Fajnie by było posłuchać o lampach niskonapięciowych, które są w sumie wyjątkiem, bo zawsze się mówi, że lampy wymagają wysokich napięć. Takie były używane w lampowych radiach samochodowych i mogą być ciekawe
W temacie lamp elektronowych może warto wspomnieć o wzmacniaczach gitarowych, w których do dzisiaj lampy są niezastąpione i które rządzą się nieco innymi prawami niż wzmacniacze audio. Chętnie posłuchałbym omówienia przykładowych konstrukcji
Bardzo dobry odcinek i świetny pomysł by przedstawić widzom podstawy dotyczące lamp elektronowych. W następnych odcinkach gdyby takie powstały, można by poruszyć temat jaki wpływ na brzmienie wzmacniacza ma to, w jakiej fabryce dana lampa została wykonana i w których latach. Osobiście stwierdzam że jest to świetna zabawa że można sobie pozwolić na indywidualne dobieranie lamp w poszukiwaniu ulubionego dla nas brzmienia wzmacniacza. Wiem że jest to temat rzeka i sam przekonałem się że lampy różnych producentów w danym wzmacniaczu mają bardzo duży wpływ na jakość dźwięku. Na początek można by przedstawić bardzo popularne lampy ECC 83, EL 84 i ich odpowiedniki.
Rany!!!!! przypominasz mi moją młodość z lat 70/80... choć były to siermiężne czasy, to jednak była to młodość, więc choć czasy denne to wspomnienia wspaniałe... P.S wskaźnik "prawie jak u Słodowego"
1. Jak się liczy wyprowadzenia: na cokole w jedną stronę a na podstawce w drugą. Zawsze się to myli 2. Elementy układów: czy na przykład jest diffamp w wersji lampowej a jeśli nie to czemu, źródło prądowe, układy sterujące i wtórniki. 3. Najważniejsze charakterystyki: czym jest nachylenie, wzmocnienie, itp. jak na ich podstawie określić stan lampy, zużycie i jak parować To wszystko chciałbym najbardziej usłyszeć ;)
Ja mam EF22 i EBL21 single ended, a transformatory dedykowane Philipsa z 1941 roku. Brzmi genialnie poza tym, że bad jest delikatny i ma spadek poniżej 60Hz, a 40 słychać już bardzo cicho...
Lampy są odporne na impuls elektromagnetyczny. Nadal są stosowane w elektronice o znaczeniu strategicznym, zapasowym, wiec raczej wojsko i łączność na czasy kryzysu nuklearnego. Kiedyś będąc w obiekcie obsługującym maszt nadawczy w Chwaszczynie, jedna lub 2 szafy wyglądały bardzo klasycznie, gotowe do uruchomienia w razie "kryzysu" Myslę że nawet wybrane obiekty cywilne, mają to i owo na trudne czasy. Więc nie tylko audiofile je używają ;-)
Amerykanie potrafili też zaskoczyć trzema cyframi np.: swego czasu popularna tetroda aplikowana za oceanem do Williamsona, typ 807. Bardzo fajny odciek :)
Fajne zestawienie. Siedzę w temacie lamp już 20 lat, konstruuję i naprawiam wzmacniacze hi-fi i gitarowe. Nieraz na pierwszy rzut oka potrafię rozpoznać typ lampy, a w większości przypadków rozpoznam rodzaj systemu(-ów). Czasem, po przyjrzeniu się układowi żarzenia w lampach wielosystemowych - także napięcie/prąd żarzenia (można odróżnić ECL82 od PCL82, ECL86 od PCL86). 7:15 to prawda w przypadku ECC81, ECC82 i ECC83, ale już np. ECC85 czy E88CC mają żarzenie 6.3V wyprowadzone między nóżkami 4 a 5. Ogólna zasada w przypadku lamp nowalowych to szukanie żarzenia na nóżkach 4 i 5. Coś jak masa na dole po lewej i VCC na górze po prawej w układach cyfrowych - są wyjątki, ale ogółem konwencja się sprawdza :) W przypadku lamp oktalowych żarzenie najczęściej było na 2-7 (dla tetrod i pentod, np. EL34) lub 7-8 (dla podwójnych triod, np. 6N8S). Mam mały i duży katalog Niemcewicza, bo Mikołajczyka jeszcze się nie dorobiłam :)
💪😁🔥 Na lampach zupełnie się nie znam, więc z tym większym zainteresowaniem obejrzę. Co prawda gdzieś mi tam po głowie chodzi zasada działania, ale bardziej pamiętam... nasz pierwszy telewizor czarno-biały Libra, częściowo na tranzystorach, częsciowo na lampach i to, że... dużo ciekawiej było go oglądać przez kratki od tyłu, przez które widać było te magicznie świecące się lampy.
Pierwszy :D Jako użytkownik lamp w życiu codziennym (co prawda nie audio, tylko KF) z chęcią dowiem się czegoś więcej. A,że się składa,że RS Elektronika potrafi tłumaczyć i to ciekawie, więc jeszcze przed objrzeniem wielkie dzięki za taki temat!
Ach, ta elektronika antyczna... Z rozrzewnieniem wracam myślami do czasów lat 60. ub. w. i mojego Technikum Radiotechnicznego, a później Elektroniki na PW. To były lata fascynacji tamtą elektroniką. A ileż było emocji, gdy udało się zdobyć upragnione części i coś skonstruować!
