Nagyon jók a videóid! Én 20 éve elektronikával foglalkozom és számomra más különbségek vannak az MPPT es PWM töltésvezérlő közt. Amig a PWM a megadott feszultseg és amperrel dolgozik, addig az MPPT előnye, hogy a feszültseget amit a PWM levág simán, azt az MPPT át konvertalja. Ha borus lesz az ég, nincs amper, de többnyire megmarada feszültség. 12 V aksi töltéséhez elég a 14 V, de lejön a paneltől 27 V 2 Amper. Abbol csinál 14 V, majdnem 4 Ampert. Bocsi, ha esetleg én gondolom rosszul :-) Erdekelek a videóid! Üdv. Csaba
Teljesen jól mondod. Ezért a pwm-re nem érdemes tenni 12v akku esetén 24v-os panelt, mert sok lesz a veszteség. Viszont ha csak egyszerűen le kell vágni egy olcsó és egyszerű megoldással a feszt, akkor szerintem erre tökéletes a pwm.
Igen, pontosan. Amúgy nagy jövőjét látom az MPPT vezérlőknek. Ez kb olyan mint anno a trafós tápot ahogyan kiváltotta a kommutációs. Kis helyen elfér, valamint nagy a hatásfok. Ebben is valójában egy DC-DC konvertel van, ami bármilyen körülmények közt keresi azt a munkapontot ami a legkedvezőbb energiakihasználás céljából. Én pl azon is filozok, hogy ha távolabb kell telepiteni a paneleket, mint a töltésvezérlő meg az akkumulátor van, akkor egy DC-DC konvertelel fel transzformálni az áramot, majd vékonyabb vezeték elégséges ahoz hogy a célhoz szállitsuk, majd vissza alakitani. Lehetne ilyen kitt ami egy párban van és fel meg vissza alakit. Veszteség van benne, de meg mindig jobb mint több 10 metert vastag kábeleken szállítani. Amúgy erdekel a téma, még nincs rendszerem, mert most kerül a helyiség alkalmassá hozzá. Köszönöm a válaszod!
@@csababenedek1418 Szia! akkor már egyszerűbb lenne, ha sorba kötnéd a napelemeket, és csak az elvezetés végén kellene egy eszközzel átkonvertálni alacsonyabb feszültségre, így kisebb lenne a veszteséged. Az akkumulátor. Az általam ismert irodalom szerint egy savas akku esetében 14.4V felett a sav pezsegni kezd, és az akkuból sokkal hamarabb kifogy. Az autókban is 14, illetve 14.4V-ra van beállítva a feszültség szabályzó. A szünetmentes tápegységekben, és néhány régebbi autó esetében 13.7V-ra. Egyébként a tapasztalatom szerint ezt nagyon szeretik a savas akkuk., sokáig jók maradnak. Amíg nem vénültem le elég sok elektromos kerékpárt, és töltőt megjavítottam. Sok esetben a töltők 14.85V-on állították le a töltést egy 12V-os akkura visszaszámolva. Ez jó is volt, amíg az akkuk jók voltak, de elég hamar bekövetkezett egy olyan jelenség, hogy a töltés nem állt le, az akkuk elkezdtek melegedni. Ilyen esetben megváltoztattam a töltőben azt az osztót, ami a kimenő feszültséget figyeli. Úgy változtattam meg, hogy a 12V-os akkura visszaszámolva 14-14.2V jusson. Ekkor a bringa hatótávolsága ugyan lecsökkent, de a töltés lekapcsolt, és az akkuk bírták még további 2-3 évig is.
Őszintén. Az eddig látott videóid hasznosak voltak számomra, de erre kár volt 36 perc. Ugyanazt elmindtad vagy 4x, az összes infó belefért volna 5 percbe. A végén lévő rész a lényeg, illetve a meghibásodás Amikor bekapcsoltad, abból semmi se látszik. PWM az impulzus üzemű töltés, magyarul megszaggatja a töltőfeszt, így magasabb pl 24V-os napelemről tölthetsz 12V-os akkut. Az MPPT az meg egy DC-DC koncertert tartalmaz, ami 40V-ból is azt csinál ami neked kell 12 vagy 24V. 12V-os akkunak baromi sok a 15V. 14.4-14.6 tudtommal a plafon, különben kinyírod őket. Töltőáramra kell a kábelkeresztmetszetet méretezni, ha alulméretezed, akkor a kábel melegszik és alacsonyabb fesz jut az akkura, valószínűleg ezért kell neked a magasabb feszültség.
