Ten film, krótko, bo w 10 minutach, wyjaśnia więcej niż wszystkie akcje informacyjne i uświadamiające jakie do tej pory widziałem w szeroko pojętych mediach. Do tego konstruktywne propozycje - wyrazy uznania i szacunku dla Autora filmu!
Masz rację, ale rozwiązanie problemu suszy wymaga szerszego oddziaływania i wprowadzenia zmian spoza systemu kapitalistycznego. 1. zobazcenia nie tylko rowu melioracyjnego, lecz całego ekosystemu i zrozumieniem że utrzymanie wody polega na krążeniu jej w ekosystemie, zamiast "spływu do morza". Zatem trzeba część ziemi odebrać człowiekowi i oddać przyrodzie/ odtworzyć ekosystemy lądowo- wodne/ 2. zobaczenia, że ustrój kapitalistyczny nigdy nie załatwi tego problemu, bo problem wymaga oddania/ wody, ziemi.../ a nie zdobywania/ zasobów ... wody, ziemi... do zarabiania/. Ten problem jest w gestii demokracji, a ta jest tym- ua-cam.com/video/JiHrjjbtg5c/v-deo.html
@@sunrisemanaslu3442 co innego takie włochy czy hiszpania tam oddano ziewmie ekodebilom i problem sie skończył a nie zaraz oni tego nie zrobili produkuja ile wlezie wiec to nie kapitalisci tylko komuna musi byc w tych włoszech
@@sunrisemanaslu3442 zgadza się , zasoby wodne są własnością Narodu , rabunkowa gospodarka wodna dewastacja itp jedynie przyczyni się do biedy jak i cen wody a co istotne jej jakości , sam deszcz opady nie są problemem technologia istnieje już setki lat ua-cam.com/video/6Ud5NNDJaGE/v-deo.html
GENIALNE(!!!), BO OCZYWISTE, PROSTE, ZGODNE Z NATURĄ I NATURZE NIEZBĘDNE -!!! TEN FILM Z LEKCJĄ ROZUMU POWINIEN OBEJRZEĆ KAŻDY CZŁOWIEK -!!! BRAWO!!!💔💔💔💔💔💔💔💔💔💔💔
Super! Merytorycznie i z rozwiązaniami na problemy z suszą! Moi drodzy i to jest patriotyzm. Działanie dla wspólnego naszego dobra i wolności. Niech potencjał tak młodych i ambitnych osób będzie wreszcie wykorzystywana przez polityków... A nie od 30 lat te same m.ordki się ogląda bez pomysłu na przyszłość (więcej niż jedną kadencja)... Ludzie wychowani w poprzednim systemie myślą na stary sposób zwlaszcza w ekonomii. Lud słowiański potrzebuje wolności, czystej przyrody i spokoju. A co z pozyskiwaniem energoi z wód geotermalnych. Całym krajem leżymy na wodach geotermalnych. w co drugim miasteczku moglibyście mieć wodne SPA dające energię do pobliskich mieszkań i domów. Potrzeba też skopiować zastosowania z Izraela. Wykorzystują tam podlewanie kropelkowe roślin. I sa w stanie zaspokoic w 100% jedzenie dla swojego kraju- będąc krajem pustynnym. Ludzie trzeba działać! Do tego niskie podatki. Zwłaszcza najbardziej lichwiarski podatek dochodowy od pracy... Oddajecie pieniadze, ktore zarabiacie- czytaj kara za pracę.
Dawno nie słyszałem tak konstruktywnej rzetelnej wypowiedzi na temat suszy. Żeby tak nasze kulejące szkolnictwo tak uczyło dzieci i młodzież było by cudownie. Brawo za materiał!
Klarowna narracja poprowadzona językiem zrozumiały nawet dla laika takiego jak ja, a na dodatek poparta przekonującymi argumentami. Świetna robota - dzięki ! (rozsyłam link gdzie mogę :) )
@@janochendalski7571 Twoi rodzice na próżno łożyli na szkoły dla takich, jak ty. Serduszko kapuściane "najwyrzsze"! W kiblu, w podstawówkach dzieci mniej, napisami na ścianach, kompromitują nauczycieli od języka polskiego.
Właśnie tacy ludzie powinni budować naszą Polskę którzy myślą logicznie i wiedzą jak to zrobić A politycy powinny tylko słuchać mądrych i realizować ich projekty dla nas wszystkich Polski i polskiego narodu A nie tylko kraść do swojej kieszeni i kieszeni całych partii daj boże żeby kiedyś rządziła polską taka partia polityczna która zadba o całą Polskę i Polaków i odsunie tych wszystkich złodziej od władzy i skończy z tą korupcją raz na zawsze
Złodziei od władzy mogą odsunąć tylko wyborcy ale jakoś nie chcą tego zrobić. Politycy kradną za przyzwoleniem swoich wyborców. Dlatego można powiedzieć że naród Polski jest ciemny a politycy to tylko personifikacja ich głupoty.
Jeden z najlepszych materiałów jakie do tej pory obejrzałem. Otwiera oczy na naszą ignorancję, a może nawet świadome tzw. wygodne życie. Sami, jako ludzkość, kopiemy sobie grób.... Smutne... Brawa dla autora. ,
@@DevPythonUnity To nie Solidarność wyrywała zastawki na rowach. 🤣 Tylko ludzie chcący zarobić na złomie. Mimo to jest to troche wina Solidarności, że powstał taki chaos i samowolka w kontekście rowów.
@@bbliberator1615 Ciekawe czy ktoś z nich korzysta? W mojej okolicy też jest na rzeczce i nikt z niej nie korzysta. Kiedyś mój Ojciec delikatnie spiętrzył wodę i ktoś następnego dnia ją wypuścił.
Doskonały materiał, jeden z lepszych, jakie widziałem w ostatnich tygodniach. W dodatku prosto i bardzo dobrze zrealizowany, podziwiam, że prawie na setkę. Poproszę o więcej!
Jak zwykle nie komentuje nigdy tak dzisiaj robię wyjątek. Masz świetną manierę głosu, a ponadto mowisz z sensem. Sub i like poleciały. I jeszcze to dziekuje na koncu - pelna profeska. Trzymaj sie i czekam na wiecej
co puszczać ? ekodebilne twierdzenie ze trzeba stworzyc rezerwac Polska zeby ludzie z zachodu mieli gdzie przyjechac na wakacje zobaczyc jak sie zyło 1000 lat temu ?
@@sirtrotodyl5239 A kolega sobie nie pomylił filmów pod którymi komentuje? Bo w tym nie było raczej niczego co można by uznać za "ekodebilne twierdzenie o czymś tam".
Będąc w sanatorium rozmawiałm z rolnikiem pochodzącym z wielkopolski. Zajmował się lokalną melioracją, małą retencją i rowami (ich utrzymaniem) oraz zastawkami na tych rowach. Do dzisiaj pamietam jego stwierdzenie. Susza to w większości wina właścicieli gruntów i spółek mających obowiązek ich utrzymania.
SZACUN ! Szczere uznanie za ten film i wypowiedź . Udostępniam dalej . Pozdrowienia dla Ciebie i tych mądrych bobrów ... Pozdrowienia z Włocławka , gdzie regionalnie sytuacja jest dramatyczna .
Świetny filmik! Konkretnie, spokojnie, rzeczowo, wiele informacji przystępnie i atrakcyjnie podane. Kochani udostępniajcie wszędzie gdzie możecie. Oby jak najszybciej dotarło "do góry" i miejmy nadzieje że coś drgnie u decydentów. Bo susza dotyczy nas wszystkich.
Nie jestem pewny czy to pomoże , ale jest juz specustawa w tej sprawie. www.gov.pl/web/gospodarkamorska/minister-grobarczyk-przygotowalismy-specjalna-ustawe-ktora-przyspieszy-inwestycje-zabezpieczajace-polske-przed-susza
Kolego jak to dobrze, że to nagrałeś :) niech to trafia dalej i może w końcu idioci w ministerstwach infrastruktur i środowiska i wodach polskich i cholera wie gdzie jeszcze pozwolą na budowę zbiorników do 1ha bezpośrednio u rolników
Cześć, dzięki za film gdy dyskutujemy w pracy o wodzie jestem wyśmiewany gdy mówię tak logiczne rzeczy. Serdecznie dziękuję za konserwatywne i ekonomiczne podejście do przyrody! Ona nam sprzyja gdy damy jej spokój
Fajny materiał, powinien byc szerzej dostepny i moze ktos z grupy trzynajacej wladze;) dostrzegnie gdzje jest mkejsce do dzialania . Jestem u Cb pierwszy raz na kanale ale juz czekam na nastepny material szkoleniowy🐳👌 Ps. Czy naprawde nas czeka pustynnienie naszej pieknej Polski🍀🥰🤔🤔🍀
Dzięki! Niestety, w związku z globalną zmianą klimatu i wzrostem temperatur, w Polsce opady są rozłożone coraz bardziej nierównomiernie w ciągu roku. Naraz spada dużo, a przez długi czas nic. Do tego brak zim. Procesy te będą się pogłębiać - mamy się czym martwić.
