Kupujesz Szafę na broń? Musisz to wiedzieć

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • W komentarzu link do stanowiska Policji w sprawie kotwienia sejfu
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 79

  • @Nielegalny_com
    @Nielegalny_com  7 місяців тому +1

    trybun.org.pl/2015/12/27/szafy-na-bron-spelniajace-wymagania-co-najmniej-klasy-s1-nie-musza-byc-mocowane-trwale-do-elementow-konstrukcyjnych-budynku/

  • @amciuam157
    @amciuam157 2 місяці тому +3

    Dobrze, że niektórzy nadgorliwcy nie doczytali w ustawie o broni i amunicji, że szafa ma być kotwiona do sufitu. Bo jeszcze by byli gotowi to zrobić.

  • @djfenderdj4753
    @djfenderdj4753 7 місяців тому +15

    4:20 szafę należy kupić PRZED zakupem pierwszej broni, a nie "w momencie jak już będziemy mieli jakąś broń".
    9:00 Kodu (czy klucza) nie wolno udostępniać nikomu, kto nie ma pozwolenia na broń, a to nie zostało wyraźnie powiedziane.

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  7 місяців тому +6

      Ad.1 Oczywiście to mieliśmy na myśli. Chodzi o to że wiele osób myśli że musi kupić szafę na broń w momencie gdy dostaje pozwolenie. Natomiast szafa/sejf potrzebny jest dopiero gdy kupujemy pierwszą broń.
      Ad.2 Natomiast co do drugiego to nie do końca mogę się zgodzić. W sytuacji w której ratujesz swoje życie możesz użyć broni nawet jeżeli nie masz pozwolenia. I taką sytuacje miał na myśli Piotr. Poza tą wyjątkową sytuacją masz oczywiście racje

    • @Piotrek-k5o
      @Piotrek-k5o 7 місяців тому +3

      A przekazanie klucza do szafy nawet innej osobie posiadającej pozwolenie na bron nie jest udostępnieniem osobie nieuprawnionej dostępu do naszej broni?

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  7 місяців тому +3

      @@Piotrek-k5o Dzięki za komentarz. Żeby zrozumieć zawiłość musimy najpierw odróżnić od siebie pojęcie użyczenia (krótko lub długoterminowego) oraz udostępnienia broni palnej. Definicję użyczenia określa na art. 710 Kodeksu Cywilnego „”Przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy„. Podsumowując z użyczeniem mamy do czynienia w momencie fizycznego przekazani broni drugiemu użytkownikowi. Najczęściej spotykana forma użyczenia krótkoterminowego to przekazania swojej broni innemu strzelcowi na strzelnicy. Warto też dodać, że art 28 UoBiA daje możliwość użyczenia (długoterminowego) broni myśliwskiej oraz sportowej osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Osobną kwestią jest udostępnienie broni. Pojęcie udostępnienia interpretowane jest z jego powszechnym znaczeniem jako” Umożliwienie wejścia w posiadanie lub korzystanie „w tym konkretnym wypadku naszej broni lub amunicji. Naszą odpowiedzialność w tej kwestii dyscyplinuje Kodeks Karny, a dokładnie art. 263 p. 3”, Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia, lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Kluczowe tu jest słowo NIEUPRAWNIONEJ. Jeżeli przekażemy klucz od naszej szafy/kasetki na broń osobie posiadającej pozwolenie na broń nie łamiemy tego przepisu i nie narażamy się tym samym na konsekwencję. Osobną kwestią jest rodzaj pozwolenia na broń, jakie posiada osoba, której przekazujemy nasz klucz, zasadniczo najlepiej, żeby posiadała ona pozwolenie tożsame z naszym. Mam nadzieję, że udało nam się rozwiać twoje wątpliwości.

    • @sylwekkonior2592
      @sylwekkonior2592 Місяць тому +1

      Gdzie masz w ustawie lub rozporządzeniu że musisz kupić szafę przed zakupem broni? 😂 oczywiście że możesz kupić broń razem z szafą. W rozporządzeniu napisane jest że masz przechowywać w szafie S1, nie ma określonego kiedy masz daną szafę kupić.

    • @BabiniczNaLitwie
      @BabiniczNaLitwie 20 днів тому

      @@Nielegalny_com żonę uniewinnią a męża, właściciela broni, wsadzą za udostępnienie osobie nieuprawnionej. Jak powie że ją zgubił (a żona znalazła) to 1 rok. Jak powie że porzucił (nie żonę tylko klamkę, którą to ona znalazła) to 2 lata.

