Ciekawa i fachowa recenzja przeprowadzona jak dla mnie wzorowo. . Ja kupiłem w październiku pod koniec Ecobika Expedition w wersji żółtej ( czarny nie do przyjęcia) , mocno zastanawiałem się nad RX 500 zwłaszcza ten kolor niebieski mnie kusił . Szukałem roweru uniwersalnego i myślę , że trafiłem na właściwy . Przejechałem na tą chwilę 200 km , to nie jest dużo w obliczu jazdy Unibikiem Expedition codziennie. Expedition skusił mnie większą baterią (1080) od RX 500 i bardziej wyprostowaną pozycją . Pozdrawiam życzliwie. Dziękuję za test.
We wrześniu kupiłem przed lifta neked i zrobiłem 1500 km. Amorek mam RST i wybiera o wiele lepiej niż suntour. Wiem bo sąsiad ma SUV. W trakcie przyspieszania można bezszelestnie zmieniać biegi. Wystarczy przestać pedałować, odczekać 1,5 sekundy aż silnik przestanie wspomagać i wtedy zmienić. Hamulce fabryczne za słabe. Wymieniłem na 6100 i tarcze icetech a z przodu dałem 203 mm. Teraz hamują jak należy do tej masy i prędkości. Opony też zmieniłem na Johny Wats 365 dedykowane dobe bika. Na twardym o wiele lepsza trakcja. W przyszłym sezonie planuje wymianę przerzutki na elektryczna w systemie linkglide. Myślę, że wtedy będzie to sprzęt kompletny.
Fajny sprzet i relacja, sam posiadam eco bike mtb i trasy do 100 km robie z przyjemnością z komfortową pozycją wjezdzajac w kazdy teren, co na zwyklym crosie odpada u mnie, ktorym jezdze po okolicy tylko.
Witam Cię Miłosznik rowerów mega filmik bardzo miło się ogląda Twój materiał rzeczowo i na temat danego modelu. Jak byś mógł zrobić materiał z Ecobike Expedition suv i przedstawić takie wiadomości jak o rx500 a później porównać te dwa modele danego producenta i odniósł się którego sam byś wybrał dla siebie było by mega. Pozdrawiam
Posiadam RX 500 z 2022 roku . Dokupiłem bagażnik i dwie sakwy , jeżdżę na jednodniowe wypady . Bateria 624 Wh , która wystarcza mi na przejechanie 200-250 km( pozostaje 20% baterii i ładuję ponownie ) ponieważ używam wspomagania ( trybu ECO ) tylko gdy tego potrzebuję i nie narzekam , że rower jest za ciężki gdy jadę bez wspomagania , dodatkowo ładuję telefon , albo biorę prąd z baterii do kamerki podczas każdego wyjazdu . Jestem bardzo zadowolony z zakupu RX 500 . Ten rower daje mi wybór jeżdżenia bez wspomagania ( 85% mojej jazdy ) albo ze wspomaganiem . Przebieg 1600 km i tylko 14 cykli ładowania przez ten czas .
Super modyfikacja. Gratuluję dobrego pomysłu. Naked w tym wydaniu był w mojej opinii nietrafiony. Nowa wersja ma zmienioną geo na bardziej przyjazną w środowisku w jakim ja go testowałem. Bardzo odpowiada mi osprzęt - bagażnik i błotniki ze względu na funkcjonalność, spoistość i odporność na wibracje co podkreślam w filmie. A masa… no cóż przeszkadza wyłącznie na podjazdach. Niektórzy wręcz twierdzą, że pomaga utrzymać rozpęd🤪
@Milosznikrowerow Zgadzam się, masa na podjazdy jest za duża , nie chodziło mi o Pana, że było o tym wspomniane w teście, chodziło mi ogólnie o osoby, które narzekają na wagę elektryków, ale to jest każdego wybór i każdy powinien być tego świadomy. Ten model dla mnie był by idealny, bo w moim brakuje mi błotników i oświetlenia. Jeżdżę dużo po lesie, po piasku i tam gdzie nie ma żadnych dróg. Szeroka opona spisuje się świetnie w tych warunkach. Pozdrawiam 🙂
A i jeszcze jedno. Zwróć uwagę na współpracę opony z bardzo szeroką obręczą. To ona zapewnia właściwe warunki jej pracy, efektywną elastyczność i ułożenie ścianek pozwalające na bezkarną jazdę z niskim ciśnieniem.
Racing Ralph to typowo wyścigową opona i na specyficzne warunki. Na asfalcie i przy takiej masie to by w oczach zeszła. Poza tym RR chyba nie występują w takim rozmiarze.
Witam własnie jestem posiadaczem czerwonego koloru bo ten blue to taki...ale rzecz gustu. Tak warto dopłacić do większej bateri bo 960 Wh to jest dużo więcej km do pokonania.Myśle że 175 km można pokonać na w miare płaskim terenie. Jaką sztyce amortyzowaną polecasz? bo jednak trochę sztywny jest z tyłu. Jak można odblokować prędkośc powyżej 25km/h.
