzie działać, a on odpowiedział: "To fachowiec, wie co robi. Nie będę się mu wpierdalał." Skończyło się w sądzie, bo hydraulik nie mógł naprawić. Biegły pokazał wszystkie błędy i w fakturach znalazł rzeczy doliczone na kwotę 3,2tysPLN w ogóle nie pasujące do tego systemu. Dobrze że szwagier miał zdjęcia zrobione przed zrobieniem posadzki. Teraz cała podłoga do skucia (cały parter + łazienka na piętrze), demontaż kuchni i łazienek, nowa instalacja i odmalowanie na koszt hydraulika. Ale za nerwy i cały ten bałagan przy naprawie hydraulik nie zapłaci. Pozdrawiam.
dziś przy układaniu podłogówki za mocno zgiąłem rurę, wizualnie prawie nic nie widać, nie została złamana lecz przygięta. czy wymienić taka pętle czy zostawić. rura wavin zielona
jedna uwaga panie majster. zdaje mi sie ze nie robi sie rur tuz pod sciana bo w wiekszosci przypadkow cos tam stoi ogrzewa sie meble. poco? przy oknach tarasowch rozumim ale przy zwyklej scianie to troche bezsensu.
Widzę kilka błędów: 1. Zbyt blisko ścian poprowadzone rury. Miejscami rura wręcz dotyka do taśmy dylatacyjnej. Rura musi być oddalona minimum 5cm od krawędzi wylewki. 2. Rura dotyka narożników ścian w wejściach. 3. Przy stelażu ubikacji rura poprowadzona dokładnie w miejscu mocowania stóp stelarza. 4. Stanowcza większość sterowań podłogówką pracuje na 230V. Przewód UTP jest tutaj nieporozumieniem. Poza tym przy pompach ciepła nie stosuje się sterowania sterownikami pokojowymi i siłownikami na rozdzielaczu. W tym przypadku tylko i wyłącznie regulacja krzywą grzewczą i rotametrami. Ale warto przynajmniej doprowadzić zasilanie 230V do rozdzialacza dla zasilania listew sterujących. O ile są systemy radiowe listew, które komunikują się z regulatorami pokojowymi radiowo o tyle nie da się doprowadzić zasilania 230V bezprzewodowo. 5. Brak stref brzegowych. Strefy brzegowe tworzy się ok. 0,5-1 m od ścian zewnętrznych oraz przeszkleń typu drzwi balkonowe czy tarasowe. W tych strefach, rury się zagęszcza, aby zrównoważyć większe starty ciepła od scian zewnętrznych oraz przeszkleń. 6. Podczas rozwijania rury, ocierasz nią o ścianę. Czasami wystarczy mocniej docisnąć narożnika ściany, aby później rura się załamała na podłodze w trakcie jej wyginania. 7. Łazienki bezwzględnie należy układać gęściej niż pozostałe pomieszczenia, ponieważ tutaj temperatury projektowe są najwyższe, a spora część podłogi grzewczej jeszcze odchodzi np. miejsce ubikacji, wanny. Bywa, że trzeba taką łązienkę dogrzać ścianą grzewczą. Jeszcze Ci podpowiem. Ten drugi taker to także Capricorn. Po nałożeniu klipsów z papierem na prowadnicę takera, papier trzeba odklejać, bo taker będzie się zacinał. Ponadto do każdej partii klipsów trzeba wyregulować taker tą śrubą z nakrętką kontrującą. Podziwiam Cię, że męczysz się samemu. Ja preferuję 3-4 osoby. Jedna osoba układa rurę, druga idzie za tą pierwszą z takerem i przypina rurę. Trzecia osoba rozwija rurę z rozwijaka i pilnuje aby rura się nie zapętliła i nie ocierała o ściany. Czwarta osoba nabija takery. Co najmniej 2 szt. na zmianę muszą być. Wtedy dom 200m2 układa się w 2 dniówki tzn. układanie styropianu oraz rur. Co do odpływów liniowych to są takie, które mają dodatkowe zabezpieczenie po odparowaniu wody.
@@kamil9848 kurz z grz jjikoe unosi się do 45 cm ok.lecz z podlogowki jest go dużo więcej i jest wysoko. Nie wie. Jak to fachowo powiedzieć. Jedno jest pewne alergicy ciężko znosza ogrzewanie podłogowe.
@@bastekthyssen3375 a przy grzejnikach to kurz co robi? Konwekcja wymysza ruch powietrza (i tego co w nim się znajduje) podłoga rozgrzewa się równomiernie więc nie ma ruch powietrza. Gdzie czernieją ściany? Nad grzejnikiem czy na ścianach prze podłogówce? Kurz nagrzany do temp powiedzmy 30°C nie zyskuje zdolności do lewitacji! To kolejny mit. Kiedyś głoszono że kurz unosi się na wysokości ok1m teraz słyszę że obniżył loty do 40cm. Sprawdź która wysokość jest właściwa w słoneczny dzień przeprowadź obserwację pomieszczenia czy utworzy się klinosfera z kurzu🤣. Nawet lekarze mogą ulegać ludowym opowieścią!
@@remont4you Standard to 10 ...15 cm... zależy jakie odległości od rozdzielacza... żeby zbyt duże obwody nie wychodziły. A ten Pan ma ewidentnie nie równo pod sufitem.
