Ankap a krypto v kolínském Bitclubu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Pokud se vám přednáška líbila a shledáváte ji hodnotnou, prosím, pošlete dobrovolný příspěvek v krypto či korunách!
    Pravidelná podpora a LN: opristavu.urza...
    BTC: bc1qqs0sutxykl5h97xa0fcu4qaptvkvq5ecm52qn9
    LTC: ltc1qpcnumcpvx2a77p0shkxwawc555nepy25l0n090
    Číslo účtu: 2201359764/2010; variabilní symbol: 5
    --------
    Když jsem přijímal pozvání do kolínského Bitclubu, s velkou zvědavostí jsem se nemohl dočkat, do jakého kryptoprostoru to vlastně zavítám; realita pak předčila veškerá má očekávání - ten prostor plný sympatických svobodomyslných lidí a jeho skvělou atmosféru jsem si ihned zamiloval.
    Své vystoupení jsem neměl předem moc přesně připravené, což se hodilo; spolu s posluchači jsme to pojali jako besedu s krátkým úvodem o ankapu a dlouhým blokem zajímavých otázek, na nichž bylo vidět, že je pokládají lidé, kteří o svobodě už nějaký ten pátek přemýšlejí a zároveň ji i žijí.
    - Urza (www.urza.cz); autor knihy Anarchokapitalismus; tvůrce Svobodného přístavu; spoluzakladatel a hlava Institutu Ludwiga von Misese; člen předsednictva Svobody učení; učitel ve svobodné škole Ježek bez klece

КОМЕНТАРІ • 18

  • @MojeOsoba
    @MojeOsoba 3 місяці тому +9

    Hustý Urzo! Kolikrát, když od tebe poslouchám přednášku s názvem Ankap, myslím si, že už nemůžu slyšet nic nového. A snad pokaždé mě něco překvapí. Tentokrát mně mile potěšilo přirovnání, že kdybychom za krále lidem navrhli demokracii, taky by s ní nesouhlasili. Celkově si vážím tvé práce. Děkuji

  • @karelkral9706
    @karelkral9706 2 місяці тому +1

    Já s vámi souhlasím! Bezvýhradně! Hlavně s tím, že si to mám nejdřív sám promyslet!

  • @Jirikor
    @Jirikor 2 місяці тому +1

    Já se vždycky snažím chovat k ostatním strašně pokorně, spíš než přesvědčovat je o své pravdě chci pochopit, proč třeba volí ve volbách komunisty nebo ODS, než abych jim cpal do hlavy svobodu. Na to si každý musí přijít sám, když bude ovšem chtít. Díky Urzo za další fajn přednášku, ač Tvoje argumenty znám skoro nazpaměť.

  • @baph0met
    @baph0met 3 місяці тому

    U toho vězení je problém ta kontraproduktivita. Nejvíc optimální by bylo kdyby násilník trpěl a už nikdy nikomu neublížil, ale je tam bohužel určitý vzorec kde, čím víc trpí tím spíš bude znovu páchat násilí a naopak. Náš stát se snaží (velice mizerně) najít jakousi rovnováhu, některé státy se přiklánějí k jedné z těchto možností.
    Otázka je čeho si kdo cení víc. Někdo je v pořádku s tím když si násilník žije jako prase v žitě když to znamená že bude míň a nebo nebude vůbec páchat násilí. Někdo zase bude radši když násilníky budeme mučit, i když to bude znamenat že tím spíš budou víc zase páchat násilí.
    Je to tak trochu emoce vs logika. Za mě je asi fajn nějaká rovnováha, nejlépe co nejlevnější. Nějaké pracovní lágry kde si násilníci odmakají na 12 hodinovkách v horku s minimem jídla jak trest, tak odškodnění oběti, tak ekonomickou činnost. Plus by zde mohli být nějaké učební hodiny psychologie, terapie, zvládání emocí, hledání zaměstnání apod. Klidně ať si třeba budou moct vybrat z více možností.
    Ať se vlk (oběť) nažere a koza (násilník) zůstane celá, a ať to nestojí miliardy z kapes daňových poplatníků.

  • @v.6ak
    @v.6ak 2 місяці тому

    2:30 Je dobrý, že jsem se rozHODL…

  • @baph0met
    @baph0met 3 місяці тому

    Já si myslím, že JE důležité kdo je ve státě u moci, tzv. u kormidla propagandy a násilí. Protože státní propaganda extrémně ovlivňuje dnešní mínění, bohužel ne všichni jsou osvícení libertariáni.
    Otázka je zda libertariáni se státem ve válce propagandy zvítězí. Zdá se to nereálné, ostatně stát nad trhem vyniká ve dvou věcech, ve válce a v propagandě. Ale je třeba mít naději.
    V této "válce" můžeme následovat naše poznatky ze zrušení otroctví. Co k tomu vedlo. Vedly k tomu 3 věci.
    1. Osvícenství způsobené novými technologiemi, s tím související kapitalismus a ekonomické incentivy pro zrušení. (Stát je neefektivní...)
    2. Morálka, ovlivněna osvícenstvím, konkrétně osvícenskými autory. (Urza, Rothbard, Mises...)
    3. Odpor otroků a vzepření se. (Neplacení daní, ignorování státu...)
    A samozřejmě následný donucovací aparát státu který nechal pověsit všechny otrokáře. (Tady to můžeme vyměnit za Ankap volnotržní soudy a policii).
    Když to fungovalo s otroctvím (podotýkám že tohle se stalo během jednoho století), tak to musí fungovat i se státem.

