Rekuperacja w domu? Warto czy nie? Plusy i minusy.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024
  • Rekuperacja w domu? Warto czy nie? Plusy i minusy.
    Rekuperacja w domu jednorodzinnym. Warto czy nie???
    ****************************************************************************
    Chcesz się poradzić, dołącz do grupy użytkowników POMP CIEPŁA i FOTOWOLTAIKI
    LINK do grupy ma FB
    / pompaipv​
    ***************************************************************************
    Zapraszam do kontaktu:
    e-mail: pompa.ciepla.pv@gmail.com
    ***************************************************************************
    Wszystkie filmy znajdziesz tutaj:
    • Zwiastun kanału Pompa ...
    ***************************************************************************
    Produkcja fotowoltaiki postawionej na gruncie 10kwp w kierunku południowym.
    Ogrzewanie pompą ciepła domu o pow. 250m + 50m budynek użytkowy.
    Wcale nieprawda że ogrzewanie pompą ciepła jest drogie. Jeśli myślisz o tym rozwiązaniu spokojnie nie zastanawiaj się tylko realizuj.
    ****************************************************************************
    #PompaCiepłaiPV​​ #Rekuperacja

КОМЕНТАРІ • 330

  • @krzysieks8517
    @krzysieks8517 3 роки тому +13

    Witaj! chciałbym przekazać także sporo minusów zachwalanej rekuperacji:
    1. Odzysk ciepła jest faktycznie, ale rekuperator zwróci się po 40 latach a żadne wentylatory tyle nie wytrzymają. Dom na moim przykładzie 120m2, rekuperator + kanały ok 15tys zł
    2. Gdy zamontujemy rekuperator w okolicy gdzie wszyscy palą śmieciami będziemy czuć dym w domu. Można zamocować skrzynkę z filtrami węglowymi które zatrzymują zapachy ale nie smog ale to duży koszt.
    3. Rekuperator nie zatrzymuje smogu to jest pół prawda bo zatrzymuję tylko część, dopiero filtry H10 i w górę zatrzymują cząsteczki PM 2,5 i PM 10 a takich filtrów do reku nie ma ponieważ to strasznie obciąża wentylatory. Oczywiście są urządzenia które podłącza się za rekuperatorem (nawiew) z filtrami hepa ale to koszt 5 tys złotych w górę.
    4. Rekuperator bardzo mocno wysusza powietrza ale jest tez druga strona medalu nie ma wilgoci na oknach uważam to za największy plus.
    5. Żeby mieć czyste powietrze wystarczy kupić tani oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym oraz hepa (ok 350zł) i zainstalować go w każdym pomieszczeniu. Będziemy mieli miej smogu niż mając zainstalowany rekuperator a na dodatek zapachy będą znikać poprzez zastosowane filtry węglowe.
    6.Problem jest jak rekuperator się popsuję, nie mamy wentylacji i momentalnie robi się pleśń, rekuperatory mają 2lata gwarancji a teraz wszystko się psuje dość często, uważam że na razie to jest za droga zabawa.
    Myślę że wentylacja hybrydowa jest do rozważenia czyli nawietrzaki ścienne bądź okienne i wentylatory z czujnikiem wilgoci w miejscach wilgotnych kuchnia, łazienka w nawietrzakach można zastosować filtry hepa które zatrzymują cząsteczki PM 2,5 i PM 10
    Może ktoś to przeczyta...
    Pozdrawiam Krzysiek

    • @JanKowalski-wk3uh
      @JanKowalski-wk3uh 3 роки тому

      Przeczytałem i już nie zazdroszczę córce że ona będzie miała a ja nie mam. Zwłaszcza że poranne wietrzenie u mnie nie obniża temperatury. Ściany i ścianki murowane, wygrzane o dużej pojemności cieplnej.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Faktycznie trochę tych minusów jest.

    • @marekwojciechowski9488
      @marekwojciechowski9488 3 роки тому +4

      Troche straszysz,jak sie popsuje rozszczelniasz okna i naprawiasz rekuperator,suche powietrze- stosujesz nawilzacz, nie montujesz tego dla oszczednosci tylko dla wygody,bo twoim mysleniem to nadal powinnismy jezdzic koniem i bryczką,a nie autem bo sie psują lub palic drewnem bo najtaniej,tylko kazdy chce miec wygode i cos bezopslugowego, kiedys zboze kosili kosami, teraz troche technologia poszla do przodu

    • @krzysieks8517
      @krzysieks8517 3 роки тому

      @@marekwojciechowski9488 nie wiem po co ta złośliwość... po pierwsze jak się reku popsuje w zimę to jest problem chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego...z Bogiem sprawa jak to jest w lecie kiedy można otworzyć okno, reku wcale nie jest bezobsługowe to chyba też nie muszę tłumaczyć dlaczego to wentylacja hybrydowa jest bardziej bezobsługowa w porównaniu do rekuperacji, wszystko ma swoje plusy i minusy nie ma rozwiązania idealnego. Wentylacja w domu jest bardzo ważna i powinna działać latami. Oczywiście jakbym był milionerem to zamontowałbym sobie najwyżej klasy rekuperator za nim antysmogową skrzynie z wentylatorami i dodatkową skrzynkę z węglem który usuwa zapachy z zewnątrz i wymieniałbym filtry 2 razy w roku po 1000 zł...ale szkoda mi kasy i wole klasyczne dobre rozwiązanie a rekuperacja nigdy się nie zwróci a powietrze i tak będę miał świeże poprzez nawietrzaki.

    • @marekwojciechowski9488
      @marekwojciechowski9488 3 роки тому +7

      @@krzysieks8517 dlatego ze takie pisanie calkowicie dezorientuje przyszlych inwestorow,jak pralka sie popsuje to kilka dni pierzesz recznie,proste, jak auto ci sie popsuje i nie masz innego to chodzisz pieszo lub autobus,taxi, wiec nie przesadzajmy ze jak reku padnie to kaplica.