Mógł się Pan posunąć do dalej idącej rozbiórki lampy, choćby rozgiąć pierwszą widoczną osłonę. Niemniej jednak dziękuję za garść wiedzy. Obejrzałem jak zwykle z zainteresowaniam.
Przykre jest to, ze w latach świetności, lampy które wychodziły z fabryki, miały swój numer certyfikat oraz podana sprawność. Kiedyś producenci byli tak skrupulatni, ze lampa nie mogła wyjść z mniejsza sprawnością niz 100% z fabryki, każda była sprawdzana. W dzisiejszych czasach, wszystko jest robione komercyjnie na zapchanie rynku i lampy o takim rzędzie sprawności są dostępne, ale z epoki i kosztują horrendalne pieniądze, a dzisiejsze sklepy sprzedające lampy szczycą się lampami które maja chociażby 60%...(mowa tutaj o prądzie na anodzie), gdzie takie lampy przy organoleptycznym sprawdzeniu czy w ogóle nadają się do użytku, dzwonią bardziej niż Mikołaj na święta... I wszystko przez wyparcie przez "cudowne" tranzystory...
Ale i pośród tranzystorów były różne z różnymi parametrami. Oczywiście zdecydowana większość nigdy nie miała dostępu do elektroniki z zastosowań militarnych gdyż na zakup nowych było embargo, a stare były utylizowane wg protokołów. Jednak jak ktoś wyrobił sobie dostęp specjalny to mógł zauważyć iż np szumy takich tranzystorów były nieporównywalnie mniejsze w układach akustycznych. Temat jest strasznie niszowy i niestety nie ma żadnych publikacji w internecie. Na mit podobno jedynie czasem o tym wspominali. A u nas i ogólnie w cywilu to jakość podzespołów elektronicznych była tragiczna, co było widoczne na pomiarach parametrów w laboratoriach. I te same elementy były jednocześnie strasznie wychwalane przez rodzimych elektroników którzy porównywali jakość czeska z radziecką oraz nrdowska. A dzisiaj w elektronice to czasami jakby ktoś plastelinę włożył z czymś tam. Np układy do laptopów można kupić ale ani nie da się tego zaprogramować ani do niczego innego konkretnego wykorzystać. Total szajs. Szkoda że w Polsce nie ma obecnie fabryk które mogłyby produkować różne podzespoły elektroniczne wedle potrzeb rynku europejskiego lub nawet choćby części światowego wykorzystując rodzime minerały ziem rzadkich np tych koło Olsztyna.
Mnie najbardziej by interesował temat współczesnego stosowania lamp, gdzie i dlaczego przetrwały. Ciekawym zagadnieniem też może być produkcja lamp kiedyś a dziś, czy coś się zmieniło w technologii ich wytwarzania.
Były na liście zakupów armii USA do lat 90, bywały w zasilaczach niektórych urządzeń, a dowództwo armii amerykańskiej z ociąganiem wymienia sprzęt. To jeden z przykładów.
Właściwie to starte oznaczenie lampy można czasem odczytać, bo zostawia niewidoczny ślad na bańce. Wystarczy potrzeć lampą o tłuste czoło, albo okolice nosa :D W mocnym świetle powinno ukazać się za którymś razem możliwe do odczytania oznaczenie. Chyba można pomóc sobie lampą UV, ale mi wystarczyło światło słoneczne
Pamiętam jak w połowie lat 60 ubiegłego wieku brakowało lamp EY 86. Wiele telewizorów stało bezczynnie z tego powodu. Tworzyły się ogromne kolejki przed sklepami RTV, gdy była dostawa. Ta lampa kosztowała wtedy około 18 zł,, ale szczęśliwcy , którzy kupili ten towar nie czekali na resztę ze 100 zł. Widziałem jak ludzie po zakupie całowali te lampy.!!!
Dzięki za bardzo ciekawy film. Odpowiadając za pytanie, które zadałeś na zakończenie filmu. Dla mnie najciekawsze to co uważasz za najlepsze i jednocześnie w miarę budżetowe lampy do audio. Niemniej z przyjemnością obejrzę filmy o dziwnych, niespotykanych konstrukcjach. Serdecznie pozdrawiam.
Moich rodziców OTV często padał w święta. i był dramat. Ojciec był elektrykiem więc podstawy ogarniał, ale nie miał miernika tylko neonówkę :) Takie to były czasy, ale kilka razu dało mu się naprawić w święta OTV :) Potem w latach 90 mówi wyrzućmy te lampy nie mamy już takiego TV, i worek zbierany latami poszedł na śmietnik, a teraz by się tak przydał ;) łącznie z rosyjskimi lampami i tarfo z Rubina 714 :)
Świetny materiał, lubię tą wiedzę z historii elektroniki, dziś nieco zapomnianą, a dla młodego pokolenia to zupełna abstrakcja. A jakby nie patrzeć, to kineskopy długo z nami były. Pamiętam jak się telewizory psuły lampowe szczególnie Radzieckie Rubiny, i Elektrony, do tego płytki z papieru. Chyba nie muszą pisać jakie były atrakcje. Pozdrawiam.
🍏 Zielone oko! To też była magia! Trochę dziwne jest to, że nie podaje się równocześnie prądu i napięcia... Dlaczego? P.S. Fajne rękawiczki. Wygląda to profi! 🧤
Ja mam pytanie do pana Krzysztofa może trochę nie na temat - jaką najmniejszą i największą rozmiarowo lampę pan widział , i proszę podać mi ich modele .
