Pakiet e-commerce (VAT) - jak liczyć limit 10.000 euro?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024
  • Pakiet e-commerce w pigułce (kilka uwag na temat najczęściej zadawanych pytań oraz najczęściej spotykanych nieporozumień).
    Szkolenie na temat procedury unijnej (WSTO, sprzedaż usług, OSS):
    akademiavat.pl...
    Szkolenie na temat procedury importu (SOTI, IOSS):
    akademiavat.pl...
    ***
    1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku VAT, które wprowadzają swego rodzaju rewolucję dla branży e-commerce. Nowe regulacje mogą oznaczać dla wielu przedsiębiorców poważne zmiany w zakresie rozliczania VAT. W jakich przypadkach sprzedaż detaliczna organizowana przez polski sklep internetowy podlega opodatkowaniu w Polsce, a w jakich przypadkach podlega opodatkowaniu w innych krajach? Czy i na jakich zasadach można uniknąć rejestracji na potrzeby VAT w innych niż Polska krajach UE?

КОМЕНТАРІ • 25

  • @grazynapawlak7225
    @grazynapawlak7225 3 роки тому +4

    Panie Dawodzie jak miło Pana słuchać.
    Tak trudny temat jak VAT przekazuje Pan wiedzę zrozumiale.
    Proszę o więcej wykładów na yutub.
    Jeszcze raz serdecznie Panu dziękuję

  • @konradpotocki9353
    @konradpotocki9353 3 роки тому +2

    Przejrzyście Pan tłumaczy zawiłe tematy Vatowskie. 🙂 Prosimy o częstsze publikacje na UA-cam.

  • @elzbietak5878
    @elzbietak5878 3 роки тому +3

    Tak widzimy 👍

  • @gostek9071
    @gostek9071 2 роки тому

    dasz rade odpowiedziec? jestem w sieci partnerskiej z niemiec i ona mi wysyla zaplate za google adsens a nie typowo jutub.. to tez trzeba robic ten vat eu? i pytanie o co chodzi z vat oss i czy to sie wlicza do tego limitu?

  • @lucyladorada8263
    @lucyladorada8263 3 роки тому

    Dziękuję za wartościowy materiał. Mam jeszcze jedno pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź. Czy jeśli mam transakcje WSTO i od lipca opodatkowuje je w krajach konsumpcji (czyli poza Polską) to te transakcje WSTO należy pokazywać w JPK_V7? Opodatkowanie tych WSTO w krajach konsumpcji od lipca wynika z faktu, że w 2020 został przekroczony limit 42k PLN.

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 роки тому

      Moim zdaniem to częściowo może zależeć od tego, czy te transakcje są rozliczane w ramach OSS, czy też poprzez rejestrację do VAT w kraju konsumpcji. Jeżeli w ramach OSS, to w JPK_VAT już bym tych transakcji nie raportował. Jeżeli poprzez rejestrację w kraju konsumpcji, to biorąc pod uwagę wcześniejsze stanowisko MF odnośnie starej sprzedaży wysyłkowej - najprawdopodobniej trzeba dodatkowo (wg fiskusa) WSTO pokazać do celów sprawozdawczych w JPK_VAT. Oczywiście w poz. K_11/P_11, jako dostawę towarów poza terytorium kraju (bez wykazywania podatku).

    • @lucyladorada8263
      @lucyladorada8263 3 роки тому

      @@taxgurupl Serdecznie dziękuję za odpowiedź!

  • @paxonPL
    @paxonPL 3 роки тому

    Czy licząc limit za 2020r. powinienem uwzględnić UK czy brać pod uwagę tylko obecne kraje Unii? W tym roku limitu nie przekraczam, bez UK w tamtym również nie przekraczam i generalnie nie zanosi się żebym przekroczył w najbliższych latach. Czy powinienem stosować pakiet e-commerce? Naprawdę wolałbym tego uniknąć.