ECOBIKE RX500 17,5 Ah. Rower bardzo fajny w użytkowaniu ale ... Przyjemna jazda, silnik pracuje cicho, bez wspomagania jedzie się bez wyczuwalnego oporu w poziomie. Opony 2,6" robią swoje w terenie, nie powodują jakiś zauważalnych oporów na asfalcie. Po przełączeniu biegów czuje się wyraźne opóźnienie we wspomaganiu. Przerzutki ładnie pracują , hamulce dobre ale w umiarkowanym terenie. W rowerze zamontowano hamulce SHIMANO BR MT200 ( w specyfikacji były BR MT400 ale to w sumie to samo) , z tarczą SM-RT54M .Tarcza jak zaznacz producent , przeznaczona jest wyłącznie do okładzin żywicznych a te przy stromych i długich zjazdach mogą się przegrzać. Ja takich górskich zjazdów nie mogłem jeszcze sprawdzić w terenie. Widać tu jednak księgowe oszczędności, niestety kosztem naszego bezpieczeństwa. RX500 to rower MTB z aspiracjami górskimi. Podjechałam na testową górkę gdzie jeździłem moim pierwszym elektrykiem Kross Level Boost 2.0 z 2019 roku . Chciałem sprawdzić deklarowane 130 N.m z Anandy na podjeździe pod górę. Krosem z momentem obrotowy 70 N.m wjeżdżając w trybie boost, czułem jakby mnie rower wręcz wciągał. W przypadku Ecobika musiałem mocno kręcić , nie czuć było takiego wspomagania jak w Krosie . Oczywiście wjechałem ale różnica była odczuwalna. Gdzie te 130 N.m momentu obrotowego? Pewnie KROSS w swojej specyfikacji zaniżył moment obrotowy. Jadąc na pierwszym biegu wspomagania i ze sporadycznym używanie większych trybów wspomagania spokojnie można przejechać ponad 130 km. Według mnie to rower turystyczny - trekkingowy na długie wycieczki i tu się sprawdza z naddatkiem. Do górala trochę mu brakuje. W rowerze MTB powinna być zamontowana sztywna oś i dobre hamulce. Nie jest źle jak na rower ale turystyczny, w sumie jestem zadowolony ale oczekiwałem tego POWERA !!!
Wspominam o porównaniu do Boscha CX poprzedniej generacji. Ja wyczuwam większy moment obrotowy niż nominalne 85 z Boscha jednak różnica nie jest przepastna. Tym bardziej dziwi mnie twoje porównanie do 70 Nm. Pytania o to czy używałeś porównywalnie mocnych trybów wspomagania nie zadam, bo widać że masz doświadczenie. Jest jednak jak mówisz warrość 130Nm oszołamia w katalogu w realnej jeździe nie przytłącza.
@@Milosznikrowerow Kilaka dni po pierwszej próbie miałem dwa rowery do dyspozycji. Oba rowery sprawdzałem w odstępie kilku minut na porównywalnych wspomaganiach i przełożeniach.130Nm ze specyfikacji wygląda powalająco...rzeczywistość trochę to weryfikuje. Nie mniej jednak jestem zadowolony bo ECOBIKE ma swoje plusy, to tytan na duże przebiegi i trudnych warunków się nie boi. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy film
Fajna recenzja 😊 sam użytkuje od zeszłego roku Ecobike MX500 trekking - podobny model 2 sezony, ponad 3100 km. Jestem zadowolony z zakupu. Na swoim kanale też go pokazuje 😊 Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie, bardzo dobry materiał. Jestem aktualnie na etapie kupna roweru elektrycznego i już kupowałem CUbe Kathmandu kiedy zobaczyłem materiały dotyczące ecobike.🙂 I tak mam teraz namieszane w głowie, że nie wiem co robić. Proszę podpowiedz lub ktoś z osób która posiada RX 500 SUV lub expedition SUV czy jest w tych modelach z 2024 roku możliwość zmiany wspomagania do wyższych prędkości z poziomu manetki w rowerze tak jak w modelu MX 500 czy trzeba coś innego pokombinować chyba że w ogóle nie jest to możliwe? Ewentualnie jak się da to czy po wyłączeniu roweru ustawienia wracają do wartości fabrycznych. Dużo jeżdżę gdzieś poza szlakiem i taka informacja jest dla mnie dosyć ważna. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Wiedzy na temat wyłączenia ograniczeń nie szukałem, więc nie mam. Proszę skontaktować się z dystrybutorem. Może oni podpowiedzą.
No widzę, że znasz moje ulubione pytanie 🤪. Mam to szczęście że mieszkam w pofałdowanej części Polski. W moim użytkowaniu odblokowanie nie jest mi potrzebne. Pytaj gdzie indziej. A jeśli chcesz wiedzieć co o tym procederze sądzę to przeczytaj mój artykuł z wczoraj: wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31419482,raport-e-bike-dostawcy-jedzenia-to-nie-rower-i-nie-powinno.html
Cześć. Na stronie internetowej tej marki jest napisane, że w obszarach niepublicznych można zmienić ograniczenie prędkości za pośrednictwem centrum kontroli. Czy ta informacja jest poprawna?
Nie wiem, nie sprawdzałem i nie zamierzam, ponieważ wiem, że w Polsce to nielegalne na drogach publicznych, a bywam zapominalski. Po drugie uważam, że wspomaganie powyżej 25 km/h przydaje się wyłącznie na płaskich odcinkach których unikam na rowerach ze wspomaganiem.
