Rany, kopalnia wiedzy i tematów z Pana. Odcinki powinny trwać po 2h, żeby na spokojnie opowiedzieć. Za dużo i informacji na raz w za krótkim czasie. Ja siedziałem o to fajne, o to super, o to ekstra i to bym chciał i to. Hehe warsztat no siedzę w przedpokoju na krześle, inni skaczą mi po plecach. Muszę się zebrać i wyszykować strych bo inaczej ja się męczę i innych męczę. Podnoszę swoje wsparcie dla Pana bo wiedza którą Pan daje jest nie do wycenienia. Już 46 lat włóczę się po świecie i znałem dwie takie osoby , tak ogarnięte z tak szerokiego tematu i tak potrafiące się tym dzielić. Jedną z tych osób jest Pan. Super jeszcze raz bardzo dziękuję
Dziękuję za wspaniały film. Używam od dwóch lat stacji KailWei na groty t12 kupionej na allegro jest to klon stacji KSGER tylko z nieco lepszym (jak dla mnie tzn. na pokrętłem mogę zmieniać trzy temperatury od 250 do 400 stopni) oprogramowaniem. Posiada czujnik odłożenia kolby tryb sleep gdzie temperatura spada do zadanej można ustawić temperaturę oraz czas po jakim przejdzie w tryb czuwania. Jestem z niej zadowolony obecnie polecał bym stację OSS TEAM na groty T245 od JBC obecnie to zakup do około 400zł z jednym grotem. Mając na uwadze, że lutowałem grotem do kolby T245 mogę powiedzieć, że w stosunku do gotów t12 nie ma szans. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na wydatek do 400zł teraz bez wahania polecam. Niestety ta stacja z grotami do kolby T245 ma swoje wady głównie nie uziemiony grot jest na nim napięcie około 60V. Panie Piotrze może ukaże się artykuł dlaczego ważne jest uziemienie grotu lutownicy i kiedy jest to możliwe do zrealizowania? Pozdrawiam serdecznie.
Super kanał, miło że ma pan chęć przekazu i nauki młodszych. Wiedza przekazana i podpowiedzi teraz trudna do zdobycia, jako młody miałem dostęp do ciekawych pozycji broszur, miesieczników jak młody technik i wiele podobnych. Pozdrawiam Pana i zespół.
Zajrzałem do wspomnianego sklepu, myśląc że po publikacji Pana Piotra cena wzrośnie, a tu niespodzianka - promocja:) Skończyło się na tym że oczekuję i na miernik, i na lutownicę;) Pozdrawiam Pana Piotra i wszystkich maniaków elektroniki;)
W dzisiejszych czasach to 10sekundowe oczekiwanie na rozgrzanie grota to już sporo😉 Z miłą chęcią obejrzałbym odc o topnikach, cynach w tym niskotopliwej, pastach lutowniczych itp.
Lutownice to temat rzeka, miałem takie Wellerki (24V i 220V), w latach 90tych (może to nawet koniec 80tych) firma z pod Warszawy robiła Ich kopie (miały drewniane rączki ) te lutownice miały stabilizacje temperatury magnetyczną - efekt Curie. Na tamte czasy było to świetne rozwiązanie.
Witam ;-). Nie jestem elektronikiem tylko z ciekawości i tego że w domu trzeba coś czasem naprawić i nie trzeba czekać na fachowca nie wspominając o kosztach usługi więc sam podejmuje się naprawy ;-). Przypadkiem trafiłem na ten kanał widząc i słysząc przekaz wiedzy i ten "chumor" w przekazie to "grzech" aby nie Subskrybuować tego kanału. Pozdrawiam ;-)
Świetne programy. Oglądam każdy odcinek. Mam małą uwagę. Firma Weller jest firma niemiecką, dlatego mówimy tak jak piszemy czyli Weller, a nie z angielska Łeller.
Elementy elektroniczne coraz mniejsze a nie każdego stać na drogi mikroskop optyczny, może omówienie jakichś alternatyw godnych uwagi ,lupy dla elektroników, budżetowe mikroskopy cyfrowe. Pozdrawiam
Najpierw lupy, potem mikroskop. I jedne, i drugie w tanich wersjach są kiepskie. Niestety... Rzeczywiście warto byłoby o tym zrobić film. Zapiszę "to do". Pozdrawiam
Ta mała stacja T12 z zasilaczem swego czasu była najtańszą i jedyną oferowaną przez polską firmę (Yato). Sprawdzałem i śmiga dobrze. Od innych odróżnia ją całkiem wygodna smukła rączka, której chyba nie idzie kupić nawet na Ali.
Yato musi popracować nad jakością grotów w zwykłej lutownicy oporowej. Groty szybko się utleniają i wypalają utrudniając lutowanie. Zwykła "żółta" lutownica z popularnego portalu aukcyjnego jest bardziej trwała z mojego doświadczenia.
Panie Piotrze, bardzo zainteresował mnie Pana kanał. Mówi Pan, że chętnie poruszy każdy temat związany z elektroniką 🙂. Mam prośbę. Od roku zajmuję się naprawą, odrestaurowaniem, odbudową obrotomierzy/liczników motogodzin to ciągników rolniczych z lat 80-90. Elektronika nie jest moim konikiem, nie wiązałem z nią przyszłości, a na studiach miałem tylko 2 lub 3 przedmioty związane z elektrycznością. Zostałem konstruktorem maszyn. Wracając do obrotomierzy. Naprawiam je na zasadzie sprawdzania charakterystyki danej części. Dla przykładu wylutowuje kondensator i sprawdzam, czy nadal ma swoja pojemność. Do sedna zajmuję się naprawą, ale dostatecznie nie wiem jak te liczniki działają, jaka jest zasada, co za co odpowiada itp. układ licznika/obrotomierza oparty jest na dwóch scalakach SAJ300R oraz SAK215 i rezonatorze kwarcowym. Chętnie podeślę zdjęcia płytki czy rysunki. Czy temat jest wart poruszenia na Pańskim kanale?
Patrząc na liczbę wyświetleń innych filmów, temat wyposażenia dawnych maszyn rolniczych cieszyłby się znikomo małym zainteresowaniem. Dlatego niestety nie mogę zająć się tematem. Znalazłem tylko linki tego starego licznika i układu kształtowania impulsów: www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/A/K/2/SAK215.shtml www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/A/J/3/SAJ300R.shtml pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/itt-semiconductors/SAJ300R.pdf Pozdrawiam
Trzecia ręka. Od zawsze trzymam lutownicę i to co lutuję w dłoniach. Cynę natomiast kładę na stole, odwijam i ustawiam w pałąk. Jeśli potrzebuję cyny wtedy przytykam to co lutuję i lutownicę przesuwając wzdłuż tinolu. Jeśli lutuję coś bardzo małego to lewą ręką trzymam to co lutuję i cynę - tak jakbym trzymał pałeczki do jedzenia. Kciukiem i wskazującym cynę, a przedmiot przytrzymuję trzema palcami lub przyciskam nimi do stołu. Taka fabryczna trzecia ręka sprawdza się wyłącznie na warsztacie. Wygodna jest jeśli mamy do polutowania dużo elementów na jednej płytce.
