#16 Czy warto pracować w trakcie studiów architektonicznych?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2025
  • Dzisiaj o wadach i zaletach pracy w pracowni projektowej w trakcie studiów architektonicznych.
    Spis treści:
    0:50 - Zalety
    2:48 - Wady
    Grupa na fejsie Architecture Noobs:
    / architecturenoobs
    Insta:
    / zbieraj

КОМЕНТАРІ • 21

  • @archicadtutorials
    @archicadtutorials 6 років тому

    Ciekawy vlog, ja swoją pierwszą poważną pracę w zawodzie zacząłem dopiero po studiach. Jak mam być szczery, w trakcie studiów gdy szukałem pracy i umawiałem się na spotkania w mojej okolicy, każdy pytał czy interesuje mnie bezpłatna praktyka studencka. Odpowiadałem: nie!. W odpowiedzi słyszałem: "Zadzwonimy" i nie zadzwonili. Tak więc zabrałem się za inne bardziej dochodowe zajęcia :) Głowa kombinowała a studia leciały i było naprawdę fajnie. Problem zaczął się po studiach gdy szukałem pracy jednak w zawodzie. Nie chciałem zmarnować tych lat nauki, a praca menadżera restauracji nie przynosiła mi satysfakcji. Również tuning aut, budowa aut do driftu i 1/4 mili nie był zajęciem które spełniało moje oczekiwania. Praca po studiach była obiecująca, ale na moje miejsce przyszedł w pewnym momencie ktoś inny bo postawiłem rodzinę ponad pracę. Odpowiadając na pytanie z tytułu, sądzę, że warto jednak to tak jak z kupnem auta- pytanie na co się trafi i jak długo wytrzymamy.

  • @LadyFromEast
    @LadyFromEast 7 років тому +1

    Panie Piotrze, bardzo wyczerpujący i wyważony filmik! Z pewnością będzie pomocny dla osób które zastanawiają się nad tą kwestią :)
    Z doświadczenia powiem, że lepiej i łatwiej jest wejść na rynek mając już pewne doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów - taki student jest atrakcyjniejszy dla pracodawcy. Sama miałam z tym problem, ponieważ skupiłam się na jak najlepszym skończeniu kierunku i 'wyrabianiu się' na stypendium rektora na prawie każdym semestrze kierunku, oraz na pisaniu publikacji naukowych, natomiast każda rozmowa na rekrutacji zaczynała się od pytania nad jakimi budynkami dotąd pracowałam, jakie programy znam, czy sama zrobię taki i taki projekt, ponieważ oni nie mają czasu kogoś od nowa uczyć.
    Warto zapytać wyższych roczników jak wygląda obłożenie zajęciami na wyższych semestrach - zazwyczaj przedostatni jest najtrudniejszy, i na studiach inżynierskich i magisterskich, a poprzedni i ostatni są łatwiejsze, w tym do pogodzenia z ewentualną pracą. Często mając zajęcia po dwa, trzy dni w tygodniu nie ma wtedy kłopotu z dogadaniem się z pracodawcą co do tego kiedy by się przychodziło do pracy, a i samemu będąc zatrudnionym studentem można to jakoś pogodzić - z pewnością łatwiej niż mając zajęcia codziennie.
    Osobiście też polecam poszukiwanie takich miejsc zatrudnienia po trzecim roku na studiach - wtedy praktyki zawodowe i praca liczą się już do uprawnień i przyśpiesza to drogę do ich uzyskania, a posiadanie uprawnień jest rzeczą bardzo ważną w tym zawodzie.
    Ja z kolei ze swojej strony zapytam o sens robienia doktoratu po studiach magisterskich, i jeżeli tak, to kiedy - czy kontynuując ciąg nauki z minimalną przerwą, czy odczekując jakiś czas żeby zdobyć wiedzę? Akurat moja praca doktorska - jeszcze piszę sama, powolutku, z wolnej stopy ale poluję na studia doktoranckie ze względów finansowania przewodu - skupia się bardziej na teorii architektury, ale chciałabym poznać też poglądy innych osób na ten temat. Jeśli temat zainspiruje do stworzenia nowego video - z chęcią także obejrzę :)
    Pozdrawiam, I. Milewska

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому +1

      Po pierwsze, dziękuję za bardzo merytoryczny komentarz :). Po drugie - temat doktoratów planuję poruszyć, ale jest to temat na daleką przyszłość, bowiem poruszyć chcę kwestię robienia PhD w Polsce, a za granicą. Z drugiej strony, myślałem o tym, by wtedy wrzucić informacje od osób właśnie robiących takie przewody. Także proszę za kilka miesięcy się spodziewać prośby o kontakt prywatny w sprawie materiału do wideo :).
      Pozdrawiam,
      Piotr

    • @LadyFromEast
      @LadyFromEast 7 років тому

      Bardzo dziekuje za odpowiedź! Proszę pisac bez przeszkód kiedy tylko bedzie trzeba :)

