Doskonałym przykładem jak działają dotacje (i przy okazji socjalizm) jest klinika sportowo-ortopedyczna Carolina Medical Center w Warszawie. Dostali olbrzymie dofinansowania m. in. na powstanie centrum diagnostyki funkcjonalnej, a powodem ich przyznania było zwiększenie konkurencyjności. Problem w tym, że klinika ta już i tak w Polsce była bezkonkurencyjna i poza zasięgiem przeciętnych ludzi. Czyli usługi, na które mogą sobie pozwolić najbogatsi były dofinansowane także przez biednych.
Zakładając, że zakaz dotyczyłby wszystkich placówek na tych samych zasadach, obrót danego sklepu by się nie zmniejszył, a jedynie niedzielny utarg przeniósłby się na pozostałe dni. W placówkach, gdzie zwykle ruch jest spory, pracownicy z niedzieli analogicznie pracowaliby w pozostałe dni. Jeśli ruch w sklepie jest umiarkowany, to przedsiębiorcy po prostu odpadłyby "niedzielne" roboczogodziny - plus dla niego, minus dla pracownika.
Zabawne jest to, że rządowi brakuje kasy na głupoty takie jak 500+ czy mieszkanie+ a pozbywa się pieniędzy, bo "Bóg tak chce" (Urban II, który tymi słowami zainicjował krucjaty)
Raczej uzależnia się od takiego myślenia ,że wzystkie pieniądze są z ue. A nie od samych funduszy przecież one są tak na prawdę podatników czyli nas oczywiście dostajemy mniej niż dajemy.
Witam, chciałbym podziękować za tworzenie coraz lepszych i bogatszych treściowo filmów! Chciałbym pozdrowić też lektora, słychać, że ćwiczył ostatnio wymowę i akcent ;-)
Wszystko ładnie pięknę trzeba tylko wziąć pod uwagę że nie wszystko co jest potrzebne musi się opłacać, państwowy szpital, takaż sama szkoła czy transport publiczny prawie nigdzie w żadnym z krajów nie wychodzą na zero a mimo to istnieją ponieważ muszą istnieć zapewniają podstawowe potrzeby życiowe i korzystają z programów unijnych realizując cele typu odnowa pomieszczeń szkoły wraz z wymianą sprzętu audiowizualnego czy zakup sprzętu medycznego na odział sor-u, budowa placu zabaw na wielu osiedlach w ramach projektów rewitalizacyjnych pochodzi ze środków unijnych Łódź jest tu świetnym przykładem, uważacie że firmy prywatne zajęły by się tego rodzaju sprawami (może zbudowano by łącznie 5 placów zabaw w największych miastach i reklamowano ten projekt jako mega pomocny dzieciom przez rok), nie ponieważ nie przynoszą one zysku a jednak są konieczne, na jedzenie również wydajecie pieniądze z punktu widzenia ekonomii jest to strata funduszy spróbujcie jednak nie jest nic przez tydzień zrozumiecie że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze 1 do 1
Świetny film, może otworzy oczy niejednemu naiwniakowi, co nie może się nadziwić jaka ta unia jest świetna i że bez unii to nie było by dróg i stadionów. Chętnie obejrzałbym odcinek nt. klasycznego problemu - ,,służby" zdrowia. PS. Nie zdziwię się, jak wam wyłączą monetyzację na tym filmie.
Takie filmy dla wyborcy PIS/PO/Nowoczesnej są za trudne. Przyznam, że tezy o szkodliwościach dotacji są mi znane, ale miło usłyszeć inne argumentacje. Redystrybucja środków to wszystko za łagodnie brzmi...
Polska w latach 2014-2020 jest największym beneficjentem netto unii europejskiej oto dowód. www.tvn24.pl/raporty/budzet-ue-zatwierdzony,546 Ponad 100 miliardów euro. Bez unii nie było by wielu dróg i stadionów. Wedle mnie ty jesteś ultra wolno rynkowym naiwniakiem.
***** Krytykujesz moje zródło bez czytania :D? Co ci sięw tvn24 nie podoba? Jeżeli uważasz że manipulują to raczej opiniami nie faktami. Ale wracająć pod zdjęciami jest zródło kancelaria prezesa rady ministrów. www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/nowy-budzet-ue-441-mld-zl-dla-polski-prezentacja.html
Kawał dobrej roboty, oby filmik dotarł do jak największej liczby "Januszy ekonomii", bo mimo to, że sporo osób już pokazywało jak funkcjonują te dotacje, to i tak mega dużo ludzi myśli do tej pory, że unia hajs rozrzuca na lewo i prawo i nic nie bierze w zamian. Świetny odcinek! A tak z innej beczki to dużo czasu poświęcacie na zrobienie animacji :)?
Życie ✌️ ktoś idzie do przodu, ktoś dalej analizuje w efekcie neguje. A temu co wypali... A jak wypali to na sporą skalę... Daje właśnie pracę. Mógłbym się sprzeczac cały dzień ale po co. Nie mam na to czasu robię biznes - dla Ciebie i Ciebie.
Świetne!! :) Naprawdę bardzo ładnie wytłumaczone, problemy wypunktowane tak że nie da się ich przeoczyć. Jestem naprawdę pod wrażeniem, KEEP UP GOOD WORK!!! - mały pstryczek, moim zdaniem muzyka jest za głośno, przez chwilę myślałem że odpaliło mi się coś w tle ;P Pozdrawiam serdecznie i powodzenia dalej!
Osobiście uważam że państwo pod względem ekonomi powinno być równe obywatelowi tzn. Najlepiej by nie ściągało podatków , miało własne firmy podlegające temu samemu prawu co prywatne , mogło (jak każdy obywatel) dotować inwestować itp w każdą firme swoją lub za zgodą tejże firmy prywatną
znacznie częściej jest odwrotnie. Zapotrzebowanie i zainteresowanie projektem jest ogromne, wręcz nie idzie obsłużyć chętnych. Ale na projekt jest bardzo mało środków europejskich, więc nie opłaca się go realizować i np. w następnym roku dofinansowania już nie ma, przesuwane są na inne cele (podstawowe założenie w UE jest takie, że ilość środków na dotacje ma zbliżać się do 0). Niestety w momencie, gdy okazuje się, że konsument ma zapłacić, to traci on zainteresowanie i okazuje się, że zapotrzebowania nie ma.
Mój Boże OD ZAWSZE rosło mi ciśnienie na widok tych tablic o zrealizowanych takich i śmakich projektach unijnych. Teraz już wiem, dlaczego... Trzeba uświadomić znajomych!