Super film. Panie Piotrze - możemy poprosić o film z podstawowym zestawem narzędzi dla kogoś, kto chce się wkręcić w pracowanie z elektroniką, lutowanie itd., żeby nie rozbić banku? Pozdrawiam.
Super filmy , ja bym chciał zobaczyć tematy "AUDIO" i wszystko co z nim związane , i filmy np o budowie jakiegoś urządzenia od A do Z , np dobrego wskaźnika wysterowania lub iluminofonii
A propos prostownika mechanicznego - mam taki w mostku RLC E303 firmy ELPO. Jest to prostownik wibratorowy (przekaźnikowy). W trybie pomiaru indukcyjności i pojemności wykorzystywany jest generator przebeigu sinusoidalnego o przełączanej częstotliwościach 80Hz, 800Hz i 8kHz (co ciekawe, opis jest "po staremu" - w cyklach i kilocyklach). No i gdy przełączymy się na pomiar rezystancji, to jest on tu realizowany prądem stałym (bo są mostki z pomiarem rezystancji prądem przemiennym, np U902 Meratronika). Skąd ów prąd stały? Ano z owego generatora - przez prostownik wibratorowy. Po przełączeniu w tryb pomiaru rezystancji usłyszymy brzęczenie przetwornicy. Działa to (wskutek bezwładności kotwicy) tylko dla 80Hz - powyżej tylko piszczenie i nic się nie zmierzy oczywiście. Gdy pierwszy raz się z tym zetknąłem byłem zmartwiony, że coś się popsuło (no bo... co może brzęczeć tak ostro w mostku!?). Rzut oka do dokumentacji technicznej wyjaśnił sytuację. A potem, rok później, kupilem sprawny mostek firmy Marconi (lata 50te u.w.; klasa 0.25%), w którym też jest taki prostownik wibratorowy. Na Allegro kilka razy widziałem radzieckie prostowniki wibratorowe do radiostacji wojskowych. A odcinek - jak zawsze świetny. Jest Pan naszym dobrem narodowym! (Podobnie jak kiedyś nieodżałowany SP5QU i SP5AHT z czasów RE). Kiedyś pozwolę sobie napisać do Pana, bo mam masę unikalnego dziś sprzętu z czasów PRL i ZSRR - wszystko działające, naprawione przeze mnie i służące mi dziś w mym hobby lampowo-germanowym (choć nie jestem elektronikiem z wykształcenia, a jedynie skromnym hobbystą amatorem z zacięciem po moim Tacie). Kto wie, może coś z tego zainspiruje Pana w kierunku "elektroniki dawnej" - głównie AKP, głównie lampowe, ale także np. polski Detefon 😉 (choć tutaj to chyba bardziej Pan Adam Śmiałek). Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Kontakt mile widziany - a może na podstawie swoich zbiorów przygotowałby Pan do czasopisma ZE jakieś zagadki do rubryki "Łamigłówki elektroniczne", które przybliżyłyby dawne elementy czy rozwiązania? Pozdrawiam
Co to znaczy lepszy? - pojęcie względne. Drogi i wypasiony multimetr w niekompetentnych rękach wart tyle co dwie żarówki połączone w szereg. Każdy powinien obiektywnie ocenić swoją wiedzę i umiejętności i posiadać takie narzędzie, które będzie rozumiał i potrafi nim się posłużyć.
19:42 i pytanie: _"Jakiś komentarz?"_ do załączonej fotografii. Mogę wysłać na e-mail, ale wolę tu: Po prostu ktoś przecinał tymi boczkami sieciowy kabel zasilający, który niestety był pod napięciem. Zrobił zwarcie i wypaliło boczki. :)
Prośba i pytanie jednocześnie; czy mógłby Pan nagrać coś kiedy, gdzie, jak używać pomiarów miernikiem/multimetrem na omach, voltach, amperach itd. Wiem ,że to podstawy dla wielu ale również dla wielu jest to niewiadoma, kiedy na co przełączyć i co powinno się wyświetlić żebyśmy wiedzieli czy dany podzespół jest sprawny bądź niesprawny (przewodzi prąd czy nie). Nie ma na Polskim YT takiego filmu myślę ,że wielu ludzi byłoby Panu za to wdzięcznych
Mam taką stację lutowniczą Yato i zauważyłem, że czasami ekran mignie sobie bez uzasadnienia. Najdziwniejsze jest to, że ekran miga gdy stacja jest odłączona od zasilania. Zdaża się to sporadycznie i nieregularnie. Czy to tylko u mnie taki przypadek i jak go wytłumaczyć?
W temacie trzeciej ręki, to ja mam taką z lupą, a ramie trzymające jest zrobione (chociaż bardziej to skopane) tak, że nie da się je skutecznie dokręcić. Samo się luzuje i spada.
@@krewetki właśnie z tego powodu warto rozejrzeć się za czymś lepszym, ale niestety zapewne też droższym. Będzie artykuł w moim czasopiśmie, a może film. Pozdrawiam
Ciekawy materiał. Jak sprawuje się True RMS w multimetrze Yato YT-730893? Wiem, że z nim nie jest tak kolorowo. Nie wszędzie gdzie pisze "True RMS" znajdziemy tam działającą tą funkcjonalność. Może jakiś test ?
@@krewetki pomyślę o teście. Tylko w praktyce elektronika, a nie elektryka, ważniejsze jest coś innego - pasmo pomiarowe AC. W tym Yato = AN870 = ZT219 pasmo sięga do ok. 1.5kHz.
Jeśli mogę zaproponować tematy to w kwestii warsztatu na pewno przydałby się materiał o rozlutownicach. Natomiast jeśli chodzi o pomiary, to ja mam problem ze strojeniem tunerów FM. Czyli generator FM stereo i miernik THD. Te urządzenia są bardzo drogie i trudno dostępne. Jakby nikt ich dziś nie produkował. Jak sobie z tym poradzić?
W sumie to zastanawiałem się właśnie nad kupnem jakiejś tańszej stacji T12 (~300-400 zł) jako zamiennik dla leciwego i powolnego Xytronica ;) Pytanie tylko co się bardziej wyróżnia: ten Yato YT-82462, OSS T12-X Plus czy coś jeszcze innego?
Będzie kilka artykułów i film tylko o zaletach i wadach różnych lutownic. Kluczowa kwestia: jakie są zasoby finansowe i jakie są realne potrzeby? Najlepsze są oczywiście lutownice profesjonalne. Ale jeśli to za drogo - to trzeba patrzeć na stosunek ceny i właściwości. I wtedy system T12 jest godny uwagi. Pozdrawiam
Mam ten miernik, stacje na T12 i stacje na gorące powietrze. Zacząłem od hot aira, kupiłem 2 lata temu, działa do dzisiaj. Poprzedni hotair niewiele tańszy padł mi po 3 miesiącach. Stacje T12 mam pół roku, boze jaki to jest przeskok względem mojego starego zhaoxina na groty 900! Na fali tego wszystkiego kupiłem też miernik i tez sie poki co nie zawiodlem a sondy silikonowe uwielbiam głównie przez to, że przewody są elastyczne. Patrząc na rynek to chyba tylko Yato z polskich marek próbuje ścigać się z ofertą z Chińczykami. Nawet jakby mieli być 20% drożsi to bym wolał kupić od Polaka. Mam gwarancję, szybka dostawę no i część mojej kasy zostaje w polskiej gospodarce.
