#08 JAKI FUNDAMENT ? PŁYTA CZY ŁAWA FUNDAMENTOWA ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 314

  • @nabuhodonozorcipciak1814
    @nabuhodonozorcipciak1814 3 роки тому +13

    Trochę mnie bawi porównywanie płyty do ławy, bo finalnie koszt ławy jest... większy! No dobra, jak się robi płytę? Wykopuje dziurę w ziemi na 1 metr, 50cm zakopuje się i ubija piaskiem, następnie forma/wanna 25cm XPSa, folia budowlana, następnie zbrojenie i wylewka samopoziomująca B20. Koniec. Ława? Robi się dokładnie to samo, tylko trochę inaczej - zdziera hummus (trochę mniej, bo 50cm), kopie dziury pod ławy, robi się szalunki, wlewa się do nich zbrojony beton, wysypuje piach, następnie układa się na piachu styropian 10cm (choć żeby spełniać dzisiejsze normy to trzeba 20cm), a następnie wylewa 10-20cm betonu na podłogę - z tą różnicą, że nie zbrojonego.
    No dobra, może cena materiałowa będzie większa, ale cena robocizny? Przecież płytę fundamentową się robi samemu... Jak tylko koparkowy nie będzie cholernym złodziejem, bo jedyne co ma zrobić, ty wykopać dziurę na metr głęboką i wypożyczalnia zagęszczarki nie ma jej wykonanej ze złota i platyny, to ułożenie XPSa 2 dni, zrobienie zbrojenia 2 dni, zalanie betonem 2h, polewanie wodą - 3 dni. Nie trzeba nic poziomować, bo nawet jak się krzywo ubije drenaż/piach, krzywo położyć XPSa (chociaż ciekawe jak można coś tak prostego spieprzyć z poziomicą), to przecież samopoziomującego się betonu z piachem kwarcowym się spieprzyć nie da.
    Przy ławach? No tu już można zyczyć good luck

    • @punisher15101993
      @punisher15101993 2 місяці тому

      No jak robisz sam to może. Jak robi CI firma to pod mały dom płyta fundamentowa 70k a ławy plus chudziak 25-30K.

  • @jacekdudek7595
    @jacekdudek7595 3 роки тому +22

    Mówiąc wprost bardo dobry kanał! Merytoryczny i konkretny co jest rzadkością. Wiele wiedzy i pracy kosztuje przygotowanie odcinka- więc dzięki :)

  • @MrBossu30
    @MrBossu30 2 роки тому +3

    Obejrzałem z ciekawości Pana film gdyż już mieszkam w domu na płycie fundamentowej i nie podzielam całkowicie Pana uwag negatywnych co do niej. Płyta jest prosta w budowie jeżeli pominiemy w niej ogrzewanie. Wiadomo wyjdzie więcej zbrojenia ale mamy stabilny fundament na całej pow. Nie pękają ściany co jest praktycznie norma w ławach. A co do instalacji kanalizacyjnej to mam poradę dla wszystkich którzy chcą wykonać płytę. Należy kłaść rury z każdej strony budynku wprowadzając najkrótsza drogą na zewnątrz budynku i połączyć je ze sobą na zewnątrz. Nie robimy łączenia wewnątrz płyty. To zminimalizuje ewentualne awarie. Mamy jedno kolanko w płycie ikrotkie wyprowadzenie na zewnątrz budynku. A łączenia po za budynkiem jest już łatwo naprawić w razie awarii.

    • @jacekj5157
      @jacekj5157 2 роки тому

      Ogrzewanie ma Pan bezpośrednio na płycie czy kolejna izolacja i dopiero ogrzewanie w dodatkowej wylewce?

    • @MrBossu30
      @MrBossu30 2 роки тому +1

      @@jacekj5157 witam w kolejnej izolacji to rozwiązanie wg mnie jest lepsze po każdym względem. Pozdrawiam

    • @jacekj5157
      @jacekj5157 2 роки тому

      @@MrBossu30 dzięki za odpowiedź. A można wiedzieć jak zbudowany u Pana dom?. Ja zamierzam budować z silikatów i na płycie, parterowy bez stropu, i orientuję się w temacie. Ogrzewanie planuje wodne małą pompą ciepła , wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i może bezprzewodowe gwc pod płytą....Czy takie grzanie płyty 25 cm , jakby zrobił ogrzewanie bezpośrednio na płycie bez odcinki jest wg Pana niekorzystne względem Pana rozwiązania? W sumie to obecnie grzanie w taniej taryfie będzie nieopłacalne bo po przekroczeniu tych 2 tys kWh cena bliska tej drogiej....

  • @heze4
    @heze4 3 роки тому +15

    w afryce daje się takie specjalne patyki, a potem wypełnia specjalistyczną masą (ziemia, woda i kałgęsty)
    najtańsze rozwiązanie, ale w polsce nie ma takich fachowców, więc pozostaje tradycyjna - lokalna technologia :)

  • @Valantir007
    @Valantir007 Рік тому

    Właśnie jestem po badaniu gruntu przed kupnem działki. Geolog powiedział, że na działce jest piasek i iły. Od razu usłyszałem, że zaleca jednak posadowienie budynku na płycie fundamentowej.
    W związku z tym, że działka nie ma mediów, drogi i w dodatku trzeba lać płytę, zdecydowaliśmy z żoną, że nie kupimy tej działki - za duży finalny koszt.
    Wcześniej nie wiedziałem jakie są różnice ale subskrybuję Twój kanał od dłuższego czasu i dzięki temu wiedziałem, że płyta jest droższym przedsięwzięciem. Wielkie dzięki za kontent, jaki wrzucasz. Leci łapka w górę :)

  • @Robert-fu2pe
    @Robert-fu2pe 3 роки тому +12

    No właśnie ciekawie się ogląda konkretnie omawiane bez pierduł o pogodzie. Ciekawy kanał i poruszone w nim fakty.👍

  • @ukaszsierzpowski6512
    @ukaszsierzpowski6512 3 роки тому +25

    Płyta jest cieplejsza, prostsza w budowie, szybsza w budowie, łatwiej zabezpieczyć ja przed wilgocią od gruntu, instalacje można zalać w płycie co zmniejsza jej koszty.
    Sam osobiście nie znam nikogo kto zrywał by podłogę na gruncie żeby poprawiać instalacje, jakaś bzdura. Co może się stać z rurą kanalizacyjna pod podłogą ??, Albo z rurkami ogrzewania podłogowego ??
    Ściana fundamentowa potrzebuje głębokiego wykopu, szalunków, kilkukrotnego zalewania betonem, kilku izolacji przeciwwilgociowych , termicznych, i nigdy nie będzie miała wytrzymałości płyty.
    W jednym filmie podaje pan że akumulacyjnosc ciepła jest bardzo ważna żeby podnieść wartość bloczków keramzytowych w swoich oczach a potem płyta fundamentowa z ogrzewaniem jest zła bo akumuje dużo ciepła.
    Podaje pan dużo cennych informacji ale są one wybiórcze i służą tylko do podparcia zasadnosci swojego wyboru.
    Prosta płyta fundamentowa że zbrojeniem rozproszonym i ogrzewaniem w płycie może być tańsza w budowie i eksploatacji, proszę pamiętać że podłoga to nie kaloryfer i nie grzeje się jej do 50 stopni.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +6

      Dziękuję za obszerny, merytoryczny komentarz.
      Co jest cieplejsze to kwestia bardzo indywidualna - ale fakt - mało inwestorów robi "super" izolacje termiczna dla law - wiec można powiedzieć ze statystycznie płyta cieplejsza.
      Nie będę tez się sprzeczał, ze płyta jest łatwiejsza do wykonania -jak ktoś wie co robi.
      Ja słyszałem o przypadkach zarówno pęknięć rur, jak i modyfikacjach remontowych. Oczywiście nie twierdze ze każdy będzie chciał takie modyfikacje wprowadzać. Zwracam tylko na to uwagę bo rzadko się o tym mówi.
      Rurki podłogowe maja swoja żywotność -badania laboratoryjne swoje, a życie swoje - wiec pytanie w jakiej perspektywie czasowej patrzymy...
      Mowie cały czas o możliwościach - prawdopodobieństwie. Uważam ze trzeba brać pod uwagę ze na każdej budowie będą jakieś ukryte babole - błędy - i nigdy nie wiadomo: czy, gdzie i jak one się objawia.
      Nie podałem informacji ze akumulacyjnosc płyty jest zła. Wspomniałem tylko, o ograniczeniach w zróżnicowaniu temperatur w rożnych pomieszczeniach na jednej płycie.
      I oczywiście tez ma Pan racje ze płyta może być tańsza - lecz nie w każdym przypadku będzie.
      Podaje informacje którymi ja się kierowałem, które dla mnie maja znaczenie. Oczywiście dla kogoś innego, zupełnie inne aspekty mogą być istotne. Nie Twierdze ze moje wybory to uniwersalna recepta dla każdego.
      Tak zdaje sobie sprawę ze to nie kaloryfer - podłoga (poza łazienką) nie powinna przekraczać 24stC
      Pozdrawiam!

    • @ukaszsierzpowski6512
      @ukaszsierzpowski6512 3 роки тому +5

      @@holiboodzdrowydom najważniejsze to przemyślana budowa, jest spora różnorodność materiałów i trzeba w niektórych przypadkach brać najlepsze i najdroższe, czasem różnica zakupu to 100% ceny ale te 100% to nawet nie promil ceny budowy np. rury kanalizacyjne sn4 albo sn8.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@ukaszsierzpowski6512 zgadzam sie w 100% !

    • @czesaww8232
      @czesaww8232 3 роки тому

      No moze np w czasie betonowania pracownik stanąć gumiakiem na rurę i ja uszkodzic:) a to ze rura przecieka w plycie to się dowiesz uzupełniając wode w instalacji bo fontanny pewnie nie ujrzysz:)

    • @tomasztomasz1132
      @tomasztomasz1132 2 роки тому

      @@czesaww8232 przy wylewaniu posadzki i zatapiania podłogówki może zdążyć się to samo. Temu przed oddaniem instalacji robi się test ciśnieniowy powietrzem.

  • @wiolettam.7261
    @wiolettam.7261 3 роки тому +3

    To jest pytanie z gatunku : który dom lepszy?Parterowy czy z użytkowym poddaszem?
    Odpowiedź zależy od bardzo wielu czynników,dla każdego są one inne,bo działki,plany zagospodarowania,warunki gruntowe ,przepisy, możliwości,preferencje,gust,finanse,wielkość domu i masa innych czynników są różne.
    Nie ma jednej prostej i jedynie słusznej odpowiedzi.
    Kanał bardzo dobry,serdecznie pozdrawiam

    • @dang3r160
      @dang3r160 2 роки тому

      moglabys wyjasnic co masz na mysli? Czy np dom piętrowy wyklucza któryś z rodzajów fundamentu? Czy chodzi ci raczej o koszt na m2?