Rzetelny i pomocny materiał :) Prowadzę e-biznes, dostałam dotację ,firma przynosi zyski i nadal się rozwija.Pomogła mi książka: "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" Nigdy się nie poddawajcie !
Fajny materiał, jak dla mnie dobra odskocznia od czytania blogów , dobrze jest czasami obejrzeć dopracowany materiał wideo. Czy poleci ktoś jakieś magazyny do poczytania, typu social media manager, czy nowa sprzedaż? Bardziej ten drugi , traktuje trochę o dofinansowaniach .
Widzisz fundusze unijne są po to aby te mniejsze państwa miały choć trochę więcej pieniędzy np. na drogi dane pokazują że wpłacamy do uni mniej niż z niej wyciągamy a po wejściu do unii europejskiej nasze drogi i tory kolejowe bardzo się rozwinęły po za tym inne (te bogatsze) państwa też zarabiają na unii w jaki sposób? Handlują z innymi krajami Europy które są w unii przez ostatnie granice i na tym zyskują szacuje się że wielką Brytania może stracić nawet 6% PKB po wyjściu z unii
Podajmy taki przyklad z zasady fundusze europejskie dla szkol sa nieretowne bo skad wiemy ze dany student przejdzie studia i wyniesie cos z tego ,bedzie grupa ktora oczywiscie da sobie rade i ta grupa ktora nie da sobie rady na kazdy fundusz ma ryzyko, bardzo nie podoba mi sie ten material ze ma tylko wydzwiek negatywny lubie materialy ktore patrza ma dwa askepty pozytywne i negatywny. Zadajmy sobie pytanie ile osob z rodzin ktore nie bylo stac zalozyly firme albo ukonczyly szkole ktora umozliwiala im zalorzenie firmy lub prace lub ile osob nie zdalo tego ukonczyc i nie zalozyc firmy.
Jednak jako Polacy zaliczamy się do tych co korzystają na dotacjach, kosztem innych nacji europejskich. Nawet jak urzędnicy rozkradną połowę kasy to coś jednak z tego zostanie.
Dobrze tak wiele opowiadasz o wolnym rynku, i trudno się nie zgodzić, jednak zastanawiam się, czy istnieje (w wyjątkowych sytuacjach) coś takiego, jak dobra ingerencja w rynek? bardzo proszę o odpowiedź.
W sam rynek nie ma potrzeby ingerować, natomiast dobre prawo jest konieczne (np ochrona własności, ochrona przed oszustwem itd) i sprzyja wymianie rynkowej
Rzadko cos komentuje ale tutaj nie wytrzymam. Panie ekonomisto. Bardzo nie podobał mi się przykład budowy (przebudowy) drogi jako pieniędzy wyrzuconych w błoto. Sam jestem drogowcem z wykształcenia i będę się upierał. Droga jest podstawą rozwoju gospodarczego.
Przydało by się by reakcje fotosyntezy przemienić na energię odnawialna coś w stylu nawadniam bateria wodna drzewo a gdy rośnie daje energię tej baterii trzeba to dopracować
Pytanie, jeżeli interwencjonizm w postaci dotacji unijnych zaburzył rynek, głównie w rolnictwie, to jak ten proces odwrócić aby rolnicy byli jak najmniej stratni. Rolnicy w tej chwili bardzo uzależnieni są od unijnych dotacji i na słowa likwidacja UE są bardzo drażliwi, bo wiedzą że będą w czarnej d...ziurze, ponieważ przez ponad dekadę zostali uwłaszczeni, stracili ciągłość tradycji. Ja uważam że kryzys po urwaniu rzeki pieniędzy z UE byłby chwilowy, do momentu uzdrowienia rolnictwa, ale co jeżeli się mylę i rząd musiałby tutaj bardzo pomóc?
+Tomasz Trela rynek by się oczyścił, zostaliby efektywni producenci. Oczywiście, że rolnicy nie chcą likwidacji dotacji. Cześć z nich istnieje tylko dzięki nim
Jasne, mógłby być chwilowy chaos. Zapewne niejeden by splajtował po ucięciu dotacji. Jednak na pewno rząd tutaj nie pomoże, bo i jak? W ten sam sposób co UE?
Własnie. w tym problem. To jak karmienie narkomana kolejnymi działkami. Jednak należałoby dać jakiś łagodniejsze przejście do wolnego rynku, aby rynek zaczął potrzebować dobra z pól rolników, nawet małohektarowych jak i rolnik czuł że bez problemu odnajdzie się na wolnym rynku. Jednak współczesny rolnik to bardziej rolnik urodzony i wykształcony na socjalizmie. Obserwując wieś widzę, że przestała być samowystarczalna. Nawet z podstawowych rzeczy tj. jaja, mlekom warzywa czy mięso. Krów, kóz na wsiach już prawie nie ma. Na gospodarstwo które ja jeździłem jeszcze w 2000 roku było: - 16 szt. bydła (8 krów) - ponad 20 świń, - mnóstwo kur - 24 hektarowy przestrzeni uprawnej. Do 2008 roku zostały tylko 4 byczki i kilka kurek. Teraz nie ma nic. Z wyjątkiem kotów i psów. Jeden z powodów tego stanu to stan zdrowia gospodarza, stan finansowy. Niestety jako przedsiębiorca-rolnik nie mógł pozwolić sobie na zatrudnienie pracownika. A przekazanie gospodarstwa innej osobie też jest problematyczne. Ale ten przypadek kryzysu można wytłumaczyć. Na tej samej wsi były podobne gospodarstwa gdzie zmiana pokoleniowa gospodarzy odbyła się, a mimo to im się bardziej opłaca pracować w innym miejscu niż być przedsiębiorcą rolnikiem na własnym podwórku.
Tomasz Trela Rozumiem, że to stopniowe przejście na wolny rynek ma polegać na coraz mniejszych dotacjach. W sumie nie wydaje się to byś takie głupie, jednakże tego na pewno nie zrobi Unia. Tym musiałby się zająć rząd. I teraz jedynie powstaje pytanie - czy to się w ogóle opłaca?
Borsuk I to mnie martwi. Ja doświadczam wolnego rynku w praktyce. Nigdy nie brałem dotacji, ale za to zdobywałem środki od sponsorów z sektora prywatnego na przedsięwzięcia. (wyjątek stanowi praca w stowarzyszeniu, gdzie pieniądze z urzędów były codziennością, ale pokazało to jednak że pieniądze pozyskane od sponsorów prywatnych były lepiej wydawane na ważniejsze rzeczy niż pieniądze ze środków publicznych). Ja jednak całkowicie rozumiem wolny rynek i nawet gdybym miał dostać po dupie wspieram to rozwiązanie. Jednakże rolnicy, ogólnie ludzie BOJĄ SIĘ że stracą parasol ochronny nawet jeżeli jest już resztką parasola.