@@remont4you Standard wypromowany przez dystrybutorów podłogówki i hydraulików. Bez uzasadnienia technicznego (termicznego). Do ogrzania nowo budowanych domów wystarczy rozstaw 20+ cm przy zapewnieniu ekonomicznej pracy kotła kondensacyjnego w największe mrozy. Podłogówka z rozstawem 10cm ma moc grzewczą ponad 100W/m2, a dzisiejsze budynki potrzebują ~50W/m2 przy -20'C na zewnątrz.
Kładzenie rury przy taśmie brzegowej niemal na dotyk to błąd, który nie powinien mieć miejsca. Rury układamy min. 20cm od ściany. Bo co ty tu grzejesz, taśmę? Złączkę potem trzeba "ukryć" w peszlu, lub w otulinie. A na dylatacjach pozakładać kawałki peszli ( np. w drzwiach).
Nie zostawiasz miejsca na stelaż do kibelka? Nie boisz się że puźniej przewiercisz rurę przy montażu? Robiłeś na rurze Kan blue floor? Bardzo miło ją się rozkłada
Cześć. Proszę cię o poradę, co zrobić z krawędzią antresoli. Na filmie widzę że masz to zadeskowane. Mam antresolę i kawałek stropu nad schodami, wiadomo że na to muszę położyć styropian, podłogówkę no i wylać wylewkę. Czy ten fragment należy przemurować do wysokości styropianu a wylewka ma zostać nadlana na tą podmurówkę ?
Warto się trzymać swoich wypróbowanych producentów z zaprzyjaźnionych hurtowni (ten plus jest teraz wszędzie modny) no ale Influencer'zy rządzą się innymi prawami ;)
Czesc, mozesz powiedziec jaka jest twoja granica wielkosci pomieszczenia (m2)gdzie mozna dac jedna petle a gdzie trzeba dac juz dwie pentle? Pozdrawiam
Cześć, przy zagęszczeniu rur co 10cm jest to powierzchnia 10-12m2 a raczej długość całej pętli nie może przekraczać 120mb. Czyli może to być np. pokój 11m2 + długość przyłącza 5m zasilanie + 5m powrót. Ale lepiej robić pętle około 80mb. Im dłuższa pętla tym niższa musi być temperatura zasilania: przy 120mb max 42stC, przy 80mb nawet 55stC (najlepiej około 45stC).
@@MB-bs2tf Temperatura zasilania i gęstość rur przekładają się na moc grzewczą całej płyty. Poniżej przykłady. Założenie dla rura fi16, posadzka cementowa o współczynniku przewodzenia 0,1 m2*K/W czyli tzw. projektowym: Przykład A -Temp. zasilania 40 stopni C rozstaw rur 15cm = moc 49 W/m2 Przykład B - Temp. zasilania 40 stopni C rozstaw rur 10cm = moc 54 W/m2 Czyli w przykładzie B mamy 10% większą moc grzewczą naszej podłogówki i nieco większe przepływy...
Bardzo ładnie to wszystko wyszło. A chciałem jeszcze zapytać jak dokładnie obliczasz ile rurki max można dać na pętlę jeśli można wiedzieć? Bo się przymierzam do tego etapu właśnie.
Każdemu zdążą się rozlać kawę 😁😁 mam pytanie o praskę do tej pękniętej rury, na pierwszym filmie o zaciskarkach do pieca, pokazałeś taka mała poręczną praskę, jaki producent?? Jaka możesz polecić praskę do pieca, ale z niższej półki niż rems, słyszałeś może coś o Yato? Podobno kamienie nie pasują i trzeba je przerabiać, system U czy TH byś polecił??
Hej jak poradzić sobie z ogrzewaniem podłogowym jeśli jest różnica poziomów tzn. na piętrze w pralni która jest nad garażem podłoga jest -20 cm. Jak tam najlepiej podejść z rurkami, rozdzielacz będzie w pomieszczeniu obok w łazience. Ten sam problem jest na parterze w garażu jest - 20 cm. Nie chce grzejników 100% podłogówka
Materiał super fajnie się oglądało to po pierwsze a po drugie mam pytanie ile poszło uchwytów do mocowania pexa i jedna pętla na jaką powierzchnię czy Pana zdaniem gdy mam pokój 9.5 M2 to dwie pętle czy jedna starczy
Mam pytanie czy w pomieszczeniu kuchennym ma sens układać podłogowke pod meblami kuchennymi czy to mizerna oszczędność i lepiej dać na całym pomieszczeniu ???
A dlaczego nikt nie robi podłogówki na system Rehau jak na kanale LC Latos ? Nie znam się, ale ten system wydaje mi się najprostszy i najszybszy bo odchodzi takerowanie tylko wpinanie rurek w gotowe uchwyty, chodzi o cenę ?
Robiłem trochę na Rehau. U siebie również część podłogi. Nikt nie chce na tym robić bo najzwyczajniej cena rury zabija😉ale kiedyś był wszędzie tylko Rehau.