Mam katalog lamp z lat 60 dał mi go facet co chciał bym naprawił jego telewizor ametyst 106 i tam na całe szczęście padła tylko PL500 którą miałem a najlepsze że znalazłem ją kiedyś na ulicy pod serwisem elektronicznym
A tak z ciekawości, wie pan może coś o tym czy powstawały (może powstają ) lampy które są dedykowane jednemu urządzeniu ? (pomijając technologie wojskowe)
Prawie na pewno powstawaly. Lampy jak widac mozna zrobic prawie dowolne - na zamowienie. Potrzebowal ktos lampy, ktorej nie bylo - to sie dogadywal z producentem. Tylko ... Producent ja wstawial do katalogu i kazdy mogl kupic.
czy warto? pewnie! chcialbym wiedzieć jak ten system przeciwrakietowy z lat 60 na lampach działał, potezne kW zzeral a inercyjnie kierowal rakietami do celu w czasie rzeczywistym!
To zależy od typu lampy i jej przeznaczenia. W technice audio do kilku (ale naprawdę KILKU: 2-3) tys. godzin. Poza tym w sekcji sterującej lampy pociągną dłużej niż w sekcji mocy. Od dawna nie tworzy się nowych typów lamp.
Ciekawi mnie, gdzie w dzisiejszych czasach jeszcze są produkowane lampy elektronowe oraz w jakim celu (do jakich zastosowań) się je nadal wykorzystuje. Ucieszył bym się, gdyby Pan mógł o tym kiedyś wspomnieć w którymś filmie.
Była o tym mowa w filmie, wymieniono słowackie JJ, rosyjski Sovtek, oraz niewymienione fabryki chińskie jak Shuguang. Jedno z zastosowań to domowe audio. Inne? Np.: wzmacniacze radiowe. Wystarczy poszperać w necie.
@@paweorszulik1511 Wzmacniacz gitarowy wzmacnia dźwięk jest więc wzmacniaczem audio. Co prawda szczególnym typem, bo dźwięk modyfikuje (lub nie) ale nadal audio, bo pracuje w zakresie akustycznym, a nie np.: radiowym :)
@@Krzysztof_Kania Jeszcze nie tak dawno prawie każdy miał telewizor czy monitor komputerowy z kineskopem. Sam kineskop jest lampą elektronową. No i całkiem niedawno (kilkanaście lat temu?) jeszcze produkowano sprzęt np. audio (i nie tylko audio) z wyświetlaczami typu VFD. Tego typu wyświetlacz to też lampa elektronowa. Pewnie trochę by się jeszcze znalazło lamp o specjalistycznych zastosowaniach, które nadal się w jakichś urządzeniach spotyka, poza wspomnianymi magnetronem czy kineskopem. Ale takie typowe triody, pentody itp. - to chyba tylko w sprzęcie audio dla miłośników "lampowego brzmienia"...
Mnie przeraża ta terminologia i lekkie spłycanie schematu funkcjonalności aparatów I urządzeń elektrycznych. Swego czasu bardzo się tym stresowalem I zniechecalo mnie to.
Nikt nikogo nie "ukrainizuje", oba zwroty są poprawne, "na Ukrainie" pochodzi z czasów, gdy Ukraina była częścią Polski, tak jak "na Podkarpaciu", "W Ukrainie", jako w państwie ;)
@@sawomirkocan4908 Jeszcze rok temu praktycznie wszyscy mówili NA Ukrainie. Nawet prof. Bralczyk wypowiadał się kilka lat temu, że mówienie NA Ukrainie jest niepoprawne. Teraz od roku dziwnie się to zmieniło. Mówisz, że W Ukrainie jako państwie? Czyli pewnie też powiesz "W" Węgrzech, "W" Białorusi, "W" Litwie. "W" Filipinach itd? Poza tym jeśli uważasz, że mówienie "W" Ukrainie pochodzi z czasów gdy ziemie obecnej Ukrainy były częścią Polski, to znaczy, że planowany jest powrót do granic sprzed 1939 r. i trzeba ludzi do tego zacząć przyzwyczajać?
I po co się wygłupiasz? Masz internet, to zrób z niego pożytek i zapoznaj się ze stanowiskiem Rady Języka Polskiego w tej sprawie. "W Ukrainie" jest jak najbardziej poprawną formą i do tego używaną już wieki temu.
Odeszłyby do lamusa gdyby dało się je zasymulować w 100%. niestety nie da się podobnie jak wielu innych elementów analogowych. Kineskop to NIE LAMPA - tam jest przecież działo. zupełnie coś innego
Mam katalog Niemcewicza, strona 61, rozdział drugi. Zacytuję: "Lampy elektronowo - promieniowe. Lampy o odchylaniu elektrycznym. Lampa elektronowo promieniowa (tu stosowny rysunek) składa się z następujących elementów: a) działa elektronowego, wytwarzającego wąski strumień elektronów (promień elektronowy), b) system odchylania promienia elektronowego, c) ekranu świecącego pod wpływem padających na niego elektronów." Kilka stron dalej pisze o lampach oscylograficznych, a Niemcewicz był autorytetem i nikt nie podważał tego nazewnictwa. Lampa kineskopowa posiada anodę (ekran), siatki sterujące i katodę (działo elektronowe). Poza tym lampy jonowe tez zalicza się do lamp elektronowych. Lampami są diody, triody, tetrody i pentody, heksody, heptody, oktody, enneody, powielacze elektronowe, oka magiczne, lampy oscylograficzne, kineskopy, ikonoskopy, ortikony, widikony, rezistrony i pewne przetworniki obrazowe do podczerwieni. Lampy jonowe to świetlówki, diody gazowane, tyratrony, ignikony, senditrony, i lampa Geigera-Müllera. Lampy są przestarzałe, energochłonne i awaryjne.
