Wpływ kondensatora bocznikującego rezystor katodowy we wzmacniaczu lampowym PP klasy A (

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 24

  • @mario88388
    @mario88388 3 роки тому +1

    Podzielam zdanie przedmówcy. Powiększa on zatem wiedzę i poszerza wyobraźnię przy analizach czy projektowaniu układów. A im więcej aspektów weźmiemy pod uwagę, tym doskonalej będzie zaprojektowany/zbudowany/naprawiony dany układ. Świetny materiał poglądowy 👍

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 роки тому

      Dziękuję, chętnie dzielę się zasobami swej biblioteki analogowo cyfrowej o technice lampowej. Niektóre z tych materiałów są dziś zapomniane i nikt się nie zastanawia nad sensem stosowania np.: kondensatorów katodowych. Na pewno jest jeszcze wiele materiału do opracowania choćby układ unity coupled czy twin coupled :) Lata '50 obfitowały w wiele pomysłów aranżacji wzmacniaczy, więc warto je znać. Szkoda, że skończyło się stosowaniem powszechnie jednej aranżacji, bo była tania (Lafayette z dwoma EL84). Sam niedawno przypadkiem odkryłem układ unity dla ubogich z dwoma trafami głośnikowymi.

  • @ZPDU
    @ZPDU 3 роки тому +1

    1. Świetny odcinek. Temat bardzo ciekawy i łądnie przedstawiony. Gratuluję.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 роки тому +1

      Dziękuję, myślę, że proste tablice nie odciągają uwagi od narracji. No i nie umiem renderować w 3D.

    • @ZPDU
      @ZPDU 3 роки тому

      @@tomekkruger Bardzo lubię Pańskie filmy. Fachowo i profesjonalnie. Mankamentów nie widać :)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 роки тому

      @@ZPDU Dziękuję. Z czasem człowiek nabywa obycia z kamerą i materiałem do obróbki filmowej :) A sam materiał oglądam przed publikacją, więc jeśli wychwycę coś to mam szansę to poprawić. No i najważniejsze, korzystam często z podręczników, bo ludzki umysł jest zawodny i nie pamięta wszystkiego :)

  • @basserex4991
    @basserex4991 27 днів тому

    Dzień dobry. Jestem blady z elektroniki, a mam dość poważny problem przy nagłośnieniu w samochodzie, Pole Emi, RF fale, itp. Utrata mocy, spadki, napięcia tam gdzie być nie powinno. Słyszałem coś o sprzęganiu kabli, jak to powinienem dokładnie zrobić? Zauważyłem na pewno siedząc z przodu i trzymając Miernik pola elektromagnetycznego po stronie pasażera na siedzeniu, po tej samej stronie co idą kable zasilania do akumulatora w bagażniku, i mam ok 3uT, ale gdy dam gazu to dosłownie niknie, dlaczego tak jest? to mnie ciekawi, i jak bym musiał dać kondensator, i o jakiej wartości, aby pola emi zlikwidować? Dziękuję.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  27 днів тому

      Nagłaśnianie samochodu to nie moje tematy. Ale może ktoś z Widzów pomoże.

    • @basserex4991
      @basserex4991 26 днів тому

      @@tomekkruger Raczej będzie ciężko, chodzi mi na razie jak można przewody sprzęgać kondensatorem dokładnie.

  • @lasvegas9075
    @lasvegas9075 3 роки тому

    Z tego co zroumiałem, to w zależności od lampy, konstrukcji wzmacniacza, trzeba indywidualnie ustalić, czy C katodowy w danym układzie potrzebny, czy nie.. Dziękuję za wyjkład Panie Tomaszu

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 роки тому

      Witam serdecznie. W klasie AB tak, potrzebny, a w klasie A raczej z pentodami. Proszę zwrócić uwagę, że Williamson mówił o tym, że w jego wzmacniaczu kondensator jest niepotrzebny bo końcówkę miał na lewych triodach (czyli siatka ekranująca do anody). Widać w filmie fragment książki Masewicza, gdzie napisano, że opór katodowy w klasie AB nie blokuje się kondensatorem, bo powstające ujemne sprzężenie zwrotne nie oddziałuje na sygnały o przeciwnych fazach, których prądy się znoszą na oporniku katodowym. Jest to odmienne stanowisko od pana Mitchella. A kilka stron dalej w książce jest schemat wzmacniacza na dwóch EL84 z bocznikowanym rezystorem katodowym. Pozdrawiam.