Witaj będę robił w moim domu podłogowe ogrzewanie salon 34m2 czy dobrym pomysłem będzie zrobić 4 sekcje rostaw co 15cm ? Przy oknach i ścianie co 10cm ? Czy całość jechać 10cm. Pozdrawiam
Tak, ale to zależy od samej rury, bo jedne są sztywniejsze, inne mniej. Te sztywniejsze później mocno prężą. Przy półsuchym jastrychu to może nie problem, ale przy płynnym już tak.
Szacun, że to pokazałeś... Prawdziwy majster pokazuje jak jest, również błędy... Tamto zagięcie naprawisz i bez spiny... Pozdro Krzysiek, super robota🙂
Witam. Jak naprawić zagięcie na rurze? U mnie nie jest zbyt duże ale tak czy siak chciałbym to zniwelować a nie wiem za bardzo jak to zrobić żeby nic nie zepsuć .
Robota bardzo dobra. Bez kompleksów możesz być konkurencją dla wielu hydraulików. Ale - ja jednak bym wymienił załamaną rurkę na nową.
Pozdro
Film ciekawy i dobrze, że można coś zobaczyć, posłuchać. Zapewne nie zawsze wszyscy będą się ze sobą zgadzać, bo kilka tematów jest do rozwinięcia, może wyjaśnienia...
1. Projekt powinien być robiony. W projekcie mamy info jaka średnica, jaka długość wezownicy, odległości pomiędzy orurowaniami ile stref itd. Czemu? Nie kładzie się podłogowki bo tyle wchodzi rury... czy montujac grzejnik to kupujesz pod szerokośc okna (może kiedyś tak robiono)? Czy montujesz grzejnik 600W czy 1500W? Od czego to zależy? To samo z podłogowka. Trzeba wiedzieć ile chcemy W dostarczyć do pomieszczenia - więc obliczenia zapotrzebowania ciepła powinno się wykonywać.... A potem zaprojektować ilość m dla danej średnicy rury etc.
2. Materiał rur... temat rzeka...
3. Ukladanie podłogowki pod prysznicami, wannami... właściwe 2 możliwości- tak lub nie, a pobudza do rozmowy... bo chcemy mieć np. Brodzik ciepły, czy temat syfonu... Ale jak spojrzymy na pomieszczenia kuchenne to po co ogrzewać pod szafkami gdzie ciepło nie będzie oddawane do pomieszczenia bezpośrednio? Temat dyskusyjny....
4. Połączenia rur w podłodze- temat ważny. Generalnie skoro wykonywane, stosowane są systemowe rozwiązania to warto spojrzeć czy dany producent ma na taka okoliczność sugestie jak naprawić takie coś... pozostaje zawsze temat czy inwestor powinien wiedzieć, że były robione naprawy, poprawki w instalacji (wiem, wiem, we wszystkim mogą się stać takie rzeczy i nikt inwestora nie informuje, ale ja jako inwestor chciałbym wiedzieć gdyż np. w przypadku 3 napraw na jednym obiegu wolę aby rurę położyć od nowa).
W zasadzie pełna zgoda poza jedną jeszcze rzeczą. Jak ktoś robi podłogówkę latami i tylko w domach jednorodzinnych ( nic większego), robi sobie projekt na kolanie , a moc podłogi wyliczamy na ścianie ( wystarczy znać kubaturę i izolacje na ścianach zewnętrznych oraz czy sufit to podłoga poddasza i tyle. Są gotowe wzory do wyliczania zapotrzebowania pomieszczeń na ciepło .Nikt nie ma dwóch szarych komórek, żeby nie obliczyć sobie podstawowych rzeczy. Długość pętli do 100m max ( ja robię 90max , żeby nie męczyć pomp), a od regulacji przepływu mamy przecież rotametry. Robienie projektu u architekta, albo w firmie w celu wykonania ogrzewania podłogowego w pięciu, sześciu pomieszczeniach, to przerost formy nad treścią. Moje zdanie jest takie, jak masz do 10 pętli, nie ma sensu uruchamiać projektanta. Jak masz większą robotę, warto mieć podkładkę w postaci zdjęć na każdym etapie budowy i projekt dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Poza tym rurki w kuchni pod szafkami układamy zawsze, ale to zawsze, ze względu na możliwość wystąpienia wilgoci. Szczególnie jeśli ściana do której przylegają szafki to ściana zewnętrzna. W wypadku kuchni w środku pomieszczenia wystarczy puścić ze dwie rurki pod szafkami co 30 cm.
@@robertkalinowski9413 tu chyba nie było liczone nawet na kolanie, wszędzie co 10cm ...😆
Dobrym patentem jest doprowadzony kabel w peszlu. Oczywiście bez załamań - wtedy w razie konieczności można wymienić kabel na właściwy.
Pozdrawiam i szanuję przyznanie się do błędu.
0:40 widzę kawka jednak wylana xD
Siema Krzysiek.Jak zwykle bardzo fajny, dobrze pomyslany filmik.Gotowy instruktarz dla innych.Dzieki.
Bardzo przyjemnie się ogląda Twoje filmy
Wczoraj widziałem cię w Porcie miałem podejść i przybić piątkę bo super robotę robisz ale byłeś z rodziną, pozdrawiam trzymaj sie
Ten jak se kolegów szuka 😝😝😝
Trzeba było podbić ;) to my mi żona uwierzyła że mnie
Ludzie rozpoznają w publicznych miejscach 😂
A ja maroibudowlanca wczoraj spotkałem
@@remont4you Pożyczyłeś może od Maria Mirkę do testów :) ?
