Powtórzę jeszcze raz pan Krzysztof prowadzi świetny edukacyjny rewalacyjny i z całą odpowiedzialnością piszę RZETELNIE odcinki które z pewnością oglądane ze zrozumieniem przez osoby interesujące się elektroniką dużo wniosą i pomogą zrozumieć a może coś nowego wynaleźć pozdrawiam i oby tak dalej
Super odcinek! Ale powiem, w imieniu swoim i kolektywu, że jak dawnej wyczekiwaliśmy bananów i pomarańczy w kolejkach tak teraz z taką samą niecierpliwością czekamy na recenzję Kolumn Marzeń! Serwus!
A ja na pomarańcze nie czekałem. Za to wyczekiwałem UL1621, by zrobić moduł dekodera do Amatora, w którym był oryginalnie 1601. Płytka PCB wytrawiona, polutowana, a układu brak. No i nadszedł ten dzień i znajomy Taty „załatwił”… UL1261. 😔 A TV budować nie zamierzałem, by w nim „odchylać poziomo” 😜 Na „właściwy” dekoder PLL stereo musiałem jeszcze trochę poczekać. No i doczekałem się. 🙂
@@Hi-n-Lo Funkcjonowało u nas wtedy, dziś zapomniane, takie piękne słowiańskie przysłowie, „Aby dostać (sprawny) układ scalony CEMI, trzeba trochę poczekać!” Serwus!
@@Hi-n-Lo tak, czy siak to porażka była, bo philipsowski odpowiednik miał lepszy odstęp sygnału od szumu o jakieś 10dB, o ile pamiętam. Jak kojarzę to maksymalnie polskie układy miały jakieś 45dB odstępu sygnału od szumu w trybie stereo, więc daleko byliśmy za Japonią. Gdy jednak się dorwało, to pasował w podstawki z UL 1621 i różnica była słyszalna. Jakieś na strychu jeszcze mam, nawet germanowe tranzystory. Tg2, czy Tg5. Zawsze mnie świerszcz podczas audycji denerwował. Robiłem anteny w postaci rur wypełnionych rtęcią, a nawet wokół ramy okna się zwoje nawijało w nadziei, że coś to polepszy. Droga przez mękę.
Fajna seria, można powspominać. Pracowałem w Telpodzie ale w ZBR (Zakład Badawczo Rozwojowy) w serwisie urządzeń elektronicznych. Telpod to była wtedy potęga, miał własną straż pożarną, wytwórnię wody gazowanej (dla pracowników) oraz sklep mięsny :). oprócz tego zajmował się oczywiscie produkcją elektroniki.
Pozdrawiam serdecznie Pana. Użytkownik części Telpod, rocznik 71 :) Najbardziej zapamiętałem potencjometry wieloobrotowe bo używałem ich do strojenia częstotliwości, super były. Mam do dzisiaj i trzymam do emerytury bo mam nadzieję że wtedy wrócę do radioelektroniki.
@@artura3553 Również pozdrawiam. Też mam sporo części elektronicznych, nie tylko telpodowskich. Obecnie jestem w IT a elektroniką zajmuję się bardziej hobbystycznie. Kanały Reduktora Szumu to mój nr 1 na YT.
Szanowny Panie Reduktorze!czekam z niecierpliwością na relację z odsłuchu i opinie na temat zacnych kolumn od wilk audio...I myślę że nie tylko ja czekam. Pozdrowionka za mega materiały i ogrom wiedzy!
Jestem ciekawy skąd CEMI wzięło projekt na układy zegarowe seria MC 12XX sam używam do dziś MC1206, jest dokładny, ba nawet zasilacz zrobiłem retro na układzie MAA723 Czeska TESLA. Wiedza tego pana jest dla mnie jak encyklopedia. Lubię takie odcinki, miło posłuchać inżyniera z prawdziwego zdarzenia. W Polsce wiem że montownia jest firmy WABCO, robią różne sterowniki ABS, EBS, ATC- ogrzewanie klimatyzacja, oraz MTS - sterowniki drzwi w autobusach. Głownie dla motoryzacji ciężarówki, naczepy, oraz autobusy. Ja serwisuje autobusy pod kątem elektroniki, to znam tą firmę. Co ciekawe podobnie jak BOSCH firma WABCO koduje układy scalone swoimi kodami, stąd ciężko wywnioskować co to w ogóle jest. Pozdrawiam Pana Janka, jak i autora kanału. Wszystkiego dobrego, i czekamy na więcej takich odcinków.