Film jest niemerytoryczny. Bronisz w niem jedynie tezy, że dotacje szkodzą którą sam stawiasz pomijając zupełnie zalety od samego początku jego trwania. To nie ma nic wspólnego z nauką i prawdziwą ekonomią.
Świetny film - jak zawsze. Ale jak ma się to w praktyce?... Mówi się, że Polska więcej wypłaca z EU, niż do niej wpłaca. Znaleźliście może o tym jakieś "wiarygodne" informacje?
www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska-bedzie-platnikiem-netto-w-ue-w-2016-r,220,0,1976796.html To stary artykuł ale coraz bliżej do utrzymywania innych krajów i wtedy tak naprawdę poznamy koszty UE
"Co widać, a czego nie widać" się kłania. Nie widać działalności, która nie powstała, a mogła powstać, gdyby nie były zabierane składki członkowskie, a wcale nie jest powiedziane, że powstałaby z dotacjami (bo np. niedopełniono formalności na dotację, albo dopełniono, ale biurokracja potrzebna, by to zapewnić, wygenerowała dodatkowy koszt).
Firmy założone z dofinansowaniem z funduszy strukturalnych UE (zwłaszcza w początkowym etapie istnienia) sprzedają produkty i usługi poniżej rynkowej wartości wynikającej z kalkulacji ekonomicznej gdyż dofinansowanie jest wliczane w ich bilansie przychodów. Zmusza to uczciwie założone firmy (bez udziału funduszy ue) do zaniżania także swoich cen.
Mieszkam w małym mieście i gdyby nie dotacje do teraz pewnie miałbym pewnie łącze 4 Mb/s. A tak mam światłowód 100 Mb/s i 30 uploadu za 55 zł/mc. Po prostu bez dotacji nikt nie podjął by się jego utworzyć.
Owszem, tak bywa, ale wszyscy za to zapłaciliśmy. Ty też zapłaciłeś, lub zapłacisz i jeszcze za setki innych inwestycji, które bywają mniej sensowne i w ogóle ciebie nie dotyczą...
Przemysław Czarnota, coż za bezmózgie myślenie... "Gdybym nie bylo dotacji, to bym krowy nie miał, którą kupiono za wcześniej zabrane moim sąsiadom owce". Widać, że niektórzy nadal są wytresowani przez komunę...
@@wodzuw1118 pewnie że by był światłowód ale pewnie 10 lat później, albo bardziej opłacałoby się wybudować coś innego i nigdy by nie było funduszy na to, a tak to pociągnęli światłowód, mieszkańcy zadowoleni i teraz macie czas na krytykę analizę wydatków itd ;)
A czy Unia ma maszynkę do produkcji pieniędzy i rozdaje nam? Nie !! Unia nam zabiera, a jak później trochę daje daje, to stawia warunki na co mamy wydać i jak postępować mamy , bo jeżeli nie,, to nakłada kary, podatki i inne idiotyzmy, ty czy to jest dla naszego dobra.? To jakaś paranoja !!! Dlaczego nie przeznaczamy ich na poważne inwestycje , które są priorytetem np. rozwój przemysłu, huty, fabryki, zakłady pracy, porty, wydobycia złóż, zamiast tylko na drogi i konsumpcję !!!
To powninno lecieć codziennie w TV, albo jakiś inny program o ekonomii. Bez sensu jest ogladanie debat na temat ekonomii nie znajac jej podstaw. Ludzie ogladaja ekspertow, ktorzy poluguja sie na rozne dziwne wskazniki(najczesciej oparte na PKB) i nie potrafia ocenic kto ma racje, bo kazdy uzywa trudnych pojec, albo wrecz przeciwnie mowi slogany typu "chcemy, zeby w Polsce powstawały nowe miejca pracy". No ok, ale takie cos nic nie wnosi do swiadomosci.
Ja chciałbym zobaczyć odcinek poświęcony tylko i wyłącznie deflacji. Wszędzie piszą, że to zjawisko szkodliwe dla gospodarki itd, co dla mnie wydaje się być absurdalne. Chciałbym abyście rozprawili się z tym twierdzeniem lub je potwierdzili.
Czyli fundusze unijne nie są "fajne" ale fundusze wew. państwowe są? Pewnie też nie? Czyli "fajna" jest tylko liberalna gospodarka oparta na wyniku finansowym? W takim razie co z inwestycjami o wysokim stopniu ryzyka (w tym badania naukowe, projekty wysoce innowacyjne etc.), które dzięki funduszom mogą spróbować konkurować ze światowymi mono i oligopolami (oczywiście są jeszcze fundusze joint venture i anioły biznesu)? ale co z wyrównywaniem szans dla osób niepełnosprawnych? co z wyrównywaniem szans dla osób z ubogich regionów, osób których nawet nie stać na to żeby wyjechać albo nie mogą bo mają dzieci, rodziny tam u siebie na miejscu? Co z inwestycjami w ekologię i projekty wyhamowujące emisję C02 do atmosfery? Czy "czysta" ekonomia sama z siebie pomysli o tych problemach czy jednak potrzeba bedzie tu interwencja z zewnątrz? Fajny filmik (od strony wizualnej) ale kompletnie nie zgadzam się z przekazem.
Dotacje ale to nie jest tak jak by się wydawało dotacje i układziki powiązania koleżeństwo kumoterstwo , niech ktoś spróbuje powalczyć o dotacje bez układów powiązań jak o bez dużej firmy która ma duże pieniądze to się dowiecie jak szybko dostaniecie pieniądze
W momencie o nierentownych projektach i ich utrzymaniu, budowaniu czegoś do czego będzie się dopłacać i nie przyniesie żadnych korzyści, mam od razu przed oczyma obraz naszego %@#$*! ZUSu
Dla prywatnego inwestora który chce założyć firmę/fabrykę => miejsca pracy, chyba bardziej atrakcyjna jest gmina blisko autostrady/drogi szybkiego ruchu?
Spodziewałem się merytorycznej krytyki dotacji UE a to jest tylko tendencyjny film pod tezę. Mam wrażenie, że autor nie ma pojęcia o zadaniach publicznych. Szkoda, bo temat ciekawy i warty sensownej krytyki. Ogólna teza, że publiczne wydatki są fe, a rynek super to poziom debaty z liceum.
