Pitajte pedijatra - Jačanje imuniteta kod dece

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Cilj ovog priloga da otkrijemo koje su to procedure delotvorne za stimulaciju imunskog sistema kod dece. Podelila sam procedure u 3 grupe i to zdrave navike, vakcinacija i suplementi, da počnemo od spavanja, koje je vaoma važno zato što se tada luči hormon rasta, neuropeptidi leptin i grelin koji regulišu apetit i brojni faktori imunskog sistema. Zato se deca koja nedovoljno spavaju ne razvijaju pravilno, sklona su infekcijama i gojaznosti. Deci treba obezbediti dovoljno vremena za spavanje u odnosu na uzrast i to do 15h u prvoj godini, oko 12h do pete godine i posle 10. godine između 8.5h i 9.5h dnevno.
    Zdrava ishrana je veoma važna za imunitet. Preporuke pedijatara su iskazane kao Moj tanjir i polovinu tanjira čini sveže voće i povrće kao najbolji izvor vitamina i antioksidansa. Namirnice koje stimulišu imunski sistem su od voća: jagoda, borovnica, kajsija, banana, crveni grejpfrut, papaja, mango, guava a od povrća: paradajz, brokoli, spanać, slatki krompir, šargarepa, tikva, crni i beli luk. Deci treba obezbediti dovoljno tečnosti za dobru funkciju celog organizma, pa i imunskog sistema. Preporučuje se do 8 čaša dnevno i to vode, mleka, jogurta, čajeva i prirodnih sokova. Što se tiče fizičke aktivnosti, treba obezbediti najmanje 1h različite aktivnosti u vidu trčanja, plivanja, vožnje bicikla ili plesa. Organizovani sportovi u vidu treninga se preporučuju u školskom uzrastu.
    Vakcinacija je, kao najveće medicinsko dostignuće, smanjilo oboljevanje i smrtnost od mnogih bolesti. S obzirom da je vakcinacija tema mnogih naših priloga, ovom prilikom želim da apelujem na roditelje da vakcinišu svoju decu i da slušaju stručnjake a ne kvazi naučnike ili javne ličnosti.
    Suplementi su dodaci ishrani koji predstavljaju koncentrovane izvore nutritijenata, vitamina i minerala. Vitamin D je najvažniji za pravilan rast kostiju i zuba, ali podstiče i stvaranje ćelija imunskog sistema i sintezu katelicidina, kao jedinog antimikrobnog peptida koji stvara ljudski organizam. Preporučuje se primena vitamina D i vitamina K od 8 dana nakon rođenja do kraja 3. meseca, a zatim samo primena vitamina D do kraja prve godine a kasnije u zimskim mesecima od oktobra do marta i to u dozi od 400 IJ.
    Vitamin C podstiče aktivaciju limfocita, stvaranje antitela i interferona-gama, koji deluje antivirusno. Hrana bogata vitaminom C su citrusi, jagoda, paprika, brokoli, paradajz. U formi suplementa, preporučene dnevne doze vitamina C za decu su između 15 i 75 mg dnevno.
    Od minerala za imunitet je najvažniji cink, koji podstiče stvaranje ćelija imunskog sistema. U namirnicama cinka ima najviše u crvenom mesu, morskoj ribi, orašastim plodovima, žitaricama sa celim zrnom i mahunarkama. Preporučena dnevna količina cinka u formi suplementa je od 3 mg do 10 mg.
    Probiotici su tzv. „dobre bakterije“ koje pomažu varenje hrane, smanjuju povećanu propustljivost creva u toku dijareje i podstiču imunitet i to sojevi Lactobacillus rhamnosus GG i Lactobacillus reuteri. Preporučena primena probiotika je u zimskim mesecima, kada se daju svakodnevno 3 meseca ili se daju 10 dana zatim se pravi 20 dana pauze i ponavlja se.
    Glukani su šećeri (polisharidi) koji se izoluju uglavnom iz pečuraka i podstiču imunitet i imaju povoljno dejstvo na alergije i maligne bolesti. Preporučene dnevne doze glukana su 3 mg za decu.
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

КОМЕНТАРІ •

  • @novamot7728
    @novamot7728 2 роки тому +2

    "Hvala vam na lepim savetima doktorka.! Vi ste predivni".!🥰

  • @Recepti_i_Zdravlje
    @Recepti_i_Zdravlje 4 роки тому +7

    NATRIJ ASCORBAT ( vitamin C ) U BORBI PROTIV RAKA
    vitamincd.blogspot.com/2019/01/natrij-ascorbat-vitamin-c-u-borbi.html

    • @goran1986m
      @goran1986m 4 роки тому +3

      Da li je preporucljivo davati deci vitamin c suplement ako ih ne mogu naterati da jedu dovoljno voca i povrca? Hvala

    • @Samopozitivno97
      @Samopozitivno97 2 роки тому +1

      @@goran1986m naravnoo da mozete deci dati vit C , 200-500mg dnevno

    • @Samopozitivno97
      @Samopozitivno97 2 роки тому +1

      @@goran1986m to se odnosi na decu iznad 5 godina a za bas malu decu ide do 100 mg dnevno