Z wielką przyjemnością wysłuchałem wszystkich części rozmowy, i składam podziękowania za nie. Od maja 1997 pracowałem na likwidowanej cześci NPCP CEMI (tzw. budynki UNIMY od ul Konstruktorskiej) które mieściły już inne przedsiębiorstwa i z żalem patrzyłem jak wszystko wokół popada w ruinę, później od grudnia 1998 przeniosłem sie do budynku bodaj C8 przebudowanego już na biurowiec - w tym czasie mogłem jeszcze być gościem w dwóch monumentalnych budynkach Produkcyjnych CEMI, gdzie do dnia ich wyburzenia mieścił się Instytut Techniki Elektronowej - a także o czym wówczas nie wiedziałem, kwaterowano w nich uchodźców pochodzenia żydowskiego z ZSRR, którzy byli wysyłani do Izraelela w ramach operacji "MOST" - taka ciekawostka sensacyjna. Od pracowników wysłuchałem setki opowieści jak to z tymi "licencjami" i ich wdrażaniem było. Również o niegospodarności i "ręcznym sterowaniu" polegającym na ciągłym upraszczaniu i szukaniu oszczędności nasłuchałem się wiele. A na koniec o kulisach sprzedaży budynków i terenu inwestorowi z Turcji. Co do Unitra Warel: spotkałem we wczesnych latach 2000-nych zegarmistrza na ul Ząbkowskiej w Warszawie, który wykonując drobną naprawę zegarka, opowiedział, że on pracował w Warelu. Twierdził on, że wszystkie zegarki LED były składane na strukturach SANYO, CEMI nigdy nie dostarczyło im odpowiedniej struktury do zegarków, natomiast jakimś cudem w warunkach embarga po stanie wojennym WAREL uzyskiwał nadal przez pewien czas struktury do zegarków Unitron 21 z wyświetlaczem LCD. Zegarki LED miały dwie struktury, zegar i wzmacniacz prądowy segmentów oddzielnie. Pozdrawiam serdecznie
W trzeciej części Pan Janek, opowiadając historię o uruchomieniu TV potwierdził tylko, że umie opowiadać ciekawe historie. Z niecierpliwością czekam (albo nawet czekamy jako widzowie) na kolejne wywiady/felietony
Witam. Zawsze czekam na nowe odcinki Reduktora i RS elektronika. Dzisiaj zobaczyłem schemat mojej pracy dyplomowej z technikum i wróciły wspomnienia. Robiliśmy z kolegą zegar na MC1206. Miło wspomnieć młode lata. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawa historia unitry. Ciekawe przedstawienie polskiej elektroniki jak i układów scalonych i podzespołów elektronicznych. Bardzo ciekawa konwersacja sam chętnie bym sobie z kimś takim porozmawiał 🤔 mam zbiór różnych układów scalonych możliwe że mam również też te polskie z serii MC. Ta ku ciekawości znalazłem kiedyś na śmietniku regalik z częściami elektronicznymi i zaraz go zaniosłem do domu odnowiłem i magazynuje w nim różne elementy. Był w nim taki ciekawy tranzystor produkcji radzieckiej P210 oraz P214 G dlaczego o tym mówię, ponieważ czasami nawet te radzieckie komponenty mogą pochodzić z USA chodź nie koniecznie, te dwa tranzystory są sprawne i czasem je używam do zabaw na płytce stykowej. Od nieżyjącego przyjaciela po fachu dostałem układy scalone tranzystory i różne ciekawe elementy. Zawsze rozmowa z nim o elektronice i elektrotechnice dawały mi wiele fajnych refleksji i tym że obaj pasjonatami się elektroniki jakieś doświadczenia się wymieniało pomiędzy sobą i dochodziliśmy do ciekawych wniosków. Praktycznie nauczył mnie od podstaw automatyki i elektryki ponieważ byłem świeżo po szkole nie miałem doświadczenia w tej dziedzinie. Dziś sam się dzielę z.mpodymi osobami swoją wiedzą. I sam na nowo uczę co dzień. Pozdrawiam serdecznie ☺️
Tutaj musimy też pamiętać, że Polacy nie mogli prześcignąć towarzyszy ze wschodu i wszelkie inicjatywy, które mogły zagrozić ZSRR musiały być stłumione. Dotyczyło to niestety także polskich wynalazków i wynalazców.
