Mam to urządzenie ponad 20 lat. I zrobiłem niezliczone ilości wyrobów. Na samym początku zakupu miałem problem polegający na tym że są tam żałosne osłony wału z cienkiej blaszki. I przy eksploatacji bez odciągu i również prawdopodobnie i z odciągiem , to wióry gromadzące się między wałkami posuwu a blaszkami dopychaja te blaszki to noży i noże o nie waliły szczerbiąc się. Od razu pierwszego dnia wywaliłem te blaszki w 3.14zdu. I chodziła jak rakieta do czasu aż nie rozklekotało się koło pasowe z plastiku chodzące na metalowym trzpieniu . Poradziłem sobie tak że nawaliłem smaru na trzpień a luz koła wykasowałem dodatkowymi pierścieniami z cienkiego tworzywa. W późniejszym okresie wyrobiły się plastikowe łożyska wałków posuwu. I wałki dostały luzów co powodowało słaby docisk na grubościówaniu i marną jakość obróbki. Luzy wykasowałem wbijając igły od góry wałków. Ale w końcu znalazłem w ruskich filmikach z YT że plastiki łożyskowe dorabiają jako kostki z poliacetalu. Gwint od spodu gdzie idą śruby ze sprężynami to bułka z masłem. Natomiast dziury na obsadzenie wałków posuwu to trzeba najpierw wywiercić wiertłem 0.1 mm mniejszym i następnie precyzyjnie zrobić rozwiertakiem. Nastawiać głębokości równania to nie radzę bo blat chodzi nierówno na prawo i lewo. Tak że nastawiłem na około 1.5 mm i nie ruszam. Blat odbiorczy ten zdejmowalny to miałem w nowej maszynie 0.5 mm nierównoległy od blatu grubościówki. I musiałem z jednej strony blat zdejmowanego podkleic nakładki z tworzywa 0.5 mm. No i trzeba trochę czasu poświęcić na ustawienie równoległości blatów górnych i rzecz jasna precyzyjne ustawienie noży. Chciałem urządzenie wyrzucić ale z sentymentu tego nie zrobiłem. No i remont z tymi poliacetalowymi kostkami odrodził urządzenie technicznie. Generalnie radzę do równania zdejmować pokrywę i zdejmować pasek gumowy napędu posuwu . To się radykalnie zmniejsza zużycie tych plastików.
Tę maszynę zakupiłem w 1998r jako najdroższą wersję na podstawie compact z hartowanymi stołami + podstawa z kołami i przystawką czopującą. Jestem majsterkowiczem. Przez te 23 lata nie miałem z nią żadnych problemów, nawet gumowy pasek napędzający wał jest jeszcze oryginalny. Przerobiła ok. 9 m sześciennych desek. Budowałem dom i całą konstrukcję wykonałem z drewna klejonego w domowych warunkach. Warta jest swojej ceny. Oczywiście dzisiaj można za tę cenę którą wtedy zapłaciłem zakupić maszynę o wielokrotnie lepszych parametrach jakościowych i technicznych. Wtedy nie było takiego wyboru. Dla mnie spełniła pokładane nadzieje i służy do dzisiaj a na horyzoncie rysują się nowe projekty.
Bardzo podobał mi się film. Pierwszy narrator, który prawidłowo akcentuje, posługując się przy tym piękną polszczyzną, z nienaganną dykcją. Zazdroszczę strugów ręcznych i umiejętności. Jednak brakuje mi zwrócenia uwagi na kierunek strugania. Prędkość posuwu jest bardzo ważna, tym bardziej im mniejsze obroty wału, ale jeszcze ważniejszy jest kierunek- "z "włosem, czy " pod włos". Zawsze zwracam na to uwagę. "Pod włos" będzie wyrywać nawet przy wolnym posuwie. Wystarczy wtedy przestrugać deskę zaczynając z przeciwnej strony. Różnie również struga się lewą i prawą stronę deski. Chyba ,że pochodzi ze środka pnia. Pozdrawiam, obejrzę inne filmy.
Te twoje filmy sa poprostu arcydziełem, naprawde obejrzałem już połowe jutuba :) polskie i zagraniczne ale twoje filmy masakrują jakością, a nie tylko sama twoja robota :)
Najpierw maszyna potem ręczne narzędzia, maszyna przyspiesza pracę, ręce dają duszę. Super filmy robisz, oglądam z przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za rozgrzeszenie dane na końcu filmu. Mam więcej elektronarzędzi i szybciej mi nimi zrobić to co muszę. Nie czerpię duchowości z obróbki materiału co nie oznacza że nie potrafię docenić ręcznej pracy. Żałuję że nie mam tokarki i frezarki to pewnie tego typu maszynę bym sam wykonał a na pewno gotową zmodyfikował. Jeśli konstrukcja Metabo jest przemyślana przez "księgowego" to podejrzewam że posuw wynika z prostego mechanicznego przeniesienia napędu. Z jednym przełożeniem. Pewnie trzeba by zastosować osobny silnik lub skomplikować przekładnię.
Dzięki za świetny filmik. Właśnie przed chwilą wyładowałem z samochodu Metabo HC260 ,jeszcze w wersji niebieskiej. Kupiłem bez sprawdzania za przysłowiowe grosze ale istnieje ryzyko,że jest uwalony silnik i będę musiał go naprawić/wymienić.Blaty są w porządku a grubościówce się nawet nie przyglądałem. Maszyna będzie pełniła rolę strugarki a grubościówkę mam jako osobne urządzenie. Jeszcze jej dokładnie nie rozkminiłem ale już się cieszę🤓😊
ze stolarstwem mam tyle wspólnego, że od czasu do czasu wbijam w deskę jakiegoś gwoździa czy wkręcam wkręta (kilka razy użyłem piły ręcznej - z różnym skutkiem ;) ) ale fajnie się ogląda filmy na Twoim kanale :) pozdrawiam
Ja poproszony przez przyjaciółkę o pocięcie drewna na opał uratowałem kilka krawędziaków 75x75 już w nich widząc stelaż pod materac łóżka. Teraz czeka mnie obróbka. No jak można ładny kawał drewna wrzucać w ogień.
O tak. Długo się wzbraniałem przed elektronarzedziami. Ale ręczne rozcinanie desek to była mordega. Kupiłem najprostszą reczna pile tarczowa w Castoramie. Teraz rozcinam w chwilkę i od razu mogę się brać za struganie. Póki co nadal ręczne. Ale kupię elektryczny strug żeby tylko z grubsza zebrać to co najbardziej wystaje :)
3 роки тому+1
@@gryshie100 W moim przypadku elektryczny strug był nieporozumieniem - myślałem, że da się nim strugać tak jak ręcznym ale niestety źle myślałem.
Super film jak zawsze z resztą. Ja jako hobbista zakupiłem bardzo podobną zabawkę pod marką SIP. Z tego że czasu na moje drugie hobby nie mam za wiele to dzięki niej jestem w stanie w szybszy sposób przygotować tarcice do jakiejś tam mojej dudraniny. Pozdrawiam serdecznie.
9:12 Bardziej właściwe słowo to raczej "chybotać" no najzwyczajniej się to chyboce :), poza tym ze schematu elektrycznego nic niewyciągniesz, jest jeden silnik który napędza wszystko i trzeba by ją przerobić mechanicznie, czyli do napędu posuwu zastosować drugi mały silniczek sterowany małym falownikiem.
Cześć! Czekam na film ze zrobieniem regulowanego posuwu 😉 mam tą "sama" maszynę pod szyldem electry backum. Dzięki za kolejny film do kawy! Pozdrawiam serdecznie i życzę pysznej niedzielnej kawusi😉
3 роки тому
Dzięki - widzę, że ten temat może być ciekawy dla wielu użytkowników podobnych maszyn
Mam taką maszynę, oczywiście hobbistyczne używam, szkoda nerwów jakby ktoś robił na niej zarobkowo. Noże były jednorazowe więc kupiłem takie do ostrzenia, kupiłem także specjalne dociski do takich noży jak metabo zaleca. Mogłem natomiast odciąć tylko te wystające piny w starych. W nowych nożach musiałem wyszlifować gniazda pod zaczepy do regulacji noża ponieważ nóż wystawał za wysoko po całkowitym opuszczeniu. Ogólnie trochę lipa według mnie. Pozdrawiam wszystkich!
Jeśli chodzi o struganie, to zaleca się nie naciskać - zwlasza cienkich elementów. Przecież wyrówniarka musi zebrać krzywiznę, dociskając - tego nie uzyskamy!
