Czekałem na ten film 🙂 Posiadam ten licznik już od czerwca, czyli niemal od samej premiery. Priorytetem dla mnie były również funkcje nawigacyjne. W tej cenie na ten moment, chyba nie ma nic lepszego. Mogę potwierdzić, że nawigacja działa w nowym Bolcie bardzo sprawnie. Szybkie przeliczanie trasy, które naprawdę działa. Ledowe diody wspomagające nas podczas manewrów oraz kolorowy ekran, który widać zarówno w pełnym słońcu jak i po zmroku. Są to cechy które przekonują mnie, że był to naprawdę udany zakup. Jeśli chodzi o wady to zgodzę się, że ekran czasami mógłby być większy. Inną wadą którą zauważyłem jest to, że w gęstym lesie zasięg GPS słabnie. Przez co wskazania prędkości nie zawsze są prawidłowe. W swoim egzemplarzu nie zauważyłem żadnego przegrzewania się. Jeśli chodzi o zawiesznie, to miałem kiedyś na początku jedną sytuację, że ekran na chwilę zrobił się czarny. Od początku mailem chyba już 2,3 aktualizacje, więc pewnie jakieś tam błędy zostały naprawione. Tak poza tym licznik sprawuje się idealnie. Aplikacja jest kolejnym dużym plusem Wahoo. Większość rzeczy można ustawić właśnie w niej, a licznik od razu dostaje te informacje. Pozdrowienia dla Was wszystkich i dla nowego fana Bikeshow Konia.
Ja go dzisiaj kupiłem i kurde dziwna akcja z tą prędkością. Dzisiaj testowałem razem ze starym boltem i nowy pokazał mniejsza prędkość max i w ogóle dużo wolniej pokazywał zmiany prędkości podczas przyspieszeń itd. A jak przyjechałem do domu to nawet leżąc na stole wariował i zaczął pokazywać km/h mimo że bez ruchu. Dodatkowo duża różnica wzniesień na 2 boltach. Ale patrząc na kamoot to stary jednak bardziej zawyzal przewyższenia.
Użytkuję Roama od ponad 2 lat. Plusy: długo działająca bateria, łatwa obsługa, szybkie ładowanie podczas pracy, czytelny ekran. Minus - jeden i to poważny. Zawieszanie się po kilkunastu godzinach pracy (zazwyczaj). Zazwyczaj też wystarczy wyłączyć i włączyć urządzenie i działa dalej. Ale 2 razy trzeba było rozładować baterię do końca. Można wyłączać urządzenie profilaktycznie np. po 200 km i trochę pomaga. Ostatnio, podczas Carpatii po całym dniu w deszczu ekran został zalany? wylał? Tak w każdym razie wygląda. Skontaktowałem się z importerem, przesłałem wymagane dokumenty i choć gwarancja upłynęła miesiąc wcześniej, obiecał, jak tylko będzie miał urządzenia, wymienić. Jeżeli tak się faktycznie stanie - to duży plus. Aczkolwiek urządzenie cały czas działa i można z niego korzystać. Co ja bym w nim zmienił? Trochę poprawiłbym mimo wszystko funkcjonalność (tzn. nawigowanie i wyznaczanie trasy z poziomu telefonu, bo odtwarzanie pobranych lub narysowanych na komputerze tras jest bardzo dobre) i oczywiście kwestię wieszania się. A od prostego urządzenia za 1500 PLN(!!) można by było tego wymagać.
Ja mam problem z wieszaniem nagrywania danych GPS się przy długim nagrywaniu, u Ciebie wiesza się całkowicie?. Wszystkie inne funkcje (nagrywanie z zew. czujników) działają. Po prostu zawisza się mapa i nie nagrywa danych lokalizacyjnych. Wahoo wie o problemie i nad nim pracuje... Restart pomaga
Dzięki za recenzję. Zmieniłem Garmina 520 Plus na Bolta 2 i miedzy tymi urządzeniami Wahoo wyprzedza Edge o lata świetlne. Obsługa bajecznie prosta i intuicyjna, nawigowanie genialne.
Dostałem go od żony w prezencie na urodziny 😁. Chyba już nie mogła słuchać Wahoo Bolt czy Garmin 530 😂. Jak dla mnie bajka. Przeliczanie trasy po zboczeniu z niej jest błyskawiczne na czym mi zależało i ogólnie szybkość działania, czytelność wyświetlacza i intuicyjna obsługa 👍
Używam od roku Roama, jak dla mnie, to idealny licznik. Funkcje nawigacyjne w połączeniu z Komootem są bezbłędne. Ekran ma dobrze dopasowany rozmiar, zarówno do nawigowania, jak i do wyświetlania funkcji treningowych. Apka Wahoo na iPhonie działa szybko i intuicyjnie. Nie mam NIC do zarzucenia, jeśli się zastanawiasz i wahasz nad wyborem marki, szczerze polecam. Pozdro!
Korzystam z Bolta od 2 mc. Fantastyczne urządzenie. Właściwie bez wad. Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to po wgraniu w app pliku gpx potrafi wytyczyć okrężną drogę do punktu startu trasy. Uruchamia się dość długo ale akurat tyle żeby poprawić stylówę przed jazdą. Polecam zdecydowanie ;)
Do tej pory użytkowałem Wahoo elemnt bolt 1 , ale po ostatniej jeździe w deszczu przestał działać . Do tej pory wytrzymywał każde warunki , przez trzy lata działał bez zastrzeżeń . Dziś zamówiłem nową wersję Wahoo elemnt bolt 2 i mam nadzieję że będę z niego równie zadowolony jak z poprzedniego Wahoo . Pozdrawiam .
Jestem po 3 jezdzie z nim. Na duzych drogach jest ok - chociaz dosyc pozno informuje o przestrzelonym skrzyzowaniu. Natomiast w czasie jazdy po lesie gubil sie dosyc mocno. Testy trwaja, ale w tej cenie nie jestem w pełni usatysfakcjonowany na ten moment.
Witam - fajny i treściwy filmik - Hm Janie w 90% filmów odcinki kończą się małą czarną, może by tak nagrać jakiś odcinek dotyczący małej czarnej - jaka, kiedy, co nam daje, czy to tylko moda itd 👍👍 pozdrawiam
Jako użytkownik Garmina -> Wahoo -> Garmina, stwierdzam, że Garmin Edge 1030 pasuje mi najbardziej. Do wszystkich powodów, które wymieniłeś, z zalet Garmina dodam: - profile - świetne, jak jeździsz na MTB i szosie/grawelu i nie chcesz mieć wszystkich pól - ekosystem Garmina - w jednym miejscu masz układanie treningu, plany treningowe, planowanie trasy. Nie trzeba skakać po różnych serwisach i stronach Pozdrawiam‼️
No cóż czekałem aż garmin w prowadzi chociaż 4 dane na ekranie mapy. Ekran wielki jak patelnia a tylko dwie dane na mapie to za mało dla mnie. Minęło pare lat i się niedoczekanem. Tak wiem są programiki ale to nierozwiazywalny problemu wielkości danych bo zasetepuje tylko jedno pole. W wahoo mogę dodać na mapie aż 6 danych plus profil. Do tego mam z boku na diodach wykres HR wiec w sumie 8 danych plus mapa. W garminie dźwięki są okropne w wahoo przyjemne dla ucha. W garminie nie podoba mi się rozkład graficzny brzydkie kwadratowe pola. Każda strona nie spójna graficznie. Strava segment tragiczna w wyglądzie. Powiększanie mapy na garminie udręka i kopanie ponekranie. W wahoo z boku dwa klawisze z boku zawsze łatwodostępnym do powiększania mapy.
Mój pierwszy licznik z GPS. Wcześniej jeździłem z zegarkiem Sunnto Spartan Ultra. Ergonomia i komfort użytkowania Wahoo jest na świetnym poziomie. Raz mi się zawiesił, ale to było zanim zrobiłem update oprogramowania. Moim zdaniem do minusów trzeba dodać, że dość długo się włącza i czasem przesyłanie track z apki w telefonie do urządzenia trwa dość długo. Poza tym same pozytywy.
Właściwie to są tylko dwie rzeczy, których mi brakuje w Wahoo (z czego drugiej mocno): - jakiegoś tagowania, która trasa na jakim rowerze (można by to było zrobić przez rozpoznawanie czujników, plus rower "domyślny", jeśli nic się nie melduje) - sterowania lampkami przez ANT+ (najlepiej w oparciu o czujnik światła: gdy jest jasno wybrać tryb X, a licznik wykrywa że jest ciemno, wybrać Y)
Ja go dzisiaj kupiłem i kurde dziwna akcja z tą prędkością. Dzisiaj testowałem razem ze starym boltem i nowy pokazał mniejsza prędkość max i w ogóle dużo wolniej pokazywał zmiany prędkości podczas przyspieszeń itd. A jak przyjechałem do domu to nawet leżąc na stole wariował i zaczął pokazywać km/h mimo że bez ruchu. Dodatkowo duża różnica wzniesień na 2 boltach. Ale patrząc na kamoot to stary jednak bardziej zawyzal przewyższenia.
Posiadam Wahoo Element Roam i w sumie jest to idealne urządzenie dla mnie. Jest tylko jedna mała a moze duża wada, często, gdy wjezdzam do lasu Wahoo zaczyna delikatnie wariować i działać z lekkim opoznieniem. Czasami zdarza mi się "przestrzelić" zakręt. Zdarzaja się momenty, gdy wskazuje, że jadę obok trasy i probuje przeliczac mi ją na nowo. Po za tym nie mam zarzutów, ostatnio jechałem w grupie z innymi posiadaczami Roama i mieli podobnie. Dodam, ze na asfalcie jest idealnie :) Pisałem nawet chwile z supportem Wahoo i kazali mi zrestartowac urzadzeniu po czym finalnie wyszło, ze po prostu ten model tak ma, gdy jest duze zalesienie lub zła pogoda Zaobserwowaliscie cos podobnego na swoich urzadzeniach?
Dobre? Chyba zartujesz. Zero konkretów. Nawet brak checi majac roama pod reka zrobienia zestawienia. Np ujęć obu w jezdzie na kierownicy pod wzgleden szybkosci informowania o skrecie, szybkosci wskazywania przewyzszen( w moich 2 roamach roznie z predkoscia odczytu nachylenia bywa). Zapowiedzi Janka byly szumne. „Musze poznac licznik” a recenzja jak po 15 min uzytkowania. Mozna bylo po takim czasie zrobic film lepszy niz te na kanalach zagranicznych bo one juz sa pol roku a tu taki kibel.
Od znajomych z tras ultra wiem, że roam potrafi się zawiesić po kilkunastu godzinach i wtedy trzeba go resetować. Problem w tym, że jak to ma miejsce np. na 800tnym kilometrze trasy to przywracanie trasy trwa i trwa i trwa, chcąc nie chcąc masz wtedy przerwę. Jak walka idzie o miejsce w czołówce to wtedy takie rzeczy zwykle mają znaczenie. W starym bolcie nie zdarzyło mi się to nigdy - najdłuższa zarejestrowana trasa >1000km i >60 godz - oczywiście bolt doładowywany z power banka. W nowym bolcie przydałby się lepszy ekran "climb" - jadąc do góry chciałbym wiedzieć ile jeszcze tego np. 14% i jak daleko jeszcze do szczytu.
Ja miałem problem z Boltem, ale tym "starym". Na początku maja mi się wykasztanił podczas jazdy (cudem odzyskałem ślad z podjazdem na Stóg Izerski xD) i pokazywał niebieski ekran podczas kolejnych prób włączenia. Po kontakcie z obsługą klienta odezwał się do mnie polski dystrybutor, odesłałem do niego licznik i jakie było moje zaskoczenie, gdy 2 dni później otrzymałem w paczce... nowiutkiego Roama!
Mam tego nowego Bolta od jakichś dwóch miesięcy i jestem bardzo zadowolony, jednak znalazłem w nim dwie wady. Jedna z nich to to, że za nic w świecie nie jest w stanie wczytać jednej z moich tras (50km pętelka po Warszawie), za każdym razem kiedy próbuję ją wczytać licznik się zawiesza (cały czas wyświetla 'Loading Route'). Próbowałem zmiany nazwy, tworzenia trasy manualnie, wczytania zapisanej trasy, którą zarejestrował sam Bolt - nic się nie zmieniło. Każda inna trasa, którą próbowałem wczytać nie sprawiała żadnych problemów. Druga rzecz to to, że to nawigowanie z powrotem na trasę potrafi nie działać zbyt dobrze. Miałem sytuację w Chorwacji, że skręciłem na złym zjeździe na rondzie, przez co Bolt przeliczył trasę, jednak kiedy zawróciłem i wróciłem na wyznaczoną trasę, to nie potrafił tego zarejestrować i co chwilę próbował mnie prowadzić innymi drogami.