Zawsze mnie bawi gdy słyszę: ojej, złe kaoitaisty sprzedawali nam przestarzała technologie. To wtedy odpowiadam: nauka socjalistyczna była wiodącą na świecie,co wszyscy wiedzą, więc trzeba było wymyśleć własne technologie które złe kapitalisty chciałyby kupić.
W tym Warelu to chyba japońskie Sanyo siedziało - więc elektronicznie tego nikt w kraju nawet nie dotykał, nabijali gotowe oznaczenia na kopertę i tyle. Podobno identyczny zegarek był pod marką Dugena. A te moduły Sanyo to w wielu innych z epoki były i działające można mieć za kilkadziesiąt Euro. 2000 zł za wygrawerowany napis Unitra - nieźle...
Opowiedz o tym jak dziala widikon i inne lampy analizujące. Bardzo mnie ciekawi i myślę, że wielu innych jak działał superortikon i dlaczego był tak czuły
Czy Pan Janek, to przypadkiem nie Pan Edward B. ktory miał krótki epizod w programie Sprawa dla reportera nt likwidacji zakładów Telpod. Zaskakująco podobny głos
Mam trochę lat i mogę potwierdzić jak to wyglądało, było coś takiego jak giełda pomysłów, przedstawiało się jakieś unowocześnienie, była komisja, która to oceniała, jak przyjęli to wyliczali jakie korzyści to przyniesie i jakiś tam procent wypłacano, jak nie dało się wyliczy,c to jakieś tam gratyfikacje, nie było to dużo ale satysfakcja była, dopóki dopisywałem do projektu dyrektora technicznego, który był w komisji zawsze projekt był przyjęty, jednego razu czy celowo czy zapomniałem, tego pana nie dopisałem i jak myślicie?, projekt nie przyjęty, a był bardzo dobry. Jakieś pytania?
Cześć pytanie mam Zrobił byś schemat układu gdzie jest przycisk chwilowy lub na dotyk Potrzebuję do latarki a chińczyk wszystkie oznaczenia usuną i nie wiem jak zrobić układ taki
Panie Krzysztofie , nie dziwi mnie to że w tej książce nie ma technicznych informacji , wszystko się rozjaśnia jak wychodzi na wierzch kto napisał tą książkę , dyrektorzy fabryk i wyższa kadra zarządzająca , z reguły są to tylko teoretycy (wiem coś o tym) pracuję w dziale technicznym i nasz główny szef nigdy nie trzymał w dłoni lutownicy , tak to już jest.
Co tu duzo dodac odcinek broni sie sam pełen profesjonalizm, kawał historii ktory wyciska lzy, az sie boje co by bylo jak bysmy zyli w innym ustroju i dane by bylo nam rozwijac sie dalej
Z tym falowodem to coś mi się nie zgadza. Rura stricte falowodowa na częstotliwości telewizyjne musiałaby być bardzo gruba, grubsza od długości fali o ile pamiętam ze studiów. Chyba że była to jednak linia TEM na duże moce a nie falowód?
No niestety co do osób zarządzających temat się nie zmienił zwłaszcza w dużych korporacjach. Nadal mamy osoby bez elementarnej wiedzy w danym temacie i zlecają projekty prywatnym firmom które na tym żerują, wciskając beblowate rozwiązania za kolosalne pieniądze. Niestety zamiast być lepiej, nic to nie daje. Nadal dzieje się to bez konsultacji z pracownikami najniższego szczebla. Jak się komuś zwrócić uwagę, to robi wielkie oczy.Masakra jakaś.