Świetny i rzetelny materiał. Apropo mnie, to otworzyłam e-biznes który dobrze prosperuje, dostałam dotację i firma nadal się rozwija.Bardzo pomogła mi książka: "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę"
niski poziom i subiektywny charakter na podstawie polowicznych argumentow nie wynikajacych z szerszej puli faktow a czastkowych informacji wbudowanych w logike dziecka
Powiedz twojemu grafików żeby zmienił coś w twoich animacjami. Wkurza mnie strasznie kolorystyka twarzy postaci. Twarze wyglądają jakby jedna strona była "wyłżona" makijażem. Bardzo to się rzuca w oczy. Wiem, że miało to wyglądać jak cień, ale niestety nie wyszło, jedna część twarzy jest ciemniejsza od drugiej.
A co do dotacji to państwo powinno móc dotować strategiczne (firmy instytucje fabryki) np przemysł zbrojeniowy czy dobra potrzebne dla rządu nie dla obywateli .
Materiał stronniczy, pokazuje tylko jeden punkt widzenia. Poza tym jest nieprecyzyjny - przykłady: dochody Unii to nie tylko składki członkowskie krajów, ale też dochody np. z wynajmu budynków, kar, itd.; projekt unijny wymaga wkładu własnego, więc nie jest to zarządzanie cudzymi środkami itd.
Pejoratywne nastawawienie do UE już na samym początku słychać. Zero obiektywizmu. Nie słuchajcie tego bo szkoda czasu. Wystarczy podać, że Polska od lat jest beneficjentem UE (tzn, wiecej otrzymuje niż dostaje). Poza tym nie ma tam żadnego "arbitralnego widzimisię" jak to autor twierdzi ale fundusze są rozdysponowane w wyniku negocjacji między wszystkimi członkami UE.
+lukzak2298 to nawet nie jest argument. Mógłby być, gdyby uzasadnić takie twierdzenie. Teraz jest to opinia. Unia nie wymyśliła systemu kanalizacji i oczyszczalni - mieliśmy je już wcześniej.
Odeślij go do Bastiatowskiego "Co widać, a czego nie widać". Widzi, co powstało "dzięki" dotacjom z UE, nie widzi, co nie powstało, a mogło, gdyby nie były zabierane pieniądze w formie składek. Gdy powie, że ta firma też mogła pójść po dotację, dodaj, że firma mogła nie spełnić wymogów formalnych, a nawet jeśli, biurokracja w celu zapewnienia takowych, też swoje pochłania i są to kolejne zasoby stracone, które mogły iść na coś innego.
Doskonałym przykładem jak działają dotacje (i przy okazji socjalizm) jest klinika sportowo-ortopedyczna Carolina Medical Center w Warszawie. Dostali olbrzymie dofinansowania m. in. na powstanie centrum diagnostyki funkcjonalnej, a powodem ich przyznania było zwiększenie konkurencyjności. Problem w tym, że klinika ta już i tak w Polsce była bezkonkurencyjna i poza zasięgiem przeciętnych ludzi. Czyli usługi, na które mogą sobie pozwolić najbogatsi były dofinansowane także przez biednych.
TO też zwiększenie monopolu przeciw któremu tak socjaliści zaciekle walczą
mac9219 hava nagila, hava nagila, hava nagila venismeja...
Bardzo podoba mi się bo film o szkodliwości dotacji przerywany jest reklamami dotacji unijnych :-D
Zróbcie odcinek o zakazie handlu w niedzielę.
No właśnie. ja jestem przeciwny.
Ten zakaz raczej nie ma nic wspólnego z ekonomią, a z polityką.
+Adam Bolewski Jednak chciałbym się dowiedzieć, jak to wpłynie na gospodarkę. Sądzę, że negatywnie, ale mogę po prostu czegoś nie dostrzegać.
Zakładając, że zakaz dotyczyłby wszystkich placówek na tych samych zasadach, obrót danego sklepu by się nie zmniejszył, a jedynie niedzielny utarg przeniósłby się na pozostałe dni. W placówkach, gdzie zwykle ruch jest spory, pracownicy z niedzieli analogicznie pracowaliby w pozostałe dni. Jeśli ruch w sklepie jest umiarkowany, to przedsiębiorcy po prostu odpadłyby "niedzielne" roboczogodziny - plus dla niego, minus dla pracownika.
Zabawne jest to, że rządowi brakuje kasy na głupoty takie jak 500+ czy mieszkanie+ a pozbywa się pieniędzy, bo "Bóg tak chce" (Urban II, który tymi słowami zainicjował krucjaty)
Wszystko co potrzeba to obniżyć i uprościć podatki...
Tak to czego potrzebujemy to jeszcze większe straty dla budżetu! Napewno dzięki temu będzie jeszcze więcej dróg
Taka ironia: film pogrąża dotacje unijne a przerywają go reklamy, które je zachwalają i informują gdzie można się dowiedzieć jak je otrzymać
Taki "fact check".
Najbardziej wyczekiwany film z mojej strony :D
Polska coraz bardziej uzależnia się od funduszy z UE a to niedobrze
Raczej uzależnia się od takiego myślenia ,że wzystkie pieniądze są z ue.
A nie od samych funduszy przecież one są tak na prawdę podatników czyli nas oczywiście dostajemy mniej niż dajemy.
Witam, chciałbym podziękować za tworzenie coraz lepszych i bogatszych treściowo filmów!
Chciałbym pozdrowić też lektora, słychać, że ćwiczył ostatnio wymowę i akcent ;-)
Tylko nie zapomnij powycierać ust przed wyjściem do ludzi
Wszystko ładnie pięknę trzeba tylko wziąć pod uwagę że nie wszystko co jest potrzebne musi się opłacać, państwowy szpital, takaż sama szkoła czy transport publiczny prawie nigdzie w żadnym z krajów nie wychodzą na zero a mimo to istnieją ponieważ muszą istnieć zapewniają podstawowe potrzeby życiowe i korzystają z programów unijnych realizując cele typu odnowa pomieszczeń szkoły wraz z wymianą sprzętu audiowizualnego czy zakup sprzętu medycznego na odział sor-u, budowa placu zabaw na wielu osiedlach w ramach projektów rewitalizacyjnych pochodzi ze środków unijnych Łódź jest tu świetnym przykładem, uważacie że firmy prywatne zajęły by się tego rodzaju sprawami (może zbudowano by łącznie 5 placów zabaw w największych miastach i reklamowano ten projekt jako mega pomocny dzieciom przez rok), nie ponieważ nie przynoszą one zysku a jednak są konieczne, na jedzenie również wydajecie pieniądze z punktu widzenia ekonomii jest to strata funduszy spróbujcie jednak nie jest nic przez tydzień zrozumiecie że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze 1 do 1
@@janjaworski109 Nie może być, na leczenie raka i innych wymagających stałej terapii chorób stać w Polszy zakładając spory optymizm 1% społeczeństwa
Pieknie zrobione, czekam na kolejne filmiki, pozdrawiam
Ładnie powiedziane.