Szacun za ten film, gdyby tacy ludzie siedzieli na odpowiednich stanowiskach sytuacja hydrologiczna wyglądała by inaczej, nikt nie przywiązuje uwagi do tego problemu A on jest coraz większy! Więcej takich filmów i edukacji dla ludzi którzy coś mogą zmienić!
@@WolneRzeki Czym to jest spowodowane? Brakiem wiedzy czy niedbalstwem? W mojej okolicy jest bardzo dobrze zorganizowany system melioracyjny wraz z zastawkami. Jeszcze 10 lat temu widać było, że ktoś przy tych rowach pracował: regulował zastawki i co parę lat czyścił rowy. Dziś żaden z rolników tego nie robi i główny rów (głęboki miejscami na około 2 metry) który kiedyś okresowo zalewał okoliczne pola, obecnie w sezonie letnim rok w rok wysycha całkowicie.
@@patrykwawrejko1081 Za zajmowanie się rowami i cała infrastrukturą z nimi związaną odpowiedzialne są spółki wodne. Niestety większość tych spółek istniały i przynosiły korzyści tylko zarządzającym nimi, a swoje obowiązki miały głęboko w d... W niektórych regionach te spółki rozwiązano. W niektórych regionach działają lepiej a w innych gorzej, ogólnie w naszym kraju z melioracją jest niezły burdel. Na terenach które były pod zaborami pruskim i austriackim mielioracja była bardzo dobrze przemyślana i fragmenty które przetrwały do tej pory nadal dobrze funkcjonują. W mojej okolicy było jezioro, które po melioracji w latach 60 zmieniło się w kałużę, a w suchych latach (tak jak w tym roku) po jeziorze zostało jedynie zagłębienie terenu. Ogólnie to nie rolnicy powinni zajmować się rowami i systemem zastawek (chociaż im to jest najbardziej potrzebne), powinny tym się zajmować spółki wodne. Uważam że powinno się zreformować cały system melioracji i zarządzania nią w Polsce. Każda gmina lub powiat powinna mieć swojów sprzęt i ludzi do dbania o rowy lub zlecać to zewnętrznym firmom. Przydałby się też organ, który to będzie kontrolował żeby nie było tak jak ze spółkami wodnymi w niektórych regionach, rolnicy płacili składaki a o konsekwencje rowów nie mogli się doprosić. Ostatnio natknąłem się w internecie na wzmiankę o Holendrach których wprowadzono do Polski w XVIII wieku aby zajęli się melioracją (jeszcze nie zdążyłem zgłębić tego tematu) i wydaje mi się że teraz też trzeba postąpić podobnie i uczyć się od krajów takich jak Holandia, które melioracje u siebie mają na bardzo wysokim poziomie.
Pamiętam zajęcia z gleboznawstwa na tych łąkach za kampusem UJ. Dobrze było widać efekty osuszania gleb torfowych, które trwale mineralizowały się do gleb murszowych i murszowatych; jednocześnie znacznie obniżając ich zdolności retencyjne. Nawet jeśli zbudujemy zastawki na rowach lub je zasypiemy, nie przywróci to stanu pierwotnego, gdyż procesy glebotwórcze są długotrwałe. Likwidacja torfowisk i mokradeł to nie tylko problem retencji wody, ale też trwałe niszczenie siedlisk zagrożonych gatunków (łąki na filmie były siedliskiem zagrożonego gatunku motyla). Zmiany w mikroklimacie wpływają też na ilość i charakter opadów konwekcyjnych (letnie burze) oraz na mającą zaskakująco dużą rolę ilość osadów (mgieł, rosy, szadzi). Osuszanie ma wpływ na zapylenie powietrza i tym samym obecność w nim jąder kondensacji, których duża ilość przy wysokiej konwekcji sprzyja powstawaniu chmur gradowych i trąb powietrznych. Oczywiście nie wszystko jest zależne od zdolności retencyjnych, ale też od cykli zjawisk klimatycznych: aktywności Słońca, prądów morskich na Atlantyku kształtujących układy baryczne itd...
Ogólnie dobry przekaz, mała retencja u źródła to jest to, co powinniśmy robić. Ale kilka zastrzeżeń: - Głównym celem budowy zbiorników retencyjnych nie była walka z suszą, tylko ograniczenie skutków powodzi. A to, że obecnie wzrasta odsetek powierzchni nieprzepuszczalnych, to już jest inny problem. - Twoje rozwiązanie ma sens na płaskich terenach. Jak wyobrażasz sobie to w Karpatach, albo ogólnie na terenach pagórkowatych? Powiesz mieszkańcom Nowego Sącza "sorry, tutaj będzie naturalne rozlewisko Dunajca"? - jesteś pewien, że parowanie z podmokłej łąki jest mniejsze niż ze zbiornika? Bo powierzchnia wtedy jest dużo większa. Co innego, gdyby takie łąki były zadrzewione - tak moim zdaniem powinno być. - zabrakło mi dość oczywistego wniosku, że jeśli nie będzie wystarczających opadów, mała retencja nie pomoże nam bardzo - z pustego i Salomon nie naleje. Oczywiście można powiedzieć, że przy dużej powierzchni obszarów podmokłych będzie większe parowanie a więc większe opady, ale nie działa to tak do końca (albo przynajmniej nie w skali jednego punktu)
Oczywiście w górach sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale zwłaszcza w kontekście powodzi powinno się rowy w górach usuwać. Póki co woda szybko odprowadzona z górnych części zlewni generuje ogromne problemy poniżej. Parowanie z lasu jest jeszcze większe niż z łąki. Przy zasypaniu rowów wg modeli poziom wód gruntowych będzie się odbudowywał w warunkach płaskich, niemieckich przez około 6 lat. Więc to nie tak, że zrobimy zastawkę, zalejemy łąkę a woda szybko odparuje - musi być czas na infiltrację, którego nie ma jeśli rów odprowadza całą nadwyżkę. A parowanie z wód podziemnych jest mniejsze zarówno od tego z łąki jak i z lustra wody.
Pamiętajcie, że na fliszu ostatnią rzeczą, której ludzie pragną, jest nasiąknięta wodą gleba. Wszyscy mają w pamięci osuwiska. Nie wiem czy tego typu zjawiska pojawiają się na Słowacji, chyba mają mniej obszarów fliszowych niż my. W każdym bądź razie w przypadku osad ludzkich retencja wody na zboczach odpada, pozostają tylko doliny
@@gabrielstachura8512 generalnie wszystko zależy od tego gdzie się jest, dlatego część budowli ma za zadanie zatrzymywać w ułamku wodę a część ją spowalniać. Generalnie długość cieków w górach jest bardzo różna i gdy nie spowalniasz fali opadowej to dochodzi do bardzo silnego spiętrzenia czoła co powoduje to do czego doszło teraz- fala zalewa kolejne miasta. Gdyby woda była wyhamowana już na początkowym etapie to sama fala byłaby znacząco dłuższa i co za tym idzie niższa. Efekty erozyjne też byłyby mniejsze. Jednak tutaj raczej większa liczba cieków wodnych będzie tym lepszym rozwiązaniem niż mniejsza ;)
Dziękuję, jeżeli kiedykolwiek przypadkiem, albo poprzez zamiar znajdę się na decydującym stanowisku w rządzie, będę pamiętał twoją lekcję. Dziękuję Bardzo. Pozdrawiam
@@WolneRzeki Dokładnie. Ciężko się przebić z tematem do szerszego grona. Ludzie uważają że wykoszone rowy gdzie wszystko zaraz spływa do rzeki są ok. Temat wymaga zbudowania świadomości wśród rolników bo mają złe nawyki jeszcze z czasów komuny.
@@piotrb6799 jacy rolnicy ? wody wypływająca z drenaży należy do spółek wodnych , nawet gdy rzeka wyleje na prywatny grunt to ta woda nie jest własnością rolnika wlasciciela .
@@majesticarea1721 Tylko odpowiedz sobie na pytanie ile razy urzędnicy są nad rowami a ile razy rolnik,który ma łąkę i któremu to powinno zależeć by woda była. I masz odpowiedź że coś jest nie tak z tymi Wodami Polskimi.