Dzień dobry. Czy kłaniam się Temu Miłoszowi Kędrackiemu ( założycielowi pisma Bikeboard?). Ps. bardzo rzeczowa recenzja. Zasubskrybowałem kanał oczywiście.
Testowałem 19" i przy 180 cm wzrostu był idealny. Wiem że 21" będzie ogromny ale z drugiej strony naprawdę dobrze czułem się na rowerze który mnie nie krępował. Skrętność, i zwinność była odpowiednia, za to przy szybszej jeździe stabilność ceniłem sobie ogromnie.
Nie wiem czy pierwszy w Polsce opisywałem ten mechanizm, ale to całkiem możliwe. Natomiast jestem więcej niż pewny, że pierwszy jeździłem z przerzutką z hamulcem😎. Już na początku XXI w. kontestowałem bezpośrednie tłumaczenie „clutch” - urządzenie o którym piszemy spowalnia ruch wózka i łańcucha w trakcie podskakiwania roweru. Według mnie nie ma to nic wspólnego z zasprzeglaniem. Dlatego konsekwentnie używam sformułowania „hamulec wózka”.
@@Milosznikrowerow Nie ma czegoś takiego jak hamulec wózka ale jeśli chcesz tak to nazywać to Twoja sprawa, prawidłowo to "sprzęgło" - nawet jak chcesz zakupić jakąś przerzutkę w internecie i włączasz filtry wyboru to tam jeden z filtrów jest właśnie "sprzęgło". Ale to Twój filmik i także na samochód mówić możesz rakieta. Tak tylko pomyślałem że napisze bez sarkazmu z uwagi na to że hamulec sprzęgła nie istnieje. Posiadam Ecobike expeditiona od kwietnia 2024 roku i zrobiłem już 3000 km. Żona posiada LX 500 z silnikiem tym samym co rx 500 i silnik panasonic do silnika anandy jest sporo cichszy i taki "aksamitniejszy" oraz bardziej energooszczędny ale to może w różnicy w NM Expedition ma 90 a ananda 130 - ja tej różnicy nie czuję, mi się wydaję że są identyczne. Pozdrawiam.
@@primelpl sprzęgło przerzutki ( nie ma czegoś takiego jak hamulec) włącza się takim "wichajsterm" w okolicy górnego kółka przerzutki. Właczasz i jeździsz - łąńcuch ci nie obija ramy roweru a wyłączasz go tylko np. jak chcesz zdjąć łańcuch bo jest wtedy dużo łatwiej czy przeserwisować rower. A tak to jeździsz cały czas na załączonym sprzęgle.
Cena kosmos jak za chiński wynalazek. Aktualnie są fajne okazje cenowe rowerów markowych. 130 Nm, komu to potrzebne ? Będzie zabijać napęd. Prawie 30 kilo wagi, porażka. Ale dopuszczam że komuś może się przyda ten rower.
Fabryka jest pod Wrocławiem🤦 a w cenie 13tyś to życzę powodzenia w znalezieniu SUVa u tzw markowych producentów z takim osprzętem/baterią. Ale jeśli masz jakieś ciekawe propozycje to napisz mi proszę, bo po nowym roku mam zamiar kupić rx500 właśnie w niebieskim malowaniu. Ps. Szukam SUVa z dużą/bardzo dużą baterią od kilku mc i jak na razie dla mnie rx500 jest nr1
@ z tak dużą baterią nic nie zaproponuje. te rowery SUV to … wystarczy zamontować błotniki i … jeżeli się uda. tą baterię nie każdy potrzebuje o czym pisałem. ani słowa w filmie nie było powiedziane o piaście tylnego koła i bębenku. co tam będzie się działo jeżeli ktoś bez opamiętania będzie korzystał z tych Nm bez częstego używania zmieniarki.
Hm ja też bym polemizował z tym chińskim pochodzeniem. Szczerze boleję nad tym, że przemysł „zachodni” tyle lat lekceważy(ł?) lokalną produkcję i polegał na outsorcingu. Jednak muszę powiedzieć że oprócz fizycznego spawania ram i produkcji jest jeszcze kwestia projektowania, adresowania zmian oraz wyboru komponentów. Jak widać po „chińskich wynalazkach” w tym Westmeni (w tym z Poznania i Wrocławia;) są wciąż lepsi i bardzo wyraźnie widać to po RX500. Piszę to na przykładzie rozwoju drugiej generacji, doborze części i lepszej znajomości naszego rynku i potrzeb klientów. 130 Nm to dużo, czy za dużo? Klient niech decyduje, bo zawsze można wybrać z ich kolekcji Expedition na Panasonicu (95Nm). Zgadzam się że niewłaściwie używany może być kosztowny w utrzymaniu (łańcuch, kaseta) pamiętaj, że nikt bogatemu nie zabroni 🤪 Wspominam o markowym konkurencie lżejszym o 7%,a czymś jeszcze zapomniałem: ma akumulator 750Wh. Zatem nie demonizowałbym ciężaru.