To jest genialne! Polecam ;D
Świetny film, może otworzy oczy niejednemu naiwniakowi, co nie może się nadziwić jaka ta unia jest świetna i że bez unii to nie było by dróg i stadionów.
Chętnie obejrzałbym odcinek nt. klasycznego problemu - ,,służby" zdrowia.
PS. Nie zdziwię się, jak wam wyłączą monetyzację na tym filmie.
Takie filmy dla wyborcy PIS/PO/Nowoczesnej są za trudne. Przyznam, że tezy o szkodliwościach dotacji są mi znane, ale miło usłyszeć inne argumentacje. Redystrybucja środków to wszystko za łagodnie brzmi...
raczej nie otworzy. telewizja wyprala juz ludziom mozgi
Polska w latach 2014-2020 jest największym beneficjentem netto unii europejskiej oto dowód.
www.tvn24.pl/raporty/budzet-ue-zatwierdzony,546
Ponad 100 miliardów euro. Bez unii nie było by wielu dróg i stadionów.
Wedle mnie ty jesteś ultra wolno rynkowym naiwniakiem.
+Paweł TVN24? A masz jakieś inne źródło związane z tym? Jak nie to dziękuję, nie przeczytam.
***** Krytykujesz moje zródło bez czytania :D? Co ci sięw tvn24 nie podoba? Jeżeli uważasz że manipulują to raczej opiniami nie faktami. Ale wracająć pod zdjęciami jest zródło kancelaria prezesa rady ministrów. www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/nowy-budzet-ue-441-mld-zl-dla-polski-prezentacja.html
Dzięki! :)
Kurcze, super kanał, trzymajcie tak dalej, aż miło się ogląda i słucha
Witam. Brakuje filmiku o rynkach walutowych.
jeszcze się pojawi:)
Kawał dobrej roboty, oby filmik dotarł do jak największej liczby "Januszy ekonomii", bo mimo to, że sporo osób już pokazywało jak funkcjonują te dotacje, to i tak mega dużo ludzi myśli do tej pory, że unia hajs rozrzuca na lewo i prawo i nic nie bierze w zamian. Świetny odcinek! A tak z innej beczki to dużo czasu poświęcacie na zrobienie animacji :)?
+Młodzi Piękni Biedni tak, jest to dość czasochłonne. Zależy od animacji.
Życie ✌️ ktoś idzie do przodu, ktoś dalej analizuje w efekcie neguje. A temu co wypali... A jak wypali to na sporą skalę... Daje właśnie pracę.
Mógłbym się sprzeczac cały dzień ale po co. Nie mam na to czasu robię biznes - dla Ciebie i Ciebie.
Świetne!! :) Naprawdę bardzo ładnie wytłumaczone, problemy wypunktowane tak że nie da się ich przeoczyć. Jestem naprawdę pod wrażeniem, KEEP UP GOOD WORK!!!
- mały pstryczek, moim zdaniem muzyka jest za głośno, przez chwilę myślałem że odpaliło mi się coś w tle ;P
Pozdrawiam serdecznie i powodzenia dalej!
Osobiście uważam że państwo pod względem ekonomi powinno być równe obywatelowi tzn. Najlepiej by nie ściągało podatków , miało własne firmy podlegające temu samemu prawu co prywatne , mogło (jak każdy obywatel) dotować inwestować itp w każdą firme swoją lub za zgodą tejże firmy prywatną
Podatki na policję i wojsko oraz sądy jednak by się przydały.
znacznie częściej jest odwrotnie. Zapotrzebowanie i zainteresowanie projektem jest ogromne, wręcz nie idzie obsłużyć chętnych. Ale na projekt jest bardzo mało środków europejskich, więc nie opłaca się go realizować i np. w następnym roku dofinansowania już nie ma, przesuwane są na inne cele (podstawowe założenie w UE jest takie, że ilość środków na dotacje ma zbliżać się do 0). Niestety w momencie, gdy okazuje się, że konsument ma zapłacić, to traci on zainteresowanie i okazuje się, że zapotrzebowania nie ma.
Świetna robota!
Jak zawsze świetny film
Świetnie to pokazałeś!
Mój Boże OD ZAWSZE rosło mi ciśnienie na widok tych tablic o zrealizowanych takich i śmakich projektach unijnych. Teraz już wiem, dlaczego... Trzeba uświadomić znajomych!
Dzięki
muzyka w tle idealnie oddaje nastrój filmu pozdrawiam to mówiłem ja członek akademii filmowej
Dobre.
Rzetelny i pomocny materiał :) Prowadzę e-biznes, dostałam dotację ,firma przynosi zyski i nadal się rozwija.Pomogła mi książka: "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" Nigdy się nie poddawajcie !
Świetny film, oby więcej takich materiałów i twórców.
Nikt was nie zmuszał. A teraz z tym są obowiązki!!! Więc nie ma co narzekać. 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Fajny materiał, jak dla mnie dobra odskocznia od czytania blogów , dobrze jest czasami obejrzeć dopracowany materiał wideo. Czy poleci ktoś jakieś magazyny do poczytania, typu social media manager, czy nowa sprzedaż? Bardziej ten drugi , traktuje trochę o dofinansowaniach .
Brawo dla twórców odcinka!
Niestety wszyscy dalej myślą że Unia nam tylko daje. I że bez unii nie było by autostrad.
A co na temat parków, dróg, szkół który wybudowany z pieniędzy EU? Jaki by prywatny inwestor w to by zainwestowałbym i dla czego?
Jeśli nikt by w to nie zainwestował, to znaczy że to nikomu niepotrzebne heh.
Państwo przecież by wybudowalo hehe
@@MikolajKnas budowanie szkół nie zawsze powinno być uznawane jako czysty biznes tylko warto nawet wyjść na zero a wykształcić młodych ludzi
Hej! Świetne materiały - kawał dobrej roboty!
