Właśnie zaczynam przygodę z aparatem... od zawsze to było moim marzeniem... ale dopiero teraz się spełniło... jak się cieszę że trafiłam właśnie tutaj!!! 😁 To jak tłumaczysz rozjaśnienia każdą wątpliwość, wprost nie mogę się oderwać od oglądania Twoich filmów, odkrywam mój aparat i ekscytuję się jak dziecko. Dziękuję za każdy film 😊🙂
Kurde belek... prawie rok czasu bawię się aparatem i do tej pory myślałem, że ogniskowa to odległość "końcówki" obiektywu od matrycy.. hehe dzięki za wyjaśnienie :)
Zwięźle i prosto tłumaczysz zawiłości światła i optyki, choć w sumie to podstawy, ale dla większości ludzi wydają się zawiłe dopóki nie posłuchają Ciebie ;)
Mimo, że większość rzeczy nie była dla mnie nowa, to jednak z przyjemnością wysłuchałem do końca. Dobrze się Ciebie słucha. Na 'mieście' chodzą słuchy, że ludzie czekają z niecierpliwością na te "ciemne" presety ;) pozdro
Dziękuję, bardzo przydatny film. Taka zabawna ciekawostka na marginesie - przez chwilę po kliknięciu na "play" miałam wrażenie, że słucham i oglądam Dawida Myśliwca z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot - podobna aparycja, podobny sposób mówienia :) Pozdrawiam!
Właściwie wszystkie te zagadnienia są mi znane jednak oglądam Twoje filmy z prawdziwą przyjemnością. Swoisty estetyzm i piękny język wypowiedzi daje mi poczucie, że wybrałem właściwe hobby.
Małe sprostowanie. Są zoomy z światłem poniżej 2.8 (np. sigma 12-24 F/1.4). Poza tym przy telekonwerterach opisałeś zasadę działania stosowaną przez inne akcesoria np. mieszek makro lub pierścienie pośrednie. Poza tym czytelny, miły dla ucha i oka materiał :)
Super materiał, jeśli chodzi o zoomy, brakuje mi tam argumentu - kiedy potrzebujesz szybkich zmian ogniskowej w wąskich przedziałach czasu, gdzie nie ma miejsca/czasu/możliwości zmiany obiektywu. Taka mocno użytkowa sprawa.
Prawda. No argumentów w sumie jest na pęczki bo zoomy są super ze względu np. na to, że jak gdzieś podróżujesz to bierzesz dwa obiektywy i masz wszystkie ogniskowe, które potrzebujesz. Wspomniana szybkość zmiany ogniskowych to kolejny argument. Są też super jeśli chcesz mieć jeden obiektyw do wszystkiego, albo jeśli chcesz uzyskać efekt dolly zoom w filmowaniu. Debatę tego typu zostawiam na inny raz :D
Syn będzie miał akurat przygotowane wszystko na lekcję. Jest w technikum o profilu fotografia i multimedia. Przepisane słowo w słowo z filmiku i z tej ściągawki się uczy. Dziękuję :)
@@PatrikHeliosz Mam nadzieje, że liczba wyświetleń będzie Ci rosła szybko , bo ciekawie, konkretnie opowiadasz, a przy tym materiał jest fajnie zrobiony :>
Świetnie wszystko wyjaśnione. Ja dopiero przymierzam się do kupna pierwszego aparatu, który ma mi posłużyć do tzw. dalekich obserwacji (fotki Tatr oddalonych o 100-150 km i tego typu fotki). Myślałem o Nikon coolpix p 1000,jednak kilka osób mi doradza, że na pierwszy aparat nie potrzebny jest sprzęt za takie pieniądze jeśli chodzi mi tylko o zoom. Zatem mam pytanie - jaki aparat wybrać na początek, aby robić fotki oddalonych obiektów o 100-150 km jak np. Tatry itp.?