@@piotrb6799 no zgadzam się , ale to partyzantka i nie wiadomo kiedy Rolnik będzie oskarżony o samowole , to taki sam problem jak z dziką zwierzyną na polach ptactwem , gdzie rolnicy powinni otrzymywać sowite rekompensaty aby natura była nienaruszona , do podatków to rączki wyciągnęli a efektów zero , kasa się liczy na premie i niekończące się badania "specjalistów" podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1097856,podatek-od-deszczu-w-2018-roku-prawo-wodne.html
susza to susza , podstawa są wody gruntowe podskórne , bo bez tego to nawet studnie powysychają a jest to podstawowa żelaznej rezerwy , dlatego to nie moze wykluczyć budowy zapór zalewów , już niewielki akwen potrafi zasilić wody gruntowe w promieniu kilometrów bo woda przenika do gruntu już cały rok , jest zbyt dużo pozwoleń na studnie głębinowe nawadniające pola uprawne , woda z takich studni powinna być jedynie uznana jako woda pitna , a nie przemysłowa itp , ponadto dzikie ujęcia takiej wody powinny być karane , studnie poniżej 10 metrów nie powinny istnieć .
Autor prezentuje całkowicie błędne, antypaństwowe myślenie. Rozwiązanie problemu retencji wody spowoduje powstanie wielkiej ilości problemów wagi państwowej. Ogromne pogłowie urzędnika pasące się na obecnym stanie gospodarki wodnej może okazać się całkowicie zbędne, bądź zostanie zmuszone do pracy bądź, nie daj Boże, będzie musiało pożegnać się ze stanowiskami. Gdzie ci wszyscy Wodnicy Polscy się podzieją? Przecież nie pójdą do pracy u prywaciarza, bo to hańba i poniżenie! Jeszcze im każe efektywnie pracować za adekwatne pieniądze. Poza tym, nie po to kończyli studia licencjackie z administracji państwowej, żeby nie mieć w niej posady! Do tego dopuścić nie wolno! Jest w istotnym interesie Państwa, aby w jak największej ilości aspektów życia Polaków działo się jak najgorzej. Wtedy rzesza urzędników może się lansować i ma pole do popisu potęgując chaos i bezsens. Dzięki temu urzędy stoją i mają się dobrze a urzędnicy otrzymują sowite wynagrodzenie z ciągle podnoszonych Polakom, podatków. I o to chodzi. Oczekuje się od autora filmiku złożenia samokrytyki i nie podważania podstaw słusznie powracającego minionego ustroju. Amen.
Adam jest jedna złota zasada, że nie sra sie w swoje gniazdo, o czym politycy i urzędnicy zapominają. Na suszy nie bedzie cierpiał tylko zwykły zjadacz chleba ale każdy urzednik, polityk, rolnik itd. Kimkolwiek jesteś
@@adamkowalski9559 piszesz za nasze ale tego za nasze juz nie ma państwo ma już ponad Bilion długu publicznego to skąd wezmą od Niemców, Francózów a moze od Rosji, a słyszałem że kolejne nagrody elita Ziobry dostała ludzie przejrzyjcie na oczy czy był Tusk czy jest Kaczyński a ktoś słyszał żeby ktos z poprzedniej władzy siedział a obiecywali ze bedą rozliczać razem siedzieli w PZPR i reka reke myje
@@Abrys85 Już teraz na Polskę najeżdzają a co dopiero gdy byśmy się wzięli za porządki .Powsadzali do więzień tych złodziei .Przypomnij sobie jaką jazdę miała Islandia choćby za to że posadzili premiera ,bankierów .To wydażenie spowodowało by taką wściekłość elyty ue że nawet sobie nie wyobrażasz .
Tylko, że Bobry czasem też bardzo dużo niszczą. U mnie nad Wieprzem 20 lat temu było pełno drzew bo nie było bobrów. Teraz na długim odcinku zostało tylko jedno i jest łysa rzeka na długim odcinku.
W mojej wsi robiono scalanie gruntów. Przy okazji zrobili nowe rowy, stare wyczyścili itp. Pierwsze lato wody z pół zalały wieś. Najstarsi ludzie tego nie pamiętali. Woda spłynęła z pół w ciągu godzin zalewając wszystko po czym znowu susza...
@@WolneRzeki "lekcja hydrologii" ? przecież to eksperci samorządy wójty i inne naukowcy , doktory ,profesory, magistry , to jest plon ich wiedzy i fachowości , i to za kasę idiotów .
Dosyć ciekawy materiał. Odniosę się do kilku kwestii. 1. Bobry - tak, ale tylko w lasach, parkach, mokradłach itp. na pozostałych terenach użytkowanych rolniczo czy miejskich stanowią duże zagrożenie i generują wysokie koszty, nie da się kontrolować wysokości piętrzonej wody. 2. Zbiorniki - tutaj nie jestem znawcą w temacie ale zbiorniki te mądrze wybudowane spełniają również funkcję przeciwpowodziową a jednocześnie przy okazji buduje się elektrownie wodne. Do tego wspomniane drogi wodne - sprawa dyskusyjna opłacalności. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Włocławek potrzebuje kolejnej zapory na Wiśle, tak był zaprojektowany. Pierwotnie chyba miało być 7 stopni. 3. Ilości ryb nie wiązałbym z przeszkodami na rzekach, ich gatunki jak najbardziej. 4. Odsuwanie wałów - jestem za, ale to jest niewykonalne pewnie w większości. Tereny przy rzekach, za wałem są żyzne, prywatne. Budowa nowych wałów to nie tylko nasyp ziemi który nie jest przypadkowy i do tanich nie należy. To też wykupy gruntów, wydzielenia, odszkodowania... 5. Zacznijmy od retencji w rowach, minimalizacja ilości rowów na nieużytkach - to mi się podoba, zgadzam się i podpisuje pod tym. ALE jak w każdym z punktów zawsze musi być ale. W świetle prawa rowy - urządzenia melioracji wodnych, dawniej melioracje szczegółowe są własnością właścicieli gruntów (rolników). Ze świadomością tej grupy społecznej jest różnie, do tego takie piętrzenie powinno być zarządzane polderowo. Np. kilkadziesiąt lat temu u mnie na terenie istniał ktoś taki jak wodomistrz który zajmował się regulacją zastawek oraz ujęć wody na określonym terenie. Pamiętajcie, że nie wszystko jest takie proste i nie zawsze jedna droga jest słuszna. Fajny materiał. Pozdrawiam
Super filmik. Również uważam, że główną przeszkodą w walce z suszą w Polsce jest zbyt gęsta sieć rowów melioracyjnych. Większość z nich jest niepotrzebna i powinna być zasypana.
Ja też dziękuję za kolejną porcję wiedzy, Okazuje się, że znacznie mniejszymi nakładami inwestycyjnymi możemy zrobić dużo więcej, tylko brakuje... Czego? Wiedzy? Jeśli tak, to u rządzących przyjęcia do wiadomości istnienia fachowców, których trzeba się słuchać.
@@MrAngry1986 A no idzie .Jeden z rolników na Podlasiu wpadł na pomysł jak to zrobić po tym jak bobry co rok zalewały mu łąki .Sposób okazał się bardzo prosty .A mianowicie żeby bobrą umożliwić życie postanowił zastosować rury drenażyjne .Od postanowienia do wdrożenia nie minęło dużo czasu i po tygodniu miał to wykonane .W ten sposób obniżył lustro wody do bezpiecznej różnicy .Tak że po niedługim czasie mógł wjechać na łąkę ciągnikiem .
@@jacekkubisiak210 to teraz znajdź kogoś, kto zapłaci za to... W przydaku jednego pola może i koszta nie będą spore, ale jak każdy rolnik zacznie na raz drenażować swole pola, to chyba każdy domyśla się co będzie... Możemy albo powrócić do naturalnego obiegu wody, ze wszystkimi kosekwecjami mniejszych plonów, albo odtworzyć systemy melioracyjne(dość kosztowne w działaniu) i dbać o właściwy poziom wód....
Bracie masz rację!!! Piotrek wybacz widzieliśmy się z dwa razy ja stary Ty młody ale. Te dane które o których mówisz TO FAKT !!! Ale jaki "poseł czy oseł" to wyniucha ??