Odwiedziłem stronę Galwesu i tam wieje komuną... Brak kalkulatora zamówień, brak jakichkolwiek autorskich rozwiązań ani nawet pewniaków dla tego typu technologii, chwalenie się zamówieniami rządowymi i jakąś nagrodą... Firma bez przyszłości. A szkoda. W tej technologii jest spory rynek na np. kontrolery silników krokowych (takie jak drv8825) , przetwornice dc-dc, jak i elektronikę do prac w trudnych warunkach - mikroinwertery solarne, zasilacze do led'ów, enkodery absolutne dla przemysłu, itd itp. No ale nauka bycia konkurencyjnym to coś co PRL skutecznie zabił...
Wyrazy szacunku za wklad tego kanału w rozwój elektroniki w Polsce. Skończyłem oglądać dopiero pierwsza część, więc nie zostawię wartościowego komentarza, jednak obejrzawszy pierwsze minuty wstepu cz. 3, w spisie treści tej książki, znalazłem coś związanego z prezentem, jaki dostałem wczoraj od sąsiada, który podarował mi to (fotka z mojego dysku): drive.google.com/file/d/1kAsT5J_m3OTQgjEtAmF7HTXQUDN2sUVL/view?usp=drivesdk Pozdrawiam.
Szkoda że nie poruszono z Telpodu zestawów dla początkujących elektroników zrób to sam , ja pamiętam i mam do dziś oparty na gml zestaw wzmacniacza audio , stereo 2*13w ,. na GML 025 - 3 ,. a z tego co pamietam było całe mnóstwo w latach 80 , sygnowane unitra telpod ,
Aż tak się Na elektronice nie znam ale super się tego słucha jakbym słuchał audycji radiowej w trójce jak dawniej
Wschodni protektor to bardzo dyplomatyczne określenie, Miło się słucha proszę opowiedzcie coś jeszcze
Powtórzę jeszcze raz pan Krzysztof prowadzi świetny edukacyjny rewalacyjny i z całą odpowiedzialnością piszę RZETELNIE odcinki które z pewnością oglądane ze zrozumieniem przez osoby interesujące się elektroniką dużo wniosą i pomogą zrozumieć a może coś nowego wynaleźć pozdrawiam i oby tak dalej
To jest dla mnie niebywała że facet potrafi zapamiętać tak wiele szczegółów i to na dodatek z tak dawna. Jego wiedza robi na mnie ogromne wrażenie.
Bardzo ciekawa seria. Prosimy o więcej takich materiałów.
Super odcinek! Ale powiem, w imieniu swoim i kolektywu, że jak dawnej wyczekiwaliśmy bananów i pomarańczy w kolejkach tak teraz z taką samą niecierpliwością czekamy na recenzję Kolumn Marzeń! Serwus!
Dajcie mu spokój nie zdążył dobrze wygrzać jeszcze 🤣
Bananów..????.... To chyba w Pewex ie...!!!!.... Cytryny, Wyroby Czekoladopodobne..... i co..
Najwyżej... Pomarańcze.!!!!...
A ja na pomarańcze nie czekałem. Za to wyczekiwałem UL1621, by zrobić moduł dekodera do Amatora, w którym był oryginalnie 1601. Płytka PCB wytrawiona, polutowana, a układu brak. No i nadszedł ten dzień i znajomy Taty „załatwił”… UL1261. 😔 A TV budować nie zamierzałem, by w nim „odchylać poziomo” 😜 Na „właściwy” dekoder PLL stereo musiałem jeszcze trochę poczekać. No i doczekałem się. 🙂
@@Hi-n-Lo Funkcjonowało u nas wtedy, dziś zapomniane, takie piękne słowiańskie przysłowie, „Aby dostać (sprawny) układ scalony CEMI, trzeba trochę poczekać!” Serwus!