  • @emgie4964
    @emgie4964 3 роки тому +17

    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że przy ławach można cokolwiek naprawić (instalacje) łatwiej, niż przy płycie. Jest tak samo trudno, jeśli musisz ingerować w wylewki, zbrojenie itp. Nie ma zbyt dużej różnicy. Trzeba po prostu zminimalizować ryzyko wystąpienia takich wypadków przez skrajne uproszczenie projektów, wyrzucenie z płyty wszystkiego, co się da (np. ogrzewanie) i nie żałować na jakości materiałów i dokładności wykonania.
    U mnie w płycie "zepsuć" może się tylko kanaliza. Woda i elektryka lecą w peszelach (czy peszlach...?), więc dość łatwo wymienić podłączenia. A kanaliza...? Co tam może się zepsuć?
    W każdym razie fajny materiał dla laików, którzy nie rozróżniają płyty od ław i szukają odpowiedzi.

    • @Kr-xg7lc
      @Kr-xg7lc 11 місяців тому +4

      @holibood w jaki sposób można coś naprawić przy ławie, mozesz wyjaśnić jak dostaniesz się pod wew. wylewki i w czym to jest trudniejsze od płyty? Nie kupuje tego argumentu. Tak samo rowniez nie klei mi sie opinia ze mozna łatwo poprawic izolacje na ławie. W jaki sposob dostaniesz się do wew częsci ławy która jest pod wew. cześcia budynku?

  • @malpazkarabinem7325
    @malpazkarabinem7325 3 роки тому +6

    plyta i dobre zabezpieczenie , bez ogrzewania podlogowego od razu.. dla mnie nic lepszego

  • @AdamBanasik
    @AdamBanasik 3 роки тому +5

    Proszę weryfikować podawane treści z rzeczywistością. Np Fragment o tym, ze przy płycie nie da się ustawić różnych temperatur w pomieszczeniach. Mam dom na płycie ogrzewanie podłogowe 100%, rurki zatopione w płycie. W łazience mam 23 stopnie, a w sypialni za ściana 20.5 ;). Takze dziala to normalnie. Co do strat wynikających z grzania 20 cm betonu rachunek za gaz w 2020 1200zl za cwu i co. Dom 115m2 powierzchni użytkowej. Temperatury 22 salon, 23 łazienka sypianie 20.5 . Jeśli chce Pan więcej informacji o płycie od osoby, która ja użytkuje zapraszam na priv. Pozdrawiam. ;)

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      Nie mowie ze się nie da, tylko sa przy tym pewne ograniczenia/komplikacje :) - jeśli mógłby Pan podesłać rzut parteru- pomieszczeń ? Ma Pan sterownik/czujnik na każde pomieszczenie, czy regulacja na rozdzielaczu ?

    • @AdamBanasik
      @AdamBanasik 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom tak, sterownik w każdym pomieszczeniu, które jest zamykane drzwiami (typu łazienka, sypialnie) natomiast w strefie otwartej salon, jadalnia, kuchnia wspólny. Standardowo sterowanie elektro--zaworami na rozdzielaczu. Do tego czujnik temp. zewnętrznej, który reguluje temperaturę czynnika na piecu.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@AdamBanasik a ma Pan wgląd w informacje jak czesto załącza się pentla od zimniejszej sypialni - przy cieplejszej łazience ?

    • @jacekj5157
      @jacekj5157 2 роки тому +1

      Rurki ogrzewania miał Pan zalewane przy robieniu płyty, czy później Pan instalował bezpośrednio na płycie. A ściany z jakiego materiału? Zastanawiam się nad płytą i nie wiem czy nie odcinać ogrzewania kooejns izolacją na płycie , by mieć mniejszy akumulator betonu...a na jakiej głębokości ma Pan rurki?

  • @84wilku
    @84wilku 3 роки тому +4

    Kanał zajebisty!!! Powinien być punktem obowiązkowym dla każdego kto zaczyna czy planuje budowę domu.

  • @europv8012
    @europv8012 3 роки тому +9

    U nas płyta poszła. W piątek kolejny film. Pozdrowienia 👍

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +4

      a jaka płyta i jakie instalacje zdecydowaliście się zalać w płycie ?
      Pozdrawiam!

    • @europv8012
      @europv8012 3 роки тому +5

      @@holiboodzdrowydom kanaliza i woda. Zapomnialem o doplywie powietrza do kominka ale pod wylewka pojdzie. Co do badan geo to 100% sie zgadzam. Plyta 27 cm z b30. Podsypka z piachu. Wrzucilem filmy u nas na kanale. Pozdrowienia

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +5

      @ProstopadłościanTV - Budowa Domu super. obejrzę. 👍 ogrzewanie podłogowe ?

    • @europv8012
      @europv8012 3 роки тому +4

      @@holiboodzdrowydom tak - na górze i na dole.

  • @sawomirpucek923
    @sawomirpucek923 3 роки тому +4

    nie da się docieplić ław do poziomu płyty z ociepleniem od dołu, chyba, że dla lekkich domów w szkielecie drewnianym, kiedy możemy pod ławę dać XPS. Pod ławy w domu murowanym XPS-a nie da się ułożyć - ma za małą wytrzymałość.
    Docieplanie ław w trakcie użytkowania domu - mega kosztowne i problematyczne, a skutki niewielkie (przy okazji koszt takiego docieplenia będzie znaczny)
    podsumowując - płyta zawsze będzie cieplejsza od najcieplejszych ław kwestia szacowania kosztów ogrzewania - czy da nam to oszczędności i czy tego chcemy, sam koszt wykonania ław i płyty jest dość zbliżony - różnice mogą pojawiać się w zależności od sytuacji i to w jedną jak i w drugą stronę.

    • @A0d0i00
      @A0d0i00 3 місяці тому

      Foamglas

  • @ukaszpawowski1344
    @ukaszpawowski1344 3 роки тому +3

    Przy fundamencie można by pierwsza warstwę muru wykonać z pustaka pianowego, by częściowo odciąć podciąganie zimna od gruntu. Kiedyś liczyłem zasadność izolacji wewnętrznej strony fundamentu, wydaje mi się bezcelowe, jednakże dobrym rozwiązaniem wg. mnie mogło by być dylatowanie chudego betonu na styku z ściana fundamentową np 3cm styropianem.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      jutro mam spotkanie z przedstawicielem firmy która może dać bardzo ciekawe rozwiązanie tego problemu ;) może być ciekawie...

    • @placki93
      @placki93 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom też jestem ciekaw :)

    • @rafaszajwaj3688
      @rafaszajwaj3688 3 роки тому +1

      @@holiboodzdrowydom I jak z tym spotkaniem. Dowiedziałeś się czegoś ciekawego?

    • @paulinabierc-cioek6638
      @paulinabierc-cioek6638 3 роки тому

      Oczywiście, że każdy z tych sposobów rozwiazuje problem. W sumie banał. Tak długo nad tym myślano?...

  • @rafas.476
    @rafas.476 3 роки тому +4

    Ważne aby pilnować podczas zbrojenia, zalewania, izolacji, dawać papę miedzy ławą a bloczkiem, minimum dysperbit, dobry piach, xps, folia kubełkowa, dobrze zagęścić, gruba folia miedzy bloczkiem a ścianą. My mamy ławę tradycyjną jednak na 1m jest glina, uznaliśmy, że kopiemy tylko 70 na reszta obsypać i wynosimy budynek. Dopóki geodeta i kierownik budowy nie ma problemów to inwestor nie powinien mieć tymbardziej.

    • @tomaszkowalski4792
      @tomaszkowalski4792 3 роки тому +1

      A co z głębokością przemarzania gruntu? Minimalna w naszym kraju to 80cm. Papa między ławą a bloczkiem - po co? Potrzebna jest na poziomie izolacji poziomej.

    • @rafas.476
      @rafas.476 3 роки тому +2

      @@tomaszkowalski4792 Nie wiem czego Pan nie zrozumiał. Strefa przemarzania jest zachowana, po prostu budynek jest wyniesiony i dosypana ziemia ze spadkiem w stronę granic dzialki, zamiast kopać w głąb bez sensu aż się do wody człowiek dokopie.

    • @tomaszkowalski4792
      @tomaszkowalski4792 3 роки тому +1

      @@rafas.476 Dla niektórych bez sensu, dla drugich z sensem. Zapytałem, bo w treści słowa nie było o obsypaniu dla zachowania głębokości przemarzania. Poza tym rzadko się zdarza połączenie glina i woda gruntowa. Glina raczej separuje od wody gruntowej. Obsypanie ze spadkiem w stronę granic działki - jeżeli to nie naturalny spadek działki, to zgodnie z ustawą Prawo Wodne jest to naruszenie stosunków wodnych (zmiana naturalnego spływu wody).

    • @rafas.476
      @rafas.476 3 роки тому +1

      @@tomaszkowalski4792 Skoro kopie się 70 a reszta obsypuje ziemią to wydaje się logiczne, ze wyniesiony budynek musi być dołożony ziemią. Glina nie jest na całej powierzchni, występują przerwy lub iły. Woda gruntowa jest wysoko, bo nie ma gdzie spływać, to nie piach. Dlatego lepiej dla budynku nie kopać za głęboko ławy. Dopuszczony jest jak najbardziej lekki spadek od domu w stronę granic działki a nawet jakby nie był to najmniej będę się przejmować czy woda dobrze gdzieś odpływa, ważne aby nie podchodziła pod mój dom. Przecież sobie wsiąknie w ziemię, nie musi się to odbywać pół metra od mojego muru.

    • @tomaszkowalski4792
      @tomaszkowalski4792 3 роки тому +3

      @@rafas.476 Nie podaje Pan pełnych informacji stąd moje wątpliwości. Wyniesiony budynek wcale nie musi być obsypany - wszystko zależy czym chce się wykończyć ścianę. Z pozostałej wypowiedzi brak logiki: skoro jest glina/iły, to woda sobie nie wsiąknie. Skoro woda jest wysoko to i tak jest pod domem, dlatego ważniejsza jest izolacja pozioma, a pionowa w części nadziemnej. Z kolei folia kubełkowa jest bez sensu, zwłaszcza przy nienasiąkliwym XPS'ie i obsypce pisakiem. Mam co najmniej kilka spraw, w których sąsiedzi zarzucają sprowadzanie wody na ich działkę. No ale co tam, buduję i doradzam od ponad 25 lat, więc pewnie się nie znam. Człowiek całe życie się uczy.