Panie Piotrze, bardzo jestem ciekaw Pańskiej opinii nt. stacji Yato YT-82462 w porównaniu do naszego rodzimego Elwika RTC-24. Czy jakość wykonania, trwałość, niezawodność, ergonomia pracy, itp. są porównywalne? Sam ok. rok temu z ciekawości kupiłem stację YT-82461 i muszę przyznać, że stosunek cena/możliwości (głównie za sprawą kolby na groty T12 i małych rozmiarów) jest bardzo dobry, aczkolwiek używam jej stosunkowo rzadko i traktuję raczej jako zapasową lutownicę i część mobilnego zestawu narzędzi. Na co dzień, w pracy używam narzędzi firmy Pace i nie zmieniłbym ich na Yato mimo, że cena x10.
Krótko i zwięźle: jeśli do dyspozycji jest odpowiednia kasa - tylko sprzęt profesjonalny. Gdy chodzi o sprzęt budżetowy dla hobbystów - nie znalazłem lepszego stosunku możliwości i parametrów do ceny niż YT-82462 za 289 zł. Pozdrawiam
Witam. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć więcej na temat zt-702s. Posiadam ten miernik, a przyszlo mi do naprawy sterownika zasilanego 230v AC i muszę zbadać jego sekcje zasilania, poniewaz podczas pracy czasto się resetuje i obawiam się ze będę mógł natrafić na napięcie sieciowe. Czy mógłbyś opowiedzieć na co uważać aby nie zrobić sobie krzywdy oraz nie uszkodzić oscyloskopu.
Mam ZT702, a także nowszy ZT703 - z sondą 10:1 powinny wytrzymać nap sieci (ale trzeba sprawdzić specyfikację sond). Ale nie podejmuję się doradzać w kwestiach potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznych napięć. Pozdrawiam
Generalnie warto zastosować trafo separacyjny 1:1, ale główny problem jest z uziemianiem, żeby nie było napięcia 230V względem ziemi. To nie są zagadnienia na krótką poradę w komentarzu..
Właśnie dlatego że to napięcie jest bardzo niebezpieczne, chciałem się dowiedzieć jak mogę się dodatkowo zabezpieczyć. A oscyloskopu nie podłączałem pod układ ponieważ najpierw dużo na ten temat czytałem i z tego co zrozumiałem to największe zagrożenie pochodzi z możliwości zwarcia L z PE ale jak mam oscyloskop zasilany bateryjne to to zagrożenie powinno zostać. Wyeliminowanie, nie zmienia to faktu że oscyloskop z boku ma wyprowadzenie do uziemienia generatora na którym może pojawić się napięcie dlatego ważne jest aby osłonka była zamknięta a w czasie pomiarów urządzenie nie było podłączone do ładowania. Tylko zastanawia mnie fakt, że w specyfikacji max imput to 150v peek a napięcie sieciowe wynosi ~350v a nawet więcej jak sumować v max i v min
@@marcinzdrojewski4721 a to nie jest tak że jak ustawisz sondę na 1:10 to wtedy napięcie, które dochodzi do oscyloskopu jest o wartości 10%? Może w specyfikacji to 150 peak to peak to napięcie dla sondy 1:1?
Właśnie odporność wejścia jest jednym z dużych problemów. Wszystkie tanie oscyloskopy zostaną uszkodzone po podaniu nap. sieci bezpośrednio na wejście. Teoretycznie problem rozwiązuje sonda 10:1, ale w praktyce różnie z tym bywa i to z dwóch powodów. Dość szerokie zagadnienie, Dlatego nie podejmuję się doradzać.
Witam, chciałbym zapytać czy czasopismo jest dobre dla osoby które z chęcią chcę się nauczyć elektorniki od zera. Jeśli tak to z miłą chęcią Pana wesprze na Patronite 😁
ja mam pytanie może prostackie ale dla mnie istotne choć nie do końca elektroniczne a bardziej lutownicze mianowicie czego użyć jako topnika do lutowania cienkich 0,2-0,5 blaszek miedzianych lub mosiężnych, Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź a może cały filmik o lutowaniu taki dla ćwierć główka by zrozumiał
Przecież do zrobienia sobie np. jakiegoś zasilacza z regulacją napięcia i prądu , różnych wzmacniaczy audio z bluetooth wystarczy- lutownica 40 W za 20 zł. , cyna 2 szt. 15g razem 10 zł., kalafonia 40 gr. 4,5zł , multimetr cyfrowy 21 zł. no i mamy prawie fajrant).
Nowy Patron ma dostęp do "numeru zerowego" = 12/2022 oraz do jednego numeru poprzedzającego okres prenumetraty. Inne: piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/ Byłoby niesprawiedliwe, żeby nowy patron 10-złotowy już za 10 zł mial dostęp do wszystkich numerów, za które inni płacili. Stąd "kawa". Pozdrawiam
Panie Piotrze poszukuje elektronika do wytworzenia urządzenia , które poprawi nam zdrowie , mam już wzór urządzenia , które poprawi nam zdrowie . To urządzenie trzeba przebudować . Jeśli pana zainteresuje zapraszam , wszystko wyjaśnię , jeśli pana to nie zainteresuje , może zna pa kogoś , kto podjął by się tego usługowo odpłatnie , proszę mu to przekazać . Miłego dnia .
Panie Piotrze z mieszanymi uczuciami patrzę na ten film :(. Dawno wiedziałem o tego typu fakcie zresztą nie tylko ja, i nie raz korzystałem, ogólnie im większy sklep (importer) ma bałagan na stronie tym więcej jest pereł ciekawych w tym śmietniku. Pana film spowoduje wyłącznie to że ceny na stronie wzrosną i to dotkliwie..... Kwestia czasu kiedy dotrze do tego filmu dział marketingu firm Toya który nie ma zielonego pojęcia o tym co pan mówi ale wyczuje okazje do podniesienia marży, nie wiedza sprzedawcy jest atutem dla klienta proszę o tym pamiętać . To tak jak z bazarami i ich "cywilizowaniem" upiększaniem przez miasta i radnych czytaj szkodników, po takim zabiegu te upadają bo odchodzą sprzedający okazje a wraz z nimi klienci. No chyba że to materiał sponsorowany jednak brak oznaczeń na filmie w tym temacie
W ofercie toya znalazłem sporo pozycji godnych zainteresowania, a multimetr i lutownica to niewątpliwie perełki. Zobaczymy, jaka będzie reakcja. Mam nadzieję ,że ceny nie wzrosną (niedawno spadły o ok 10%, co mnie zaskoczyło). Pozdrawiam.
Ja nic nie kupuje już z neta. Przychodzą używane, uszkodzone towary. Yato to dobra firma, Niteo z biedronki też robi robotę. Ja wymieniam grot na śrubkę i wszystko hula. Z chinolami to bym uważał.