Ja mam v2, jedynym problemem jest problem z sparowaniem z moim samsung s20fe. Chodzi o to że nie chce się połączyć, niw widzi telefon urządzenia. Pomaga unpair z poziomu elementnta, o dodanie nowego device, ale wtedy zapomina mi się połączyć z komoot. I też nie zawsze to szybko wychodzi.
Mnie wahoo elemnt roam właśnie 3 raz zawiódł. Najpierw zawieszanie się i brak możliwości wył/wl. Wymieniono na nowy. Teraz piksele się pojawiają. Zobaczył słońce po zimie i znów problem. Zobaczymy co dystrybutor odpowie. Raczej chce już zwrot kasy i wymiana na Hammerhead
Jaki jest sens kupowania tak drogich liczników jeśli za 2/3 tej ceny około 1000 zł można mieć smartfon wzmocniony którego możliwości są nieporównywalnie większe- tak jak i komfort użycia ( ekran otwarty system operacyjny umożliwiający umożliwiający instalację dowolnej liczby darmowych i płatnych nawigacji i innych programów do jazdy na rowerze? Osobiście używam jako komputera aktora rowerowego i nie zamieniłbym go na licznik rowerowy testowany tutaj oraz inne podobne właśnie ze względu na na Komfort obsługi i zamknięte oprogramowanie
Mi wystarcza zwykła nawigacja po kresce. Nie ma innych ulic na mapie i ich nazw, tylko wskaźnik, który porusza się po kresce. Jeszcze ani razu nie pomyliłem zakrętu. Trasę tworzy się na telefonie i przesyła się gpxa na zegarek.
Mój bolt v2 przekłamuje temperaturę zawsze o 3 stopnie. Oto oficjalna odpowiedź serwisu Wahoo: Ostatecznie, ze względu na liczbę zmiennych, które mogą wpływać na temperaturę, uważamy, że +/- 7 stopni Celsjusza jest zgodne ze specyfikacją. Jeśli wystąpią nieoczekiwane ujemne lub bardzo wysokie zgłoszone temperatury, może to wskazywać na problem ze sprzętem.”
Dziś odesłałem swojego Bolta na serwis do Sprint-a. Zaraz po włączeniu nagrzewał się i zawyżał temperaturę o 4°C leżąc nie używany w pomieszczeniu, w czasie używania rosła jeszcze bardziej. W trakcie ładowania pokazywał nawet 39°C (w pomieszczeniu), gdzie temperatura wynosiła 21°C. Na dniach zobaczymy jak sklep podejdzie do reklamacji.
@@kitchenfighter201 Ogólnie to sporo stresu mnie to kosztowało, ponieważ pracownik sprint-u zwrócił bezmyślnie pieniądze pierwotnemu właścicielowi. Po perturbacjach odzyskałem pieniądze. Aktualnie używam tego samego urządzenia kupionego na OLX, mimo wielu aktualizacji widzę, że urządzenie nadal ma problem z prawidłowym pomiarem temperatury. Tym razem temperatura jest zaniżana :)
Ja mam pozytywne doświadczenie z wahoo. Mam bolta v2 i wszystko super. Mam tez tickr x 2 i przestał działać (dobijał do tętna 123 i dalej już nie wiec miałem całe kilka godzin na tętnie do 123). Wysłałem zgłoszenie, dane ze stravy. Od razu poprosili o skan dowodu zakupu i dane dostawy i jak wysłałem im to praktycznie od razu napisali ze wysyłają nowy.
Używałem nowego Wahho Bolt V2 prawie dwa miesiące i niestety tych wad miał bardzo dużo, a jedyna zaleta to chyba gniazdo do ładowania. Zaczynając od początku. Dość długo szukał sygnału GPS , nawigacja miała opóźnienie od 20 do 50metrów ( dlatego Janie tak jak sam mówiłeś zdarzyło się nieraz przestrzeliłeś zakręt bo Bolt za późno podaje informacje ) i nie jest to tylko moje spostrzeżenie . Co do przeliczania trasy było jeszcze gorzej, Wahoo usilnie każe zawracać nawet kilka kilometrów i kieruje Cię do punktu gdzie zjechałeś a przed tobą 100m żeby wrócić na trasę tylko 3 kilometry dalej od miejsca zmiany kursu. Co do powiadomień odnośnie telefonów i SMS Bolt wyświetla mniej więcej co drugie w najlepszym układzie dwa na trzy. No i na koniec taka prosta rzecz jak temperatura, nowy Wahoo Bolt zawyża tak od 5 do 10 stopni. Twojego Bolta Janie też to dotyczy sprawdź sobie swoją Strawę ( masz Premium) i porównaj temperatur ze Stravy i z Bolta zazwyczaj różnica u Ciebie to około 8-10stopni. Mój Bolt był w serwisie wrócił z adnotacja że został sprawdzony i porównany z innymi licznikami Wahoo i nie stwierdzono odchyłek ( czyli wniosek taki że wszystkie są złe ) więc pojeździłem dla sprawdzenie jeszcze dwa tygodnia ale nic się nie zmieniło więc został zwrócony do sprzedawcy w ramach rękojmi. Od 3 tygodni jestem posiadaczem Garmina 530 ( obecnie tańszy od Bolta) bez wszystkich wymienionych wyżej wad Bolta i z lepszymi parametrami i dodatkowymi funkcjami jak choćby Cimb Pro.
Nie mogę się z Tobą zgodzić - tak jak zaznaczam w materiale wiem, że z licznikami są rózne problemy, ale nie mogę mówić o rzeczach którę się u mnie nie dzieją. Temperatura - Strava podaje temperaturę z prognozy pogody! (no chyba nie uważasz, że licznik mierzy siłę wiatru i wilgotność), jak Ci licznik pozostawiony na pełnym słońcu podaje 40 stopni, to chyba się nie spodziewasz, że Strava tyle pokaże?:) Mam porównanie mój Roam - mój Bolt i temperatura w aucie i mających znaczenie różnic nie ma. Nie miałem problemu z przeliczaniem trasy, z jednym wyjątkiem - wszystkie urządzenia Wahoo jeśli przytniesz za dużą część trasy próbują do niej wracać, bo uznają, że się zgubiłeś, miałem to samo w Roamie. Jeśli jest to kwestia złego zakrętu, to przeliczanie działa u mnie bardzo dobrze. Z powiadomieniami - nie mam problemów. Ergo - super, że piszesz o swoich obserwacjach i swoim liczniku ale nie próbuj na siłę szukac problemów w moim:)
Też jestem zdania że edge 530 to jest król tego segmentu taniego licznika z dobrą nawigacja. Gdyby Garmin poprawił współpracę z apka byłby bezkonkurencyjny.
Po jakim czasie garmin 530 przelicza Wam trasę po zjechaniu ze śladu? Nie wiem czy trzeba coś w ustawieniach zmieniać ale mnie każe przez kilka km zawracać...
@@rafa2294 To mocno zależy od trasy i jakości sygnału. Na szosie w gęstej zabudowie bardzo szybko zaczyna kombinować nową trase. W terenie przy słabym zasięgu GPS moze byc różnie.
@@rafa2294 Informacja o zjeździe z trasy jest od razu a to czy zawrócić czy nie to zależy od trasy i co jest bardziej korzystne. Najlepiej mozesz sobie to sprawdzić na trasie którą znasz i sam wiesz co jest korzystniejsze i porównać to z tym co proponuje Ci Garmin
Witam serdecznie ,mam pytanie do pana ,posiadam rower Giant anyroad ,z pełna grupa Sora ,chce wymienić na SHIMANO GRX 400 Gravel Bike Groupset,czy będzie pasowało ,pozdrawiam
Mam problem ze sparowaniem czujnika tętna polar h7 z pierwszą wersją wahoo roam. Nie jest on w ogóle wykrywany, zarówno przez aplikację w telefonie jak i przez samo urządzenie. Co ciekawe, z telefonem czujnik łączy się bez problemu. H7 ma łączność Bluetooth Smart, która to jest wspierana przez wahoo roam. Miał ktoś podobny problem?
Miałem Roama ale wróciłem jednak do Edga 530. Co mnie denerwowało ? Wystarczyło kilka drzew i Roam gubił sygnał GPS. Gubił ślad na nawigacji. Pokazywał prędkości z kosmosu. W Garminie nie mam takich problemów na takich samych trasach.
Bo takich przypadkach trzeba mieć speed sensor i wtedy on przejmuje prędkość podczas chwilowego braku sygnału gps. Tak jak na garminie i wahoo. Po to są właśnie w sprzedaży speed sensor. Ja mam taki sensor speed/cadence i żadnych dziwnych zachowań w lesie czy tunelu nie ma.
@@tobiOneKenobi90 co to za argument, skoro microUSB nadal jest najgorszym rozwiązaniem, łatwo uszkodzić, jest jednostronne.. Niestety korzystam już od kilku miesięcy z ROAM i to jego największa wada - podczas ultra wożenie ekstra kabla czy uważanie, aby nie zgubić przejściówki - porażka. Poza tym wadą jest niezawodność, po ostatnich aktualizacjach potrafi się zawiesić na kilka godzin :( Miałem tak na Wiśle1200, także choć go lubię, to będę zmieniać na coś innego producenta
Elo, Dziś odebrałem swojego Bolta 2, wziąłem na drobną przejażdżkę miejską i mam zapytania do użytkowników: 1. Czy jest standardem, że funkcja autostartu odpala się nawet, jak idę z rowerem/odepnę licznik i chodzę z nim (np. jak wejdę do sklepu)? 2. Będąc na siłowni licznik losowo zaczynał rejestrować ruch (różne, losowe wartości do 20km/h) samemu pozostając w bezruchu. Jestem totalnym laikiem w tej materii, także pytanie: czy może to mieć związek z ewentualnymi, które generują urządzenia wokół? 3. Czy to normalne, że autostart czasami odpala się dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu metrów (jeszcze raz wspomnę, że miało to miejsce w mieście - nie na jakichś uboczach)? Z góry dzięki za odpowiedzi : ) Pzdr
miałem starego bolta a teraz mam V2 i na duży minus jest tu czas łączenia się z GPS na początku jazdy oraz jakość sygnału w lesie. Stary bolt był w tej materii dużo szybszy i dokładniejszy w gęstym lesie. Jestem na etapie zgłaszania tego problemu do wahoo może wymienią urządzenie.
Czy posiadając dwa rowery i w każdym z nich osobne urządzenie (w jednym bolt, w drugim bolt v2) przejechany dystans będzie sumowany w apce, czy będzie liczony odrębnie dla każdego roweru? Przy założeniu posiadania jednego smartfona ;)
Janku pamiętam że w którymś filmie rzuciłeś mimochodem że roam nie nadaje się dla wyprawowców bo ma za mało pamięci czy coś w tym stylu- mógłbyś to rozwinąć? Bo w żadnej recenzji o tym nie wspominasz
Czy posiadacze Bolta V2 również macie obecnie problem z opcją "Take Me To..."? Przy każdej próbie wpisania konkretnego adresu w aplikacji wyrzuca mi błąd "Failed to create the route". W samej nawigacji jak wybiorę punkt na mapie to prowadzi, natomiast nie zawsze jest to wygodne. Wahoo używam od jakichś 2 tygodni i zastanawiam się czy było tak od początku czy to jakiś problem przy ostatnich aktualizacjach.
Witam. Czy wiecie jak przenieść ustawienia z pierwszego bolta na drugiego. Tak żeby zrobić to szybko bez ustawiania wszytkiego z osobna. Z góry dzięki za info.
Jako że posiadam zarówno Bolta V2 jak i Edge 830 mogę wyrazić opinię. Poza tym, że Bolt jest ładniejszy (subiektywnie), mniejszy i ma wyraźniejszy ekran, to 830 przebija go chyba pod każdym względem. Wiem, że ten Garmin nie jest jego odpowiednikiem, bardziej Edge 530, ale jeśli możesz dopłacić te 200-250 zł do 830, to nie ma się nad czym zastanawiać. Bateria działa dłużej i funkcje nawigacyjne rzeczywiście są rozbudowane. Nie wiem za bardzo, co miał na myśli autor filmu mówiąc o tym, że w Bolcie są rozbudowane funkcje nawigacyjne - przecież on tylko prowadzi do punktu i przelicza trasę. Chociaż niektórym może to całkowicie wystarczać. W Garminie z poziomu licznika możesz wpisać adres, znaleźć POI, robić punkty pośrednie - nie trzeba do tego zewnętrznej aplikacji typu Komoot czy tworzenia trasy na komputerze. Za wadę w Garminie często wymienia się niby skomplikowaną konfigurację i przeklikiwanie - ale to się robi raz na początku, zajmuje z pół godziny i potem ma się spokój. Co do wad Bolta, które wystąpiły u mnie - licznik, gdy leży, zawyża temperaturę o 3-4 st., w chłodniejsze dni po naładowaniu na 100% i przejechaniu 15 km bateria spada do ok. 85% (w Garminie przez ten czas spada do 97-98%). No i trochę lipa, że gumki do zabezpieczenia o kierownicę/mostek nie ma w zestawie, tylko trzeba ją dokupić za kilkadziesiąt zł.