@@pawelp1431 ja mam kupiłem do firmy mirkę handy kit i robi robotę, 150 zł ale warta swojej ceny, ani gram kurzu nie leci, lekka paca plus rura 4 m również lekka, wygodnie się pracuje i czysto.polecam, towar jak dla mnie bezcenny i nie jest to tylko moja opinia. papiery dostepne na all
Gorsza wtopa to wylana kawa wyprostuj rurkę ułóż w większy łuk nie łącz w posadzce uwierz ale ułożyłem hektary podłogówek
No wlasnie tu jest zawsze problem czy lepiej wyprostowac i zostawic rurke z zalamaniem jej struktury. Czy wstawic zlaczke. A jesli juz to tylko zaprasowywana!
Chciałabym tylko takie błędy popełniać. Miło się oglądało. Pozdrawiam.
Krzysztof super materiał! Pytanie: czy po wykonanym zadaniu możesz podawać jaka jest wartość rynkowa wykonanej pracy, tzn gdy kończysz odcinek o ogrzewaniu podłogowym lub o całej hydraulice wyceniasz szacunkowo ile inwestor musiałby zapłacić za taką usługę. Nie chodzi mi o stawki w twojej firmie, ale o ogólną informację jaki jest szacunkowy koszt wykonania usługi, którą prezentujesz. Pozdrawiam, tak trzymaj!
Kręci Pan bardzo dobre filmy. Jest Pan szczery i poczciwy 🙂
Szacunek również za odwagę dzielenia się relacją ze swojej pracy.
P.s. Czy można skręcać rurę w betonowej posadzce. Czy rurka nie powinna być w jednym kawałku, a w przypadku jej uszkodzenia, wymieniona na nową?
Widziałem już wykuwane z betonu złączki, które po latach zaczęły puszczać wodę i plama pojawiała się kondygnację niżej.
P.s. 2 Szczere gratulacje i szacunek za dobrą pracę okazaną w materiale wideo!
Uważam, że byłby Pan dobrym nauczycielem w szkole 🙂 Bardzo dobrze się Pana słucha.
mile widziane, jeśli te rury są pex-c pex-a, to można je naprawić za pomocą suszarki budowlanej. spróbuj na osobnym zagięciu. Przepraszam, mój polski przez google
Super fachowiec 👍ciężko dzisiaj z takimi fachowcami zwłaszcza hydraulikiem. Pozdrawiam
Z tego co wiem, te rury mają pamięć kształtu. Nie przełamałem nigdy rury na układanej pętli ( do tak ostrych łuków używam listwy )ale robiłem próby przełamania na kawałkach, po rozprostowaniu nagrałem rurę do ok 140 ⁰C i rura wróciła do stanu pierwotnego.
Mega robota, jak zwykle wyczerpująco i rzeczowo !!!!! Pozdrawiam Byku !!!
Ok podstawa to samokrytyka a i dobrze ze pokazane jakie błedy mogą sie zdazyc oraz jak je poprawic
Carpicorn ma też zszywki białe zgrzewane, bardzo dobra jakość i taker aż tak się nie blokuje jak na tych klejonych taśmą. Pozdrawiam
Ekstra, dzięki za materiał. Pozdrawiam!
Kawka z tego kubka to musi smakować mmm! ☺️
Co do sprawy braku miejsca na sterownik siłownika, sprawę możesz łatwo w hermetycznej puszce zrealizować, jeżeli sterowanie 230V to N wszystkie razem i L wszystkie razem, plus przewód sterujący razem z drugim przewodem od siłownika. Pozdrawiam
Nie no ominięty statyw ubawiłem się do łez. Super
😂😂
A ja bym chyba dla pewności wolał wymienić cała pentle zamiast łatać.
Hahaha
@@tomekosial1070 dużo wniósł twój komentarz. Taki merytoryczny.
A ja bym..... to ty byś i nic więcej. Nikogo to nie interesuje
@@MBserwis to jak kiedyś tobie ktoś tak zrobi i z czasem pocieknie to pogadamy. W sumie to nie pogadamy bo pewnie mieszkanie 30m² a kredycie na 30 lat. Skoro nikogo to nie obchodzi to po co się odzywasz. Jakoś więcej osób też jest tego zdania co ja. Zero merytoryki.
Mufki zazwyczaj mają minimum 10lat gwarancji przy odpowiedniej instalacji i umiejętnym sprasowaniu powinno być wszystko dobrze , po to się robi test szczelności przed betonem by mieć pewność.
Witaj Krzysztofie rozumiem, że w 21:26 kibelek montujesz kompaktowy?, bo pewnie przemyślałem już kwestie zachowania odległości jaka winna być wymagana przy montażu stopek zestawu stelaż podtynkowego. My pod wannę i przyrznic dajemy podłogówkę w uzgodnieniu z klientem, pod szafki kuchenne i np komandory w garderobach rekomendujemy odstąpienie od pakowana rurek. Rozkład rur wg projektu jeżeli jest, jak nie ma z doświadczenia pokoje dzielone na sekcje - rozkład rur co 15,jednak strefy brzegowe przy oknach balkonowych, drzwiach co 10 cm w odległości 2/3 wysokości okna zależy od powierzchni niedogrzewki. Ogólnie nie Żałujesz zszywek :) dzięki za odcinek lubie Twoje filmy
Krzychu zrób krótki filmik (nawet 1-2 minutowy) z naprawy załamania. Przyda się dla potomnych. Pozdro !