A ja kupiłem w listopadzie stację oss t12 a dalej używam starego zdz 75 watów.... Jakoś nie mogę się przestawić. Zaś co do multimetrów. Jeszcze niedawno unit i voltcraft dominowały na rynku niedrogich fajnych przyrządów. Dziś? Wszystko się pozmieniało. Ja tam dalej jestem wierny staremu fluke 8060.
Podał bym link do schematu regulacji prądu na LM358 + tranzystor "N-MOSFET " (co pan myśli o tym schemacie - film jest po rosyjsku). Link do schematu regulacji prądu. ua-cam.com/video/maTvrgCaNJk/v-deo.htmlsi=Z6ehjsZVYOzl86sR
@@romekgrzel.1072 schemat to o wiele za mało, żeby zrobić sensowny zasilacz. W grę wchodzi szereg innych czynników. Zajmujemy się tym w czasopiśmie ZE w wątku " Wspólnie projektujemy". Pozdrawiam
Jezu xD Jeszcze nie wiem, ale mam nadzieje, ze to odcinek o tym jakie zle jest YATO. Wrogowi bym tego nie polecil. Olx i czekanie, ale nigdy yato. Lutownice ? To chinskie klony JBC, te wszystkie T3A/B
A co konkretnego kupiłeś od Yato czego nie polecasz? Podziel się konkretem. Ja z kolei sobie bardzo chwalę. A już z kilkadziesiąt różnych rzeczy od tej marki mam i jak na te pieniądze co wydałem to serio nie widzę wad. Ostatnio kupiłem spawarkę tą 180A, spawam o niebo lepiej niż starą nota bene też spoko jak na kupiona 7 lat temu Dedra 200A. Mój najświeższy nabytek to szpachla lizak do gładzi. Wziąłem z tej droższej serii, bo czerwone na zdjęciu, według mnie, wyglądały na gorzej wykonane. I co? Dla mnie bomba, ale czy na pewno to mogę powiedzieć za jakiś miesiąc jak będę nią gładził ściany.
@@piotrgorecki4274 To jest bardzo proste. Polski importer zamawia całe kontenery towaru i wtedy jednostkowy koszt transportu jest zdecydowanie niższy niż koszt transportu pojedyńczego egzemplarza z Chin. Aliepress to nie jest instytucja charytatywna i ta niby "bezpłatna" wysyłka ukryta jest w cenie towaru. Drugi aspekt sprawy to taki że wreszcie polscy importerzy zrozumieli że nie da się importować z Chin tego samego co na Aliexpress i sprzedawać w Polsce 2-3 razy drożej. Te czasy już minęły. Przy imporcie hurtowym jest możliwość takiego negocjowania cen z Chińczykami że da się to potem w Polsce sprzedać czasem taniej jak w Chinach. Doskonałym przykładem są hulajnogi elektryczne . W Polsce tańsze niż na Aliexpress. Aliexpress ma tylko w tej chwili jedną przewagę - bardzo szeroki asortyment. Tych dziesiątek milionów ofert nie da się przenieść na polski rynek. Dlatego niestety wszystko co związane np. z elektroniką i podzespołami do modeli zdalnie sterowanych kupuję w Chinach bo polska oferta jest bardzo ale to bardzo uboga.
Panie Piotrze pytanie. Czy warto kupić stację lutowniczą Weller w cenie ok 900 pln? Czy ta cena wynika z czegoś i taka stacja rzeczywiście jest lepsza od chińczyków, yato itp?
Dla amatora taka lutownica nie jest wcale potrzebna, lepiej kupić sobie kombo lutownica hotair, albo jeszcze lepiej lutownicę T12 lub coś nowszego. Ciekawą alternatywą są lutownice zasilane z usb-c, można je zasilić z powerbanka i używać w warunkach polowych.
jestem 61latkiem i Pana oglądam .Pozdrawiam.
Rany, kopalnia wiedzy i tematów z Pana. Odcinki powinny trwać po 2h, żeby na spokojnie opowiedzieć. Za dużo i informacji na raz w za krótkim czasie. Ja siedziałem o to fajne, o to super, o to ekstra i to bym chciał i to. Hehe warsztat no siedzę w przedpokoju na krześle, inni skaczą mi po plecach. Muszę się zebrać i wyszykować strych bo inaczej ja się męczę i innych męczę. Podnoszę swoje wsparcie dla Pana bo wiedza którą Pan daje jest nie do wycenienia. Już 46 lat włóczę się po świecie i znałem dwie takie osoby , tak ogarnięte z tak szerokiego tematu i tak potrafiące się tym dzielić. Jedną z tych osób jest Pan. Super jeszcze raz bardzo dziękuję
Dziękuję za wspaniały film. Używam od dwóch lat stacji KailWei na groty t12 kupionej na allegro jest to klon stacji KSGER tylko z nieco lepszym (jak dla mnie tzn. na pokrętłem mogę zmieniać trzy temperatury od 250 do 400 stopni) oprogramowaniem. Posiada czujnik odłożenia kolby tryb sleep gdzie temperatura spada do zadanej można ustawić temperaturę oraz czas po jakim przejdzie w tryb czuwania. Jestem z niej zadowolony obecnie polecał bym stację OSS TEAM na groty T245 od JBC obecnie to zakup do około 400zł z jednym grotem. Mając na uwadze, że lutowałem grotem do kolby T245 mogę powiedzieć, że w stosunku do gotów t12 nie ma szans. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na wydatek do 400zł teraz bez wahania polecam. Niestety ta stacja z grotami do kolby T245 ma swoje wady głównie nie uziemiony grot jest na nim napięcie około 60V. Panie Piotrze może ukaże się artykuł dlaczego ważne jest uziemienie grotu lutownicy i kiedy jest to możliwe do zrealizowania? Pozdrawiam serdecznie.
Każdy odcinek to kolejna porcja niesamowitej wiedzy
Dziękuję za Pański wkład w szerzenie wiedzy 💪 szkoda że nie trafiłem na Pana gdy chodziłem do szkoły 😉 ale nic straconego 😂
wspaniale Pan doradza,dziękuję bardzo za każdą lekcję.
Super kanał, miło że ma pan chęć przekazu i nauki młodszych. Wiedza przekazana i podpowiedzi teraz trudna do zdobycia, jako młody miałem dostęp do ciekawych pozycji broszur, miesieczników jak młody technik i wiele podobnych. Pozdrawiam Pana i zespół.
Dziękuję za wspaniały film!
Dziękuję za kolejny fenomenalny odcinek. Jest Pan Geniuszem.
@@AdamAbdulekk euGeniusz to mój wujek. Mieszka we Wiedniu.
Komntarz dla zasięgów, super filmy, dziękuję dowiedziałem się masy nowych rzeczy. Życzę 100 tyś subskrypcji !
Zajrzałem do wspomnianego sklepu, myśląc że po publikacji Pana Piotra cena wzrośnie, a tu niespodzianka - promocja:) Skończyło się na tym że oczekuję i na miernik, i na lutownicę;) Pozdrawiam Pana Piotra i wszystkich maniaków elektroniki;)
W dzisiejszych czasach to 10sekundowe oczekiwanie na rozgrzanie grota to już sporo😉 Z miłą chęcią obejrzałbym odc o topnikach, cynach w tym niskotopliwej, pastach lutowniczych itp.