PS można zapytać z jakiego programu korzystacie do robienia prezentacji tego typu?
Widzisz fundusze unijne są po to aby te mniejsze państwa miały choć trochę więcej pieniędzy np. na drogi dane pokazują że wpłacamy do uni mniej niż z niej wyciągamy a po wejściu do unii europejskiej nasze drogi i tory kolejowe bardzo się rozwinęły po za tym inne (te bogatsze) państwa też zarabiają na unii w jaki sposób? Handlują z innymi krajami Europy które są w unii przez ostatnie granice i na tym zyskują szacuje się że wielką Brytania może stracić nawet 6% PKB po wyjściu z unii
Podajmy taki przyklad z zasady fundusze europejskie dla szkol sa nieretowne bo skad wiemy ze dany student przejdzie studia i wyniesie cos z tego ,bedzie grupa ktora oczywiscie da sobie rade i ta grupa ktora nie da sobie rady na kazdy fundusz ma ryzyko,
bardzo nie podoba mi sie ten material ze ma tylko wydzwiek negatywny lubie materialy ktore patrza ma dwa askepty pozytywne i negatywny.
Zadajmy sobie pytanie ile osob z rodzin ktore nie bylo stac zalozyly firme albo ukonczyly szkole ktora umozliwiala im zalorzenie firmy lub prace lub ile osob nie zdalo tego ukonczyc i nie zalozyc firmy.
Jednak jako Polacy zaliczamy się do tych co korzystają na dotacjach, kosztem innych nacji europejskich. Nawet jak urzędnicy rozkradną połowę kasy to coś jednak z tego zostanie.
Ułomna efektywność. dotacji :)
Dobrze tak wiele opowiadasz o wolnym rynku, i trudno się nie zgodzić, jednak zastanawiam się, czy istnieje (w wyjątkowych sytuacjach) coś takiego, jak dobra ingerencja w rynek? bardzo proszę o odpowiedź.
W sam rynek nie ma potrzeby ingerować, natomiast dobre prawo jest konieczne (np ochrona własności, ochrona przed oszustwem itd) i sprzyja wymianie rynkowej
ua-cam.com/video/7kRXReFpC5k/v-deo.html tu więcej na ten temat
Korea Południowa udowodniła, że długoterminowej skali też mogą przynieść korzyści :).
Większość dotacji idzie w powietrze, najwyżej bogacą się cwaniacy...
Cwaniaki tak tylko tacy co mają powiązania i układy którzy się umią dzielić no przecież nie mówię że to łapówy
jak zawsze super :)
Piękny film. Działam w branży, która jest dotowana od wielu lat i wielką krzywdę temu rynkowi wyrządziły...
Fajny film .
Ciekawe ile pieniędzy by zostało gdyby wrzucić np milion do uni, ile by zostało po przejściu przez tych wszystkich urzędników.
Połowa zniknie
Na mapie nie ma Kosova, tak jak powinno być xD
A tak w temacie to świetny film.
Masz racje, powinno być widać, że Kosowo jest włączone w rebuplikę Albańską.
;)
Kosowo jest Serbskie!
PL Wojak. Albańskie :)
***** Ale Amerykanie wydarli Kosowo, Serbii. To niesprawiedliwe.
No tylko że nie ma na co narzekać, Polska ma w stosunku do Unii pozytywne saldo w wysokości ponad 100 miliardów euro.
Rzadko cos komentuje ale tutaj nie wytrzymam. Panie ekonomisto. Bardzo nie podobał mi się przykład budowy (przebudowy) drogi jako pieniędzy wyrzuconych w błoto. Sam jestem drogowcem z wykształcenia i będę się upierał. Droga jest podstawą rozwoju gospodarczego.
Polexit
Miloby było gdyby ten odcinek był przedstawiony obiektywnie.
Świetny odcinek. Super robotę robicie, tak trzymać :)
Przydało by się by reakcje fotosyntezy przemienić na energię odnawialna coś w stylu nawadniam bateria wodna drzewo a gdy rośnie daje energię tej baterii trzeba to dopracować
W bardzo prosty i zrozumiały sposób wytłumaczone zagadnienie
Pytanie, jeżeli interwencjonizm w postaci dotacji unijnych zaburzył rynek, głównie w rolnictwie, to jak ten proces odwrócić aby rolnicy byli jak najmniej stratni.
Rolnicy w tej chwili bardzo uzależnieni są od unijnych dotacji i na słowa likwidacja UE są bardzo drażliwi, bo wiedzą że będą w czarnej d...ziurze, ponieważ przez ponad dekadę zostali uwłaszczeni, stracili ciągłość tradycji.
Ja uważam że kryzys po urwaniu rzeki pieniędzy z UE byłby chwilowy, do momentu uzdrowienia rolnictwa, ale co jeżeli się mylę i rząd musiałby tutaj bardzo pomóc?
+Tomasz Trela rynek by się oczyścił, zostaliby efektywni producenci. Oczywiście, że rolnicy nie chcą likwidacji dotacji. Cześć z nich istnieje tylko dzięki nim
Jasne, mógłby być chwilowy chaos. Zapewne niejeden by splajtował po ucięciu dotacji.
Jednak na pewno rząd tutaj nie pomoże, bo i jak? W ten sam sposób co UE?
Własnie. w tym problem. To jak karmienie narkomana kolejnymi działkami.
Jednak należałoby dać jakiś łagodniejsze przejście do wolnego rynku, aby rynek zaczął potrzebować dobra z pól rolników, nawet małohektarowych jak i rolnik czuł że bez problemu odnajdzie się na wolnym rynku.
Jednak współczesny rolnik to bardziej rolnik urodzony i wykształcony na socjalizmie. Obserwując wieś widzę, że przestała być samowystarczalna. Nawet z podstawowych rzeczy tj. jaja, mlekom warzywa czy mięso.
Krów, kóz na wsiach już prawie nie ma. Na gospodarstwo które ja jeździłem jeszcze w 2000 roku było:
- 16 szt. bydła (8 krów)
- ponad 20 świń,
- mnóstwo kur
- 24 hektarowy przestrzeni uprawnej.
Do 2008 roku zostały tylko 4 byczki i kilka kurek. Teraz nie ma nic. Z wyjątkiem kotów i psów.
Jeden z powodów tego stanu to stan zdrowia gospodarza, stan finansowy. Niestety jako przedsiębiorca-rolnik nie mógł pozwolić sobie na zatrudnienie pracownika. A przekazanie gospodarstwa innej osobie też jest problematyczne.