No no piękna brzoza. W sumie lubię brzozę, olchę i topolę za piękne drewno i przebarwienia. Tez muszę się przyznać, że mimo oporów kupiłem elektryczny strug. Ogrom prac przeważył i "bestia" wielokrotnie przyspieszyła równanie wielu elementów. Nie zmienia to faktu, iż najłądniejszą powierzchnię zostawiają strugi ręczne. Szybkość niestety oznacza ogrom śmieci i też mam troch e z tym problemu, ale na szczęście mam mały około 30 litrowy cyklon :-D. To daje bardzo dużo. Doskonale radzi sobie z wiórami z elektrycznego struga i pyłem z piły oraz szlifierki. Problem jest tylko przy strużynach z hebla bo lubią klinować się w separatorze. Warto zrobić takie cudo samemu z wiadra i rur, tylko trzeba pamiętać, że wiadro musi być mocne. Zwykłe wiadra i beczki trzeba wzmocnić.
6:59 - Good to see you using your bench-top as primary reference surface for flatness. It is a very useful reminder of good work-practice that I feel is getting forgotten. I like it (and do the same :-)
Bardzo potrzebny materiał dla osób poszukujących nie za dużej wyrówniarki. Prędzej czy później trafią na tą maszynę w swoich poszukiwaniach. Ja wybrałem RP PT260, czyli inny zestaw naklejek i farby😉. Temat odkurzacza też przećwiczyłem na sobie i skończyło się na odciągu z workiem filcowym. Chyba większość z nas musi przejść tą drogę. Też brakuje mi perfekcji wykończenia i idealnego równania na maszynie pomimo długiej regulacji. Na razie brakuje mi praktyki aby wykończyć to ręcznie, ale jest wyzwanie do pokonania. Dziękuję za świetny odcinek.
chyba każdy musi pewną drogę przejść ;) w kazdym zawodzie. Dlatego lubię oglądać takie rzeczy na YT, bo pytania na forach stolarskich często kończą się "o ty taki nie taki do szkoły idź!". Tymczasem często ludzie zaczynają się czymś interesować i chcą to robić po prostu, nie na poziomie super profesjonalnym, ale nawet dla siebie. Wiele takich dróg już w życiu przeszedłem i dalej twierdzę - nie każdy zostanie super specjalistą, ale próbować warto. Może drewno to jest akurat profesja, w której się spełnisz. A co do samej drogi to ja mam sposób taki - kup jakiś sprzęt, na jaki Cię stać (oczywiście w zależności co chcesz robić) i zacznij robić, a potem z biegem czasu sam zaczniesz dostrzegać "kurde, potrzebuje wyrównać te deski, czyli jakaś grubościówka" itp itd. Na forach często nie ma co pytać, bo polecą Ci grubościówkę za 20tys, a przecież nie o to tutaj chodzi. Powodzenia, sam zaczynam dopiero.
@@itcentrum1 dzieki, zajrzę. Ale przerabiałem takie tematy już w wielu aspektach, stąd wiem, że sporo ludzi traktuje swój zawód jako coś boskiego i tylko wybitne jednostki z darem od bogów mogą stworzyć szafkę ;) a
Bardzo przyjemnie się Pana słucha i ogląda. Czuję wiedzę i doświadczenie. Proszę o odcinek n.t. wyboru, zakupu, przygotowania, regulacji i PRACY strugami ręcznymi. Kupiłem Stanleya i nie potrafię go przygotować do pracy. Proszę nie odmawiać !!! Prowadzi Pan świetny kanał!!
Panie Łukaszu, dzięki za fajny film porównujący w pewien sposób, metodę strugania ręcznego i maszynowego. Co do próby zmiany i regulacji prędkości posuwu grubościówki to chyba raczej byłaby potrzebna zmiana mechaniczna na przekładniach pasowych. Pozdrawiam serdecznie, bardzo lubię Pana filmy, czekam na następne.
Jeżeli są dwa silniki /jeden od posuwu, a drugi od wałka z nożami/ to można próbować wstawić napęd /falownik/ do silnika posuwu i regulować prędkość. Takie prymitywne maszyny mają jeden silnik i mechanicznie jest redukowana prędkość na wałki posuwu.
Są maszyny takie jak Metabo (hobbystyczne) które maja jeden silnik i maja regulacje prędkości posuwu np: Dewalt DW 50/1150 Dewalt 733s Elu Ept 1153 / 1163 Kity 636 Kity 635 Inca automatic 343.190 I są one tez dostępne na polskim runku oczywiście używane
Siemka. Jak zwykle miło rozpoczęty poranek. 😁 być może dasz sie kiedyś namówić na film pod tytułem „zestaw 3 podstawowych strugow do płaszczyzn” sadze , ze wielu byłoby zainteresowanych takim tematem. Strugi nie za myliony a do przyjemnej pracy.
3 роки тому+5
Hej - to proste: Stanley No5, Juuma No7 i byle jaki gładzik😀
Mam taką Elektra Beckum (starszą wersję Metabo). U mnie 2 komplety noży HSS w użyciu. Wymieniłem już dwa razy pasek napędu i raz to duże plastikowe koło napędu. Ale na to co przeżyła ta maszyna to pikuś :)
Witaj Łukaszu , mam identyczną maszynę tyle że na 240v. Wybrałem ją świadomie ze względu na rozmiary i rozwiązanie ściągania stołu ( nie lubię tego robić jak o czymś zapomnę ), i naprawdę rozmiary mojego " kwadratu " . Mieszkam w UK, gdzie drewno jest drogie a szczególnie te lepsze nie mowiąc o egzotykach. Często moim materiałem jest kiepskiej jakości deska odzyskana z palet. Wszystko co robię, robię hobbistycznie i nie dbam o czas który ma wpływ na cenę. Mam dokladnie podobne problemy z wyrwaniami z bardzo podobbym do Twojej brzozy i rozwiązanie z wolnymi obrotami ( jeśli to jest możliwe ) to by było to. Chcę Ci powiedzieć że Twój pomysł na reżyserię kanału jest świetny . Pozdrawiam . Janusz
Wyrwania nie są spowodowane predkością obrotową wału tylko iloścìą noży jak ich wysokością, dwa noże mniej czasu znajdują się w materiale co powoduje wyrwania im więcej noży, mniejszy zbiór tym mniej wyrwań, między innymi dlatego wymyślono wały spiralne w których ostrza znajdują się praktycznie cały czas w materiale i tam praktycznie nie ma wyrwań. Wyrwania przy takich wałach na końcu deski mogą wystąpić przy struganiu na sztorc, ale na to można zastosować doklejkę i poprostu ją odciąć przy ewentualnym wyrwaniu.
U mnie nie mówi się "rylać" tylko "deska w śmigło" :) A co do zmiany prędkości posuwu, to na jednym silniku napędzającym wałek i posuw nic nie zrobisz elektroniką, a w zasadzie dodaniem falownika, bo jednocześnie zmniejszysz prędkość posuwu i obroty wałka. Jedyne rozwiązanie to zwiększenie średnicy koła zębatego odbiorczego napędu posuwu i zmniejszenie koła podawczego, aby zmienić przełożenie i tym samym prędkość. Koła są plastikowe więc jeśli tylko jest taka możliwość techniczna, to można po prostu zrobić projekt nowej przekładni zębatej, wydrukować koła na drukarce 3D i zrobić podmiankę. Ta prędkość posuwu jest tutaj zdecydowanie za duża. To by było chyba najtańsze rozwiązanie, bo można oczywiście bawić się w zmianę wałka na 3-nożowy, albo spiralny, ale to znacznie większa ingerencja w konstrukcję i oczywiście koszty. Można oczywiście zamówić strugarkę Marunaka i problem dokładnego strugania będzie rozwiązany. W Polsce czasami zdarzają się używki, za 15-20 tys zł. Na dłuższy czas pracy to się opłaca, bo te strugarki mają znacznie niższe moce silnika niż konwencjonalne, a teraz to zaczyna mieć znaczenie, bo prąd jest w cenie. Pozdrowienia !
@ A z ciekawości, używacie słów "carga" "rajbetka", bo na Dolnym Śląsku to na niemieckiej nomenklaturze stolarstwo stoi ? Niektóre starsze nazwy są jeszcze ciekawsze. Ja mam stary przepis na politurę, gdzie składnikiem jest drachenblut :) Ale nie wiem co to takiego.
Jak zwykle fajny materiał;)! Poleć dla mnie amatora strug ręczny lub na co zwrócić uwagę przy zakupie by w sposób właśnie amatorski się bawić a nie kupować strugarki.