@@Chmielowa Bo mówi sercem to czuć w głosie, że koleś nie wstydzi się własnego serca. A w ogóle to płynie Wisła płynie po Polskiej krainie a dopóki płynie Polska nie zaginie ;)
Po wybudowaniu dużej! zapory wodnej, można uroczyście przeciąć wstęgę! z więlką pompą, telewizją, wywiadami i zaimponować wiecznie naiwnym wyborcom, wysyłając przekaz - Patrzcie wyborcy! jak o was dbamy! Głosujcie na nas! Ktoś sobie wyobraża wielką pompę, przemówienia! nadęte miny! i uroczyste przecięcie wstęgi przy jakiejś marnej zastawce na rowie melioracyjnym w Koziej Wólce??? Dlatego w pierwszej kolejności będą wielkie inwestycje w stylu gierkowskim, pod publiczkę!!! Na to pójdzie ogromna kasa i stracimy dodatkowo czas. Ewentualnie! w dalszej kolejności! możemy nieśmiało liczyć, że takie zastawki zaczną stopniowo powstawać ... ale to też nie będzie takie proste! Bo wiadomo że zaraz znajdą się krzykacze! "panie! woda mi pod dom podejdzie! garaż zaleje! kto mi za to zapłaci!" itd. Wiadomo. Myślę że najpierw musi nastąpić prawdziwy dramat!!! w postaci jakiejś suszy tysiąclecia! Jakaś straszna katastrofa, żeby do niektórych łb... zakutych, coś zaczęło docierać. Nigdy nie mozemy być mądrzy przed szkodą! Zawsze, zanim pójdziemy wreszcie! po rozum do głowy, najpierw musimy dostać po dup... Filmik wartościowy myślę i bardzo logiczny. Udostępniam dalej.
Pięknie to opisałeś . Dodam tylko ze na wielkie zaporze można zrobić pare wałków po pare baniek i w skali takiego projektu nikt się nie kapnie. A na zastawie ile taki polityk zarobi?? To o to chodzi tym szujom z sejmu. A durni ludzie kupią to co opisałeś - wieki zbiornik „na miarę naszych możliwości „
Z przykrością się zgadzam. Niebawem (skala 1-2 pokoleń) i w Polsce będzie druga Somalia. Lata rozbiorów, dwóch wojen, socrealizm i późniejsza kradzież majątku państwa i narodu to więcej niż potop szwedzki. Jesteśmy jak pacjent po lobotomii. Autor filmu to wyjątek od reguły, ten naród zwyczajnie zdurniał. Do tego teraz jak nigdy pragniemy komfortu. Tu i teraz. Bezkrytycznie. Dla siebie. I w zasadzie nie miałbym nadziei, ale jednak przestaliśmy wypalać trawy, jest coraz więcej wegetarian, ludzie sprzątają po swoich psach.... więc cień szansy istnieje.
kto powiedzial że zapory są niepotrzebne ? zapory swoja drogą a mala irygacja swoją , duże zapory przez cały rok uzupełniają wody podskórne żadne deszcze ulewy tego nie robią z opadów przenika 2-3 % wody , wszędzie tam gdzie są tzw stojance rzeki zalewy rozlewiska w zasadzie niema problemu z wodami podskórnymi pompy głębinowe pracują cały rok bez ustanku , problem w tym że nie ma fachowców do tych spraw , jedynie do pobierania kasy . a teraz będą skutki leczyć nie przyczyny a to będzie atak na kasę konsumenta .w biedniejszych miastach dzielnicach już od dekady spadła konsumpcja wody bo ludzie nie maja kasy oszczędzają jak mogą kosztem higieny i zdrowia , a to dopiero poczatek .
"Odsuwanie wałów od koryta" - to okreslenie powinno wejśc do powszechnego jezyka hydrologicznego i nie tylko :-)
Podczas oglądania też dotarł do nas jeszcze jeden sens tej wypowiedzi ;)
@@WolneRzeki Fakt ;)
Boskie ! :) Pierwsza szansa na odsuwanie już niedługo ! ;)
Bez podniety - wałów jest u nas bardzo mało
Tylko że niektóre miasta leżą przy wałach i co wtedy?
Ten film, krótko, bo w 10 minutach, wyjaśnia więcej niż wszystkie akcje informacyjne i uświadamiające jakie do tej pory widziałem w szeroko pojętych mediach. Do tego konstruktywne propozycje - wyrazy uznania i szacunku dla Autora filmu!
Bo informacje nie są od tego by tłumaczyć a robić burze z dupy i trzymać napięcie.
Masz rację, ale rozwiązanie problemu suszy wymaga szerszego oddziaływania i wprowadzenia zmian spoza systemu kapitalistycznego.
1. zobazcenia nie tylko rowu melioracyjnego, lecz całego ekosystemu i zrozumieniem że utrzymanie wody polega na krążeniu jej w ekosystemie, zamiast "spływu do morza". Zatem trzeba część ziemi odebrać człowiekowi i oddać przyrodzie/ odtworzyć ekosystemy lądowo- wodne/
2. zobaczenia, że ustrój kapitalistyczny nigdy nie załatwi tego problemu, bo problem wymaga oddania/ wody, ziemi.../ a nie zdobywania/ zasobów ... wody, ziemi... do zarabiania/.
Ten problem jest w gestii demokracji, a ta jest tym- ua-cam.com/video/JiHrjjbtg5c/v-deo.html
@@sunrisemanaslu3442 co innego takie włochy czy hiszpania tam oddano ziewmie ekodebilom i problem sie skończył
a nie zaraz oni tego nie zrobili produkuja ile wlezie wiec to nie kapitalisci tylko komuna musi byc w tych włoszech
On pierdoli głupoty kurwa jest susza bo nie pada deszcz.
A nie dlatego, że to co on pierdoli...
@@sunrisemanaslu3442 zgadza się , zasoby wodne są własnością Narodu , rabunkowa gospodarka wodna dewastacja itp jedynie przyczyni się do biedy jak i cen wody a co istotne jej jakości , sam deszcz opady nie są problemem technologia istnieje już setki lat ua-cam.com/video/6Ud5NNDJaGE/v-deo.html
W końcu ktoś mówi prawdę jak jest, a nie mydli oczy ludziom że zapory pomgają w suszy
GENIALNE(!!!), BO OCZYWISTE, PROSTE, ZGODNE Z NATURĄ I NATURZE NIEZBĘDNE -!!!
TEN FILM Z LEKCJĄ ROZUMU POWINIEN OBEJRZEĆ KAŻDY CZŁOWIEK -!!! BRAWO!!!💔💔💔💔💔💔💔💔💔💔💔
Super! Merytorycznie i z rozwiązaniami na problemy z suszą! Moi drodzy i to jest patriotyzm. Działanie dla wspólnego naszego dobra i wolności. Niech potencjał tak młodych i ambitnych osób będzie wreszcie wykorzystywana przez polityków... A nie od 30 lat te same m.ordki się ogląda bez pomysłu na przyszłość (więcej niż jedną kadencja)... Ludzie wychowani w poprzednim systemie myślą na stary sposób zwlaszcza w ekonomii. Lud słowiański potrzebuje wolności, czystej przyrody i spokoju. A co z pozyskiwaniem energoi z wód geotermalnych. Całym krajem leżymy na wodach geotermalnych. w co drugim miasteczku moglibyście mieć wodne SPA dające energię do pobliskich mieszkań i domów. Potrzeba też skopiować zastosowania z Izraela. Wykorzystują tam podlewanie kropelkowe roślin. I sa w stanie zaspokoic w 100% jedzenie dla swojego kraju- będąc krajem pustynnym. Ludzie trzeba działać! Do tego niskie podatki. Zwłaszcza najbardziej lichwiarski podatek dochodowy od pracy... Oddajecie pieniadze, ktore zarabiacie- czytaj kara za pracę.
Super film! Dzięki za te informacje!
A co ty tutaj robisz? Hahahah xD
Dawno nie słyszałem tak konstruktywnej rzetelnej wypowiedzi na temat suszy. Żeby tak nasze kulejące szkolnictwo tak uczyło dzieci i młodzież było by cudownie. Brawo za materiał!
Dzięki!
Świetny materiał, bardzo dziękuję i pozdrawiam
Klarowna narracja poprowadzona językiem zrozumiały nawet dla laika takiego jak ja, a na dodatek poparta przekonującymi argumentami. Świetna robota - dzięki !
(rozsyłam link gdzie mogę :) )
Powiedz to tym najwyrzszym Prosze tyle mowie bliskim i jestem daleko prosze Mow Glosno
@@janochendalski7571 Twoi rodzice na próżno łożyli na szkoły dla takich, jak ty. Serduszko kapuściane "najwyrzsze"! W kiblu, w podstawówkach dzieci mniej, napisami na ścianach, kompromitują nauczycieli od języka polskiego.
Właśnie tacy ludzie powinni budować naszą Polskę którzy myślą logicznie i wiedzą jak to zrobić A politycy powinny tylko słuchać mądrych i realizować ich projekty dla nas wszystkich Polski i polskiego narodu A nie tylko kraść do swojej kieszeni i kieszeni całych partii daj boże żeby kiedyś rządziła polską taka partia polityczna która zadba o całą Polskę i Polaków i odsunie tych wszystkich złodziej od władzy i skończy z tą korupcją raz na zawsze
Widać że jest Pan bardzo poczciwym człowiekiem.
To sie stanie wtedy, jak wrobel bedzie kilo wazyl!