Ale ten przypadek kryzysu można wytłumaczyć.
Na tej samej wsi były podobne gospodarstwa gdzie zmiana pokoleniowa gospodarzy odbyła się, a mimo to im się bardziej opłaca pracować w innym miejscu niż być przedsiębiorcą rolnikiem na własnym podwórku.
Tomasz Trela Rozumiem, że to stopniowe przejście na wolny rynek ma polegać na coraz mniejszych dotacjach. W sumie nie wydaje się to byś takie głupie, jednakże tego na pewno nie zrobi Unia. Tym musiałby się zająć rząd. I teraz jedynie powstaje pytanie - czy to się w ogóle opłaca?
Borsuk I to mnie martwi. Ja doświadczam wolnego rynku w praktyce. Nigdy nie brałem dotacji, ale za to zdobywałem środki od sponsorów z sektora prywatnego na przedsięwzięcia. (wyjątek stanowi praca w stowarzyszeniu, gdzie pieniądze z urzędów były codziennością, ale pokazało to jednak że pieniądze pozyskane od sponsorów prywatnych były lepiej wydawane na ważniejsze rzeczy niż pieniądze ze środków publicznych).
Ja jednak całkowicie rozumiem wolny rynek i nawet gdybym miał dostać po dupie wspieram to rozwiązanie. Jednakże rolnicy, ogólnie ludzie BOJĄ SIĘ że stracą parasol ochronny nawet jeżeli jest już resztką parasola.
Film jest niemerytoryczny. Bronisz w niem jedynie tezy, że dotacje szkodzą którą sam stawiasz pomijając zupełnie zalety od samego początku jego trwania. To nie ma nic wspólnego z nauką i prawdziwą ekonomią.
Odcinek super, jeszcze tylko dobrać lepszą muzykę i będzie idealnie !
Świetny film - jak zawsze.
Ale jak ma się to w praktyce?...
Mówi się, że Polska więcej wypłaca z EU, niż do niej wpłaca.
Znaleźliście może o tym jakieś "wiarygodne" informacje?
www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska-bedzie-platnikiem-netto-w-ue-w-2016-r,220,0,1976796.html
To stary artykuł ale coraz bliżej do utrzymywania innych krajów i wtedy tak naprawdę poznamy koszty UE
"Co widać, a czego nie widać" się kłania. Nie widać działalności, która nie powstała, a mogła powstać, gdyby nie były zabierane składki członkowskie, a wcale nie jest powiedziane, że powstałaby z dotacjami (bo np. niedopełniono formalności na dotację, albo dopełniono, ale biurokracja potrzebna, by to zapewnić, wygenerowała dodatkowy koszt).
Komentarz i like za dobry film :)
Firmy założone z dofinansowaniem z funduszy strukturalnych UE (zwłaszcza w początkowym etapie istnienia) sprzedają produkty i usługi poniżej rynkowej wartości wynikającej z kalkulacji ekonomicznej gdyż dofinansowanie jest wliczane w ich bilansie przychodów. Zmusza to uczciwie założone firmy (bez udziału funduszy ue) do zaniżania także swoich cen.
Prosta Ekonomia, zrobicie filmik na temat reklam?
Naprawde trafia w sedno: Programy, projekty i.t.podobne hasła - to jedno GIGANTYCZNE !!!!! marnotrawstwo (może z wyjątkiem infrastrukturalnych )
Ja na drogę potwierdzał bym nie, bo wcześniej na mojej liście potrzeb jest cisza i spokój, a to są potrzeby sprzeczne.
Mieszkam w małym mieście i gdyby nie dotacje do teraz pewnie miałbym pewnie łącze 4 Mb/s. A tak mam światłowód 100 Mb/s i 30 uploadu za 55 zł/mc. Po prostu bez dotacji nikt nie podjął by się jego utworzyć.
Owszem, tak bywa, ale wszyscy za to zapłaciliśmy. Ty też zapłaciłeś, lub zapłacisz i jeszcze za setki innych inwestycji, które bywają mniej sensowne i w ogóle ciebie nie dotyczą...
Przemysław Czarnota, coż za bezmózgie myślenie... "Gdybym nie bylo dotacji, to bym krowy nie miał, którą kupiono za wcześniej zabrane moim sąsiadom owce". Widać, że niektórzy nadal są wytresowani przez komunę...
@@wodzuw1118 pewnie że by był światłowód ale pewnie 10 lat później, albo bardziej opłacałoby się wybudować coś innego i nigdy by nie było funduszy na to, a tak to pociągnęli światłowód, mieszkańcy zadowoleni i teraz macie czas na krytykę analizę wydatków itd ;)
A czy Unia ma maszynkę do produkcji pieniędzy i rozdaje nam?
Nie !! Unia nam zabiera, a jak później trochę daje daje, to stawia warunki na co mamy wydać i jak postępować mamy , bo jeżeli nie,, to nakłada kary, podatki i inne
idiotyzmy, ty czy to jest dla naszego dobra.?
To jakaś paranoja !!!
Dlaczego nie przeznaczamy ich na poważne inwestycje , które są priorytetem np. rozwój przemysłu, huty, fabryki, zakłady pracy, porty, wydobycia złóż, zamiast tylko na drogi i konsumpcję !!!
Świetny materiał panowie!!!
Fajne
To powninno lecieć codziennie w TV, albo jakiś inny program o ekonomii. Bez sensu jest ogladanie debat na temat ekonomii nie znajac jej podstaw. Ludzie ogladaja ekspertow, ktorzy poluguja sie na rozne dziwne wskazniki(najczesciej oparte na PKB) i nie potrafia ocenic kto ma racje, bo kazdy uzywa trudnych pojec, albo wrecz przeciwnie mowi slogany typu "chcemy, zeby w Polsce powstawały nowe miejca pracy". No ok, ale takie cos nic nie wnosi do swiadomosci.
Ja chciałbym zobaczyć odcinek poświęcony tylko i wyłącznie deflacji. Wszędzie piszą, że to zjawisko szkodliwe dla gospodarki itd, co dla mnie wydaje się być absurdalne. Chciałbym abyście rozprawili się z tym twierdzeniem lub je potwierdzili.