Napęd posuwu na 100% w takiej maszynie ma stałe przełożenie z jedynego silnika jaki ona ma. Można zmienić prędkość obrotową, ale wał strugarki też będzie wolniej się kręcił a tego nie chcemy. Jedyna opcja zmienić przekładnię ( wielkość kół)
3 роки тому
Tak. Albo założyć kilka zębatek i wykombinować sposób przerzucania łańcucha…
mam podobną maszynę mafell'a z wałkiem 280mm i nożami ustawionymi pod kątem a precyzyjniej mówiąc wałkiem zamontowanym pod kątem dzięki czemu tylko dwa noże na wałku strugają zdecydowanie "czyściej"
@ tak Mafell miał, nazywała się dokładnie Mafell ADH 280 te starsze z roku około 1987 miały stół grubosciowki ustawiany mechanicznie i prędkość obrotowa wału to około 11 tys obr/min Późniejsze modele tak samo się nazywały ale już prędkość miały 7 tys obr/min. Jak chcesz coś woecej wiedzieć to mam taka chętnie podzielę się wiedza
4:45 - I'm curious how this 'planing-stop'-type of work holding will work out for you on your new bench. Personally I'm very sceptical. I notice, for instance, that you are planing roughly in line with the planing stop. What would've happened if you moved your plane to the outer, right side of the bord (without shifting the board) ? My guess is the board would not lie still, but would twist. Solution: Drill and mount additional pegs / 'dogs' to support the material laterally = more complexity. But still; It's a good looking bench and I enjoy your videos, so thank you !
@@krzysztofmorawski203 : Yes, I am familiar with Mr. Schwarz' work and his preference for 'Roubo-style' work-holding. It seems to me that your suggested solutions to the problems I point out are simply ad-hoc fixes to overcome what is basically a design problem inherent in the single planing stop. Why not have two opposing planing stops where one of them is able to move back-and-forth so as to clamp the work-piece securely between them ? Problem solved ! My point is that there is a reason professional woodworkers have abandoned this style of bences; They are more complicated ('fiddly') to use and offer inferior work-holding compared to 'modern' screw-advanced benchdogs. The fact that Mr. Schwarz has been able to convince hobbyists that there has not been any progress made in the wood-shops since before the French revolution does not alter the basic facts of the matter.
@@barkebaat Actually Łukasz said in his first video in moravian workbench series, that he is using this style workholding in his Ulmia workbench (with forth and back dogs) and he catch himself that at finding more and more excuses to don't clamp workpiece in dogs.
@@krzysztofmorawski203 : Aha! That would explain why he is building this Moravian bench -- I do not understand Polish so I have to guess what he's saying :-) I'm still just as sceptical, tho'. I can see that it is possible to do 'straight planing' with only a planing stop - like the Japanese do (only backwards!) and like everyone did in one way or the other before wooden, and later metal screws became available. I'm also aware that it is possible to do traverse planing with the help of various contrivances (more complexity), but there are still so many work-operations I would not be able to do with this type of work-holding. I guess I'll have to keep watching the videos and see what I can learn :-)
Nie jest żadną ujmą korzystanie z maszyn w ramach wstępnych etapów. Nawet te podłe jakościowo, chińskie buble potrafią być w tym względzie bardzo pomocne. Wodospady frustracji pominę 😃. Po przestruganiu, na duże biurko, poskręcanego i fatalnie przetartego jesionu nawet największy purysta zacznie rozglądać się za strugarką i grubościówką 😁. Bardzo dobry odcinek 👍.
@@puchacz11 Dziękuję. Nie zwróciłem nigdy na to uwagi ;). Najwidoczniej, pomimo upływu dekad, myśl „ Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” nie zniknęła z mojego krwiobiegu ;). Pozdrawiam
Aby regulować prędkość wystarczy zmienić dolne koło napędowe, lub górne koła. One chyba? Nawet były w zestawie w 2 rozmiarach. Ewentualnie można dołożyć dodatkowy silnik do napędu.
Metabo to dobra firma, zadowolony zawsze byłem z ich narzędzi. Natomiast do lutnictwa ta maszyna się nie nadaje, była taka u znajomego lutnika i wymienił ją na żeliwną. Tam jest wymagana precyzja, maszyna niestety musi ważyć, aby drgań nie było.
3 роки тому
Pierwszym właścicielem tej maszyny był chyba właśnie lutnik
@ Jako że jestem ignorant w temacie drewna, nie mam znajomego stolarza a mam znajomego lutnika, to w razie potrzeby korzystam z jego pomocy. Dokładność i precyzja w lutnictwie jest przerażająca. Zapewne dla tego nie ma tam miejsca na półśrodki.
@ Aj... gmail pewnie spłatał mi figla i zamiast zdjęć do maila zostały załączone linki do dysku google... Przepraszam za zamieszanie, zmieniłem ustawienia dostępu, może teraz będzie mógł Pan zobaczyć zdjęcia.
Dzisiaj to Metabo, a kiedyś ElekraBeckum! Wiem, bo mam.... Takie..., żeby zapałki strugać... Niby filigranowe - oczekiwał bym po tej maszynie precyzji. Mam od nowości, i nigdy precyzyjną nie była....
Łukasz, znalazłem jeden taki filmik jak Ruski rozbiera te koła zębate. Demontaż i montaż przekładni jest prosty, bo wszystko na zawleczkach poskładane. Z rozmiarem kółek chyba jednak się nie pobawisz, bo zmniejszenie prędkości posuwy z 5m/min do np 2,5 m/min to taka zmiana rozmiaru jednego z kół zębatych, że po prostu się nie zmieści. Szkoda chyba na to czasu. Jedyna rozsądna opcja to chyba silnik krokowy ze sterownikiem i zębatką, który można zamontować po lewej stronie, bo tam jest trochę miejsca obok napinacza łańcuszka. Mechanicznie to chyba nie będzie problem, tylko trzeba dobrać odpowiedniej mocy silniczek i skonstruować jego mocowanie, stosunkowo proste do zrobienia. Miałbyś wtedy płynną regulację prędkości posuwu. PS : Na tym ruskim filmiku widać, że trzpień wałka podawczego ma tendencję do rozcentrowywania gniazda. To wszystko cienkie blaszki. Chyba wyleczyłem sie z kupna tego typu maszynki. Nie za taką kasę. Wyszukaj na YT filmik o takim tytule : Modyfikacja grubościówki. Sterowanie wałków posuwu falownikiem.
Od strony merytorycznej mnie trudno to ocenić chociaż efekty uważam za wspaniałe. Technicznie i kreatywnie filmy są świetne. Niewiele jest takich kanałów gdzie można oglądać dla samej przyjemności oglądania.
Nie znam konstrukcji tego typu narzędzi ale domyślam się, że zarówno noże jak i mechanizm przesuwu jest napędzany jednym silnikiem. Gdyby były dwa silniki, to wówczas silnik napędzający przesuwem materiału można by sterować falownikiem i uzyskać efekt spowolnienia przesuwu w stosunku do wartości maksymalnej. Pozdrawiam.
Mam do pana pytanie związane nie tyle z maszyną co z brzozą: dotąd sądziłem, że brzoza to materiał na forniry i sklejki, a tzw. baltic birch playwood to chyba najpopularniejsza sklejka za oceanem. Pan jest pierwszy, który demonstruje obróbkę desek brzozowych. Co można z tego robić całych mebli się chyba nie da, ale tylko elementy (fronty szuflad lub tp)? Pytanie drugie : mówią , że Sanley nr 5 to najbardziej uniwersalny ze strugów na ile może zastępować spustnik (na krótszych deskach.
2 роки тому
Brzoza jak najbardziej nadaje się do budowy mebli - całych mebli. To dobre drewno. Przemek z Kępy Marzeń wspominał o brzozie w przedostatnim filmie. Dobra "5" może być nawet jedynym strugiem który potrzebujesz w budowie mniejszych mebli
za Szekspira się nie uważam ale... "Słownik języka polskiego PWN* dedykować «poświęcić komuś utwór literacki, muzyczny lub dzieło sztuki, umieszczając w nim lub na nim dedykację»"
Elektrycznie tego nie rozwiążesz. Nawet stosując falownik to przy zmianie obrotów silnika, zmieni się jednocześnie prędkość posuwu i skrawania. A ta ciężka w obróbce brzoza to falista.
A gdyby na koniec wału nożowego nabić kawałek węża ogrodowego w miejsce gdzie wal przekazuje napęd na pasek wtedy posuw byłby szybszy a koszt tego druciarstwa zerowy 😬
Witam panie Łukaszu mam takie pytanie posiadam macalister strugarko grubościówkę i mam taki problem że podcina mi na końcu materiału (jakieś 2cm) zbiór ustawiony mam na 0,5 mm ma Pan jakiś pomysł czemu tak się dzieje może to wina słabych jakościowo noży?
Najśmieszniejsze jest to, ze polski 30 letni PRL-owki rozwinięty klon poprzednika tej obrabiarki, bywa w ogłoszeniach droższy od jej współczesnego odpowiednika... ;)
Blaty są napewno z aluminium? Na stronie metabo piszą "Stół grubościówki z masywnego odlewu z żeliwa szarego odpornego na ścieranie" ? Możesz to zweryfikować, bo planuję zakup ale jeszcze nie miałem okazji jej zobaczyć na żywo.
3 роки тому
Moja to amelinium lub coś bardzo podobnego - na pewno nie żeliwo
Są strugarki w których regulowana jest wielkość zbioru za pomocą regulacji nożami, blaty zamocowane są na stałe. Nie znam tej Metabo ale jakiaś dziwna ta regulacja stołem podawczym, może się nie znam;)
3 роки тому
A to nie wiedziałem ze są takie z regulowanym walem
@ To nie tyle chodzi o regulację wału tylko wysokość noży, wał i stoły są na stałe, ustawia się wysokość noży za pomocą przyrządów magnetycznych. Jak to się mówi najlepsze skrawanie jest małym wiórem.
