OGNISKOWA OBIEKTYWU i JASNOŚĆ OBIEKTYWU | PODSTAWY FOTOGRAFII

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Cześć! W tym materiale opowiem Wam czym jest ogniskowa obiektywu oraz na co ona wpływa. Powiemy sobie także o jasności obiektywu i pokażemy gdzie znaleźć oznaczenie zarówno jasności jak i ogniskowej na obiektywie.
    Mam nadzieję, że materiał Wam się spodoba. Zapraszam do oglądania. :)
    Mój Instagram:
    / panifennel
    #fotografia #podstawyfotografii #ogniskowa #naukafotogafii #ogniskowaobiektywu #jasnośćobiektywu

КОМЕНТАРІ • 12

  • @panifennel
    @panifennel  Рік тому +2

    Publikuję ten film raz jeszcze, bo poprzednio były jakieś problemy z dźwiękiem, których nie wyłapałam w trakcie montażu. Teraz powinno być lepiej. 😉
    W tym filmie mówiąc o przybliżeniu przy obiektywach typu zoom używam tego pojęcia tak, jak większość osób które zaczyna swoją przygodę z fotografią. Kiedy daję komuś początkującemu aparat do ręki pyta: " A gdzie tu się przybliża?" Myślę, że nie zrobię takim stwierdzeniem nikomu krzywdy :) W ten sposób film będzie łatwiejszy do zrozumienia przez osoby początkujące. :)

  • @James-qy4es
    @James-qy4es Рік тому +1

    super kanał, nie ma dużo wyświetleń ale baza wiedzowa ogromna, liczę że z czasem wyświetlenia wzrosną :)

  • @AndrzejDozynko
    @AndrzejDozynko 4 місяці тому

    Witam. Bardzo dobra wiedza i przydatna, dziękuję.

  • @MlchelDeNostradame
    @MlchelDeNostradame Рік тому

    Nareszcie jakiś sensowny kanał dla początkujących. Dziękuje

    • @panifennel
      @panifennel  Рік тому

      Dzięki! Takie komentarze motywują do dalszej pracy :)

  • @rexaljimire6775
    @rexaljimire6775 Рік тому

    + za poprawienie materiału

  • @ARIEL.PODROZE
    @ARIEL.PODROZE Рік тому

    Zostawiam subakrypcje! Myślę, że kanał rozwinie się w bardzo szybkim tempie✌️ trzymam kciuki!

  • @szymon5232
    @szymon5232 7 місяців тому

    Warto wspomnieć tutaj jeszcze o krążku rozproszenia oraz przeliczniku dla przysłony (nie tylko ogniskową sie przelicza)

    • @panifennel
      @panifennel  7 місяців тому

      Jeżeli fotografujemy jednocześnie aparatem z mniejszą matrycą i większą z zastosowaniem tego samego obiektywu i tych samych parametrów ekspozycji to stopień rozmycia np. tła będzie taki sam. Różnica jaka będzie widoczna to taka, że przy aparacie z większą matrycą więcej zmieści się w kadrze ( z powodu szerszego kąta widzenia). Następnie drukując te zdjęcia w takiej samej wielkości lub oglądając je na ekranie w takiej samej wielkości i z takiej samej odległości coś, co było rozmyte w taki sam sposób będzie się wydawało ostrzejsze i mniej rozmyte w przypadku zdjęcia z aparatu z większą matrycą tylko z tego powodu, że będzie fizycznie mniejsze. Jeżeli jednak wydrukujemy większe zdjęcie z aparatu z większą matrycą a mniejsze z aparatu z mniejszą matrycą to sytuacja będzie odwrotna. To czy coś jest ostre lub czy jest już krążkiem czy nadal punktem wynika z naszego subiektywnego odczucia i odległości z jakiej obserwujemy dany krążek/punkt. Jeśli chodzi o przelicznik przysłony to jest to cecha obiektywu i nie stosuje się przelicznika w zależności od wielkości matrycy chyba, że mówimy o tym w połączeniu z długością ogniskowej i chcielibyśmy np. zastąpić dla pełnej klatki obiektyw 50mm 1.4 obiektywem, który da zbliżony kąt widzenia i stopień rozmycia tła dla matrycy micro 4/3 czyli w przybliżeniu byłoby to 25mm 1.2. To tylko teoretyczne rozważania, myślę, że warto znać te zagadnienia ale to z reguły nie to sprawia, że robimy lepsze zdjęcia ;)

  • @Lumperator
    @Lumperator Рік тому

    Tyle tylko że nawet bardzo jasne zoomy przy początkowych działkach światła potrafią mieć umiarkowany lub słaby obraz. Wiele razy się z tym spotkałem, gdzie trzeba było domknąć z f/2.8 na 3.5 a nawet 4 aby obraz był ostry i rozdzielczy. Oczywiście w stałkach bywa podobnie, ale co innego domknać z 1.4 na 2.0, a co innego z 2.8 na 4.0.

    • @panifennel
      @panifennel  Рік тому

      Tak, zgadza się :) wszystko zależy też od konkretnego modelu.