Porównujesz Bolta V2 do droższego, większego i bardziej nawigacyjnie rozbudowanego licznika Garmina, więc trudno się dziwić, że odpowiada on Twoim preferencjom bardziej:) Moim punktem odniesienia jest poprzedni Bolta, model Roam i ewentualnie modele odpowiadające Boltowi wielkością i przeznaczeniem/ceną. Nie da się porównywać wszystkiego do wszystkiego, bo to tak jakby powiedzieć, że nie wiem co autor miał na myśli twierdząc, że gravelem da się jechac poza asfaltem, bo w porównaniu z moim fullem MTB jest to niewygodne.
@@bikeshowcc Dziękuję za odpowiedź. :) Racja, nie da się porównać wszystkiego do wszystkiego, ale celowo zestawiłem Bolta z 830 z zaznaczeniem, że gdy liczy się przede wszystkim nawigacja, może warto dołożyć te 2-3 stówy. Fakt, Garmin rzeczywiście jest bardziej rozbudowany (i jednocześnie jest wielkim klocem przy Bolcie), ale jednak to jest to w miarę zbliżony pułap cenowy. Nawiązując do tego, że odniesieniem był pierwszy Bolt - nadal nie ma możliwości ustawienia na ekranie z mapą pola "czas do celu". Tego mi brakuje w Bolcie, w Garminie jest. :)
Z tego co się orientuje, to garmin 530 to systemowo (a wiec moliwosci nawigacyjne) to dokładnie to samo co 830. Różnią się jedynie tym, ze 830 ma dotykowy ekran, a wiec śmiało można porównywać wahoo do garmina 530/830.
Zastanawiam się nad kupnem Roam. Pytanko. Czy w apce Wahoo jest opcja dodania zakrętów jak to np ma Bryton? Czy jedyną możliwością dodania zakrętów jest wytyczenie trasy w serwisie, zazwyczaj płatnym, typu Ride with GPS etc? W zasadzie przekonany byłem już do Wahoo jak i Roam ale jak miałbym dodatkowo klikać subskrypcję w serwisie do powyższego to słabo. Zazwyczaj korzystam z Locusa i tu generuje gpxa ale bez zakrętów. Te nanosiłem apką Brytona, która jest słaba ale tę opcję akurat ma :)
Widze ze rownica w cenie miedzy roam a bolt jest symboliczna. Ten Bolt ma straszliwie maly ekran - bylby ok gdybysmy mieli nadal lata 90te. Garmina nienawidze z pasja. "Wspanialy sprzet" tylko wszyscy moi znajomi maja z nimi problemy: lagi, dzielenie przejechanej trasy przy ladowaniu do stravy, problemy z aktualizacjami... ale sa zachwyceni. Ja mialem gps garmin i byl to beznadziejny badziew. Czy Wahoo dziiala z komoot bez wykupienia wersji premium? Czy nie ma zwisow i lagow? Pytam posiadaczy Wahoo bo garminowcy to religia i o prawde tam trudno.
Na wahoo mam odpalone outdoor, ładuje mapę z komoota, co prawda pokręciłem 10 min żeby tylko sprawdzić. Zakończyłem i właśnie pokazuje tylko czas i to, że coś się działo. Tak jakby to był indoor niewiadomo czemu. A podczas jazdy normalnie pokazuje przebyte km, prędkość itp
Mój Bolt bardzo długo szuka sygnału GPS po uruchomieniu, czasem jest to nawet 3-5 min. W lesie bardzo często całkowicie traci sygnał przez co pokazuje dziwne prędkości albo "zawiesza się" na jakiejś typu 5km/h dopiero po kilku minutach znów pokazuje tak jak trzeba. Raz totalnie zwariował pokazując 140km/h aż musiałem go zrestartować na trasie. Nie wiem czy to kwestia aktualizacji czy zgłaszać to do reklamacji :/ Mimo wszystko jestem zadowolony.
Mam dokładnie taki sam problem. Długi czas oczekiwania na sygnał GPS (w porównianu zegarek Garmina łączy się od razu) no i parę drzew i prędkości pokazuje od czapy. Też myślałem, że te problemy znikną po aktualizacji ale teraz zaczynam myśleć o reklamacji ://
Zanim obejrzę to napiszę tylko co mnie denerwuje w Roam. Jak zaplanuję trasę i jadę zgodnie z nawigacją jest wszystko ok. Ale jak zjadę z trasy i podążam inną trasą bo np chcę ominąć paskudny odcinek siutrowy ;-) to Wahoo dostaje bzika i za wszelką cenę kieruje mnie z powrotem do miejsca z którego zjechałem a nie do jak najszybszego ponownego dojechana do zaplanowanej rasy. Tego nie czaję. Ciekawi mnie jak nowy Bolt z tym sobie radzi.
Tak, przeliczanie trasy przez ROAMa jest takie sobie, chociaż dzięki temu można poznać ciekawe drogi i ulice. Niektóre nawet nieistniejące ;) (tak, wiem, to nie jest wina samego Wahoo tylko źródła map).
@@boxxer144 no właśnie, jeśli na koniec zboczyłem z trasy, żeby zamiast bujać się przez środek miasta, ominąć je, to mógłby już dać sobie spokój i wytyczyć mi trasę do punktu końcowego objazdem. Ale podejrzewam, że musiałby być świadom wyznaczonych punktów na trasie, żeby móc w miarę sensownie wyznaczać objazdy.
W opiniach guglowych część osób narzeka na gubienie sygnału GPS i świrowanie po zjeździe z tracku (ciągnie na siłę do poprzedniego punktu lub początku trasy), nic z tego nie doświadczyłeś?
Ja mam ten licznik i zrobiłem z nim prawie tysiąc kilometrów, w tym 300 w górach, raz zgubiło sygnał na jakimś zadupiu w płaskopolsce, ale po kilku sekundach znalazł.
Każdy stary człowiek powie: im większy ekran, tym lepszy. Zatem ja bym nie zamienił swojego Roama na Bolta v2 ;) PS. To nie jest głos za telefonem na kierownicy. Nie wyobrażam sobie urządzenia, tak delikatnego i bateriożernego jak telefon jako komputer rowerowy.
Polecam np. Samsunga M51 z 7000mah, 7-8h wyświetlacz uciagnie. Więc jeśli ktoś nie jeździ na dłużej, komputerki nie mają kompletnie sensu. Dodatkowy mandżur tylko.
@@aux84 do pierwszego większego deszczu czy gleby? Jeszcze raz, telefon jako licznik po prostu nie: za duży, GPS za szybko zżera prąd (nie będę kupował nowego/osobnego telefonu z wielką baterią, bo mam kaprys przywiesić go do roweru), ekran dotykowy wymaga specjalnych rękawiczek do niego, telefony zwykle nie obsługują ANT+, a po glebie to ja mam go wyjąć z jakiegoś dobrze zakitranego miejsca, żeby zadzwonić po pomoc, a nie zastanawiać się, czy przeżył. I ma być zablokowany tak długo, póki go nie odblokuję (czytaj: jakbym wyglebił aż do zakłóceń/zaniku obrazu, to jeśli jakiś Dobry Człowiek zrobi mi rentgena, absolutnie nie może się dostać do danych w telefonie -- jazda z "licznikiem" czy nawigacją wyklucza to).
Cześć. Czy Roam albo Bolt 2 ma takie funkcje jak : ile już przejechałem, aktualna prędkość, ile przewyższenia przede mną i pokazanie gdzie obecnie jestem jeśli chodzi o przewyższenia ?
@@mlexone nie wprowadzaj ludzi w błąd, gdzie w Bolt masz takie informacje ", ile przewyższenia przede mną i pokazanie gdzie obecnie jestem jeśli chodzi o przewyższenia" bo ja takich nie znalazłem
@@mlexone Roama nie miałem, ale nowy Bolt ma podobno wszystko co ma Roam. Przewyższenia oczywiście są ( ich suma ) ale danych live o które pyta Lukee " ile przewyższenia przede mną i pokazanie gdzie obecnie jestem jeśli chodzi o przewyższenia" nie ma, przynajmniej w Bolt2
I czy jest jakich uchwyt ,który pozwala na umieszczenie wahoo na mostku ? Mam mostek 120mm i idealnie by mi tam pasowała nawigacja , żeby nie musieć sięgać wzrokiem za kierownicę.
Mam z tym sprzętem jeden problem -pękniętej szybki NIE WYMIENISZ nawet w serwisie nie pojmuję dlaczego .... sprzęt pracuje normalnie ale nie wygląda to dobrze :(
Wszystko fajnie ale jest tak głosny ze musiałem beeper wyłączyć. Z kolei bez niego na skomplikowanej trasie z dużą ilością zakrętów muszę się gapić w dół ciągłe
U mnie drobne problemy z powiadomieniami z telefonu, wydaje się że już rozwiązane ostatnimi aktualizacjami. Bateria super, ostatnia trasa 11h40min z czego około 5h na nawigacji i 1,5h z włączonym podświetleniem i na koniec dnia zostało 50%. Pytanie czy u Was jest tak samo, u mnie powiadomienie o zakręcie jest za późno, będąc już kilka metrów za, nawigacja nadal pokazuje 10m do zakrętu. Powoduje to że często mijam zjazd, za to przeliczanie nowej trasy mega szybkie.
Janku. Mówisz, że Garminy są dla ciebie zbyt sportowe, zbyt treningowe. Tymczasem czarną owcą w rodzinie Edge jest Garmin Edge Explore, czyli komputer rowerowy nastawiony przede wszystkim na nawigację, posiadający okrojone funkcje treningowe. Fajna propozycja i alternatywa dla Wahoo, zwłaszcza że obecnie można go dostać gdzieniegdzie za 800-900 zł nówkę. Może byś o nim opowiedział na łamach bikeshow? Osobiście go używam od niedawna i jestem zadowolony
To chyba najgorszy sprzęt od garmina w serii Edge. Wolniejszego od Edge Explore sprzętu nie używałem. Każda nowa aktualizacja go coraz bardziej dobija.
Spoko teścik. Pytanko: czy da się wgrać z komórki trasę via bluetooth, będąc w terenie i bez dostępu do internetu? W starym Elemnt'cie jeszcze mi się to nie udało, nie wiem co robię źle? Pozdrawiam
Tak zgadza się, lecz w trakcie ładowanie kończy się na ok.20% komunikatem w Wahoo w rodzaju: nie znaleziono ścieżki. Android 10, komórka Samsung Galaxy A6, oprogramowanie aktualne w liczniku i w komórce.
Skoro pojawił sie Bolt2 to może istnieją jakieś szanse, że za jakiś czas pojawi się Roam2, który będzie nadal nastawiony na nawigację, ale z nowymi funkcjami i z ogólnie poprawionymi częściami w środku?
Moim zdaniem na pewno, ale nie mam przecieków odnośnie tego co może zaoferowac. Progres byś musi, bo obecnie możliwości są moim zdaniem zbytnio zbliżone.
Brakowała mi jeszcze informacj jak bateria w porównaniu z wersja v1. Tez jestem ciekaw jak w porównaniu z Roam bo wiadomo większy wyświetlacz ale i większa bateria.
Według moich obserwacji wyciągnie ponad 14 godzin, czyli bardzo blisko tego, co pisze producent - pewnie w optymalnych warunkach te 15 godzin do wyciągnięcia.
Zadnego. Oba sie zwieszaja / crashuja na dlugich trasach. Wahoo nic sie nie nauczylo od Bolta 1 gen. Ja sie pozbylem Roama i chcialem wrocic ale nadal sa problemy. Musialem powrocic do topornego Garmina znowu ale stabilnego dla ultrasow.