@@exact6954 spróbuj proszę to wyjaśnić bardziej szczegółowo. Regulację wysokości noży wykonuję przyrządem magnetycznym w momencie ich wymiany. Mają pracować ( w stos. do stołu) na tej samej wysokości. Natomiast w Twoim pomyśle nie rozumiej tej regulacji. Wyobrażasz sobie regulację wg Twojego pomysłu noży w wale spiralnym. gdzie mamy do czynienia z wieloma nożami ( ostrzami)???????
@@marcinj.2609 Mam to skomentować czy o co chodzi? masz coś konstruktywnego do dodania odnośnie strugarek to napisz, jak chciałeś zabłysnąć wiedzą to udało ci się! brawo! To jeszcze może masz coś ciekawego o ustawianiu grubych noży, noży Tersa czy wymianie płytek w wałach spiralnych chętnie się dowiem czegoś nowego!
Widziałem taki film, gdzie grubościówka jest bez posuwu. Jeden gość wkłada materiał, a drugi go wyciąga z drugiej strony. Pomysł z korba bardzo dobry, a jeszcze lepiej jakby się udało zrobić to tak, aby była możliwość łatwego przezbrojenia, bo posuw mechaniczny jednak jest potrzebny, jak się ma np do przestrugania ze 100 sosnowych kantówek.
@ Trudno zapewnić równomierność i powtarzalność posuwu. Może silnik krokowy o odpowiedniej mocy. Sterowniki bez problemu można kupić a regulacja prędkości to jedynie generowanie odpowiedniego częstotliwościowo sygnału. No i mechaniczne przeniesienie napędu z silnika na wałek ciągnący.
Jakiś czas temu zamieściłeś "instrukcję" jak strugać deskę - od tamtego czasu, dzięki Tobie "prostuję" dechy strugiem ręcznym, a potem grubościówką - niestety sam na to nie wpadłem... Brakuje wielu filmów na Twojej liście - jestem Twoim fanem od początku - gdzie one się podziały? pozdrawiam
A ja mam pytanie odnośnie stołów tej maszyny tzn. czym smarujesz stoły żeby nadać im poślizg w czasie strugania?
3 роки тому
Tym samym co strugi - szmata w puszce, do środka leję cokolwiek mam pod ręką z olejów - wazelinowy, jakieś syntetyki, mineralny - byle bez fiksatywy i nie spożywczy☺️
@@remigiuszwjurek6008 w czasie strugania deska zacznie lekko drgac strugarka będzie głośniej chodzić i będzie drobny wior wymieszany z pyłem wtedy pora pomyśleć o wymianie nozy
Fajny filmik. Tylko trochę język na siłę "naukowy". Przesuwanie wektorem blablabla :P Ciekawe jak wypada porównanie w mocy do maszyny na 220 V o podobnych parametrach jak np. taki chiński Scheppach 1080 1500 W.
2 роки тому+1
Ś. P. Andrzej Kurek używał takich słów jak "wektor" - wychowałem się na Sondzie i nic na to nie poradzę. Gena nie wydłubiesz...nawet "na siłę" :-)
@ Niekoniecznie. Sa takie które utrzymują stały moment mimo niższej prekości. Sęk w tym że wraz z prędkościa posuwu spadnie prędkość wału strugającego.
Mam tą maszynkę od niedawna. Uczę się obsługi. Nie mogę ogarnąć jednej rzeczy: po przepuszczeniu przez grubościówka, zarówno na początku jak i na końcu deski robi mi się taki jakby delikatny dołek. Doczytałem ze piszą o tym "snipe" "snajp". Czy podpowiecie co robię źle ? Jak to skorygować ? Łukasz miałeś z tym problem też na tej grubosciowce ? Dzięki za pomoc z góry :)
Clikbajtowy tytuł , brak moi drodzy kochani , dokąd ten świat zmierza ?? Na szczęście zerkam w opis i jest wszystko na miejscu :D A brzozowa deseczka faktycznie cymesik
3 роки тому+1
Część Obi - chodzą za mną ostatnio gołąbki...hmmm...nie wiesz przypadkiem dlaczego?
Właśnie zaszalałem i kupiłem jedną z najtańszych wyrówniarko grubościówek. No i postanowiłem przypomnieć sobie jak tego najefektywniej używać. Projekt? Stelaż pod materac łóżka. Oj, będzie się działo. ;)
Mam to urządzenie ponad 20 lat. I zrobiłem niezliczone ilości wyrobów. Na samym początku zakupu miałem problem polegający na tym że są tam żałosne osłony wału z cienkiej blaszki. I przy eksploatacji bez odciągu i również prawdopodobnie i z odciągiem , to wióry gromadzące się między wałkami posuwu a blaszkami dopychaja te blaszki to noży i noże o nie waliły szczerbiąc się. Od razu pierwszego dnia wywaliłem te blaszki w 3.14zdu. I chodziła jak rakieta do czasu aż nie rozklekotało się koło pasowe z plastiku chodzące na metalowym trzpieniu . Poradziłem sobie tak że nawaliłem smaru na trzpień a luz koła wykasowałem dodatkowymi pierścieniami z cienkiego tworzywa. W późniejszym okresie wyrobiły się plastikowe łożyska wałków posuwu. I wałki dostały luzów co powodowało słaby docisk na grubościówaniu i marną jakość obróbki. Luzy wykasowałem wbijając igły od góry wałków. Ale w końcu znalazłem w ruskich filmikach z YT że plastiki łożyskowe dorabiają jako kostki z poliacetalu. Gwint od spodu gdzie idą śruby ze sprężynami to bułka z masłem. Natomiast dziury na obsadzenie wałków posuwu to trzeba najpierw wywiercić wiertłem 0.1 mm mniejszym i następnie precyzyjnie zrobić rozwiertakiem. Nastawiać głębokości równania to nie radzę bo blat chodzi nierówno na prawo i lewo. Tak że nastawiłem na około 1.5 mm i nie ruszam. Blat odbiorczy ten zdejmowalny to miałem w nowej maszynie 0.5 mm nierównoległy od blatu grubościówki. I musiałem z jednej strony blat zdejmowanego podkleic nakładki z tworzywa 0.5 mm. No i trzeba trochę czasu poświęcić na ustawienie równoległości blatów górnych i rzecz jasna precyzyjne ustawienie noży. Chciałem urządzenie wyrzucić ale z sentymentu tego nie zrobiłem. No i remont z tymi poliacetalowymi kostkami odrodził urządzenie technicznie. Generalnie radzę do równania zdejmować pokrywę i zdejmować pasek gumowy napędu posuwu . To się radykalnie zmniejsza zużycie tych plastików.
Tę maszynę zakupiłem w 1998r jako najdroższą wersję na podstawie compact z hartowanymi stołami + podstawa z kołami i przystawką czopującą. Jestem majsterkowiczem. Przez te 23 lata nie miałem z nią żadnych problemów, nawet gumowy pasek napędzający wał jest jeszcze oryginalny. Przerobiła ok. 9 m sześciennych desek. Budowałem dom i całą konstrukcję wykonałem z drewna klejonego w domowych warunkach. Warta jest swojej ceny. Oczywiście dzisiaj można za tę cenę którą wtedy zapłaciłem zakupić maszynę o wielokrotnie lepszych parametrach jakościowych i technicznych. Wtedy nie było takiego wyboru. Dla mnie spełniła pokładane nadzieje i służy do dzisiaj a na horyzoncie rysują się nowe projekty.
Podlinkuj taką lepszą maszynę proszę.
Bardzo podobał mi się film. Pierwszy narrator, który prawidłowo akcentuje, posługując się przy tym piękną polszczyzną, z nienaganną dykcją. Zazdroszczę strugów ręcznych i umiejętności. Jednak brakuje mi zwrócenia uwagi na kierunek strugania. Prędkość posuwu jest bardzo ważna, tym bardziej im mniejsze obroty wału, ale jeszcze ważniejszy jest kierunek- "z "włosem, czy " pod włos". Zawsze zwracam na to uwagę. "Pod włos" będzie wyrywać nawet przy wolnym posuwie. Wystarczy wtedy przestrugać deskę zaczynając z przeciwnej strony.
Różnie również struga się lewą i prawą stronę deski. Chyba ,że pochodzi ze środka pnia. Pozdrawiam, obejrzę inne filmy.