Csináld jobban ! S mindenki tapsolni fog. Egy kettőt kivéve aki majd nálad is jobban tudja. Tudom hogy a Peti nem szorul segítségre (nem is az) ez csak amolyan vélemény. Az idejeével mindenki azt tesz amit akar.❤❤🤔🤔
Szia Péter. Köszi hogy megosztottad a tapasztalataidat, annyit szeretnék megemlíteni hogy az 12V-os savas akkumulátorok maximális feszültsége 16.8V lehet, lecsavart kupakokkal mivel 14.4V-tól intenzíven beindul a gázfejlődés.
Így igaz. A videóban félrebedzéltem amikor 13.5 helyet 15.5V-ot mondtam és már többször kiírtam, de mivel a vezérlőt nem lehet beállítani 15V felé, ez nem okoz gondot szerintem olyan nagymértékben.
Üdv Peti sajnos azt kell mondanom hogy ez a video katasztrófa rengeteg dezinformativ dolog van benne mppt-pvm meghatározás ,2 töltés vezérlő között nincs különbség mind kettő pvm(ha csak pelda ként mutatod fel azis problémás mivel a laikus megveszi magának és boldog hogy neki mpptje van), töltési feszültségek.stb Egy laikus megnézi a videót és be álitgatja a dolgait és elfüstöli a rendszerét! Teljes tisztelettel MikRobi.
Halihó! :) PWM töltő csatlakozásával kapcsolatban. 1., Egy 30A, ami 360W a fogyasztó, vagy a bemenetre vonatkozik? Ha leold, mert 410W-os panelt teszek rá. (nem merőlegesen a déli napra! Olyan 8 körül lesz 10-15° ban legközelebb, délutan 3-4 körül meg a lemenő nap felé fordítóm át.) Szóval, ha leold, magától próbálkozik újra? 2., az invertert (1500W körül tisztán szinuszos lesz) az akkukra kötöm, vagy a PWM fogyasztás kimenetére? 3., 2x8 akkut tennék rá. (van vagy 20) töltés kiegyenlítövel gondolom nem lesz gond, 24V rendszerben üzemeltettve. ! Amúgy ha ezen múlik, 50, vagy 60A-est is vennék. Utobbinak lehetne "2" strungje is? 2x410w keleti, nyugati irányba, így nincs déli csúcs, de legalább az egyik 1/3-ra van a derékszögtől mindíg. :)
Szia Peti.Teljesen kezdőként ,a kék töltésvezérlő 24v állítom ,akkor az akunak is 24v nak kell lennie ?(ez nem tiszta 12v gondolom 20v 5a körüli a napelem akkor 12v akksi nem tud 24v aksit tölteni,de ha a panel 30v körül van akkor 24v üzembe teszem akkor milyen aksi mehet rá)Köszi a választ
Volna még egy kérdésem van 4db Module Type:GS50 napelemem ipari és rendeltem egy 100A MPPT napelemes töltésvezérlőt 12/24V a töltés vezérlő kompatibilis a napelemekkel vagy másik töltés vezérlőt kel beszereznem és ha igen milyen falytát. Köszönöm várom válaszát
Nekem a kék pwm vezérlő van. Csak kétszer ekkora, és 60 amperes. 150 W poly napelem van rajta egy monbat 12v 100 ah munkaakkuval. Ma vettem észre, hogy pezseg az akku. Nem túl erősen, de hallható. 14,4-volton volt a töltésvezérlő. Levettem 14,2-re. 14 fokos hőmérsékletű szellős helységben tárolom. Lehet, hogy nem vált át csepptöltésre a vezérlő?
A videóban bemutatott kék pwm vezérlőt nem ajánlom senkinek, mert sok a hibás köztük! Nekem volt hogy gondolt egyet és elkezdett 12v-os töltésről 24v-ra ugrálni, majd vissza! Én mindenkinek a led villogósokat ajánlom és hozzá vagy egy multimétert vagy egy olyan invertert ami mutatja a be és kimenő feszültséget. Az sem lesz tökéletes, mert nem a vezérlőnél lévő feszt mutatja, de nagyon jó mutatója lehet a működési hibáknak!