Żałuję że nie zrobiłem podłogówki pod wanną i prysznicem w mieszkaniu w którym aktualnie mieszkam, w nowo budowanym domu już będzie wszędzie. Rurę własnie kupiłem pert evoh pert więc film dla mnie akurat na czasie
Panie Krzysztofie, świetna robota. P.s Tacker " no name" to Tacker firmy Kotar, spinki na drucie również firmy Kotar. Pracuję z takim , a spinek używam tylko na drucie. Pozdrawiam
U mnie majstry na budowie, a są to moi znajomi rozwijali podłogówkę zalaną ciepłą wodą, mają do tego piec na elektrykę. Pytałem dlaczego tak i wytłumaczono mi że to właśnie po to, żeby uniknąć przewężeń na zaokrągleniach, które dalej powodują zmniejszenia przepływów i działanie samej podłogówki i tak jest ponoć zgodnie ze sztuką.
Naprawdę klasa.. super to wyszło!
wydajw mi sie ze mega szybko sie uwinoles w pojedynke szacun
Cześć, też mam podobne doświadczenia odnośne spinek z taśmą klejącą. Capricorn jest jeszcze OK ale jakieś inne to już katorga w pracy a jeszcze jak taśma zawilgotnieje to już tylko k... lecą. Ja używam tackera Capricorn i dedykowane spinki ale łączone zgrzewem. Dokładna nazwa to "Spinka długości 50mm pakiet zgrzewany". Spróbuj, polecam.
No cóż złamanie rury się zdarza. Szczególnie gdy rutyna wskakuje i jeszcze łamiesz nogą. Witaj w klubie :)
Super robota 🙂
Wszystko było by dobrze jak byś sobie to przemierzyl i zrobił równe odległości pomiędzy rurami. Czasami masz co 5 niechlujnie to wygląda.
Nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. Świetna robota. Zastanawia mnie, czy rurki nie są zbyt blisko okien? Pozdrawiam
to się nazywa "strefa brzegowa" ściany mają inny współczynnik przenikania ciepła a okno ma inny. Zawsze przy dużych szkleniach robi się strefy brzegowe, czyli zagęszcza się rurki.
bardzo ładnie zrobione, pozdrawiam! :)
Łapka w górę ale nad estetyka trzeba jeszcze popracować 😉
Komentarz dla zasięgu. Kolejne świetne wideo!
Pod prysznicem bym nie dawał. Będzie szybciej parowała woda z syfonu i może śmierdzieć. To nie mit, jeżeli to druga łazienka to czasem prysznic nie używany często.
I stelaż wc wkręcamy w rurki. Myśleć!
Wbijamy w styropian patyczki od szaszłyków w obok rurek i po problemie.
Super 👍👍👍👍👍👍👍👍
Jest moc !!
Przy takiej bliskości rurek spokojnie możesz robić większe łuki. Mimo to jestem zwolennikiem alupeksu.
Podłogówka pod wanną, czy prysznicem to nie jest głupi pomysł. Ewentualna zalegająca woda wysycha i sylikon nie zarasta grzybem, jak dziecko nie postrzata po kąpieli to nie śmierdzi ;)
Jak jest wszystko zrobione zgodnie ze sztuką to nie ma sensu
Mam podłogówkę pod odpływem liniowym ;)
Myśmy po 10 latach dorabiali w lazięce prysznic z liniówką ;) podłogówka już była.
Polecam Ci te same spinki ale białe zgrzewane z capricorna , nie beda Ci sie tak zacinac w tackerze :)
Ta rozlana kawa to znak :)
Tez bym nie łączył rurki w podłodze.
Zjebalo sie - trudno, kładłbym nową zanim sie to zemści za jakiś czas...
Barrrrrrrrdzo dobra robota Panie kierowniku :)
Dobra robota, szacun że pokazałeś załamanie !!! Jak tam budowa tego domu robicie czy plany się zmieniły ?
Dziś zaczynamy
@@remont4you No to jdziemy ! Pozdro
Kawa na ławe.siema, dobrego tygodnia.
Krzychu no nic tylko niebieska rura by ode mnie siadła idealnie i byłaby naprawdę niebieska podłoga :)
A No właśnie ... a tak to zjebalem ...😂
@@remont4you poprawisz się:)
Uwielbiam Pana filmy!
dycha od ściany na przyszłość. te spinki klejone fakt zacinają się na to załamanie to raczej kolanko by się zdało
Powodzenia przy montażu zestawu podtynkowego
Piękna robota 💪
Promień zagięcia masz w specyfikacji rury, zazwyczaj jest 5 średnic zewnętrznej rury, ale widziałem 6.
Jak długie pętlę? Pisz długości na kolektorach.
Za nadmiar użytej rury płaci klient?