Te twoje filmy sa poprostu arcydziełem, naprawde obejrzałem już połowe jutuba :) polskie i zagraniczne ale twoje filmy masakrują jakością, a nie tylko sama twoja robota :)
masakrują jakością...hahaha
@ :) miało zabrzmieć > wysoka jakość masakrująca innych :D powodzenia
Najpierw maszyna potem ręczne narzędzia, maszyna przyspiesza pracę, ręce dają duszę. Super filmy robisz, oglądam z przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za rozgrzeszenie dane na końcu filmu. Mam więcej elektronarzędzi i szybciej mi nimi zrobić to co muszę. Nie czerpię duchowości z obróbki materiału co nie oznacza że nie potrafię docenić ręcznej pracy. Żałuję że nie mam tokarki i frezarki to pewnie tego typu maszynę bym sam wykonał a na pewno gotową zmodyfikował. Jeśli konstrukcja Metabo jest przemyślana przez "księgowego" to podejrzewam że posuw wynika z prostego mechanicznego przeniesienia napędu. Z jednym przełożeniem. Pewnie trzeba by zastosować osobny silnik lub skomplikować przekładnię.
Maszyna się wyrabia trochę i tak droga jak dla mnie ale to już inna historia.... Dziękuję za opowieść
Pozdrawiam Paweł
Dzięki za świetny filmik. Właśnie przed chwilą wyładowałem z samochodu Metabo HC260 ,jeszcze w wersji niebieskiej. Kupiłem bez sprawdzania za przysłowiowe grosze ale istnieje ryzyko,że jest uwalony silnik i będę musiał go naprawić/wymienić.Blaty są w porządku a grubościówce się nawet nie przyglądałem. Maszyna będzie pełniła rolę strugarki a grubościówkę mam jako osobne urządzenie. Jeszcze jej dokładnie nie rozkminiłem ale już się cieszę🤓😊
jest to następczyni elektra-becum,mam taką 30 letnią i widzę,żę się wiele nie zmieniło .Dalej fany sprzęt.
ze stolarstwem mam tyle wspólnego, że od czasu do czasu wbijam w deskę jakiegoś gwoździa czy wkręcam wkręta (kilka razy użyłem piły ręcznej - z różnym skutkiem ;) ) ale fajnie się ogląda filmy na Twoim kanale :) pozdrawiam
Pozdro!
Ja poproszony przez przyjaciółkę o pocięcie drewna na opał uratowałem kilka krawędziaków 75x75 już w nich widząc stelaż pod materac łóżka. Teraz czeka mnie obróbka. No jak można ładny kawał drewna wrzucać w ogień.
Elektronarzędzia pomagają i przyspieszają pracę, ale ręczne narzędzia dodają projektom duszę i ten smaczek. Pozdro Mistrzu.
Hej Gocha!
O tak. Długo się wzbraniałem przed elektronarzedziami. Ale ręczne rozcinanie desek to była mordega. Kupiłem najprostszą reczna pile tarczowa w Castoramie. Teraz rozcinam w chwilkę i od razu mogę się brać za struganie. Póki co nadal ręczne. Ale kupię elektryczny strug żeby tylko z grubsza zebrać to co najbardziej wystaje :)
@@gryshie100 W moim przypadku elektryczny strug był nieporozumieniem - myślałem, że da się nim strugać tak jak ręcznym ale niestety źle myślałem.
@ o o...niedobrze bo wczoraj zamówiłem 😆
W takim razie muszę się sam przekonać :)
Dzień dobry, zawsze się fajnie ogląda.
Super film jak zawsze z resztą. Ja jako hobbista zakupiłem bardzo podobną zabawkę pod marką SIP. Z tego że czasu na moje drugie hobby nie mam za wiele to dzięki niej jestem w stanie w szybszy sposób przygotować tarcice do jakiejś tam mojej dudraniny. Pozdrawiam serdecznie.
9:12 Bardziej właściwe słowo to raczej "chybotać" no najzwyczajniej się to chyboce :), poza tym ze schematu elektrycznego nic niewyciągniesz, jest jeden silnik który napędza wszystko i trzeba by ją przerobić mechanicznie, czyli do napędu posuwu zastosować drugi mały silniczek sterowany małym falownikiem.
Cześć! Czekam na film ze zrobieniem regulowanego posuwu 😉 mam tą "sama" maszynę pod szyldem electry backum. Dzięki za kolejny film do kawy! Pozdrawiam serdecznie i życzę pysznej niedzielnej kawusi😉
Dzięki - widzę, że ten temat może być ciekawy dla wielu użytkowników podobnych maszyn
Mam taką maszynę, oczywiście hobbistyczne używam, szkoda nerwów jakby ktoś robił na niej zarobkowo. Noże były jednorazowe więc kupiłem takie do ostrzenia, kupiłem także specjalne dociski do takich noży jak metabo zaleca. Mogłem natomiast odciąć tylko te wystające piny w starych. W nowych nożach musiałem wyszlifować gniazda pod zaczepy do regulacji noża ponieważ nóż wystawał za wysoko po całkowitym opuszczeniu. Ogólnie trochę lipa według mnie. Pozdrawiam wszystkich!
Noze nie pasowały ponieważ nie kupiłeś zapewne orginalnych w których na końcach są wycięcia
@@dommaz3916 tak, kupiłem innej firmy za 1/3 ceny oryginalnych, wcięcia zrobiłem sam.
Jeśli chodzi o struganie, to zaleca się nie naciskać - zwlasza cienkich elementów.
Przecież wyrówniarka musi zebrać krzywiznę, dociskając - tego nie uzyskamy!
No no piękna brzoza. W sumie lubię brzozę, olchę i topolę za piękne drewno i przebarwienia. Tez muszę się przyznać, że mimo oporów kupiłem elektryczny strug. Ogrom prac przeważył i "bestia" wielokrotnie przyspieszyła równanie wielu elementów. Nie zmienia to faktu, iż najłądniejszą powierzchnię zostawiają strugi ręczne. Szybkość niestety oznacza ogrom śmieci i też mam troch e z tym problemu, ale na szczęście mam mały około 30 litrowy cyklon :-D. To daje bardzo dużo. Doskonale radzi sobie z wiórami z elektrycznego struga i pyłem z piły oraz szlifierki. Problem jest tylko przy strużynach z hebla bo lubią klinować się w separatorze. Warto zrobić takie cudo samemu z wiadra i rur, tylko trzeba pamiętać, że wiadro musi być mocne. Zwykłe wiadra i beczki trzeba wzmocnić.
6:59 - Good to see you using your bench-top as primary reference surface for flatness. It is a very useful reminder of good work-practice that I feel is getting forgotten. I like it (and do the same :-)
My way or the Norway ;-)
Bardzo potrzebny materiał dla osób poszukujących nie za dużej wyrówniarki. Prędzej czy później trafią na tą maszynę w swoich poszukiwaniach. Ja wybrałem RP PT260, czyli inny zestaw naklejek i farby😉. Temat odkurzacza też przećwiczyłem na sobie i skończyło się na odciągu z workiem filcowym. Chyba większość z nas musi przejść tą drogę. Też brakuje mi perfekcji wykończenia i idealnego równania na maszynie pomimo długiej regulacji. Na razie brakuje mi praktyki aby wykończyć to ręcznie, ale jest wyzwanie do pokonania. Dziękuję za świetny odcinek.
chyba każdy musi pewną drogę przejść ;) w kazdym zawodzie. Dlatego lubię oglądać takie rzeczy na YT, bo pytania na forach stolarskich często kończą się "o ty taki nie taki do szkoły idź!". Tymczasem często ludzie zaczynają się czymś interesować i chcą to robić po prostu, nie na poziomie super profesjonalnym, ale nawet dla siebie.
Wiele takich dróg już w życiu przeszedłem i dalej twierdzę - nie każdy zostanie super specjalistą, ale próbować warto. Może drewno to jest akurat profesja, w której się spełnisz.
A co do samej drogi to ja mam sposób taki - kup jakiś sprzęt, na jaki Cię stać (oczywiście w zależności co chcesz robić) i zacznij robić, a potem z biegem czasu sam zaczniesz dostrzegać "kurde, potrzebuje wyrównać te deski, czyli jakaś grubościówka" itp itd. Na forach często nie ma co pytać, bo polecą Ci grubościówkę za 20tys, a przecież nie o to tutaj chodzi. Powodzenia, sam zaczynam dopiero.
@@emiloss91 Polecam forum kornikowo - tam możesz liczyć na wsparcie i rozsądne porady i pomysły na każdą kieszeń. No i żadnych napinek w dyskusjach.
@@itcentrum1 dzieki, zajrzę. Ale przerabiałem takie tematy już w wielu aspektach, stąd wiem, że sporo ludzi traktuje swój zawód jako coś boskiego i tylko wybitne jednostki z darem od bogów mogą stworzyć szafkę ;) a
Bardzo przyjemnie się Pana słucha i ogląda. Czuję wiedzę i doświadczenie.
Proszę o odcinek n.t. wyboru, zakupu, przygotowania, regulacji i PRACY strugami ręcznymi.
Kupiłem Stanleya i nie potrafię go przygotować do pracy.
Proszę nie odmawiać !!!