  • @marcuswilkawa7951
    @marcuswilkawa7951 11 місяців тому

    Dobrze mówi co do trudnosci z naprawą plyty .

  • @marekantkowiak5066
    @marekantkowiak5066 2 роки тому +1

    Konkretnie wyjaśnione

  • @robertponikowski78
    @robertponikowski78 3 роки тому +2

    No i jako pierwsza warstwę ściany nośnej można wykorzystać przy fundamencie na ławach bloczki typu izomur - ciepłe bloczki. To ogranicza straty ciepła pomiędzy ściana fundamentowa, a sxiana nośna.

    • @A0d0i00
      @A0d0i00 3 місяці тому

      Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bloczków Foamglas. Cena powala ale warto. Warto również dawać płyty lub nawet cegiełki Foamglas jako oddzielającej schody zewnętrzne od ściany (wejścia).

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462 3 роки тому +7

    Przy budynkach lekkich można pokusić się nawet o fundament punktowy czy kombinację pomiędzy nimi.

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 Рік тому

      To jeszcze zależy od gruntu.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 Рік тому

      @@dancolombo6050 Od konstruktora po badaniach geo. Robiłem przy palowaniu i jetach, wiem co piszę

  • @piotrbachanowicz6329
    @piotrbachanowicz6329 3 роки тому +2

    Ja zrobiłem układ płytowo żebrowy: czyli płyta klasycznie zbrojona siatkami + dodatkowe belki wzmacniające pod ścianami nośnymi... Jak mnie kiedyś najdzie to przekopię tunel pod chałupą ;) Największą zaletą takiego rozwiązania jest sztywność i całkowita równomierność osiadania. Nie ma szans na jakiekolwiek zarysowania murów, a samo wykonanie mimo że pracochłonne jest proste jak każdy inny żelbet.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      można zrobić bunkier pod domem :)

    • @piotrbachanowicz6329
      @piotrbachanowicz6329 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom dokładnie, ale nic nie jest tak problematyczne jak zabawa w fundamentach pod gotową chałupą... Za biedny na to jestem ;)

  • @jakubwojdyo6503
    @jakubwojdyo6503 3 роки тому +2

    Bardzo Pana proszę, poprawcie te rysunki z tyłu, bo ten humus pod całym fundamentem to aż koli w oczy :)

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      filmu już nie edytuje - ale jak widać i tak się zdarza :)

    • @mcak6525
      @mcak6525 3 роки тому

      Grunt rodzimy, nie humus.

  • @grzegorzbarwiak5703
    @grzegorzbarwiak5703 3 роки тому

    widziałem tańszą opcje płyty fundamentowej z zalaną podłogówką. Nie dość że w nieodpowiednich miejscach rurki do C.W.U i Z.W + kanalizacja to jeszcze na 12 pętli podłogówki spece dali rurki zasilające pex średnica 20. Oczywiście podłoga do kucia i prowadzenie nowych rur z odpowiednią średnicą..

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      najwiekszy problem chyba jest w tym że cięzko laikowi weryfikować zatrudnianych fachowców... a nie sposób znać się na wszystkim :/

  • @piotr5297
    @piotr5297 3 роки тому

    Mam ogrzewanie podłogowe i doskonałe czuć w których miejscach (była zmiana aranżacji kuchni) nie są ułożone rurki. Ale nie czuć miejsc pomiędzy rurkami gdyby ktoś nie zrozumiał. Odstęp rurek ok. 30-40cm od siebie wystarczy aby poczuć zimną posadzkę gołą stopą, więc mit o dużym nagrzewaniu obalony. Grubość wylewki na styrodurze ok. 4cm

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 3 роки тому

      to teraz nagrzej nie 4cm wylewki, a gruby kawal betonu taki na 25-30cm, rozumiesz roznice? Albo sprawdz latem duzy kamien po calym dniu na sloncu, jaka ma temperature na przyklad o 23. :)

    • @piotr5297
      @piotr5297 3 роки тому

      @@DawidKliszewski jak ktoś chce ogrzewać tyle betonu to musi być bardzo bogaty ;) tym bardziej kto robi taki gruby strop lub posadzkę? Tylko ktoś kto się nie zna...

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 3 роки тому

      @@piotr5297 osobiscie zgadzam sie z toba, ale mowimy o tym co pada na filmie. Sa lansowane takie dziwne pomysly jak grzanie bezposrednio plyty fundamentowe i zatapianie w niej rur ogrzewania, nie sluchales uwaznie... rzekomo ma to dawac mozliwosc kumulacji w II taryfie itp.
      U mnie taka plyta to 43m3 betonu i 5 ton stali. Jak to nagrzac w grudniu to do konca stycznia nie ostygnie, nie wazne jak bylyby rurki polozone, nie poczujesz roznicy.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 3 роки тому

      @@piotr5297 nadal nie zrozumiales o czym jest film, moze obejzyj jeszcze raz? To nie posadzka, czy strop maja taka grubosc, to zamiennik law fundamentowych, czyli tak zwana "plyta fundamentowa".
      I nadal zgadzam sie z Toba, ze grzanie jej nie ma sensu.

    • @piotr5297
      @piotr5297 3 роки тому

      @@DawidKliszewski dziękuję, że wiesz co rozumiem i mnie uświadomiłeś... tato

  • @adaml8736
    @adaml8736 2 місяці тому +1

    Płyta fundamentowa wymaga zastosowania styroduru xps pod płytę fundamentową , okazuje się że xps po 15 latach użytkowania w gruncie wchłania coraz więcej wody ( 18,9 % i ten procent rośnie). Podobnie jest z współczynnikiem oporu cieplnego który ze 100 % w pierwszym roku zastosowania w gruncie po 15 latach ten współczynnik wynosi już 52% i dalej będzie spadał. Czyli po 30 latach xps będzie miał 0 opór cieplny. To chyba nie jest tak wesoło z tą płytą jak to niektórzy ją zachwalają.

  • @csaganaro4177
    @csaganaro4177 Рік тому

    Odnośnie keramzytu to na podpiwniczenie to można zastosować pustaki a nie pełne bloczki? Od razu mówie że do małego budynku a nie 100m2 w podstawie i w typie szkieletówki, więc konstrukcja lżejsza jak cięższa

  • @bartoszchudzinski8830
    @bartoszchudzinski8830 2 роки тому +2

    Co Pan sądzi o domach ze słomy i gliny?

  • @tammer60
    @tammer60 3 роки тому +2

    czy rozważaleś może lane ściany fundamentowe ? jaki argument przeważył że wybrałeś keramzyt a nie lany beton ? dzięki za odpowiedź z góry

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      Nie rozważałem. Nie było żadnego argumentu za takim rozwiązaniem. Oprócz wymaganej nośności dla ciężkiego budynku, mogą sie przydać przy niesprzyjającym gruncie i mokrym terenie (beton wodoszczelny). Ale taki beton swoje kosztuje - tak samo jak zbrojenie i szalunki. A beton wyprowadzi z domu więcej ciepła niż keramzyt...

    • @tammer60
      @tammer60 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom dzięki za odpowiedź , jestem na etapie fundamentów i z przyjemnością w dalszej perspektywie odwiedzę twój kanał , decyzja to Kane ściany i ceramika , beton dobrze docieplony , zastanawiam się tylko czy beton nie ma również większego podciągania kapilarnego co w połączeniu z ceramiką może nie być już takie ciekawe

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@tammer60 jak lane to profilaktycznie dopłacił bym do W8 'wodoszczelnego' niezależnie od warunków - będzie spokój.

    • @MafiaMatiego1
      @MafiaMatiego1 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom Te keramzyt to beton keramzytowy czy inna technologia?

  • @mirekrycyk1200
    @mirekrycyk1200 3 роки тому +3

    Wykonałem płytę własnego domu 170mk. Ogrzewaną w całości. Mieszkam drugi rok, wad narazie nie widzę żadnych, poza mała ilością spalonego pelletu😉. A co wybrać? Wszystko mówi nam grunt na którym ma stać dom. Dobry material👍

    • @jacekj5157
      @jacekj5157 2 роки тому +1

      Ogrzewanie ma Pan bezpośrednio na płycie czy kolejna izolacja i dopiero ogrzewanie w dodatkowej wylewce?

  • @ukaszts9677
    @ukaszts9677 3 місяці тому

    Może i płyta wychodzi podobnie lub drożej ale w tej cenie mamy ocieplenie i duży akumulator ciepła. Koszty te zwrocą się w czasie eksploatacji z dużą nawiązką.
    Jeśli ktoś chce samemu robić to dużo lżej płytę się robi.

  • @barbaraluczka5567
    @barbaraluczka5567 3 роки тому +4

    Dzięki 👍👍👍

  • @YouMarshalTube
    @YouMarshalTube 3 роки тому +5

    Firm od płyt fundamentowych nie brakuje (to nie jest argument przeciwko moim zdaniem), a myślę że próbując doprowadzić tradycyjne fundamenty do parametrów jakie ma płyta (bez ogrzewania, tylko z kanalizą która jest pod płytą przecież) koszty będą bardzo podobne, przynajmniej tak by wychodziło u mnie, dlatego poleciała płyta na XPSie.
    Dużą zaletą płyty jest czas wykonania (5 dni i po robocie), stabilność, równomierne osiadanie budynku, minimalizacja pękania ścian i reszta wymieniona w filmie.

    • @jacekj5157
      @jacekj5157 2 роки тому

      Ogrzewanie ma Pan bezpośrednio na płycie czy kolejna izolacja i dopiero ogrzewanie w dodatkowej wylewce?

    • @YouMarshalTube
      @YouMarshalTube 2 роки тому +2

      @@jacekj5157 na płycie styropian i posadzka, nie wyobrazam sobie grzać całej plyty...

  • @grzegorzmazurek5066
    @grzegorzmazurek5066 3 роки тому +4

    Płyta jest lepsza, ale trzeba dobrze zrobić a firmy robią drogo i słabo więc trzeba samemu zrobić

  • @agronautaz2083
    @agronautaz2083 3 роки тому +1

    Gdy piszę ten koment to aktualnie jest 47 łapek w dół z 923 do góry, czyli zgniłe majstry lub przebiegłe dowlopery co im nie po myśli, albo ci co dali się wydymać przez nich :-D Ode mnie masz suba, łapkę w górę i gitara gra.