@@barkowx🤪 co to jest: ma akumulator 750Wh, topowy osprzęt w tym bezprzewodowy, podobne przeznaczenie i koncepcję a zatem opony MTB ale i błotniki i bagażnik, testowałem go a wyniki opublikowałem w BB…
Pomijam wagę, pancerność ale muszę się odnieść do dwóch rzeczy. Hamulce, jakbyś nie zaklinał rzeczywistości, przy tej masie to nieporozumienie. Nawet najtańszy budżetowy 4 tłoczek byłby lepszy a nie wniósł by za bardzo nic do ceny roweru. Druga rzecz- ośki QR, serio? Ok, napiszesz, nie odczuwasz, da się jeździć. Rower kloc straszny, do tego niech będzie rider jak ja 100+, do tego teren B. Małego...
Na kompletacji z uwzględnieniem cen to ja się nie znam, ale mam niezłe porównanie do różnego rodzaju sprzętu i ani do osiek (przód wkręcana 15) ani do hamulców w tym rowerze nie mam zastrzeżeń. Żadnych zawahań w czasie jazdy. Serio. Musze jednak przyznać że nawet w MTB i enduro nie spotkałem się hamulcami które by mi się przegrzewały i fading by mi przeszkadzał, ale to widocznie dlatego ze za wolno jeżdżę, bo wolałbym być chudszy. Choć nie! Raz pamiętam zagotowane czterotłoczkowe XT w okolicach Rivy del Garda i to tyle. W jeździe sportowej enduro często narzekam na twardość klamki gorących Avidów Leveli a nawet osobistych Code RSL. Tu też klamki są twarde, ale o losie! Ten rower to inna półka cenowa i mój eksperyment w Beskidach to ekstremum zakresu o którym myśleli projektanci. Bo choć Twisterem bym z nim zjechał (bez sakw) to nie o to chodziło jego twórcom.
Zgadzam się w kwestii hamulcow, w porównaniu do mojego poprzedniego roweru Merida BigNine 300 Lite to w RX500 trzeba hamować delikatnie z wyprzedzeniem, Merida stawała w miejscu.
Coś takie powinno być zabronione. To nie jest rower. Waży ponad 20 pare kilo. Większość użytkowników odblokuje i będzie jeździć `z dużymi prędkościami.
Prawo o Ruchu drogowym: §2 Definicje 47) rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;
@ niezbyt aktualna definicja. Prawo nie nadąża za życiem. Takie pojazdy powinny mieć osobną kategorię. Ktoś jadąc takim masywnym pojazdem powinien mieć ubezpieczenie i umiejętności stwierdzone prawem jazdy.
Zabronione to powinno być dożywotnio utrata prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Tu wypadków jest od groma. Jeszcze nie słyszałem o poważnym wypadku z udziałem roweru elektrycznego więc nie fantazjuj.
Nie wiem czy dopłaty to optymalny sposób na pobudzanie rynku, jednak trochę żałuję że tylko w Polsce nie ma ułatwień do zakupu roweru ze wspomaganiem. Zwłaszcza, że uważam dopłaty do samochodów elektrycznych za patologię i jak widzę te wszystkie Tycany to trafia mnie szlag z zazdrości, że też się do nich dołożyłem i Pan i Pani też, a nawet sobie nie usiądziemy na tylnym fotelu. Ale jak wiadomo tylko biednym wiatr zawsze w oczy.
Ciekawa i fachowa recenzja przeprowadzona jak dla mnie wzorowo. . Ja kupiłem w październiku pod koniec Ecobika Expedition w wersji żółtej ( czarny nie do przyjęcia) , mocno zastanawiałem się nad RX 500 zwłaszcza ten kolor niebieski mnie kusił . Szukałem roweru uniwersalnego i myślę , że trafiłem na właściwy . Przejechałem na tą chwilę 200 km , to nie jest dużo w obliczu jazdy Unibikiem Expedition codziennie. Expedition skusił mnie większą baterią (1080) od RX 500 i bardziej wyprostowaną pozycją . Pozdrawiam życzliwie. Dziękuję za test.
Bardzo się cieszę i życzę tysięcy km przeróżnych eksploracji i ekspedycji. 👍🏻
We wrześniu kupiłem przed lifta neked i zrobiłem 1500 km. Amorek mam RST i wybiera o wiele lepiej niż suntour. Wiem bo sąsiad ma SUV. W trakcie przyspieszania można bezszelestnie zmieniać biegi. Wystarczy przestać pedałować, odczekać 1,5 sekundy aż silnik przestanie wspomagać i wtedy zmienić. Hamulce fabryczne za słabe. Wymieniłem na 6100 i tarcze icetech a z przodu dałem 203 mm. Teraz hamują jak należy do tej masy i prędkości. Opony też zmieniłem na Johny Wats 365 dedykowane dobe bika. Na twardym o wiele lepsza trakcja. W przyszłym sezonie planuje wymianę przerzutki na elektryczna w systemie linkglide. Myślę, że wtedy będzie to sprzęt kompletny.
Bardzo ładnie zrealizowany film. Ciekawy komentarz i pożyteczne informacje. W taki teren chyba idealna maszyna, chociaż pewnie mocno zużywa napęd.
Zużycie jest uzależnione od użytkowania im mocniej jeździsz tym szybciej przychodzi degeneracja. Co zrobić
Fajny sprzet i relacja, sam posiadam eco bike mtb i trasy do 100 km robie z przyjemnością z komfortową pozycją wjezdzajac w kazdy teren, co na zwyklym crosie odpada u mnie, ktorym jezdze po okolicy tylko.