To bardziej kwestia obiektywu nie aparatu. Nagrałem dwa filmy na ten temat (jak wybrac aparat oraz jak wybrac obiektyw) bo jest w tym dużo zmiennych. Niestety jedno z najbardziej znaczących kryteriow jest budżet
W pierwszej minucie filmu mówi Pan, że fale biegną prostopadle do siebie, pokazując na animacji, że równolegle. Rzeczywiście biegną równolegle i to prawda, że po przejściu przez niektóre przeszkody równoległość ta zostaje naruszona (załamują się). Tymczasem Pańska ilustracja pokazuje, że po przejściu przeszkody nadal płyną równolegle, co oczywiście może się zdarzyć, lecz Pana komentarz temu zaprzecza. To jak powinno być?
Powinny być równolegle, walnąłem się nagrywając to :P Po przejściu w inny ośrodek załamują się, pod tym względem, że płyną w inną stronę, ale wciąż w większości równolegle względem siebie (kwestie różnicy różnych długości - aberracji nie obejmowałem w tym odcinku).
Hej mam pytanie czy obiektyw 50mm Fe Sony będzie miał takie samo odwzorowanie co 50 mm E mount ? Bo chyba popełniłem błąd laika przy zakupie pierwszego obiektywu 50mm…
Witam. Ja dopiero zaczynam przygide z fotofrafia. Wcześniej robilam zdjecia tylko telefonem. I wkoncu doczkalam się aparatu canon r 50 i wnim juz byl dolaczony obiektyw 49 mm. Czy to jest dobry obiektyw? Czy zainwestować w coś innego? Wszystko tobjak na razie skomplikowane dla mnie 🫣
Hej Patriku zastanawiam się nad zakupem obiektywu do fotografii wewnątrz domu. Mam sony 6k apsc a pod uwagę biorę dwie sigmy Art : 16mm 1.4 oraz 18-35 1.8. Proszę podpowiedź coś. help 😊 Teraz najczęściej używam 16mm na kitowcu.
Hej! No do wnętrz nie tylko szerokie kadry Ci się przydadzą. Ja często w foto wnętrz używam też zakresów 20-35mm, więc osobiście optowałbym za 18-35 :)
@@bozzie4 wcale też nie potrzebujesz tak jasnych szkieł jak 1.4 czy 1.8, w zupełności wystarczy ci f2.8. Popatrz też na obiektyw zoom typu UWA no. 11-20 czy 15-30.
@@ShwarcArnold Dziękuję za odpowiedź. Finalnie zdecydowałam się na 16mm 1.4 Zoom 18-35 okazał się nie do zdobycia. Niestety nie wiem co to UWA. Pewnie coś uniwersalnego?? Dzięki jeszcze raz
@@bozzie4 UWA czyli ultraszerokokątny obiektyw. W APS-C bedzie to zakres ok. 10 do 20mm, w FF 15-30. Z 16mm wstrzeliłeś się w górną wartość obiektywów UWA, na moje to lepszy wybór do wnętrz niż 18-35, a dodatkowo światło 1.4 świetnie sprawdzi się w fotografii gwiazd.
Bardzo przydatny filmik dla osoby początkującej 🙂 jaki polecasz obiektyw szerokokątny? Mam Nikona d3400 i czeka mnie zakup obiektywu do krajobrazów a jescze nie do końca się na tym znam
W końcu ktoś jasno wszystko tłumaczy !!!!! Dziękuję klikam dzwoneczek❤
Właśnie zaczynam przygodę z aparatem... od zawsze to było moim marzeniem... ale dopiero teraz się spełniło... jak się cieszę że trafiłam właśnie tutaj!!! 😁
To jak tłumaczysz rozjaśnienia każdą wątpliwość, wprost nie mogę się oderwać od oglądania Twoich filmów, odkrywam mój aparat i ekscytuję się jak dziecko.
Dziękuję za każdy film 😊🙂
Super potrafisz wyjaśniać. Oby więcej. Naciskam subskrypcję. Ps przycisz te muzykę szczególnie na zakonczenie
Kurde belek... prawie rok czasu bawię się aparatem i do tej pory myślałem, że ogniskowa to odległość "końcówki" obiektywu od matrycy.. hehe dzięki za wyjaśnienie :)
Heheh, ciesze się, że coś się wyjaśniło :)
IOd wóch lat uczę sie od kilkudziesieciu jutuberów dzielacych się wiedzą na you tube i napiszę sczerze że jesteś najlepszy..pozdrawiam!