  • @grzegorzwszelaki3563
    @grzegorzwszelaki3563 3 роки тому +8

    Materiał trochę chaotyczny i szczerze mówiąc - moim zdaniem - nieprzekonanego by nie przekonał, wręcz przeciwnie. Za dużo podejścia: nie wiem, nie jestem specjalista ale jest super, och i ach. Takie coś niestety nie przekonuje. A szkoda, bo rekuperacja naprawdę super sprawa.
    Jako użytkownik mogę powiedzieć jakie są wady i zalety i mam nadzieję, że rozwiać parę mitów.
    Pierwszy to taki, ze rekuperacja daje jakieś niesamowite oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu z grawitacyjną. Otóż nie, już tłumaczę dlaczego.
    Teoretycznie, wentylacja grawitacyjna i mechaniczna powinny być tak samo wydajne. Tzn. że powinno przez wentylację być wymieniane tyle samo powietrza. I przy takim założeniu, rzeczywiście zyski energetyczne są duże. Ale w praktyce wentylacja grawitacyjna wymienia ok. 10x mniej powietrza niż mechaniczna. Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna w nowym, szczelnym domu to kratki wentylacyjne i nawiewniki w oknach. Ręka do góry, kto ma nawiewniki w oknach? No właśnie, kto będzie kupował super ciepłe okna i potem dziurawił je nawiewnikami? Żeby ciągnęło zimnem od okien? Więc w praktyce, przy wentylacji grawitacyjnej powietrza wymieniamy bardzo mało, to co wpadnie do domu przez jakieś nieszczelności. Dlatego straty na wentylacji są niewielkie, tylko że niestety powiem brzydko, kisimy się we własnych bąkach. Przy wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest o wiele większa, ale ciepło z powietrza wywiewanego jest odzyskiwane, więc w sumie na jedno wychodzi. Nawet jeśli coś zyskamy na ogrzewaniu to po doliczeniu prądu i kosztu wymiany filtrów w najlepszym wypadku finansowo jesteśmy na zero.
    Natomiast, to co jest nie do przecenienia, to świeże powietrze w domu. Brak wilgoci na oknach czy gdziekolwiek indziej - nie ma warunków żeby gdziekolwiek w domu robił wam się grzyb. Nie ma sytuacji, że wchodzicie rano do zamkniętego pokoju, gdzie spały dwie-trzy osoby i czujecie zaduch. Dużo szybciej usuwane są zapachy, zapachy z łazienki lub wc nie rozchodzą się po domu, bo przepływ powietrza jest ukierunkowany. Więc podsumowując, rekuperacja daje nie tyle oszczędności co komfort. Nie ma co do tego podchodzić na zasadzie "a kiedy się zwróci" bo się nie zwróci. Ale kanalizacja tez wam się nie zwróci, a nie chodzicie sr.. za stodołę.
    W filmie padło pytanie o głośność i w sumie wyjaśnione jest tak sobie.
    Źródła hałasu w instalacji są dwa. Przepływ powietrza w rurach i rekuperator. W dobrze zrobionej instalacji przepływu powietrza w zasadzie nie słychać. Normalnie u mnie pracuje rekuperator na ok 40% wydajności i wtedy absolutnie nie słychać nic. Na 100% pojawia się lekki szum na anemostatach, ale trzeba się skupić, żeby to usłyszeć. Porównałbym to do pracującej lodówki - dopóki się nie przysłuchujemy, to nie wiemy , że pracuje. Z założenia trybu max używamy jeśli jest więcej osób w domu, np. mamy imprezę, szum więc nie jest problemem - szczerze mówiąc bez imprezy tez nie jest.
    Natomiast sam rekuperator potrafi być głośny. Na niskich obrotach porównałbym go do głośnego komputera, na maksymalnych do cichego odkurzacza. Dlatego trzeba go umieścić w miejscu gdzie ten hałas nie będzie przeszkadzał.
    Padło w filmie stwierdzenie że rekuperator nie może być na strychu bo się zepsuje. Nie jest to prawdą, sam mam rekuperator na nieogrzewanym, nieocieplonym strychu. Ale trzeba to zrobić z głową, u mnie reku pracuje w specjalnej skrzyni, ocieplony z każdej strony 20cm styropianem i problemów nie ma. Takie umieszczenie rozwiązuje też sprawę hałasu. Niemniej, jeśli macie możliwość umieszczenia go w ogrzewanym pomieszczeniu to tak będzie najlepiej.
    Kwestia czyszczenia rur i ewentualnego grzyba w przewodach - na grzyba nie ma szans, w przewodach płynie czyste, ciepłe powietrze, w takim środowisku żaden grzyb nie przeżyje. Tylko ważne jest żeby nie wyłączać rekuperacji, bo wtedy rzeczywiście w pewnych warunkach może się w rurach zbierać wilgoć. Jeśli chodzi o czystość przewodów - jak na razie są idealnie czyste. Wygląda na to, że filtry wychwytują całe zanieczyszczenia. Nie wiem tez na ile to kwestia rekuperacji a na ile przeprowadzki i innych czynników (np odkurzacza centralnego), ale w starym mieszkaniu trzeba było ścierać kurze co tydzień. W domu z rekuperacją oblatujemy kurze raz w miesiącu a i tak nie bardzo jest co ścierać...
    W kwestii usuwania zapachów przy np. rybie - nie jest tak różowo jak pan mówi. Owszem, zapachy gotowania znikają szybciej niż przy wentylacji grawitacyjnej, ale szału nie ma. Do takich rzeczy, jak pan słusznie mówi służy okap. Ewentualnie otwarcie okien - i tu kolejna sprawa. Jak planowałem WM to spotkałem się z opinia, że nie rób otwieranych okien, zrób fixy, będzie taniej i tak ich nie będziesz otwierał. I faktycznie, okna otwieramy rzadko, praktycznie wcale. Niemniej jednak taką możliwość bym sobie zostawił, bo jeśli zachodzi potrzeba szybkiego przewietrzenia pomieszczenia to rekuperacja nie da rady.
    W filmie było tez coś o schładzaniu latem - bzdura. WM nie jest jest od chłodzenia i nie chłodzi tak samo jak nie grzeje zimą. Rekuperator działa na zasadzie odzyskiwania energii. Więc zimą odzyskuje ciepło z ciepłego powietrza z domu, a latem odzyskuje chłód z chłodnego powietrza (o ile w domu jest chłodniej niż na zewnątrz). Ale w żadnym wypadku nie chłodzi, co najwyżej spowalnia nagrzewanie się domu. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, żeby potem nie być rozczarowanym.
    Przy okazji - niektórzy zastanawiają się nad połączeniem rekuperacji z klimatyzacją albo ogrzewaniem. Bo w sumie co za problem dać nagrzewnicę albo chłodnicę na drodze powietrza i gotowe. Tylko to nie zadziała, albo raczej zadziała bardzo słabo. A to dlatego, że przepływy powietrza w wentylacji są stosunkowo niewielkie. Tego powietrza po prostu tłoczymy do domu za mało, żeby zauważalnie wpłynęło na temperaturę. Jesteśmy w stanie w ten sposób delikatnie podbić/obniżyć temp. o stopień, może dwa i to tyle. Dla porównania, rekuperator pracujący na max to przepływy powietrza jakieś 300-600 m3/h (rekuperator dobieramy w zależności od kubatury domu) a klimatyzacja to przepływy rzędu kilku tyś m3/h. Dlatego wentylację i klimatyzacje robi się jako osobne instalacje.
    Kwestia kosztów - wiele firm kroi inwestorów jak za zboże. Na zasadzie, że jest to nowość, super-hiper, to musi kosztować. Podobna sytuacja jest na rynku pomp ciepła. U siebie miałem wyceny od 16 do 25 tyś zł. Co ciekawe, mało kto pytał spytał jaki dom, jakie warunki - zwykle było tyle a tyle metrów to tyle będzie kosztować. A ja akurat mam parterówkę z drewnianym stropem i układanie instalacji jest śmiesznie łatwe. Finalnie, zrobiłem sam, wyszło mnie to 10 tyś, 6 za rekuperator, 4 za rury, skrzynki itp. szpej. a zajęło mi to ze 3 dni.
    W sieci jest sporo firm, które robią projekty instalacji za ok 200-300 zł - ja mimo, ze rozplanowałem instalację sobie sam, wziąłem taki projekt, żeby porównać i skontrolować to co sam zaprojektowałem. W 90% się pokrywało, ale mimo wszystko uważam, ze warto z takiej usługi skorzystać, możemy się wtedy skonsultować z fachowcem który takie rzeczy robi na co dzień.
    Moim zdaniem, nie warto tez przepłacać za super-hiper rekuperator. Prawda jest taka, że za 4-6 tyś można kupić solidny sprzęt. Najważniejsze, żeby miał dobre, solidne wentylatory. Droższe reku, to głownie bajery w sterowniku, którymi się człowiek bawi przez pierwsze 2 miesiące a potem już o nich nie pamięta.
    Na koniec dwa sprostowania:
    Instalacje regulujemy na anemostatach, nie ma możliwości regulacji na centrali, wynika to z budowy instalacji. Nikt też nie robi regulacji typu nawiewy do poszczególnych pomieszczeń bo to bardzo kłopotliwe, drogie w wykonaniu i bez sensu.
    Nie ma też już dopłat do WM w programie Czyste powietrze w nowych domach. Nawet jakby były to w przypadku samodzielnej instalacji o niewielkim koszcie nie polecam - ilość papierów, zaświadczeń, szarpania się z urzędem nie jest tego warta. Ja poległem. Chyba, że macie więcej niż 30% dofinansowania, to może warto.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      To nie jest materiał reklamowy, tylko spostrzeżenia użytkownika. Dziękuję za komentarz... Co ja piszę POEMAT o REKUPERACJI.

    • @kris7064
      @kris7064 3 роки тому +1

      Jeden rzeczowy komentarz

    • @ukaszszut8065
      @ukaszszut8065 2 роки тому

      Bardzo fajna opinia, w 90%mam.to samo zdanie, właśnie zleciłem projekt za 250zl. Co do Regulacji na anemostatach, to słyszę od fachowców, ze to tylko do regulacji "ksztaltu przepływu powietrza"... 😊 A nie regulacji nawiewu... 😊

  • @marekm4724
    @marekm4724 3 роки тому +13

    Mieszkamy w domu z reku od blisko 4 lat, pierwsze oferty od firm były rzędów 20-25tys za kubaturę wentylowaną 210m3 dom 98m2 użytkowej. Czytając różne tematy, doszliśmy do wniosku, że zrobimy sami. Koszt całkowity części ok 7,5tys łącznie z rekuperatorem kinetic 250. Sam policzyłem przepływy, jakie wymiany powietrza itp. Dałem koledze do sprawdzenia-zajmuje się zawodowo projektowaniem m.in wentylacją. Było ok.
    Nasza centrala nie jest to urządzenie z ekranami dotykowymi itp. Wykonanie nie najwyższych lotów ale czego oczekiwać za 4,5 tys. Ważne, że działa, spełnia swoją funkcję i co najważniejsze, filtry wycinane z m2, kupuje na znanym portalu włókninę wychodzą grosze- różnej klasy od g3(czerpnia) g4 latem do f5 zimą.
    Serwis u mnie polega na tym, że wkłady zimą wymieniam co miesiąc, w okresie letnim co kwartał. Dwa razy w roku rozbieram centralę, czyszczę i myje w środku, płukam wymiennik. W zasadzie to jest 2-3godziny rocznie. Od tych 4 lat jak mieszkamy podlicznik przed reku pokazuje zużycie 1109kwh.
    Jedyna usterka to płyta główna, po powrocie do domu okazało się, że wyrzuciło bezpiecznik, po załączeniu ponownie.
    Szybkie zdjęcie obudowy i okazało się, że na płytce pojawiła się wilgoć. Ciężko powiedzieć dlaczego i skąd. Tylko raz taka sytuacja miała miejsce. Ale znajomy elektronik wymienił gniazdo bezpiecznika, rezystor, przemył płytkę z nalotu na ścieżkach. Zamontowałem i działa. Koszt ok 100zł na naprawę. Ile wziąłby serwis? Można się domyśleć.
    Podsumowując, jeśli ktoś ma chęć i czas niech sam zrobi, to nie jest filozofia rozłożyć kanały, wywiercić otwory w stropie pod anemostaty, powpinać kanały pe flex do skrzynek rozdzielczych, rozprężnych.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +2

      Dokładnie masz rację. Największy koszt to robocizna.