  • @andrzejsz7509
    @andrzejsz7509 3 роки тому

    Mój dom powstał na ławie + bloczki szalunkowe. Choć jest mały domek 120m parter piętro + strych jako "schowek - graciarnia" instalacja wodno kanalizacyjna która idzie w "podłodze" jest jak najbardziej do naprawy lub przebudowie podczas większego remontu. Budowa metodą gospodarczą...

    • @lukasito100
      @lukasito100 3 роки тому

      Budowaliśmy bardzo podobnie. Instalacja wodna i elektryczna przechodzi w odpowiednich rurach prowadzących i można dokonać wymiany. Jedynie kanalizacja jest zalana pod płytą i XPS, ale w przypadku ław fundamentowych podobnie idzie wszystko pod wylewkę więc dostęp również trudny. No można teoretycznie rozkuć .

  • @marekstawkowski6112
    @marekstawkowski6112 3 роки тому +5

    Na pulnocy europy 95% domow na plycie i jest dobrze tylko trzeba wszystko w punkt wyprowadzic i chyba tego sie polscy fachowcy boja dla mnie plyta jest naj lepsza

    • @tencopije777
      @tencopije777 3 роки тому +1

      Też uważam ze płyta jest lepsza ;) planuje budować dom na płycie fundamentowej działke mam na terenach objętymi szkodami górniczymi takze płyta wydaje mi się najrozsądniejsza.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      Nie twierdze ze płyta to samo zło :) Ale nawet płyta ma wady i tylko je zauważam, żeby każdy mógł to wziasc pod uwagę :)

    • @annagaka7342
      @annagaka7342 3 роки тому

      Mam płytę fundamentową,zrobiona przez firmę, solidnie. Ogrzewanie podłogowe,elektryczne.
      Niedługo się przeprowadzamy,mam nadzieję,że będzie ok

    • @burenpoczta3459
      @burenpoczta3459 3 роки тому +2

      @@annagaka7342 Ja bym wolał mieć pewność niż nadzieję :)

  • @Przyspieszacz_Spowalniacza
    @Przyspieszacz_Spowalniacza 4 місяці тому +1

    Z technicznego punktu widzenia, jedne i drugi fundament sanowi posadowienie bezpośrednie porównywanie ich jest grzecznie mówiąc niepotrzebne, co do aspektów poruszonych w filmie, odniosę się tak: Montaż instalacji ogrzewania podłogowego w płycie - to jest kretynizm... (koszty ogrzewania wzrastają kilkukrotnie względem instalacji w warstwie wylewki), co do przeznaczenia to uważam że płyta jest zdecydowanie dużo bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, bez większego problemu możemy stosować ją na: tereny górnicze, tereny z wysokim poziomem wód gruntowych, tereny o skomplikowanej strukturze geologicznej. Płyty z uwagi na dużą powierzchnię mają bardzo dobrą zdolność do redystrybucji sił na grunt i ustanawiania nowego punktu pracy na styku fundament/grunt. Np powstanie nieciągłości w grunice (lej krasowy, sufozja, tiksotropia, kurzawa, oddziaływania górnicze) jeżeli wystąpi to pod ławą (czyli belką żelbetową) to dochodzi do zmiany punktu pracy i zazwyczaj do uszkodzenia belki - co skutkuje rysami na ściana w budynku, w przypadku płyty dochodzi do redystrybucji przekazywanych sił, może dojść do przekroczenia SGU, ale płyta poradzi sobie z uwagi że stal zbrojeniowa potrafi bardzo duże siły przenieść.
    Z doświadczenia wiem że przy ławach można popełnić dużo więcej błędów, głównie przy zbrojeniu i hydroizolacji. Płyta nie stawia tak dużych wymogów odnośnie profesjonalizmu firmy wykonawczej (której na poziomie budownictwa jednorodzinnego ciężko zweryfikować i ocenić - dotyczy to jakiś 90% budów). Co do hydroizolacji to jest bardzo ważny temat w przypadku ławy, natomiast płyta nigdy nie dotyka ZWG więc podciąganie kapilarne nie dotyczy płyt - w najgorszym wypadku wokół płyty robi się drenaż francuski na głębokość warstwy izolacji XPS i po temacie. Przy ławach roboty jest dużo więcej.
    Reasumując: w mojej opinii ławy fundamentowe są rozwiązaniem które powoli ale stanowczo kierują się w stronę wymarcie naturalnego, ale z uwagi że jest to technologia budowlana, zawsze znajdą się warunki i nastawienie żeby to rozwiązanie zastosować.

  • @dang3r160
    @dang3r160 2 роки тому +1

    jeśli chciałbym aby poziom/ stan zero był wyżej nawet o 50 cm to lepiej wybrać ławę czy płytę? Przy płycie nie wyjdzie drożej bo więcej piachu lub betonu będzie potrzeba? Mógłbyś wyjaśnic?

  • @ukaszmackowski7142
    @ukaszmackowski7142 3 роки тому +2

    a co sądzisz o posadzkach anhydrytowych pod ogrzewanie podłogowe ?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +4

      Poza cena nie widzę zalet. "szybka reakcja" na zmianę temperatur w praktyce sie właściwie nie przydaje w dobrze ocieplonym domu. Standardowa posadzka lepiej zakumuluje ciepło - przy nadchodzacych zmianach energetycznych akumulacyjność będzie bardzo mocno w cenie...
      Pozdrawiam !

    • @marcinkruk9808
      @marcinkruk9808 3 роки тому

      Jest dużo filmów co lepsze.Anhydrytyt lepiej się rozlewa więc nie trzeba dylatacjii nimi cieńszy jest.

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 роки тому +2

      @@holiboodzdrowydom własnie akurat cena jest wadą anhydrytu....

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      no to jak jest jeszcze droższy -a zaleta ma być "łatwość" obróbki .... no cóż - ja bym nie wybrał.

    • @ukaszpawowski1344
      @ukaszpawowski1344 3 роки тому

      A co z bezpośrednim stykiem rurka od ogrzewania podłogowego a wylewka. Czy to nie jest tak że anhydryt lepiej odbiera od niej ciepło, co finalnie prowadzi do niższej temp zasilania na podłogowce? Sam mam tradycyjne wylewki ale przy układaniu paneli podłogowych musiałem poprawiać niedoróbki - dziury klejem po wylewkarzach. Nie.musze mówić że to znów pogarsza przewodzenie ciepła. Przy użytkowaniu gruntowej pompy ciepła to fakt że większa akumulacyjnosc się sprawdza zwłaszcza w przypadku użytkowania taryfy G12W jaka posiadam. Ps naprawdę duży zasób wiedzy

  • @Steel_Wood1985
    @Steel_Wood1985 Рік тому +1

    Witaj napisz mi proszę jaki fundament do garażu 6,5/6,15 z ścianami z ytonga 24.pozdrawiam

  • @mimax4
    @mimax4 3 роки тому +3

    dzięki kolejne przydatne informacje

  • @mj4398
    @mj4398 2 роки тому

    Jackie ma znaczenie klimat ? Czy inne beda kryteria fundamentals w tropikach?

  • @sergiuszbasak7826
    @sergiuszbasak7826 3 роки тому

    A co powiedzialby Pan o budowie domu na Karaibach? Nie trzeba zadnego ogrzewania a split AC zalatwia sprawe chodzenia wysmienicie. Tak pytam teoretycznie choc wlasnie spotkalem grupe Chechow na wyspie Roatan (Honduras) ktorzy kupuja masowo dzialki budowlane. Z rozmowy wynika ze chca sie tu budowac i to nie domy letniskowe tylko mieszkalne.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      dom w ciepłych krajach to dobry pomysl - a słońca na fotovoltaike tyle ze te klimatyzatory za darmo chodza :)

  • @jukon1672
    @jukon1672 3 роки тому +1

    Stanąłem właśnie przed wyborem czy płyta, czy fundament z 3 ofert na płytę (instalacja ogrzewania po mojej stronie, w sensie dodatkowo płatne lub przez mojego instalatora) i 3 na fundament tradycyjny okazuje się, że dwie oferty na płytę na xps 300 o gr. 20 cm (fundament też miał być izolowany taka grubością ) są tańsze od tradycyjnego fundamentu, tym bardziej mnie to dziwi bo nie są to firmy krzak tylko takie co robią ok 40-50 płyt rocznie. Mam w umowach 8 punktów kanalizacyjnych, 3 przepusty pod instalację i wejście wody ale żeby nie było tak pięknie mam jedną wątpliwość której jeszcze ie omówiłem z wykonawcami - odpływy liniowe, nie wyobrażam sobie ich nie mieć ale czy można na płycie to zrobić bez nadlewek i progów? Mam dwie łazienki, dodatkowy odpływ liniowy jest również w dużym garażu, gdzie posadzka również powinna być ukształtowana.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      TO ciekawe, szczególnie teraz - gdzie styro i stal której w płycie bardzo dużo maja bardzo wysokie ceny. Jeśli ogrzewanie nie będzie w płycie to bez problemu, jak w płycie to dobrze obgadać to z wykonawca. Ciekawe jeszcze jaka dają gwarancje - na jaki okres, co dokładnie obejmuje i jakie sa zastrzeżenia.

    • @jukon1672
      @jukon1672 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom No niestety, żaden z wykonawców nie daje na płytę gwarancji dłuższej niż 10 lat. Nawet na rynku niemieckim tak jest. Czy to dużo czy mało???

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@jukon1672 10 to dość długo - pytanie właśnie o szczegóły - na co, i jakie sa wyłączenia ?

    • @jukon1672
      @jukon1672 3 роки тому +1

      @@holiboodzdrowydom Wyłączeń brak.

    • @mechanik1974
      @mechanik1974 3 роки тому

      Hej, czy możesz dać namiary na firmy które dały dobrą ofertę na płytę?

  • @agrigia
    @agrigia Рік тому

    Chce przenisc dom z bala ( stary) jaki fundament Pan proponowalby?? Moze punktowe ławy fundamentowe.. ?

  • @mmaadd09
    @mmaadd09 3 роки тому +9

    Przy obecnych podwyżkach cen stali i styropianu to płyta raczej nie będzie tańsza.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +4

      no właśnie problem z tworzeniem filmów/artykułów "co jest tańsze" ma tą wadę że po tygodniu może być totalnie nie aktualny...