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 роки тому

      Można rzeczywiście mieć pewne wątpliwości w tym zakresie, ale ja bym raczej liczył (wówczas UK była - w kontekście VAT - częścią UE).

  • @rafalpawlowski8248
    @rafalpawlowski8248 3 роки тому

    Dzień dobry, czy usługa kurierska w przypadku wysyłki z polski do klienta indywidualnego powinna być opodatkowana w Polsce ze stawką 23% czy Niemczech ze stawką 19% tak samo jak produkut kupiony przez tego klienta ?

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 роки тому

      Koszty transportu / wysyłki wchodzą do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towaru (art. 29a ust. 6 pkt 2 UoVAT). Jeżeli zatem sprzedawca towaru dolicza na swojej fakturze za sprzedawany towar koszty transportu / wysyłki, to powinny one być opodatkowane stawką właściwą dla towaru. Jeżeli towar jest opodatkowany w Niemczech stawką 19%, to te koszty wysyłki również.

  • @jacekpiwiec2825
    @jacekpiwiec2825 3 роки тому

    dzień dobry, co w sytuacji kiedy ktoś jest na zwolnieniu podmiotowym z VAT w Polsce, bo nie przekroczył 200 000 PLN, a przekroczy limit 10 000 EUR w sprzedaży wysyłkowej? Czy musi się zarejestrować do VAT w Polsce?

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 роки тому

      Zwolnienie podmiotowe z art. 113 UoVAT nie dotyczy WSTO (sprzedaży wysyłkowej). Inaczej mówiąc, jeżeli został przekroczony próg 10.000 EURO, to WSTO na rzecz konsumentów z innych krajów UE powinna już być rozliczana według stawek VAT obowiązujących w krajach konsumpcji (poprzez OSS albo rejestrację lokalną w krajach konsumpcji) nawet przez podatnika zwolnionego podmiotowo.
      Z drugiej strony - przekroczenie limitu 10.000 EURO i konieczność rozliczania WSTO według stawek obowiązujących w krajach konsumpcji nie oznacza automatycznie utraty zwolnienia podmiotowego u nas w Polsce. Co więcej, wartość sprzedaży opodatkowanej w krajach konsumpcji (innych niż Polska krajach UE) nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego. Można zatem mieć teoretycznie obrót w wysokości 100.000 EURO z tytułu WSTO (rozliczanego np. przez OSS), a jednocześnie nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce (o ile wartość sprzedaży "krajowej" nie przekracza 200.000 PLN).

    • @jacekpiwiec2825
      @jacekpiwiec2825 3 роки тому

      @@taxgurupl Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź, pozdrawiam

  • @Drgosani
    @Drgosani 3 роки тому

    Pytanie niecierpiące zwłoki, jeżeli przekroczyłem próg 10k euro w 2020 to DO kiedy mogę (miałem) się zarejestrować do procedury unijnej w państwie identyfikacji czyli w polsce? Pytam bo KIP odpowiedział 1 lipca, że czas był na rejestrację do 30 czerwca, ale tak naprawdę to nie wiedzą, tak samo jak nie wie II US wawa śródmieście ;). Według nich jeżeli nie złożyłem zgłoszenia VIU-R do 30 czerwca to jestem spalony i nie mogę sprzedawać do końca III kwartału i żeby dalej sprzedawać w WSTO muszę się rejestrować w kraju przeznaczenia. Biorąc pod uwagę, że ustawa weszła w życie 1 lipca bez przepisów przejściowych (chyba, że uznając za przepisy przejściowe projekt ustawy, który UMOŻLIWIAŁ rejestracje do OSS od 1 kwietnia do 30 czerwca) co Pan na to?