    • @buzzkillroza499
      @buzzkillroza499 3 роки тому +2

      Dzięki za tę odpowiedź. Tego potrzeba, prawdziwych użytkowników, autentycznych relacji po kilku latach, a nie miesiąc po montażu "tak, super działa, polecam wydać na raz 20 tysięcy" 😁😁😁

    • @justynalil7790
      @justynalil7790 2 роки тому

      Kurcze gdzie mieszkasz ? Aby zobaczyć jak zamontowałeś ta rekuperacje

    • @marekm4724
      @marekm4724 2 роки тому

      @@justynalil7790 Pod Skierniewicami. Dużo nie zobaczysz bo kanały ukryte w styropianie i wylewce.

    • @marekm4724
      @marekm4724 2 роки тому

      @@justynalil7790 Łódzkie, pod Skierniewicami.

  • @mm-np9lt
    @mm-np9lt 2 роки тому +1

    nie warto koszt min 20tys wzamian za otwarcie okna latem a zima powietrze wchodzi do garazu gdzie jest wlot i tam sie sie powietrze wstepnie ogrzewa i okap kuchenny i komin w lazience jako wyciag- jezeli ustawisz prawidlowy wydatek to w domu bedzie poprostu przeciag. te ich 99% odzysku to jakas bajeczka bo do domu przy mrozie -15 wpada ok 16stopni i to wtedy kiedy klapa sie otwiera i wrzuca do domu brudne powietrze by rozmrozic wymiennik ciepla. Tylko chory czlowiek zaplaci kolejne 5-8tys zeby kopac 20metrow rury z wlotem powietrza pod ziemia.

  • @fredr0
    @fredr0 3 роки тому +6

    TLDW (wynotowane z filmu):
    plusy: filtry antyalergiczne i antysmogowe, dokładna kontrola przepływu powietrza
    minusy: szum, konieczność solidnego wykonania, konserwacja (przeglądy, naprawy, wymiana filtrów), wysoki koszt instalacji, wyższe rachunki za prąd, suche powietrze

    • @Konrad162
      @Konrad162 3 роки тому +2

      a koszt postawienia kominów do wentylacji grawitacyjnej plus później instalacja nawiewników jest tańsza?
      dodatkowo suche powietrze, jak się ma taki a nie inny wymiennik to ma się suche powietrze

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 роки тому +1

      System może być słyszlny jedynie na maksymalnej prędkości (timer w trakcie brania prysznica, etc) i tylko jak jest cisza w domu.
      W innym wypadku błedy w projektowaniu, wykonaniu lub niskiej jakości kanały i sam rekuperator.

    • @piterwrc206
      @piterwrc206 2 роки тому

      Hehe to jest najlepsze: ' konieczność solidnego wykonania' xD mnie sie wydaje, ze wszystko trzeba wykonywac solidnie. Kominy wentylacyjne rowniez:)

  • @user-ci7jm7tr9r
    @user-ci7jm7tr9r 8 місяців тому +1

    nie oplaca sie , tylko grawitacja , przy mrozach , tylko grzeje i zuzywa prad

  • @DreamMedia0
    @DreamMedia0 3 роки тому +21

    Kurde Bono ma rekuperację i mieszka w Polsce

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      A jak. Polska to taki dziwny kraj😉 A tak poważnie to fajna rzecz, zresztą sam zobaczysz 🤪

    • @DreamMedia0
      @DreamMedia0 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 po całym nie po jednym pokoju :)

    • @DreamMedia0
      @DreamMedia0 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 we to zależy czy 50ml czy 100ml wtedy to ciepło już wszędzie się robi ale też wzmaga się ochota na kolejne 100ml

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 2 роки тому +2

    Filtr F7 duzo grubszy niż nawet u renomowanych producentów.
    Za to wymmienik ciepła mały, czyli na 3 biegu sprawność ok 65% (realna, można zmierzyć).

  • @imienazwisko7052
    @imienazwisko7052 3 роки тому +8

    Ze względu na smród dymu węglowego od sąsiadów jestem pozytywnie nastawiony do rekuperacji. Obejrzałem połowę filmu i jestem zażenowany. Nic konkretnego się nie dowiedziałem. Panowie a szczególnie właściciel rekuperatora (gość na kanale) beznadziejnie omawiają temat. Facet na konkretne pytanie nie odpowiada w prost, owija w bawełnę, robi dygresje, nawet coś tam gwiazdorzy.
    Przede wszystkim zabrakło omówienia tematu co to w ogóle jest rekuperacja. Z jakich elementów się składa, jak działa. Dopiero potem można wymieniać zalety i wady. Od samego początku jest tylko pusta gadka jakie to jest super i że każdy powinien mieć. Odbiór tego filmu mam taki: dwóch facetów coś ściemnia, pusta gadka w około tematu. Nie ma tu żadnej wartościowej wiedzy dla człowieka takiego jak ja, czyli zainteresowanego tematem.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      Dziękuję za komentarz.

    • @annamarczak5864
      @annamarczak5864 2 роки тому

      bo to pasjonaci amatorzy ,mają rację no i praktykują a nie tylko bajają

  • @KondzioTVstudio
    @KondzioTVstudio 3 роки тому

    Znam opinie jednego użytkownika.W lecie jest gorąco okien nie mozna otworzyc po 20 stopni przewietrzyć domu z rana itp nic nie mozna według mnie kicha a wcale w lecie nie jest chlodniej.

  • @MichalK_Photo
    @MichalK_Photo 3 роки тому +3

    Przy obecnych normach nie ma się co zastanawiać. Świeże powietrze cały rok (latem grawitacja prawie nie działa). Koszty budowy kominów pokryje instalację rekuperatora. Planuję instalację w istniejących kanałach grawitacyjnych i suficie podwieszanym oraz likwidację kłopotliwego komina.

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому +1

      Otóż to, mało kto bierze pod uwagę, że decydując się na rekuperację w nowym domu rezygnujemy z przeżytku zwanego kominem, który swoje kosztuje, jest mostkiem cieplnym i miejscem, gdzie lubią powstawać przecieki w dachu.

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 3 роки тому +3

      @@vantage3154 ale zapachniało propagandą ;) Takie same "lubienie przecieków" jest przy oknach dachowych i rynnach koszowych, ale co tam o tym gadać, skoro najważniejsze że brak komina...

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому +2

      @@Promilus1984 Dlatego właśnie nie będę mieć ani jednej z tych rzeczy. Nazwij to propagandą, ale ja jestem zdania, że im prościej tym lepiej.

    • @snugPL
      @snugPL Рік тому +1

      @@vantage3154 no i komin w dodatku dymiący może być wskazaniem celu dla ruskiej altylerii

  • @wszystkoinic3031
    @wszystkoinic3031 3 роки тому +2

    W zeszłym roku na stronie czystepowietrze byla inf. ze dofinansowanie nie dotyczy nowych domów, to samo mi powiedzieli w gminie, zeby starać się o dofinansowanie dom musi byc oddany do użytku a żeby był oddany do użytku te wszytkie instalacje muszą być juz gotowe. Chyba że coś sie zmieniło "znów"

    • @kristof4935
      @kristof4935 3 роки тому +1

      Witam, z tego co się orientowałem program czyste powietrze nie dofinansowuje kosztów rekuperacji w nowo budowanym budynku. Prowadzący powinni sprecyzować na jakiej zasadzie dostali dofinansowanie na rekuperację, kiedy to było(możliwe że kilka lat wcześniej te dofinansowanie było). Pozdrawiam.

    • @wszystkoinic3031
      @wszystkoinic3031 3 роки тому

      @@kristof4935Tak. Przed chyba styczniem 2020 jak sie nie myle mozna bylo sie starac o dofinansowania z programu czyste powietrze, pozniej była inf. że już nie dotyczy nowego budownictwa

  • @alexanderwi9838
    @alexanderwi9838 2 роки тому +2

    Pytanie jak wyglada odgrzybianie rekuperacji i jak czesto trzeba to zrobic skoro zawsze jakis kondensat zostaje

  • @dsgg5714
    @dsgg5714 2 роки тому

    Kupiłem w tym roku mały domek 50 m2 (kuchnia z salonem ok. 30 m2 + sypialnia ok 20 m2 + łazienka ok. 5 m2) z 1953 roku, który w roku 2013 przeszedł całkowity remont. Jest dobrze ocieplony i był ogrzewany 3 grzejnikami elektrycznymi 1000W + ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience. Natomiast ja po zakupie kupiłem pompę pow-pow Gree 9K Amber i bardzo zastanawia mnie temat rekuperacji. Co do wentylacji w domku - w łazience jest zwykły wentylator z czujnikiem wilgoci, który włącza się sam powyżej 60% wilgotności powietrza i są jedynie 2 kanały wentylacyjne w ścianach, jeden w sypialni i jeden w salonie - są naprzeciw siebie (kiepska wentylacja naturalna przelotowa bez kanałów odciągowych pionowych), no i oczywiście 'wentylacja' od okapu kuchennego. Zauważyłem, że są dostępne kanałowe wentylatory z rekuperacją, które były by idealne w takim małym domku (znalazłem jeden dopasowany do 20m2, a drugi do 40m2 - Klimair Uno Base 100 oraz Klimair Uno Base 160). Tylko tu pojawia się pytanie: Czy będzie to wystarczające rozwiązanie? Czy jednak nie będzie to tak wydajne rozwiązanie, jak podaje producent?