    • @saperw
      @saperw 3 роки тому

      Zależy pewnie jaki dom się buduje jeżeli będzie to mały z poddaszem bez garażu to pewnie ceny podobne obu rozwiązań. Ja akurat buduje spory parterowy z garażem plus taras to różnica w cenie wyszła duuuuuzzza. Pozdrawiam

    • @heze4
      @heze4 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom można, ale trzeba by zrobić kosztorys na jakąś z gry ustaloną powierzchnię domu czy nawet pojedynczej ściany i na koniec podstawiać cenę za materiały :)

    • @katarzynamurawska9343
      @katarzynamurawska9343 9 місяців тому

      A ja mam pytanie czy przeliczał ktoś koszt wykonania płyty fundamentowej z ogrzewaniem i jako druga opcja wykonania fundamentów na ławach razem z wykonaniem posadzek i ich ociepleniem i ogrzewaniem ?
      Bo jak narazie to widzę porównania płyty która jest 2w1 czyli fundamenty i posadzka do samych fundamentów...

  • @andrzejbucior6188
    @andrzejbucior6188 3 роки тому +30

    Jaka niemiła niespodzianka w przypadku płyty? Drugi film od Pana zaczałem oglądać i myślę, że to pseudo porady. Większość ludzi nie robi ogrzewania w płycie. Jakość fundamentu jest tak samo ważna w przypadku płyty jak i ławy. Normalnie trzeba znać się na rzeczy by udzielać porad a tu widzę kręcenie filmów dla ogladalności. Płytę sam sobie zrobiłem.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +8

      Zwracam uwagę na rzeczy, które moim zdaniem warto przemyśleć przed zakupem/decyzja. By być świadomym zagrożeń. Zaznaczam za każdym razem by konsultować się ze specjalistami - gdy już wiemy o co pytać.
      Nie znam statystyk ile ludzi zalewa ogrzewanie w samej płycie, ale widzę taki trend na rynku - by było szybciej i taniej.
      Dlaczego uważa Pan to za pseudo porady ?

    • @miloszenko
      @miloszenko 3 роки тому +7

      @@holiboodzdrowydom Jak wykonanie płyty może być trudniejsze lub bardziej ryzykowne od ław? Do ław trzeba beton lać 3 razy, porządne zagęszczenie pod chudziak to kolejne ryzyko. Przy płycie nigdy nikomu podłoga nie siądzie, można nawet w innym miejscu dać ścianę nośną, o dowolności materiału na ściany nie wspominając. Wykonawca się boi płyty? A stropu szalować się nie boi? :)

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 роки тому +4

      @@miloszenko płyta akurat jest bardzo prosta w wykonaniu, mniej szans na popełnienie błędów, szybciej niż normalne fundamenty i brak problemów z izolacja termiczną i przeciwwilgociową. Jedynie co trzeba pamiętać do dobrze przewidzieć kanalizę, ale w przypadku normalnych fundamentów po wylaniu chudziaka też nie bardzo jest pole manewru

    • @MrUnter6
      @MrUnter6 3 роки тому +1

      @@rafabehrendt3817 nawet jeżeli koszt zbrojenia i izolacja wyjdzie drożej to sporo można zaoszczędzić na robociźnie i wykonać płytę samemu (warto przy tym mać dobrego kierownika budowy aby nie popełnić błędów). Moim zdaniem w przyszłości będziemy mieli coraz więcej realizacji na płytach fundamentowych.

    • @ubaw_po_pachy
      @ubaw_po_pachy 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom Sprawdzona i doświadczona ekipa robi płytę o wiele szybciej niż ławy.

  • @bartoszceglarski8880
    @bartoszceglarski8880 3 роки тому +1

    Super film. Dziękuję!

  • @tofik901
    @tofik901 3 роки тому

    Mam grunt nienosny (kredy i torf) do 2 metrów pod powierzchnią. Niżej jest ładny, nośny żwir. Czy zastosowanie płyty fundamentowej wystarczy, czy muszę jeszcze wymienić grunt albo zastosować palowanie?

    • @Saphi41
      @Saphi41 3 роки тому

      Odpowiem Ci, to zależy. Jest dużo warunków, które jeszcze wpływają, Co ma być na tym budowane, jakie są nośności tego gruntu (można zrobić badania płytą dynamiczną), jak glęboko posadowione itd. Polecam wybrać się do projektanta kontrukcjii i on powinien w dobrać wszystko. Dobry konstruktor zaprojektuje to optymalnie i dobrze.

  • @viperfan85
    @viperfan85 Рік тому

    07:30 kolego mówi sie zaadaptowaniem, a nie zaadoptowaniem. Adoptowac możesz dziecko, a przystosować znaczy zaadaptowac.

  • @tomaszkowalski4792
    @tomaszkowalski4792 3 роки тому +4

    To znowu ja :)
    1. Badanie gruntu, tak, pod warunkiem, że wiemy, że grunt w okolicy jest mocno zmienny. W przypadku gruntów o stałej budowie geologicznej badanie to zbędny wydatek. W ostateczności po wykonaniu wykopów można poprosić geologa o przyjazd i potwierdzenie, że grunt spełnia parametry podane/przyjęte w projekcie. Rozwiązanie zdecydowanie tańsze.
    2. Płyta fundamentowa - tylko przy przemyślanym projekcie !!! Zdecydowane nie dla ogrzewania w płycie fundamentowej, tak dla wymiennika gruntowego pod nią. Ja osobiście uważam ją za lepsze rozwiązanie niż ława fundamentowa.
    3. O właściwym doborze fundamentów powinien decydować konstruktor.
    4. Keramzyt - max wytrzymałość na ściskanie to 4MPa, to co najmniej 2,5x mniej niż bloczki betonowe, a tym samym muszą być grubsze/szersze dla przeniesienia określonego obciążenia. Zarówno dla ław jak i płyty proponuję rozważyć beton z dodatkiem, aby uzyskać parametr W8.
    5. Nasiąkliwość materiałów fundamentowych ma znaczenie tylko dla cykli przemarzania i ich trwałości. Podciąganie nie ma znaczenia, bo wykonujemy izolację przeciwwodną/przeciwwilgociową poziomą, która w założeniu ma chronić ściany przed wilgocią z gruntu.
    6. Jeżeli ława ma odpowiadać izolacyjności termicznej płyty, to trzeba pamiętać o jej obwodowym ociepleniu i zachowaniu ciągłości tej izolacji.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      mogę prosić o rozwiniecie pkt 2. ?
      4. liatopstart ma 10MPa, ale i 5 wystarczy przy małym domku jak konstruktor dobrze policzy.

    • @tomaszkowalski4792
      @tomaszkowalski4792 3 роки тому +1

      @@holiboodzdrowydom Oczywiście. Jestem zwolennikiem dokładnego przemyślenia projektu, aby nie wykonywać zmian na żywym organizmie o nazwie "budowa", bo zmiany w trakcie jej trwania kosztują znacznie więcej niż czas :) Płyta wymaga przemyślenia instalacji obecnych i przyszłych. Warto zrobić dodatkowe przepusty z pilotami do wykorzystania w przyszłości. Warto ją również rozważyć przy problematycznych gruntach, bo największą zaletą płyty jest jej odporność na nierównomierne osiadanie.
      Mało który konstruktor projektuje fundamenty pod kątem optymalnego osiadania.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@tomaszkowalski4792 a co z tym NIEogrzewaniem płyty ?

  • @petterkrol4103
    @petterkrol4103 3 роки тому +1

    jakie kupiłeś te bloczki keramzytowe

  • @agnieszkaszczotka735
    @agnieszkaszczotka735 3 роки тому +1

    Mam pytanie, ponieważ według mnie zasadne jest docieplenie ławy od spodu z boków, jednak bardzo kosztowne są kształtki xps, dom 15*10 m to około 4200 zł. Czy opcja z ułożeniem xps na dnie koryta, a z boku obsypać keramzytem byłaby zgodna ze sztuką?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      Powinna być, ale proszę się skonsultować z konstruktorem przy adaptacji budynku.
      Mozna tez zastosować opaskę - kłaść ocieplenie płasko dookoła fundamentu - tuż nad ławą. A także ocieplić ściany fundamentowe od środka... co bardziej opłacalne - to już ktoś by musiał to dobrze policzyć.

  • @KamilOliPL
    @KamilOliPL 2 роки тому

    Mam pytanie. Mam działkę zaniżona jakiś metr od docelowego poziomu 0. Czy wystarczy zdjąć humus i na takim gruncie posadzić ławę? Później będzie i tak wszytko równane i obsypane ziemia. Więc fundament będzie na 1,4 około

  • @piotrrudz7907
    @piotrrudz7907 3 роки тому +1

    Może nie będzie tańsza ale szybsza w wykonaniu i wyeliminuje skutecznie ryzyko tak zwanego obsiadania budynku

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      jak budynek dobrze zaprojektowany to nie powinien osiadać. A szybkość.. może i tak - ale czy tydzień w tą lub w tą robi taką różnicę ?

  • @merkhava
    @merkhava 3 роки тому

    Z tego nic, że się ociepli XPS'em ławę dookoła - mostek cieplny nie przestaje być mostkiem przez danie choćby kawałka izolacji. Tu rolę gra też geometria i powierzchnia wymiany ciepła przy tym. Jest większa choćby różnica między wejściem energii cieplnej, a wyjściem. Widać to dobrze dopiero w modelu numerycznym i stąd wyciąga się konkretne wnioski. Izolacja fundamentów "tradycyjnych" od środka - to marnotrawstwo: czasu, materiałów i pieniędzy ! Po za tym płytę robi się tak szybko, że 100m2 domek w dwa dni mamy start z murowaniem ścian.
    Nie wnikam w szczegóły, bo to Frot Knox i konkurencji karmił nie będę - która mogła by to przeczytać.
    A widząc różne próby, jakieś optymalizacji, tym bardziej mnie skłania do postawienia kropki nad I i budowy domu turbo pasywnego.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      zajmuje sie Pan tym zawodowo ? Robił Pan swoje obliczenia ?