WOW! Dziękuję pięknie! Daje mi to kopa do robienia kolejnych filmików! Pozdrawiam również :D
W Twoim wykonaniu wszystko jest interesujace...!pozdrawiam.
A to się cieszę :) dziękuję pięknie ^^
@@PatrikHeliosz 👌👌👌...
W końcu ktoś potrafiący to wytłumaczyć tak jak trzeba 😊
A to się bardzo cieszę, że tak uważasz! Dzięki za miły komentarz :)
To jest naprawdę dobrze zrobiony filmik! Dzięki ☺️
Dziękuję za filmik.Super wytłumaczone.Oglądam już kolejne.
Cieszę się bardzo! Dzięki i pozdrawiam :D
Świetny film, bardzo dobrze wytłumaczone!
Jaki ty mądry 😯 woow
Ee tam! Wszystko z neta! :P
Świetny materiał Patrik! Super wyczerpałeś temat. Szczerze powiem, że nigdy się aż tak w to nie zagłębiałem.
Dobra robota!
Dziękuję Paweł! No chcę solidnie od podstaw gadać, w przyszłości będą też bardziej złożone tematy :D
Zwięźle i prosto tłumaczysz zawiłości światła i optyki, choć w sumie to podstawy, ale dla większości ludzi wydają się zawiłe dopóki nie posłuchają Ciebie ;)
bez komentarza,perfekt.
Wszystkie filmy bardzo przydatne
Bardzo mnie to cieszy :)) Dziękuję i pozdrawiam!
@@PatrikHeliosz Proszę bardzo
Tłumaczysz fantastycznie. Samo wchodzi do głowy. Super kanał. Dzięki. Pozdrawiam.🙋👍😊
Mega się cieszę! Dziękuję serdecznie :))
Mimo, że większość rzeczy nie była dla mnie nowa, to jednak z przyjemnością wysłuchałem do końca. Dobrze się Ciebie słucha.
Na 'mieście' chodzą słuchy, że ludzie czekają z niecierpliwością na te "ciemne" presety ;)
pozdro
będą będą, ale jedno po drugim :D chcę je dobrze przygotować ^^
Czy dobrze to wytłumaczyłeś? Bardzo dobrze!!!Dzięki za super przekaz.
Dziękuję, bardzo przydatny film.
Taka zabawna ciekawostka na marginesie - przez chwilę po kliknięciu na "play" miałam wrażenie, że słucham i oglądam Dawida Myśliwca z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot - podobna aparycja, podobny sposób mówienia :)
Pozdrawiam!
Hehehe, dzieki :) nie znam gościa, obczaję go sobie :D pozdrawiam!
Właściwie wszystkie te zagadnienia są mi znane jednak oglądam Twoje filmy z prawdziwą przyjemnością. Swoisty estetyzm i piękny język wypowiedzi daje mi poczucie, że wybrałem właściwe hobby.
Wow! Ale przemiły komentarz! Dziękuję pięknie! Wiele to dla mnie znaczy :))
super film!!! mega sie ciesze ze trafiłam na twój kanał
Bardzo serdecznie dziękuję! Cieszę się, że się cieszysz :)
Wspaniały przekaz🙉... Nikt inny tutaj tego tak dobrze jeszcze nie wytłumaczył 🤸🤩👍👍👍👍👍
Wow! Bardzo ładnie i mądrze mówisz. :)
Bardzo mi miło! Dzięki piękne za miły komentarz! :D
Bardzo pouczające i wyczerpujące tego mi trzeba było, ciekawie sie słuchało do końca zresztą i otworzyło szerzej oczy amatorowi.
Bardzo mnie to cieszy ^^ Pozdrawiam!
Dzięki wielkie chłopaku !
Prosze bardzo! :D
super, dzięki!
Dzięki, świetnie wytłumaczyłeś ten temat👍
Dziękuję! cieszę się, że się podobało :)
tak trzymaj
Tak będę trzymał! 😀
Małe sprostowanie. Są zoomy z światłem poniżej 2.8 (np. sigma 12-24 F/1.4). Poza tym przy telekonwerterach opisałeś zasadę działania stosowaną przez inne akcesoria np. mieszek makro lub pierścienie pośrednie. Poza tym czytelny, miły dla ucha i oka materiał :)
Dzięki wielkie bardzo pomocny materiał
super! Bardzo się cieszę :)
Good job!