Prowadzi Pan świetny kanał!!
Pomyślimy
Mam ten sam problem, filmy mogły by być bardzo ciekawe!!!
Jak zwykle super film
Panie Łukaszu, dzięki za fajny film porównujący w pewien sposób, metodę strugania ręcznego i maszynowego. Co do próby zmiany i regulacji prędkości posuwu grubościówki to chyba raczej byłaby potrzebna zmiana mechaniczna na przekładniach pasowych. Pozdrawiam serdecznie, bardzo lubię Pana filmy, czekam na następne.
Jeżeli są dwa silniki /jeden od posuwu, a drugi od wałka z nożami/ to można próbować wstawić napęd /falownik/ do silnika posuwu i regulować prędkość. Takie prymitywne maszyny mają jeden silnik i mechanicznie jest redukowana prędkość na wałki posuwu.
Są maszyny takie jak Metabo (hobbystyczne) które maja jeden silnik i maja regulacje prędkości posuwu np:
Dewalt DW 50/1150
Dewalt 733s
Elu Ept 1153 / 1163
Kity 636
Kity 635
Inca automatic 343.190
I są one tez dostępne na polskim runku oczywiście używane
Siemka. Jak zwykle miło rozpoczęty poranek. 😁 być może dasz sie kiedyś namówić na film pod tytułem „zestaw 3 podstawowych strugow do płaszczyzn” sadze , ze wielu byłoby zainteresowanych takim tematem. Strugi nie za myliony a do przyjemnej pracy.
Hej - to proste: Stanley No5, Juuma No7 i byle jaki gładzik😀
@ i po problemie 🤷♂️😁😂
Mam taką Elektra Beckum (starszą wersję Metabo). U mnie 2 komplety noży HSS w użyciu. Wymieniłem już dwa razy pasek napędu i raz to duże plastikowe koło napędu. Ale na to co przeżyła ta maszyna to pikuś :)
Bardzo pomocny film! Dzięki!
Super filmik...już sie zastanawiam czy się nie zadłużyć w banku🫡pozdrawiam
Witaj Łukaszu , mam identyczną maszynę tyle że na 240v. Wybrałem ją świadomie ze względu na rozmiary i rozwiązanie ściągania stołu ( nie lubię tego robić jak o czymś zapomnę ), i naprawdę rozmiary mojego " kwadratu " . Mieszkam w UK, gdzie drewno jest drogie a szczególnie te lepsze nie mowiąc o egzotykach. Często moim materiałem jest kiepskiej jakości deska odzyskana z palet. Wszystko co robię, robię hobbistycznie i nie dbam o czas który ma wpływ na cenę. Mam dokladnie podobne problemy z wyrwaniami z bardzo podobbym do Twojej brzozy i rozwiązanie z wolnymi obrotami ( jeśli to jest możliwe ) to by było to. Chcę Ci powiedzieć że Twój pomysł na reżyserię kanału jest świetny . Pozdrawiam . Janusz
Dzięki Janusz😀 Pozdro UK!
Wyrwania nie są spowodowane predkością obrotową wału tylko iloścìą noży jak ich wysokością, dwa noże mniej czasu znajdują się w materiale co powoduje wyrwania im więcej noży, mniejszy zbiór tym mniej wyrwań, między innymi dlatego wymyślono wały spiralne w których ostrza znajdują się praktycznie cały czas w materiale i tam praktycznie nie ma wyrwań. Wyrwania przy takich wałach na końcu deski mogą wystąpić przy struganiu na sztorc, ale na to można zastosować doklejkę i poprostu ją odciąć przy ewentualnym wyrwaniu.
U mnie nie mówi się "rylać" tylko "deska w śmigło" :) A co do zmiany prędkości posuwu, to na jednym silniku napędzającym wałek i posuw nic nie zrobisz elektroniką, a w zasadzie dodaniem falownika, bo jednocześnie zmniejszysz prędkość posuwu i obroty wałka. Jedyne rozwiązanie to zwiększenie średnicy koła zębatego odbiorczego napędu posuwu i zmniejszenie koła podawczego, aby zmienić przełożenie i tym samym prędkość. Koła są plastikowe więc jeśli tylko jest taka możliwość techniczna, to można po prostu zrobić projekt nowej przekładni zębatej, wydrukować koła na drukarce 3D i zrobić podmiankę. Ta prędkość posuwu jest tutaj zdecydowanie za duża. To by było chyba najtańsze rozwiązanie, bo można oczywiście bawić się w zmianę wałka na 3-nożowy, albo spiralny, ale to znacznie większa ingerencja w konstrukcję i oczywiście koszty.
Można oczywiście zamówić strugarkę Marunaka i problem dokładnego strugania będzie rozwiązany. W Polsce czasami zdarzają się używki, za 15-20 tys zł. Na dłuższy czas pracy to się opłaca, bo te strugarki mają znacznie niższe moce silnika niż konwencjonalne, a teraz to zaczyna mieć znaczenie, bo prąd jest w cenie.
Pozdrowienia !
U nas jak coś się "ryla" to znaczy, że się buja.
@ A z ciekawości, używacie słów "carga" "rajbetka", bo na Dolnym Śląsku to na niemieckiej nomenklaturze stolarstwo stoi ? Niektóre starsze nazwy są jeszcze ciekawsze. Ja mam stary przepis na politurę, gdzie składnikiem jest drachenblut :) Ale nie wiem co to takiego.
Dzięki za ten film 👍 jak zawsze pełen profesjonalizm. Podziwiam
Wstajesz w niedziele rano, szykujesz kawke i sprawdzasz YT czy jest kolejny odcinek 😀 Wszystko na miejscu wiec czas na relaks. Pozdrawiam
Łukasz nie zawodzi 👌 Dobrej niedzieli!
Zawsze możesz włączyć "dzwoneczek" i nie trzeba będzie "sprawdzać YT" ;)
@@krzysztofmorawski203 O to to to :-)
Jak zwykle fajny materiał;)! Poleć dla mnie amatora strug ręczny lub na co zwrócić uwagę przy zakupie by w sposób właśnie amatorski się bawić a nie kupować strugarki.
Stanley No 5 plus kurs u mnie🙃 Najlepsza opcja👍
Napęd posuwu na 100% w takiej maszynie ma stałe przełożenie z jedynego silnika jaki ona ma. Można zmienić prędkość obrotową, ale wał strugarki też będzie wolniej się kręcił a tego nie chcemy. Jedyna opcja zmienić przekładnię ( wielkość kół)
Tak. Albo założyć kilka zębatek i wykombinować sposób przerzucania łańcucha…
mam podobną maszynę mafell'a z wałkiem 280mm i nożami ustawionymi pod kątem a precyzyjniej mówiąc wałkiem zamontowanym pod kątem dzięki czemu tylko dwa noże na wałku strugają zdecydowanie "czyściej"
Mafella? To Mafell coś takiego produkował?
@ tak Mafell miał, nazywała się dokładnie Mafell ADH 280 te starsze z roku około 1987 miały stół grubosciowki ustawiany mechanicznie i prędkość obrotowa wału to około 11 tys obr/min
Późniejsze modele tak samo się nazywały ale już prędkość miały 7 tys obr/min. Jak chcesz coś woecej wiedzieć to mam taka chętnie podzielę się wiedza
4:45 - I'm curious how this 'planing-stop'-type of work holding will work out for you on your new bench. Personally I'm very sceptical. I notice, for instance, that you are planing roughly in line with the planing stop. What would've happened if you moved your plane to the outer, right side of the bord (without shifting the board) ? My guess is the board would not lie still, but would twist. Solution: Drill and mount additional pegs / 'dogs' to support the material laterally = more complexity. But still; It's a good looking bench and I enjoy your videos, so thank you !
Hi Norway!
You can add a batten or a "doe's foot" and You can even traversing with this setup. This workflow is preffered by Chris Schwarz.
@@krzysztofmorawski203 : Yes, I am familiar with Mr. Schwarz' work and his preference for 'Roubo-style' work-holding. It seems to me that your suggested solutions to the problems I point out are simply ad-hoc fixes to overcome what is basically a design problem inherent in the single planing stop. Why not have two opposing planing stops where one of them is able to move back-and-forth so as to clamp the work-piece securely between them ? Problem solved ! My point is that there is a reason professional woodworkers have abandoned this style of bences; They are more complicated ('fiddly') to use and offer inferior work-holding compared to 'modern' screw-advanced benchdogs. The fact that Mr. Schwarz has been able to convince hobbyists that there has not been any progress made in the wood-shops since before the French revolution does not alter the basic facts of the matter.
@@barkebaat Actually Łukasz said in his first video in moravian workbench series, that he is using this style workholding in his Ulmia workbench (with forth and back dogs) and he catch himself that at finding more and more excuses to don't clamp workpiece in dogs.