Lutownice to temat rzeka, miałem takie Wellerki (24V i 220V), w latach 90tych (może to nawet koniec 80tych) firma z pod Warszawy robiła Ich kopie (miały drewniane rączki ) te lutownice miały stabilizacje temperatury magnetyczną - efekt Curie. Na tamte czasy było to świetne rozwiązanie.
Jak zwykle wartościowy materiał
Witam ;-). Nie jestem elektronikiem tylko z ciekawości i tego że w domu trzeba coś czasem naprawić i nie trzeba czekać na fachowca nie wspominając o kosztach usługi więc sam podejmuje się naprawy ;-). Przypadkiem trafiłem na ten kanał widząc i słysząc przekaz wiedzy i ten "chumor" w przekazie to "grzech" aby nie Subskrybuować tego kanału. Pozdrawiam ;-)
Świetne programy. Oglądam każdy odcinek. Mam małą uwagę. Firma Weller jest firma niemiecką, dlatego mówimy tak jak piszemy czyli Weller, a nie z angielska Łeller.
Mi się kiedyś też tak wydawało... Pozdrawiam
jak zawsze super
SUPER IDEA POZDRAWIAM .
Fajnie Pan opowiada.
Widać pasję w oczach , pozdrawiam :P
Uzywamy różnych narzędzi firmy yato , w dziale utrzymania ruchu. Narzedzia sie sprawdzaja i jakosc przez ostatnie lata poprawila. :)
też mam takie przekonanie, a ceny lutownicy i multimetru mocno mnie zaskoczyły - prawie 2 x taniej niż u innych krajowych sprzedawców. Pozdrawiam
Elementy elektroniczne coraz mniejsze a nie każdego stać na drogi mikroskop optyczny, może omówienie jakichś alternatyw godnych uwagi ,lupy dla elektroników, budżetowe mikroskopy cyfrowe. Pozdrawiam
Najpierw lupy, potem mikroskop. I jedne, i drugie w tanich wersjach są kiepskie. Niestety... Rzeczywiście warto byłoby o tym zrobić film. Zapiszę "to do". Pozdrawiam
Ta mała stacja T12 z zasilaczem swego czasu była najtańszą i jedyną oferowaną przez polską firmę (Yato). Sprawdzałem i śmiga dobrze. Od innych odróżnia ją całkiem wygodna smukła rączka, której chyba nie idzie kupić nawet na Ali.
Toya (firma) i Yato (marka) zaskoczyły mnie stosunkiem możliwości i jakości do ceny. Sporo kupuję na Ali, a tu duża niespodzianka krajowa. Pozdrawiam
Yato musi popracować nad jakością grotów w zwykłej lutownicy oporowej. Groty szybko się utleniają i wypalają utrudniając lutowanie. Zwykła "żółta" lutownica z popularnego portalu aukcyjnego jest bardziej trwała z mojego doświadczenia.
Fajny odcinek! Pozdrawiam!
Yato zdecydowanie poprawiło jakość sprzedawanych produktów.
@VallGowrylo a jak z kluczami bo dużo słyszałem że jakoś gorsza niż kiedyś
Panie Piotrze, bardzo zainteresował mnie Pana kanał. Mówi Pan, że chętnie poruszy każdy temat związany z elektroniką 🙂. Mam prośbę. Od roku zajmuję się naprawą, odrestaurowaniem, odbudową obrotomierzy/liczników motogodzin to ciągników rolniczych z lat 80-90. Elektronika nie jest moim konikiem, nie wiązałem z nią przyszłości, a na studiach miałem tylko 2 lub 3 przedmioty związane z elektrycznością. Zostałem konstruktorem maszyn. Wracając do obrotomierzy. Naprawiam je na zasadzie sprawdzania charakterystyki danej części. Dla przykładu wylutowuje kondensator i sprawdzam, czy nadal ma swoja pojemność. Do sedna zajmuję się naprawą, ale dostatecznie nie wiem jak te liczniki działają, jaka jest zasada, co za co odpowiada itp. układ licznika/obrotomierza oparty jest na dwóch scalakach SAJ300R oraz SAK215 i rezonatorze kwarcowym. Chętnie podeślę zdjęcia płytki czy rysunki. Czy temat jest wart poruszenia na Pańskim kanale?
Patrząc na liczbę wyświetleń innych filmów, temat wyposażenia dawnych maszyn rolniczych cieszyłby się znikomo małym zainteresowaniem. Dlatego niestety nie mogę zająć się tematem. Znalazłem tylko linki tego starego licznika i układu kształtowania impulsów:
www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/A/K/2/SAK215.shtml
www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/A/J/3/SAJ300R.shtml
pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/itt-semiconductors/SAJ300R.pdf
Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 szkoda. Dziękuję za linki.
Super, proszę o rozszerzenie tematu! :)
Trzecia ręka.
Od zawsze trzymam lutownicę i to co lutuję w dłoniach. Cynę natomiast kładę na stole, odwijam i ustawiam w pałąk. Jeśli potrzebuję cyny wtedy przytykam to co lutuję i lutownicę przesuwając wzdłuż tinolu. Jeśli lutuję coś bardzo małego to lewą ręką trzymam to co lutuję i cynę - tak jakbym trzymał pałeczki do jedzenia. Kciukiem i wskazującym cynę, a przedmiot przytrzymuję trzema palcami lub przyciskam nimi do stołu.
Taka fabryczna trzecia ręka sprawdza się wyłącznie na warsztacie. Wygodna jest jeśli mamy do polutowania dużo elementów na jednej płytce.
Też tak myślałem do czasu, aż kupiłem (dość tanią) "trzecią rękę". Niesamowicie ułatwia lutowanie.
@@Radek.68 Masz rację, ale tylko na warsztacie i tylko czasem. Ja zazwyczaj lutuję w terenie, a wtedy trudno zabierać ze sobą trzecią rękę.
Przydałyby się linki afiliacyjne- wtedy pan Piotr mógłby dostać procent od zakupu
Super film. Panie Piotrze - możemy poprosić o film z podstawowym zestawem narzędzi dla kogoś, kto chce się wkręcić w pracowanie z elektroniką, lutowanie itd., żeby nie rozbić banku? Pozdrawiam.
Będzie!