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 роки тому +2

      Tak, to jest poważny problem. Na szkoleniu, które prowadziłem 22 czerwca 2021 r., radziłem - ze względów ostrożnościowych - aby zarejestrować się do końca czerwca 2021 r. Osobiście jednak uważam, że nawet jeżeli podatnik dokonywał sprzedaży wysyłkowej przed 1 lipca 2021 r. i przekroczył przed tą datą limit 10.000 EUR / 42.000 PLN, czas na rejestrację (dla transakcji dokonywanych w lipcu 2021 r.) jest do 10 sierpnia 2021 r.. To jest mój prywatny pogląd, oczywiście fiskus może mieć ostatecznie inny. Dlaczego broniłbym 10 sierpnia? Piszę o tym szczegółowo we wpisie na moim blogu: akademiavat.pl/2021/06/30/do-kiedy-mozna-zarejestrowac-sie-na-potrzeby-procedury-unijnej-oss-aby-moc-z-niej-korzystac-od-1-lipca-2021-r/

    • @Drgosani
      @Drgosani 3 роки тому

      @@taxgurupl Dziękuję za ekspresową i sensowną odpowiedź, utwierdził mnie Pan w przekonaniu, że jednak do 10 sierpnia z czym się zgadzam i myślę podobnie. Pozdrawiam.

    • @marcin6086
      @marcin6086 3 роки тому

      Panie Dawidzie jeszcze jedno skoro przepisy wchodzą 1 lipca to cały II kwartał podatnik i tak rozliczy w innych krajach a urząd skarbowy nie ma takiej wiedzy co i gdzie podatnik rozliczał w poprzednim kwartale. Poza tym podatnik w zgłoszeniu VIU-R deklaruje datę od kiedy chce przystąpić do procedury a nigdzie nie pokazuje co wcześniej i gdzie rozliczał.

    • @marcin6086
      @marcin6086 3 роки тому

      Zgadzam się z Panem w 100%, oby tylko podatnicy mimo wakacji zdążyli do 10.08 a nie jak wszystko odkładali na ostatnią chwilę.

    • @DawidMilczarek
      @DawidMilczarek 3 роки тому

      @@marcin6086 VAT to w ogóle jest podatek, który polega na samoobliczeniu przez podatnika. Wszystko opiera się, do pewnego stopnia, na zaufaniu do podatnika. Podatnik powinien uczciwie raportować w swojej ewidencji określone zdarzenia, składać deklaracje i płacić samodzielnie obliczony podatek. Nawet w przypadku transakcji krajowych to nie jest tak, że fiskus stoi nad nami i w odniesieniu do każdej transakcji patrzy co zrobiliśmy, wykrywa wszelkie nieprawidłowości. Oczywiście, że jeżeli podatnik coś ukryje, a fiskus się nie zorientuje, to może to ujść płazem. Ale po pierwsze to nie znaczy, że jeżeli organ czegoś nie zauważył, to podatnik postąpił dobrze (ukrywając lub przemilczając coś istotnego z podatkowego punktu widzenia), a po drugie nie jest tak, że fiskus nie ma żadnych możliwości wykrycia pewnych zdarzeń, które podatnik celowo ukrył / przemilczał. To że podatnik nie zaraportuje prawidłowo czegoś w ewidencji przekazywanej co miesiąc fiskusowi nie oznacza, że fiskus nie może skonfrontować przesłanej ewidencji z wyciągami bankowymi itd. Jasne, w zależności od stanu faktycznego prawdopodobieństwo ujawnienia niewłaściwego zachowania podatnika jest mniejsze lub większe, ale prawie nigdy nie jest zerowe. Dlatego jestem w stanie sobie wyobrazić, że przynajmniej w niektórych stanach faktycznych organ mógłby dość łatwo wykazać, że dany podatnik dokonywał określonych czynności przed 1 lipca 2021 r. Stąd też raczej kładę nacisk na argumentację, że podatnicy mają czas na rejestrację do OSS do 10 sierpnia, a nie że w ogóle nie muszą się niczym przejmować, bo i tak fiskus ich nie złapie. Pozdrawiam!