Dzięki piękne :)
Świetny film, bardzo przystępnie wyjaśnione,. W końcu ogarnęła ogniskowe w praktyce 😀 kciuk i sub, choć nie planowałam tego 😉
Merytoryczny i dobrze zrobiony materiał. Przyjemnie się słuchało! Tak trzymaj ;)
tak będę trzymał! :D W niedzielę odcinek o przysłonach ^^
@@PatrikHeliosz Wrzucam tę datę w kalendarz! 🤪
Dziękuję za świetny materiał 💐
Super materiał, jeśli chodzi o zoomy, brakuje mi tam argumentu - kiedy potrzebujesz szybkich zmian ogniskowej w wąskich przedziałach czasu, gdzie nie ma miejsca/czasu/możliwości zmiany obiektywu. Taka mocno użytkowa sprawa.
Prawda. No argumentów w sumie jest na pęczki bo zoomy są super ze względu np. na to, że jak gdzieś podróżujesz to bierzesz dwa obiektywy i masz wszystkie ogniskowe, które potrzebujesz. Wspomniana szybkość zmiany ogniskowych to kolejny argument. Są też super jeśli chcesz mieć jeden obiektyw do wszystkiego, albo jeśli chcesz uzyskać efekt dolly zoom w filmowaniu. Debatę tego typu zostawiam na inny raz :D
Czy ten filmik Ciebie czegoś nauczył?
Pewnie, że tak. Wszystko sie nagle uporzadkowalo. Mam też stałki. Pozdrawiam.🙋
tak
Syn będzie miał akurat przygotowane wszystko na lekcję. Jest w technikum o profilu fotografia i multimedia. Przepisane słowo w słowo z filmiku i z tej ściągawki się uczy. Dziękuję :)
Świetne! Przyznaje, ze po obejrzeniu i ja dowiedziałam się o kilku nowych rzeczach:)
Czekam na kolejne filmy :)
Ooo! Super, że udało mi się coś sensownego powiedzieć :D
Świetne te Twoje filmy! Dzieki!
Bardzo się cieszę!! :) dzięki za komentarz :D
@@PatrikHeliosz Mam nadzieje, że liczba wyświetleń będzie Ci rosła szybko , bo ciekawie, konkretnie opowiadasz, a przy tym materiał jest fajnie zrobiony :>
Świetny film! Dziękuję
Dziękuję za obejrzenie i zostawienia komentarza! :D Pozdrawiam!
Bardzo ciekawa lekcja. Świetnie wszystko wyjaśnione 😊👍
Super filmik i bardzo przydatne informacje, samych sukcesów Patrik! 😉
dzięki wielkie Piotr! Pozdrawiam ^^
Dobry film
Świetna robota
👍
Świetnie wszystko wyjaśnione. Ja dopiero przymierzam się do kupna pierwszego aparatu, który ma mi posłużyć do tzw. dalekich obserwacji (fotki Tatr oddalonych o 100-150 km i tego typu fotki). Myślałem o Nikon coolpix p 1000,jednak kilka osób mi doradza, że na pierwszy aparat nie potrzebny jest sprzęt za takie pieniądze jeśli chodzi mi tylko o zoom. Zatem mam pytanie - jaki aparat wybrać na początek, aby robić fotki oddalonych obiektów o 100-150 km jak np. Tatry itp.?
To bardziej kwestia obiektywu nie aparatu. Nagrałem dwa filmy na ten temat (jak wybrac aparat oraz jak wybrac obiektyw) bo jest w tym dużo zmiennych. Niestety jedno z najbardziej znaczących kryteriow jest budżet
Madrego warto posluchac:)
W pierwszej minucie filmu mówi Pan, że fale biegną prostopadle do siebie, pokazując na animacji, że równolegle. Rzeczywiście biegną równolegle i to prawda, że po przejściu przez niektóre przeszkody równoległość ta zostaje naruszona (załamują się). Tymczasem Pańska ilustracja pokazuje, że po przejściu przeszkody nadal płyną równolegle, co oczywiście może się zdarzyć, lecz Pana komentarz temu zaprzecza. To jak powinno być?