@@robertszolc1157 Nie chodziło mi o nie lubienie wzmacniaczy lampowych ale właśnie przez ich popularność lekko mnie mdli jak słyszę o lampach, tylko triody i triody ;)
Dlaczego użył Pan zdjęć lamp z pewnego serwisu aukcyjnego? Czy autorzy zdjęć wiedzą o tym i wyrazili zgodę? Pana działanie ma charakter komercyjny, wykracza raczej poza prawo cytatu i dozwolony użytek.
@@robertszolc1157 - Subtitles would not translate. Says Subtitles are unavailable. I appreciate you letting me know it is POLSKA. I will have to let another program translate the words for me. Grandmother was Polska. We do not speak the old language.
Fajnie by było posłuchać o lampach niskonapięciowych, które są w sumie wyjątkiem, bo zawsze się mówi, że lampy wymagają wysokich napięć. Takie były używane w lampowych radiach samochodowych i mogą być ciekawe
Lampy to chyba najpiękniejsze elementy elektroniczne.
Poza tym nawet dziecku łatwo wyjaśnić ich działanie
Kto raz usłyszy "lampowe granie" to przy nim "zostanie" :)
W temacie lamp elektronowych może warto wspomnieć o wzmacniaczach gitarowych, w których do dzisiaj lampy są niezastąpione i które rządzą się nieco innymi prawami niż wzmacniacze audio. Chętnie posłuchałbym omówienia przykładowych konstrukcji
Bardzo dobry odcinek i świetny pomysł by przedstawić widzom podstawy dotyczące lamp elektronowych. W następnych odcinkach gdyby takie powstały, można by poruszyć temat jaki wpływ na brzmienie wzmacniacza ma to, w jakiej fabryce dana lampa została wykonana i w których latach. Osobiście stwierdzam że jest to świetna zabawa że można sobie pozwolić na indywidualne dobieranie lamp w poszukiwaniu ulubionego dla nas brzmienia wzmacniacza. Wiem że jest to temat rzeka i sam przekonałem się że lampy różnych producentów w danym wzmacniaczu mają bardzo duży wpływ na jakość dźwięku. Na początek można by przedstawić bardzo popularne lampy ECC 83, EL 84 i ich odpowiedniki.
Rany!!!!! przypominasz mi moją młodość z lat 70/80... choć były to siermiężne czasy, to jednak była to młodość, więc choć czasy denne to wspomnienia wspaniałe...
P.S wskaźnik "prawie jak u Słodowego"
Bardzo się cieszę że Pan dalej nagrywa filmy i dziękuję za tak ciekawy kontekst! Kanał zacząłem oglądać 8 lat temu.
Pozdrawiam serdecznie!
1. Jak się liczy wyprowadzenia: na cokole w jedną stronę a na podstawce w drugą. Zawsze się to myli
2. Elementy układów: czy na przykład jest diffamp w wersji lampowej a jeśli nie to czemu, źródło prądowe, układy sterujące i wtórniki.
3. Najważniejsze charakterystyki: czym jest nachylenie, wzmocnienie, itp. jak na ich podstawie określić stan lampy, zużycie i jak parować
To wszystko chciałbym najbardziej usłyszeć ;)
Pozdrawiam z Szwajcarskich Alp Pana Krzysztofa i moim zdaniem jest to kanal nr1 polskojezyczny.
Materiał sztos :D Z niecierpliwością czekam na kolejną część :)
Ja mam EF22 i EBL21 single ended, a transformatory dedykowane Philipsa z 1941 roku. Brzmi genialnie poza tym, że bad jest delikatny i ma spadek poniżej 60Hz, a 40 słychać już bardzo cicho...
Jestem za kontynuacją, zasady działania z miłą chęcią bym posłuchał.
Lampy są odporne na impuls elektromagnetyczny. Nadal są stosowane w elektronice o znaczeniu strategicznym, zapasowym, wiec raczej wojsko i łączność na czasy kryzysu nuklearnego. Kiedyś będąc w obiekcie obsługującym maszt nadawczy w Chwaszczynie, jedna lub 2 szafy wyglądały bardzo klasycznie, gotowe do uruchomienia w razie "kryzysu"
Myslę że nawet wybrane obiekty cywilne, mają to i owo na trudne czasy.
Więc nie tylko audiofile je używają ;-)
Wow a JA tyle tych lamp w telewizorze Neptun Unitry wymieniałem i nigdy nie zwracałem uwagi na ich Historie . dzięki
Amerykanie potrafili też zaskoczyć trzema cyframi np.: swego czasu popularna tetroda aplikowana za oceanem do Williamsona, typ 807. Bardzo fajny odciek :)
Fajne zestawienie. Siedzę w temacie lamp już 20 lat, konstruuję i naprawiam wzmacniacze hi-fi i gitarowe. Nieraz na pierwszy rzut oka potrafię rozpoznać typ lampy, a w większości przypadków rozpoznam rodzaj systemu(-ów). Czasem, po przyjrzeniu się układowi żarzenia w lampach wielosystemowych - także napięcie/prąd żarzenia (można odróżnić ECL82 od PCL82, ECL86 od PCL86).