Super filmy , ja bym chciał zobaczyć tematy "AUDIO" i wszystko co z nim związane , i filmy np o budowie jakiegoś urządzenia od A do Z , np dobrego wskaźnika wysterowania lub iluminofonii
A propos prostownika mechanicznego - mam taki w mostku RLC E303 firmy ELPO. Jest to prostownik wibratorowy (przekaźnikowy). W trybie pomiaru indukcyjności i pojemności wykorzystywany jest generator przebeigu sinusoidalnego o przełączanej częstotliwościach 80Hz, 800Hz i 8kHz (co ciekawe, opis jest "po staremu" - w cyklach i kilocyklach). No i gdy przełączymy się na pomiar rezystancji, to jest on tu realizowany prądem stałym (bo są mostki z pomiarem rezystancji prądem przemiennym, np U902 Meratronika). Skąd ów prąd stały? Ano z owego generatora - przez prostownik wibratorowy. Po przełączeniu w tryb pomiaru rezystancji usłyszymy brzęczenie przetwornicy. Działa to (wskutek bezwładności kotwicy) tylko dla 80Hz - powyżej tylko piszczenie i nic się nie zmierzy oczywiście. Gdy pierwszy raz się z tym zetknąłem byłem zmartwiony, że coś się popsuło (no bo... co może brzęczeć tak ostro w mostku!?). Rzut oka do dokumentacji technicznej wyjaśnił sytuację. A potem, rok później, kupilem sprawny mostek firmy Marconi (lata 50te u.w.; klasa 0.25%), w którym też jest taki prostownik wibratorowy. Na Allegro kilka razy widziałem radzieckie prostowniki wibratorowe do radiostacji wojskowych. A odcinek - jak zawsze świetny. Jest Pan naszym dobrem narodowym! (Podobnie jak kiedyś nieodżałowany SP5QU i SP5AHT z czasów RE). Kiedyś pozwolę sobie napisać do Pana, bo mam masę unikalnego dziś sprzętu z czasów PRL i ZSRR - wszystko działające, naprawione przeze mnie i służące mi dziś w mym hobby lampowo-germanowym (choć nie jestem elektronikiem z wykształcenia, a jedynie skromnym hobbystą amatorem z zacięciem po moim Tacie). Kto wie, może coś z tego zainspiruje Pana w kierunku "elektroniki dawnej" - głównie AKP, głównie lampowe, ale także np. polski Detefon 😉 (choć tutaj to chyba bardziej Pan Adam Śmiałek). Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Kontakt mile widziany - a może na podstawie swoich zbiorów przygotowałby Pan do czasopisma ZE jakieś zagadki do rubryki "Łamigłówki elektroniczne", które przybliżyłyby dawne elementy czy rozwiązania? Pozdrawiam
Co to znaczy lepszy? - pojęcie względne. Drogi i wypasiony multimetr w niekompetentnych rękach wart tyle co dwie żarówki połączone w szereg. Każdy powinien obiektywnie ocenić swoją wiedzę i umiejętności i posiadać takie narzędzie, które będzie rozumiał i potrafi nim się posłużyć.
Jak zwykle świetny odcinek, jak można prosić to bardzo o prezentację stacji lutowniczej i hot_aira z filmu
@@szymons45157 planuję niedługo to zrobić
Panie Piotrze, poproszę o rady w doborze stacji lutowniczej hot air
19:42 i pytanie: _"Jakiś komentarz?"_ do załączonej fotografii. Mogę wysłać na e-mail, ale wolę tu: Po prostu ktoś przecinał tymi boczkami sieciowy kabel zasilający, który niestety był pod napięciem. Zrobił zwarcie i wypaliło boczki. :)
Proszę omówić budżetowe rozlutownice pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki
Prośba i pytanie jednocześnie; czy mógłby Pan nagrać coś kiedy, gdzie, jak używać pomiarów miernikiem/multimetrem na omach, voltach, amperach itd. Wiem ,że to podstawy dla wielu ale również dla wielu jest to niewiadoma, kiedy na co przełączyć i co powinno się wyświetlić żebyśmy wiedzieli czy dany podzespół jest sprawny bądź niesprawny (przewodzi prąd czy nie). Nie ma na Polskim YT takiego filmu myślę ,że wielu ludzi byłoby Panu za to wdzięcznych
Mam taką stację lutowniczą Yato i zauważyłem, że czasami ekran mignie sobie bez uzasadnienia. Najdziwniejsze jest to, że ekran miga gdy stacja jest odłączona od zasilania. Zdaża się to sporadycznie i nieregularnie. Czy to tylko u mnie taki przypadek i jak go wytłumaczyć?
Używam stacji z ali za 100zl z grotami T-10 i to jest rewelacja
Świetny materiał
W temacie trzeciej ręki, to ja mam taką z lupą, a ramie trzymające jest zrobione (chociaż bardziej to skopane) tak, że nie da się je skutecznie dokręcić. Samo się luzuje i spada.
@@krewetki właśnie z tego powodu warto rozejrzeć się za czymś lepszym, ale niestety zapewne też droższym. Będzie artykuł w moim czasopiśmie, a może film. Pozdrawiam
Ciekawy materiał.
Jak sprawuje się True RMS w multimetrze Yato YT-730893? Wiem, że z nim nie jest tak kolorowo. Nie wszędzie gdzie pisze "True RMS" znajdziemy tam działającą tą funkcjonalność. Może jakiś test ?
@@krewetki pomyślę o teście. Tylko w praktyce elektronika, a nie elektryka, ważniejsze jest coś innego - pasmo pomiarowe AC. W tym Yato = AN870 = ZT219 pasmo sięga do ok. 1.5kHz.
Jeśli mogę zaproponować tematy to w kwestii warsztatu na pewno przydałby się materiał o rozlutownicach. Natomiast jeśli chodzi o pomiary, to ja mam problem ze strojeniem tunerów FM. Czyli generator FM stereo i miernik THD. Te urządzenia są bardzo drogie i trudno dostępne. Jakby nikt ich dziś nie produkował. Jak sobie z tym poradzić?
W sumie to zastanawiałem się właśnie nad kupnem jakiejś tańszej stacji T12 (~300-400 zł) jako zamiennik dla leciwego i powolnego Xytronica ;)
Pytanie tylko co się bardziej wyróżnia: ten Yato YT-82462, OSS T12-X Plus czy coś jeszcze innego?
Będzie kilka artykułów i film tylko o zaletach i wadach różnych lutownic. Kluczowa kwestia: jakie są zasoby finansowe i jakie są realne potrzeby? Najlepsze są oczywiście lutownice profesjonalne. Ale jeśli to za drogo - to trzeba patrzeć na stosunek ceny i właściwości. I wtedy system T12 jest godny uwagi. Pozdrawiam
Posiadałem dwie stacje OSS T12 i bardzo szybko w nich padał zasilacz, jedna nie wytrzymała nawet 14 dni
Widać, że na mądrej głowie włosy nie chcą rosnąć, też kożystam z multimetrów yato 😊
Fajnie, może kupię, jak moja prastara Weller TCP12 wysiądzie.
Mam ten miernik, stacje na T12 i stacje na gorące powietrze. Zacząłem od hot aira, kupiłem 2 lata temu, działa do dzisiaj. Poprzedni hotair niewiele tańszy padł mi po 3 miesiącach. Stacje T12 mam pół roku, boze jaki to jest przeskok względem mojego starego zhaoxina na groty 900! Na fali tego wszystkiego kupiłem też miernik i tez sie poki co nie zawiodlem a sondy silikonowe uwielbiam głównie przez to, że przewody są elastyczne.
Patrząc na rynek to chyba tylko Yato z polskich marek próbuje ścigać się z ofertą z Chińczykami. Nawet jakby mieli być 20% drożsi to bym wolał kupić od Polaka. Mam gwarancję, szybka dostawę no i część mojej kasy zostaje w polskiej gospodarce.