  • @NowakAudio
    @NowakAudio 3 роки тому

    Świetna robota, dobry film. Czy może coś temacie kondensatora w torze lampy prostowniczej będzie ?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 роки тому

      Dziękuję, chodzi o kondensatory zasilające? Ogólnie mam w planach zrobić coś o stabilizacji na lampach dla ekscentryków całkowicie lampowego wzmacniacza.

  • @DerekHundik
    @DerekHundik 3 роки тому

    Czy naprawia Pan sprzet audio ?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  3 роки тому

      Naprawiam, połowa filmów jest z napraw. Ale koncentruję się na rynku lokalnym, choć czasem robię wyjątki i biorę jakoś sprzęt od widza. Tylko technologia THT. Teraz w kolejce jest 25 urządzeń, a że naprawiam tylko w weekendy, to roboty mam na pól roku. Dlatego, że z tego trudno się utrzymać pracuję także na chleb u kogoś przy hodowli zwierząt, wiec w tygodniu naprawy odpadają.

  • @wierzbinka91
    @wierzbinka91 2 роки тому

    Cześć, w którymś z odcinków (jeśli dobrze pamiętam) był opisany wpływ kondensatora sprzęgającego, gdzie go znaleźć?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  2 роки тому

      Chodzi o kondensator katodowy w lampowym stopniu mocy? To film 155. Nie pamiętam czy w filmie o wzmacniaczu oporowym poruszałem ten temat, to film numer 86. Była jeszcze miniatura o elektronach i ich prędkości w przewodniku, gdzie także mówiłem o czasach narastania, ale przypadkiem go skasowałem a kopii nie mam. O stałej czasowej i kondensatorach sprzęgających będzie pełny film. EDIT Teraz zauważyłem, że komentarz jest pod filmem 155. Zrobię film o stałej czasowej to siłą rzeczy będzie mowa o kondensatorze sprzęgającym. Mam przetłumaczone dwa artykuły o sprzężeniu, więc muszę tylko wyciągnąć z nich esencję i nagrać narrację.

    • @wierzbinka91
      @wierzbinka91 2 роки тому

      @@tomekkruger Chodzi mi o kondensator sprzegający kolejne stopnie wzmacniacza, bądź wejściowy. Jeśli taki film ma powstać, to czekam z niecierpliwością.
      Serdecznie pozdrawiam

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  2 роки тому

      Będzie materiał w którym połączę wiadomości z dwóch artykułów i dodam coś o stałej czasowej, artykuły przetłumaczone od roku i czekają na sfilmowanie :)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  2 роки тому

      ua-cam.com/video/nQombvL4MHY/v-deo.html od 4 minuty trochę wiadomości o tej pojemności

  • @witoldgoab9899
    @witoldgoab9899 2 роки тому

    Czy dobrze formuje mi się wniosek, że ze wszystkich wzmacniaczy gitarowych Ck (w końcówce) powinien zostać wyrzucony w pierwszej kolejności ? ;)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  2 роки тому

      Zauważyłem ostatnio modę na gitarowe wzmacniacze SE w klasie A, nawet D-lab Electronics w tym tygodniu proponował 2 W z 6CL6. Otóż kondensator w katodzie lampy głośnikowej wpływa na jej moc. Mamy na rezystorze katodowym sprzężenie zwrotne, więc wzrost zniekształceń lepiej zafundować sobie innym sposobem. Poza tym rozważania dotyczyły tylko klasy A. W większości gitarówki to PP w klasie AB lub nawet B.

    • @witoldgoab9899
      @witoldgoab9899 2 роки тому

      @@tomekkruger tak, tak... chodzi mi o SE. Moc przy SE chyba nie jest tak istotna jak jej przesterowanie... jeśli ktoś chce więcej, to niestety musi iść w PP (albo kombinowac równolegle). PP z kolei najczęściej to "sztywny" bias, więc Ck brak :)
      A proszę mi napisać/powiedzieć... jak i gdzie można jeszcze "popsuć" końcówkę w gitarowcu (oprócz duszenia lampy VVR'em)?
      I "moda" chyba nie wynika z "mody". Poczyniłem kilka gitarowców i "na ucho" SE rządzi (nawet ze swoim brumem :/).

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  2 роки тому

      @@witoldgoab9899 Po prawdzie gitarówki omijam z daleka. Zrobiłem dwie i mi wystarczy. Nie czuję się specem od wzmacniaczy do gitar. Stąd trudno mi stwierdzić jak psuć brzmienie końcówki mocy. Ja się bawiłem psuciem na wzmacniaczach napięciowych i sprzężeniami. Co do Ck to poprawia wzmocnienie basu.
      Może warto obejrzeć kilka filmów na wspomnianym wcześniej kanale? Niezbędna znajomość amerykańskiego z południowym akcentem.