@@jozsefturani6142 Nekem is monbat GEL-es aksim van erre a célra. Nem tudom pontosan mennyire pezsgett neked, de nekem egy mppt vezérlőre van kötve egy 120W-os panelre. Kezdetben kicsit szuszogott az aksi néha, amikor már fel volt töltve, de nem pezsgett, utána ez el is maradt. Lehet sok volt neki az amper a 150 W-ból?
Kedves Péter ! Hogy Mit érdemes tudni a töltésvezérlőkről, mi az MPPT ( Multi Point Power Tracking ) ? Véleményem, hogy először érdemes lenne megtanulni, - mert ez igen komoly szakma, - csak utána késziteni róla ismertető videót... A tisztelt Érdeklődők figyelmébe ajánlom INKÁBB pl. a Bangalóri Népi Egyetem videóit, amiben már 16 éve tanitják ezt a témát .
Szóval ezek szerint ha a játékkonzolomon az a felirat van, hogy "mppt" akkor az egy töltésvezérlőre utal mindenképpen vagy át akarnak verni a kínai fyártók , de a bangalóri már 16 éve megmondja a helyes választ! Kétetik tanár úr pontos értelmezésében nézni egy videót ha már belekötünk olyanba, amihez nem értünk! A videóban arról beszélek, hogy miért írják rá egy nem munkapont követő vezérlőre azt, hogy "mppt" 3s jogilag miért engedélyezik ezt. Mert használhatják bizony, bár megtévesztő lehet! Olyan ez mint a "made. in china" helyett azt írni valamire, hogy "made in P.R.C." jogilag engedélyezett és helyes viszont megtévesztő lehet!
@@peterceco3881 Kedves Péter ! Mivel a kezedben egy olyan készüléket is láttam - a 33.47 időpontban - amint ki is fejtetted, hogy ez egy MPPT-s készülék. Lényege: a napelem energiáját a felhasználó igényeihez illeszti. Kimaradt a lényeg, ( ami nem a PWM) t.i. az MPPT úgy illeszt, hogy a fogyasztó akár változó igénye a napelem terhelési görbéje szerinti optimális terhelést - maximális energia kivételt - jelentsen. Ez az MPPT előnye és lényege - miért gondoltam volna másra ?
Szia Ernő!A lúgos akksihoz egyik sem alkalmas! Magadnak kell építeni hozzá! Ugyanis a lúgos akksi cellafeszultsege 1.2 v a savas 2 v cellafeszultsegével szemben! Ha nem tudod legyártani akkor szívesen segítek de tudnom kellene a napelem teljesítményét ( feszültség ill. Áramerősség S az akku kapacitása is kellene!Nekem is vannak lúgos akksijaim S simán üzemelnek házilag gyártott toltesvezerlovel.Zoli.
@@zoltanistvan337 NM Hi akku nál is ez a baj, bár ha rengeteg kicsi, össze lehet állítani, de a feszültség a kisebbik baj. Másképp kell tölteni, meríteni..
Világítás (külön)12V, hűtő 12V, automata mosógép 24V, villany boyler 48V. Találok élő embert valahol, aki korrekt módon kiépít nekem egy ilyen rendszert?
Van akinél 1 nagy MPPT van, külön 2 kicsi, és közte még egy. PWM is van 1-2 még, ha nincs kiváltva. De 4 MPTT van 4 aktív! 4-5 string, akkuk, egymásba kötve..
Szerintem is PWM a bal oldali sárga vezérlő. Sok esetben MPPT van ráírva, de valójában nem az. Van olyan is, hogy márkanévnek adják az MPPT-t. Az árukból lehet következtetni sokszor.
@@voxluke én egyébként azt mondom, hogy ha lehet ne vegye meg senkise a videóban bemutatott vezérlőket, mert hibás a működésük sok esetben. Én is csak bemutatásból használom őket, mert itt állnak a polcon és semmire sem jók. A ledes vezérlő viszont megbízható működésű pwm.
@@peterceco3881 Van nekem egyébként led-es vezérlőm, egy picit más fajta, valamint az a kék is, amit fogsz, de még nagy tesztnek nem vetettem alá egyiket sem. De akkor a kéktől nem fogok sokat várni :) Nagyon jók a videóid egyébként.