7:15 to prawda w przypadku ECC81, ECC82 i ECC83, ale już np. ECC85 czy E88CC mają żarzenie 6.3V wyprowadzone między nóżkami 4 a 5. Ogólna zasada w przypadku lamp nowalowych to szukanie żarzenia na nóżkach 4 i 5. Coś jak masa na dole po lewej i VCC na górze po prawej w układach cyfrowych - są wyjątki, ale ogółem konwencja się sprawdza :)
W przypadku lamp oktalowych żarzenie najczęściej było na 2-7 (dla tetrod i pentod, np. EL34) lub 7-8 (dla podwójnych triod, np. 6N8S).
Mam mały i duży katalog Niemcewicza, bo Mikołajczyka jeszcze się nie dorobiłam :)
💪😁🔥 Na lampach zupełnie się nie znam, więc z tym większym zainteresowaniem obejrzę. Co prawda gdzieś mi tam po głowie chodzi zasada działania, ale bardziej pamiętam... nasz pierwszy telewizor czarno-biały Libra, częściowo na tranzystorach, częsciowo na lampach i to, że... dużo ciekawiej było go oglądać przez kratki od tyłu, przez które widać było te magicznie świecące się lampy.
Pierwszy :D
Jako użytkownik lamp w życiu codziennym (co prawda nie audio, tylko KF) z chęcią dowiem się czegoś więcej. A,że się składa,że RS Elektronika potrafi tłumaczyć i to ciekawie, więc jeszcze przed objrzeniem wielkie dzięki za taki temat!
Lampy to dla mnie temat tylko jako ciekawostka. Ale fajnie wiedzieć o nich więcej.
Prosimy więcej o lapach😉
Łapy łapy cztery łapy
Ach, ta elektronika antyczna... Z rozrzewnieniem wracam myślami do czasów lat 60. ub. w. i mojego Technikum Radiotechnicznego, a później Elektroniki na PW. To były lata fascynacji tamtą elektroniką. A ileż było emocji, gdy udało się zdobyć upragnione części i coś skonstruować!
Mógł się Pan posunąć do dalej idącej rozbiórki lampy, choćby rozgiąć pierwszą widoczną osłonę. Niemniej jednak dziękuję za garść wiedzy. Obejrzałem jak zwykle z zainteresowaniam.
Bardzo fajny odcinek. Chętnie bym zobaczył kolejne z jakimiś prostymi przykładami użycia.✌️
elekrtonika antyczna - moja ulubiiona seria
Przykre jest to, ze w latach świetności, lampy które wychodziły z fabryki, miały swój numer certyfikat oraz podana sprawność. Kiedyś producenci byli tak skrupulatni, ze lampa nie mogła wyjść z mniejsza sprawnością niz 100% z fabryki, każda była sprawdzana. W dzisiejszych czasach, wszystko jest robione komercyjnie na zapchanie rynku i lampy o takim rzędzie sprawności są dostępne, ale z epoki i kosztują horrendalne pieniądze, a dzisiejsze sklepy sprzedające lampy szczycą się lampami które maja chociażby 60%...(mowa tutaj o prądzie na anodzie), gdzie takie lampy przy organoleptycznym sprawdzeniu czy w ogóle nadają się do użytku, dzwonią bardziej niż Mikołaj na święta... I wszystko przez wyparcie przez "cudowne" tranzystory...
Moje marzenie to telefon komórkowy zbudowany na lampach, nie na "cudownych" tranzystorach. :)
@@hanskloss1282 Trzymaj sie tam, w tym swoim cyrku ;)
HAHAHA BEKA Z XIEBIE BEKA HEHE HAHA BEKA Z CIEBIE BEKEA HEHE HAHA BEKE Z XIEBIE TYPIE BEKA HAHA HEHE TELEFON NA LAMPACH POZDRO POĆWICZ
Ale i pośród tranzystorów były różne z różnymi parametrami. Oczywiście zdecydowana większość nigdy nie miała dostępu do elektroniki z zastosowań militarnych gdyż na zakup nowych było embargo, a stare były utylizowane wg protokołów. Jednak jak ktoś wyrobił sobie dostęp specjalny to mógł zauważyć iż np szumy takich tranzystorów były nieporównywalnie mniejsze w układach akustycznych. Temat jest strasznie niszowy i niestety nie ma żadnych publikacji w internecie. Na mit podobno jedynie czasem o tym wspominali. A u nas i ogólnie w cywilu to jakość podzespołów elektronicznych była tragiczna, co było widoczne na pomiarach parametrów w laboratoriach. I te same elementy były jednocześnie strasznie wychwalane przez rodzimych elektroników którzy porównywali jakość czeska z radziecką oraz nrdowska. A dzisiaj w elektronice to czasami jakby ktoś plastelinę włożył z czymś tam. Np układy do laptopów można kupić ale ani nie da się tego zaprogramować ani do niczego innego konkretnego wykorzystać. Total szajs. Szkoda że w Polsce nie ma obecnie fabryk które mogłyby produkować różne podzespoły elektroniczne wedle potrzeb rynku europejskiego lub nawet choćby części światowego wykorzystując rodzime minerały ziem rzadkich np tych koło Olsztyna.