PYTANIE DO CANYON-owców 🙃🙋🏻♂️ Macie sensowne rozwiązanie mocowania wahoo element roam do kokpitu Canyon H36? Na oficjalnej stronie producenta sam plastik kosztuje 170 zł + adapter 70, uważam że to lekka przesada 😂
Wiem że to bzdury ale czy bolt v2 posiada opcję komunikatów głosowych(z głośniczka lub słuchawek BT)? I dodatkowo opcje odtwarzania muzyki bezpośrednio z niego?
A jak jest z używaniem wahoo przy ograniczonym internecie? Załóżmy jadę na wielodniową tułaczkę po ukraińskich Karpatach, nie chcę kupować karty sim, internet wyłączony w telefonie. Ponieważ w moim wyobrażeniu do sprawnego działania wahoo potrzebny jest telefon, czy wymaga on do tego działania internetu? Czy mogę sobie np. na mapach offline OSM (jakichkolwiek) zrobić nową trasę, wyeksportować gpx i wrzucić w wahoo z pominięciem połączenia internetowego?
Zabrakło info czy warto BoltV1 na V2 aktualizować. Zakładając ze sprzedaż stary za około 500 zł. Czy fakt samego koloru jest warty wymiany, jeżeli z map korzysta się mało, albo bardzo mało.
Sam sobie na to pytanie odpowiedziałeś:) Największą przewagą nowego Bolta nad starym jest nawigacja - jeśli jesteś ze starego zadowolony to zmiana tylko ze względu na coś, czego nie używasz, nie ma sensu.
Jako komputerek rowerowy nie jest zly. "Daje rade" - ale tylko tyle. Problem numer 1: urzadzenei nei laduje sie przez wieksozsc kabli usb c. Najp[ewniej jesli jest to jabel usb a do usb c, ale w przypadku usb c do usb c jest to loteria. Jwedne kabel dziala a drugi nie. Wydaje sie, ze Wahoo zaoszczedzilo na implementacji usb c - nie tylko oni, poniewaz problem istnieje w innych urzadzeniach rowniez, ale troche to psuje sens usb c i posaidanai mniejszej liczby kabli. Problem 2: nawigacja jest straszna. Taki poziom nawigacji w samochodzie w 2005 roku. Na czym to polega... kierunek, w ktorym nalezy jechac nei zmienia sie plynnie, tylko skacze od razu o 180 stopni, co powoduje, ze w newralgicznych momentach nei wiadomo gdzie jechac - prosto czy w prawo. Tak jak gdyby procesor nie nadazal z przetworzneiem wszystkich informacji na czas. Jetst to naprawde denerwujace. Garmin 1040 w wersji bez solar nie ma takich problemow. Problem 3: urzdzenei nei chce sie laczyc z sensroami. nibny sie laczy z haeart rate i garmin vairia, ale nie pokazuje zadnych danych mimo ze sensory figuruja jako podlaczone. megha denerwujaze i naczesciej pomaga jedynie restart urzadzenia, co trwa super dluuugo. Podsumowujac nie jest to zle urzadzenie i mozna z niego korzystac, ale po co sie meczyc...
Podsumowując spostrzeżenia- jak ktoś myśli o Wahoo to najrozsądniej chyba poczekać na nową odsłonę Roama. Będzie lepiej dopracowana technologia i sensownej wielkości ekran. Sam korzystam z dwóch urządzeń (Mio Cyclo - super czytelny, duży ekran tylko krótki czas działania) oraz Garmina Etrexa 32x (ulubiony przez ultrasów- cechy odwrotne, tj. mały ekran, ale nie jest dotykowy/ deszcz nie problem/ no i dowolnie długi czas pracy- zasilanie paluszkami/akumulatorami AA). Chciałbym spróbować Wahoo, ale nadal mnie nie przekonuje, także po tym vlogu…
pierwsza jazda z nowym Boltem i takie kwiatki mi się dziś pojawiały (wszystko up to date). Jak to rozwiążę? zwrócę, niestety nie mam czasu na zabawy w gwarancje, czekanie miesiąc na rozpatrzenie, naprawę czy nowy licznik. Takiego gniota elektronicznego nie miałem chyba nigdy w życiu. ua-cam.com/video/wtv7pU2xt_k/v-deo.html
Mój Bolt v2 z przełomu maja/czerwca, pokazuje o 3°C więcej niż jest w rzeczywistości, a przed aktualizacjami było to nawet 5-6°C. Support nie widzi problemu mówiąc, że wszystko w granicach +/- 10°F jest dobrze.
Mój Bolt V2 też zawyża temperaturę o około 3°C. Kupiłem go miesiąc temu. Póki co to jedyna irytująca wada. Poza tym jest to genialne urządzenie w porównaniu do mojej poprzedniej konfiguracji (smartfon na quadlocku)
Mój także zawyża o 3 stopnie. Sprawdzone przy leżących obok Garminie 830 i termometrze. Na termometrze 23,5, na Garminie 24, a na Bolcie 27. Czy to aż tak trudne do poprawienia, że support od tylu miesięcy nie umie sobie z tym poradzić?
@@dldlish to raczej nigdy nie będzie naprawione, bo to nie błąd oprogramowania. Po włączeniu widać, że temperatura jest poprawna i dopiero rośnie do tych 3-4 stopni za dużo, czyli czujnik działa poprawnie. Gdybym miał wróżyć z fusów, to po prostu w pierwszej partii ten czujnik jest za blisko jakiegoś modułu GPS, który wydziela ciepło, albo ze względu na chwilowy brak części użyto jakiegoś innego tranzystora który grzeje się mocniej i później szybko to poprawiono. Szkoda tylko, że Wahoo słynące z dobrego supportu i wymieniając termometr jako funkcje licznika olało ten bubel, gdy klienci się na to skarżą.
@@SitaRTNT Jeśli tak rzeczywiście jest, to szkoda. Dla mnie to jedna z istotniejszych funkcji w liczniku. Nie chce mi się jednak wierzyć, że rozbieżność +/-10°F jest przez support traktowana jako coś normalnego. Tzn. że równie dobrze mogliby dać taką samą tolerancję dla ich czujnika prędkości na kole i powiedzieć, że jest ok.
Można też uderzać bezpośrednio do nich - zgłosiłem padniętego Bolta v1, mimo tego że był pół roku po gwarancji, na drugi dzień po podesłaniu skanu paragonu, dostałem 40% zniżki u nich w sklepie na nowy sprzęt. Cała sprawa od zgłoszenia, przez kupno, do odpakowania nowego Bolta, zajęła równo tydzień 😁
mam ROAM'a i pewien problem przy długim nagrywaniu wyszedł mi z nim nie dawno. Przy długich jazdach (pow. 10h) zawiesza się odczyt GPS/mapa. Licznik dalej nagrywa aktywność, ale nie działa nawigacja i nagrywanie śladu (ekran mapy stoi w miejscu). Zapisanie aktywności i restart rozwiązuje problem, ale strava ucina nam błędne kilometry (nagrane np. z licznika prędkości). Jest to chyba problem softwarowy i Wahoo wie o jego istnieniu. Czy coś takiego dzieje się w nowym BOLTcie?
U mnie największym problemem z BOLTem 2 jest to że licznik dość długo po włączeniu szuka sygnału GPS, czasem trwa to nawet 5-8 minut przy gorszej pogodzie. Nie wiem czy jest to przypadłość tylko wszystkich Boltów czy tylko mojego egzemplarza bo po za tym działa bezproblemowo.
Nie tylko u Ciebie, dystrybutor pro bike poinformował że to jest normalny tryb działania ,tak samo działa Roam , i nie należy tego zgłaszać jako reklamacja
Normalnie, bierzesz do ręki: tam gdzie jest słuchaweczka na zielonym tle, tam się dzwoni, tam gdzie jest kompas, tam się przegląda internety. Jak nadusisz kopertkę, to będą maile. Kontynuować, czy już łapiesz?
Koń dziś wygrał dzień ! :D
Czekałem na ten film 🙂 Posiadam ten licznik już od czerwca, czyli niemal od samej premiery. Priorytetem dla mnie były również funkcje nawigacyjne. W tej cenie na ten moment, chyba nie ma nic lepszego. Mogę potwierdzić, że nawigacja działa w nowym Bolcie bardzo sprawnie. Szybkie przeliczanie trasy, które naprawdę działa. Ledowe diody wspomagające nas podczas manewrów oraz kolorowy ekran, który widać zarówno w pełnym słońcu jak i po zmroku. Są to cechy które przekonują mnie, że był to naprawdę udany zakup. Jeśli chodzi o wady to zgodzę się, że ekran czasami mógłby być większy. Inną wadą którą zauważyłem jest to, że w gęstym lesie zasięg GPS słabnie. Przez co wskazania prędkości nie zawsze są prawidłowe. W swoim egzemplarzu nie zauważyłem żadnego przegrzewania się. Jeśli chodzi o zawiesznie, to miałem kiedyś na początku jedną sytuację, że ekran na chwilę zrobił się czarny. Od początku mailem chyba już 2,3 aktualizacje, więc pewnie jakieś tam błędy zostały naprawione. Tak poza tym licznik sprawuje się idealnie. Aplikacja jest kolejnym dużym plusem Wahoo. Większość rzeczy można ustawić właśnie w niej, a licznik od razu dostaje te informacje. Pozdrowienia dla Was wszystkich i dla nowego fana Bikeshow Konia.
Ja go dzisiaj kupiłem i kurde dziwna akcja z tą prędkością. Dzisiaj testowałem razem ze starym boltem i nowy pokazał mniejsza prędkość max i w ogóle dużo wolniej pokazywał zmiany prędkości podczas przyspieszeń itd. A jak przyjechałem do domu to nawet leżąc na stole wariował i zaczął pokazywać km/h mimo że bez ruchu. Dodatkowo duża różnica wzniesień na 2 boltach. Ale patrząc na kamoot to stary jednak bardziej zawyzal przewyższenia.
Użytkuję Roama od ponad 2 lat. Plusy: długo działająca bateria, łatwa obsługa, szybkie ładowanie podczas pracy, czytelny ekran. Minus - jeden i to poważny. Zawieszanie się po kilkunastu godzinach pracy (zazwyczaj). Zazwyczaj też wystarczy wyłączyć i włączyć urządzenie i działa dalej. Ale 2 razy trzeba było rozładować baterię do końca. Można wyłączać urządzenie profilaktycznie np. po 200 km i trochę pomaga. Ostatnio, podczas Carpatii po całym dniu w deszczu ekran został zalany? wylał? Tak w każdym razie wygląda. Skontaktowałem się z importerem, przesłałem wymagane dokumenty i choć gwarancja upłynęła miesiąc wcześniej, obiecał, jak tylko będzie miał urządzenia, wymienić. Jeżeli tak się faktycznie stanie - to duży plus. Aczkolwiek urządzenie cały czas działa i można z niego korzystać. Co ja bym w nim zmienił? Trochę poprawiłbym mimo wszystko funkcjonalność (tzn. nawigowanie i wyznaczanie trasy z poziomu telefonu, bo odtwarzanie pobranych lub narysowanych na komputerze tras jest bardzo dobre) i oczywiście kwestię wieszania się. A od prostego urządzenia za 1500 PLN(!!) można by było tego wymagać.
Ja mam problem z wieszaniem nagrywania danych GPS się przy długim nagrywaniu, u Ciebie wiesza się całkowicie?. Wszystkie inne funkcje (nagrywanie z zew. czujników) działają. Po prostu zawisza się mapa i nie nagrywa danych lokalizacyjnych. Wahoo wie o problemie i nad nim pracuje... Restart pomaga
@@azwalt trasą nagrywa się dalej. Oprócz śladu. I nie nawiguje
Dzięki za recenzję. Zmieniłem Garmina 520 Plus na Bolta 2 i miedzy tymi urządzeniami Wahoo wyprzedza Edge o lata świetlne. Obsługa bajecznie prosta i intuicyjna, nawigowanie genialne.
Marco dalej polecasz Wahoo nad garmin? Chce kupić ale edge 530 chodzi po 9 stówek już a Wahoo dalej 1300. Ale dalej celuje w Wahoo.
Na początku to był jeszcze Wahoo Elemnt Mini, bez GPS i nawigacji.
Dostałem go od żony w prezencie na urodziny 😁. Chyba już nie mogła słuchać Wahoo Bolt czy Garmin 530 😂. Jak dla mnie bajka. Przeliczanie trasy po zboczeniu z niej jest błyskawiczne na czym mi zależało i ogólnie szybkość działania, czytelność wyświetlacza i intuicyjna obsługa 👍
Używam od roku Roama, jak dla mnie, to idealny licznik. Funkcje nawigacyjne w połączeniu z Komootem są bezbłędne. Ekran ma dobrze dopasowany rozmiar, zarówno do nawigowania, jak i do wyświetlania funkcji treningowych. Apka Wahoo na iPhonie działa szybko i intuicyjnie. Nie mam NIC do zarzucenia, jeśli się zastanawiasz i wahasz nad wyborem marki, szczerze polecam. Pozdro!