  • @TOM_Budowniczy
    @TOM_Budowniczy 3 роки тому +1

    "zależy jak daleko jest ta rurka" :)

  • @wolfwolf9927
    @wolfwolf9927 Рік тому

    "Nie buduje się takich dużych domów" - bardzo autorytatywnie. Aha, no to ja na to "nie ogląda się takich filmów" :D Dziękuję, do widzenia :D

  • @magicznadama577
    @magicznadama577 3 роки тому +2

    co można powiedzieć o sprzęcie po pół roku.

  • @karolguminski1532
    @karolguminski1532 3 роки тому +4

    Co do rekuperacji jak zawsze są plusy i minusy. Każdy sam musi zdecydować.

  • @MhUser
    @MhUser 3 роки тому +2

    1. wentylacja mechaniczna służy do wentylacji, czyli dostarczaniu świeżego i usuwaniu zużytego powietrza; nie służy do ogrzewania, chłodzenia, filtrowania, nawilżania, itp. itd.; 2. filtry służą do ochrony centrali przed pyłem; 3. filtry można zrobić samemu za grosze wiele razy taniej niż oryginalne; 4. aby wentylacja mechaniczna działała poprawnie budynek musi być szczelny powietrznie; 5. najlepsze rozwiązanie to umieszczenie centrali oraz wszystkich kanałów w przestrzeni z kontrolowanym klimatem/ogrzewanej; 6. jeśli chcemy filtrować powietrze (smog, smród) potrzebny jest dodatkowy moduł z odpowiednimi filtrami, które będą robić spore opory w instalacji więc trzeba dobrać centralę z odpowiednim przepływem; 7. jeśli chodzi o wyciąg w kuchni to nie jest potrzebny jeśli działa wentylacja mechaniczna ponieważ całą parę/wilgoć usunie wentylacja a chlapiącego na okno/ścianę tłuszczu z kotletów wyciąg i tak nie zatrzyma (mówię o kuchni w domu/mieszkaniu nie kuchni profesjonalnej która działa 20h na dobę non stop na pełnych obrotach), lepiej zaoszczędzić miejsce nad kuchnią i pieniądze wydane na wyciąg (wyciąg to też mostek termiczny w ścianie i możliwość nieszczelności); 8. dobrze jest zastosować stalowy zgrubny filtr wstępny, który się myje wodą - taki filtr zatrzyma duże zanieczyszczenia i wydłuży życie filtrów zasadniczych

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      👌👍

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому

      Co do punktu 7 to się nie zgodzę, okap jest potrzeby żeby wyłapywać opary tłuszczu. Jak go nie wyłapiemy to będziemy mieć tłuste meble, tłuste ściany, sufity i przewody reku.

    • @MhUser
      @MhUser 3 роки тому

      @@vantage3154 po czym wnosisz? przetestowałeś? ja nie mam okapu i nic nie jest tłuste; oczywiście okolica kuchni zrobiona ze zmywalnych materiałów się brudzi i jest czyszczona; łatwiej jest przetrzeć meble niż czyścić okap i wymieniać w nim filtry, przetrzeć meble i tak trzeba; używałem okapu 10 lat w poprzedniej kuchni, nic nie daje, hałasuje, zajmuje miejsce, generuje koszty; teraz mam wentylację mechaniczną i nie widziałem pary ani skroplin w domu; oczywiście wyciąg wentylacji nie jest nad płytą grzewczą tylko w głębi kuchni

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому

      @@MhUser Wnoszę z doświadczenia używania kuchni z okapem i bez okapu. Bez okapu jest znacznie gorzej, łatwiej wrzucić do zmywarki filtr metalowy niż czyścić ściany i meble. Nie wiem dlaczego problem miałby ominąć reku.

    • @marcind1170
      @marcind1170 3 роки тому

      otóż wentylacja służy do ogrzewania, chłodzenia, filtrowania i nawilżania :) reszta punktów w miarę ok.

  • @grzegorzgrabas8428
    @grzegorzgrabas8428 3 роки тому +1

    Suche powietrze też można wyeliminować wystarczy montaż rekuperatora z wymiennikiem obrotowym. Za pół roku będzie kanał YT z kilkoma kąskami jesli chodzi o rekuperacje GWC PV i pompę ciepła bez jednostki zewnętrznej Pozdrawiam autorów i najlepiej do zobaczenia na polu walki z zatruwaczami atmosfery :)

    • @MrDoRaF
      @MrDoRaF 3 роки тому

      Jak będzie się nazywał ten kanał?

    • @grzegorzgrabas8428
      @grzegorzgrabas8428 3 роки тому

      @@MrDoRaF bije się z myślami co do nazwy

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 2 роки тому

      wystarczy klika większych kwiatów, które lubią być często podlewane i sprawa suchego powietrza nie istnieje :D

  • @jarosawkonior7497
    @jarosawkonior7497 3 роки тому +2

    Jestem użytkownikiem rekuperacji od 12 lat z firmy na M co robi też autka . Wymiennik krzyżowy papierowy impregnowany . Z własnego doświadczenia polecam rekuperację która ma rozbudowane sterownik który będzie pozwalał na dowolne sterowanie cyklami w ciągu doby . Poniżej -10 na zewnątrz jest nieduży dyskomfort termiczny w okolicy anemostatów nawiewowych . W momencie kiedy ja kupowałem rekuperację nie było żadnych dedykowanych wymienników ciepła a teraz już tego nie śledzę ale jeżeli są to polecam aby zamontować i zrobić dwie czerpanie jedną od strony południowej domu a drugą z północnej . Ważną rzeczą jest dopasowanie cykli rekuperacji do cykli mieszkańców domu .

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Dzięki za fajne rady dla przyszłych posiadaczy reku. Pozdrawiam

    • @PiotrXX
      @PiotrXX 3 роки тому

      Czy możesz wyjaśnić dlaczego miejsce czerni północ i południe? Moje wytłumaczenie:
      - północ na lato za względu na brak nasłonecznienia
      - południe na zime, zyski podgrzanego powietrza

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому

      @@PiotrXX dokładnie tak, sam tak planuję zrobić

    • @PiotrXX
      @PiotrXX 3 роки тому

      @@vantage3154 korzystając z okazji. Dom parterowy, przewody wentylacji w warstwie ocieplenia na stropie pod wylewka.
      Pytanie: czy centrale zostawić na nieogrzewanym strychu (oczywiście ocieplajac centrale) czy zejść z nią do czystej kotłowni gazowej?

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому

      @@PiotrXX Ja zrobię na strychu i zaizoluję dokładnie, ale to z tego względu, że w pomieszczeniu technicznym już prawdopodobnie nie będę miał miejsca. Gdybym miał no to bym tam zamontował, bo z kilku powodów to lepsze rozwiązanie.

  • @sebastianszkudlarek6980
    @sebastianszkudlarek6980 3 роки тому +1

    O teraz dowiedziałem się ze jest pan gitarzystą pozdrawiam kolegę po fachu 😀😀

  • @ukaszcaka3001
    @ukaszcaka3001 3 роки тому +5

    Ta rekuperacja brak słów 2 lata się budowałem i 2 lata mi tłumaczyli że się nie opłaca ale na pytanie jak działa to była cisza od marca posiadam od czerwca mieszkam wygodą i komfort nie do opisania

  • @DreamMedia0
    @DreamMedia0 3 роки тому

    No no odcinek super. Gość albo raczej bohater rozpoznawalny . Super .

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      Dream-ek ja samych ciekawych ludzi zapraszam do programu, jak np. CIEBIE 👌

  • @MrPolun1
    @MrPolun1 3 роки тому

    Dzięki za kolejny odcinek.W tv nawet reklamy wyłączyli więc kij tam UA-cam i netflix rączki zacierają

  • @adampepe
    @adampepe 3 роки тому +3

    Brawo..jeszcze nie oglądałem odcinka a już wiem że macie racje.
    Rekuperacja nigdy w domu jednorodzinnym się kosztowo nie zwróci, ..tylko w szkołach, wielkich halach itd itp

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.

  • @jerry7376
    @jerry7376 3 роки тому

    Centrala rekuperacyjna jest urządzaniem do wymiany powietrza i nie jest w stanie dokonywać dystrybucji powietrza w różnych ilościach do różnych pomieszczeń.
    W tym celu należy dokonać regulacji w skrzynkach rozprężnych zakończonych anemostatami za pomocą dedykowanych do tego elementów (np. piankowych) lub ewentualnie przepustnicy zamontowanej przed skrzynką rozprężną.
    Nie służą do tego anemostaty, które podczas mycia (konserwacji) mogą zostać rozreguliwane i instancja wymagałaby ponownego ustawiania.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      A widzisz. Człowiek takich ciekawych rzeczy dowiaduje się od widzów kanału. Bardzo Dziękuje, myślę że ktoś może przy okazji dowiedzieć się i o tym.