Napisałbym świetny film ale to się robi nieoryginalne i zbyt standardowe :)
Ten tekst nigdy nam się nie nudzi:)
+Prosta Ekonomia A no to jak tak to w porządku :)
Czyli fundusze unijne nie są "fajne" ale fundusze wew. państwowe są? Pewnie też nie? Czyli "fajna" jest tylko liberalna gospodarka oparta na wyniku finansowym? W takim razie co z inwestycjami o wysokim stopniu ryzyka (w tym badania naukowe, projekty wysoce innowacyjne etc.), które dzięki funduszom mogą spróbować konkurować ze światowymi mono i oligopolami (oczywiście są jeszcze fundusze joint venture i anioły biznesu)? ale co z wyrównywaniem szans dla osób niepełnosprawnych? co z wyrównywaniem szans dla osób z ubogich regionów, osób których nawet nie stać na to żeby wyjechać albo nie mogą bo mają dzieci, rodziny tam u siebie na miejscu? Co z inwestycjami w ekologię i projekty wyhamowujące emisję C02 do atmosfery? Czy "czysta" ekonomia sama z siebie pomysli o tych problemach czy jednak potrzeba bedzie tu interwencja z zewnątrz? Fajny filmik (od strony wizualnej) ale kompletnie nie zgadzam się z przekazem.
Jakiekolwiek dotacje, czy to unijne czy z podatków w obrębie państwa nie mają racji bytu, ponieważ zaburzają naturalne warunki rynkowe.
Dotacje ale to nie jest tak jak by się wydawało dotacje i układziki powiązania koleżeństwo kumoterstwo , niech ktoś spróbuje powalczyć o dotacje bez układów powiązań jak o bez dużej firmy która ma duże pieniądze to się dowiecie jak szybko dostaniecie pieniądze
W momencie o nierentownych projektach i ich utrzymaniu, budowaniu czegoś do czego będzie się dopłacać i nie przyniesie żadnych korzyści, mam od razu przed oczyma obraz naszego %@#$*! ZUSu
Dla prywatnego inwestora który chce założyć firmę/fabrykę => miejsca pracy, chyba bardziej atrakcyjna jest gmina blisko autostrady/drogi szybkiego ruchu?
Witam! Filmik o samorządach byłby ciekawy
Spodziewałem się merytorycznej krytyki dotacji UE a to jest tylko tendencyjny film pod tezę. Mam wrażenie, że autor nie ma pojęcia o zadaniach publicznych. Szkoda, bo temat ciekawy i warty sensownej krytyki. Ogólna teza, że publiczne wydatki są fe, a rynek super to poziom debaty z liceum.
Film o wolnej niedzieli by sie przydał, bo ostatnio na czasie.
zrubcie odc o pszepisie zakazującym sprzedawać na rynku (tym np. W mieście )
będzie jeszcze jakiś filmik pod hasztagiem "giełda"?
Komentarz za dobry film
Muzyka z gry Street Racing Syndicate
Mam pytanie w jakim programie robicie takie 'ładne' filmy i te animacje?
Obejrzyj Q&A
Targowica-blisko mnie
Świetny i rzetelny materiał. Apropo mnie, to otworzyłam e-biznes który dobrze prosperuje, dostałam dotację i firma nadal się rozwija.Bardzo pomogła mi książka: "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę"
Wolisz nie dostawać pieniędzy z UE i ich nie dawać i żeby były efektywnie wydawane czy tak jak teraz więcej ale gorzej
niski poziom i subiektywny charakter na podstawie polowicznych argumentow nie wynikajacych z szerszej puli faktow a czastkowych informacji wbudowanych w logike dziecka
Powiedz twojemu grafików żeby zmienił coś w twoich animacjami. Wkurza mnie strasznie kolorystyka twarzy postaci. Twarze wyglądają jakby jedna strona była "wyłżona" makijażem. Bardzo to się rzuca w oczy. Wiem, że miało to wyglądać jak cień, ale niestety nie wyszło, jedna część twarzy jest ciemniejsza od drugiej.
BICZ PLIS STOP
To straszne! Wszyscy ci współczujemy.
Oglądam i dostaję reklame o zabawczych funduszach pozwalających na rozwój
Dlaczego literki pływają?
spoko
He, he, wskakuje reklama funduszy unijnych :-P
A co do dotacji to państwo powinno móc dotować strategiczne (firmy instytucje fabryki) np przemysł zbrojeniowy czy dobra potrzebne dla rządu nie dla obywateli .
może kiedyś ludzie zrozumieją...
Kosowo,Kosowem, a Krym?:)
Haha przed filmem włączyłam mi się reklama dotacji UE ;)
dziwna muzyka powiem Wam
Materiał stronniczy, pokazuje tylko jeden punkt widzenia. Poza tym jest nieprecyzyjny - przykłady: dochody Unii to nie tylko składki członkowskie krajów, ale też dochody np. z wynajmu budynków, kar, itd.; projekt unijny wymaga wkładu własnego, więc nie jest to zarządzanie cudzymi środkami itd.
Pejoratywne nastawawienie do UE już na samym początku słychać. Zero obiektywizmu. Nie słuchajcie tego bo szkoda czasu. Wystarczy podać, że Polska od lat jest beneficjentem UE (tzn, wiecej otrzymuje niż dostaje). Poza tym nie ma tam żadnego "arbitralnego widzimisię" jak to autor twierdzi ale fundusze są rozdysponowane w wyniku negocjacji między wszystkimi członkami UE.
A co z argumentem ze bez pomocy UE nie mielibyśmy kanalizacji i oczyszczalni ścieków?
+lukzak2298 to nawet nie jest argument. Mógłby być, gdyby uzasadnić takie twierdzenie. Teraz jest to opinia. Unia nie wymyśliła systemu kanalizacji i oczyszczalni - mieliśmy je już wcześniej.
+Prosta Ekonomia
no ale co ja mam powiedzieć lewakowi który mówi ze gdyby nie unia to nie było by nas stać na takie inwestycje na wsiach
Odeślij go do Bastiatowskiego "Co widać, a czego nie widać". Widzi, co powstało "dzięki" dotacjom z UE, nie widzi, co nie powstało, a mogło, gdyby nie były zabierane pieniądze w formie składek. Gdy powie, że ta firma też mogła pójść po dotację, dodaj, że firma mogła nie spełnić wymogów formalnych, a nawet jeśli, biurokracja w celu zapewnienia takowych, też swoje pochłania i są to kolejne zasoby stracone, które mogły iść na coś innego.
@@NobodyHasThisNick a nasz rząd lepiej zarządza pieniędzmi obywateli ? co lepszego by zostało wybudowane, Elektrownia w Ostrołęce?
@@kacpercedrowski5317 nigdzie nie powiedziałem, że zarządza lepiej lmao. Obie te instytucje to nieefektywne biurokratyczne molochy
Przed filmem była reklama Pisu...