Jakbym miałbym robić łączenie w podłogówce to tylko REHAU, bo kilka lat temu sprawdzałem to tylko ten producent dawał 10 lat gwarancji na łączenia (nie rurę) do kwoty na 1mlnPLN na szkody. Może już inni producenci poszli w ślad, nie sprawdzałem.
Jak chcesz robić podłogowki masz linki ze wskazówkami.
www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=www.rehau.com/downloads/257932/informacja-techniczna-ogrzewanie-i-ch%25C5%2582odzenie-p%25C5%2582aszczyznowe.pdf&ved=2ahUKEwjwh92E787wAhVlA2MBHajiDYEQFjAAegQIBBAC&usg=AOvVaw040te5IsK2smITqOP2skMT
www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=pl.giacomini.com/sites/giacomini.pl/files/Folder_Ogrzewanie_Pod%25C5%2582ogowe.pdf&ved=2ahUKEwiX-pHw887wAhUsAWMBHexQCl8QFjAIegQIDhAC&usg=AOvVaw3KfD_5NYS8NA5J1Ad2RehC
Hydraulik spierdolił podłogówke dla szwagra. Mówiłem mu że to nie będzie działać, a on odpowiedział: "To fachowiec, wie co robi. Nie będę się mu wpierdalał." Skończyło się w sądzie, bo hydraulik nie mógł naprawić. Biegły pokazał wszystkie błędy i w fakturach znalazł rzeczy doliczone na kwotę 3,2tysPLN w ogóle nie pasujące do tego systemu. Dobrze że szwagier miał zdjęcia zrobione przed zrobieniem posadzki. Teraz cała podłoga do skucia (cały parter + łazienka na piętrze), demontaż kuchni i łazienek, nowa instalacja i odmalowanie na koszt hydraulika. Ale za nerwy i cały ten bałagan przy naprawie hydraulik nie zapłaci.
Pozdrawiam.
dobra robota pozdrawiam
Ja wymieniam całą pętle a tą wykorzystam jak krótki obieg jest Pozdrawiam
Polecam białe klipsy capricorn zgrzewane ze sobą, dużo lżej odrywają się a zarazem wbijają w styropian.
dziś przy układaniu podłogówki za mocno zgiąłem rurę, wizualnie prawie nic nie widać, nie została złamana lecz przygięta. czy wymienić taka pętle czy zostawić. rura wavin zielona
Komentarz dla statystyk i Bujamy w górę ;) ps. Dobra robota 😉
jeśli chodzi o tacera to ten tacer jest ciężki ipo 8 godzinach daje do rąk nie polecam wgh. i trzymajcie sie go z daleka
jedna uwaga panie majster. zdaje mi sie ze nie robi sie rur tuz pod sciana bo w wiekszosci przypadkow cos tam stoi ogrzewa sie meble. poco? przy oknach tarasowch rozumim ale przy zwyklej scianie to troche bezsensu.
Widzę kilka błędów:
1. Zbyt blisko ścian poprowadzone rury. Miejscami rura wręcz dotyka do taśmy dylatacyjnej. Rura musi być oddalona minimum 5cm od krawędzi wylewki.
2. Rura dotyka narożników ścian w wejściach.
3. Przy stelażu ubikacji rura poprowadzona dokładnie w miejscu mocowania stóp stelarza.
4. Stanowcza większość sterowań podłogówką pracuje na 230V. Przewód UTP jest tutaj nieporozumieniem. Poza tym przy pompach ciepła nie stosuje się sterowania sterownikami pokojowymi i siłownikami na rozdzielaczu. W tym przypadku tylko i wyłącznie regulacja krzywą grzewczą i rotametrami. Ale warto przynajmniej doprowadzić zasilanie 230V do rozdzialacza dla zasilania listew sterujących. O ile są systemy radiowe listew, które komunikują się z regulatorami pokojowymi radiowo o tyle nie da się doprowadzić zasilania 230V bezprzewodowo.
5. Brak stref brzegowych. Strefy brzegowe tworzy się ok. 0,5-1 m od ścian zewnętrznych oraz przeszkleń typu drzwi balkonowe czy tarasowe. W tych strefach, rury się zagęszcza, aby zrównoważyć większe starty ciepła od scian zewnętrznych oraz przeszkleń.
6. Podczas rozwijania rury, ocierasz nią o ścianę. Czasami wystarczy mocniej docisnąć narożnika ściany, aby później rura się załamała na podłodze w trakcie jej wyginania.
7. Łazienki bezwzględnie należy układać gęściej niż pozostałe pomieszczenia, ponieważ tutaj temperatury projektowe są najwyższe, a spora część podłogi grzewczej jeszcze odchodzi np. miejsce ubikacji, wanny. Bywa, że trzeba taką łązienkę dogrzać ścianą grzewczą.
Jeszcze Ci podpowiem. Ten drugi taker to także Capricorn. Po nałożeniu klipsów z papierem na prowadnicę takera, papier trzeba odklejać, bo taker będzie się zacinał. Ponadto do każdej partii klipsów trzeba wyregulować taker tą śrubą z nakrętką kontrującą.
Podziwiam Cię, że męczysz się samemu. Ja preferuję 3-4 osoby. Jedna osoba układa rurę, druga idzie za tą pierwszą z takerem i przypina rurę. Trzecia osoba rozwija rurę z rozwijaka i pilnuje aby rura się nie zapętliła i nie ocierała o ściany. Czwarta osoba nabija takery. Co najmniej 2 szt. na zmianę muszą być. Wtedy dom 200m2 układa się w 2 dniówki tzn. układanie styropianu oraz rur.