    • @merkhava
      @merkhava 3 роки тому

      ​@@holiboodzdrowydom tak :) zajmuję się obliczeniami cieplnymi, czy też fizyką budowli, oraz konstrukcjami budowlanymi.
      Liczyłem - dodałem w tych samych warunkach brzegowych izolację fundamentu od środka - efekt ? promilowy.
      Co do poprawy trwałości płyty - tak jestem z doświadczenia -nauczony, że powinien to być materiał trwalszy. A płyta jest ze względu na słaby grunt tutaj jest nim izolacja termiczna.
      Po za tym co do ław, kilka etapów, podzielonych, których nie można przyśpieszyć, samo szalowanie, jest już uporczywe. Nie widzę zbytniego sensu murować z bloczków, a tym bardziej pustak zalewowy wychodzi 2x tego co zalanie szalunków, gdzie deski jeszcze mogą i się przydają.
      Wymagania standardu pasywnego, czy około pasywnego, zmuszają do prostych rozwiązań. Wręcz układ płyty jest ascetyczny i prosty.
      Też je liczę i nie bronie - że to mój chleb - to trzeba bronić, równie dobrze mogę robić co innego.
      Do początku, jak postawi się cel - żeby np osiągnąć dom z minimalnym C.O - to nie idzie się na inne skróty, jak tylko w ascezę bryły, proste układy warstw, bez zaburzeń np właśnie wystającą ławą. Na pierwszy sztych rozkładam numerycznie w programie 2d - rozkład izoterm i widzę - co pomaga, co pogarsza ect.
      Dzięki temu wybieram kierunek. Najlepszy efekt przy ławie daje gruba izolacja na zewnątrz.
      Też słuszne wnioski, że lwią część zjada wymiana powietrza! tu też jest zonk, ponieważ są inwestorzy, którzy doskonale się kiszą przy wentylacji grawitacyjnej, kosztem swojego zdrowia, tak że u nich efekt reku - jeśli chodzi o oszczędność nie był by tak wielki.
      I stąd uważam, że wentylacja grawitacyjna nie działa - przez właścicieli.

  • @meneloidas1214
    @meneloidas1214 3 роки тому

    mam takie pytanie pracując kiedys w belgi na budowie i czy lalismy plyte o grubosci 30 cm czy 1metra to lane betonowe sciany w piwnicy zawsze pekały mimo ze wszystko było zbrojone zgodnie z planem od czego to zależało ????

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      cala masa możliwości, od samego betonu, poprzez wadliwy projekt po samo wykonanie...

  • @tammer60
    @tammer60 3 роки тому

    czy brak izolacji poziomej na ławie fundamentowej to błąd ? wykonawca oraz kierownik nie zalecał , zalecają wyłacznie na ścianie fundamentowej , pytanie czy taka ściana betonowa nie będzie wiecznie narażona na wilgoć przy podciąganiu kapilarnym ? czy beton przebywając w takiej wilgoci nie straci z czasme swoich właściwości ?

  • @Drake-ms9nt
    @Drake-ms9nt 3 роки тому

    Bardzo ciekawy film. Co Pan by doradził na budynek gospodarczy 35m2, jako warsztat, będą m.in. urządzenia duże kowalskie o wadze kilkuset kg, możliwe że nawet kilku ton, jak młot pneumatyczny. Co byłoby lepsze na fundament, płyta czy ława? Murowany z solbetu, chcę zrobić wszystko własnymi siłami.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      to juz jakis konstruktor doświadczony w obiektach przemysłowych musiał by doradzić - zbyt duże ryzyko zeby cos rzucic ot tak sobie...

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom proponuje lekki budynek z ksztaltownikow stalowych ,,uzebrowanie'' plus welna lub styropian od srodka plyty gipsowe lub mieszane betonowe strop lekki taki jak sciany zksztaltownikow blaszanych.domy tego typu odporne sa na trzesienia ziemi a wibracja tam bedzie ......jeszcze plyta betonowa zbrojona na podkladzie z kamienia wapiennego 25 cm plus plyta dla wytlumienia wibracji

  • @jacekjedrzejko6610
    @jacekjedrzejko6610 2 роки тому +3

    A co Pan myśli o płyto-fundamencie? Tzn. o płycie z wyżej zazbrojonymi miejscami pod ściany? Szczególnie przy długich budynkach?

    • @dileit1985
      @dileit1985 Рік тому

      Ja tak robię Dlaczego bo musze teren mam do kitu ale lawy 80 na 80 prety 12mm szczemiona 8 pozdro

  • @marcindynek5982
    @marcindynek5982 3 роки тому

    Czy ma sens zasyp keramzytem tradycyjnych fundamentów?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      to zalezy - moze miec. Ale to tez nie jest takie proste - ani tanie.

    • @marcindynek5982
      @marcindynek5982 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom to jak można zrobić aby tradycyjne fundamenty były bardziej ciepłe niż plyta fundamentowa?

  • @zibi9902
    @zibi9902 3 роки тому +2

    Witam. A gdzie można uzyskać więcej informacji o wykonaniu fundamentów z karmazynu bo w internecie jest mało informacji . Czytał tylko że trzeba tynkować taki fundament

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      Ciężko znaleźć rzeczowe informacje w internecie, bo nawet na stronie producenta są sprzeczności. Jest to jeszcze duża nisza u nas.
      Zakładam ze tynkowanie miało by być po to, by masa hydroizolacyjna była szczelna (porowata struktura kermazyto-betonu). Ale to nie najlepsze rozwiązanie, bo tynk może wtedy podciągać wilgoć. Lepiej jest zastosować masę typu KMB.
      Sa tez sprzeczne informacje nt. zbrojenia i wieńca na szczycie takiego fundamentu.
      Na ta chwile polecam skonsultować projekt z producentem - firma Czamaninek ma swoje biuro konstrukcyjne, które pomaga rozwiązać wątpliwości przy adaptacji projektu.

    • @zibi9902
      @zibi9902 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom Dzięki za odpowiedź. Właśnie obserwuje projekt który sam będziesz budował. Wspomniałeś że twój wykonawca już miał doświadczenie z takimi fundamentami. Czy wspominał jak to najlepiej wykonać ? Pozdrawiam

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      ​@@zibi9902 wykonawce polecił mi producent. Wiem ze każdy robi trochę inaczej. Moj w standardzie tynkuje tylko spoiny po zewnątrz, z tego co mi tłumaczył to właśnie pod szczelność izolacji dysperbitem. Ale u mnie będzie masa KMB.

  • @MhUser
    @MhUser 3 роки тому +1

    ja mam dom na płycie; nie mam instalacji w płycie; nie ma problemu żeby wprowadzić coś przez ścianę; nie mam instalacji w podłodze w ogóle; nie mam centralnego ogrzewania, mogę tak zrobić ponieważ mam szczelny dom bez mostków termicznych; fundament na ławach to mostek o powierzchni około 10% podłogi, czyli gigantyczny; izolacja powinna być od zewnątrz, nieprzerwana i równomierna, mieszanie warstwy konstrukcyjnej budynku z warstwą izolacji to zły pomysł; wylewanie ław fundamentowych na xps i izolacja ścian dookoła to karkołomny i drogi pomysł; jeśli chodzi o temperaturę w łazience i płytę, temperaturę w pomieszczeniach powinno się regulować poprzez poprawny ich rozkład w budynku, czyli poprawny projekt; pomieszczenia chłodne powinny być na północy, pomieszczenia w których przebywamy od południa, pomieszczenia w których ma być najcieplej, np. łazienka powinny być w centrum bryły budynku wtedy będzie tam zawsze cieplej, pasywnie , bez potrzeby stosowania żadnych aktywnych systemów, ani ogrzewania w ogóle

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      Ale kanalizacja przechodzi przez płytę ? Jakie ma Pan ogrzewanie jesli nie centralne ? Nie rozumiem tez powiązania z szczelnością i brakiem mostków termicznych ? (oczywiście szczelność rozumiemy jako szczelność powietrzna, a nie izolacje?) nie rozumiem tez stwierdzenia ze fundament to mostek ~10% podłogi ?
      Równomierność ocieplenia ? -sa miejsca które mogą mieć mniejsze ocieplenie - grunt zazwyczaj jest cieplejszy od powietrza - domy podziemne sa energo-oszczędniejsze jak otacza je temperatura +8 przez cala zimę...
      Chyba za mocno skondensował Pan swoje myśli i nie do końca jest zrozumiały ten komentarz :)

    • @MhUser
      @MhUser 3 роки тому +1

      @@holiboodzdrowydom kanalizacja przechodzi przez płytę; dom ogrzewam piecem akumulacyjnym na drewno posadowionym w centrum bryły budynku, ciepło rozchodzi się przez promieniowanie, ściana grzeje ścianę; mogę tak zrobić jednocześnie oszczędzając na kosztach 'centralnego', wylewek, itp. kilkadziesiąt tysięcy dzięki temu, że dom nie ma mostków i jest szczelny i nie ma lokalnych strat, które pogarszały by komfort i zmuszały by do ich uzupełniania non stop przy użyciu 'centralnego' właśnie; w fundamencie na ławach cała ściana fundamentowa jest mostkiem, nikt nie izoluje ściany i ław ze wszystkich stron, biorąc budynek 10x10, powierzchnia przekroju ściany to około 10m2 które grzeją grunt pod budynkiem

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@MhUser Pisze Pan w taki sposob jakby bez mostkow dom nie tracil w ogole energii...
      CO rozumie Pan przez termin "lokalne straty" ?

    • @MhUser
      @MhUser 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom istotna jest dla nas lokalna temperatura, wilgotność, itp. stojąc w pobliżu źle izolowanego miejsca odczuwamy chłód albo przeciąg i aby zrównoważyć tą utratę komfortu trzeba grzać niepotrzebnie; w budynku bez mostków rozkład temperatury jest bardziej równomierny co sprzyja komfortowi

    • @marekrudzik773
      @marekrudzik773 3 роки тому

      @@MhUser Ten piec rozumiem elektryczny...?

  • @mechanik1974
    @mechanik1974 3 роки тому

    Bardzo merytoryczny materiał. Czy masz już podliczony koszt fundamentu na gotowo?

  • @karolloezd
    @karolloezd 3 роки тому +1

    Szkoda, że nie wspomniałeś o bednarce. Ludzie nie są świadomi tego tematu i potem płacą kupę kasy za uziom otokowy, bo nikt im wcześniej nic nie mówił... :/ .

    • @dawidk815
      @dawidk815 3 роки тому +2

      Ale taki uziom to w ławy bo w plyte na styropianie to nie.

    • @karolloezd
      @karolloezd 3 роки тому

      @@dawidk815 zgadzam się, ale to jest kolejny argument na + dla ławy.

    • @tomaszkornaszewski3275
      @tomaszkornaszewski3275 3 роки тому +1

      @@dawidk815 Z płytą nie ma problemu - daje się pod warstwą ocieplenia.

    • @dawidk815
      @dawidk815 3 роки тому

      @@tomaszkornaszewski3275 czyli pod pierwszą warstwę foli dajesz jeszcze bednarke?

    • @tomaszkornaszewski3275
      @tomaszkornaszewski3275 3 роки тому

      @@dawidk815 Tak. Tworzysz coś w rodzaju kratownicy. W płycie wykonujesz drugi uziom (dla wyrównania potencjałów). Łączysz oba uziomy. Masz perfekcyjny uziom.