Piszesz że " funkcje nawigacyjne w połączeniu z komootem". Możesz w jakiś sposób podpatrywać mapy komoota na wahoo?
Korzystam z Bolta od 2 mc. Fantastyczne urządzenie. Właściwie bez wad. Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to po wgraniu w app pliku gpx potrafi wytyczyć okrężną drogę do punktu startu trasy. Uruchamia się dość długo ale akurat tyle żeby poprawić stylówę przed jazdą. Polecam zdecydowanie ;)
Mnie wkurzyło że mi raz wyznaczyło trasę niebieską ścieżką rowerową przez las...a jechałem rowerem szosowym
Planujesz testy Karoo ?
Wczoraj kupiłem. Dzisiaj do mnie trafi. Także jeszcze zdążę obejrzeć test przed rozpakowaniem swojego egzemplarza :D Dzięki !
I jak Ci się jeździ na nim?
@@kitchenfighter201 Bardzo dobrze, spoko rzecz z możliwością jego ustawień i prowadzenia w trybie gps. A smaczkiem jest dodanie summit climbing
Do tej pory użytkowałem Wahoo elemnt bolt 1 , ale po ostatniej jeździe w deszczu przestał działać . Do tej pory wytrzymywał każde warunki , przez trzy lata działał bez zastrzeżeń . Dziś zamówiłem nową wersję Wahoo elemnt bolt 2 i mam nadzieję że będę z niego równie zadowolony jak z poprzedniego Wahoo . Pozdrawiam .
Jestem po 3 jezdzie z nim. Na duzych drogach jest ok - chociaz dosyc pozno informuje o przestrzelonym skrzyzowaniu. Natomiast w czasie jazdy po lesie gubil sie dosyc mocno. Testy trwaja, ale w tej cenie nie jestem w pełni usatysfakcjonowany na ten moment.
Witam - fajny i treściwy filmik - Hm Janie w 90% filmów odcinki kończą się małą czarną, może by tak nagrać jakiś odcinek dotyczący małej czarnej - jaka, kiedy, co nam daje, czy to tylko moda itd 👍👍 pozdrawiam
Jako użytkownik Garmina -> Wahoo -> Garmina, stwierdzam, że Garmin Edge 1030 pasuje mi najbardziej. Do wszystkich powodów, które wymieniłeś, z zalet Garmina dodam:
- profile - świetne, jak jeździsz na MTB i szosie/grawelu i nie chcesz mieć wszystkich pól
- ekosystem Garmina - w jednym miejscu masz układanie treningu, plany treningowe, planowanie trasy. Nie trzeba skakać po różnych serwisach i stronach
Pozdrawiam‼️
No cóż czekałem aż garmin w prowadzi chociaż 4 dane na ekranie mapy. Ekran wielki jak patelnia a tylko dwie dane na mapie to za mało dla mnie. Minęło pare lat i się niedoczekanem. Tak wiem są programiki ale to nierozwiazywalny problemu wielkości danych bo zasetepuje tylko jedno pole. W wahoo mogę dodać na mapie aż 6 danych plus profil. Do tego mam z boku na diodach wykres HR wiec w sumie 8 danych plus mapa. W garminie dźwięki są okropne w wahoo przyjemne dla ucha. W garminie nie podoba mi się rozkład graficzny brzydkie kwadratowe pola. Każda strona nie spójna graficznie. Strava segment tragiczna w wyglądzie. Powiększanie mapy na garminie udręka i kopanie ponekranie. W wahoo z boku dwa klawisze z boku zawsze łatwodostępnym do powiększania mapy.
Mój pierwszy licznik z GPS. Wcześniej jeździłem z zegarkiem Sunnto Spartan Ultra. Ergonomia i komfort użytkowania Wahoo jest na świetnym poziomie. Raz mi się zawiesił, ale to było zanim zrobiłem update oprogramowania. Moim zdaniem do minusów trzeba dodać, że dość długo się włącza i czasem przesyłanie track z apki w telefonie do urządzenia trwa dość długo. Poza tym same pozytywy.
Właściwie to są tylko dwie rzeczy, których mi brakuje w Wahoo (z czego drugiej mocno):
- jakiegoś tagowania, która trasa na jakim rowerze (można by to było zrobić przez rozpoznawanie czujników, plus rower "domyślny", jeśli nic się nie melduje)
- sterowania lampkami przez ANT+ (najlepiej w oparciu o czujnik światła: gdy jest jasno wybrać tryb X, a licznik wykrywa że jest ciemno, wybrać Y)
Zgadza się - w przypadku posiadania kilku rowerów fajnie byłoby móc filtrować historię przejazdów i tym samym monitorować przebieg każdej maszyny.
@@longer_xd5668 Można to obejść stravą. Ale to tylko obejście.
Ja go dzisiaj kupiłem i kurde dziwna akcja z tą prędkością. Dzisiaj testowałem razem ze starym boltem i nowy pokazał mniejsza prędkość max i w ogóle dużo wolniej pokazywał zmiany prędkości podczas przyspieszeń itd. A jak przyjechałem do domu to nawet leżąc na stole wariował i zaczął pokazywać km/h mimo że bez ruchu. Dodatkowo duża różnica wzniesień na 2 boltach. Ale patrząc na kamoot to stary jednak bardziej zawyzal przewyższenia.
0:43 Miejscowa konina daję radę! Pozdrawiamy!
Posiadam Wahoo Element Roam i w sumie jest to idealne urządzenie dla mnie. Jest tylko jedna mała a moze duża wada, często, gdy wjezdzam do lasu Wahoo zaczyna delikatnie wariować i działać z lekkim opoznieniem. Czasami zdarza mi się "przestrzelić" zakręt. Zdarzaja się momenty, gdy wskazuje, że jadę obok trasy i probuje przeliczac mi ją na nowo. Po za tym nie mam zarzutów, ostatnio jechałem w grupie z innymi posiadaczami Roama i mieli podobnie. Dodam, ze na asfalcie jest idealnie :) Pisałem nawet chwile z supportem Wahoo i kazali mi zrestartowac urzadzeniu po czym finalnie wyszło, ze po prostu ten model tak ma, gdy jest duze zalesienie lub zła pogoda
Zaobserwowaliscie cos podobnego na swoich urzadzeniach?
Dobre porównanie, może kiedyś się skuszę na Bolta 🙂
Dobre? Chyba zartujesz. Zero konkretów. Nawet brak checi majac roama pod reka zrobienia zestawienia. Np ujęć obu w jezdzie na kierownicy pod wzgleden szybkosci informowania o skrecie, szybkosci wskazywania przewyzszen( w moich 2 roamach roznie z predkoscia odczytu nachylenia bywa). Zapowiedzi Janka byly szumne. „Musze poznac licznik” a recenzja jak po 15 min uzytkowania. Mozna bylo po takim czasie zrobic film lepszy niz te na kanalach zagranicznych bo one juz sa pol roku a tu taki kibel.
@@beatastrzelczyk2186 Ja uzyskałem wszystkie informacje których potrzebowałem ale masz rację zawsze można zrobić szybciej i lepiej :)
Od znajomych z tras ultra wiem, że roam potrafi się zawiesić po kilkunastu godzinach i wtedy trzeba go resetować. Problem w tym, że jak to ma miejsce np. na 800tnym kilometrze trasy to przywracanie trasy trwa i trwa i trwa, chcąc nie chcąc masz wtedy przerwę. Jak walka idzie o miejsce w czołówce to wtedy takie rzeczy zwykle mają znaczenie. W starym bolcie nie zdarzyło mi się to nigdy - najdłuższa zarejestrowana trasa >1000km i >60 godz - oczywiście bolt doładowywany z power banka. W nowym bolcie przydałby się lepszy ekran "climb" - jadąc do góry chciałbym wiedzieć ile jeszcze tego np. 14% i jak daleko jeszcze do szczytu.
Ja miałem problem z Boltem, ale tym "starym". Na początku maja mi się wykasztanił podczas jazdy (cudem odzyskałem ślad z podjazdem na Stóg Izerski xD) i pokazywał niebieski ekran podczas kolejnych prób włączenia. Po kontakcie z obsługą klienta odezwał się do mnie polski dystrybutor, odesłałem do niego licznik i jakie było moje zaskoczenie, gdy 2 dni później otrzymałem w paczce... nowiutkiego Roama!
Na wiosnę zamierzam sprawić sobie Wahoo więc filmik dla mnie ciekawy
Mam tego nowego Bolta od jakichś dwóch miesięcy i jestem bardzo zadowolony, jednak znalazłem w nim dwie wady. Jedna z nich to to, że za nic w świecie nie jest w stanie wczytać jednej z moich tras (50km pętelka po Warszawie), za każdym razem kiedy próbuję ją wczytać licznik się zawiesza (cały czas wyświetla 'Loading Route'). Próbowałem zmiany nazwy, tworzenia trasy manualnie, wczytania zapisanej trasy, którą zarejestrował sam Bolt - nic się nie zmieniło. Każda inna trasa, którą próbowałem wczytać nie sprawiała żadnych problemów. Druga rzecz to to, że to nawigowanie z powrotem na trasę potrafi nie działać zbyt dobrze. Miałem sytuację w Chorwacji, że skręciłem na złym zjeździe na rondzie, przez co Bolt przeliczył trasę, jednak kiedy zawróciłem i wróciłem na wyznaczoną trasę, to nie potrafił tego zarejestrować i co chwilę próbował mnie prowadzić innymi drogami.
Ja mam v2, jedynym problemem jest problem z sparowaniem z moim samsung s20fe.
Chodzi o to że nie chce się połączyć, niw widzi telefon urządzenia. Pomaga unpair z poziomu elementnta, o dodanie nowego device, ale wtedy zapomina mi się połączyć z komoot. I też nie zawsze to szybko wychodzi.
Mnie wahoo elemnt roam właśnie 3 raz zawiódł. Najpierw zawieszanie się i brak możliwości wył/wl. Wymieniono na nowy. Teraz piksele się pojawiają. Zobaczył słońce po zimie i znów problem. Zobaczymy co dystrybutor odpowie.
Raczej chce już zwrot kasy i wymiana na Hammerhead
Jaki jest sens kupowania tak drogich liczników jeśli za 2/3 tej ceny około 1000 zł można mieć smartfon wzmocniony którego możliwości są nieporównywalnie większe- tak jak i komfort użycia ( ekran otwarty system operacyjny umożliwiający umożliwiający instalację dowolnej liczby darmowych i płatnych nawigacji i innych programów do jazdy na rowerze? Osobiście używam jako komputera aktora rowerowego i nie zamieniłbym go na licznik rowerowy testowany tutaj oraz inne podobne właśnie ze względu na na Komfort obsługi i zamknięte oprogramowanie
Mi wystarcza zwykła nawigacja po kresce. Nie ma innych ulic na mapie i ich nazw, tylko wskaźnik, który porusza się po kresce. Jeszcze ani razu nie pomyliłem zakrętu. Trasę tworzy się na telefonie i przesyła się gpxa na zegarek.
Mój bolt v2 przekłamuje temperaturę zawsze o 3 stopnie. Oto oficjalna odpowiedź serwisu Wahoo:
Ostatecznie, ze względu na liczbę zmiennych, które mogą wpływać na temperaturę, uważamy, że +/- 7 stopni Celsjusza jest zgodne ze specyfikacją.
Jeśli wystąpią nieoczekiwane ujemne lub bardzo wysokie zgłoszone temperatury, może to wskazywać na problem ze sprzętem.”
Dziś odesłałem swojego Bolta na serwis do Sprint-a. Zaraz po włączeniu nagrzewał się i zawyżał temperaturę o 4°C leżąc nie używany w pomieszczeniu, w czasie używania rosła jeszcze bardziej. W trakcie ładowania pokazywał nawet 39°C (w pomieszczeniu), gdzie temperatura wynosiła 21°C. Na dniach zobaczymy jak sklep podejdzie do reklamacji.
Albercie jak przebiegł proces reklamacji?