Mam identyczne spostrzeżenia! W innych polskich sklepach odpowiednik ZT219=AN870 kosztuje ponad 200 zł. Pozdrawiam
Panie Piotrze, bardzo jestem ciekaw Pańskiej opinii nt. stacji Yato YT-82462 w porównaniu do naszego rodzimego Elwika RTC-24. Czy jakość wykonania, trwałość, niezawodność, ergonomia pracy, itp. są porównywalne? Sam ok. rok temu z ciekawości kupiłem stację YT-82461 i muszę przyznać, że stosunek cena/możliwości (głównie za sprawą kolby na groty T12 i małych rozmiarów) jest bardzo dobry, aczkolwiek używam jej stosunkowo rzadko i traktuję raczej jako zapasową lutownicę i część mobilnego zestawu narzędzi. Na co dzień, w pracy używam narzędzi firmy Pace i nie zmieniłbym ich na Yato mimo, że cena x10.
Krótko i zwięźle: jeśli do dyspozycji jest odpowiednia kasa - tylko sprzęt profesjonalny. Gdy chodzi o sprzęt budżetowy dla hobbystów - nie znalazłem lepszego stosunku możliwości i parametrów do ceny niż YT-82462 za 289 zł. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274witam jest alternatywa OSS-T12-X plus (ważne musi być wersja +) około 200pln używam i nie mam zastrzeżeń 💪pozdrawiam 🙋♂️
Polecam stację Salomon sl20.Używam 11lat bez usterek.cena obecnie do 500zł.Pozdrawiam.
dzis są zdecydowanie lepsze. I tańsze. Pozdrawiam
Witam. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć więcej na temat zt-702s. Posiadam ten miernik, a przyszlo mi do naprawy sterownika zasilanego 230v AC i muszę zbadać jego sekcje zasilania, poniewaz podczas pracy czasto się resetuje i obawiam się ze będę mógł natrafić na napięcie sieciowe. Czy mógłbyś opowiedzieć na co uważać aby nie zrobić sobie krzywdy oraz nie uszkodzić oscyloskopu.
Mam ZT702, a także nowszy ZT703 - z sondą 10:1 powinny wytrzymać nap sieci (ale trzeba sprawdzić specyfikację sond). Ale nie podejmuję się doradzać w kwestiach potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznych napięć. Pozdrawiam
Generalnie warto zastosować trafo separacyjny 1:1, ale główny problem jest z uziemianiem, żeby nie było napięcia 230V względem ziemi. To nie są zagadnienia na krótką poradę w komentarzu..
Właśnie dlatego że to napięcie jest bardzo niebezpieczne, chciałem się dowiedzieć jak mogę się dodatkowo zabezpieczyć. A oscyloskopu nie podłączałem pod układ ponieważ najpierw dużo na ten temat czytałem i z tego co zrozumiałem to największe zagrożenie pochodzi z możliwości zwarcia L z PE ale jak mam oscyloskop zasilany bateryjne to to zagrożenie powinno zostać. Wyeliminowanie, nie zmienia to faktu że oscyloskop z boku ma wyprowadzenie do uziemienia generatora na którym może pojawić się napięcie dlatego ważne jest aby osłonka była zamknięta a w czasie pomiarów urządzenie nie było podłączone do ładowania. Tylko zastanawia mnie fakt, że w specyfikacji max imput to 150v peek a napięcie sieciowe wynosi ~350v a nawet więcej jak sumować v max i v min
@@marcinzdrojewski4721 a to nie jest tak że jak ustawisz sondę na 1:10 to wtedy napięcie, które dochodzi do oscyloskopu jest o wartości 10%? Może w specyfikacji to 150 peak to peak to napięcie dla sondy 1:1?
Właśnie odporność wejścia jest jednym z dużych problemów. Wszystkie tanie oscyloskopy zostaną uszkodzone po podaniu nap. sieci bezpośrednio na wejście. Teoretycznie problem rozwiązuje sonda 10:1, ale w praktyce różnie z tym bywa i to z dwóch powodów. Dość szerokie zagadnienie, Dlatego nie podejmuję się doradzać.
Moja trzecia ręka to kawałek plasteliny, wystarcza do utrzymania czegoś w jednym miejscu, chociaż może się stopić co czasem utrudnia sprawę.
Witam, chciałbym zapytać czy czasopismo jest dobre dla osoby które z chęcią chcę się nauczyć elektorniki od zera. Jeśli tak to z miłą chęcią Pana wesprze na Patronite 😁
Proszę sprawdzić na stronie piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/
Planuje też kursy dla początkujących od jesieni. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 To będę wyczekiwał :)
ja mam pytanie może prostackie ale dla mnie istotne choć nie do końca elektroniczne a bardziej lutownicze mianowicie czego użyć jako topnika do lutowania cienkich 0,2-0,5 blaszek miedzianych lub mosiężnych, Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź a może cały filmik o lutowaniu taki dla ćwierć główka by zrozumiał
akurat miedź lutuje się bardzo łatwo, z jakimkolwiek topnikiem, choćby kalafonią. Tylko rzeba materiał dobrze nagrzać, żeby lut "złapał".
Przecież do zrobienia sobie np. jakiegoś zasilacza z regulacją napięcia i prądu , różnych wzmacniaczy audio z bluetooth wystarczy- lutownica 40 W za 20 zł. , cyna 2 szt. 15g razem 10 zł., kalafonia 40 gr. 4,5zł , multimetr cyfrowy 21 zł. no i mamy prawie fajrant).
Prawda. Pozdrawiam
Czy to przypadek, że YATO jest anagramem TOYA?
@@ThomasRoll-lo4fj nie, toya to polska firma z 30-letnia historia. YATO to jedna z ich marek (których mają więcej).
Będąc patronem , ma się dostęp do wcześniejszych wydań czasopisma ?
Nowy Patron ma dostęp do "numeru zerowego" = 12/2022 oraz do jednego numeru poprzedzającego okres prenumetraty. Inne:
piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/
Byłoby niesprawiedliwe, żeby nowy patron 10-złotowy już za 10 zł mial dostęp do wszystkich numerów, za które inni płacili. Stąd "kawa". Pozdrawiam
Panie Piotrze poszukuje elektronika do wytworzenia urządzenia , które poprawi nam zdrowie , mam już wzór urządzenia , które poprawi nam zdrowie . To urządzenie trzeba przebudować . Jeśli pana zainteresuje zapraszam , wszystko wyjaśnię , jeśli pana to nie zainteresuje , może zna pa kogoś , kto podjął by się tego usługowo odpłatnie , proszę mu to przekazać . Miłego dnia .
Zajmowałem się kiedyś zapperami. Może do tego tematu kiedyś wrócę. Aktualnie nie planuję zajmowania się takimi tematami. Pozdrawiam!