  • @ssssss2610
    @ssssss2610 2 роки тому

    Jednak domek w skandynawskim stylu. Najlepsza energoszczedność. Im materiały mają mniejsza gęstość tym lepiej.

  • @zuzanadelatorre1439
    @zuzanadelatorre1439 Рік тому

    +-sy dodatnie?

  • @arkadiuszukasik6129
    @arkadiuszukasik6129 3 роки тому

    A co jeżeli chce mieć dom podpiwniczony .Dom ok 110 m2 parterowy ,prostokątny bez poddasza użytkowego dach dwu spadowy.Garaż na w piwnicy jednostanowiskowy , projekt OLIMPIA PLUS II.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      o co dokładnie Pan pyta ? pewnie wciąż można stawiać na płycie, ale im głebiej są fundamenty tym teoretycznie mniejsze straty - grunt będzie miał +8stC

    • @arkadiuszukasik6129
      @arkadiuszukasik6129 3 роки тому

      Byłem ciekaw Pańskiego zdania jakie fundamenty i z czego by Pan zarobił ,grunt suchy piaszczysty na szczęście.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      @@arkadiuszukasik6129 mom subiektywnym zdaniem przy piwnicy i dobrym gruncie izolowana płyta nie ma juz takich plusów.
      Pozdrawiam !

  • @maxga10
    @maxga10 3 роки тому

    A jak z wytrzymałością bloczków fundamentowych keramzytowych ?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      zazwyczaj 5-10MPa do małych i średnich domów spokojnie wystarczy.

  • @elzbietaiii1284
    @elzbietaiii1284 3 роки тому +1

    A z jakiego materiału wymurowałeś ściany w swoim domku?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      ściany z Keramzytu - o ścianach osobny odcinek ;)

    • @elzbietaiii1284
      @elzbietaiii1284 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom mam plan na H+H, co powiesz?

    • @dominikkozowski6342
      @dominikkozowski6342 3 роки тому

      @@elzbietaiii1284 ale H+H silikaty czy gazobeton?

    • @elzbietaiii1284
      @elzbietaiii1284 3 роки тому

      @@dominikkozowski6342 H+H bloczki z betonu komórkowego.

    • @BruceLee_PL
      @BruceLee_PL 3 роки тому

      @@elzbietaiii1284 ja polecam silikaty

  • @sewerynwisniewski5954
    @sewerynwisniewski5954 Рік тому

    Miałem torf na działce, wymieniłem grunt, konstruktor zalecił ławy fundamentowe i tak też zrobiłem

  • @ukaszkot1324
    @ukaszkot1324 3 роки тому +2

    Dobra robota 👍

  • @przemysawkacprzak6311
    @przemysawkacprzak6311 3 роки тому +12

    W tym odcinku mam wrażenie, że wypowiadasz się nie mając za dużo wiedzy - zbyt dużo w nim niepoprawnych informacji. Po pierwsze, instalując ogrzewanie w płycie, tak samo jak w posadzce, robi się osobne pętle dla każdego pomieszczenia i tak samo jak w ogrzewaniu w posadzce można na rozdzielaczu regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Po drugie, modyfikacje przyłączy wód-kan dla płyty są tak samo trudne jak dla tradycyjnego fundamentu, bo koniec końców w tradycyjnym też zalewa się posadzkę, z której wychodzą przyłącza betonem.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      Nie jest to co prawda zagadnienie w którym się specjalizuje. Ale samo ogrzewanie - oczywiście osobne pętle - wszystkie grzeją jednak jeden monoblok. Ciepło się po nim rozchodzi. (takie bardzo luźne porównanie, to dwie grzałki grzeją wodę W JEDNYM ZBIORNIKU - jedna do 22st a druga do 24...) Jeśli mamy łazienkę pod którą mocniej grzejemy, a obok sypialnie, w której chcemy chłodniej -to ciepło spod łazienki wędruje pod sypialnie. Jeśli chcemy mieć pełną sterowalność pomieszczeń - trzeba ogrzewanie robić w posadzce oddzielonej od płyty izolacja.
      Upierał bym się jednak, ze kucie płyty jest cięższe niż posadzki i chudziaka.
      Pozdrawiam.

    • @przemysawkacprzak6311
      @przemysawkacprzak6311 3 роки тому +3

      @@holiboodzdrowydom
      A jak jest ogrzewanie w posadzce to pętle sypialni od łazienki są oddzielone od siebie szczelna izolacja termiczna? Tez nie i tak samo grzejemy „jeden monoblok”. Różnica polega na tym ze przy posadzce grzejemy blok 5-7 cm a przy płycie 10cm. Jak już szukamy minusów płyty z ogrzewaniem to można powiedzieć o bezwładności grzania - płyta dużo dłużej reaguje a zmiany temperatury grzania wiec na efekty zmiany ustawień temperatury czeka się dużej. Co do kucia płyty vs posadzki to temat mocno teoretyczny bo w praktyce jedno i drugie to przecież masakra.

    • @rtgn4795
      @rtgn4795 3 роки тому +2

      @@przemysawkacprzak6311 są oddzielne, każdy pokój to oddzielna posadzka (poczytaj na temat podłogi pływającej). Wokół posadzki wystarczy pianka izolacyjna, pod posadzką kładzie się w większości przypadków twardy styropian. Posadzka ta oddziałuje termicznie na ściany sąsiednich pomieszczeń ale w niewielkim stopniu, a płyta jest jedna cała bez przerw.
      Co do teoretyzowania na temat kucia z powodu ewentualnych napraw / remontów, to kucie posadzki, która ma mniejszą grubość i jest z betonu np. B10 jest łatwe w porównaniu do twardego betonu B20 lub B25 płyty o grubości np. 20 cm.
      Oba rozwiązania fundamentu mają swoje zalety. Ogrzewanie takiej płyty fundamentowej można po części porównać do ogrzewania bufora w instalacji co/cwu. Będziemy w niej akumulowali dużo ciepła i tak jak wspomniał autor filmu płyta będzie dążyła do wyrównania temperatur w swojej objętości.

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 3 роки тому +4

    Bardzo szkoda że został w materiale pominięty najważniejszy wątek dotyczący tego etapu budowy - uziom fundamentowy albo parafundamentowy. Dużo osób zapomina o tym że jest wymagany.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +2

      fakt - moglem o tym tu wspomnieć :/

    • @adiszcze
      @adiszcze 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom moze bedzie okazja w kolejnym odcinku? Z chcecia poslucham i ja:)

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      @@adiszcze pewnie na etapie budowy dopiero :)

  • @kamillobig6579
    @kamillobig6579 Рік тому

    Też tak uwazam

  • @alincioaba464
    @alincioaba464 3 роки тому

    Could you please add subtitle in english?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      I will have to hire someone to do it :)

    • @alincioaba464
      @alincioaba464 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom
      Or maybe do a resume of the video but un inglis in the comment. I am interested on your videos and I bet than more will be.

  • @thebobr
    @thebobr 3 роки тому

    Jakad opinia o bloczkach silikatowych?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      dobra dzwiekochlonnosc i akumulacyjnosc - jest osobny film na kanale o materialach do scian. Zapraszam

  • @FajnyAleZaNiski
    @FajnyAleZaNiski 3 роки тому

    teraz fundament to największa oszczędnośc ;-) byle tanio było, suporeks i styropian a później będą chcieli jeszcze panele słoneczne montować ;-)

    • @przemekka6527
      @przemekka6527 3 роки тому

      Lepiej robić byle drogo?

    • @FajnyAleZaNiski
      @FajnyAleZaNiski 3 роки тому

      @@przemekka6527 Lepiej bezpiecznie żeby mieć święty spokój w przyszłości. Jak już się wprowadzisz do takiego domu z rodziną, umeblujesz wszystko i wtedy ci się ściana zawali, wyjdzie pleśń, albo pojawią się pęknięcia, to wtedy dopiero jest drogo. Wtedy dopiero byś pomyślał że lepiej było wydać 3x tyle i zbudować pozornie drożej a i tak by ci taniej wyszło niż zawalona ściana już po zamieszkaniu. Jest takie powiedzenie "nie stać mnie na tanie rzeczy", bo te tanie g... kosztują póżniej znacznie więcej, bo trzeba kupować dwa razy.

  • @pedot6016
    @pedot6016 3 роки тому

    Kolega widział płytę fundamentową pod domem z piwnicą, czy ściany piwnicy można murować bez spoiny pionowej? W płycie nie musi być wtedy podłogówka poprowadzona, to jest najtańsze rozwiązanie, kto reperuje fundamenty, robi się rury osłonowe, trzeba myśleć a nie paplać slogany wzięte od wiejskich fachowców ;p

  • @unitra
    @unitra 3 роки тому

    Ale naciągane... na płyty często stosuje się dodatkowo posadzkę w której dopiero daje się ogrzewanie podłogowe co daję taką samą możliwość modyfikacji jak tradycyjne fundamenty.
    Brakuje wiele plusów przy budowie płyty fundamentowej:
    -czyli szybkość budowy,
    -większa stabilność
    -zakończenie kilku etapów na raz,
    -prostota w budowie, dzieci mogą pomagać,
    -możliwość dowolnej modyfikacji ścian nośnych,
    -mniejsza wymiana gruntu,
    -brak konieczności badania geologicznego,
    -brak siadania budynku i popękanych ścian czy regipsów,
    -płytszy wykop w przypadku wysokich wód gruntowych,
    -amatorzy bez problemu budują takie płyty samodzielnie.
    W obliczu powyższego nie widzę żadnego sensu budowania fundamentów tradycyjnych. Tylko cena XPS'a ostatnio może trochę zniechęcać ale w przypadku budowy samodzielnie koszty wyjdą bardzo podobne.

  • @karolku3136
    @karolku3136 3 роки тому

    ja poszedłem w bloczki szalunkowe i beton W8

  • @szuki0
    @szuki0 3 роки тому +1

    Izodom do płyty ma Peripor nie XPS. Jest to EPS ze zmniejszoną naśiąkliwością do 2%.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 3 роки тому

      I nie warto tego stosowac i cudaczyc. Mam dom z bloczkow izodomu, a pod plyte i na boki zwyczajne 10cm XPS tyle ze z krawedzia frezowana, zeby sie lepiej ukladalo.

  • @michah3956
    @michah3956 3 роки тому

    A firma megatherm ?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      strona niejednoznacznie sugeruje ze może byc Polska, ale osobiście nie znam.

