Cmentarzysko jurajskich gadów w Krzyżanowicach / Dr Daniel Tyborowski
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Muzeum Ziemi PAN, 27 października 2019 [0h53min]
wszechnica.org...
Pliozaur z Krzyżanowic (woj. mazowieckie) to największy znany drapieżnik, jaki zamieszkiwał terytorium dzisiejszej Polski w epoce jurajskiej. O pliozaurze oraz ekosystemie w jakim żył 152 miliony lat temu opowiedział podczas wykładu w Muzeum Ziemi w Warszawie dr Daniel Tyborowski, który wraz z dr. hab. Błażejem Błażejowskim dokonał odkrycia jego szczątków.
Prelegent rozpoczął wystąpienie od przybliżenia słuchaczom geografii świata, jaki istniał w czasach jurajskich. Terytorium współczesnej Polski pokrywało wówczas płytkie morze, usiane licznymi wyspami. Z tego czasu pochodzą stanowiska paleontologiczne w Owadowie-Brzezince oraz kamieniołomie Morawica, gdzie dr Tyborowski odkrywał wcześniej skamieniałości gadów morskich. Uczony doszedł do wniosku, że podobnych stanowisk musi być w okolicy więcej. Na podstawie analizy opublikowanej literatury naukowej wytypował rejon Krzyżanowic, gdzie na początku lat 60. przez krótki czas badania prowadził zespół paleobiologów z Muzeum Ziemi i Instytut Paleobiologii PAN.
Pozostałą część wykładu dr Tyborowski poświęcił na opisanie i analizę odkryć, jakich dokonał wraz z dr hab. Błażejowskim w Krzyżanowicach. Uczeni natrafili na skamieniałości ślimaków, żółwi, krokodylomorfów i elasmozaurów. Ślady na szczątkach wskazują, że w tworzonym przez nie ekosystemie ślimaki były zjadane przez żółwie, żółwie padały ofiarą krodylomorfów, a elasmozaury polowaly na ryby. Pliozaur z Krzyżanowic stał natomiast na samym szczycie łańcucha pokarmowego. Dr Tyborowski i dr hab. Błażejowski zwrócili też uwagę, że Krzyżanowice musiały leżeć na granicy stref zoograficznych. Jest to jedno z nielicznych stanowisk we Europie, gdzie odkrywane są szczątki wszystkich wymienionych zwierząt. Wyznaczoną przez siebie linię uczeni nazwali na cześć innych badaczy okresu jurajskiego: profesorów Bronisław Matyi i Andrzeja Wierzbowskiego.
Dr Daniel Tyborowski - adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#dziejeziemi #jura #gady #Krzyżanowice #Pliozaur #paleontologia #dinozaury
Świetny wykład, potrafi zainteresować nawet laika. Oby więcej pasjonatów chciało dzielić się swoją wiedzą. Dziękuję.
Gratuluję wspaniałego znaleziska i dziękuję za pouczający wykład. Jest pan mistrzem w przekazywaniu wiedzy paleozoicznej.
dr jak zawsze doskonały
Witam.Podobają mi się wykłady bo w TV jest tego mało albo wcale :(-ale TU sobie nadrabiam :)
Więcej!
Super. Bravo.
Bardzo ciekawe wykłady. Mała poprawka-Świnia góra jest w Kielcach, nie koło Działoszyc.
Super
Extra
🖐️
Dzieje ziemi, docierają w przeszłość wykładów ;)
Mały błąd, autor jednej z ilustracji ten po lewej stronie - Techniki łowieckie pliozaurów - to Robert Nicholls
30:50min czyli coś w stylu; pokaż mi swoje zęby, a powiem ci kim jesteś. ;))