@@Hi-n-Lo tak, czy siak to porażka była, bo philipsowski odpowiednik miał lepszy odstęp sygnału od szumu o jakieś 10dB, o ile pamiętam. Jak kojarzę to maksymalnie polskie układy miały jakieś 45dB odstępu sygnału od szumu w trybie stereo, więc daleko byliśmy za Japonią. Gdy jednak się dorwało, to pasował w podstawki z UL 1621 i różnica była słyszalna. Jakieś na strychu jeszcze mam, nawet germanowe tranzystory. Tg2, czy Tg5.
Zawsze mnie świerszcz podczas audycji denerwował. Robiłem anteny w postaci rur wypełnionych rtęcią, a nawet wokół ramy okna się zwoje nawijało w nadziei, że coś to polepszy. Droga przez mękę.
Fantastycznie się Panów słucha. Duża wiedza i umiejętność przekazu 👍
Fajna seria, można powspominać. Pracowałem w Telpodzie ale w ZBR (Zakład Badawczo Rozwojowy) w serwisie urządzeń elektronicznych. Telpod to była wtedy potęga, miał własną straż pożarną, wytwórnię wody gazowanej (dla pracowników) oraz sklep mięsny :). oprócz tego zajmował się oczywiscie produkcją elektroniki.
Pozdrawiam serdecznie Pana. Użytkownik części Telpod, rocznik 71 :) Najbardziej zapamiętałem potencjometry wieloobrotowe bo używałem ich do strojenia częstotliwości, super były. Mam do dzisiaj i trzymam do emerytury bo mam nadzieję że wtedy wrócę do radioelektroniki.
@@artura3553 Również pozdrawiam. Też mam sporo części elektronicznych, nie tylko telpodowskich. Obecnie jestem w IT a elektroniką zajmuję się bardziej hobbystycznie. Kanały Reduktora Szumu to mój nr 1 na YT.
Mega interesujący, kolejny odcinek!!! BRAWO!!!
Szanowny Panie Reduktorze!czekam z niecierpliwością na relację z odsłuchu i opinie na temat zacnych kolumn od wilk audio...I myślę że nie tylko ja czekam. Pozdrowionka za mega materiały i ogrom wiedzy!
Jestem ciekawy skąd CEMI wzięło projekt na układy zegarowe seria MC 12XX sam używam do dziś MC1206, jest dokładny, ba nawet zasilacz zrobiłem retro na układzie MAA723 Czeska TESLA.
Wiedza tego pana jest dla mnie jak encyklopedia. Lubię takie odcinki, miło posłuchać inżyniera z prawdziwego zdarzenia.
W Polsce wiem że montownia jest firmy WABCO, robią różne sterowniki ABS, EBS, ATC- ogrzewanie klimatyzacja, oraz MTS - sterowniki drzwi w autobusach. Głownie dla motoryzacji ciężarówki, naczepy, oraz autobusy. Ja serwisuje autobusy pod kątem elektroniki, to znam tą firmę. Co ciekawe podobnie jak BOSCH firma WABCO koduje układy scalone swoimi kodami, stąd ciężko wywnioskować co to w ogóle jest.
Pozdrawiam Pana Janka, jak i autora kanału. Wszystkiego dobrego, i czekamy na więcej takich odcinków.
Znam Galwes - Pozdrawiam Pana Wiesława. Jego opowieści też można by słuchać godzinami.
Aż zaczynam poszukiwania tej lektury , na pewno znajdą się ciekawe aspekty , no i ogrom nie złej historii rodzimej elektroniki ,
Z wielką przyjemnością wysłuchałem wszystkich części rozmowy, i składam podziękowania za nie. Od maja 1997 pracowałem na likwidowanej cześci NPCP CEMI (tzw. budynki UNIMY od ul Konstruktorskiej) które mieściły już inne przedsiębiorstwa i z żalem patrzyłem jak wszystko wokół popada w ruinę, później od grudnia 1998 przeniosłem sie do budynku bodaj C8 przebudowanego już na biurowiec - w tym czasie mogłem jeszcze być gościem w dwóch monumentalnych budynkach Produkcyjnych CEMI, gdzie do dnia ich wyburzenia mieścił się Instytut Techniki Elektronowej - a także o czym wówczas nie wiedziałem, kwaterowano w nich uchodźców pochodzenia żydowskiego z ZSRR, którzy byli wysyłani do Izraelela w ramach operacji "MOST" - taka ciekawostka sensacyjna.
