Zbavte bylinky RAŠELINOVÉHO ŠPUNTU

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Tato jednoduchá rada rapidně zvýší vaše pěstitelské úspěchy a zachrání spousty rostlin.
    Substrát na pěstování v květináčcích se svými vlastnostmi velmi liší od struktury "venkovní" půdy. Trvalky vysazené s rašelinovým balem mohou během vlhkého období uhnít.
    Pokud máte chuť zažít tyto výsadby (a hektary dalších ekozahradních zákoutí v mém stylu) osobně, a spousty se toho naučit, pak tu mám pro vás nově vyhlášený program akcí na 2024 a 2025!
    ekozahrady.com...
    Ať vám to roste!
    Jaroslav Svoboda

КОМЕНТАРІ • 13

  • @Ekozahrady1
    @Ekozahrady1  4 місяці тому +4

    Máte už někdo zkušenosti s uhnitím nebo naopak vyschnutím rostlin s kompaktním rašelinovým balem?

  • @loiris5915
    @loiris5915 4 місяці тому +1

    Děkuji za vysvětlení. Toto se mi stalo s vřesem a čemeřicí. Dokonce čemerici půda jakoby vyloučila a cca třetina balu se vysunula ven, přitom byla zasazena dostatečně hluboko. Krásný den 🍀🌞

  • @IlonaDivisova
    @IlonaDivisova 4 місяці тому +1

    Výborné ❤ děkuji

  • @vierakarpielova2361
    @vierakarpielova2361 4 місяці тому +3

    Dakujem, fantasticka rada. Mne uz viackrat vyhynuli bylinky zakupene v obchode. Az teraz vdaka vam viem preco. 👍❤️😊🙋

  • @Iva-xv8rv
    @Iva-xv8rv 2 місяці тому +1

    Tak konečně vím, proč mi po několik sezon "uhnila" nově koupená šalvěj. Až jsem zanevřela na její pěstování..Zkusím to tedy znovu, teď už vím, jak. Díky!

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  2 місяці тому +1

      A ještě pozor na to, že například šalvěje lékařské se u nás prodává více kultivarů a některé nejsou plně mrazuvzdorné, měly by být jako přenosná rostlina do květináče.

  • @Ekozahrady1
    @Ekozahrady1  4 місяці тому +1

    Pokud se chcete osobně zúčastnit důkladných, intenzivních, šťavnatých a velmi naplňujících zahradních kurzů, přímo v našich 20 hektarech ekozahrad, rozdělených mezi více krásných pozemků, pak mrkněte na aktuální nabídku zde. Tyto akce pro rok 2025 (pouze dvě skupiny jsou v plánu) se právě plní : ekozahrady.com/kurzy/praxe/ .

  • @SuperDobroslav
    @SuperDobroslav 4 місяці тому +1

    Platí to aj o zelenine, napríklad rajčinách?

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  4 місяці тому +1

      Případné zamotané kořínky jim také uvolňuji, ale o rašelinu tam nejde - rajčata a jiné zeleniny jsou spíš vlhkomilné a hodně rychle rostoucí rostliny. Odrostou z toho během pár dní, pokud je zaléváme - na rozdíl od suchomilné bylinky, které trvá delší čas zakořenit.
      Navíc zeleniny nemají přezimovat, stejně na podzim zahynou... takže tam rašelinový špunt moc nehraje roli.

  • @vialuciz
    @vialuciz 4 місяці тому

    Dovolím si jednu roztomilou jazykově-kulturní vložku. Když jsem studovala na zahradnické škole tady ve Francii, tak nás tuto techniku také naučili. Ale o špuntíkách ani slovo. Říká se tomu tady "déchignonnage" aneb "rozdrdůlkování" nebo "oddrdolování" - prostě ten špuntík se nazývá "chignon" neboli drdol (zacuchaný chuchvalec vlasů pod čepicí by si člověk mohl představit) a jeho rozpletení, rozvolnění, někdy dokonce i rozčísnutí vejpůl - tak to je to, co děláme, když je potřeba "déchignonner" sazeničku. Hezké, ne?

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  4 місяці тому

      Lucko to je super, díky za jazykové obohacení! Já bych to ještě rozdělil na dva typy procesu - oddrdůlkování (= rozpletení zamotaných kořenů) a odšpuntíkování (= odebrání přebytečné rašeliny, i když kořeny zapletené nejsou). Není i na to nějaký hezký francouzský výraz? Třeba "détourberacionage" :-).