Złodziei od władzy mogą odsunąć tylko wyborcy ale jakoś nie chcą tego zrobić. Politycy kradną za przyzwoleniem swoich wyborców.
Dlatego można powiedzieć że naród Polski jest ciemny a politycy to tylko personifikacja ich głupoty.
@@cinderella-an_umbrella Pan też jesteś poczciwy.
@@cinderella-an_umbrella Nie mogą, bo to oni liczą głosy.
Brawo Panie Piotrze, świetny materiał. Pozwolę sobie rozpowszechniać materiał edukacyjny. :)
Jeden z najlepszych materiałów jakie do tej pory obejrzałem.
Otwiera oczy na naszą ignorancję, a może nawet świadome tzw. wygodne życie.
Sami, jako ludzkość, kopiemy sobie grób....
Smutne...
Brawa dla autora.
,
Kiedy te rowy były kopane, w wielu przypadkach były na nich zastawki, ale po upadku komunizmu zostały wyrwane i wywiezione na złom
no k.. dokladnie, komunisci byli jacy byli, ale pewne plany dlugoterminowe byly sluszne, a to co zrobily soludaruchy to jest absurdalne
@@DevPythonUnity To nie Solidarność wyrywała zastawki na rowach. 🤣 Tylko ludzie chcący zarobić na złomie. Mimo to jest to troche wina Solidarności, że powstał taki chaos i samowolka w kontekście rowów.
w mojej okolicy takie zastawki istnieją
@@bbliberator1615 Ciekawe czy ktoś z nich korzysta? W mojej okolicy też jest na rzeczce i nikt z niej nie korzysta. Kiedyś mój Ojciec delikatnie spiętrzył wodę i ktoś następnego dnia ją wypuścił.
@@DevPythonUnity to komuniści osuszali bagna przyczyniając się do suszy
tak prosto i logicznie wytłumaczony sposób jak zachować wodę to dzieci by zrozumiały a politycy nic
Nie obrażaj dzieci są łatwowierne ale nie aż tak głupie jak politycy.
@@UWAGAnieSPIE zgadza sie moje 4.5 letnie dzieci nie dają sie inne cuda nabrać
UWAGAnieSPIE politycy nie są głupi !!!!Tylko działają na szkodę państwa. Bo to nie są polscy politycy!
@@marekpowroz6307 polecam oglądać obrady zmienisz zdanie.
@@utrxd1261 ale ty głupi jesteś.jednie i drudzy nie zrobili nic by zminimalizować taka sytuacje winne są wszystkie partie które były przy władzy.
Brawo Piotrze. Super robota i super filmy czekam na kolejne rzeczowe materiały :)
Bardzo mądry film. Aby dotarł do decydentów. Pozdrawiam z Katowic.
Doskonały materiał, jeden z lepszych, jakie widziałem w ostatnich tygodniach. W dodatku prosto i bardzo dobrze zrealizowany, podziwiam, że prawie na setkę. Poproszę o więcej!
Dariusz Jakubowski jest więcej! Zapraszam do oglądania.
Wspaniały, logiczny komentarz, szkoda, że mądrzy ludzie nie mają nic u nas do gadania, tyle, że sobie pogadają...Zgadzam się w 100%
"Woda jest przyjacielem" piękna sentencja. Teraz jak zobaczę jezioro, to pomyślę o nim jak o przyjacielu :)
Naprawdę dobry film, wyjaśniający praktycznie wszystko.
Tacy ludzie jjak Ty powinni być wysłuchani i powinny być na stanowiskach decyzyjnych żeby temu zaradzić. Świetna wiedza!
Czy konsultowałes z Gretą
Jak zwykle nie komentuje nigdy tak dzisiaj robię wyjątek. Masz świetną manierę głosu, a ponadto mowisz z sensem. Sub i like poleciały. I jeszcze to dziekuje na koncu - pelna profeska. Trzymaj sie i czekam na wiecej
W każdej telewizji powinni to puszczać
od puszczania nic się nie zmieni ,decyzje i finansowanie takich inwestycji to wysza pułka rządowa .
co puszczać ? ekodebilne twierdzenie ze trzeba stworzyc rezerwac Polska zeby ludzie z zachodu mieli gdzie przyjechac na wakacje zobaczyc jak sie zyło 1000 lat temu ?
@@sirtrotodyl5239 A kolega sobie nie pomylił filmów pod którymi komentuje? Bo w tym nie było raczej niczego co można by uznać za "ekodebilne twierdzenie o czymś tam".
to prawda!
Każdy powinien zdawać chociażby podstawową maturę z geografii i biologii. Ludzie nie mają pojęcia o środowisku.
Mam nadzieję, że ten wartościowy film obejrzy jak najwięcej osób. Dziękuję.
Będąc w sanatorium rozmawiałm z rolnikiem pochodzącym z wielkopolski. Zajmował się lokalną melioracją, małą retencją i rowami (ich utrzymaniem) oraz zastawkami na tych rowach. Do dzisiaj pamietam jego stwierdzenie. Susza to w większości wina właścicieli gruntów i spółek mających obowiązek ich utrzymania.
fantastyczna robota. oby ten film złapał jak największy zasięg.
Kwarantanna: może chcesz obejrzeć sobie materiał o rzekach?
Ja: O.o
10 min później: Pokażcie mi więcej..
saaaame
W razie czego: jest więcej :) Zapraszam do oglądania!
Piękny film, piękna narracja i rzeczy wyłuskanie.
Piotr, jesteś naprawdę zarąbisty!!!
Super robota, mam nadzieję że dużo ludzi zobaczy ten film ;))
Mistrzu uwielbiam to co robisz i szanuję Ciebie prawdziwy Człowieku.
SZACUN ! Szczere uznanie za ten film i wypowiedź . Udostępniam dalej . Pozdrowienia dla Ciebie i tych mądrych bobrów ... Pozdrowienia z Włocławka , gdzie regionalnie sytuacja jest dramatyczna .
Solidna dawka wiedzy :)
Świetny filmik! Konkretnie, spokojnie, rzeczowo, wiele informacji przystępnie i atrakcyjnie podane. Kochani udostępniajcie wszędzie gdzie możecie. Oby jak najszybciej dotarło "do góry" i miejmy nadzieje że coś drgnie u decydentów. Bo susza dotyczy nas wszystkich.
Nie jestem pewny czy to pomoże , ale jest juz specustawa w tej sprawie.
www.gov.pl/web/gospodarkamorska/minister-grobarczyk-przygotowalismy-specjalna-ustawe-ktora-przyspieszy-inwestycje-zabezpieczajace-polske-przed-susza
@@tooomaaa4803 Wygląda że większość tego planu to zbiorniki retencyjne na rzekach.
Szacun kolego,rób dalej to co robisz ,uświadamiaj ludzi,powinni emitować twoje filmy w tv
Wytłumaczone idealnie. Dziękuję za ten film, czekam na kolejne 😁
Świetny film, dziękuję!
Bardzo udane argumenty i proste a prawdziwe przykłady. Thnx!
Fajnie i spokojnie wytłumaczone, życzę rozwoju kanały aby więcej ludzi mogło się doedukować
Super informacyjny materiał! Dziękuję! :)
Kolego jak to dobrze, że to nagrałeś :) niech to trafia dalej i może w końcu idioci w ministerstwach infrastruktur i środowiska i wodach polskich i cholera wie gdzie jeszcze pozwolą na budowę zbiorników do 1ha bezpośrednio u rolników
2 razy musiałem to obejrzeć aby wszystko zrozumieć. Dzięki za wartościowy materiał.
Te odciski na mózgu.... Takie iż wyborcy głosują na ministra DZIADZIĘ i Senatora RP PUPĘ - co? A jak nie, jak tak!?
Super! Kibicuje ci w działaniu! Udostępniam dalej, niech każdy to usłyszy!
Świetny materiał Dziękuję :)
Przyjemnie i z zaciekawieniem się to ogląda
Cześć,
dzięki za film gdy dyskutujemy w pracy o wodzie jestem wyśmiewany gdy mówię tak logiczne rzeczy. Serdecznie dziękuję za konserwatywne i ekonomiczne podejście do przyrody! Ona nam sprzyja gdy damy jej spokój
Bardzo pouczający materiał. Dziekuję.
Fajny materiał, powinien byc szerzej dostepny i moze ktos z grupy trzynajacej wladze;) dostrzegnie gdzje jest mkejsce do dzialania . Jestem u Cb pierwszy raz na kanale ale juz czekam na nastepny material szkoleniowy🐳👌
Ps. Czy naprawde nas czeka pustynnienie naszej pieknej Polski🍀🥰🤔🤔🍀
Dzięki! Niestety, w związku z globalną zmianą klimatu i wzrostem temperatur, w Polsce opady są rozłożone coraz bardziej nierównomiernie w ciągu roku. Naraz spada dużo, a przez długi czas nic. Do tego brak zim. Procesy te będą się pogłębiać - mamy się czym martwić.