Od pracowników wysłuchałem setki opowieści jak to z tymi "licencjami" i ich wdrażaniem było. Również o niegospodarności i "ręcznym sterowaniu" polegającym na ciągłym upraszczaniu i szukaniu oszczędności nasłuchałem się wiele. A na koniec o kulisach sprzedaży budynków i terenu inwestorowi z Turcji. Co do Unitra Warel: spotkałem we wczesnych latach 2000-nych zegarmistrza na ul Ząbkowskiej w Warszawie, który wykonując drobną naprawę zegarka, opowiedział, że on pracował w Warelu. Twierdził on, że wszystkie zegarki LED były składane na strukturach SANYO, CEMI nigdy nie dostarczyło im odpowiedniej struktury do zegarków, natomiast jakimś cudem w warunkach embarga po stanie wojennym WAREL uzyskiwał nadal przez pewien czas struktury do zegarków Unitron 21 z wyświetlaczem LCD. Zegarki LED miały dwie struktury, zegar i wzmacniacz prądowy segmentów oddzielnie.
Pozdrawiam serdecznie
Bardzo ciekawe wiadomości o CEMI oraz inne. Żal, że ta firma upadła. Bardzo byłem do niej przywiązany. No, szkoda!
Dobrze spędzony czas przy tych odcinkach. Dziękuję bardzo. Pozdrawizm
Fajnie się słucha jak powieści z wartką akcją.
Świetny pomysł, prosimy o więcej.
W trzeciej części Pan Janek, opowiadając historię o uruchomieniu TV potwierdził tylko, że umie opowiadać ciekawe historie. Z niecierpliwością czekam (albo nawet czekamy jako widzowie) na kolejne wywiady/felietony
Dziękujemy za odcinek
Bardzo fajne odcinki. Czekam z niecierpliwością na odcinek o zestawach kolumnowych dla Reduktora od WilkAudio.... Pozdro.
Jeden z najlepszych kanałów na polskim UA-cam. Gratuluje i życzę kolejnych subskrypcji 💪👏
Witam. Zawsze czekam na nowe odcinki Reduktora i RS elektronika. Dzisiaj zobaczyłem schemat mojej pracy dyplomowej z technikum i wróciły wspomnienia. Robiliśmy z kolegą zegar na MC1206. Miło wspomnieć młode lata. Pozdrawiam.
Może wprowadzić regularnie jakieś rozmowy z ciekawymi ludźmi z branży elektronika dawnych czasów.
Bardzo ciekawa historia unitry. Ciekawe przedstawienie polskiej elektroniki jak i układów scalonych i podzespołów elektronicznych. Bardzo ciekawa konwersacja sam chętnie bym sobie z kimś takim porozmawiał 🤔 mam zbiór różnych układów scalonych możliwe że mam również też te polskie z serii MC. Ta ku ciekawości znalazłem kiedyś na śmietniku regalik z częściami elektronicznymi i zaraz go zaniosłem do domu odnowiłem i magazynuje w nim różne elementy. Był w nim taki ciekawy tranzystor produkcji radzieckiej P210 oraz P214 G dlaczego o tym mówię, ponieważ czasami nawet te radzieckie komponenty mogą pochodzić z USA chodź nie koniecznie, te dwa tranzystory są sprawne i czasem je używam do zabaw na płytce stykowej. Od nieżyjącego przyjaciela po fachu dostałem układy scalone tranzystory i różne ciekawe elementy. Zawsze rozmowa z nim o elektronice i elektrotechnice dawały mi wiele fajnych refleksji i tym że obaj pasjonatami się elektroniki jakieś doświadczenia się wymieniało pomiędzy sobą i dochodziliśmy do ciekawych wniosków. Praktycznie nauczył mnie od podstaw automatyki i elektryki ponieważ byłem świeżo po szkole nie miałem doświadczenia w tej dziedzinie. Dziś sam się dzielę z.mpodymi osobami swoją wiedzą.
