Я не знаю, як з Одеси. В будь-якім випадку до Львова, а звідти дуже близько. Електричка там ходить з Сянок. Загугліть Львів = Ужок, і вам вигулькне ряд варіантів.
Правильно, по-ужанськи, казати "студня", вимовляється "стуння", а джерело в полі, чи в лісі, називається "студник". вимовляється "стунник". Раніше вживали зворот "на Ужку", "на Ужок", аналогічно тому, як "на Україні", "на чехах", "на мадярах". На питання "куди йдеш?" , можна було почути відповідь - на Вжок. З розвитком мовлення перейшли на варіант "в Ужок". Не знаю, правда, як тепер, допускаю, що ця форма збереглася і дотепер. Ходила легенда, що село раніше називалося "Лужок", звідси і варіант "на Лужок -- на Ужок". Я допускаю, що це місцева побрехенька. Колись семирічна школа називалася "Ужанська школа", пізніше поступово перейшли на "Ужоцька школа". Я прожив у цьому селі 4 роки, в гуртожитках, в тому числі і на фарі Золтана Шолтеса, народного художника України, він раніше там служив греко-католицьким священником для Ужка і для Гусного. Совєтська влада заставила його зректися сану. За всі роки проживання гуснянських дітей в гуртожитках в Ужку не було жодного конфлікту - ужани по своїй природі дуже доброзичливі люди. Діти перемішалися, дружили між собою. Моїм другом був Станко Гулай. Так само було і у Волосянці, в середній школі. Народ у Волосянці також доброзичливий. Для Ужка, Волосянки, Луга і Бистрого характерно казати на "са" - "сміятиса, битиса і т.д., так само як і в Дравцях-Баранинця-Доманинцях. Це вплив словаків. Проживши у Волосянці три роки, я не звернув уваги на те, що вони не вживають слова "казати" - тільки "гварити", замість "бисіда" кажуть "гвара". У нас, у Гусному, вживають і "говорити" і "казати", тому я і не відчув цієї особливості. Відносно випадково я дізнався про це уже після закінчення університету від свого сокласника і друга Степана Щербанича з Луга, який став істориком, потім директором школи і головою села Волосянка. На картоплю замість "кромплі" кажуть "гарбудзи", на олівець замість "церузка" кажуть "блайвас"...В селі жили дві сімї німців, один з них, Галіца був хірургом в Ужгороді, кандидатом медичних наук. До 1943 року в Ужку проживала досить велика кількість євреїв, всіх їх знищили, були слухи, що навіть не переправили в Бухенвальд, як гуснянських євреїв (дві сім'ї), а розстріляли десь в лісі. Пізніше в їх хатах був клуб, сільрада, школа, магазин. Один з вихідців з Ужка був льотчиком-винщувачем, внаслідок якоїсь негоди втратив зір, проживав в Ужгороді, прізвище, здається Курей.. Генерал міліції Лялька, здається, родом з Ужка, а залізна дорога низивається "штрег'а"
Дякую,за відпоаіть,за дуже хороші розповіді,хочеться зірватись,і мчати в карпати.
Карпатських гір торкнулася душа,
Яке це диво Божої природи:
Смереки ніжно ріжуть небеса,
Та величаво сонце з гір виходить!
Л.Квіт
Гарні слова…
Дякую, шикарне відео, був в Ужку,а цього не бачив....
дякую за позитивний відгук)
Будьласочка як туда доїхати,який потяг з Одеси,де виходити,і далі?
Я не знаю, як з Одеси. В будь-якім випадку до Львова, а звідти дуже близько. Електричка там ходить з Сянок. Загугліть Львів = Ужок, і вам вигулькне ряд варіантів.
А ви у одесського ТЦК СП позвоніть і вони вам підкажуть , на чому і куди !!!!!!!!!!!!!
До Ужгорода а потім елктричкою до Ужка. Або до Львова, а з яЛьвова поїздом, що курсує через Самбір.
А як правильно колодец чи криниця ,га
у нас кажуть колодязь
Правильно, по-ужанськи, казати "студня", вимовляється "стуння", а джерело в полі, чи в лісі, називається "студник". вимовляється "стунник".
Раніше вживали зворот "на Ужку", "на Ужок", аналогічно тому, як "на Україні", "на чехах", "на мадярах". На питання "куди йдеш?" , можна було почути відповідь - на Вжок. З розвитком мовлення перейшли на варіант "в Ужок". Не знаю, правда, як тепер, допускаю, що ця форма збереглася і дотепер. Ходила легенда, що село раніше називалося "Лужок", звідси і варіант "на Лужок -- на Ужок". Я допускаю, що це місцева побрехенька.
Колись семирічна школа називалася "Ужанська школа", пізніше поступово перейшли на "Ужоцька школа".
Я прожив у цьому селі 4 роки, в гуртожитках, в тому числі і на фарі Золтана Шолтеса, народного художника України, він раніше там служив греко-католицьким священником для Ужка і для Гусного. Совєтська влада заставила його зректися сану.
За всі роки проживання гуснянських дітей в гуртожитках в Ужку не було жодного конфлікту - ужани по своїй природі дуже доброзичливі люди. Діти перемішалися, дружили між собою. Моїм другом був Станко Гулай.
Так само було і у Волосянці, в середній школі. Народ у Волосянці також доброзичливий.
Для Ужка, Волосянки, Луга і Бистрого характерно казати на "са" - "сміятиса, битиса і т.д., так само як і в Дравцях-Баранинця-Доманинцях. Це вплив словаків.
Проживши у Волосянці три роки, я не звернув уваги на те, що вони не вживають слова "казати" - тільки "гварити", замість "бисіда" кажуть "гвара". У нас, у Гусному, вживають і "говорити" і "казати", тому я і не відчув цієї особливості. Відносно випадково я дізнався про це уже після закінчення університету від свого сокласника і друга Степана Щербанича з Луга, який став істориком, потім директором школи і головою села Волосянка.
На картоплю замість "кромплі" кажуть "гарбудзи", на олівець замість "церузка" кажуть "блайвас"...В селі жили дві сімї німців, один з них, Галіца був хірургом в Ужгороді, кандидатом медичних наук.
До 1943 року в Ужку проживала досить велика кількість євреїв, всіх їх знищили, були слухи, що навіть не переправили в Бухенвальд, як гуснянських євреїв (дві сім'ї), а розстріляли десь в лісі. Пізніше в їх хатах був клуб, сільрада, школа, магазин. Один з вихідців з Ужка був льотчиком-винщувачем, внаслідок якоїсь негоди втратив зір, проживав в Ужгороді, прізвище, здається Курей..
Генерал міліції Лялька, здається, родом з Ужка, а залізна дорога низивається "штрег'а"
Вибачаються але колодязі стоть так бо томушо там є водо провод і в мигуловму не можна було поставити будь де колодязь)
в будь-якім випадку це дуже зручно, особливо влітку, бо можна напитися криничної води по дорозі)
Що це за комплекс?
Ужанські купелі
Mojeridneszela
Оцеб туди ТЦК СП , зразуб план виконали !!!!!!!!!
Дякую,за відпоаіть,за дуже хороші розповіді,хочеться зірватись,і мчати в карпати.
Зривайтесь і мчіть! В Карпатах о такій порі чудово!