Co do odpływów liniowych to są takie, które mają dodatkowe zabezpieczenie po odparowaniu wody.
Ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe dla człowieka. Miałem też robić ale rozmawiałem z pewnym lekarze i odradził.
jakieś sensowne argumenty przeciw?
@@kamil9848 kurz z grz jjikoe unosi się do 45 cm ok.lecz z podlogowki jest go dużo więcej i jest wysoko. Nie wie. Jak to fachowo powiedzieć. Jedno jest pewne alergicy ciężko znosza ogrzewanie podłogowe.
@@bastekthyssen3375 a przy grzejnikach to kurz co robi? Konwekcja wymysza ruch powietrza (i tego co w nim się znajduje) podłoga rozgrzewa się równomiernie więc nie ma ruch powietrza. Gdzie czernieją ściany? Nad grzejnikiem czy na ścianach prze podłogówce? Kurz nagrzany do temp powiedzmy 30°C nie zyskuje zdolności do lewitacji! To kolejny mit. Kiedyś głoszono że kurz unosi się na wysokości ok1m teraz słyszę że obniżył loty do 40cm. Sprawdź która wysokość jest właściwa w słoneczny dzień przeprowadź obserwację pomieszczenia czy utworzy się klinosfera z kurzu🤣. Nawet lekarze mogą ulegać ludowym opowieścią!
Siema ładnie robota idzie 👌
pozdrawiam👍
Super robota👍👍👍
Same kciuki w gore, ja zapytam jaki ma ses zakladania 2 cm od sciany
Żeby generować komentarze z pytaniem po co tak blisko ściany :)
Nowa praktyka układania rurek co 10 cm we wszystkich pomieszczeniach kwitnie w najlepsze. Trzeba doić inwestorów :(
Co?
Ty weź sobie koło i się puknij w czoło.
Wydaje mi się że autor pytania nie wie co mówi 🤷♂️
@@remont4you Standard to 10 ...15 cm... zależy jakie odległości od rozdzielacza... żeby zbyt duże obwody nie wychodziły. A ten Pan ma ewidentnie nie równo pod sufitem.
@@remont4you Standard wypromowany przez dystrybutorów podłogówki i hydraulików. Bez uzasadnienia technicznego (termicznego). Do ogrzania nowo budowanych domów wystarczy rozstaw 20+ cm przy zapewnieniu ekonomicznej pracy kotła kondensacyjnego w największe mrozy. Podłogówka z rozstawem 10cm ma moc grzewczą ponad 100W/m2, a dzisiejsze budynki potrzebują ~50W/m2 przy -20'C na zewnątrz.
Kładzenie rury przy taśmie brzegowej niemal na dotyk to błąd, który nie powinien mieć miejsca. Rury układamy min. 20cm od ściany. Bo co ty tu grzejesz, taśmę? Złączkę potem trzeba "ukryć" w peszlu, lub w otulinie. A na dylatacjach pozakładać kawałki peszli ( np. w drzwiach).
Świetna robota jak zawsze
Super robota👌😁👍
Mufka w jastrychu... Ręce opadają. Trzeba odżałować te 20 metrów rurki i zrobić bez łączeń w podłodze.
Poprawiłem to w następnym filmie jest pokazane
Dla zasięgu, Pozdrawiam
Wszystko jest ok to załamanie wystarczy rozprostowac i rurze nic nie będzie, trochę tych zszywek dałbym mniej
Nie wiedziałem, że da się te rurki uszkodzić.
Nie zostawiasz miejsca na stelaż do kibelka? Nie boisz się że puźniej przewiercisz rurę przy montażu? Robiłeś na rurze Kan blue floor? Bardzo miło ją się rozkłada
Cześć. Proszę cię o poradę, co zrobić z krawędzią antresoli. Na filmie widzę że masz to zadeskowane. Mam antresolę i kawałek stropu nad schodami, wiadomo że na to muszę położyć styropian, podłogówkę no i wylać wylewkę. Czy ten fragment należy przemurować do wysokości styropianu a wylewka ma zostać nadlana na tą podmurówkę ?
Najlepszy !!! Pozdrawiam
7 7 7 ale się majster uwinął ;)
Technika profesjonalna.
skąd takie przerwy między rurkami?
na pierwszym piętrze nie ma takich strat ciepła żeby robić przerwy 10cm.