  • @Brzcastas
    @Brzcastas Місяць тому +1

    pięknie wyjasnione, i o to chodziło!

  • @TomaszSynAndrzeja
    @TomaszSynAndrzeja 5 місяців тому

    4:10 - jak dobrze, że ja tu trafiłem bo stoję DOKŁADNIE przed takim problemem, który mi własnie rozwiązałeś. Dzięki :D Łap suba.

  • @krystianjabonski9291
    @krystianjabonski9291 6 місяців тому +1

    Bardzo merytoryczny materiał!!!!!

  • @Forioous
    @Forioous 7 місяців тому +7

    Ciekawy film. Co do kotwienia to nie ma obowiązku kotwienia, tam jest jedynie napisane, że MOŻNA :)

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  7 місяців тому +1

      No właśnie nie i dlatego jest to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. W normie PN EN 14450 i w instrukcji od sejfu napisane jest, że szafa ponieżej 1000kg musi być zakotwiona. Natomiast stanowisko Policji jest takie, że nie musi być. Cała sprawa opisana jest w przypiętym na samej górze linku.

    • @sylwekkonior2592
      @sylwekkonior2592 Місяць тому

      Gdzie masz napisane że można kotwic, chyba nie czytałeś rozporządzania i ustawy

  • @arturd6501
    @arturd6501 3 місяці тому +1

    Przecież to są podstawowe pytania z egzaminu na patent. To jak Ci ludzie uzyskali pozwolenie?

  • @zdzisawplacek1952
    @zdzisawplacek1952 22 дні тому

    KUPIŁEM większą i tak jest za mała po pewnym czasie trzeba kupić drugą większą a co nie można mieć dwóch

  • @waldemarsadowski4092
    @waldemarsadowski4092 3 місяці тому

    Od razu trzeba kupić jak największą, ja już dwa razy wymieniałem 😜😜

  • @niuton9669
    @niuton9669 6 місяців тому +2

    Mnie ciekawi czemu mając pozwolenie sportowe można z umową pożyczyć broń a z kolekcjonerką nie.

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  6 місяців тому +3

      Cześć
      O tym, jaką bron możemy użyczyć mówi nam artykuł 28 UoBia „Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.”.
      Jasno z tego wynika, że możemy użyczyć tylko broń sportową oraz myśliwską. Pamiętaj jednak, że jest od tego pewne ustępstwo. Jeśli jesteś wraz z kolegą na terenie strzelnicy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką broń mu użyczyć np. na czas zawodów niższej rangi lub po prostu po to, żeby sobie postrzelał.
      Teraz zastanówmy się nad sensem takiego zapisu.
      Po pierwsze broń kolekcjonerska z zasady „ma cieszyć oko”, a nie służyć do strzelania.
      Po drugie zarówno broń sportowa oraz myśliwska jest z zasady bronią „mocno użytkową” udostępnioną „cywilom”. Zwróć uwagę na to, ile amunicji przepuszczają przez lufy sportowcy (przynajmniej Ci prawdziwi 😊) a ile kolekcjonerzy (przynajmniej Ci prawdziwi 😊) logicznym wydaje się, więc możliwość użyczenia takiej broni w kontekście startu w zawodach, czy polowaniu. Tym bardziej że niejednokrotnie broń taka jest bronią wysoko wyspecjalizowaną 😊.
      I na koniec nasze zdanie na ten temat. Pomimo tego, że dostęp do broni w Polsce jest stosunkowo łatwy (przynajmniej na tel. innych państw europejskich), to ma on swoje wady. Jedną z nich jest „produkowanie” sportowców i kolekcjonerów 😊 „na siłę”.

    • @niuton9669
      @niuton9669 6 місяців тому +1

      @@Nielegalny_com ja to doskonale rozumiem, ale co z sytuacją, gdy mąż z żoną chcieliby mieć wspólną kolekcję? Nie da się bo oni muszą mieć w osobnych szafach. Przynajmniej ja tak to rozumiem.

    • @MishimaHunter
      @MishimaHunter 6 місяців тому +2

      @@niuton9669 Było to gdzieś poruszane, musisz poszukać. Zdaje się, że WPA / policja się wypowiedziały i stanęło na tym, że mogą mieć wspólną szafę na broń, z której oboje mogą wg. swoich pozwoleń korzystać. A wszystko, co się nie pokrywa - osobno. Jeśli masz taki problem to zwróciłbym się do WPA, bo wydaje mi się, że odpowiedź będzie pozytywna.