  • @krystofmares8857
    @krystofmares8857 3 місяці тому

    Já bych se chtěl zeptat co by se v Anarchokapitalismu stalo ve chvíli, kdy díky robotizaci bude Kapitál jediný co člověk potřebuje a nebude už potřebovat práci/peníze/kapitál ostatních lidí, ale ostatní budou stále závislí na něm např. kvůli jídlu

  • @baph0met
    @baph0met 3 місяці тому +1

    To s tím králem a demokracií je dost zajímavý. V některých zemích se přešlo na demokracii takřka jenom z formality, už to tam nějakou tu dobu bylo dá se říct demokratické, zatímco v některých zemích se dodnes jen tak tak demokracie udržuje a lidé si volí diktátory.
    Největší roli tady hraje propaganda. Je například zajímavý pozorovat státy po 2. světové válce. Třeba Koreu nebo Japonsko, nebo třeba Německo.
    Jak je možné že ty státy tak rychle přešli na demokracii? Hlavně kvůli propagandě Američanů, v Jižní Koreji je to opravdu vidět protože jak víme byla rozdělena na dvě půlky, na severu praktikovali propagandu Sověti a Číňani, na jihu Američani. A jednu kulturu, jeden národ, naprosto, během ani ne deseti let, změnili v dva pravé opaky.
    A v obou půlkách si zvolili diktátory, protože tak byli zvyklí. Na severu tam je diktátor dodnes, čili u obou půlek nebyla ta demokracie jednoduchá.
    Ale Američani tu demorkacii "prodávají" i s kapitalismem, čili lidé mají větší incentivu se k nim přidat, kapitalismus je fajn. Sověti zase prodávali třídní boj chudým farmářům, ti jim na to skočili.
    V Japonsku to bylo podobné, tam ale zase doteď sice nevládne diktátor, ale jedna strana. Japonci přešli z naprostého oddání se císaři ke kapitalistické ekonomice, a takřka k nulové víře v císaře, dá se říct přes noc.
    Samozřejmě na to jsou ale potřeba kulturní předpoklady, zrovna ti Japonci například stále "trpí" kulturou z 300 let nazpět, kdy oddanost k císaři (předtím k šógunovi) vyměnili za oddanost k firmě a upracovávají se k smrti, taky je to velice kolektivistická společnost, jedince mají na háku.
    Také není náhoda, že Česko je takovou kolébkou libertarianů, máme k tomu kulturní a historické předpoklady, tzv. "dřívější propagandu". Nic se neděje přes noc a vše má své kořeny a následky.

  • @UznebuduMlcet
    @UznebuduMlcet 3 місяці тому

    Spíš?

  • @Karel007Karel007
    @Karel007Karel007 3 місяці тому

    Pán se rád poslouchá. Tahle mentální cvičení jsou stará, jak lidstvo samo. Ale život se jimi neřídí. Každý je zde sám za sebe a je škoda každé chvíle, promrhané za neproduktivní projížďku mysli. Celý Ankap je další ismus, snažící se něco změnit přesvědčením lidí. Zní to hezky, jako každý ismus na svém začátku. Ale v realitě by tohle nemohlo obstát. A víte proč? Protože je zde člověk a ne produkt algoritmu nebo idealizmu. Země je škola různě vyvinutých duší, které sem přicházejí zbavit se své karmy a poznat více ze své duchovní podstaty. Vše nám může něco dát, něčím nás obohatit. Ale jen naše intuice ví, kudy má vést naše životní pouť, ne mysl.

    • @honzaprajsler3740
      @honzaprajsler3740 3 місяці тому +3

      Tak vy se evidentně budete asi taky rád poslouchat. Akorát u pána Urzy docela chápu o čem mluví, kdežto z vašeho textu jsem nic moc nepochopil🤷

    • @matejkubena2208
      @matejkubena2208 3 місяці тому +2

      Doporučuji si nejdřív pustit sérii videí Ankap v polis a zjistit o čem vlastně Ankap je. On totiž právě na rozdíl od jiných směrů počítá s normálními lidmi a jejich přirozenými vlastnostmi.

    • @babelvit
      @babelvit 2 місяці тому

      Zdá se mi, že jste nějakým způsobem ovlivněn asijskými filosofiemi. O to více mě překvapuje Vaše antipatie, když např. Budhismus podobně jako voluntarismus (ankap) mají společný apel na nenásilí, ale narozdíl od nich přesně řeší jestli to bude dlouhodobě fungovat a vypadá to, že by mohlo ultračestných a mravných lidí netřeba.

    • @realita3702
      @realita3702 2 місяці тому

      @@babelvit Já si myslím, že pan apeluje na lidskou naturu jako takovou. Tezi mozna z historie, ze nikdy nic netrvalo vecne a proto si mysli, ze ani voluntaristicka spolecnost by nemohla fungovat.