Super test sam posiadam EcoBike MX500 też fajna maszyna
Bardzo mi miło. Polecam się.
Sam go oglądałam ale ta cena 😢 ogolnie jak dla mnie to rower zupełny wrecz genialny !
Hmmm... Zwykły grawitacyjny rower jest droższy, tyle kosztuje średniej klasy analogowy rower MTB na pełnym zawieszeniu...
Witam Cię Miłosznik rowerów mega filmik bardzo miło się ogląda Twój materiał rzeczowo i na temat danego modelu. Jak byś mógł zrobić materiał z Ecobike Expedition suv i przedstawić takie wiadomości jak o rx500 a później porównać te dwa modele danego producenta i odniósł się którego sam byś wybrał dla siebie było by mega. Pozdrawiam
Dzieki, za podpowiedź i komplementy. Sprawdzę możliwości i chęci i kto wie 😉
Posiadam RX 500 z 2022 roku . Dokupiłem bagażnik i dwie sakwy , jeżdżę na jednodniowe wypady . Bateria 624 Wh , która wystarcza mi na przejechanie 200-250 km( pozostaje 20% baterii i ładuję ponownie ) ponieważ używam wspomagania ( trybu ECO ) tylko gdy tego potrzebuję i nie narzekam , że rower jest za ciężki gdy jadę bez wspomagania , dodatkowo ładuję telefon , albo biorę prąd z baterii do kamerki podczas każdego wyjazdu . Jestem bardzo zadowolony z zakupu RX 500 .
Ten rower daje mi wybór jeżdżenia bez wspomagania ( 85% mojej jazdy ) albo ze wspomaganiem . Przebieg 1600 km i tylko 14 cykli ładowania przez ten czas .
Super modyfikacja. Gratuluję dobrego pomysłu. Naked w tym wydaniu był w mojej opinii nietrafiony. Nowa wersja ma zmienioną geo na bardziej przyjazną w środowisku w jakim ja go testowałem. Bardzo odpowiada mi osprzęt - bagażnik i błotniki ze względu na funkcjonalność, spoistość i odporność na wibracje co podkreślam w filmie.
A masa… no cóż przeszkadza wyłącznie na podjazdach. Niektórzy wręcz twierdzą, że pomaga utrzymać rozpęd🤪
@Milosznikrowerow Zgadzam się, masa na podjazdy jest za duża , nie chodziło mi o Pana, że było o tym wspomniane w teście, chodziło mi ogólnie o osoby, które narzekają na wagę elektryków, ale to jest każdego wybór i każdy powinien być tego świadomy.
Ten model dla mnie był by idealny, bo w moim brakuje mi błotników i oświetlenia. Jeżdżę dużo po lesie, po piasku i tam gdzie nie ma żadnych dróg. Szeroka opona spisuje się świetnie w tych warunkach. Pozdrawiam 🙂
@@rafabanaszak5338pełna zgoda!☮️
Myślę że do tak pozytywnej opinii o tym rowerze w dużej mierze przyczyniły się opony noby nic. Również dobrym rozwiązaniem byłyby racing Ralph.
Połowicznie się zgodzę - 🤪 z tyłu Densing Ralf nie byłby zły
A i jeszcze jedno. Zwróć uwagę na współpracę opony z bardzo szeroką obręczą. To ona zapewnia właściwe warunki jej pracy, efektywną elastyczność i ułożenie ścianek pozwalające na bezkarną jazdę z niskim ciśnieniem.
Racing Ralph to typowo wyścigową opona i na specyficzne warunki. Na asfalcie i przy takiej masie to by w oczach zeszła. Poza tym RR chyba nie występują w takim rozmiarze.
Super ale dla mnie wygodniejszy mx500 ale stajnia ta sama
Witam własnie jestem posiadaczem czerwonego koloru bo ten blue to taki...ale rzecz gustu. Tak warto dopłacić do większej bateri bo 960 Wh to jest dużo więcej km do pokonania.Myśle że 175 km można pokonać na w miare płaskim terenie. Jaką sztyce amortyzowaną polecasz? bo jednak trochę sztywny jest z tyłu. Jak można odblokować prędkośc powyżej 25km/h.
ECOBIKE RX500 17,5 Ah. Rower bardzo fajny w użytkowaniu ale ... Przyjemna jazda, silnik pracuje cicho, bez wspomagania jedzie się bez wyczuwalnego oporu w poziomie. Opony 2,6" robią swoje w terenie, nie powodują jakiś zauważalnych oporów na asfalcie. Po przełączeniu biegów czuje się wyraźne opóźnienie we wspomaganiu. Przerzutki ładnie pracują , hamulce dobre ale w umiarkowanym terenie. W rowerze zamontowano hamulce SHIMANO BR MT200 ( w specyfikacji były BR MT400 ale to w sumie to samo) , z tarczą SM-RT54M .Tarcza jak zaznacz producent , przeznaczona jest wyłącznie do okładzin żywicznych a te przy stromych i długich zjazdach mogą się przegrzać. Ja takich górskich zjazdów nie mogłem jeszcze sprawdzić w terenie.