Poruszaj częściej ten temat ! Dzieki śliczne .
Pierwszy koment w połowie pisałem, ale na koniec po wszystkim mówię "o Ty skurkowany" dawno tak wartościowego materiału, nie widziałem. Szacun!
Szacun za ten film, gdyby tacy ludzie siedzieli na odpowiednich stanowiskach sytuacja hydrologiczna wyglądała by inaczej, nikt nie przywiązuje uwagi do tego problemu A on jest coraz większy! Więcej takich filmów i edukacji dla ludzi którzy coś mogą zmienić!
Czytelny, rzetelny przekaz!
Właśnie tak! Dziękuję za ten film, już się nim podzieliłam.
Super film
Pamiętam jak byłe mały i jeździłem z Tatą po rowach i właśnie regulował poziom wody ujmując lub dodając zastawki z desek
Obecnie to niestety niesłychanie rzadki widok!
@@WolneRzeki Czym to jest spowodowane? Brakiem wiedzy czy niedbalstwem? W mojej okolicy jest bardzo dobrze zorganizowany system melioracyjny wraz z zastawkami. Jeszcze 10 lat temu widać było, że ktoś przy tych rowach pracował: regulował zastawki i co parę lat czyścił rowy. Dziś żaden z rolników tego nie robi i główny rów (głęboki miejscami na około 2 metry) który kiedyś okresowo zalewał okoliczne pola, obecnie w sezonie letnim rok w rok wysycha całkowicie.
Wporzo, o ile jest co regulowac w tych rowach. Bo aktualnie to sucho...
Obecnie jestem w trakcie wydzierżawienia ziemi dość dużo ale w kilku kawałkach i są tam rowy myślę właśnie jak się za to zabrać
@@patrykwawrejko1081 Za zajmowanie się rowami i cała infrastrukturą z nimi związaną odpowiedzialne są spółki wodne. Niestety większość tych spółek istniały i przynosiły korzyści tylko zarządzającym nimi, a swoje obowiązki miały głęboko w d... W niektórych regionach te spółki rozwiązano. W niektórych regionach działają lepiej a w innych gorzej, ogólnie w naszym kraju z melioracją jest niezły burdel. Na terenach które były pod zaborami pruskim i austriackim mielioracja była bardzo dobrze przemyślana i fragmenty które przetrwały do tej pory nadal dobrze funkcjonują. W mojej okolicy było jezioro, które po melioracji w latach 60 zmieniło się w kałużę, a w suchych latach (tak jak w tym roku) po jeziorze zostało jedynie zagłębienie terenu. Ogólnie to nie rolnicy powinni zajmować się rowami i systemem zastawek (chociaż im to jest najbardziej potrzebne), powinny tym się zajmować spółki wodne. Uważam że powinno się zreformować cały system melioracji i zarządzania nią w Polsce. Każda gmina lub powiat powinna mieć swojów sprzęt i ludzi do dbania o rowy lub zlecać to zewnętrznym firmom. Przydałby się też organ, który to będzie kontrolował żeby nie było tak jak ze spółkami wodnymi w niektórych regionach, rolnicy płacili składaki a o konsekwencje rowów nie mogli się doprosić. Ostatnio natknąłem się w internecie na wzmiankę o Holendrach których wprowadzono do Polski w XVIII wieku aby zajęli się melioracją (jeszcze nie zdążyłem zgłębić tego tematu) i wydaje mi się że teraz też trzeba postąpić podobnie i uczyć się od krajów takich jak Holandia, które melioracje u siebie mają na bardzo wysokim poziomie.
Bardzo cieszę się, że powstał taki materiał.
Pamiętam zajęcia z gleboznawstwa na tych łąkach za kampusem UJ. Dobrze było widać efekty osuszania gleb torfowych, które trwale mineralizowały się do gleb murszowych i murszowatych; jednocześnie znacznie obniżając ich zdolności retencyjne. Nawet jeśli zbudujemy zastawki na rowach lub je zasypiemy, nie przywróci to stanu pierwotnego, gdyż procesy glebotwórcze są długotrwałe. Likwidacja torfowisk i mokradeł to nie tylko problem retencji wody, ale też trwałe niszczenie siedlisk zagrożonych gatunków (łąki na filmie były siedliskiem zagrożonego gatunku motyla). Zmiany w mikroklimacie wpływają też na ilość i charakter opadów konwekcyjnych (letnie burze) oraz na mającą zaskakująco dużą rolę ilość osadów (mgieł, rosy, szadzi). Osuszanie ma wpływ na zapylenie powietrza i tym samym obecność w nim jąder kondensacji, których duża ilość przy wysokiej konwekcji sprzyja powstawaniu chmur gradowych i trąb powietrznych. Oczywiście nie wszystko jest zależne od zdolności retencyjnych, ale też od cykli zjawisk klimatycznych: aktywności Słońca, prądów morskich na Atlantyku kształtujących układy baryczne itd...
Leci subik bardzo mądrze gadasz. Bardzo miło się to ogląda.
Ogólnie dobry przekaz, mała retencja u źródła to jest to, co powinniśmy robić. Ale kilka zastrzeżeń:
- Głównym celem budowy zbiorników retencyjnych nie była walka z suszą, tylko ograniczenie skutków powodzi. A to, że obecnie wzrasta odsetek powierzchni nieprzepuszczalnych, to już jest inny problem.
- Twoje rozwiązanie ma sens na płaskich terenach. Jak wyobrażasz sobie to w Karpatach, albo ogólnie na terenach pagórkowatych? Powiesz mieszkańcom Nowego Sącza "sorry, tutaj będzie naturalne rozlewisko Dunajca"?
- jesteś pewien, że parowanie z podmokłej łąki jest mniejsze niż ze zbiornika? Bo powierzchnia wtedy jest dużo większa. Co innego, gdyby takie łąki były zadrzewione - tak moim zdaniem powinno być.
- zabrakło mi dość oczywistego wniosku, że jeśli nie będzie wystarczających opadów, mała retencja nie pomoże nam bardzo - z pustego i Salomon nie naleje. Oczywiście można powiedzieć, że przy dużej powierzchni obszarów podmokłych będzie większe parowanie a więc większe opady, ale nie działa to tak do końca (albo przynajmniej nie w skali jednego punktu)
W górach retencja też możliwa. Polecam obejrzeć film z linku poniżej:
ua-cam.com/video/X-6b80nEhbI/v-deo.html
Oczywiście w górach sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale zwłaszcza w kontekście powodzi powinno się rowy w górach usuwać. Póki co woda szybko odprowadzona z górnych części zlewni generuje ogromne problemy poniżej. Parowanie z lasu jest jeszcze większe niż z łąki. Przy zasypaniu rowów wg modeli poziom wód gruntowych będzie się odbudowywał w warunkach płaskich, niemieckich przez około 6 lat. Więc to nie tak, że zrobimy zastawkę, zalejemy łąkę a woda szybko odparuje - musi być czas na infiltrację, którego nie ma jeśli rów odprowadza całą nadwyżkę. A parowanie z wód podziemnych jest mniejsze zarówno od tego z łąki jak i z lustra wody.
zastawki na rowach bardziej powinny zatrzymywać wodę z nawalnych deszczy by mogła spokojnie wsiąknąć w glebę a nie odpłynąć z powierzchni do morza
Pamiętajcie, że na fliszu ostatnią rzeczą, której ludzie pragną, jest nasiąknięta wodą gleba. Wszyscy mają w pamięci osuwiska. Nie wiem czy tego typu zjawiska pojawiają się na Słowacji, chyba mają mniej obszarów fliszowych niż my. W każdym bądź razie w przypadku osad ludzkich retencja wody na zboczach odpada, pozostają tylko doliny
@@gabrielstachura8512 generalnie wszystko zależy od tego gdzie się jest, dlatego część budowli ma za zadanie zatrzymywać w ułamku wodę a część ją spowalniać. Generalnie długość cieków w górach jest bardzo różna i gdy nie spowalniasz fali opadowej to dochodzi do bardzo silnego spiętrzenia czoła co powoduje to do czego doszło teraz- fala zalewa kolejne miasta. Gdyby woda była wyhamowana już na początkowym etapie to sama fala byłaby znacząco dłuższa i co za tym idzie niższa. Efekty erozyjne też byłyby mniejsze. Jednak tutaj raczej większa liczba cieków wodnych będzie tym lepszym rozwiązaniem niż mniejsza ;)
Super wyklad .
przesłałem filmik mojej pani od geografii aby pokazywać go w szkole, mam nadzieje ze się rozniesie ;)
Dziękuję, jeżeli kiedykolwiek przypadkiem, albo poprzez zamiar znajdę się na decydującym stanowisku w rządzie, będę pamiętał twoją lekcję. Dziękuję Bardzo. Pozdrawiam
Rewelacja. Dziękuję za ten film.