🔻Fel iratkoztam a másik🔻 videodban kértem Tanácsot Örülök hogy Rád Találtam❗ 2o21*1*hó*7*csütörtök egy 56! Éves❗ 56*Éves Villany szerelö Be Túdja el a Paneleket Kötni❓Kösz a Választ ❗
Sajnos itt tart a honi " celeb szaktudás" Az MPPT nevében is benne van, EZ KÉPES a napelem terhelését a besugárzó fény energia szerinti maximális elektromos energia kivételére alkalmas I/U MUNKAPONTRA állitani. A jobb hatásfok inkább ennek köszönhető.Persze a szabályozás módja, kapcsoló üzemű, azaz PWM - ez már általános.
@@laszloblue3611 A hagyományos töltő folyamatosan ad áramot (analóg ) áramgenerátorként szokott működni, a PWM pedig kapcsoló üzemben (Pulse With Modulation )működik. Az MPPT teljesen más ügy, legfeljebb abban is az elektromos hatásokat PWM ( kapcsoló üzemmód ) ,tehát "szaggatott" jelekkel" érik el..
Nagyon jók a videóid! Én 20 éve elektronikával foglalkozom és számomra más különbségek vannak az MPPT es PWM töltésvezérlő közt. Amig a PWM a megadott feszultseg és amperrel dolgozik, addig az MPPT előnye, hogy a feszültseget amit a PWM levág simán, azt az MPPT át konvertalja. Ha borus lesz az ég, nincs amper, de többnyire megmarada feszültség. 12 V aksi töltéséhez elég a 14 V, de lejön a paneltől 27 V 2 Amper. Abbol csinál 14 V, majdnem 4 Ampert. Bocsi, ha esetleg én gondolom rosszul :-) Erdekelek a videóid!
Üdv. Csaba
Teljesen jól mondod.
Ezért a pwm-re nem érdemes tenni 12v akku esetén 24v-os panelt, mert sok lesz a veszteség. Viszont ha csak egyszerűen le kell vágni egy olcsó és egyszerű megoldással a feszt, akkor szerintem erre tökéletes a pwm.
Igen, pontosan. Amúgy nagy jövőjét látom az MPPT vezérlőknek. Ez kb olyan mint anno a trafós tápot ahogyan kiváltotta a kommutációs. Kis helyen elfér, valamint nagy a hatásfok. Ebben is valójában egy DC-DC konvertel van, ami bármilyen körülmények közt keresi azt a munkapontot ami a legkedvezőbb energiakihasználás céljából. Én pl azon is filozok, hogy ha távolabb kell telepiteni a paneleket, mint a töltésvezérlő meg az akkumulátor van, akkor egy DC-DC konvertelel fel transzformálni az áramot, majd vékonyabb vezeték elégséges ahoz hogy a célhoz szállitsuk, majd vissza alakitani. Lehetne ilyen kitt ami egy párban van és fel meg vissza alakit. Veszteség van benne, de meg mindig jobb mint több 10 metert vastag kábeleken szállítani. Amúgy erdekel a téma, még nincs rendszerem, mert most kerül a helyiség alkalmassá hozzá. Köszönöm a válaszod!
@@csababenedek1418 Szia! akkor már egyszerűbb lenne, ha sorba kötnéd a napelemeket, és csak az elvezetés végén kellene egy eszközzel átkonvertálni alacsonyabb feszültségre, így kisebb lenne a veszteséged.
Az akkumulátor. Az általam ismert irodalom szerint egy savas akku esetében 14.4V felett a sav pezsegni kezd, és az akkuból sokkal hamarabb kifogy. Az autókban is 14, illetve 14.4V-ra van beállítva a feszültség szabályzó. A szünetmentes tápegységekben, és néhány régebbi autó esetében 13.7V-ra. Egyébként a tapasztalatom szerint ezt nagyon szeretik a savas akkuk., sokáig jók maradnak. Amíg nem vénültem le elég sok elektromos kerékpárt, és töltőt megjavítottam. Sok esetben a töltők 14.85V-on állították le a töltést egy 12V-os akkura visszaszámolva. Ez jó is volt, amíg az akkuk jók voltak, de elég hamar bekövetkezett egy olyan jelenség, hogy a töltés nem állt le, az akkuk elkezdtek melegedni. Ilyen esetben megváltoztattam a töltőben azt az osztót, ami a kimenő feszültséget figyeli. Úgy változtattam meg, hogy a 12V-os akkura visszaszámolva 14-14.2V jusson. Ekkor a bringa hatótávolsága ugyan lecsökkent, de a töltés lekapcsolt, és az akkuk bírták még további 2-3 évig is.