@@kitchenfighter201 Ogólnie to sporo stresu mnie to kosztowało, ponieważ pracownik sprint-u zwrócił bezmyślnie pieniądze pierwotnemu właścicielowi. Po perturbacjach odzyskałem pieniądze. Aktualnie używam tego samego urządzenia kupionego na OLX, mimo wielu aktualizacji widzę, że urządzenie nadal ma problem z prawidłowym pomiarem temperatury. Tym razem temperatura jest zaniżana :)
Ja mam pozytywne doświadczenie z wahoo. Mam bolta v2 i wszystko super. Mam tez tickr x 2 i przestał działać (dobijał do tętna 123 i dalej już nie wiec miałem całe kilka godzin na tętnie do 123). Wysłałem zgłoszenie, dane ze stravy. Od razu poprosili o skan dowodu zakupu i dane dostawy i jak wysłałem im to praktycznie od razu napisali ze wysyłają nowy.
Witam, zamierzam kupić Wahoo V2, możesz mi napisać z jakiego sklepu kupiłeś swojego Bolta V2, pozdrawiam
Używałem nowego Wahho Bolt V2 prawie dwa miesiące i niestety tych wad miał bardzo dużo, a jedyna zaleta to chyba gniazdo do ładowania. Zaczynając od początku. Dość długo szukał sygnału GPS , nawigacja miała opóźnienie od 20 do 50metrów ( dlatego Janie tak jak sam mówiłeś zdarzyło się nieraz przestrzeliłeś zakręt bo Bolt za późno podaje informacje ) i nie jest to tylko moje spostrzeżenie . Co do przeliczania trasy było jeszcze gorzej, Wahoo usilnie każe zawracać nawet kilka kilometrów i kieruje Cię do punktu gdzie zjechałeś a przed tobą 100m żeby wrócić na trasę tylko 3 kilometry dalej od miejsca zmiany kursu. Co do powiadomień odnośnie telefonów i SMS Bolt wyświetla mniej więcej co drugie w najlepszym układzie dwa na trzy. No i na koniec taka prosta rzecz jak temperatura, nowy Wahoo Bolt zawyża tak od 5 do 10 stopni. Twojego Bolta Janie też to dotyczy sprawdź sobie swoją Strawę ( masz Premium) i porównaj temperatur ze Stravy i z Bolta zazwyczaj różnica u Ciebie to około 8-10stopni. Mój Bolt był w serwisie wrócił z adnotacja że został sprawdzony i porównany z innymi licznikami Wahoo i nie stwierdzono odchyłek ( czyli wniosek taki że wszystkie są złe ) więc pojeździłem dla sprawdzenie jeszcze dwa tygodnia ale nic się nie zmieniło więc został zwrócony do sprzedawcy w ramach rękojmi. Od 3 tygodni jestem posiadaczem Garmina 530 ( obecnie tańszy od Bolta) bez wszystkich wymienionych wyżej wad Bolta i z lepszymi parametrami i dodatkowymi funkcjami jak choćby Cimb Pro.
Nie mogę się z Tobą zgodzić - tak jak zaznaczam w materiale wiem, że z licznikami są rózne problemy, ale nie mogę mówić o rzeczach którę się u mnie nie dzieją.
Temperatura - Strava podaje temperaturę z prognozy pogody! (no chyba nie uważasz, że licznik mierzy siłę wiatru i wilgotność), jak Ci licznik pozostawiony na pełnym słońcu podaje 40 stopni, to chyba się nie spodziewasz, że Strava tyle pokaże?:) Mam porównanie mój Roam - mój Bolt i temperatura w aucie i mających znaczenie różnic nie ma. Nie miałem problemu z przeliczaniem trasy, z jednym wyjątkiem - wszystkie urządzenia Wahoo jeśli przytniesz za dużą część trasy próbują do niej wracać, bo uznają, że się zgubiłeś, miałem to samo w Roamie. Jeśli jest to kwestia złego zakrętu, to przeliczanie działa u mnie bardzo dobrze. Z powiadomieniami - nie mam problemów.
Ergo - super, że piszesz o swoich obserwacjach i swoim liczniku ale nie próbuj na siłę szukac problemów w moim:)
Też jestem zdania że edge 530 to jest król tego segmentu taniego licznika z dobrą nawigacja. Gdyby Garmin poprawił współpracę z apka byłby bezkonkurencyjny.
Po jakim czasie garmin 530 przelicza Wam trasę po zjechaniu ze śladu? Nie wiem czy trzeba coś w ustawieniach zmieniać ale mnie każe przez kilka km zawracać...
@@rafa2294 To mocno zależy od trasy i jakości sygnału. Na szosie w gęstej zabudowie bardzo szybko zaczyna kombinować nową trase.
W terenie przy słabym zasięgu GPS moze byc różnie.
@@rafa2294 Informacja o zjeździe z trasy jest od razu a to czy zawrócić czy nie to zależy od trasy i co jest bardziej korzystne. Najlepiej mozesz sobie to sprawdzić na trasie którą znasz i sam wiesz co jest korzystniejsze i porównać to z tym co proponuje Ci Garmin
Witam serdecznie ,mam pytanie do pana ,posiadam rower Giant anyroad ,z pełna grupa Sora ,chce wymienić na SHIMANO GRX 400 Gravel Bike Groupset,czy będzie pasowało ,pozdrawiam
Mam problem ze sparowaniem czujnika tętna polar h7 z pierwszą wersją wahoo roam. Nie jest on w ogóle wykrywany, zarówno przez aplikację w telefonie jak i przez samo urządzenie. Co ciekawe, z telefonem czujnik łączy się bez problemu. H7 ma łączność Bluetooth Smart, która to jest wspierana przez wahoo roam. Miał ktoś podobny problem?
Miałem Roama ale wróciłem jednak do Edga 530. Co mnie denerwowało ? Wystarczyło kilka drzew i Roam gubił sygnał GPS. Gubił ślad na nawigacji. Pokazywał prędkości z kosmosu. W Garminie nie mam takich problemów na takich samych trasach.
Najśmieszniejsze jest to, że dokładnie to samo o Garminach mówią fani Wahoo :D
@@bullfrogboss8008 🤣🤣🤣
Bo takich przypadkach trzeba mieć speed sensor i wtedy on przejmuje prędkość podczas chwilowego braku sygnału gps. Tak jak na garminie i wahoo. Po to są właśnie w sprzedaży speed sensor. Ja mam taki sensor speed/cadence i żadnych dziwnych zachowań w lesie czy tunelu nie ma.
Bazyl dalej wolisz edga? Zastanawiam się nad 530 albo boltem. Cena przemawia za garminem.
A wiadomo może już coś czy Wahoo w następnym roku planuje wypuścić nowego Roama ?
też na to czekam, bo wolałbym kupić Roam z uwagi na ekran, ale bolałoby mnie teraz dawać 1.6 - 2k zł za coś, co ma ładowanie przez MicroUSB..
@@GrzesiuAlf a co za problem dokupić przejściówke :), bardziej bym myslał o tym że poprostu bedzie lepszy ekran i bebechy
@@tobiOneKenobi90 co to za argument, skoro microUSB nadal jest najgorszym rozwiązaniem, łatwo uszkodzić, jest jednostronne.. Niestety korzystam już od kilku miesięcy z ROAM i to jego największa wada - podczas ultra wożenie ekstra kabla czy uważanie, aby nie zgubić przejściówki - porażka. Poza tym wadą jest niezawodność, po ostatnich aktualizacjach potrafi się zawiesić na kilka godzin :( Miałem tak na Wiśle1200, także choć go lubię, to będę zmieniać na coś innego producenta
Elo,
Dziś odebrałem swojego Bolta 2, wziąłem na drobną przejażdżkę miejską i mam zapytania do użytkowników:
1. Czy jest standardem, że funkcja autostartu odpala się nawet, jak idę z rowerem/odepnę licznik i chodzę z nim (np. jak wejdę do sklepu)?
2. Będąc na siłowni licznik losowo zaczynał rejestrować ruch (różne, losowe wartości do 20km/h) samemu pozostając w bezruchu. Jestem totalnym laikiem w tej materii, także pytanie: czy może to mieć związek z ewentualnymi, które generują urządzenia wokół?
3. Czy to normalne, że autostart czasami odpala się dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu metrów (jeszcze raz wspomnę, że miało to miejsce w mieście - nie na jakichś uboczach)?
Z góry dzięki za odpowiedzi : )
Pzdr
miałem starego bolta a teraz mam V2 i na duży minus jest tu czas łączenia się z GPS na początku jazdy oraz jakość sygnału w lesie. Stary bolt był w tej materii dużo szybszy i dokładniejszy w gęstym lesie. Jestem na etapie zgłaszania tego problemu do wahoo może wymienią urządzenie.
Daj znać jaki będzie rozwój tematu. Osobiście najbardziej interesuje mnie porównanie względem poprzednika, z którego korzystam.
@@longer_xd5668 wygląda na to że nowy update poprawił problem. Taka też informacje dostałem od suportu producenta.
Też miałem V1 i był szybszy, widzę takie same problemy w V2 tylko zostawiam się czy zgłosić to jako reklamację, czy czekać następnej aktualizacji.
@@Turokcosmo najnowsza aktualizacja bardzo poprawia działanie.
Czy posiadając dwa rowery i w każdym z nich osobne urządzenie (w jednym bolt, w drugim bolt v2) przejechany dystans będzie sumowany w apce, czy będzie liczony odrębnie dla każdego roweru? Przy założeniu posiadania jednego smartfona ;)
Mam tego roam, i czasami gubi sygnał, w lesie używam czuinik prędkości, ma słabszy gps od starego elementa monochromatycznego.. Stary używany 3 lata.
Janku pamiętam że w którymś filmie rzuciłeś mimochodem że roam nie nadaje się dla wyprawowców bo ma za mało pamięci czy coś w tym stylu- mógłbyś to rozwinąć? Bo w żadnej recenzji o tym nie wspominasz
Ciekawe 🤔 na swoim mam chyba ze 100 tras w pamięci i nie ma problemu 😅
Czy posiadacze Bolta V2 również macie obecnie problem z opcją "Take Me To..."? Przy każdej próbie wpisania konkretnego adresu w aplikacji wyrzuca mi błąd "Failed to create the route". W samej nawigacji jak wybiorę punkt na mapie to prowadzi, natomiast nie zawsze jest to wygodne. Wahoo używam od jakichś 2 tygodni i zastanawiam się czy było tak od początku czy to jakiś problem przy ostatnich aktualizacjach.
Witam. Czy wiecie jak przenieść ustawienia z pierwszego bolta na drugiego. Tak żeby zrobić to szybko bez ustawiania wszytkiego z osobna. Z góry dzięki za info.
Mam bolta od miesiąca i jestem z niego zadowolony tylko jak go włączę to długo łączy się z nawigacją
Jan dziękuję !!!
A co Pan myśli o Bryton-ie ?
Super recenzja...jedna wada BRAK polskiego języka ;/ , dowiadywałem sie u producenta, na dzień dzisiejszy nie maja w planach zrobić Up'a
Cześć dobrodzieju! Co to za torba na kierownicę z samego początku filmiku? Podziękował. Uszanowanie.
Jako że posiadam zarówno Bolta V2 jak i Edge 830 mogę wyrazić opinię. Poza tym, że Bolt jest ładniejszy (subiektywnie), mniejszy i ma wyraźniejszy ekran, to 830 przebija go chyba pod każdym względem. Wiem, że ten Garmin nie jest jego odpowiednikiem, bardziej Edge 530, ale jeśli możesz dopłacić te 200-250 zł do 830, to nie ma się nad czym zastanawiać. Bateria działa dłużej i funkcje nawigacyjne rzeczywiście są rozbudowane. Nie wiem za bardzo, co miał na myśli autor filmu mówiąc o tym, że w Bolcie są rozbudowane funkcje nawigacyjne - przecież on tylko prowadzi do punktu i przelicza trasę. Chociaż niektórym może to całkowicie wystarczać. W Garminie z poziomu licznika możesz wpisać adres, znaleźć POI, robić punkty pośrednie - nie trzeba do tego zewnętrznej aplikacji typu Komoot czy tworzenia trasy na komputerze. Za wadę w Garminie często wymienia się niby skomplikowaną konfigurację i przeklikiwanie - ale to się robi raz na początku, zajmuje z pół godziny i potem ma się spokój. Co do wad Bolta, które wystąpiły u mnie - licznik, gdy leży, zawyża temperaturę o 3-4 st., w chłodniejsze dni po naładowaniu na 100% i przejechaniu 15 km bateria spada do ok. 85% (w Garminie przez ten czas spada do 97-98%). No i trochę lipa, że gumki do zabezpieczenia o kierownicę/mostek nie ma w zestawie, tylko trzeba ją dokupić za kilkadziesiąt zł.