I sam na nowo uczę co dzień.
Pozdrawiam serdecznie ☺️
Niezwykle ciekawa seria! Pozdrawiam!
Jak zwykle, bardzo interesujący odcinek. BC211 to były pierwsze tranzystory, na jakich zaczynałem przygodę z elektroniką...
Mysle, ze warto by znalwzc kolejna osobe do takich rozmow👀😏👀😏
Szkoda że to ostatni odcinek :( Historie Pana Janka są wspaniałe, szkoda że tak zacny Polski konstruktor marnował się w ciemnocie PRLowskiej.
Świetne filmy. Szkoda tylko, że ta część była ostatnia
No w końcu odcinek .
Tutaj musimy też pamiętać, że Polacy nie mogli prześcignąć towarzyszy ze wschodu i wszelkie inicjatywy, które mogły zagrozić ZSRR musiały być stłumione. Dotyczyło to niestety także polskich wynalazków i wynalazców.
Zawsze mnie bawi gdy słyszę: ojej, złe kaoitaisty sprzedawali nam przestarzała technologie.
To wtedy odpowiadam: nauka socjalistyczna była wiodącą na świecie,co wszyscy wiedzą, więc trzeba było wymyśleć własne technologie które złe kapitalisty chciałyby kupić.
wspaniałe!
Again, amazing! Thank you
W tym Warelu to chyba japońskie Sanyo siedziało - więc elektronicznie tego nikt w kraju nawet nie dotykał, nabijali gotowe oznaczenia na kopertę i tyle. Podobno identyczny zegarek był pod marką Dugena. A te moduły Sanyo to w wielu innych z epoki były i działające można mieć za kilkadziesiąt Euro. 2000 zł za wygrawerowany napis Unitra - nieźle...
Proszę się zapytać o hybrydowy wzmacniacz GML-040, który można znaleźć w katalogach ale samego układu nigdzie nie ma. Pozdrawiam
W któryms z Radioelektronikow był układ zastępczy na normalnym wzmacniaczu operacyjnym. Chyba rok 84 lub 86.
Nie możliwe żeby to był koniec ,na takie tematy można by nakręcić jeszcze nie jeden odcinek .
Opowiedz o tym jak dziala widikon i inne lampy analizujące. Bardzo mnie ciekawi i myślę, że wielu innych jak działał superortikon i dlaczego był tak czuły
Na ten temat nagrał film Aleksander Zawada
Telpod produkował również hybrydy do urządzeniń łączności odbyły to ich konstrukcje autorskie.
Wydaje mi się, że te "rury", to były kable koncentryczne, czyli z przewodnikiem wewnątrz, a nie falowody puste w środku.
Bardzo proszę o film o dalmierzach laserowych
Czy Pan Janek, to przypadkiem nie Pan Edward B. ktory miał krótki epizod w programie Sprawa dla reportera nt likwidacji zakładów Telpod. Zaskakująco podobny głos
A czy firma Fideltronik z małopolski nie zajmuje się elektroniką? Była kiedyś jedyną polską firmą w naszym kraju w swojej branży.
"Żadnych własnych pomysłów"
H. Kwinto
Wiecej Janka.
💪
Reduktor, jesteś z pod Alwernii? Skąd dokładnie?
Mam trochę lat i mogę potwierdzić jak to wyglądało, było coś takiego jak giełda pomysłów, przedstawiało się jakieś unowocześnienie, była komisja, która to oceniała, jak przyjęli to wyliczali jakie korzyści to przyniesie i jakiś tam procent wypłacano, jak nie dało się wyliczy,c to jakieś tam gratyfikacje, nie było to dużo ale satysfakcja była, dopóki dopisywałem do projektu dyrektora technicznego, który był w komisji zawsze projekt był przyjęty, jednego razu czy celowo czy zapomniałem, tego pana nie dopisałem i jak myślicie?, projekt nie przyjęty, a był bardzo dobry. Jakieś pytania?