  • @jakubpagacz911
    @jakubpagacz911 7 років тому

    Dobrą opcją też jest praca przez 2-3 miesiące na początku semestru, później skupić się na oddania i sesję, a później wrócić w wakacje. Tylko może być tak że nie każdy pracodawca się zgodzi na taką pracę w kratkę. Co do stawek, to przykro mi się robi jak faktycznie moi koledzy nie raz zgadzają się na pracę za darmo. Powinna to być chociaż jakaś symboliczna kwota. Stawka też według mnie powinna zależeć od tego czy to jest faktyczna praca, która dużo wnosi do danego projektu, czy to jest zdecydowanie bardziej nauka od podstaw (programów, prawa itp). W tym drugim przypadku jestem bardziej w stanie to zrozumieć, ale i tak zawsze jakąś pracę się wykona więc i jakieś wynagrodzenie powinno być.
    Może kiedyś udałoby ci się poruszać temat związany w pracy/stażem w dużych i prestiżowych, a małych pracowniach ? Wiadomo też że co pracownia to różne zwyczaje, ale i tak to do jakiej wielkości pracowni się trafi, ma nie raz kolosalne znaczenie tego ile można się tam nauczyć.

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому

      Mam w planach odcinek o różnicy pomiędzy pracowniami rożnej wielkości. Z chęcią tam poruszę ten wątek :)

  • @magdalenaworonecka9601
    @magdalenaworonecka9601 7 років тому +6

    Hej, a jak wyglada pierwsza praca w zawodzie? Nawet podczas studiowania? Co należy do zadań, jeszcze niedoświadczonych osób? ;)

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому +2

      Głównie ilustracje i photoshop. Czasami może jakieś 3D. Jak ma się nieco więcej doświadczenia to w pracowni student może dostać jakieś zadania do zrobienia w CAD/BIM.

    • @magdalenaworonecka9601
      @magdalenaworonecka9601 7 років тому

      PZA a w takim photoshopie co należy do jego zadań?;)

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому

      Jakieś proste postprodukcje, tworzenie jakichś grafik rastrowych na potrzeby projektu, etc. Zadania w PS mogą zaczynać się od tak prostych rzeczy jak sklejenie kilkudziesięciu przybliżonych map z Google Earth w jedną całość ;).

    • @wiewiurojciec8004
      @wiewiurojciec8004 7 років тому

      PZA a jaka jest mniej więcej stawka godzinowa dla owego studenta?

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому

      Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Dużo pracowni nic nie płaci niestety, ale wynika to z tego, ze studenci sami na taki układ idą. W niektórych miejscach potrafią płacić te kilkaset złotych miesięcznie w wakacje.

  • @norbertchojecki
    @norbertchojecki 3 роки тому

    Nie wiem czy wiesz, ale prawo i rozporządzenia budowlane sa mega wazne i konieczne. Architekci niestety nie znają prawa tak dobrze jak urbanisci i nie widza co robią. Zgodzisz się?

  • @donmateo7806
    @donmateo7806 3 роки тому

    Panie Piotrze mam pytanie
    Jakie są możliwości pracy w tematyce studiów po 1 roku budownictwa?

  • @jakublipicki5479
    @jakublipicki5479 7 років тому

    Witam.
    Żeby mieć większe szansę na dostanie się na studia architektoniczne trzeba koniecznie być na profilu mat-fiz? Otóż za rok idę do liceum i chciałbym się dostać na ten profil, lecz nie wiem że będzie ciężko, bo wiele osób chciałoby tam iść.
    I drugie pytanie. Żeby dostać się na studia jak trzeba umieć rysować? To jest tak, że trzeba posiadać nie wiadomo jaki talent plastyczny, czy wystarczy ładnie rysować i tyle?

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому

      Odcinki #2 i #13 powinni Ci odpowiedzieć na wszystkie pytania ;).

  • @alicjaazarczyk8924
    @alicjaazarczyk8924 7 років тому

    Aktualnie mam tylko 15 lat, ale w przyszłości mam zamiar studiować architekturę. Chciałabym się dowiedzieć czy trudności z podtrzymywaniem rozmów, kontaktu z ludźmi są poważnym problemem w przyszłym zawodzie?
    Bardzo zależy mi na odpowiedzi i z góry dziękuję :)

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  6 років тому

      Tak, jest to problem. Równocześnie w wieku 15 lat nie masz co się tym przejmować, bowiem dość często nawet zamknięte osoby otwierają się na ludzi gdy zaczynaja studia :).

    • @kukisia
      @kukisia 5 років тому

      hej tego mozna sie nauczys pracujac w biurze pierwsze miesiace przsowasz sciany i kible auto cadzie wiec mozna "podpatrzec" jak to robia inni jak sie czlowiek oslucha to wejdzie to w krew :) powodzenia

  • @nikalewandowska9280
    @nikalewandowska9280 7 років тому

    A można załatwić tak żeby pracować w weekend przez trwanie studi

    • @PZArchitecture
      @PZArchitecture  7 років тому

      Pracownie projektowe starają się raczej nie pracować w weekendy ;).