    • @piterwrc206
      @piterwrc206 3 роки тому +1

      90% januszkow rekuperacji reguluje przeplywu anemostatami. Zeby bylo lepiej robia to jeden po drugim i nie wracaja na poczatek, a rekuperatory bez presostatow wariuja. Potem ludzie maja cuda w domach i stad w duzej mierze opnie o reku.

  • @Voteckful
    @Voteckful 2 роки тому

    Czyli jak ktoś pali ognisko na dworze (podwórku, na zewnątrz, na polu) to będzie mi w całym domu śmierdzieć?

  • @mareq12
    @mareq12 3 роки тому +1

    Suche powietrze nie musi być, są urządzenia z wymiennikiem entalpicznym, które odzyskują wilgoć.

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому

      entalpicznym

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому +2

      @@vantage3154 słownik... Edytuje i poprawię, - dzięki.

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому +1

      @@mareq12 spoko, napisałem dla porządku

    • @piotrpygawko1402
      @piotrpygawko1402 3 роки тому +1

      Mam taki i działa przy -16 nawiewał mi powietrze o wilgotności 39% znajomemu który ma taki sam rekuperator ale bez odzysku wilgoci 13%

  • @RafaWodarczyk
    @RafaWodarczyk 3 роки тому +1

    *Na północnej ścianie ma być czerpnia :)

  • @alepsky
    @alepsky 3 роки тому +1

    same plusy? a co kosztem inwestycyjnym? sam rekuperator może nie kosztuje tak dużo, ale zaprojektowanie(!) i rozprowadzenie kanałów swoje kosztuje. czyste fajne powietrze? ok, ale pod warunkiem, że wymieniasz filtry i(!) czyścisz przewody regularnie, co swoje też kosztuje. Poza tym gadanie, że tylko mechaniczna wentylacja działa jest po prostu kłamstwem, bo wentylacja hybrydowa też swoje zadanie spełnia. A co do oszczędności z rekuperacji, to też jest dyskusyjna kwestia, bo oszczędności są, ale czy to jest to reklamowane 40%? śmiem wątpić.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      A po co te nerwy... Spokojnie można podyskutować. Dobra rekuperacja nie jest zła.

    • @alepsky
      @alepsky 3 роки тому +1

      @@PompaCiepłaiPV podałem tylko konkretne argumenty przeciw

    • @hyiptech3839
      @hyiptech3839 3 роки тому

      @@alepsky Projekt tylko dla Ciebie (nie do projektu domu ) to koszt 100-200 PLN czy dużo czy mało oceń sam. Czyste powietrz tak - jak wymieniasz filtry i nie musisz nic czyścić. Jeśli wymieniasz regularnie filtry w rekuperatorze i przy anemostatach wywiewnych (kuchnia łazienka itp takie filtru stożkowe montowane w anemostatach) masz czyściutkie reku i kanały

  • @TheRoomsStudio
    @TheRoomsStudio 3 роки тому

    Widzę Krzysiu, że też tylko jedną koszulkę dostałeś. Trzeba z tym coś zrobić:) Super odcinek. Pozdrawiam

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Panowie, firma jest bidna, ale solidna 😉 Pozdrawiam Marcina od sauny 👍👌

  • @andrzejdudek92
    @andrzejdudek92 3 роки тому +2

    Sam od lat użytkuje rekuperator Vallox. Dzięki temu, że Finowie wyeliminowali nagrzewnicę wstępną, zużycie energii jest na rzeczywiście niskim poziomie.

  • @DJADAMS1976
    @DJADAMS1976 3 роки тому +1

    Nie mam komarów i much w domu. Efekt zamkniętych okien latem dzięki rekuperacji.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      I o to chodzi żeby było dobrze. Pozdrawiam

    • @DJADAMS1976
      @DJADAMS1976 3 роки тому

      @@awoj51 dzięki ale nie. Nie lubię spać przy otwartych oknach.

  • @dominiktrochowski924
    @dominiktrochowski924 3 роки тому +1

    Program czyste powietrze ZERO dofinansowania dla nowych domów

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Też tak myślałem, ale nie byłem pewny. W 2020 chyba jakieś były ale teraz nie ma 🤔😏

  • @krzysztof12369
    @krzysztof12369 3 роки тому +1

    23.40 z tego co widać filtry nie działają. Są szare zacieki z kurzu.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +2

      Działać na pewno działają, może trzeba je częściej zmieniać.

  • @kojocisco
    @kojocisco 2 роки тому

    Szlag mnie trafia jak widzę filmiki o rekuperacji. Jak budujesz nowy dom to ok. Jak masz starszy i dobrze docieplony, bywa różnie. Jak masz stary dom, to zapomnij o fajerwerkach z rekuperacji, pomp itd. ALE O TYM ŻADEN PAJAC JUŻ NIE MÓWI! Jak ktoś się chce kłócić to ok, zwróci ci się ale za 50 lat.

  • @DJADAMS1976
    @DJADAMS1976 3 роки тому +1

    Minus to suche powietrze, ale plus to brak wilgoci i szybko schnie pranie :)

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Trzeba zawsze szukać plusów 👍

    • @pluksander
      @pluksander 3 роки тому

      Są rekuperatory z odzyskiem wilgoci

    • @DJADAMS1976
      @DJADAMS1976 3 роки тому +1

      @@pluksander Tak. Tylko zobacz cenę....

    • @pluksander
      @pluksander 3 роки тому +2

      @@DJADAMS1976 6200

  • @Bemx2k
    @Bemx2k 3 роки тому +6

    Dom w budowie 120m obdzwoniłem 3 firmy koszt całkowity rekuperacji 27-35 tys zł takie dostałem oferty :)
    jak sobie dobrze policzycie to oszczędność z tytułu rekuperacji zwróci się po 25-30 latach .
    To Ja już wolę te pieniądze wsadzić w dodatkowe panele pv albo lepszą pompę ciepła i wietrzyć tradycjonalnie.

    • @kaen7125
      @kaen7125 3 роки тому +4

      Kto powiedział że reku ma się zwrócić? Śmiech na sali

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому +2

      Kolego, jeśli masz chęci i czas, a dodatkowo nie masz dwóch lewych rąk to sobie sam ogarniesz temat poniżej 10 tysięcy. Można jeszcze taniej, nawet koło 6-7 tysięcy, ale to już budżetówka mocna.

    • @ukaszcaka3001
      @ukaszcaka3001 3 роки тому

      @@vantage3154 sam sobie to ogarnij ja mieszkam w lesie latem zero owadów reku w nocy co nieco schładza
      oka pozamykane zimą impreza okna zamknięte przetwarzanie i dzieci nie przewiało miły ochłodzenie 15c

    • @katmai7777
      @katmai7777 3 роки тому +5

      Już na Łeb upadli z tymi cenami. 2 wentylatory, pudło, filtry, rurki i 35tys? No wariactwo!

    • @ukaszcaka3001
      @ukaszcaka3001 3 роки тому

      @@katmai7777 mazowieckie 2 lata temu 105m2 18 000zł miałem ofertę na 12 000zł ale mnie szef zdenerwował wybrałem ofertę na 18 000zł

  • @llongin8359
    @llongin8359 2 роки тому

    Mam rekuperacje i też jestem bardzo zadowolony.

  • @barrybookmaker7433
    @barrybookmaker7433 3 роки тому +2

    To rekuperacja nie jest wymagana od poczatku tego roku ?

  • @przemek6319
    @przemek6319 3 роки тому +1

    Od tego roku każdy nowo budowany dom musi posiadać wentylacje mechaniczną.

    • @fredr0
      @fredr0 3 роки тому

      nie jest to wcale wprost powiedziane, teoretycznie WT2021 można osiągnąć bez mechanicznej

    • @brzoza512
      @brzoza512 3 роки тому +1

      bzdura- wentylacja mechaniczna nie jest wymaga żadnym przepisem.

    • @instalacje-budowlane
      @instalacje-budowlane 3 роки тому

      Powiedzmy "może posiadać", "wskazane jest posiadanie", ale z tym "musi" to sianie nieprawdy.

    • @przemek6319
      @przemek6319 3 роки тому

      Proponuję przeczytać informacje odnośnie wspólczynnika Ep budynku oraz Warunków Technicznych 2021 (WT 2021)

    • @fredr0
      @fredr0 3 роки тому +2

      @@przemek6319 Współczynnik Ep można spełnić np. znacznie grubszym ociepleniem lub większą ilością paneli słonecznych, a podejrzewam że nawet i kotłem na biomasę (niski współczynnik Wi). Wiadomo, że wentylacją mechaniczną łatwiej i przyjemniej, ale mówienie że "dom musi posiadać" jest zwykłym wprowadzaniem w błąd.