Őszintén.
Az eddig látott videóid hasznosak voltak számomra, de erre kár volt 36 perc.
Ugyanazt elmindtad vagy 4x, az összes infó belefért volna 5 percbe.
A végén lévő rész a lényeg, illetve a meghibásodás
Amikor bekapcsoltad, abból semmi se látszik.
PWM az impulzus üzemű töltés, magyarul megszaggatja a töltőfeszt, így magasabb pl 24V-os napelemről tölthetsz 12V-os akkut.
Az MPPT az meg egy DC-DC koncertert tartalmaz, ami 40V-ból is azt csinál ami neked kell 12 vagy 24V.
12V-os akkunak baromi sok a 15V.
14.4-14.6 tudtommal a plafon, különben kinyírod őket.
Töltőáramra kell a kábelkeresztmetszetet méretezni, ha alulméretezed, akkor a kábel melegszik és alacsonyabb fesz jut az akkura, valószínűleg ezért kell neked a magasabb feszültség.
Csináld jobban ! S mindenki tapsolni fog. Egy kettőt kivéve aki majd nálad is jobban tudja. Tudom hogy a Peti nem szorul segítségre (nem is az) ez csak amolyan vélemény. Az idejeével mindenki azt tesz amit akar.❤❤🤔🤔
Szia Péter. Köszi hogy megosztottad a tapasztalataidat, annyit szeretnék megemlíteni hogy az 12V-os savas akkumulátorok maximális feszültsége 16.8V lehet, lecsavart kupakokkal mivel 14.4V-tól intenzíven beindul a gázfejlődés.
Így igaz. A videóban félrebedzéltem amikor 13.5 helyet 15.5V-ot mondtam és már többször kiírtam, de mivel a vezérlőt nem lehet beállítani 15V felé, ez nem okoz gondot szerintem olyan nagymértékben.
12v os aksinal 15.6v szerintem sok mivel 16 volton mar felfor akar szaraz akar savas aku...De ha van ilyen leiras adat egy akurol azt megneznem.
Üdv Peti sajnos azt kell mondanom hogy ez a video katasztrófa rengeteg dezinformativ dolog van benne mppt-pvm meghatározás ,2 töltés vezérlő között nincs különbség mind kettő pvm(ha csak pelda ként mutatod fel azis problémás mivel a laikus megveszi magának és boldog hogy neki mpptje van), töltési feszültségek.stb
Egy laikus megnézi a videót és be álitgatja a dolgait és elfüstöli a rendszerét!
Teljes tisztelettel MikRobi.
😢😢😮 0:26
Halihó!
:)
PWM töltő csatlakozásával kapcsolatban.
1., Egy 30A, ami 360W a fogyasztó, vagy a bemenetre vonatkozik?
Ha leold, mert 410W-os panelt teszek rá. (nem merőlegesen a déli napra! Olyan 8 körül lesz 10-15° ban legközelebb, délutan 3-4 körül meg a lemenő nap felé fordítóm át.)
Szóval, ha leold, magától próbálkozik újra?
2., az invertert (1500W körül tisztán szinuszos lesz) az akkukra kötöm, vagy a PWM fogyasztás kimenetére?
3., 2x8 akkut tennék rá.
(van vagy 20) töltés kiegyenlítövel gondolom nem lesz gond, 24V rendszerben üzemeltettve.
! Amúgy ha ezen múlik, 50, vagy 60A-est is vennék.