Porównujesz Bolta V2 do droższego, większego i bardziej nawigacyjnie rozbudowanego licznika Garmina, więc trudno się dziwić, że odpowiada on Twoim preferencjom bardziej:)
Moim punktem odniesienia jest poprzedni Bolta, model Roam i ewentualnie modele odpowiadające Boltowi wielkością i przeznaczeniem/ceną. Nie da się porównywać wszystkiego do wszystkiego, bo to tak jakby powiedzieć, że nie wiem co autor miał na myśli twierdząc, że gravelem da się jechac poza asfaltem, bo w porównaniu z moim fullem MTB jest to niewygodne.
@@bikeshowcc Dziękuję za odpowiedź. :) Racja, nie da się porównać wszystkiego do wszystkiego, ale celowo zestawiłem Bolta z 830 z zaznaczeniem, że gdy liczy się przede wszystkim nawigacja, może warto dołożyć te 2-3 stówy. Fakt, Garmin rzeczywiście jest bardziej rozbudowany (i jednocześnie jest wielkim klocem przy Bolcie), ale jednak to jest to w miarę zbliżony pułap cenowy.
Nawiązując do tego, że odniesieniem był pierwszy Bolt - nadal nie ma możliwości ustawienia na ekranie z mapą pola "czas do celu". Tego mi brakuje w Bolcie, w Garminie jest. :)
Z tego co się orientuje, to garmin 530 to systemowo (a wiec moliwosci nawigacyjne) to dokładnie to samo co 830. Różnią się jedynie tym, ze 830 ma dotykowy ekran, a wiec śmiało można porównywać wahoo do garmina 530/830.
Zastanawiam się nad kupnem Roam. Pytanko. Czy w apce Wahoo jest opcja dodania zakrętów jak to np ma Bryton? Czy jedyną możliwością dodania zakrętów jest wytyczenie trasy w serwisie, zazwyczaj płatnym, typu Ride with GPS etc? W zasadzie przekonany byłem już do Wahoo jak i Roam ale jak miałbym dodatkowo klikać subskrypcję w serwisie do powyższego to słabo. Zazwyczaj korzystam z Locusa i tu generuje gpxa ale bez zakrętów. Te nanosiłem apką Brytona, która jest słaba ale tę opcję akurat ma :)
Widze ze rownica w cenie miedzy roam a bolt jest symboliczna. Ten Bolt ma straszliwie maly ekran - bylby ok gdybysmy mieli nadal lata 90te.
Garmina nienawidze z pasja. "Wspanialy sprzet" tylko wszyscy moi znajomi maja z nimi problemy: lagi, dzielenie przejechanej trasy przy ladowaniu do stravy, problemy z aktualizacjami... ale sa zachwyceni. Ja mialem gps garmin i byl to beznadziejny badziew.
Czy Wahoo dziiala z komoot bez wykupienia wersji premium? Czy nie ma zwisow i lagow? Pytam posiadaczy Wahoo bo garminowcy to religia i o prawde tam trudno.
tylko te ceny espresso - 8-10 zł to przegięcie w porównaniu np. do włoch gdzie 1euro, 1,5 max, a czasami jak w Neapolu to i za 0,80.
Może wszystko podrożeje trzykrotnie, a ceny espresso zostaną w miejscu :)
niekompatybilne sa tylko jesli chodzi o oryginalny uchwyt samo mocowanie jest identyczne inny jest tylko wymiar tego wciecia na liczniku: )
Janku, czy wiesz o co może chodzić, że wahoo po jeździe uploaduje na strave aktywność ale bez szczegółów? Bez mapy, prędkości itp itd? Dzięki za pomoc
A nie rejestruje Ci aktywności jako indoor?
Na wahoo mam odpalone outdoor, ładuje mapę z komoota, co prawda pokręciłem 10 min żeby tylko sprawdzić. Zakończyłem i właśnie pokazuje tylko czas i to, że coś się działo. Tak jakby to był indoor niewiadomo czemu. A podczas jazdy normalnie pokazuje przebyte km, prędkość itp
Mój Bolt bardzo długo szuka sygnału GPS po uruchomieniu, czasem jest to nawet 3-5 min. W lesie bardzo często całkowicie traci sygnał przez co pokazuje dziwne prędkości albo "zawiesza się" na jakiejś typu 5km/h dopiero po kilku minutach znów pokazuje tak jak trzeba. Raz totalnie zwariował pokazując 140km/h aż musiałem go zrestartować na trasie. Nie wiem czy to kwestia aktualizacji czy zgłaszać to do reklamacji :/ Mimo wszystko jestem zadowolony.
Mam dokładnie taki sam problem. Długi czas oczekiwania na sygnał GPS (w porównianu zegarek Garmina łączy się od razu) no i parę drzew i prędkości pokazuje od czapy. Też myślałem, że te problemy znikną po aktualizacji ale teraz zaczynam myśleć o reklamacji ://
@@piggments Reklamacja do dystrybutora czy tam gdzie się kupiło?
@@szymontomilo Napiszę do Wahoo - zobaczę co poradzą.
@@piggments to daj znać w komentarzu jak się sytuacja rozwinie. Powodzenia.
Mowa tutaj o Bolt v1 czy v2?
Piękny wąs panie Janie. Piękny 💚
Zanim obejrzę to napiszę tylko co mnie denerwuje w Roam. Jak zaplanuję trasę i jadę zgodnie z nawigacją jest wszystko ok. Ale jak zjadę z trasy i podążam inną trasą bo np chcę ominąć paskudny odcinek siutrowy ;-) to Wahoo dostaje bzika i za wszelką cenę kieruje mnie z powrotem do miejsca z którego zjechałem a nie do jak najszybszego ponownego dojechana do zaplanowanej rasy. Tego nie czaję. Ciekawi mnie jak nowy Bolt z tym sobie radzi.
Tak, przeliczanie trasy przez ROAMa jest takie sobie, chociaż dzięki temu można poznać ciekawe drogi i ulice. Niektóre nawet nieistniejące ;) (tak, wiem, to nie jest wina samego Wahoo tylko źródła map).
Nowy Bolt z tym sobie nie radzi jest dokładnie tak samo
U mnie w roamie tak nie robi, szuka trasy zeby sie dolaczyc do śladu, w bolcie v1 chyba sie upiera tak jak piszesz
@@boxxer144 no właśnie, jeśli na koniec zboczyłem z trasy, żeby zamiast bujać się przez środek miasta, ominąć je, to mógłby już dać sobie spokój i wytyczyć mi trasę do punktu końcowego objazdem. Ale podejrzewam, że musiałby być świadom wyznaczonych punktów na trasie, żeby móc w miarę sensownie wyznaczać objazdy.
Z tych dwóch wybrałem Garmin edge 130 plus 😉
Jak spisuję się ten Garmin?
Zadowolony jesteś? Navi jakoś działa?
W opiniach guglowych część osób narzeka na gubienie sygnału GPS i świrowanie po zjeździe z tracku (ciągnie na siłę do poprzedniego punktu lub początku trasy), nic z tego nie doświadczyłeś?
Ja mam ten licznik i zrobiłem z nim prawie tysiąc kilometrów, w tym 300 w górach, raz zgubiło sygnał na jakimś zadupiu w płaskopolsce, ale po kilku sekundach znalazł.
a jaki jest ekran w tym nowym bolcie ? bo mam v1 i mam roam i w tym ostatnim ten ekran jest jakiś taki blady
Hej, co to za rower? :)
Każdy stary człowiek powie: im większy ekran, tym lepszy. Zatem ja bym nie zamienił swojego Roama na Bolta v2 ;)
PS. To nie jest głos za telefonem na kierownicy. Nie wyobrażam sobie urządzenia, tak delikatnego i bateriożernego jak telefon jako komputer rowerowy.
Polecam np. Samsunga M51 z 7000mah, 7-8h wyświetlacz uciagnie. Więc jeśli ktoś nie jeździ na dłużej, komputerki nie mają kompletnie sensu. Dodatkowy mandżur tylko.
@@aux84 do pierwszego większego deszczu czy gleby? Jeszcze raz, telefon jako licznik po prostu nie: za duży, GPS za szybko zżera prąd (nie będę kupował nowego/osobnego telefonu z wielką baterią, bo mam kaprys przywiesić go do roweru), ekran dotykowy wymaga specjalnych rękawiczek do niego, telefony zwykle nie obsługują ANT+, a po glebie to ja mam go wyjąć z jakiegoś dobrze zakitranego miejsca, żeby zadzwonić po pomoc, a nie zastanawiać się, czy przeżył. I ma być zablokowany tak długo, póki go nie odblokuję (czytaj: jakbym wyglebił aż do zakłóceń/zaniku obrazu, to jeśli jakiś Dobry Człowiek zrobi mi rentgena, absolutnie nie może się dostać do danych w telefonie -- jazda z "licznikiem" czy nawigacją wyklucza to).
Mam pytanie czy Wahoo posiada opcje sledzenia ridera przez rodzine albo wysylania alarmu do wybranego kontaktu podobnie jak to jest u Garmina ?
Posiada
Cześć.
Czy Roam albo Bolt 2 ma takie funkcje jak : ile już przejechałem, aktualna prędkość, ile przewyższenia przede mną i pokazanie gdzie obecnie jestem jeśli chodzi o przewyższenia ?
ma
@@mlexone nie wprowadzaj ludzi w błąd, gdzie w Bolt masz takie informacje ", ile przewyższenia przede mną i pokazanie gdzie obecnie jestem jeśli chodzi o przewyższenia" bo ja takich nie znalazłem
@@jarekaquapond682 pytanie było o ROAM ALBO BOLT 2- w Roamie są przewyższenia przecież?
@@mlexone Roama nie miałem, ale nowy Bolt ma podobno wszystko co ma Roam. Przewyższenia oczywiście są ( ich suma ) ale danych live o które pyta Lukee " ile przewyższenia przede mną i pokazanie gdzie obecnie jestem jeśli chodzi o przewyższenia" nie ma, przynajmniej w Bolt2
@@jarekaquapond682 ja w Roamie widze wykres przewyższeń i gdzie się na nim aktualnie znajduje
Będzie może coś na temat Karoo 2? Z tego, co kiedyś pokazywałeś, pan Ryszard taki testował?
Karoo 2 the best. Mialem dwa garminy, wahoo roama, i poprostu bije na głowe. Moze ma słabszy czas baterii i jest duzy, ale poprostu jest ekstra
@@tomaszandersen6440 a jak w terenie gubi zasięg?
Nie
Karo 2 jest mega. Mają w Israel StartUp i bije wszystko na głowę
A jaki uchwyt polecacie, żeby jednocześnie oprocz nawigacji można było podpiąć do niego lampkę ? Dokładnie w unibiku geosie .
I czy jest jakich uchwyt ,który pozwala na umieszczenie wahoo na mostku ? Mam mostek 120mm i idealnie by mi tam pasowała nawigacja , żeby nie musieć sięgać wzrokiem za kierownicę.
Razem z Wahoo dostajesz mocowanie na mostek oprócz tego wysięgnika przed kierownice;)
Barfly jest mega drogi ale polecam będziesz zadowolony
Mam z tym sprzętem jeden problem -pękniętej szybki NIE WYMIENISZ nawet w serwisie nie pojmuję dlaczego .... sprzęt pracuje normalnie ale nie wygląda to dobrze :(
"Pozdrawiam, Koń" xD
Wszystko fajnie ale jest tak głosny ze musiałem beeper wyłączyć. Z kolei bez niego na skomplikowanej trasie z dużą ilością zakrętów muszę się gapić w dół ciągłe
Nie ma opcji ściszania? To słabo. Ma Komoot na słuchawkach aftershokz (genialne) ale nawigacja głosowa to jednak nie to - lepszy ekran
W roam też można poruszać się w boki po mapie jak w v2?
U mnie drobne problemy z powiadomieniami z telefonu, wydaje się że już rozwiązane ostatnimi aktualizacjami. Bateria super, ostatnia trasa 11h40min z czego około 5h na nawigacji i 1,5h z włączonym podświetleniem i na koniec dnia zostało 50%. Pytanie czy u Was jest tak samo, u mnie powiadomienie o zakręcie jest za późno, będąc już kilka metrów za, nawigacja nadal pokazuje 10m do zakrętu. Powoduje to że często mijam zjazd, za to przeliczanie nowej trasy mega szybkie.
U mnie było tak samo - nawigacja spóźniona kilkadziesiąt metrów , nową trasę przeliczał dość szybko tyle że na zasadzie ZAWRÓĆ
Janku. Mówisz, że Garminy są dla ciebie zbyt sportowe, zbyt treningowe. Tymczasem czarną owcą w rodzinie Edge jest Garmin Edge Explore, czyli komputer rowerowy nastawiony przede wszystkim na nawigację, posiadający okrojone funkcje treningowe. Fajna propozycja i alternatywa dla Wahoo, zwłaszcza że obecnie można go dostać gdzieniegdzie za 800-900 zł nówkę. Może byś o nim opowiedział na łamach bikeshow?