👍👍👍
Panie Piotrze z mieszanymi uczuciami patrzę na ten film :(. Dawno wiedziałem o tego typu fakcie zresztą nie tylko ja, i nie raz korzystałem, ogólnie im większy sklep (importer) ma bałagan na stronie tym więcej jest pereł ciekawych w tym śmietniku. Pana film spowoduje wyłącznie to że ceny na stronie wzrosną i to dotkliwie..... Kwestia czasu kiedy dotrze do tego filmu dział marketingu firm Toya który nie ma zielonego pojęcia o tym co pan mówi ale wyczuje okazje do podniesienia marży, nie wiedza sprzedawcy jest atutem dla klienta proszę o tym pamiętać . To tak jak z bazarami i ich "cywilizowaniem" upiększaniem przez miasta i radnych czytaj szkodników, po takim zabiegu te upadają bo odchodzą sprzedający okazje a wraz z nimi klienci. No chyba że to materiał sponsorowany jednak brak oznaczeń na filmie w tym temacie
W ofercie toya znalazłem sporo pozycji godnych zainteresowania, a multimetr i lutownica to niewątpliwie perełki. Zobaczymy, jaka będzie reakcja. Mam nadzieję ,że ceny nie wzrosną (niedawno spadły o ok 10%, co mnie zaskoczyło). Pozdrawiam.
Ja nic nie kupuje już z neta. Przychodzą używane, uszkodzone towary. Yato to dobra firma, Niteo z biedronki też robi robotę. Ja wymieniam grot na śrubkę i wszystko hula. Z chinolami to bym uważał.
stacja oss team t245 lepsza, podchodzą groty od stacji cat... pomijając tę reklamę
A hotair jaki polecasz?
@@niepodrodzezprzepisami5877 jeszcze nie mam 😭 na początku listy jest firma sugon np. 8620 lub 8650
Szkoda że te osoby co piszą komentarze nie podają linków do jakichś schematów np. zasilaczy z regulacją napięcia i prądu itd.
A ja kupiłem w listopadzie stację oss t12 a dalej używam starego zdz 75 watów.... Jakoś nie mogę się przestawić.
Zaś co do multimetrów. Jeszcze niedawno unit i voltcraft dominowały na rynku niedrogich fajnych przyrządów. Dziś? Wszystko się pozmieniało. Ja tam dalej jestem wierny staremu fluke 8060.
Podał bym link do schematu regulacji prądu na LM358 + tranzystor "N-MOSFET " (co pan myśli o tym schemacie - film jest po rosyjsku). Link do schematu regulacji prądu.
ua-cam.com/video/maTvrgCaNJk/v-deo.htmlsi=Z6ehjsZVYOzl86sR
@@romekgrzel.1072 schemat to o wiele za mało, żeby zrobić sensowny zasilacz. W grę wchodzi szereg innych czynników. Zajmujemy się tym w czasopiśmie ZE w wątku " Wspólnie projektujemy". Pozdrawiam
yato coraz lepsze
@@userofsmartuniverse273 zaskakująco. Szykuję właśnie film o lutownicach - mają bardzo dobrą, atrakcyjną propozycję.
13:12 - po co wyważać otwarte drzwi? Bez sensu.
Jezu xD Jeszcze nie wiem, ale mam nadzieje, ze to odcinek o tym jakie zle jest YATO. Wrogowi bym tego nie polecil. Olx i czekanie, ale nigdy yato. Lutownice ? To chinskie klony JBC, te wszystkie T3A/B
T12
@@piotrr597 nie masz racji, być może źle trafiłeś z jakimś egzemplarzem
Fakt, też mam uraz do tej firmy... no, ale może się poprawiła.
A co konkretnego kupiłeś od Yato czego nie polecasz? Podziel się konkretem. Ja z kolei sobie bardzo chwalę. A już z kilkadziesiąt różnych rzeczy od tej marki mam i jak na te pieniądze co wydałem to serio nie widzę wad. Ostatnio kupiłem spawarkę tą 180A, spawam o niebo lepiej niż starą nota bene też spoko jak na kupiona 7 lat temu Dedra 200A. Mój najświeższy nabytek to szpachla lizak do gładzi. Wziąłem z tej droższej serii, bo czerwone na zdjęciu, według mnie, wyglądały na gorzej wykonane. I co? Dla mnie bomba, ale czy na pewno to mogę powiedzieć za jakiś miesiąc jak będę nią gładził ściany.
Nic nie kupił ,pewnie nie zna nawet firmy ale marudzi z natury.
Kurczę polskie produkty. Ale jaja!
Dziwne jest to, że polska ewidentnie firma ma ceny konkurencyjne do chińskich na Aliexpress. Ale jakoś im się udaje. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 To jest bardzo proste. Polski importer zamawia całe kontenery towaru i wtedy jednostkowy koszt transportu jest zdecydowanie niższy niż koszt transportu pojedyńczego egzemplarza z Chin. Aliepress to nie jest instytucja charytatywna i ta niby "bezpłatna" wysyłka ukryta jest w cenie towaru. Drugi aspekt sprawy to taki że wreszcie polscy importerzy zrozumieli że nie da się importować z Chin tego samego co na Aliexpress i sprzedawać w Polsce 2-3 razy drożej. Te czasy już minęły. Przy imporcie hurtowym jest możliwość takiego negocjowania cen z Chińczykami że da się to potem w Polsce sprzedać czasem taniej jak w Chinach. Doskonałym przykładem są hulajnogi elektryczne . W Polsce tańsze niż na Aliexpress. Aliexpress ma tylko w tej chwili jedną przewagę - bardzo szeroki asortyment. Tych dziesiątek milionów ofert nie da się przenieść na polski rynek. Dlatego niestety wszystko co związane np. z elektroniką i podzespołami do modeli zdalnie sterowanych kupuję w Chinach bo polska oferta jest bardzo ale to bardzo uboga.
BSIDE s11
zabaweczka o kiepskich parametrach. Nie warta swej ceny, jeśli chodzi o parametry. Chyba, że komuś pasuje wygląd. Pozdrawiam
mAY fRENDY PRZEBJAJĄ tUSKA
Audycja zawiera lokowanie produktu...
No i?
komentarz zawiera szczypte jadu
@@jacekbukaczewski To taka informacja już nie jest wymagana przy publikacji filmiku?
Wstrząsające 😮
@@TestUser-o2s no i?
zamiast używać słowa multimetr właściwym jest MULTIMIERZ
Dzień dobry . Chciałbym mieć lutownice 2 w 1 znalazłem Yato yt 82 458 .Czy warto ją kupić ?
Groty serii 900 - to inna półka - prosze poczekac na artykuły i film o lutownicach. Pozdrawiam
"Filmik sponsorowany przez Yato".
komentarz sponsorowany przez konkurencję🫡🤣
Panie Piotrze pytanie. Czy warto kupić stację lutowniczą Weller w cenie ok 900 pln? Czy ta cena wynika z czegoś i taka stacja rzeczywiście jest lepsza od chińczyków, yato itp?
@@TestUser-o2s będą artykuły i f film. Jednym zdaniem nie da się odpowiedzieć. Złożona kwestia. Pozdrawiam
Dla amatora taka lutownica nie jest wcale potrzebna, lepiej kupić sobie kombo lutownica hotair, albo jeszcze lepiej lutownicę T12 lub coś nowszego. Ciekawą alternatywą są lutownice zasilane z usb-c, można je zasilić z powerbanka i używać w warunkach polowych.
👍👍👍