O jaki patent chodzi i gdzie można o tym poczytać ?
Cześć pytanie mam
Zrobił byś schemat układu gdzie jest przycisk chwilowy lub na dotyk
Potrzebuję do latarki a chińczyk wszystkie oznaczenia usuną i nie wiem jak zrobić układ taki
SH to Siemens & Halske istniejący do 1966r
To muzyczne outro. Na pewno z jakiegoś medium. Nie pamiętam tylko czy Jedynki polskiego radia czy TVP.
Panie Krzysztofie , nie dziwi mnie to że w tej książce nie ma technicznych informacji , wszystko się rozjaśnia jak wychodzi na wierzch kto napisał tą książkę , dyrektorzy fabryk i wyższa kadra zarządzająca , z reguły są to tylko teoretycy (wiem coś o tym) pracuję w dziale technicznym i nasz główny szef nigdy nie trzymał w dłoni lutownicy , tak to już jest.
może nogą lutował :)
D32PRO to przynajmniej jedna całkowicie zaprojektowana w Polsce konstrukcja układu scalonego o takiej skali komplikacji.
Co tu duzo dodac odcinek broni sie sam pełen profesjonalizm, kawał historii ktory wyciska lzy, az sie boje co by bylo jak bysmy zyli w innym ustroju i dane by bylo nam rozwijac sie dalej
Z tym falowodem to coś mi się nie zgadza. Rura stricte falowodowa na częstotliwości telewizyjne musiałaby być bardzo gruba, grubsza od długości fali o ile pamiętam ze studiów. Chyba że była to jednak linia TEM na duże moce a nie falowód?
No niestety co do osób zarządzających temat się nie zmienił zwłaszcza w dużych korporacjach.
Nadal mamy osoby bez elementarnej wiedzy w danym temacie i zlecają projekty prywatnym firmom które na tym żerują, wciskając beblowate rozwiązania za kolosalne pieniądze.
Niestety zamiast być lepiej, nic to nie daje.
Nadal dzieje się to bez konsultacji z pracownikami najniższego szczebla. Jak się komuś zwrócić uwagę, to robi wielkie oczy.Masakra jakaś.
Co za wiedza ...... passssss....................
A kiedy odsłuch najlepszego wzmacniacza i kolumn ?? Cała Polska czeka 😁😁😁😁
Odwiedziłem stronę Galwesu i tam wieje komuną...
Brak kalkulatora zamówień, brak jakichkolwiek autorskich rozwiązań ani nawet pewniaków dla tego typu technologii, chwalenie się zamówieniami rządowymi i jakąś nagrodą... Firma bez przyszłości. A szkoda.
W tej technologii jest spory rynek na np. kontrolery silników krokowych (takie jak drv8825) , przetwornice dc-dc, jak i elektronikę do prac w trudnych warunkach - mikroinwertery solarne, zasilacze do led'ów, enkodery absolutne dla przemysłu, itd itp.
No ale nauka bycia konkurencyjnym to coś co PRL skutecznie zabił...
Ja wiem jak struktury były łamane, ale to hmm skomplikowane >;)
Wyrazy szacunku za wklad tego kanału w rozwój elektroniki w Polsce. Skończyłem oglądać dopiero pierwsza część, więc nie zostawię wartościowego komentarza, jednak obejrzawszy pierwsze minuty wstepu cz. 3, w spisie treści tej książki, znalazłem coś związanego z prezentem, jaki dostałem wczoraj od sąsiada, który podarował mi to (fotka z mojego dysku): drive.google.com/file/d/1kAsT5J_m3OTQgjEtAmF7HTXQUDN2sUVL/view?usp=drivesdk Pozdrawiam.
Szkoda że nie poruszono z Telpodu zestawów dla początkujących elektroników zrób to sam , ja pamiętam i mam do dziś oparty na gml zestaw wzmacniacza audio , stereo 2*13w ,. na GML 025 - 3 ,. a z tego co pamietam było całe mnóstwo w latach 80 , sygnowane unitra telpod ,