  • @kaen7125
    @kaen7125 3 роки тому +2

    Chłopaki, z tą czerpnia od zachodu chodzi o to że wiatr jest w większości zachodni a więc należy wykorzystać co natura daje.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      A widzisz... Mądrego warto posłuchać. Dzięki

    • @piterwrc206
      @piterwrc206 3 роки тому +2

      Zachod jak sie nagrzeje po poludniu w uplany dzien to zdecydowanie niechcialbym czerpac powietrza z tego kierunku :)

  • @Wolverine-lz4xo
    @Wolverine-lz4xo 3 роки тому +1

    Ooooo? coś dla mnie👏👍

  • @FirotH
    @FirotH 3 роки тому

    Jesteście pewni ze są programy na dofinansowania dla nowych budynków? Właśnie jestem na etapie zdobywania pozwolenia na budowę i przy pompie ciepła musimy wybrać jeszcze dodatkowe „źródło” odnawialne energii. Padło na rekuperator.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Na pompę w nowym domu nie ma, a na rekuperacje Krzysztof powiedział że jest, a Dawid XXX że 4500zł z czystego powietrza.

    • @ukasznaruszewicz3075
      @ukasznaruszewicz3075 3 роки тому +1

      @@PompaCiepłaiPV nie ma dofinansowania na nic czystego powietrza na nowo budowane domy. Były do 15maja 2020r.

    • @radosawukasiewicz1034
      @radosawukasiewicz1034 3 роки тому +1

      @@ukasznaruszewicz3075 potwierdzam

    • @katmai7777
      @katmai7777 3 роки тому

      @@radosawukasiewicz1034 Naprawdę w Nowej Edycji Czystego powietrza na 2021r przy budowie Nowego domu nie ma żadnego dofinansowania? Nic na pompę, fotowoltaike czy rekuperacje? Nic nie dają?

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 3 роки тому +1

    Panwie, się wymienia na nowe filtry a nie się odkurza ;-)

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      A jak się odkurzy to źle... 😜🤔 Pozdrawiam

  • @adriandorosinski5410
    @adriandorosinski5410 3 роки тому

    W tym roku składam wniosek o PnB.
    Architekt mi powiedział, że rekuperacja jest wymagana przy tych wszystkich normach od tego roku.
    Czy to jest prawda? A co jak ktoś nie chce rekuperacji?
    Co myślicie?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Taki kraj, nie ma że nie chcesz 😉

    • @justynacieplinska1274
      @justynacieplinska1274 2 роки тому +1

      Rekuperacja nie jest obowiązkowa ale bez niej trudniej spełnić warunki ograniczenia zużycia energii pierwotnej EP zatem można dać pompę ciepła i fotowoltaikę i wtedy wskaźnik EP jest mały i można zrezygnować z rekuperacji chociaż to błąd bo rekuperacja to komfort i zdrowie a z nowymi wymiennikami entalpicznymi to nawet problem przesuszania domu zimą został zminimalizowany. Zaplanowana na początku budowy nie wychodzi aż tak drogo jak odliczyć kominy i nawiewniki. Na chwilę obecną nie ma lepszej metody wentylacji budynku jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła a dodatkowe filtry klasy f9 chronią dom przed smogiem.

  • @grechu4502
    @grechu4502 3 роки тому

    Zdecydowaliśmy się na rekuperację holenderska aeris next 350m3/h. Na budowie odwierty już porobione a do nas dotarła taka sytuacja że po paru latach użytkowania będzie smierdzalo jak czasami z klimatyzacji samochodowej. Może tak być? Pozdrawiamy.

    • @artur6773
      @artur6773 Рік тому

      Pytanie trudne i już gruby milczy. Słabo

  • @piotrlooo8797
    @piotrlooo8797 2 місяці тому

    Moim zdaniem fotowoltaika oraz solary są trafionym rozwiązaniem a ten szajs wydaje mi się że to tylko bajer żeby kasę wjebać i prąd ciągnąć nie potrzebnie i się podniecać nowością

  • @mareq12
    @mareq12 3 роки тому

    Czerpnia i wyrzutnia jest na zewnątrz a nie w budynku... Wewnątrz jest anemostat nawiewny i wywiewny.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Tak powiedzieliśmy w filmie

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому

      @@PompaCiepłaiPV na początku mówi, że stoisz pod czerpnią lub wyrzutnią, że wówczas czuć podmuch.

    • @marcind1170
      @marcind1170 3 роки тому +1

      @@mareq12 a potem ze tą czerpnie i wyrzutnie ma na zewnątrz, zamiast się ciut przygotować do filmiku to takie gupoty gadają.

  • @JanKowalski-wk3uh
    @JanKowalski-wk3uh 3 роки тому

    W nowo budowanych domach rekuperacja to standard. Córka z mężem właśnie są na etapie wykończeń, rekuperację oczywiście zamontowali. Obrazowo mówiąc działa to podobnie jak kotły kondensacyjne, w których powietrze zaciągane do spalania ogrzewa się o wydmuchiwane spaliny (dwu płaszczowy komin).

    • @user-ci7jm7tr9r
      @user-ci7jm7tr9r 8 місяців тому

      w cale nie tylko ludzie nie kumaci to zakladaja

  • @drogerpl
    @drogerpl Рік тому

    Gość nic nie wie ,nie zna się, wypowiedź beż sensowna ,chyba tylko chciał zaistnieć.
    Na żadne pytanie nie udziela odpowiedzi, nie jest specjalista, samo może, chyba ,pewnie tak ,lub nie bzdury ,cała wypowiedź beż sensu, niczego gość nie wniósł, pomyliłeś adresata pytań, całkowity brak kompetencji Pana użytkownika, wietylko tyle ile mu ciemnoty wcisnęli.

  • @kaktus7283
    @kaktus7283 2 роки тому +1

    a o zuzyciu energi w ciagu roku , nie powie

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  2 роки тому +1

      Nie powie, bo mieszkał z pół roku, może krócej 🤔

  • @andrzejbucior6188
    @andrzejbucior6188 3 роки тому

    Trochę ta centralka zajmuje, chyba dlatego dużo ludzi chce wyeksportować takie coś na poddasze. A na poddaszu być nie powinna;)

    • @S0VADJ
      @S0VADJ 3 роки тому

      Dlaczego nie powinna ? 🤔
      Jeśli poddasze jest ocieplone to nie ma żadnej przeszkody 💁‍♂️ producent Thessla Green oznajmia, że jego produkty mogą przebywać w nawet -15°C

    • @andrzejbucior6188
      @andrzejbucior6188 3 роки тому

      @@S0VADJ Byłem przekonany, że musi być dodatnia temperatura. Co z tego, że ocieplone? Chyba musi być ogrzewane.

    • @S0VADJ
      @S0VADJ 3 роки тому

      @@andrzejbucior6188 Zawsze można zabudować centralę tak by zagwarantować jej przynajmniej 5°C optymalnej temperatury

  • @lukaszwojcik3410
    @lukaszwojcik3410 3 роки тому +1

    Dodatkowym plusem jest możliwość zgrania jej z pompą ciepła.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Pewnie masz rację, napisz coś więcej o tym?

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 niby ok, brzmi fajnie. Ale zauważ, że rekuperator na cały dom 120 m2 ma wydajność około 300 m3 na maksymalnym biegu. Klimatyzator ma 500 - 700 m3/h na salon (30-40 m2). Więc nie tak szybko...

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому +1

      @@dawidxxx9671 no ale jak niby chłodzić? Trzeba by mocno przewymiarować rekuperator - duża wydajność i duży spręż tylko po to by chłodzić 2 tygodnie w roku... Nie ma to sensu - prądu będzie to brało dużo za dużo. Ja mam reku 350 m3 na dom, do tego dwa spilty LG.

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 no ok. Też jestem zdania, że nie ma co tych urządzeń żenić na siłę... Reku wymienia powietrze (nie wyrzucając ciepła na zewnątrz), klima chłodzi (ewentualnie grzeje) i wtedy jest ok.

    • @piterwrc206
      @piterwrc206 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 Klimy to nie zastapi, ale schladza calkiem skutecznie tyle ze trzeba poczekac, a najlepiej nie dopuszczac do nagrzania pomieszczenia do powiedzmy 30C. Inny plus to osuszanie, z wymiennika freonowego ladnie kapie woda i mniej wilgoci jest w domu, co latem jest jak najbardziej plusem. Koszty tez sa znosne, 5k za chlodnice freonowa, agregat i sterowanie.

  • @mareq12
    @mareq12 3 роки тому +2

    Ludzie gadacie od rzeczy co nieco... Sorki ale amatorka. Trzeba było kogoś z branży poprosić o pomoc.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      Czuję że pewnie Ciebie 🤔😜 Jesteśmy użytkownikami a nie fachowcami

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому

      @@PompaCiepłaiPV no obudzisz mnie o północy i powiem Ci więcej rzeczowych informacji niż Wy zapodajecie w trakcie całego filmu...

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      Dziękuję. Sam bym tego lepiej nie ujął. 👍🤔

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Napisz proszę maila z kontaktem do Ciebie a na pewno z przyjemnością skorzystam pompa.ciepla.pv@gmail.com Pozdrawiam i liczę na kontakt

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      @@dawidxxx9671 napisz do mnie na e-maila pompa.ciepla.pv@gmail.com Chciałbym się z tobą skontaktować.