    • @sylwekkonior2592
      @sylwekkonior2592 Місяць тому +1

      ⁠@@MishimaHunterniemożliwe. Jest ustawa i rozporządzenie ze kolekcjoner nie może pożyczyć od kogokolwiek. WPA nie może zmienić rozporządzenia 😅 więc nie mogli stwierdzić że dwie osoby z kolekcja mogą trzymać w jednej szafie. Nie bujaj w obłokach kolego tylko opieraj się na faktach.

  • @piotrknapczyk103
    @piotrknapczyk103 6 місяців тому +2

    Ja mam szafę, zakupioną w 1999 roku. Jest taka sama jak ta którą Pan pokazał, tylko na 2 klucze a nie na szyfr. Ma w drzwiach, ze wszystkich stron, okrągłe grube rygle, do zamkniętych drzwi, nie da się w żaden sposób dobrać itd. W środku skarbczyk na oddzielny klucz. Niestety w tamtych latach, nie było tabliczek znamionowych ani certyfikatów. Co w takim razie? Muszę kupić inną szafę? A właściwie taką samą, tylko z tabliczką?

    • @dominikbak3056
      @dominikbak3056 6 місяців тому +3

      Można ponoć załatwić tabliczkę z instytutu mechaniki precyzyjnej

    • @piotrknapczyk103
      @piotrknapczyk103 6 місяців тому +3

      @@dominikbak3056 To trzeba tam szafę zawieźć. No ale to chyba taniej niż kupić nową.

  • @Murmeniusz
    @Murmeniusz 4 місяці тому +1

    7:50 - ja się nie bardzo zgodzę. No bo jak potem w razie potrzeby mam sobie przenieść taką szafę ważącą 200 kg? Wolę dwie po 100 kg :)

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  4 місяці тому

      100kg to całkiem spora szafa. Bardziej chodziło o to żeby nie kupować sejfu 50x50cm tylko od razu kupić coś większego. Np właśnie taką szafę 100kg.

  • @mateuszwyrwas5881
    @mateuszwyrwas5881 6 місяців тому +1

    Mam identyczną szafę jak na firmie i polecam

  • @adamkos7511
    @adamkos7511 6 днів тому

    A żw "nalega" na kotwienie

  • @AndrzejOlszowka-d1l
    @AndrzejOlszowka-d1l 5 місяців тому +2

    czy zamek elektroniczny jest odporny na EMP ?
    producenci i sprzedawcy unikaja tego tematu . wiec odpowiedz nasuwa sie sama ,

    • @pawelzawadzki7307
      @pawelzawadzki7307 Місяць тому

      Nie jest. Zabezpieczenie przed EMP wymaga ekranowania, najlepiej wykonanym z ołowiu. Jeżeli Cię to martwi, to są szafy/sejfy hybrydowe - masz zamek elektroniczny do normalnego używania + klucz normalny awaryjny.

    • @janko4079
      @janko4079 Місяць тому

      dobry temat

  • @rghost1647
    @rghost1647 5 місяців тому +1

    bez względu jaka - zawsze za mała

  • @michasykaa7134
    @michasykaa7134 4 місяці тому +1

    Ja drugi klucz do szafy trzymam w sejfie na szyfr razem z innymi ważnymi i cennymi rzeczami. O ile dobrze zrozumiałem, to wedle prawa, jeśli podam żonie szyfr, bądź, jeśli ona "znajdzie" klucz do szafy, to może użyć mojej broni do obrony?

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  4 місяці тому +1

      Tak może

    • @pawelzawadzki7307
      @pawelzawadzki7307 Місяць тому

      @@Nielegalny_com Ale tylko do obrony. Jeżeli by sobie wyjeła, aby pokazać szwagrowi, to już będzie niefajnie :)

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  Місяць тому

      @@pawelzawadzki7307 masz rację.

  • @kza6331
    @kza6331 6 місяців тому +1

    Czy jest gdzieś napisane, że bron musimy przechowywać w domu (tj. miejscu stalego pobytu)?

    • @FaronPL
      @FaronPL Місяць тому

      Dobre pytanie!

