Pałac Sieniawa z lotu ptaka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Pałac Sieniawa z lotu ptaka
    www.polskazdron...
    Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, a w latach 1718-1720 wybudował pomarańczarnię, którą wkrótce zaczęto nazywać pałacem letnim.
    Do połowy XVIII wieku w Sieniawie powstał kompleks pałacowo-parkowy, wzniesiony w duchu epoki, zgodnie z wysoką pozycją rodu Sieniawskich. Po 1731 roku miasto zmieniło jednak właściciela - po śmierci Adama Mikołaja, przez małżeństwo jego córki Zofii z Augustem Aleksandrem Czartoryskim, stał się nim ród Czartoryskich.
    Do końca XVIII stulecia pałac był przebudowywany co najmniej trzykrotnie. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku Sieniawa, leżąca wówczas w zaborze austriackim, stała się główną siedzibą rodu Czartoryskich. W latach 1881-1883 podjęto decyzję o gruntownej przebudowie pałacu, której dokonano prawdopodobnie według projektu Bolesława Podczaszyńskiego. Wtedy też zyskał on swój późnobarokowy charakter i dzisiejszy wygląd.
    Na przestrzeni dziejów w Sieniawie gościło wiele znamienitych i sławnych osobistości - Czartoryscy przyjmowali tu między innymi cara Aleksandra I Romanowa czy Tadeusza Kościuszkę. Do Sieniawy ściągali także przedstawiciele świata kultury, ludzie pióra oraz artyści, w tym Julian Ursyn Niemcewicz i Juliusz Kossak. W pałacu odbywały się również liczne bale, spotkania literackie i naukowe oraz przedstawienia teatralne, zaś Sieniawa stała się wkrótce centrum intelektualnym i kulturalnym regionu.
    Niestety, pałac został silnie uszkodzony w czasie I wojny światowej, przez co w okresie międzywojennym nie był zamieszkiwany. W latach 30. ubiegłego stulecia książę Augustyn Józef Czartoryski podjął co prawda próbę odnowienia wnętrz, lecz wybuch II wojny światowej przerwał prowadzone w pałacu prace. Przed końcem 1939 roku Augustyn Czartoryski, będący ostatnim dziedzicem dóbr sieniawskich, wraz z żoną Marią de los Dolores Wiktorią Bourbon dostał się do Hiszpanii, gdzie zmarł siedem lat później.
    Po zakończeniu II wojny światowej pozbawiony opieki państwa, niezabezpieczony pałac popadał w coraz większą ruinę - dopiero w latach 80. XX wieku przeprowadzono w nim pierwsze prace rekonstrukcyjne. W kolejnej dekadzie niszczejący budynek przeszedł w ręce Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która odbudowała i wyremontowała pałac, przywracając mu dawną świetność. Obecnie Pałac Sieniawa to wysokiej klasy hotel, będący jednocześnie miejscem spotkań, konferencji oraz imprez o charakterze kulturalnym i biznesowym.
    Więcej naszych filmów znajdziecie na:
    www.polskazdron...
    Bądź na bieżąco i polub nas: / polskazdronapl
    Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl / polskazdrona.pl

КОМЕНТАРІ • 1

  • @brunokadyna
    @brunokadyna Рік тому

    Ciekawostka o pałacu: ua-cam.com/video/z44bXNHIgNA/v-deo.html