Powinny być równolegle, walnąłem się nagrywając to :P Po przejściu w inny ośrodek załamują się, pod tym względem, że płyną w inną stronę, ale wciąż w większości równolegle względem siebie (kwestie różnicy różnych długości - aberracji nie obejmowałem w tym odcinku).
Film jest naprawdę bardzo pouczający. Prosty w swoim odbiorze i o to chodzi.
Hej mam pytanie czy obiektyw 50mm Fe Sony będzie miał takie samo odwzorowanie co 50 mm E mount ? Bo chyba popełniłem błąd laika przy zakupie pierwszego obiektywu 50mm…
Do jakich ujęć/fotografii, używa się lub można użyć i dlaczego: obiektyw CANON ZOOM LENS EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 lll Ø 58mm MACRO 0.25m/0.8ft ?
Witam. Ja dopiero zaczynam przygide z fotofrafia. Wcześniej robilam zdjecia tylko telefonem. I wkoncu doczkalam się aparatu canon r 50 i wnim juz byl dolaczony obiektyw 49 mm. Czy to jest dobry obiektyw? Czy zainwestować w coś innego? Wszystko tobjak na razie skomplikowane dla mnie 🫣
Pozdrawiam panią z foto
Hej Patriku zastanawiam się nad zakupem obiektywu do fotografii wewnątrz domu. Mam sony 6k apsc a pod uwagę biorę dwie sigmy Art : 16mm 1.4 oraz 18-35 1.8. Proszę podpowiedź coś. help 😊 Teraz najczęściej używam 16mm na kitowcu.
Hej! No do wnętrz nie tylko szerokie kadry Ci się przydadzą. Ja często w foto wnętrz używam też zakresów 20-35mm, więc osobiście optowałbym za 18-35 :)
@@PatrikHeliosz Dzięki serdeczne
@@bozzie4 wcale też nie potrzebujesz tak jasnych szkieł jak 1.4 czy 1.8, w zupełności wystarczy ci f2.8. Popatrz też na obiektyw zoom typu UWA no. 11-20 czy 15-30.
@@ShwarcArnold Dziękuję za odpowiedź. Finalnie zdecydowałam się na 16mm 1.4 Zoom 18-35 okazał się nie do zdobycia. Niestety nie wiem co to UWA. Pewnie coś uniwersalnego?? Dzięki jeszcze raz
@@bozzie4 UWA czyli ultraszerokokątny obiektyw. W APS-C bedzie to zakres ok. 10 do 20mm, w FF 15-30. Z 16mm wstrzeliłeś się w górną wartość obiektywów UWA, na moje to lepszy wybór do wnętrz niż 18-35, a dodatkowo światło 1.4 świetnie sprawdzi się w fotografii gwiazd.
Bardzo przydatny filmik dla osoby początkującej 🙂 jaki polecasz obiektyw szerokokątny? Mam Nikona d3400 i czeka mnie zakup obiektywu do krajobrazów a jescze nie do końca się na tym znam
O kurcze, do Nikona to ja nie znam szkieł, niestety Ci nic nie polecę, a przynajmniej nic co by było ugruntowane moim doświadczeniem z danym szkłem
@@PatrikHeliosz rozumiem dzięki za odpowiedź ☺️
Polecam Nikon 18-105 lub Nikon 18-140
Dowiedziałem się coś o obiektywach, o których opowiedziałeś w filmie.
Ej, światło nie zmienia długości fali, ta jest powiązana z jej częstotliwością a co za tym idzie kolorem
Obiektyw Sony 18-105mm f/4 G OSS (Sony E) - warto zakładając budżet do 2 tys.? Zdjęcia to głównie krajobrazy i przyroda (zwierzęta i roślinki).
To był mój pierwszy obiektyw z sony a6300 i był świetny! Mega polecam 🔥
Spoko materiał ale sporo błędów językowych i w nazewnictwie. Początkującym na pewno będzie pomocny.
Dzieki, no moja poprawna polszczyzna czasami pozostawia wiele do życzenia, ale pracuję nad tym :P
oj koleś nie "ostrzą" tylko fokusują albo ogniskują, ostrzy to się ołówek lub nóż etc.