Widać tu jednak księgowe oszczędności, niestety kosztem naszego bezpieczeństwa. RX500 to rower MTB z aspiracjami górskimi. Podjechałam na testową górkę gdzie jeździłem moim pierwszym elektrykiem Kross Level Boost 2.0 z 2019 roku . Chciałem sprawdzić deklarowane 130 N.m z Anandy na podjeździe pod górę. Krosem z momentem obrotowy 70 N.m wjeżdżając w trybie boost, czułem jakby mnie rower wręcz wciągał. W przypadku Ecobika musiałem mocno kręcić , nie czuć było takiego wspomagania jak w Krosie .
Oczywiście wjechałem ale różnica była odczuwalna. Gdzie te 130 N.m momentu obrotowego? Pewnie KROSS w swojej specyfikacji zaniżył moment obrotowy. Jadąc na pierwszym biegu wspomagania i ze sporadycznym używanie większych trybów wspomagania spokojnie można przejechać ponad 130 km. Według mnie to rower turystyczny - trekkingowy na długie wycieczki i tu się sprawdza z naddatkiem. Do górala trochę mu brakuje. W rowerze MTB powinna być zamontowana sztywna oś i dobre hamulce. Nie jest źle jak na rower ale turystyczny, w sumie jestem zadowolony ale oczekiwałem tego POWERA !!!
Wspominam o porównaniu do Boscha CX poprzedniej generacji. Ja wyczuwam większy moment obrotowy niż nominalne 85 z Boscha jednak różnica nie jest przepastna. Tym bardziej dziwi mnie twoje porównanie do 70 Nm. Pytania o to czy używałeś porównywalnie mocnych trybów wspomagania nie zadam, bo widać że masz doświadczenie. Jest jednak jak mówisz warrość 130Nm oszołamia w katalogu w realnej jeździe nie przytłącza.
@@Milosznikrowerow Kilaka dni po pierwszej próbie miałem dwa rowery do dyspozycji. Oba rowery sprawdzałem w odstępie kilku minut na porównywalnych wspomaganiach i przełożeniach.130Nm ze specyfikacji wygląda powalająco...rzeczywistość trochę to weryfikuje. Nie mniej jednak jestem zadowolony bo ECOBIKE ma swoje plusy, to tytan na duże przebiegi i trudnych warunków się nie boi. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy film
@@sp7sqp Ukłony🦾
Fajna recenzja 😊 sam użytkuje od zeszłego roku Ecobike MX500 trekking - podobny model 2 sezony, ponad 3100 km. Jestem zadowolony z zakupu. Na swoim kanale też go pokazuje 😊 Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję bardzo za pochwały 😊 Do zobaczenia na szlaku!
Witam serdecznie, bardzo dobry materiał. Jestem aktualnie na etapie kupna roweru elektrycznego i już kupowałem CUbe Kathmandu kiedy zobaczyłem materiały dotyczące ecobike.🙂 I tak mam teraz namieszane w głowie, że nie wiem co robić. Proszę podpowiedz lub ktoś z osób która posiada RX 500 SUV lub expedition SUV czy jest w tych modelach z 2024 roku możliwość zmiany wspomagania do wyższych prędkości z poziomu manetki w rowerze tak jak w modelu MX 500 czy trzeba coś innego pokombinować chyba że w ogóle nie jest to możliwe? Ewentualnie jak się da to czy po wyłączeniu roweru ustawienia wracają do wartości fabrycznych. Dużo jeżdżę gdzieś poza szlakiem i taka informacja jest dla mnie dosyć ważna. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Wiedzy na temat wyłączenia ograniczeń nie szukałem, więc nie mam. Proszę skontaktować się z dystrybutorem. Może oni podpowiedzą.
Kupiłem Rower elektryczny Ecobike LX 500 Mint prawie to samo
superlatyw i psów agresorów za mało nie było, mnie ciekawi ile km wytrzyma łańcuch w tym cacku
Wszystko cacy do 25km/h. Potem tachamy 30 kg kloca z zerową asystą. To jest totalny dealbreaker dla mnie.
Na płaskim bez miauczenia silnikiem spokojnie można utrzymać przelotową w okolicy 28-29 km/h. Ale faktycznie podjazdy bez wspomagania są męczące.
Na silniku Ananda z możliwością zdjęcia blokady to byłby sztos. Niestety tam chyba jest panasonic i odcina po 25 km
@@jackthomas23zapraszam do oglądnięcia. 😂
Jest Ananda i producent pozwala odblokowac bez utraty gwary.
Można odblokować ten rower?😉
No widzę, że znasz moje ulubione pytanie 🤪. Mam to szczęście że mieszkam w pofałdowanej części Polski. W moim użytkowaniu odblokowanie nie jest mi potrzebne.
Pytaj gdzie indziej. A jeśli chcesz wiedzieć co o tym procederze sądzę to przeczytaj mój artykuł z wczoraj: wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31419482,raport-e-bike-dostawcy-jedzenia-to-nie-rower-i-nie-powinno.html
Można, kodem 1212 wchodzisz w ustawienia zaawansowane ;-)
Cześć. Na stronie internetowej tej marki jest napisane, że w obszarach niepublicznych można zmienić ograniczenie prędkości za pośrednictwem centrum kontroli. Czy ta informacja jest poprawna?