Bardzo pouczający film, dziękuję. Już przekazałem dalej, warto go zobaczyć i podrzucać lokalnym włodarzom.
Świetny materiał !Szkoda ,że takich informacji nie dowiemy się z TV.
Pozdrawiam
Rewelacyjny i mądry film! Brawo
Więcej takich filmów!
Fajny materiał. Logicznie, konkretnie i na temat.
U mnie rowy były bez wody. Nie było żadnych zastawek. W tym roku zrobiliśmy małe progi z kamieni i wodę mamy.
Świetnie! Właśnie o to chodzi!
@@WolneRzeki Dokładnie. Ciężko się przebić z tematem do szerszego grona. Ludzie uważają że wykoszone rowy gdzie wszystko zaraz spływa do rzeki są ok. Temat wymaga zbudowania świadomości wśród rolników bo mają złe nawyki jeszcze z czasów komuny.
@@piotrb6799 jacy rolnicy ? wody wypływająca z drenaży należy do spółek wodnych , nawet gdy rzeka wyleje na prywatny grunt to ta woda nie jest własnością rolnika wlasciciela .
@@majesticarea1721 Tylko odpowiedz sobie na pytanie ile razy urzędnicy są nad rowami a ile razy rolnik,który ma łąkę i któremu to powinno zależeć by woda była. I masz odpowiedź że coś jest nie tak z tymi Wodami Polskimi.
@@piotrb6799 no zgadzam się , ale to partyzantka i nie wiadomo kiedy Rolnik będzie oskarżony o samowole , to taki sam problem jak z dziką zwierzyną na polach ptactwem , gdzie rolnicy powinni otrzymywać sowite rekompensaty aby natura była nienaruszona , do podatków to rączki wyciągnęli a efektów zero , kasa się liczy na premie i niekończące się badania "specjalistów" podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1097856,podatek-od-deszczu-w-2018-roku-prawo-wodne.html
Super wyjaśnienie!!!!
Szacunek
Bardzo mądrze i przejrzyście opowiedziane! Dziękuję! :-)
Super opowiadasz, czekam na jeszcze.
Dobry kanał, polecam!!
Dzień dobry. Trafiłam na Twój kanał po rekomendacji na Ptasiej sferze. Temat bardzo ważny. Super robota. BRAWO! Podaję dalej.
Tak tak ! Musimy walczyć z suszą ! Musimy ratować polskie rzeki
susza to susza , podstawa są wody gruntowe podskórne , bo bez tego to nawet studnie powysychają a jest to podstawowa żelaznej rezerwy , dlatego to nie moze wykluczyć budowy zapór zalewów , już niewielki akwen potrafi zasilić wody gruntowe w promieniu kilometrów bo woda przenika do gruntu już cały rok , jest zbyt dużo pozwoleń na studnie głębinowe nawadniające pola uprawne , woda z takich studni powinna być jedynie uznana jako woda pitna , a nie przemysłowa itp , ponadto dzikie ujęcia takiej wody powinny być karane , studnie poniżej 10 metrów nie powinny istnieć .
Brawo! Super materiał, konkretny i spójny. Szkoda, że tacy ludzie nie podejmują decyzjii...
Dziękuję Piotrze i Wolne Rzeki za pracę oraz wkład w edukację i poprawę stanu wód. Szczerze, powinieneś być ministrem środowiska! Kto się zgadza?
Bardzo mądra wypowiedź.
pozdrawiam
Dzięki za materiał, konkretnie i na temat!
Super włożona praca w bardzo informacyjny materiał in a nutshell
Dziękujemy za super akcje informacyjna :)
Super materiał. Krótko i na temat. Mam nadzieję, że dotrze on do jak największej liczny osób. Pozdrawiam :)
Doskonale zrobiłeś ten film. W końcu lepiej zrozumiałem w czym problem.
Bardzo dobry materiał . Dziękuję.
Autor prezentuje całkowicie błędne, antypaństwowe myślenie. Rozwiązanie problemu retencji wody spowoduje powstanie wielkiej ilości problemów wagi państwowej. Ogromne pogłowie urzędnika pasące się na obecnym stanie gospodarki wodnej może okazać się całkowicie zbędne, bądź zostanie zmuszone do pracy bądź, nie daj Boże, będzie musiało pożegnać się ze stanowiskami. Gdzie ci wszyscy Wodnicy Polscy się podzieją? Przecież nie pójdą do pracy u prywaciarza, bo to hańba i poniżenie! Jeszcze im każe efektywnie pracować za adekwatne pieniądze. Poza tym, nie po to kończyli studia licencjackie z administracji państwowej, żeby nie mieć w niej posady! Do tego dopuścić nie wolno! Jest w istotnym interesie Państwa, aby w jak największej ilości aspektów życia Polaków działo się jak najgorzej. Wtedy rzesza urzędników może się lansować i ma pole do popisu potęgując chaos i bezsens. Dzięki temu urzędy stoją i mają się dobrze a urzędnicy otrzymują sowite wynagrodzenie z ciągle podnoszonych Polakom, podatków. I o to chodzi.
Oczekuje się od autora filmiku złożenia samokrytyki i nie podważania podstaw słusznie powracającego minionego ustroju. Amen.
Adam jest jedna złota zasada, że nie sra sie w swoje gniazdo, o czym politycy i urzędnicy zapominają. Na suszy nie bedzie cierpiał tylko zwykły zjadacz chleba ale każdy urzednik, polityk, rolnik itd. Kimkolwiek jesteś
@@Abrys85 Oni o tym nie zapominają. Oni, po prostu robią to w nasze gniazdo a sami siedzą zadowoleni na swoim, za nasze pieniądze posadowionym wyżej.
To co obydwaj piszecie to kwadratura koła bo ani jedna strona że swoich argumentów nie zrezygnuje .
@@adamkowalski9559 piszesz za nasze ale tego za nasze juz nie ma państwo ma już ponad Bilion długu publicznego to skąd wezmą od Niemców, Francózów a moze od Rosji, a słyszałem że kolejne nagrody elita Ziobry dostała ludzie przejrzyjcie na oczy czy był Tusk czy jest Kaczyński a ktoś słyszał żeby ktos z poprzedniej władzy siedział a obiecywali ze bedą rozliczać razem siedzieli w PZPR i reka reke myje
@@Abrys85 Już teraz na Polskę najeżdzają a co dopiero gdy byśmy się wzięli za porządki .Powsadzali do więzień tych złodziei .Przypomnij sobie jaką jazdę miała Islandia choćby za to że posadzili premiera ,bankierów .To wydażenie spowodowało by taką wściekłość elyty ue że nawet sobie nie wyobrażasz .
Według mnie lepiej chronić bobry niż budować zastawki, bobry pracują za darmo a rów z czasem zarośnie i woda będzie magazynowana w glebie
Tylko, że Bobry czasem też bardzo dużo niszczą.
U mnie nad Wieprzem 20 lat temu było pełno drzew bo nie było bobrów. Teraz na długim odcinku zostało tylko jedno i jest łysa rzeka na długim odcinku.
Z rowami jest problem taki że jak masz na podwórku to musisz dbać o jego przepustowość bo możesz mandat dostać jak zarośnie
Bardzo dziękuję! :)
Świetny materiał. I ten głos...rewelacja 👍
Wartościowy materiał Brawa za jasne wytłumaczenie problematyki!
W mojej wsi robiono scalanie gruntów. Przy okazji zrobili nowe rowy, stare wyczyścili itp. Pierwsze lato wody z pół zalały wieś. Najstarsi ludzie tego nie pamiętali. Woda spłynęła z pół w ciągu godzin zalewając wszystko po czym znowu susza...
Przykra lekcja hydrologii stosowanej w praktyce.
@@WolneRzeki "lekcja hydrologii" ? przecież to eksperci samorządy wójty i inne naukowcy , doktory ,profesory, magistry , to jest plon ich wiedzy i fachowości , i to za kasę idiotów .
Dokładnie zgadzam się z Tobą Piotrze ;) i podziwiam słuchając Twoją dykcję z zainteresowaniem. Nigdy nie przestawaj uczyć innych ;)
Sporo złego zrobiło też prostowanie rzek (przede wszystkim potoków), ograniczając obszar wplywu rzeki na wody gruntowe.