    • @sylwekkonior2592
      @sylwekkonior2592 Місяць тому

      @@FaronPLpoczytajcie ustawę i rozporządzenie. Szafę możesz mieć nawet na dworze, w garażu, samochodzie. Gdzie chcesz.

  • @MrShivty
    @MrShivty Місяць тому

    Polecacie jakaś szafe z elektronicznym max do 1500zł ?

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  Місяць тому

      Polecamy firmę ISS. Robią sejfy których wnętrze jest w pełni konfigurowalne i myślę że za 1500zł znajdziesz jakąś niedużą szafę.

  • @AdamKowalski-c1m
    @AdamKowalski-c1m Місяць тому

    Bzdury, aby zachować kasę S1 należy przykotwiczyć sejf co podtrzyma klasę.

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  Місяць тому

      trybun.org.pl/2015/12/27/szafy-na-bron-spelniajace-wymagania-co-najmniej-klasy-s1-nie-musza-byc-mocowane-trwale-do-elementow-konstrukcyjnych-budynku/

  • @Michal.Szmigielski
    @Michal.Szmigielski 3 місяці тому

    Takie pytanie o ten zapasowy klucz do szafy, czy jest dopuszczalne/możliwe zdeponowanie go np w skrytce bankowej albo na policji?

    • @dawid643
      @dawid643 Місяць тому

      W jaki sposób chcesz go zdeponować na policji? XD

  • @piotrkaminski9153
    @piotrkaminski9153 6 місяців тому +1

    A jedna szfa może służyć dwóm osobom?

    • @panton7842
      @panton7842 5 місяців тому

      Nie

    • @Murmeniusz
      @Murmeniusz 4 місяці тому +1

      @@panton7842 Czemu nie? Jeśli obie mają pozwolenie to czemu nie?

    • @panton7842
      @panton7842 4 місяці тому

      @@Murmeniusz Jeżeli jedna osoba użyczy pisemnie wszystkich jednostek broni to ok. W innym przypadku może to rodzić problemy.

    • @sylwekkonior2592
      @sylwekkonior2592 Місяць тому

      @@panton7842może służyć. Po co wprowadzasz w błąd. Poczytaj ustawę i rozporządzenie może czegoś się dowiesz 😅

    • @sylwekkonior2592
      @sylwekkonior2592 Місяць тому

      @@Murmeniuszoczywiste że mogą korzystać dwie osoby ale za wyjątkiem tych które mają pozwolenie kolekcjonerskie lub pamiątkowe.

  • @AlpakerMT2
    @AlpakerMT2 Місяць тому

    te mniejsze kasetki pistoletowe trzeba czy nie trzeba przyktowiczać?

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  Місяць тому

      @@AlpakerMT2 trzeba.

    • @AlpakerMT2
      @AlpakerMT2 Місяць тому

      @@Nielegalny_com ehh, ok dzięki ;/

    • @FaronPL
      @FaronPL Місяць тому

      @@Nielegalny_com jak trzeba? gdzie jest napisane, że trzeba.... Sejf klasa s1 i koniec tematu.

    • @FaronPL
      @FaronPL Місяць тому +2

      Są szafy po 50kg i też nie trzeba niczego kotwiczyć... a jak ktoś będzie chciał to i 200kg wyniesie. Trzymajcie się przepisów a nie swojego "widzi mi się".

    • @AlpakerMT2
      @AlpakerMT2 Місяць тому

      @@FaronPLja chce jedynie krótką wiec szafa nie potrzebna ;) dzięki za odpowiedź

  • @joteres4583
    @joteres4583 6 місяців тому +4

    zakotwiłem na super glue

    • @Murmeniusz
      @Murmeniusz 4 місяці тому

      Można też na mamuta albo na butapren.

  • @panton7842
    @panton7842 5 місяців тому +4

    Ale bzdurny przykład podałeś z żoną.....🤭

    • @FaronPL
      @FaronPL Місяць тому

      Bardzo dobry, rodzina jest ważniejsza niż jakieś przepisy.

  • @lukaszszymankiewicz758
    @lukaszszymankiewicz758 6 місяців тому +1

    Jeśli szafa nie jest zakotwiczona to według normy nie spełnia ona klasy antywłamaniowej i tym samym broń nie może być w niej przechowywana. Taka jest prawidłowa interpretacja zapisu i potwierdził to IMP. Nie ma kotwiczenia nie ma klasy S1. Poza tym. Szafy na broń są zazwyczaj płytkie a wysokie, łatwo je wywrócić. Nikt chyba by nie chciał żeby na dziecko wywróciła się 100 kilowa szafa. Nawet nie wspomniałes o tej kwestii bezpieczeństwa w swoim materiale.