Nie wiem, nie sprawdzałem i nie zamierzam, ponieważ wiem, że w Polsce to nielegalne na drogach publicznych, a bywam zapominalski. Po drugie uważam, że wspomaganie powyżej 25 km/h przydaje się wyłącznie na płaskich odcinkach których unikam na rowerach ze wspomaganiem.
Chcialem zakupić ecobike, jednak sprawdzilem opinie na google i duzo negatywnych opinii nt. tej marki. Czy ktoś z Was wie dlaczego tak ?
Dzień dobry. Czy kłaniam się Temu Miłoszowi Kędrackiemu ( założycielowi pisma Bikeboard?). Ps. bardzo rzeczowa recenzja. Zasubskrybowałem kanał oczywiście.
Owszem :) Bardzo mi miło. Polecam się.
@Milosznikrowerow cieszę się, że Pan wrócił medialnie. Takich fachowców coraz mniej.👍
Ale żeś się nakombinował żeby wcisnąć ten rower jako uniwersalnego turystyka.
Serio doceniam.
Jaki wzrost i jaki rozmiar ramy Mam 188 i zastanawiam się między 19 a 21 cali.
Testowałem 19" i przy 180 cm wzrostu był idealny. Wiem że 21" będzie ogromny ale z drugiej strony naprawdę dobrze czułem się na rowerze który mnie nie krępował. Skrętność, i zwinność była odpowiednia, za to przy szybszej jeździe stabilność ceniłem sobie ogromnie.
przerzutka ma hamulec? czy jednak sprzęgło?
Nie wiem czy pierwszy w Polsce opisywałem ten mechanizm, ale to całkiem możliwe. Natomiast jestem więcej niż pewny, że pierwszy jeździłem z przerzutką z hamulcem😎. Już na początku XXI w. kontestowałem bezpośrednie tłumaczenie „clutch” - urządzenie o którym piszemy spowalnia ruch wózka i łańcucha w trakcie podskakiwania roweru. Według mnie nie ma to nic wspólnego z zasprzeglaniem. Dlatego konsekwentnie używam sformułowania „hamulec wózka”.
@@Milosznikrowerow może to coś nowego nie wiem... ale możesz pokazać jak się tego używa i jak włącza?
@@Milosznikrowerow Nie ma czegoś takiego jak hamulec wózka ale jeśli chcesz tak to nazywać to Twoja sprawa, prawidłowo to "sprzęgło" - nawet jak chcesz zakupić jakąś przerzutkę w internecie i włączasz filtry wyboru to tam jeden z filtrów jest właśnie "sprzęgło". Ale to Twój filmik i także na samochód mówić możesz rakieta. Tak tylko pomyślałem że napisze bez sarkazmu z uwagi na to że hamulec sprzęgła nie istnieje. Posiadam Ecobike expeditiona od kwietnia 2024 roku i zrobiłem już 3000 km. Żona posiada LX 500 z silnikiem tym samym co rx 500 i silnik panasonic do silnika anandy jest sporo cichszy i taki "aksamitniejszy" oraz bardziej energooszczędny ale to może w różnicy w NM Expedition ma 90 a ananda 130 - ja tej różnicy nie czuję, mi się wydaję że są identyczne. Pozdrawiam.
@@primelpl sprzęgło przerzutki ( nie ma czegoś takiego jak hamulec) włącza się takim "wichajsterm" w okolicy górnego kółka przerzutki. Właczasz i jeździsz - łąńcuch ci nie obija ramy roweru a wyłączasz go tylko np. jak chcesz zdjąć łańcuch bo jest wtedy dużo łatwiej czy przeserwisować rower. A tak to jeździsz cały czas na załączonym sprzęgle.
@@arkadiuszswiderski8902 czytaj całość bo nie bardzo wiem po co mi odpisywałeś ;P
Cena kosmos jak za chiński wynalazek. Aktualnie są fajne okazje cenowe rowerów markowych.
130 Nm, komu to potrzebne ? Będzie zabijać napęd. Prawie 30 kilo wagi, porażka.
Ale dopuszczam że komuś może się przyda ten rower.
Fabryka jest pod Wrocławiem🤦 a w cenie 13tyś to życzę powodzenia w znalezieniu SUVa u tzw markowych producentów z takim osprzętem/baterią. Ale jeśli masz jakieś ciekawe propozycje to napisz mi proszę, bo po nowym roku mam zamiar kupić rx500 właśnie w niebieskim malowaniu.
Ps. Szukam SUVa z dużą/bardzo dużą baterią od kilku mc i jak na razie dla mnie rx500 jest nr1
@ z tak dużą baterią nic nie zaproponuje.
te rowery SUV to … wystarczy zamontować błotniki i … jeżeli się uda.
tą baterię nie każdy potrzebuje o czym pisałem.
ani słowa w filmie nie było powiedziane o piaście tylnego koła i bębenku.
co tam będzie się działo jeżeli ktoś bez opamiętania będzie korzystał z tych Nm bez częstego używania zmieniarki.