@@krzysztofmorawski203 : Aha! That would explain why he is building this Moravian bench -- I do not understand Polish so I have to guess what he's saying :-) I'm still just as sceptical, tho'. I can see that it is possible to do 'straight planing' with only a planing stop - like the Japanese do (only backwards!) and like everyone did in one way or the other before wooden, and later metal screws became available. I'm also aware that it is possible to do traverse planing with the help of various contrivances (more complexity), but there are still so many work-operations I would not be able to do with this type of work-holding. I guess I'll have to keep watching the videos and see what I can learn :-)
Bardzo dobry film! Powodzenia
Dzieki
Skarbnica wiedzy. Uszanowanie.
Nie jest żadną ujmą korzystanie z maszyn w ramach wstępnych etapów. Nawet te podłe jakościowo, chińskie buble potrafią być w tym względzie bardzo pomocne. Wodospady frustracji pominę 😃. Po przestruganiu, na duże biurko, poskręcanego i fatalnie przetartego jesionu nawet największy purysta zacznie rozglądać się za strugarką i grubościówką 😁. Bardzo dobry odcinek 👍.
Dzięki
Przepiękna polszczyzna mości panie ;)
@@puchacz11 Dziękuję. Nie zwróciłem nigdy na to uwagi ;). Najwidoczniej, pomimo upływu dekad, myśl „ Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” nie zniknęła z mojego krwiobiegu ;). Pozdrawiam
Aby regulować prędkość wystarczy zmienić dolne koło napędowe, lub górne koła. One chyba? Nawet były w zestawie w 2 rozmiarach. Ewentualnie można dołożyć dodatkowy silnik do napędu.
Metabo to dobra firma, zadowolony zawsze byłem z ich narzędzi. Natomiast do lutnictwa ta maszyna się nie nadaje, była taka u znajomego lutnika i wymienił ją na żeliwną. Tam jest wymagana precyzja, maszyna niestety musi ważyć, aby drgań nie było.
Pierwszym właścicielem tej maszyny był chyba właśnie lutnik
@ Jako że jestem ignorant w temacie drewna, nie mam znajomego stolarza a mam znajomego lutnika, to w razie potrzeby korzystam z jego pomocy. Dokładność i precyzja w lutnictwie jest przerażająca. Zapewne dla tego nie ma tam miejsca na półśrodki.
Muito legal vosso trabalho, obrigado pelo vídeo parabéns. Um grande abraço de Manaus Amazonas Brasil.
Felicidades Brasil :-)
10:11 - My old friend Vinkel-Kant, descendant of the famous Immanuel !
Yep!
od 1:40 do 1:50 uwielbiam to wasze "Wielkopolskie zarozumialstwo" - skuszony propozycją obejrzałem do końca. Ukłony i uściski za kolana.
Za kolana? Fetysz jakiś?
Panie Łukaszu mam pytanie dotyczące smarowania stołu podawczo-odbiorczego - jakiego środka Pan używa?
Cześć - szmata w puszce nasączona przez lata różnymi resztkami olejów mineralnych - trochę eszelonowego, trochę technicznego ballistolu do maszyn…
Tak niejako w temacie przypomnę się tylko z moim mailem odnośnie starych strugów :)
Odpowiadam - są stare i są Twoje. Tyle mogę powiedzieć z niedziałającego linka...
@ Aj... gmail pewnie spłatał mi figla i zamiast zdjęć do maila zostały załączone linki do dysku google... Przepraszam za zamieszanie, zmieniłem ustawienia dostępu, może teraz będzie mógł Pan zobaczyć zdjęcia.
Dzisiaj to Metabo, a kiedyś ElekraBeckum!
Wiem, bo mam....
Takie..., żeby zapałki strugać...
Niby filigranowe - oczekiwał bym po tej maszynie precyzji.
Mam od nowości, i nigdy precyzyjną nie była....
Łukasz, znalazłem jeden taki filmik jak Ruski rozbiera te koła zębate. Demontaż i montaż przekładni jest prosty, bo wszystko na zawleczkach poskładane. Z rozmiarem kółek chyba jednak się nie pobawisz, bo zmniejszenie prędkości posuwy z 5m/min do np 2,5 m/min to taka zmiana rozmiaru jednego z kół zębatych, że po prostu się nie zmieści. Szkoda chyba na to czasu. Jedyna rozsądna opcja to chyba silnik krokowy ze sterownikiem i zębatką, który można zamontować po lewej stronie, bo tam jest trochę miejsca obok napinacza łańcuszka. Mechanicznie to chyba nie będzie problem, tylko trzeba dobrać odpowiedniej mocy silniczek i skonstruować jego mocowanie, stosunkowo proste do zrobienia. Miałbyś wtedy płynną regulację prędkości posuwu.
PS : Na tym ruskim filmiku widać, że trzpień wałka podawczego ma tendencję do rozcentrowywania gniazda. To wszystko cienkie blaszki. Chyba wyleczyłem sie z kupna tego typu maszynki. Nie za taką kasę.
Wyszukaj na YT filmik o takim tytule : Modyfikacja grubościówki. Sterowanie wałków posuwu falownikiem.
Dzięki za info :-)
Według mnie najlepszy kanał o stolarstwie :D
Od strony merytorycznej mnie trudno to ocenić chociaż efekty uważam za wspaniałe. Technicznie i kreatywnie filmy są świetne. Niewiele jest takich kanałów gdzie można oglądać dla samej przyjemności oglądania.
Nie znam konstrukcji tego typu narzędzi ale domyślam się, że zarówno noże jak i mechanizm przesuwu jest napędzany jednym silnikiem. Gdyby były dwa silniki, to wówczas silnik napędzający przesuwem materiału można by sterować falownikiem i uzyskać efekt spowolnienia przesuwu w stosunku do wartości maksymalnej. Pozdrawiam.
Mam do pana pytanie związane nie tyle z maszyną co z brzozą: dotąd sądziłem, że brzoza to materiał na forniry i sklejki, a tzw. baltic birch playwood to chyba najpopularniejsza sklejka za oceanem. Pan jest pierwszy, który demonstruje obróbkę desek brzozowych. Co można z tego robić całych mebli się chyba nie da, ale tylko elementy (fronty szuflad lub tp)?
Pytanie drugie : mówią , że Sanley nr 5 to najbardziej uniwersalny ze strugów na ile może zastępować spustnik (na krótszych deskach.
Brzoza jak najbardziej nadaje się do budowy mebli - całych mebli. To dobre drewno. Przemek z Kępy Marzeń wspominał o brzozie w przedostatnim filmie. Dobra "5" może być nawet jedynym strugiem który potrzebujesz w budowie mniejszych mebli
@ dzięki za fajną odpowiedź na pana zawsze można liczyć
dziękuję drogi panie!
Na zdrowie
Kolik stojí tento stroj v Polsku v tuto chvíli? Děkuji a zdravím z Česka.
za Szekspira się nie uważam ale... "Słownik języka polskiego PWN*
dedykować «poświęcić komuś utwór literacki, muzyczny lub dzieło sztuki, umieszczając w nim lub na nim dedykację»"
Jak się nazywa środek ,którym nacierasz blat?
Brzoza to chwast tak jak topola. Poza tem robok strosznie bierze.
Cenna recenzja.
108 decybeli i brak ochronników słuchu?
Spoko filmik daje do Myślenia 😉
A jakiego struga ręcznego Pan tam używa ???
Kilku różnych - zapraszam do filmów poświęconych strugom ręcznym
Elektrycznie tego nie rozwiążesz. Nawet stosując falownik to przy zmianie obrotów silnika, zmieni się jednocześnie prędkość posuwu i skrawania. A ta ciężka w obróbce brzoza to falista.
Pomyśle
A gdyby na koniec wału nożowego nabić kawałek węża ogrodowego w miejsce gdzie wal przekazuje napęd na pasek wtedy posuw byłby szybszy a koszt tego druciarstwa zerowy 😬
Po wtopie z ukośnicą już nigdy metabo nie zagości u mnie
Witam panie Łukaszu mam takie pytanie posiadam macalister strugarko grubościówkę i mam taki problem że podcina mi na końcu materiału (jakieś 2cm) zbiór ustawiony mam na 0,5 mm ma Pan jakiś pomysł czemu tak się dzieje może to wina słabych jakościowo noży?
W trakcie pracy na grubościówce?
@ tak w trakcie pracy na strugarce , grubosciowki nie używam mam inną
Raczej kwestia ustawienia stołów względem siebie albo/i prowadzenia materiału
Pierwsze co sprawdzić to czy balaty są ustawione prosto względem siebie ale na 99% noze są ustawione za wysoko względem stołu odbiorczego
Najśmieszniejsze jest to, ze polski 30 letni PRL-owki rozwinięty klon poprzednika tej obrabiarki, bywa w ogłoszeniach droższy od jej współczesnego odpowiednika... ;)
O kurde
Tez się właśnie dziwie 🤣 tym bardziej ze są o wiele lepsze maszyny i tańsze
@@dommaz3916 na przykład jakie to maszyny?