Fajny dobry materiał , w czasach telewizorów na lampach to ja był w tedy tylko użytkownikiem telewizora do oglądania kreskówek )
Warto, omawiać, warto!!! :-)
Mnie najbardziej by interesował temat współczesnego stosowania lamp, gdzie i dlaczego przetrwały. Ciekawym zagadnieniem też może być produkcja lamp kiedyś a dziś, czy coś się zmieniło w technologii ich wytwarzania.
Były na liście zakupów armii USA do lat 90, bywały w zasilaczach niektórych urządzeń, a dowództwo armii amerykańskiej z ociąganiem wymienia sprzęt. To jeden z przykładów.
Pamiętam swój zachwyt lampami gdy zainteresowałem się nadajnikiem w Konstantynowie gdzie lampy BTS 150 ważyły prawie 100 kg.
Właściwie to starte oznaczenie lampy można czasem odczytać, bo zostawia niewidoczny ślad na bańce. Wystarczy potrzeć lampą o tłuste czoło, albo okolice nosa :D W mocnym świetle powinno ukazać się za którymś razem możliwe do odczytania oznaczenie. Chyba można pomóc sobie lampą UV, ale mi wystarczyło światło słoneczne
Temat lamp elektronowych jest jak najbardziej ciekawy proszę o kontynuację.
Dziękuję I pozdrawiam
Mega interesujące i chętnie obejrzę kolejne odcinki
Pozdrawiam
Najpierw był wynalazek "Audionu" (czyli trioda) Lee de Foresta. Później nadeszły inne lampy próżniowe.
Pamiętam jak w połowie lat 60 ubiegłego wieku brakowało lamp EY 86.
Wiele telewizorów stało bezczynnie z tego powodu.
Tworzyły się ogromne kolejki przed sklepami RTV, gdy była dostawa.
Ta lampa kosztowała wtedy około 18 zł,, ale szczęśliwcy , którzy kupili ten towar nie czekali na resztę ze 100 zł.
Widziałem jak ludzie po zakupie całowali te lampy.!!!
Powiem tak, więcej. Rozwiń temat o testowaniu lamp, sprawdzaniu parametrów itd.
Popieram
Witam pana jak ja czekałem na takie informacje odcinki o lampach dziękuje i proszę o więcej ❤
Fajnie by było zobaczyć na kanale lampowe wzmacniacze gitarowe 💪🏻
Super materiał
Dzięki za bardzo ciekawy film. Odpowiadając za pytanie, które zadałeś na zakończenie filmu. Dla mnie najciekawsze to co uważasz za najlepsze i jednocześnie w miarę budżetowe lampy do audio. Niemniej z przyjemnością obejrzę filmy o dziwnych, niespotykanych konstrukcjach. Serdecznie pozdrawiam.
Mam pytanie, kiedyś słyszałem od starego elektronika że lampy są odporne na impuls elektromagnetyczny, czy to jest prawda.
Moich rodziców OTV często padał w święta. i był dramat. Ojciec był elektrykiem więc podstawy ogarniał, ale nie miał miernika tylko neonówkę :) Takie to były czasy, ale kilka razu dało mu się naprawić w święta OTV :) Potem w latach 90 mówi wyrzućmy te lampy nie mamy już takiego TV, i worek zbierany latami poszedł na śmietnik, a teraz by się tak przydał ;) łącznie z rosyjskimi lampami i tarfo z Rubina 714 :)
Lampy nigdy za mało im więcej tym lepiej
Świetny materiał, lubię tą wiedzę z historii elektroniki, dziś nieco zapomnianą, a dla młodego pokolenia to zupełna abstrakcja. A jakby nie patrzeć, to kineskopy długo z nami były. Pamiętam jak się telewizory psuły lampowe szczególnie Radzieckie Rubiny, i Elektrony, do tego płytki z papieru. Chyba nie muszą pisać jakie były atrakcje. Pozdrawiam.
Lampy. Zdecydowanie. Wzacniacz gitarowy!!!!! Zasada działania np. na podstawie schamtu. Np EVH 5150 III 50W.
Wiekszosc topowych wzmacniaczy jest na lampach xd
@@sskms47 cena też jest topowa....
@@Mr7700mayday No uwierz mi ze oddaje ;)
Z lampami widać że sprzęt żyje !!!
🍏 Zielone oko! To też była magia! Trochę dziwne jest to, że nie podaje się równocześnie prądu i napięcia... Dlaczego? P.S. Fajne rękawiczki. Wygląda to profi! 🧤
Mam jeszcze trochę lamp elektronowych, w pudełkach i z kartami gwarancyjnymi z lat 60-tych.
Ja też nawet nie trochę tylko sporo niektóre nowe
Bałem się, że nie będzie kichnięcia, ale jest.
Na zestawieniu dot. Liczby określającej rodzaj cokołu są zakresy 30-31 i 40-41. Nie powinno być czasem 30-39 i 40-49 jak dla pozostałych dziesiątek?
Tak, powinno być do dziewiątki, to chyba mój błąd.
W sprawie oznaczenia żarzeń, to jako popularniejsze sugerowałbym U zamiast G.
