Tomasz Stawiszyński o toksycznej produktywności i rozwoju osobistym

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 кві 2022
  • Na czym polega szkodliwość hustle culture? Jak wyrwać się z myślenia, że poziom zajętości warunkuje naszą wartość jako ludzi? Dlaczego bycie zapracowanym daje nam poczucie władzy? Czy obecną kulturę należy terapeutyzować? I czy praca nad sobą z miejsca bycia niewystarczająco dobrą może stać się toksyczna?
    Po raz drugi porozmawiałam z wspaniałym filozofem, publicystą, autorem książek, czyli Tomaszem Stawiszyńskim. Jaka to była przyjemność! Poruszyliśmy kwestię tzw. hustle culture, której głośne slogany typu: „No pain, no gain" przeniknęły już nasze myślenie o sobie nawzajem. Bo na pytanie o samopoczucie zdecydowana większość odpowiada: „Mam mnóstwo roboty". Tomasz opowiedział o toksyczności takiego myślenia, uchylając rąbka tajemnicy na temat tego, jakie mechanizmy stoją za dyscyplinowaniem nas do wiecznej zajętości. Po łapach dostało się także branży samorozwojowej, która uzupełnia narrację toksycznej produktywności, oferując uwodzące obietnice o byciu najlepszą wersją siebie za jedyne X tysięcy dolarów. Jestem szalenie wdzięczna za tę rozmowę. Pozwoliła mi odbić wiele własnych doświadczeń i rozczarowań systemem od wiedzy i doświadczenia Tomasza. Zapraszam do odsłuchu, jeżeli Wy też macie już dość toksycznej produktywności i niekończącej się, opresyjnej wręcz pracy nad sobą.
    Strona Tomasza: stawiszynski.org/
    Podcast Tomasza „Skądinąd": open.spotify.com/show/63P6mjk...
    Mój tekst o toksycznym rozwoju osobistym: wellbee.pl/blog/zdrowie-psych...
    Literacko-podcastowe polecenia Tomasza:
    1. Eva Illouz, „Uczucia w dobie kapitalizmu", „Dlaczego miłość rani?"
    2. Ronald Purser, „McMindfulness"
    3. Renata Salecl, „Tyrania wyboru"
    4. Making Sense with Sam Harris (podcast)
    5. Conversations with Coleman (podcast)
    6. The Michael Shermer Show (podcast)
    7. Honestly with Bari Weiss (podcast)
    8. Raport o stanie świata (podcast)
    9. Imponderabilia Karola Paciorka (podcast)
    10. Sznurowadła myśli - podobno ciekawe :)
    11. Coś Osobliwego Aleksandry Przegalińskiej (podcast)
    ♫ Odcinek jest dostępny na:
    Spotify: spoti.fi/3OKIvl0
    Apple Podcasts: apple.co/3xQ2ad7
    Anchor: bit.ly/3Khcops
    ✐ Poczytaj mnie na Instagramie: / sznurowadla.mysli
    💌 PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: patronite.pl/sznurowadla-mysli
    Patronem odcinka jest Wellbee, platforma do psychoterapii online.
    #hustleculture #produktywność #rozwójosobisty #filozofia

КОМЕНТАРІ • 18

  • @JolantaKrasnowska
    @JolantaKrasnowska 2 місяці тому +2

    Genialna rozmowa , serdecznie dziękuję😘

  • @magdalenamagdalena9098
    @magdalenamagdalena9098 2 роки тому +11

    Na rozsądek, szerszy ogląd ze strony Tomasza Stawiszyńskiego zawsze mogę liczyć. Dziękuję za przytomne przypomnienie, że dalece nie większość społeczeństwa może pozwolić sobie na wybór. Od siebie dodam, że jeżeli dziś niektórzy młodzi ludzie w Polsce mogą sobie pozwolić na wybór, to tylko dlatego, że ich rodzice katorżniczym wysiłkiem we wczesnym kapitaliźmie po polsku zarobili dla nich na mieszkanie, zafundowali samochód i studia. I dziś, ci młodzi, nie będąc obciążeni kredytami, mogą sobie wybierać kulturę slow life, kontestować ciężką pracę i wysiłek. Choć, owszem, alienując się z kultury "dorabiania się", nie pozwalają sobie na nieposiadanie najnowszego, pardon, srajfona, no żesz, ciekawe, dlaczego.

  • @marzenadr
    @marzenadr 2 роки тому +4

    Wielkie dzięki za wasze mądrości. Myślę że mimo wszystko jesteśmy na dobrej drodze skoro 30 latki widzą inne opcje niż męczący kołowrotek. Jest znaczy coraz lepiej tylko mówcie do nas mówcie. Dzięki!