  •  3 роки тому

    Pytanie pewnie że warto w 100 % Pozdrawiam :-) A dodatkowo wpięty wymiennik PC to już w ogóle hit mało tego jest o tym :-)

    • @przemekkamil9810
      @przemekkamil9810 3 роки тому

      Wpięty wymiennik PC. Rozwiń, możesz.

    •  3 роки тому +1

      @@przemekkamil9810 tak wpięta jednostka wew. w by-pasie która będzie podgrzewała powietrze nawiewane do pomieszczeń, będzie to nie długo na moim kanale o tym jak to zrobiłem także zapraszam.

  • @phantomdriver9831
    @phantomdriver9831 3 роки тому +2

    Jeszcze przydałoby się sprawdzić ile prądu zużywa taki rekuperator

  • @fredr0
    @fredr0 3 роки тому

    Jeśli można to 2 pytanka do Ciebie lub Krzysztofa, bardzo by mi zależało na odpowiedziach:
    (1) Przeczytałem gdzieś w internecie, że w przypadku awarii prądu wentylacja mechaniczna może działać jak grawitacyjna (można rozszczelnić okna, w wyrzutnia zadziała jak komin), czy to prawda? Będzie odpowiednio wentylować dom? Może w takim przypadku najlepiej gdyby wyrzutnia była zamontowana gdzieś wysoko?
    (2) Apropo zbyt suchego powietrza: czy tutaj chodzi o samą specyfikę działania rekuperacji, czy o fakt, że wymienia ona po prostu sporo powietrza? Czy rekuperacja nastawiona na najniższy bieg (zbliżony do wentylacji mechanicznej) wciąż wysuszałaby powietrze bardziej niż mechaniczna?

    • @vantage3154
      @vantage3154 3 роки тому +4

      1. Żeby to działało to tak jak piszesz wyrzutnia musiałaby być gdzieś nad dachem, tak jak komin. No i trzeba wiatru jeszcze, żeby powstał odpowiedni ciąg. Przewody do i z rekuperatora idą po łukach i w dodatku poziomo, więc są większe opory niż w prostym i pionowym kominie wentylacyjnym.
      2. Suche powietrze jest problemem tylko zimą. Dzieje się tak dlatego, że zimne powietrze zawiera w sobie bardzo mało pary wodnej. Przepływając przez wymiennik ogrzewa się, więc jego wilgotność względna jeszcze bardziej spada. Trochę redukuje ten problem wymiennik entalpiczny. Przy mniejszej wymianie powietrza (niższy bieg reku) zjawisko jest słabsze. Bardzo ważne jest też żeby dom był bardzo szczelny, bo lewego powietrza nie będziemy mogli kontrolować.

    • @grzegorzwszelaki3563
      @grzegorzwszelaki3563 3 роки тому +1

      Suche powietrze to nie sprawka rekuperatora a wynika z fizyki - zimne powietrze maksymalnie może zawierać znacznie mniej pary wodnej niż ciepłe. Dlatego powstaje zjawisko rosy - bo powietrze się ochładza i w pewnym momencie zawartość pary wodnej w powietrzu przekracza max i następuje wytrącenie się tej pary.
      I teraz rekuperator bierze ciepłe powietrze z domu i ochładza je i wyrzuca na zewnątrz (następuje przy tym kondensacja pary, dlatego rekuperatory wymagają odpływu skroplin) a zaciąga zimne i suche z zewnątrz i je ogrzewa. Ogrzeje je, ale ono dalej pozostaje suche.
      Dokładnie ten sam efekt miałbyś przy wentylacji grawitacyjnej. Tylko, że przy grawitacyjnej wydajność jest bardzo mała, więc się tego tak nie czuje. Mechaniczna wymienia o wiele więcej powietrza, więc efekt jest widoczny.
      Podsumowując - wysuszanie nie zależy od sposobu wentylacji, tylko od jej intensywności. Jak nie wysusza, to nie wentyluje i tyle.
      Swoja droga to są rekuperatory z odzyskiem wilgoci. Sam mam i działa ok.

    • @fredr0
      @fredr0 3 роки тому

      @@grzegorzwszelaki3563 dzięki, o to mi chodziło - czyli mechaniczna na minimum powinna działać mniej więcej jak grawitacyjna i nie będzie tu dodatkowych problemów

    • @ukaszszut8065
      @ukaszszut8065 2 роки тому

      @@fredr0 mechaniczna potrafi wymienić 10 razy więcej powietrza, okolo 8 razy na dobe, w pomieszczeniu nawet na najniszym biegu

  • @MrRafsam
    @MrRafsam 3 роки тому

    Mamy rok 2021 prosze o dofinansowanie jak do budowanego domu zdobyc dofinansowanie na rekuperacje??

    • @pawelc8756
      @pawelc8756 3 роки тому

      nie ma dofinansowania na dofinansowanie w 2021 niestety

  • @BESBEF
    @BESBEF 3 роки тому

    Też mam reku tymi ręcamy. Przeciwprądowy. 200 rurek PCV.

  • @87muerte
    @87muerte 3 роки тому

    Kolejny ciekawy materiał 👍🏻

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 3 роки тому +1

    A co myślicie o Gruntowych Wymiennikach Ciepła (GWC)? Np płytowym Pro-Vent Geo. Może ma ktoś coś podobnego i podpowie czy warto, czy się sprawdza.

    • @marekgrys
      @marekgrys 3 роки тому

      Szkoda kasy...lepiejbdoloz do lepszego rekuperatora

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому +1

      @@marekgrys ja mam rurowy i uważam że warto. Lato, maks +21 na wejściu do reku zimą minimum +4. Żadnych grzałek zimą i przegrzewania domu latem.

    • @marekgrys
      @marekgrys 3 роки тому

      @@mareq12 a ile na te grzałki wydasz 15 zł na miesiąc zimowy więc kiedy ci się zwróci koszt GWC...wolę reku lepszy dac. Pro vent koszt dla 100 M2 domu mają chyba w okolicy 15K

    • @ukaszcaka3001
      @ukaszcaka3001 3 роки тому

      @@mareq12 A jaki masz reku ? Wielkość domu ? I ile metrów rur masz zakopanych ? Ja mam reku i mieszkam na podmokłych terenach tzn wody gruntowa mam wysoko kopanie tylko latem Ale czy warto

    • @katmai7777
      @katmai7777 3 роки тому +1

      Provent ma na stronie odczyt online z ich instalacji pod halą. Z wykresu wynika że sprawuje się świetnie lato/zima. Też się zastanawiam. W sumie raz się buduje. Później będzie problem żeby to zakopać.

  • @damusdamus6268
    @damusdamus6268 3 роки тому +1

    Wiecie co wam powiem ten Pan nie ma pojęcia co mówi pół roku mieszkania i już ocenia? Hmm dziwne.
    To teraz ja wam powiem moje doświadczenie z tym o to rekuperatorem ponieważ posiadam identyczny. Filtr główny bardzo drogi prawie 100 zł. Ja zmieniam 2 razy w roku. Choć uważam że powinienem częściej. Jedyna tania rzeczą w rekuperatorze jest fizelina 😁 jak było minus 25 wymiennik potrafi zamarzać 😟
    A najważniejsze używam go 4 lata

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 3 роки тому +1

      Ale to opisujesz jako wady czy jak? 😄

    • @damusdamus6268
      @damusdamus6268 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 tak mam grzałkę. Nie nie wyłączam

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому +1

      Bardzo dziękuję za rzeczową wypowiedź. Na samym początku filmu mówiliśmy że oceniamy na podstawie niedługiego doświadczenia. Pozdrawiam.

    • @damusdamus6268
      @damusdamus6268 3 роки тому

      @@Rob-Sam nie nie uważam za wady tylko mówię o tym o czym ten Pan nie ma pojęcia ponieważ za krótko używa ten rekuoerator

    • @damusdamus6268
      @damusdamus6268 3 роки тому

      @@PompaCiepłaiPV Nie chcialem żeby moja wypowiedź wyglądała jak atak 😁

  • @mareq12
    @mareq12 3 роки тому

    Wybór w rekuperatorach jest duży. Od powiedzmy 3500 do 12000 zł za taki 250 - 400 m3/h.

  • @pe-jot
    @pe-jot 3 роки тому

    Pytanie do tych co posiadają reku. Mam zehnder Q350 przy obecnych temp -10st reku na 1 biegu przepływ 160m3/h nagrzewnica wstępna pobiera ciągle 600w. Łatwo policzyć ile się uzbiera miesięcznie. Też tak macie?

    • @piotrpygawko1402
      @piotrpygawko1402 3 роки тому

      Witam mam taki rekuperator ale w wersji entalpicznej z odzyskiem wilgoci i mnie łyka mniej przy -16 130m3/h 400W/h przez 1,5 roku uzbierało się 520 kwh czyli średnio jakieś 29kwh na miesiąc czyli jakieś 40w/h. Co do twojego poboru znajomy ma identyczny rekuperator i jak były mrozy to takie wartości pobierał mój trochę mniej.

    • @piotrpygawko1402
      @piotrpygawko1402 3 роки тому

      Trochę tego prądu pobiera ale jestem zadowolony!!