Ja mam pytanie do pana Krzysztofa może trochę nie na temat - jaką najmniejszą i największą rozmiarowo lampę pan widział , i proszę podać mi ich modele .
Może znowu jakiś projekt DIY? Dawno nie było
Proszę coś o układach prostych z wykorzystaniem popularnych lamp np . Odbiornik reakcyjny omówienie itp
Mam katalog lamp z lat 60 dał mi go facet co chciał bym naprawił jego telewizor ametyst 106 i tam na całe szczęście padła tylko PL500 którą miałem a najlepsze że znalazłem ją kiedyś na ulicy pod serwisem elektronicznym
hej, nie myślałeś o tym by zacząć robić jakieś proste układy elektroniczne i tłumaczć ich zasady działania. Może jakiś młodych zarazisz
Dobry pomysł ^_^
oczywiście wiecej o lampach
Prosimy o ciąg dalszy.
A tak z ciekawości, wie pan może coś o tym czy powstawały (może powstają ) lampy które są dedykowane jednemu urządzeniu ? (pomijając technologie wojskowe)
Prawie na pewno powstawaly.
Lampy jak widac mozna zrobic prawie dowolne - na zamowienie.
Potrzebowal ktos lampy, ktorej nie bylo - to sie dogadywal z producentem.
Tylko ... Producent ja wstawial do katalogu i kazdy mogl kupic.
A były lampy elektrostare 🤔?
czy warto? pewnie! chcialbym wiedzieć jak ten system przeciwrakietowy z lat 60 na lampach działał, potezne kW zzeral a inercyjnie kierowal rakietami do celu w czasie rzeczywistym!
Może coś o tym jak podejść do projektowania prostych układów?
Trwałość lamp ? czy nowsze typy lamp mogą dłużej pracować ?
Są jakieś nowe typy?
To zależy od typu lampy i jej przeznaczenia. W technice audio do kilku (ale naprawdę KILKU: 2-3) tys. godzin. Poza tym w sekcji sterującej lampy pociągną dłużej niż w sekcji mocy. Od dawna nie tworzy się nowych typów lamp.
Telewizor cz-b Saturn 201 i jego lampy, magia dzieciństwa. ;)
Ciekawi mnie, gdzie w dzisiejszych czasach jeszcze są produkowane lampy elektronowe oraz w jakim celu (do jakich zastosowań) się je nadal wykorzystuje. Ucieszył bym się, gdyby Pan mógł o tym kiedyś wspomnieć w którymś filmie.
Była o tym mowa w filmie, wymieniono słowackie JJ, rosyjski Sovtek, oraz niewymienione fabryki chińskie jak Shuguang. Jedno z zastosowań to domowe audio. Inne? Np.: wzmacniacze radiowe. Wystarczy poszperać w necie.
Jeszcze wzmacniacze gitarowe
@@paweorszulik1511 Wzmacniacz gitarowy wzmacnia dźwięk jest więc wzmacniaczem audio. Co prawda szczególnym typem, bo dźwięk modyfikuje (lub nie) ale nadal audio, bo pracuje w zakresie akustycznym, a nie np.: radiowym :)
Np. prawie każdy ma w domu, w kuchni, lampę elektronową w postaci magnetronu w kuchence mikrofalowej.
@@Krzysztof_Kania Jeszcze nie tak dawno prawie każdy miał telewizor czy monitor komputerowy z kineskopem. Sam kineskop jest lampą elektronową.
No i całkiem niedawno (kilkanaście lat temu?) jeszcze produkowano sprzęt np. audio (i nie tylko audio) z wyświetlaczami typu VFD. Tego typu wyświetlacz to też lampa elektronowa.
Pewnie trochę by się jeszcze znalazło lamp o specjalistycznych zastosowaniach, które nadal się w jakichś urządzeniach spotyka, poza wspomnianymi magnetronem czy kineskopem. Ale takie typowe triody, pentody itp. - to chyba tylko w sprzęcie audio dla miłośników "lampowego brzmienia"...
Ja to najbardziej zapamiętałem LN2K 😉.
Kup pan lampee 😁
Ja mam w Wiśle lampy europejskie i radzieckie to już Wisła B
Dawaj więcej i szczegółów czym zostały one zastąpione współcześnie
Tranzystorami, przecież każdy o tym powinien wiedzieć.
👍
W serii europejskiej druga cyfra parzysta = lampa liniowa, wzmacniająca; nieparzysta = lampa nieliniowa, meiszająca.
A UL41? Pentoda wzmacniająca audio.
Wytarte napisy czasem widać pod kątem
Wapotrony dużej mocy
Mam jeszcze starsze bakielitowy ruskie nie używane
Ech, że nie poszedłem na elektronikę
Nic straconego ziomek, ja też nie poszedłem ale sam się nauczyłem ;).
Na naukę nigdy nie jest za późno
@@lordweiter9382 tak się tylko mówi 😞
Mnie przeraża ta terminologia i lekkie spłycanie schematu funkcjonalności aparatów I urządzeń elektrycznych. Swego czasu bardzo się tym stresowalem I zniechecalo mnie to.
@@liroyv2zradomia511 mogłbyś rozwinąć ?
Padło pytanie więc odpowiadam - dużo bardziej wolałbym odcinki o elektronice współczesnej półprzewodnikowej, lampy to tak średnio...