    • @Nielegalny_com
      @Nielegalny_com  5 місяців тому +7

      Jak najbardziej jesteśmy za kotwieniem szaf ze względów bezpieczeństwa, żeby się nie przewróciła na innych domowników w tym dzieci. Co do pisma IMP, to nie do końca się z nią zgadzamy (jak wielu prawników). Gdyby norma PN EN14 450 była uzależniona od zakotwienia szafy, to certyfikat zgodności mógłby być wystawionym dopiero w momencie jej zakotwienia po dokładnej weryfikacji sposobu, w jaki zostało to zrobione. Tymczasem, kupując szafę w sklepie od razu mamy na niej odpowiednie certyfikaty. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że podmiotem upoważnionym do przeprowadzania kontroli jest Policja, a nie IMP. Policjant przeprowadzający kontrolę będzie bardziej bazował na piśmie komendanta głównego policji, o którym wspomnieliśmy w materiale. Link do pisma z policji w podpiętym komentarzu.

    • @lukaszszymankiewicz758
      @lukaszszymankiewicz758 5 місяців тому

      @@Nielegalny_com jest to bez wątpienia sprawa sporna. My klientom zalecamy żeby kotwili. Pozdrawiam Łukasz Szymankiewicz Hartmann Tresore Polska.

    • @panton7842
      @panton7842 5 місяців тому +3

      ​​@@Nielegalny_comPolicja nie stanowi prawa w Polsce a tym bardziej nie jest odpowiedzialna za jej prawidłową interpretację to pozostaje dalej w gestii Sądu.
      To że jakiś Pan komendant główny policji w danej kwestii uważa tak albo inaczej to już nieraz nawet Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jego interpretacja jest bzdurą (Patrz bezpodstawne kontrolowanie kierowców pod kątem trzeźwości.... poranek z alkomatem blokujemy drogę i wszystkich po kolei przedmuchu jemy). Policja wiele razy przegrała w sądzie z obywatelem.

    • @lukasz4110
      @lukasz4110 4 місяці тому

      ​@@panton7842co do szafy zgoda co do kontroli trzeźwości nie gadaj bzdur. Art 129ja PRD doczytaj a potem pisz.

    • @Max-speed
      @Max-speed 4 місяці тому +2

      Aby mieć certyfikat klasy jako system (całość) zgodnosci tak jak piszesz musiał byś mieć montaż osoby wykfalifikowanej do takiego montażu. Powinno być w danych technicznych sposób i materiały montażowe. Tylko w takim przypadku spełniając warunki jako całość mógłbyś otrzymać certyfikat zgodnosci, klasę.
      Jeśli dostajesz certyfikat, klasę w momencie zakupu bez wyraznych wytycznych producenta. To taka szafą ma swoją klasę np. S1
      Otwory montażowe są jedna z metod do dodatkowego zabezpieczenia.
      Bardzo podobna sprawa jest np. podczas montażu maszyn, czasem jest wymagany uprawniony monter który po kontroli lub dokona samodzielnie montażu wyda certyfikat zgodnosci na całość jako system. Czyli jeśli producent ma takie wymogi i spełnisz je dostaniesz certyfikat. Jeśli nie ma dodatkowych wymogów nie musisz tego robić. Może mieć zalecenia lecz nie musisz tego robić. Kolejną sprawą jest ustawa o broi i amunicji. Która nic nie mówi o konieczności kotwienia. Lecz nakłada na użytkownika obowiazek zadbania o broń w sposób właściwy. Tak kasetka bez montażu może być i pewnie będzie wzięta na niekorzyść właściciela gdy ktoś mu to ukradnie.
      Masz dopilnować aby broń była przechowania w kasecie lub szafie minimum S1.
      Sama klasa S1 jest podstawowym lecz certyfikowany zabezpieczeniem. podstawą do certyfikacji jest test włamywania, który przeprowadzają niezależne instytucje przy użyciu różnych narzędzi.
      Lepiej kotwić niż nie kotwić i zadbać o bezpieczeństwo. Lecz nikt nas do tego nie zmusza.

  • @mortimermadheim4926
    @mortimermadheim4926 4 місяці тому

    Zawsze nie to rozwala mam małą to mogę sobie dokupić 2 i tyle