English subtitles would be very useful for some. And appreciated
Blaty są napewno z aluminium? Na stronie metabo piszą "Stół grubościówki z masywnego odlewu z żeliwa szarego odpornego na ścieranie" ? Możesz to zweryfikować, bo planuję zakup ale jeszcze nie miałem okazji jej zobaczyć na żywo.
Moja to amelinium lub coś bardzo podobnego - na pewno nie żeliwo
@ Magnes się trzyma ?
Metabo sprzedaje dwa rodzaje blatów, te
„niby” lepsze są ciemne
Witaj Lukasz. Wszyscy czekamy na nowy film bo ile razy mozna ogladac stare??😂😂 glod na dobrych fachowcow jest duzy! Coz, czekamy.
Cześć - kręcę kręcę
No i bez Feldera można? Można!
Można jak trzeba.
Są strugarki w których regulowana jest wielkość zbioru za pomocą regulacji nożami, blaty zamocowane są na stałe. Nie znam tej Metabo ale jakiaś dziwna ta regulacja stołem podawczym, może się nie znam;)
A to nie wiedziałem ze są takie z regulowanym walem
@ To nie tyle chodzi o regulację wału tylko wysokość noży, wał i stoły są na stałe, ustawia się wysokość noży za pomocą przyrządów magnetycznych. Jak to się mówi najlepsze skrawanie jest małym wiórem.
@@exact6954 spróbuj proszę to wyjaśnić bardziej szczegółowo.
Regulację wysokości noży wykonuję przyrządem magnetycznym w momencie ich wymiany. Mają pracować ( w stos. do stołu) na tej samej wysokości. Natomiast w Twoim pomyśle nie rozumiej tej regulacji.
Wyobrażasz sobie regulację wg Twojego pomysłu noży w wale spiralnym. gdzie mamy do czynienia z wieloma nożami ( ostrzami)???????
Dobrze napisałeś nie znasz sie
@@marcinj.2609 Mam to skomentować czy o co chodzi? masz coś konstruktywnego do dodania odnośnie strugarek to napisz, jak chciałeś zabłysnąć wiedzą to udało ci się! brawo! To jeszcze może masz coś ciekawego o ustawianiu grubych noży, noży Tersa czy wymianie płytek w wałach spiralnych chętnie się dowiem czegoś nowego!
dziekuje
Fajnie
a co do chybotania materiału to bierz płyte kliniki klej na goronco i strugasz gore potem dól i jest ok
ja mam naiwne pytanie, czy na takim urządzeniu łatwo przypadkowo zrobić trapez z prostokątnej deski?
Jak są ustawione stoły i przykładnych to zostaje czynnik ludzki
Co do wyboru prędkości posuwu, to może zamiast napędu z maszyny można dorobić korbę i ręcznie kręcić?
Kurde - to nawet ma sens
@ to pomysł na szybko. Przy długich elementach raczej to nie zda egzaminu, bo deskę trzeba przytrzymać
Widziałem taki film, gdzie grubościówka jest bez posuwu. Jeden gość wkłada materiał, a drugi go wyciąga z drugiej strony. Pomysł z korba bardzo dobry, a jeszcze lepiej jakby się udało zrobić to tak, aby była możliwość łatwego przezbrojenia, bo posuw mechaniczny jednak jest potrzebny, jak się ma np do przestrugania ze 100 sosnowych kantówek.
@@janzebrzygowski3099 Stół podawczy i stół odbiorczy załatwia sprawę. Mogą być też koziołki z rolkami. To akurat nie jest problem.
@ Trudno zapewnić równomierność i powtarzalność posuwu. Może silnik krokowy o odpowiedniej mocy. Sterowniki bez problemu można kupić a regulacja prędkości to jedynie generowanie odpowiedniego częstotliwościowo sygnału. No i mechaniczne przeniesienie napędu z silnika na wałek ciągnący.
Jakiś czas temu zamieściłeś "instrukcję" jak strugać deskę - od tamtego czasu, dzięki Tobie "prostuję" dechy strugiem ręcznym, a potem grubościówką - niestety sam na to nie wpadłem...
Brakuje wielu filmów na Twojej liście - jestem Twoim fanem od początku - gdzie one się podziały?
pozdrawiam
Część ukryłem - po prostu jutub je uśmiercił...
A ja mam pytanie odnośnie stołów tej maszyny tzn. czym smarujesz stoły żeby nadać im poślizg w czasie strugania?
Tym samym co strugi - szmata w puszce, do środka leję cokolwiek mam pod ręką z olejów - wazelinowy, jakieś syntetyki, mineralny - byle bez fiksatywy i nie spożywczy☺️
@ Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
@ silikon w aerozolu ?
Mam taką maszynę Record Power. Podobne doświadczenia jak Pańskie.
Kiedy wiadomo, że noże do wymiany??
@@remigiuszwjurek6008 w czasie strugania deska zacznie lekko drgac strugarka będzie głośniej chodzić i będzie drobny wior wymieszany z pyłem wtedy pora pomyśleć o wymianie nozy
@@marcinj.2609 Dziękuję
Piona
Piona stary
Fajny filmik. Tylko trochę język na siłę "naukowy". Przesuwanie wektorem blablabla :P Ciekawe jak wypada porównanie w mocy do maszyny na 220 V o podobnych parametrach jak np. taki chiński Scheppach 1080 1500 W.
Ś. P. Andrzej Kurek używał takich słów jak "wektor" - wychowałem się na Sondzie i nic na to nie poradzę. Gena nie wydłubiesz...nawet "na siłę" :-)
Falownik. Tylko, że ze spadkiem prędkości, drastycznie spadnie moment obrotowy silnika.
No właśnie
@ Niekoniecznie. Sa takie które utrzymują stały moment mimo niższej prekości. Sęk w tym że wraz z prędkościa posuwu spadnie prędkość wału strugającego.
@@ireneuszzmyslo2804 Można pomyśleć nad silnikiem wolnoobrotowym z przekładnią ślimakową do samego napędu posuwu zamiast tego koła zębatego.
Dziś kawa obyła się bez "ciacha" ;)
Pozdrawiam.#
Mam tą maszynkę od niedawna. Uczę się obsługi. Nie mogę ogarnąć jednej rzeczy: po przepuszczeniu przez grubościówka, zarówno na początku jak i na końcu deski robi mi się taki jakby delikatny dołek. Doczytałem ze piszą o tym "snipe" "snajp". Czy podpowiecie co robię źle ? Jak to skorygować ? Łukasz miałeś z tym problem też na tej grubosciowce ? Dzięki za pomoc z góry :)
Ale o lajku przed obejrzeniem materiału nie wspomniałeś, więc odruchowo dałem
O to sorry, następnym razem się poprawię :-)
Clikbajtowy tytuł , brak moi drodzy kochani , dokąd ten świat zmierza ??
Na szczęście zerkam w opis i jest wszystko na miejscu :D
A brzozowa deseczka faktycznie cymesik
Część Obi - chodzą za mną ostatnio gołąbki...hmmm...nie wiesz przypadkiem dlaczego?
@ panie w kraju tak ceny zapierniczaja że teraz to ledwo na kapustę do nich mam 🤣🤣🤣
caro amico devi attivare la traduzione!! altrimenti perdi molti iscritti
Co to za strug?
Który? Ten gładzik?
Patrzac jak to jest wykonane to powinno byc zasilane maksymalnie na 18v a nie 3fazy
Właśnie zaszalałem i kupiłem jedną z najtańszych wyrówniarko grubościówek. No i postanowiłem przypomnieć sobie jak tego najefektywniej używać. Projekt? Stelaż pod materac łóżka. Oj, będzie się działo. ;)
Gratulejszyn ;)
На нём столы клеить можно ?
Powinien starczyć jakiś falownik i będzie można regulować obroty
Posuw jest z tego samego silnika co wałek strugarki więc to rozwiązanie nic nie pomoże.
Tak - posuw typowo mechaniczny, brak dodatkowego napędu samego posuwu - to byłoby łatwiejsze zadanie. Rozbiorę maszynkę i pogłówkuję.
hehe sprytny zabieg z tą łapką w dół od razu dałem w górę ;d
Kurczę nie chciałem dawać łapki w dół ale zostałem sprowokowany.
C'mon - make my day Punk :-)
@ No dobra zlituje się, ale proszę mnie więcej nie prowokować :-).
Szkoda słów!
szkoda że Metabo zaczeli produkować chińczycy no ale cóż teraz wszystko chińskie
Nie wiem ile by kosztowało gdyby było w Niemczech produkowane
@ pamiętam jak metabo nazywalo się electra beckum to były narzędzia nie do zdarcia
Ja też pamiętam, niestety czasy się zmieniły :-(
2 ножа на валу это ниочём
Maszyne nalezy traktowac jako zabawke dla hobbysty, w tej roli sie sprawdzi.
No tak - dla zawodowca to zabawka jest, zgoda
Człowieku streszczają się.
Separator do odkurzacza