  • @anapierala
    @anapierala Рік тому +3

    Tomasz Stawiszyński jest genialny. Uwielbiam jego podcasty. I w tak jak ja lubi Depeche Mode 😁😁😁😁👍👍👍👍

  • @marylka92
    @marylka92 2 роки тому +6

    Bardzo ważna i potrzebna rozmowa! Miałam podobne przemyślenia ale dopiero jak to uslyszlama z ust 2 mądrych osób to poczułam taką walidacje tego tematu,ze to rzeczywisty problem a nie jakieś tam pitupitu.

  • @entertainment-cc1wu
    @entertainment-cc1wu 2 роки тому +9

    Osobiście mam przemyślenia, że kiedyś pracowało się więcej, ale mniej myślało się o produktywności, dzięki czemu praca była mniej wyczerpująca, głównie psychicznie. Bo tak jak gość wspomina, teraz ma się większy wybór, a do tego więcej możliwości porównywania z innymi i rozwiązań problemów, konkurencję itp... Fajnie że są ludzie którzy to widzą i chcą "terapeutyzowac" kulturę zamiast ludzi i chyba coś się zmienia gdzie nie gdzie, bo coraz częściej mówi się o krótszym tygodniu pracy, holakracji (wypłaszczeniu struktur) czy stałej pracy zdalnej. Chociaż z drugiej strony obawiam się że kapitalizm i tak się dostosuje i wywróci do góry nogami żeby ludzie pracowali więcej, ale szczęśliwiej. :)) Ale to i tak drugorzędny problem bo tak jak gość wspomniał najgorzej mają Ci co nie mają możliwości opuszczenia toksycznego miejsca pracy...

  • @TheMandarynka79
    @TheMandarynka79 Рік тому +2

    Bardzo mi sie spodobalo haslo nauczyciela od fizyki. Sprobuje to sobie zapamietac, bo wlasnie zostalam przerzuta przez system I lize rany ;)

  • @martahanusiak4987
    @martahanusiak4987 2 роки тому +4

    Uwielbiam Twoje podcasty, a ten w szczególności! Dziękuję ❤️ Niezwykle ważna i wartościowa rozmowa :)

  • @outsider120
    @outsider120 Рік тому +2

    Świetna i mądra rozmowa.
    Dziękuję za nią!

  • @mikakayzer4983
    @mikakayzer4983 2 роки тому +4

    Kurczę super odcinek, super rozmowa, daje do myślenia 🤔

  • @kasia.z.nowinska2125
    @kasia.z.nowinska2125 2 роки тому +4

    świetna, wciągają i bardzo mądra rozmowa
    dużo można z niej wyciągnąć :)

  • @danutakrynska3561
    @danutakrynska3561 2 роки тому +3

    Kapitalna rozmowa!!!

  • @Olinkush
    @Olinkush Рік тому +6

    1000 razy tak! Mega ciekawa rozmowa, tylko wiecie o co chodzi? To jest teoria i oczywiście się zmienia itd, ale ja po 11 latach pracy w instytucji kultury zarabiam 3100 do ręki (w Warszawie), jest miła atmosfera, kocham swoją pracę, ale muszę mieć trzy prace żeby zarabiać godnie. Moja siostra ma szefa pojeba, mobbinguje (polityczny jest), ale nikt z tym nic nie zrobi, bo zarabia za dobrze, nigdzie nie dostanie tyle pieniędzy, więc trwa, cierpi i odlicza godziny do wyjścia. Chore 🤦🏽‍♀️

  • @puszduszek
    @puszduszek 2 роки тому +4

    Świetna rozmowa! Dzięki:))

  • @paulinamorawska8351
    @paulinamorawska8351 9 місяців тому +1

    Bardzo ciekawa rozmowa. Madry facet

  • @alamacos1106
    @alamacos1106 2 роки тому +5

    A może raczej "kultura kieratu"?

  • @marekkrzysztofiak2583
    @marekkrzysztofiak2583 Рік тому

    Jutro wychodzi polskie wydanie Building a Second Brain, wydaje WAM

  • @radosawkielak2155
    @radosawkielak2155 2 роки тому

    Mam takie nie typowe pytanie i zadaje je tutaj ze względu na temat krążący wokół psychologii. Jest taki film, który obejrzałem raz i nie mogę go już znaleźć. Jeśli ktoś z komentarzy go kojarzy to proszę o pomoc. Filmweb nie pomógł. Film opowiada o chłopcu w wieku szklonym który ma problemy i żeby je rozwiązać chodzi do psychologa. Jednocześnie przeżywa pierwszą miłość. Kiedy już wydaje mu się że wychodzi na prostą na koniec filmu jego dziewczyna popełnia samobójstwo. Film jest amerykański chyba czarnobiały.