    • @michah3956
      @michah3956 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom Z tego co wiem są z Mazur... więc oficjalnie Polska ale obywatele z podwójnymi paszportami ;)

  • @michalk6082
    @michalk6082 3 роки тому

    Cześć! Słyszałeś może o płycie bez podkładu XPS pod płytą?? Architek z konstruktorem proponuja mi płytę o grubości 30cm betonu z izolacja na górze!! 15cm EPS! Dziwne to dla mnie. Grunt glina - mady rzeczne! Pozdrawiam

  • @budujmylepiej
    @budujmylepiej 3 роки тому +5

    Drobna uwaga. Bloczki nie keramzytowe, a keramzytobetonowe. To zasadnicza różnica. Poza tym bdb materiał.

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 роки тому

      Akurat keramzyt nie jest wcale taki super. Wykazuje dość sporą radioaktywność podobnie jak ceramika poryzowana. Lepszym materiałem są silikaty

    • @budujmylepiej
      @budujmylepiej 3 роки тому

      @@rafabehrendt3817 Chyba jednak zupełnie nie :) Polecam sprawdzić dokładnie.

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 роки тому

      @@budujmylepiej Zupełnie tak, sprawdziłem dokładnie.

    • @budujmylepiej
      @budujmylepiej 3 роки тому

      @@rafabehrendt3817 Słabo :)

    • @rafaszajwaj3688
      @rafaszajwaj3688 3 роки тому +1

      @@rafabehrendt3817 Może jakieś konkrety. Zastanawiam się nad ceramiką.

  • @robespierrarobespierra4831
    @robespierrarobespierra4831 3 роки тому +1

    fajne, mądre analizy

  • @marci92hun
    @marci92hun Рік тому

    Greeting!
    Do you have some static plans to fundamenta plyta?
    I would be most interested in concrete steel and concrete thickness.
    Could you email some of them?
    Thanks!
    Marton from Hungary

  • @moto-budowlaniec
    @moto-budowlaniec 3 роки тому

    Ja robiłem ławę w całości laną z betonu

  • @januszandrzejnorbert1901
    @januszandrzejnorbert1901 2 роки тому +5

    Nie mogę tych bzdur słuchać,pracuję w niemczech od 1996 roku n abudowach ,najczęściej przy domach jednorodzinnych i zawsz jest płyta fundamentowa i nikt o takich zagrożeniach jak ten prowadzący nie mówi .Jest projekt płyty i tyle robimy .

  • @moc9815
    @moc9815 3 роки тому +1

    Wystarczy nie robić z gownolitu co obecnie chyba robi większość firm.
    Stare zwykłe fundamenty z normalnego betonu a nie mieszane kij wie co są 30 lat i więcej i mają się dobrze.
    Nie ważne jaka technika jak będzie wykonana z byle czego ekologicznego to popęka jak drogi po zimie.
    Zwykła płyta zrobiona z rozumem bez oszczędzania bo mniej bo taniej bo lżejsze bo piasku się dosypie to mniej materiału będzie trzeba wytrzyma 30 czy 50 lat i dalej będzie mieć się dobrze.
    Jaki fundament jaka technika zależy od podejścia czy ma być wykonana porządnie czy tanio i pseudo ekologicznie z kartonu

  • @Martinesss88
    @Martinesss88 2 роки тому

    Dopóki nie trafiłem na ten kanał, również rozmyślałem nad ceramiką vs keramzyt. Nie cierpię wilgoci i grzyba w domu, głownie dlatego zdecydowałem się na keramzyt. Napiszesz nazwy bloczków od firmy Czamaninek jakie zamawiałeś? Odpowiednio na fundament, ściany. Pisałem do działu handlowego i Pani zaproponowała mi pustak aku k5 37,5 oraz na fundament liatop start. Tylko, jako iż sam byłem handlowcem, to średnio im ufam oraz ten drugi wygląda mi na betonowy i nie jestem do niego przekonany.

  • @katmai7777
    @katmai7777 3 роки тому +1

    Chyba najważniejsze zostało pominięte. Mianowicie tylko ława daje nam możliwość budowy domu z PIWNICĄ. Przy płycie możemy zapomnieć o piwnicy.

    • @marcinkruk9808
      @marcinkruk9808 2 роки тому

      A na huj ci piwnica?!Już nie jeden tak bardzo mażył o niej a potem przeklinał bo mu zaczęła wilgoć się ciągnąć po ścianach i woda się pojawiła.Tak tak jak wiem teraz wszystko można zrobić idealnie ale to ty za to płacisz extra kasę!Ja już gadałem ze znajomym co mi opowiadał o koledze co zrobił piwnicę na szczęście tylko pod połową domu.Wszystko sprawdzali badanie gruntu,huja nietoperzy a i tak po 3-5 latach zaczął się sajgon!W końcu nie wytrzymał i musiał to zalać tam jakoś!Poza tym nikt tu nie pisze, że tylko płyta jest najcieplejszym fundamentem aniżeli Ławy.Po podwyżkach prądu i gazu jakie na wiosnę zawitają to każdy będzie zakręcał kurki na grzejnikach bo kasy zabraknie dlatego budując dom już na etapie projektowania trzeba myśleć o płycie przynajmniej ja tak będę miał.Bo im bardziej ocieplę dom tym mniej zapłacę w przyszłości za ogrzewanie.

    • @ceplusista
      @ceplusista Рік тому

      nie

    • @qaaaable
      @qaaaable 8 місяців тому

      Można mieć piwnice na płycie i według mnie jest to najlepsze rozwiązanie

    • @qaaaable
      @qaaaable 8 місяців тому

      Można mieć piwnice na płycie i według mnie jest to najlepsze rozwiązanie

  • @kamilscibak3420
    @kamilscibak3420 Рік тому +1

    ludziom roboty w ten sposub sie dodaje promujac te stare technologie

  • @fatsoPL86
    @fatsoPL86 3 роки тому +2

    to jest chyba reklama ciama coś tam

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +3

      reklama jest, jak dostaje się za coś pieniądze - to może być, co najwyżej polecanie ;)

  • @Marcin-zn9ow
    @Marcin-zn9ow 3 роки тому +3

    Znasz grunt na którym zawalił się dom jednorodzinny? 😂

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      Znam calkiem sporo, w których pękały ściany.

    • @Marcin-zn9ow
      @Marcin-zn9ow 3 роки тому +4

      @@holiboodzdrowydom mówię zawaleniu nie o pęknięciach. Rysy to na co drugim domu.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@Marcin-zn9ow cale szczęście, ludzie sa odpowiedzialni - jak grunt jest tragiczny to się go wymienia, albo wzmacnia -a nie zamyka oczy i buduje dalej... dlatego pewnie niewiele sie zawaliło z tego powodu...

    • @Marcin-zn9ow
      @Marcin-zn9ow 3 роки тому +1

      @@holiboodzdrowydom daj spokój jest multum technologi żeby posadowić dom, a już dla jakich obciążeń jaki przenosi budynek jednorodzinny to kie bardzo jest sobie czym głowę zawracać. Mikropale można zrobić za 20 tysi jak jest 3 metrów torfu.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      @@Marcin-zn9ow no tak - wlasnie o tym mowie - ze trzeba uzyc odpowiedniej technologi przy problemach z gruntem a to jednak dodatkowe koszty / czas / nerwy jak ktos sie tego nie spodziewa...

  • @methan1
    @methan1 3 роки тому

    No i ma Pan błąd w rysunku posadowienia tradycyjnego. 8.37min. A dom przez to wcale nie jest zdrowy, to taka ironia tego kanału. Pozdrawiam.

    • @methan1
      @methan1 3 роки тому

      Kanał poza tym spoko.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      możliwe - na szczęście to nie jest czyjś konkretny projekt ;)

  • @M.A.S.L.A.N.A
    @M.A.S.L.A.N.A 3 роки тому

    Ława fundamentowa jest dobra w typowo polskim budownictwie czyli ciezkim i mega ciezkim.W przypadku budowy domu szkieletowego nie ma sensu pakowac ton betonu i kasy w glebe.Teren tez nie ma wiekszego znaczenie o ile nei jest starym bagnem torfem czy czyms podobnym w przypadku domu szkieletowego.Lekkosc i szybkosc konstrukcji a obecnie zapewnie ekonomia i energooszczednosc tych konstrukcji powinny dawno wyeliminowac prymitywne budownictwo pustakowo cegłowe.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому

      dlaczego prymitywne ? - ma swoja charakterystykę - pożądaną przez niektórych.

    • @M.A.S.L.A.N.A
      @M.A.S.L.A.N.A 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom przez prymitywow.Wogole europa kamieniem stoi a to na dzisiejsze czasy przerzytek.Powinno sie budowac latwo szybko i tanio a nie drogo ciezko i topornie

    • @burenpoczta3459
      @burenpoczta3459 3 роки тому

      @@M.A.S.L.A.N.A Ogólnie zgoda ale teraz drzewo tak drogie...Po za tym systemem gospodarczym łatwiej wymurować niż zrobić poprawnie konstrukcję drewnianą stad wybór większości jak sądzę.

  • @aric3488
    @aric3488 3 роки тому +3

    Widzę ze nie wiele wiesz na ten temat

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +2

      W jakim sensie ? - jesli posiada Pan wiedze na ten temat, to zachęcam do podzielenia sie nią z innymi w komentarzu. Aby każdy wyrobił sobie opinie samodzielnie.
      Pozdrawiam.

  • @krzysztofstusinski2568
    @krzysztofstusinski2568 3 роки тому +1

    Fajny kanał, wiedza z muratora wrzucona do youtuba
    P.S. nie dużo mająca wspólnego z wiedzą inżynierską

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 роки тому +1

      apropo inzynierow - to zawsze mnie to ciekawilo ze spotka sie 3 i sie kloca miedzy sobą mimo, ze wiedza teoretycznie standaryzowana....
      -ale to dobrze - dzięki temu mamy rozwój - jak każdy ma swoje doświadczenie i wiedze inna od reszty.

    • @burenpoczta3459
      @burenpoczta3459 3 роки тому

      @@holiboodzdrowydom Dokładnie tak samo jest z profesorami z jakiejkolwiek dziedziny i kogo tu słuchać .. :)

  • @rdzennymazowszanin5364
    @rdzennymazowszanin5364 3 роки тому

    Ogólnie do płyty czy ław betonowych należy dodać jakiś środek hydrofobowy, np; szkło wodne sodowe, aproment, itp. To jest ważniejsze od izolacji zewnętrznej przeciwwilgociowej.