Utobbinak lehetne "2" strungje is? 2x410w keleti, nyugati irányba, így nincs déli csúcs, de legalább az egyik 1/3-ra van a derékszögtől mindíg. :)
Szia Peti.Teljesen kezdőként ,a kék töltésvezérlő 24v állítom ,akkor az akunak is 24v nak kell lennie ?(ez nem tiszta 12v gondolom 20v 5a körüli a napelem akkor 12v akksi nem tud 24v aksit tölteni,de ha a panel 30v körül van akkor 24v üzembe teszem akkor milyen aksi mehet rá)Köszi a választ
Tisztelt Péter Ceco úr hol lehet megvásárolni a régi hagyományos töltés vezérlőt??
Főként webáruházakban. Én Amazont és Ebayt használok ha webáruházból vásárolok, de vettem már Dunakeszin az Extreme solarnál is.
@@peterceco38813881 köszönöm további szép napot
Volna még egy kérdésem van 4db Module Type:GS50 napelemem ipari és rendeltem egy 100A MPPT napelemes töltésvezérlőt 12/24V a töltés vezérlő kompatibilis a napelemekkel vagy másik töltés vezérlőt kel beszereznem és ha igen milyen falytát. Köszönöm várom válaszát
Nekem a kék pwm vezérlő van. Csak kétszer ekkora, és 60 amperes. 150 W poly napelem van rajta egy monbat 12v 100 ah munkaakkuval. Ma vettem észre, hogy pezseg az akku. Nem túl erősen, de hallható. 14,4-volton volt a töltésvezérlő. Levettem 14,2-re. 14 fokos hőmérsékletű szellős helységben tárolom. Lehet, hogy nem vált át csepptöltésre a vezérlő?
Lehet hogy az egyik cella zárlatos az aksiban
2 hete vettem
És előtte a 100 W panelt 10 amperes töltésvezérlővel használtam, ugyanazzal.az akkuval. Akkor nem pezsgett.
A videóban bemutatott kék pwm vezérlőt nem ajánlom senkinek, mert sok a hibás köztük! Nekem volt hogy gondolt egyet és elkezdett 12v-os töltésről 24v-ra ugrálni, majd vissza!
Én mindenkinek a led villogósokat ajánlom és hozzá vagy egy multimétert vagy egy olyan invertert ami mutatja a be és kimenő feszültséget. Az sem lesz tökéletes, mert nem a vezérlőnél lévő feszt mutatja, de nagyon jó mutatója lehet a működési hibáknak!
@@jozsefturani6142 Nekem is monbat GEL-es aksim van erre a célra. Nem tudom pontosan mennyire pezsgett neked, de nekem egy mppt vezérlőre van kötve egy 120W-os panelre. Kezdetben kicsit szuszogott az aksi néha, amikor már fel volt töltve, de nem pezsgett, utána ez el is maradt. Lehet sok volt neki az amper a 150 W-ból?
Kedves Péter ! Hogy Mit érdemes tudni a töltésvezérlőkről, mi az MPPT ( Multi Point Power Tracking ) ?
Véleményem, hogy először érdemes lenne megtanulni, - mert ez igen komoly szakma, - csak utána késziteni róla ismertető videót...
A tisztelt Érdeklődők figyelmébe ajánlom INKÁBB pl. a Bangalóri Népi Egyetem videóit, amiben már 16 éve tanitják ezt a témát .
Szóval ezek szerint ha a játékkonzolomon az a felirat van, hogy "mppt" akkor az egy töltésvezérlőre utal mindenképpen vagy át akarnak verni a kínai fyártók , de a bangalóri már 16 éve megmondja a helyes választ!
Kétetik tanár úr pontos értelmezésében nézni egy videót ha már belekötünk olyanba, amihez nem értünk!
A videóban arról beszélek, hogy miért írják rá egy nem munkapont követő vezérlőre azt, hogy "mppt" 3s jogilag miért engedélyezik ezt.
Mert használhatják bizony, bár megtévesztő lehet!
Olyan ez mint a "made. in china" helyett azt írni valamire, hogy "made in P.R.C." jogilag engedélyezett és helyes viszont megtévesztő lehet!
@@peterceco3881 Kedves Péter !
Mivel a kezedben egy olyan készüléket is láttam - a 33.47 időpontban - amint ki is fejtetted, hogy ez egy MPPT-s készülék.
Lényege: a napelem energiáját a felhasználó igényeihez illeszti. Kimaradt a lényeg, ( ami nem a PWM) t.i. az MPPT úgy illeszt, hogy a fogyasztó akár változó igénye a napelem terhelési görbéje szerinti optimális terhelést - maximális energia kivételt - jelentsen. Ez az MPPT előnye és lényege - miért gondoltam volna másra ?