Osobiście go używam od niedawna i jestem zadowolony
To chyba najgorszy sprzęt od garmina w serii Edge. Wolniejszego od Edge Explore sprzętu nie używałem. Każda nowa aktualizacja go coraz bardziej dobija.
Mówisz "Strade Biance" a zrozumiałem "Strade z Jankiem" :)
Spoko teścik. Pytanko: czy da się wgrać z komórki trasę via bluetooth, będąc w terenie i bez dostępu do internetu?
W starym Elemnt'cie jeszcze mi się to nie udało, nie wiem co robię źle?
Pozdrawiam
Da się bez problemu.
Tak, na androidzie klikam w plik gpx i pojawia się opcja uruchomienia go w aplikacji element.
Tak zgadza się, lecz w trakcie ładowanie kończy się na ok.20% komunikatem w Wahoo w rodzaju: nie znaleziono ścieżki.
Android 10, komórka Samsung Galaxy A6, oprogramowanie aktualne w liczniku i w komórce.
Dodam, że licznik był resetowany do ustawień fabrycznych, ta niedogodność zaistniała po którejś z kolei aktualizacji.
Skoro pojawił sie Bolt2 to może istnieją jakieś szanse, że za jakiś czas pojawi się Roam2, który będzie nadal nastawiony na nawigację, ale z nowymi funkcjami i z ogólnie poprawionymi częściami w środku?
Moim zdaniem na pewno, ale nie mam przecieków odnośnie tego co może zaoferowac. Progres byś musi, bo obecnie możliwości są moim zdaniem zbytnio zbliżone.
Brakowała mi jeszcze informacj jak bateria w porównaniu z wersja v1. Tez jestem ciekaw jak w porównaniu z Roam bo wiadomo większy wyświetlacz ale i większa bateria.
Według moich obserwacji wyciągnie ponad 14 godzin, czyli bardzo blisko tego, co pisze producent - pewnie w optymalnych warunkach te 15 godzin do wyciągnięcia.
Mi się wieszał GPS jak w czasie jazdy włączałem kamerkę na kierownicy zbyt blisko licznika
Zadnego. Oba sie zwieszaja / crashuja na dlugich trasach. Wahoo nic sie nie nauczylo od Bolta 1 gen. Ja sie pozbylem Roama i chcialem wrocic ale nadal sa problemy. Musialem powrocic do topornego Garmina znowu ale stabilnego dla ultrasow.
Miałem model pierwszy i drugi i z tych dwóch wybrałem Garmina :)
PYTANIE DO CANYON-owców 🙃🙋🏻♂️
Macie sensowne rozwiązanie mocowania wahoo element roam do kokpitu Canyon H36?
Na oficjalnej stronie producenta sam plastik kosztuje 170 zł + adapter 70, uważam że to lekka przesada 😂
Wiem że to bzdury ale czy bolt v2 posiada opcję komunikatów głosowych(z głośniczka lub słuchawek BT)? I dodatkowo opcje odtwarzania muzyki bezpośrednio z niego?
Edge explorer 2 posiada taka funkcje
A jak jest z używaniem wahoo przy ograniczonym internecie? Załóżmy jadę na wielodniową tułaczkę po ukraińskich Karpatach, nie chcę kupować karty sim, internet wyłączony w telefonie. Ponieważ w moim wyobrażeniu do sprawnego działania wahoo potrzebny jest telefon, czy wymaga on do tego działania internetu? Czy mogę sobie np. na mapach offline OSM (jakichkolwiek) zrobić nową trasę, wyeksportować gpx i wrzucić w wahoo z pominięciem połączenia internetowego?
Wahoo nie potrzebuje połączenia internetowego do działania. Trasy możesz importować z GPX, nie ma znaczenia w jaki sposób sie znajdą na telefonie.
Zabrakło info czy warto BoltV1 na V2 aktualizować. Zakładając ze sprzedaż stary za około 500 zł.
Czy fakt samego koloru jest warty wymiany, jeżeli z map korzysta się mało, albo bardzo mało.
Sam sobie na to pytanie odpowiedziałeś:) Największą przewagą nowego Bolta nad starym jest nawigacja - jeśli jesteś ze starego zadowolony to zmiana tylko ze względu na coś, czego nie używasz, nie ma sensu.
Brak obsługi lampek po ant+ i krótszy czas działania niż edge-530 to największe minusy tego sprzętu. No i garmina można wyrwać poniżej tysiaka.
Wyciągałem na tym bolcie nawet 20h przy włączonej nawigacji, więc spokojnie bateria daje radę.
@@jongunjongun z czujnikami?
Poniżej tysiaka to chyba nie bardzo ... kupowałem Ok miesiąca temu i bliżej 1200 zł
@@rafa2294 na black friday z niemieckiego sklepu kupiłem za 920zł.
@@mataman1 podrzuć proszę nazwę sklepu :)
Posiadam sprawdza sie super prostota obslugi i zlacze usb c rewelka.
Jako komputerek rowerowy nie jest zly. "Daje rade" - ale tylko tyle. Problem numer 1: urzadzenei nei laduje sie przez wieksozsc kabli usb c. Najp[ewniej jesli jest to jabel usb a do usb c, ale w przypadku usb c do usb c jest to loteria. Jwedne kabel dziala a drugi nie. Wydaje sie, ze Wahoo zaoszczedzilo na implementacji usb c - nie tylko oni, poniewaz problem istnieje w innych urzadzeniach rowniez, ale troche to psuje sens usb c i posaidanai mniejszej liczby kabli. Problem 2: nawigacja jest straszna. Taki poziom nawigacji w samochodzie w 2005 roku. Na czym to polega... kierunek, w ktorym nalezy jechac nei zmienia sie plynnie, tylko skacze od razu o 180 stopni, co powoduje, ze w newralgicznych momentach nei wiadomo gdzie jechac - prosto czy w prawo. Tak jak gdyby procesor nie nadazal z przetworzneiem wszystkich informacji na czas. Jetst to naprawde denerwujace. Garmin 1040 w wersji bez solar nie ma takich problemow. Problem 3: urzdzenei nei chce sie laczyc z sensroami. nibny sie laczy z haeart rate i garmin vairia, ale nie pokazuje zadnych danych mimo ze sensory figuruja jako podlaczone. megha denerwujaze i naczesciej pomaga jedynie restart urzadzenia, co trwa super dluuugo. Podsumowujac nie jest to zle urzadzenie i mozna z niego korzystac, ale po co sie meczyc...
Podsumowując spostrzeżenia- jak ktoś myśli o Wahoo to najrozsądniej chyba poczekać na nową odsłonę Roama. Będzie lepiej dopracowana technologia i sensownej wielkości ekran. Sam korzystam z dwóch urządzeń (Mio Cyclo - super czytelny, duży ekran tylko krótki czas działania) oraz Garmina Etrexa 32x (ulubiony przez ultrasów- cechy odwrotne, tj. mały ekran, ale nie jest dotykowy/ deszcz nie problem/ no i dowolnie długi czas pracy- zasilanie paluszkami/akumulatorami AA). Chciałbym spróbować Wahoo, ale nadal mnie nie przekonuje, także po tym vlogu…
A będzie w ogóle nowy Roam?
Tylko Garmin Edge 1030 Plus :)
Koniu rządzi 😀
pierwsza jazda z nowym Boltem i takie kwiatki mi się dziś pojawiały (wszystko up to date). Jak to rozwiążę? zwrócę, niestety nie mam czasu na zabawy w gwarancje, czekanie miesiąc na rozpatrzenie, naprawę czy nowy licznik. Takiego gniota elektronicznego nie miałem chyba nigdy w życiu.
ua-cam.com/video/wtv7pU2xt_k/v-deo.html
Mój Bolt v2 z przełomu maja/czerwca, pokazuje o 3°C więcej niż jest w rzeczywistości, a przed aktualizacjami było to nawet 5-6°C. Support nie widzi problemu mówiąc, że wszystko w granicach +/- 10°F jest dobrze.
Moj bolt v1 od samego poczatku obniza tez o okolo 3st :D
Mój Bolt V2 też zawyża temperaturę o około 3°C. Kupiłem go miesiąc temu. Póki co to jedyna irytująca wada. Poza tym jest to genialne urządzenie w porównaniu do mojej poprzedniej konfiguracji (smartfon na quadlocku)
Mój także zawyża o 3 stopnie. Sprawdzone przy leżących obok Garminie 830 i termometrze. Na termometrze 23,5, na Garminie 24, a na Bolcie 27. Czy to aż tak trudne do poprawienia, że support od tylu miesięcy nie umie sobie z tym poradzić?
@@dldlish to raczej nigdy nie będzie naprawione, bo to nie błąd oprogramowania. Po włączeniu widać, że temperatura jest poprawna i dopiero rośnie do tych 3-4 stopni za dużo, czyli czujnik działa poprawnie. Gdybym miał wróżyć z fusów, to po prostu w pierwszej partii ten czujnik jest za blisko jakiegoś modułu GPS, który wydziela ciepło, albo ze względu na chwilowy brak części użyto jakiegoś innego tranzystora który grzeje się mocniej i później szybko to poprawiono.
Szkoda tylko, że Wahoo słynące z dobrego supportu i wymieniając termometr jako funkcje licznika olało ten bubel, gdy klienci się na to skarżą.
@@SitaRTNT Jeśli tak rzeczywiście jest, to szkoda. Dla mnie to jedna z istotniejszych funkcji w liczniku. Nie chce mi się jednak wierzyć, że rozbieżność +/-10°F jest przez support traktowana jako coś normalnego. Tzn. że równie dobrze mogliby dać taką samą tolerancję dla ich czujnika prędkości na kole i powiedzieć, że jest ok.
A gdzie w ogóle reklamować Wahoo? Mam problem z ich pulsometrem.
W sklepie gdzie się kupiło najprościej. Dalej dystrybutor - Pro Bikes.
Można też uderzać bezpośrednio do nich - zgłosiłem padniętego Bolta v1, mimo tego że był pół roku po gwarancji, na drugi dzień po podesłaniu skanu paragonu, dostałem 40% zniżki u nich w sklepie na nowy sprzęt. Cała sprawa od zgłoszenia, przez kupno, do odpakowania nowego Bolta, zajęła równo tydzień 😁
mam ROAM'a i pewien problem przy długim nagrywaniu wyszedł mi z nim nie dawno. Przy długich jazdach (pow. 10h) zawiesza się odczyt GPS/mapa. Licznik dalej nagrywa aktywność, ale nie działa nawigacja i nagrywanie śladu (ekran mapy stoi w miejscu). Zapisanie aktywności i restart rozwiązuje problem, ale strava ucina nam błędne kilometry (nagrane np. z licznika prędkości). Jest to chyba problem softwarowy i Wahoo wie o jego istnieniu. Czy coś takiego dzieje się w nowym BOLTcie?
Pytanie,co oznacza skrót "vam" w jednym z okienek?
Przytrzymało mnie i za cholerę nie mogę wpaść na właściwą odpowiedź(?)
VAM w kolarstwie to "prędkość wznoszenia", czyli generalnie ilość metrów w pionie na godzinę:)
Prawy, dolny róg ekranu Twojego Bolta - co to za wykres ?
Przerzutki Di2
@@pstaszewski1 dzięki :)
Di2 / AXS pokazuje biegi na których jesteś jak masz elektronikę i blutufy
U mnie największym problemem z BOLTem 2 jest to że licznik dość długo po włączeniu szuka sygnału GPS, czasem trwa to nawet 5-8 minut przy gorszej pogodzie. Nie wiem czy jest to przypadłość tylko wszystkich Boltów czy tylko mojego egzemplarza bo po za tym działa bezproblemowo.
Nie tylko u Ciebie, dystrybutor pro bike poinformował że to jest normalny tryb działania ,tak samo działa Roam , i nie należy tego zgłaszać jako reklamacja
0:45 😂
Ja ajfoniarz nie mam kabla, magsafe :)
Co to jest za 'wykres słupkowy' na ekranie z 9 polami w prawym dolnym rogu?
Na jakim przełożeniu jedzie, to taki bajer jak ktoś ma di2 +moduł bezprzewodowy
Jak można uzywac iPhona.?
Normalnie, bierzesz do ręki: tam gdzie jest słuchaweczka na zielonym tle, tam się dzwoni, tam gdzie jest kompas, tam się przegląda internety. Jak nadusisz kopertkę, to będą maile. Kontynuować, czy już łapiesz?