Z lamp to chętnie posłuchałbym o jakichś specjalnych wersjach, stosowanych w przemyśle kosmicznym lub wojskowym. Poza tym mało interesujący temat
A czy na wu karainie produkują lampy od A do N ?
Na pewno produkują do D.
mam sporo takich lamp... chetnie zamienie na zlotowki
Mówimy NA Ukrainie, a nie w Ukrainie. Czy jest jakiś powód aby ukrainizować j. polski?
Nikt nikogo nie "ukrainizuje", oba zwroty są poprawne, "na Ukrainie" pochodzi z czasów, gdy Ukraina była częścią Polski, tak jak "na Podkarpaciu", "W Ukrainie", jako w państwie ;)
@@sawomirkocan4908 Jeszcze rok temu praktycznie wszyscy mówili NA Ukrainie. Nawet prof. Bralczyk wypowiadał się kilka lat temu, że mówienie NA Ukrainie jest niepoprawne. Teraz od roku dziwnie się to zmieniło. Mówisz, że W Ukrainie jako państwie? Czyli pewnie też powiesz "W" Węgrzech, "W" Białorusi, "W" Litwie. "W" Filipinach itd? Poza tym jeśli uważasz, że mówienie "W" Ukrainie pochodzi z czasów gdy ziemie obecnej Ukrainy były częścią Polski, to znaczy, że planowany jest powrót do granic sprzed 1939 r. i trzeba ludzi do tego zacząć przyzwyczajać?
@@jankunc6325 Przeczytaj raz jeszcze komentarz mój i swój. Prof. Bralczykiem się nie zasłaniaj, mówił że obie formy są poprawne.
Zależy od kontekstu. Forma: "rakiety trafiają w ukrainę" jest poprawna.
I po co się wygłupiasz? Masz internet, to zrób z niego pożytek i zapoznaj się ze stanowiskiem Rady Języka Polskiego w tej sprawie. "W Ukrainie" jest jak najbardziej poprawną formą i do tego używaną już wieki temu.
kucham lampy i nawet nie wiem za co
Odeszłyby do lamusa gdyby dało się je zasymulować w 100%. niestety nie da się podobnie jak wielu innych elementów analogowych. Kineskop to NIE LAMPA - tam jest przecież działo. zupełnie coś innego
Mam katalog Niemcewicza, strona 61, rozdział drugi. Zacytuję: "Lampy elektronowo - promieniowe. Lampy o odchylaniu elektrycznym. Lampa elektronowo promieniowa (tu stosowny rysunek) składa się z następujących elementów: a) działa elektronowego, wytwarzającego wąski strumień elektronów (promień elektronowy), b) system odchylania promienia elektronowego, c) ekranu świecącego pod wpływem padających na niego elektronów." Kilka stron dalej pisze o lampach oscylograficznych, a Niemcewicz był autorytetem i nikt nie podważał tego nazewnictwa. Lampa kineskopowa posiada anodę (ekran), siatki sterujące i katodę (działo elektronowe). Poza tym lampy jonowe tez zalicza się do lamp elektronowych. Lampami są diody, triody, tetrody i pentody, heksody, heptody, oktody, enneody, powielacze elektronowe, oka magiczne, lampy oscylograficzne, kineskopy, ikonoskopy, ortikony, widikony, rezistrony i pewne przetworniki obrazowe do podczerwieni. Lampy jonowe to świetlówki, diody gazowane, tyratrony, ignikony, senditrony, i lampa Geigera-Müllera. Lampy są przestarzałe, energochłonne i awaryjne.
lampa, ze dzialo, jak cos innego? a co sie w prozni dzieje z katody na anode? tez skacza sobie elektrony
Poprawną definicją jest "lampa próżniowa elektronowiązkowa".
Lampy są mało porywcze, chyba że mikrofalowe, ceramiczne, nuwistory ;) , mnie tam już lekko mdli jak słyszę ECC83 😁
ja lubię
Do rymu, brawo!
@@robertszolc1157 Nie chodziło mi o nie lubienie wzmacniaczy lampowych ale właśnie przez ich popularność lekko mnie mdli jak słyszę o lampach, tylko triody i triody ;)
Dlaczego użył Pan zdjęć lamp z pewnego serwisu aukcyjnego? Czy autorzy zdjęć wiedzą o tym i wyrazili zgodę? Pana działanie ma charakter komercyjny, wykracza raczej poza prawo cytatu i dozwolony użytek.
Ponieważ miały atrybut "creative commons"
Nudzi Ci się? Nie masz co robić? Ja mogę Tobie zaraz jakieś zajęcie znaleźć.
Strażnik Teksasu się znalazł.
@@RSElektronika krótko i na temat 👍
@@RSElektronika Autor zdjęcia twierdzi coś innego.
@@romualdwerakso1896 Tak nudzi się. Nie jesteśmy na "ty".
English Subtitles?? Durak 😡👎
Ucz się polskiego
@@robertszolc1157 - Subtitles would not translate. Says Subtitles are unavailable. I appreciate you letting me know it is POLSKA. I will have to let another program translate the words for me. Grandmother was Polska. We do not speak the old language.
PFL 200 ;- jak w Berylu 102 znikała wizja się zmieniało i już .... dzięki za odcinek :;)
ps. pozdrowienia dla Pana mamy !!!!!!!!!!!!
👍