Mielőtt ilyen videót készítesz,nézz utána annak a törvénynek,hogy P=UxI!
Engem az érdekel, hogy melyik milyen töltlsvezérlöt lehet használni lugos akkumulátorhoz?
Szia Ernő!A lúgos akksihoz egyik sem alkalmas! Magadnak kell építeni hozzá! Ugyanis a lúgos akksi cellafeszultsege 1.2 v a savas 2 v cellafeszultsegével szemben! Ha nem tudod legyártani akkor szívesen segítek de tudnom kellene a napelem teljesítményét ( feszültség ill. Áramerősség S az akku kapacitása is kellene!Nekem is vannak lúgos akksijaim S simán üzemelnek házilag gyártott toltesvezerlovel.Zoli.
@@zoltanistvan337 NM Hi akku nál is ez a baj, bár ha rengeteg kicsi, össze lehet állítani, de a feszültség a kisebbik baj.
Másképp kell tölteni, meríteni..
Világítás (külön)12V, hűtő 12V, automata mosógép 24V, villany boyler 48V. Találok élő embert valahol, aki korrekt módon kiépít nekem egy ilyen rendszert?
Van akinél 1 nagy MPPT van, külön 2 kicsi, és közte még egy.
PWM is van 1-2 még, ha nincs kiváltva.
De 4 MPTT van 4 aktív!
4-5 string, akkuk, egymásba kötve..
A balos is pwm vezérlő.
A narancssárgás szinű mppt, a másik kettő pwm.
Szerintem is PWM a bal oldali sárga vezérlő. Sok esetben MPPT van ráírva, de valójában nem az. Van olyan is, hogy márkanévnek adják az MPPT-t. Az árukból lehet következtetni sokszor.
@@voxluke én egyébként azt mondom, hogy ha lehet ne vegye meg senkise a videóban bemutatott vezérlőket, mert hibás a működésük sok esetben.
Én is csak bemutatásból használom őket, mert itt állnak a polcon és semmire sem jók. A ledes vezérlő viszont megbízható működésű pwm.
@@peterceco3881 Van nekem egyébként led-es vezérlőm, egy picit más fajta, valamint az a kék is, amit fogsz, de még nagy tesztnek nem vetettem alá egyiket sem. De akkor a kéktől nem fogok sokat várni :) Nagyon jók a videóid egyébként.
@@voxluke köszi. Igyekszem csak saját tapasztalatokról csinálni videókat.
🔻Fel iratkoztam a másik🔻 videodban kértem Tanácsot
Örülök hogy Rád Találtam❗
2o21*1*hó*7*csütörtök
egy 56! Éves❗
56*Éves Villany szerelö Be Túdja el a Paneleket Kötni❓Kösz a Választ ❗
védelmi bisztositék rol mert lessz füst és szilra!!!
Neked fogalmad sincs az egészről.
Sajnos itt tart a honi " celeb szaktudás"
Az MPPT nevében is benne van, EZ KÉPES a napelem terhelését a besugárzó fény energia szerinti maximális elektromos energia kivételére alkalmas I/U MUNKAPONTRA állitani. A jobb hatásfok inkább ennek köszönhető.Persze a szabályozás módja, kapcsoló üzemű, azaz PWM - ez már általános.
@@tanarurvolgyi7507 Teljesen mind1.
A lényeg a 4-8e, kontra 60e.
A hatásfok mind1. 97, vagy 84% teljesen mind1.
Az egyik "alma" a másik almás pite...
@@tanarurvolgyi7507 Jó, és 8 különböző akkut, hogyan köthetek 1 PWMre?
@@laszloblue3611 A hagyományos töltő folyamatosan ad áramot (analóg ) áramgenerátorként szokott működni, a PWM pedig kapcsoló üzemben (Pulse With Modulation )működik.
Az MPPT teljesen más ügy, legfeljebb abban is az elektromos hatásokat PWM ( kapcsoló üzemmód ) ,tehát "szaggatott" jelekkel" érik el..
Hülyeségeket hordassz össze a videóban! PWM és MPPT között nincs különbség? Ég és föld!
Réggi típusú ledes