Hm ja też bym polemizował z tym chińskim pochodzeniem. Szczerze boleję nad tym, że przemysł „zachodni” tyle lat lekceważy(ł?) lokalną produkcję i polegał na outsorcingu. Jednak muszę powiedzieć że oprócz fizycznego spawania ram i produkcji jest jeszcze kwestia projektowania, adresowania zmian oraz wyboru komponentów. Jak widać po „chińskich wynalazkach” w tym Westmeni (w tym z Poznania i Wrocławia;) są wciąż lepsi i bardzo wyraźnie widać to po RX500. Piszę to na przykładzie rozwoju drugiej generacji, doborze części i lepszej znajomości naszego rynku i potrzeb klientów.
130 Nm to dużo, czy za dużo? Klient niech decyduje, bo zawsze można wybrać z ich kolekcji Expedition na Panasonicu (95Nm). Zgadzam się że niewłaściwie używany może być kosztowny w utrzymaniu (łańcuch, kaseta) pamiętaj, że nikt bogatemu nie zabroni 🤪
Wspominam o markowym konkurencie lżejszym o 7%,a czymś jeszcze zapomniałem: ma akumulator 750Wh. Zatem nie demonizowałbym ciężaru.
@@Milosznikrowerow O jakiego konkurenta chodzi?
@@barkowx🤪 co to jest: ma akumulator 750Wh, topowy osprzęt w tym bezprzewodowy, podobne przeznaczenie i koncepcję a zatem opony MTB ale i błotniki i bagażnik, testowałem go a wyniki opublikowałem w BB…
Pomijam wagę, pancerność ale muszę się odnieść do dwóch rzeczy. Hamulce, jakbyś nie zaklinał rzeczywistości, przy tej masie to nieporozumienie. Nawet najtańszy budżetowy 4 tłoczek byłby lepszy a nie wniósł by za bardzo nic do ceny roweru. Druga rzecz- ośki QR, serio? Ok, napiszesz, nie odczuwasz, da się jeździć. Rower kloc straszny, do tego niech będzie rider jak ja 100+, do tego teren B. Małego...
Na kompletacji z uwzględnieniem cen to ja się nie znam, ale mam niezłe porównanie do różnego rodzaju sprzętu i ani do osiek (przód wkręcana 15) ani do hamulców w tym rowerze nie mam zastrzeżeń. Żadnych zawahań w czasie jazdy. Serio.
Musze jednak przyznać że nawet w MTB i enduro nie spotkałem się hamulcami które by mi się przegrzewały i fading by mi przeszkadzał, ale to widocznie dlatego ze za wolno jeżdżę, bo wolałbym być chudszy. Choć nie! Raz pamiętam zagotowane czterotłoczkowe XT w okolicach Rivy del Garda i to tyle. W jeździe sportowej enduro często narzekam na twardość klamki gorących Avidów Leveli a nawet osobistych Code RSL. Tu też klamki są twarde, ale o losie! Ten rower to inna półka cenowa i mój eksperyment w Beskidach to ekstremum zakresu o którym myśleli projektanci. Bo choć Twisterem bym z nim zjechał (bez sakw) to nie o to chodziło jego twórcom.
Zgadzam się w kwestii hamulcow, w porównaniu do mojego poprzedniego roweru Merida BigNine 300 Lite to w RX500 trzeba hamować delikatnie z wyprzedzeniem, Merida stawała w miejscu.
Czy jest tryb automatyczny
Ananda nie ma trybu automatycznego. Poziom wspomagania można regulować tylko dość ergonomicznym kontrolerem po lewej strony kierownicy.
Coś takie powinno być zabronione. To nie jest rower. Waży ponad 20 pare kilo. Większość użytkowników odblokuje i będzie jeździć `z dużymi prędkościami.
Prawo o Ruchu drogowym:
§2 Definicje
47) rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;
@ niezbyt aktualna definicja. Prawo nie nadąża za życiem. Takie pojazdy powinny mieć osobną kategorię. Ktoś jadąc takim masywnym pojazdem powinien mieć ubezpieczenie i umiejętności stwierdzone prawem jazdy.
Zabronione to powinno być dożywotnio utrata prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Tu wypadków jest od groma. Jeszcze nie słyszałem o poważnym wypadku z udziałem roweru elektrycznego więc nie fantazjuj.
@@Karo8888 Wybacz, że cię zasmucę ale nie fantazjuję niestety: tvn24.pl/lodz/lodz-nie-zyje-rowerzysta-ktory-potracil-na-przystanku-kobiete-st4301494
W takim razie policja powinna wlepiać mandaty grupasom na rowerach. W końcu i tak liczy się masa całkowita rower+rowerzysta.
Gdyby były dopłaty to wszystkie sprzedałyby się na pniu.....Ale nie ma i nie będzie 😂
Nie wiem czy dopłaty to optymalny sposób na pobudzanie rynku, jednak trochę żałuję że tylko w Polsce nie ma ułatwień do zakupu roweru ze wspomaganiem. Zwłaszcza, że uważam dopłaty do samochodów elektrycznych za patologię i jak widzę te wszystkie Tycany to trafia mnie szlag z zazdrości, że też się do nich dołożyłem i Pan i Pani też, a nawet sobie nie usiądziemy na tylnym fotelu. Ale jak wiadomo tylko biednym wiatr zawsze w oczy.
Doplaty tylko windują ceny. Osobiście nie mam ochoty fundować komuś samochód elektryczny, tak samo rower elektryczny z moich podatków.