    • @pe-jot
      @pe-jot 3 роки тому

      @@piotrpygawko1402 cześć, niestety nie możesz polegać na liczbie kW z aplikacji, zliczany jest prąd tylko z pracy wentylatorów nie dodaje nagrzewnicy do poboru całkowitego! Taka informacje uzyskałem od pracownika zehnder'a

  • @magdas6948
    @magdas6948 3 роки тому

    Czy przy budowie nowego domu możemy starać się o dofinansowanie na rekuperację w 2021?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Podobno tak, ale trzeba doczytać na CZYSTYM POWIETRZU bo wszystko się zmienia

    • @grzegorzwszelaki3563
      @grzegorzwszelaki3563 3 роки тому +3

      @@PompaCiepłaiPV No właśnie, że nie, nie ma już dopłat do nowych domów. Były do 2020 ale to się zmieniło.

  • @tofik901
    @tofik901 3 роки тому +1

    Czy taki rekuperator chłodzi latem?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Chłodzi... Nie bardzo. Może to że nie otwieramy okien już wpłynie na to że będzie chłodniej i zależy gdzie zamontujemy czerpnię, jeśli od północy to powietrze wtłaczane będzie chłodniejsze i trochę może i chłodniej będzie???

    • @tofik901
      @tofik901 3 роки тому

      @@PompaCiepłaiPV a nie chciałeś zrobić systemu rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła?

  • @perdurabopasan
    @perdurabopasan 3 роки тому

    A jak jest z tym w lazience nie paruja lustra w lazience po kapieli?

    • @thomaspo9702
      @thomaspo9702 3 роки тому +1

      Rekuperacja skutecznie usuwa nadmiar wilgoci a więc nie parują albo te parowanie jest ograniczone,wszystko kwestia centrali albo raczej jej automatyki.Stąd też ta rozbieżność cenowa 2-12tysi

    • @perdurabopasan
      @perdurabopasan 3 роки тому +1

      @@thomaspo9702 dziekuje za odpowiedz

    • @lukaszk7359
      @lukaszk7359 3 роки тому

      Ja mam w łazience włącznik dzwonkowy Gdy wilgoci jest za dużo jedno pstryknięcie i centrala wentyluje powietrze 5 min a później wraca do swoich ustawień

    • @perdurabopasan
      @perdurabopasan 3 роки тому

      @@lukaszk7359 mam cos na tej zasadzie w obecnej lazience wiatrak kanalowy wywala powietrze na dwor

  • @spierdlajify
    @spierdlajify 3 роки тому +1

    Nie przesadzajmy, w lecie przy dużych upałach wentylacja mechaniczna nic nie zmienia bo przecież wdmuchuje powietrze o takiej samej temp. jak na zewnątrz. Jak się jest alergikiem to spoko opcja. Ja nie jestem i minusy to: trzeba robić większe sufity (mniej miejsca nad głową), trzeba robić większe szpary na dole drzwi, żeby powietrze mogło sobie przepływać = mniejsza intymność w pokoju, rury mogą "nieść" dźwięki z innych części domu, przynajmniej 15tys mniej w kieszeni, kolejne urządzenie w domu które trzeba się martwić/może się zepsuć, ja nie widzę problemu z otwarciem okna raz na jakiś czas, a nawet lubię spać przy otwartym w lecie. A to, że się "opłaca" to włóżmy między bajki, po ilu latach zwróci się 15k? 20-30? To się robi jeśli nie chce się otwierać okien.

    • @katmai7777
      @katmai7777 3 роки тому +1

      To otwieraj okna w zimie przy -15C, wywiewaj to co nagrzałeś i grzej jeszcze raz. Rachunki za ogrzewanie napewno będą niskie.

    • @marcind1170
      @marcind1170 3 роки тому

      Jak kupujesz TV to też ma się zwrócić? W pokou nie robi się większych podcięć tylko w pomieszczeniach takich jak WC, łazienka.. wysokość kanały podposadzkowego wynosi 56mm więc mieści się w izolacji podłogi. Rury mogą nieść dźwięki?? yhym...

    • @spierdlajify
      @spierdlajify 3 роки тому

      @@katmai7777 A wentylacja co robi jak nie wywiewa to co nagrzalem? Na tym polega wentylacja. Ogrzewa je owszem ale place za to ogrzanie min. 15k więc to żaden interes - czyli bajki opowiadane przez sprzedawców.

    • @katmai7777
      @katmai7777 3 роки тому +1

      @@spierdlajify Tak jakbym słuchał gościa, który jeździ Polonezem bez klimatyzacji i twierdzi, że Mercedes z klimą jest gorszy bo droższy. Rekuperacja to nie kwestia "zwróci się". To komfort i odzysk ciepła. Tyle w temacie. Ktoś nie chce na to wydać 15k... jego sprawa. Ja bym wydał. Raz się dom buduje.

    • @spierdlajify
      @spierdlajify 3 роки тому

      @@katmai7777 przecież cały czas właśnie to piszę. To że się zwróci to bajki i argument sprzedawców. Ja z kolei nie widzę problemu z otwarciem okien bo mieszkam w fajnej okolicy.

  • @wiciu2386
    @wiciu2386 3 роки тому +1

    Nie głupia ta rekuperacja.

  • @Wieslaw1973
    @Wieslaw1973 3 роки тому

    10:20 myślałem ze nadcisnienie :(

  • @michaszczot6986
    @michaszczot6986 3 роки тому

    No i nie dowiedziałem się jak to wygląda jeśli chodzi o podłączenie wyciągu kuchennego (okapu). Czy pan który występuje, posiada taki, czy nie a jeśli tak to w jaki sposób jest zrealizowane podłączenie bo do samego rekuperatora raczej podłączyć nie można 🤔

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Jeszcze nie ma, ale wyjście jest już przygotowane.

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому +1

      Nie zalecają podłączać okapu do rekuperatora (żeby nie zabrudzić reku). Trzeba okap z klapą żeby nie było dziury... Większość reku ma wejście sygnałowe 'okap' - zwiększają wówczas napływ powietrza i redukują wyrzut, żeby okap mógł wywalać to powietrze do komina.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 роки тому

      Dziękuję za odpowiedź

    • @michaszczot6986
      @michaszczot6986 3 роки тому

      Dzięki za odpowiedź 👍

    • @mareq12
      @mareq12 3 роки тому

      @@dawidxxx9671 zanieczyszczenia z innych pomieszczeń? Jaka 'natura' kuchni robi takie cuda?

  • @chamomilla1
    @chamomilla1 2 роки тому

    Sars kołysanka:)

  • @marcinbabowicz341
    @marcinbabowicz341 3 роки тому

    A na co to komu? A co to? 🤔

  • @wiktorabajczuk5695
    @wiktorabajczuk5695 3 роки тому

    Witam a co dlamnie

  • @Wolverine-lz4xo
    @Wolverine-lz4xo 3 роки тому +2

    A czy istnieje ryzyko zagrzybienia poprzez zbyt dużej wilgotności w rurach? Czy jest to niemożliwe?🤔🤔🤔

    • @S0VADJ
      @S0VADJ 3 роки тому +1

      Jeżeli są położone rury z powłoką antystatyczną to nie ma takiej możliwości 🤪

    • @Wolverine-lz4xo
      @Wolverine-lz4xo 3 роки тому

      @@S0VADJ I to obojętnie z jakiego materiału będą zakładane rury?

    • @S0VADJ
      @S0VADJ 3 роки тому +2

      @@Wolverine-lz4xo Najlepiej kanały wentylacyjne, które są wykonane z niepalnego
      polietylenu w konstrukcji warstwowej. Gdzie powłoki
      wewnętrzne skonstruowane są z warstwy
      antystatycznej - zapobiegającej osiadaniu się kurzu i
      zanieczyszczeń na powłoce rury, a dodatkowo z warstwy antybakteryjnej - utrudniającej
      powstawaniu pleśni i grzybów przy ewentualnym
      wykraplaniu pary wodnej.

    • @Wolverine-lz4xo
      @Wolverine-lz4xo 3 роки тому

      @@S0VADJ Hmm...jestem na etapie budowy domu (115m użytkowego) i tak zastanawiam się co wybrać czy zwykłą wentylację grawitacyjną czy zabulić i wybrać W.M. z rekuperatorem i odzyskać to ciepło które w przypadku zwykłej wentylacji zostało by ot tak sobie "wyrzucane " w atmosferę co wpłynie na większe koszty ogrzania domu🙄🤔

    • @S0VADJ
      @S0VADJ 3 роки тому

      @@Wolverine-lz4xo Moim zdaniem każda wentylacja inna niż grawitacyjna będzie lepszym rozwiązaniem. Lecz jest to moje osobiste zdanie na ten temat i myślę, że każdy ma swoje.

  • @mirosawamazur5462
    @mirosawamazur5462 2 роки тому

    Nie polecam

  • @kacperkubik3248
    @kacperkubik3248 3 роки тому

    W mojej opinii jest niezbędnym elementem każdego nowo budowanego domu. Sprawdź AirVac.pl - tam dowiadywaliśmy się więcej o tym temacie i wkoncu zamówiliśmy sprzęt z montażem

  • @wiktorabajczuk5695
    @wiktorabajczuk5695 3 роки тому

    Tak dokladnie