Dosyć ciekawy materiał. Odniosę się do kilku kwestii. 1. Bobry - tak, ale tylko w lasach, parkach, mokradłach itp. na pozostałych terenach użytkowanych rolniczo czy miejskich stanowią duże zagrożenie i generują wysokie koszty, nie da się kontrolować wysokości piętrzonej wody. 2. Zbiorniki - tutaj nie jestem znawcą w temacie ale zbiorniki te mądrze wybudowane spełniają również funkcję przeciwpowodziową a jednocześnie przy okazji buduje się elektrownie wodne. Do tego wspomniane drogi wodne - sprawa dyskusyjna opłacalności. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Włocławek potrzebuje kolejnej zapory na Wiśle, tak był zaprojektowany. Pierwotnie chyba miało być 7 stopni. 3. Ilości ryb nie wiązałbym z przeszkodami na rzekach, ich gatunki jak najbardziej. 4. Odsuwanie wałów - jestem za, ale to jest niewykonalne pewnie w większości. Tereny przy rzekach, za wałem są żyzne, prywatne. Budowa nowych wałów to nie tylko nasyp ziemi który nie jest przypadkowy i do tanich nie należy. To też wykupy gruntów, wydzielenia, odszkodowania... 5. Zacznijmy od retencji w rowach, minimalizacja ilości rowów na nieużytkach - to mi się podoba, zgadzam się i podpisuje pod tym. ALE jak w każdym z punktów zawsze musi być ale. W świetle prawa rowy - urządzenia melioracji wodnych, dawniej melioracje szczegółowe są własnością właścicieli gruntów (rolników). Ze świadomością tej grupy społecznej jest różnie, do tego takie piętrzenie powinno być zarządzane polderowo. Np. kilkadziesiąt lat temu u mnie na terenie istniał ktoś taki jak wodomistrz który zajmował się regulacją zastawek oraz ujęć wody na określonym terenie. Pamiętajcie, że nie wszystko jest takie proste i nie zawsze jedna droga jest słuszna. Fajny materiał. Pozdrawiam
Super filmik. Również uważam, że główną przeszkodą w walce z suszą w Polsce jest zbyt gęsta sieć rowów melioracyjnych. Większość z nich jest niepotrzebna i powinna być zasypana.
Bardzo dobra robota Pozdrawiam 👌🏻
Komentarz dla zasięgu! Mądrego dobrze się słucha :)
Potwierdzam!:)
Świetnie się słucha to prawda, a i głos bardzo przyjemny
Ja też dziękuję za kolejną porcję wiedzy, Okazuje się, że znacznie mniejszymi nakładami inwestycyjnymi możemy zrobić dużo więcej, tylko brakuje... Czego? Wiedzy? Jeśli tak, to u rządzących przyjęcia do wiadomości istnienia fachowców, których trzeba się słuchać.
Zbijamy sztamę z bobrami! Najwyższy czas żeby wziąć się za rowy melioracyjne w całej Polsce.
Zastawki tak, bobry tylko na terenach nieużytków.
@@MrAngry1986 tą sprawę idzie rozwiązać tak że bobry były by wszędzie.I to w taki sposób by praktycznie sobie nie wchodzić w paradę.
@@jacekkubisiak210 A niby w jaki sposób? Ogrodzenia im się porobi? Czy poinstruuje gdzie można ciąć a gdzie nie?
@@MrAngry1986 A no idzie .Jeden z rolników na Podlasiu wpadł na pomysł jak to zrobić po tym jak bobry co rok zalewały mu łąki .Sposób okazał się bardzo prosty .A mianowicie żeby bobrą umożliwić życie postanowił zastosować rury drenażyjne .Od postanowienia do wdrożenia nie minęło dużo czasu i po tygodniu miał to wykonane .W ten sposób obniżył lustro wody do bezpiecznej różnicy .Tak że po niedługim czasie mógł wjechać na łąkę ciągnikiem .
@@jacekkubisiak210 to teraz znajdź kogoś, kto zapłaci za to... W przydaku jednego pola może i koszta nie będą spore, ale jak każdy rolnik zacznie na raz drenażować swole pola, to chyba każdy domyśla się co będzie... Możemy albo powrócić do naturalnego obiegu wody, ze wszystkimi kosekwecjami mniejszych plonów, albo odtworzyć systemy melioracyjne(dość kosztowne w działaniu) i dbać o właściwy poziom wód....
Bracie masz rację!!! Piotrek wybacz widzieliśmy się z dwa razy ja stary Ty młody ale. Te dane które o których mówisz TO FAKT !!! Ale jaki "poseł czy oseł" to wyniucha ??
Pomijając kwestię niepokojącej tematyki, czy Was też relaksuje ten film? :)
Jest pozbawiony wodotrysków realizacyjnych i nachalności. Mnie też relaksuje, co skupia na temacie.
Też zwróciłam uwagę na ciepły głos i miły wizerunek autora przekazu :-)
Ton głosu faktycznie jakby gość regularnie ćwiczył fonetykę.
W dodatku dźwięku natury w tle :)
@@Chmielowa Bo mówi sercem to czuć w głosie, że koleś nie wstydzi się własnego serca. A w ogóle to płynie Wisła płynie po Polskiej krainie a dopóki płynie Polska nie zaginie ;)
Świetny materiał.Brawo .
Po wybudowaniu dużej! zapory wodnej, można uroczyście przeciąć wstęgę! z więlką pompą, telewizją, wywiadami i zaimponować wiecznie naiwnym wyborcom, wysyłając przekaz - Patrzcie wyborcy! jak o was dbamy! Głosujcie na nas!
Ktoś sobie wyobraża wielką pompę, przemówienia! nadęte miny! i uroczyste przecięcie wstęgi przy jakiejś marnej zastawce na rowie melioracyjnym w Koziej Wólce???
Dlatego w pierwszej kolejności będą wielkie inwestycje w stylu gierkowskim, pod publiczkę!!! Na to pójdzie ogromna kasa i stracimy dodatkowo czas.
Ewentualnie! w dalszej kolejności! możemy nieśmiało liczyć, że takie zastawki zaczną stopniowo powstawać ... ale to też nie będzie takie proste! Bo wiadomo że zaraz znajdą się krzykacze! "panie! woda mi pod dom podejdzie! garaż zaleje! kto mi za to zapłaci!" itd. Wiadomo.
Myślę że najpierw musi nastąpić prawdziwy dramat!!! w postaci jakiejś suszy tysiąclecia! Jakaś straszna katastrofa, żeby do niektórych łb... zakutych, coś zaczęło docierać.
Nigdy nie mozemy być mądrzy przed szkodą! Zawsze, zanim pójdziemy wreszcie! po rozum do głowy, najpierw musimy dostać po dup...
Filmik wartościowy myślę i bardzo logiczny.
Udostępniam dalej.
Racja- można jeszcze dodać, że przed wiekszymi inwestycjami jest przetarg, a tym samym większe KORYTO, logika i rozum idą na dalszy plan.
Pisz Pan do Senatora RP PUPY i do aktualnego ministra Zasobów Geologicznych (czy jakoś tak) niejakiego DZIADZI....
Pięknie to opisałeś . Dodam tylko ze na wielkie zaporze można zrobić pare wałków po pare baniek i w skali takiego projektu nikt się nie kapnie. A na zastawie ile taki polityk zarobi?? To o to chodzi tym szujom z sejmu. A durni ludzie kupią to co opisałeś - wieki zbiornik „na miarę naszych możliwości „
Z przykrością się zgadzam. Niebawem (skala 1-2 pokoleń) i w Polsce będzie druga Somalia. Lata rozbiorów, dwóch wojen, socrealizm i późniejsza kradzież majątku państwa i narodu to więcej niż potop szwedzki. Jesteśmy jak pacjent po lobotomii. Autor filmu to wyjątek od reguły, ten naród zwyczajnie zdurniał. Do tego teraz jak nigdy pragniemy komfortu. Tu i teraz. Bezkrytycznie. Dla siebie. I w zasadzie nie miałbym nadziei, ale jednak przestaliśmy wypalać trawy, jest coraz więcej wegetarian, ludzie sprzątają po swoich psach.... więc cień szansy istnieje.
kto powiedzial że zapory są niepotrzebne ? zapory swoja drogą a mala irygacja swoją , duże zapory przez cały rok uzupełniają wody podskórne żadne deszcze ulewy tego nie robią z opadów przenika 2-3 % wody , wszędzie tam gdzie są tzw stojance rzeki zalewy rozlewiska w zasadzie niema problemu z wodami podskórnymi pompy głębinowe pracują cały rok bez ustanku , problem w tym że nie ma fachowców do tych spraw , jedynie do pobierania kasy . a teraz będą skutki leczyć nie przyczyny a to będzie atak na kasę konsumenta .w biedniejszych miastach dzielnicach już od dekady spadła konsumpcja wody bo ludzie nie maja kasy oszczędzają jak mogą kosztem higieny i zdrowia , a to dopiero poczatek .