Bardzo ładnie 👍👍👍👍👍
Złączka 17x17 czeka . Zapraszam.🙂 Jaromir
Będę :)
A co sądzisz o frezowaniu wylewki pod ogrzewanie podłogowe? Pozdrawiam
I znowu lokowanie produktu - kubek firmy remont4you :D - eehhh :D
Warto się trzymać swoich wypróbowanych producentów z zaprzyjaźnionych hurtowni (ten plus jest teraz wszędzie modny) no ale Influencer'zy rządzą się innymi prawami ;)
Dzięki za film
Witam robota jak zawsze mega aleee:)
-podłogówka pod miską ustępową po co ?:)
-ściany grzejemy żeby wilgoci nie było rozumiem ?:D
Czesc, mozesz powiedziec jaka jest twoja granica wielkosci pomieszczenia (m2)gdzie mozna dac jedna petle a gdzie trzeba dac juz dwie pentle? Pozdrawiam
Cześć, przy zagęszczeniu rur co 10cm jest to powierzchnia 10-12m2 a raczej długość całej pętli nie może przekraczać 120mb. Czyli może to być np. pokój 11m2 + długość przyłącza 5m zasilanie + 5m powrót. Ale lepiej robić pętle około 80mb. Im dłuższa pętla tym niższa musi być temperatura zasilania: przy 120mb max 42stC, przy 80mb nawet 55stC (najlepiej około 45stC).
Dzieki bardzo, bardzo pomocne informacje, bede musial ogarnac jakis program zeby miec pewnosc ze pentle nie beda za dlugie
@@admier777 Z tymi temperaturami to rozumiem, że chodzi o rozszerzalność..? Innej zależności nie widzę...
@@MB-bs2tf Temperatura zasilania i gęstość rur przekładają się na moc grzewczą całej płyty. Poniżej przykłady.
Założenie dla rura fi16, posadzka cementowa o współczynniku przewodzenia 0,1 m2*K/W czyli tzw. projektowym:
Przykład A -Temp. zasilania 40 stopni C rozstaw rur 15cm = moc 49 W/m2
Przykład B - Temp. zasilania 40 stopni C rozstaw rur 10cm = moc 54 W/m2
Czyli w przykładzie B mamy 10% większą moc grzewczą naszej podłogówki i nieco większe przepływy...
120m dopuszczają producenci zaleca się robić po 80-90m
Łapka ;-)
Ps :Plama od kawy zostanie dla potomnych xD
Bardzo ładnie to wszystko wyszło. A chciałem jeszcze zapytać jak dokładnie obliczasz ile rurki max można dać na pętlę jeśli można wiedzieć? Bo się przymierzam do tego etapu właśnie.
haha kamerka na statywie wygrała :D
Każdemu zdążą się rozlać kawę 😁😁 mam pytanie o praskę do tej pękniętej rury, na pierwszym filmie o zaciskarkach do pieca, pokazałeś taka mała poręczną praskę, jaki producent?? Jaka możesz polecić praskę do pieca, ale z niższej półki niż rems, słyszałeś może coś o Yato? Podobno kamienie nie pasują i trzeba je przerabiać, system U czy TH byś polecił??
Hej jak poradzić sobie z ogrzewaniem podłogowym jeśli jest różnica poziomów tzn. na piętrze w pralni która jest nad garażem podłoga jest -20 cm. Jak tam najlepiej podejść z rurkami, rozdzielacz będzie w pomieszczeniu obok w łazience. Ten sam problem jest na parterze w garażu jest - 20 cm. Nie chce grzejników 100% podłogówka
Jak się da to wyrównać wszystko styropianem lub zamiast styropianu zastosować styrobeton. Potem zainstalować podłogówkę i wylewka
Puść rury w warstwie izolacji do tego pomieszczenia z tego samego rozdzielacza
Materiał super fajnie się oglądało to po pierwsze a po drugie mam pytanie ile poszło uchwytów do mocowania pexa i jedna pętla na jaką powierzchnię czy Pana zdaniem gdy mam pokój 9.5 M2 to dwie pętle czy jedna starczy
😀Witam i😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔
PO 10% heheheeheh🤮🤮🤣🤣🤣
Mam pytanie czy w pomieszczeniu kuchennym ma sens układać podłogowke pod meblami kuchennymi czy to mizerna oszczędność i lepiej dać na całym pomieszczeniu ???
Pod meblami nie ma sensu. Można tylko jedna pętle puścić po obwodzie ścian szczytowych i będzie ok
Ja uważam że po całości powinno być
@@tnowacki9 napewno przy przegrodzie zewnetrznej
Nam hydraulik doradził aby wszędzie równo dawać, również pod szafkami. Jeśli tam nie będzie, to różnica temperatur może wywołać grzyba za mebami
@@patrykolczak co racja to racja. Po całosci i swiety spokoj
A dlaczego nikt nie robi podłogówki na system Rehau jak na kanale LC Latos ? Nie znam się, ale ten system wydaje mi się najprostszy i najszybszy bo odchodzi takerowanie tylko wpinanie rurek w gotowe uchwyty, chodzi o cenę ?
Robiłem trochę na Rehau. U siebie również część podłogi.
Nikt nie chce na tym robić bo najzwyczajniej cena rury zabija😉ale kiedyś był wszędzie tylko Rehau.
SUPER ROBOTA
Witaj będę robił w moim domu podłogowe ogrzewanie salon 34m2 czy dobrym pomysłem będzie zrobić 4 sekcje rostaw co 15cm ? Przy oknach i ścianie co 10cm ? Czy całość jechać 10cm. Pozdrawiam
do łuków są specjalne giętarki z kółkiem, mozna zrobic nawrot 180 stopni nawet co 5 cm
Tak, ale to zależy od samej rury, bo jedne są sztywniejsze, inne mniej. Te sztywniejsze później mocno prężą. Przy półsuchym jastrychu to może nie problem, ale przy płynnym już tak.