Таємниці долини Кобрини: як жителі Обухова відвідали унікальну екскурсію

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Знайомство з Обуховом розпочалось з музею імені Юрія Домотенка. Мандрівники оглянули 11 експозицій, котрі розповідають про різні епохи, події та видатних земляків
    Мали нагоду роздивитись родзинку музею - діорами, власноруч виготовлені Юрієм Корнійовичем з обухівської глини. І навіть помузикували.
    Родзинкою мандрівки стали відвідини гори Педина у авторській екскурсії дослідника краю Мирослава Чайковського.
    Саме розташування Педини дозволяє здійснювати досить продуктивну обсервацію центральної частини долини Кобрини. Відтак, з неї видно:
    1. Зелену гору
    2. гору Куксу
    3. Католицьку, греко-католицьку, православну церкви.
    4. Урочище “Ярки” (“Обухівські Карпати”)
    5. Драну гору зі старим некрополем
    6. мис, на котрому було єврейське кладовище
    7. Юдину гору (де був штетл)
    8. колишню Базарну площу Обухова (в тому числі, де була Свято-Воскресенська церква, єврейські торгові ряди, синагоги тощо)
    8. гору Городок (окремий маршрут і історія).
    9. Довгу гору (з некрополем).
    Розпочалась ж екскурсія зі знайомства з річкою Кобриною. Достеменно невідомо звідки походить її назва, проте у дослідника є кілька теорій, які із задоволенням послухали наші туристи. А ще річка оповита різноманітними міфами. Напевно багато хто з вас чув, що вона була повноводна, судноплавна настільки, що тут плавала навіть цариця.
    ПЕДИНА
    Далі - гора, вона зустріла мандрівників спекою, неймовірними краєвидами та захопливими історіями. Ми дізнались ймовірне походження назви гори, як на ній з’явився хрест. А головне - чому правильно говорити ПЕдина. Адже саме під такою назвою гора зустрічається у «Щоденнику подорожі до Обухова» в 1925 році у О. Новицької.
    Так її позначали мистецтвознавці Гончар, Данченко, краєзнавці Панченко, Домотенко в другій половині 20 ст - початку «нульових».
    Екскурсія охоплює все - від наукових фактів до міфів та легенд. Приміром, на Педині було поселення носіїв Тшинецької культури, дехто з істориків вважаєш їх першими праcлов’янами. Крім цього, на плато були виявлені залишки гончарного посуду часів Київської Русі 10-13 ст. н.е.
    Оцінили похід і поціновувачі східної культури, адже Педина знаходиться на східній, вищій частині долини Кобрини і згідно з китайською геомантією називається “Лазурний Дракон”.
    В цій мандрівці кожен знайшов щось своє. Хтось цікавився екологією, хтось історією. Когось манили неймовірні краєвиди а дехто скористався нагодою і назбирав пахучих трав. Але всі милувались неймовірними краєвидами, особливо на озеро, котре в народі називають «Фейхоа», ми ж надаємо перевагу назві «Смарагдове озеро».
    ЗАКАЗНИК
    Вкотре піднявшись на гору, ми в редакції зауважили, що дещо змінюється - як от розмиті дощами схили. А дещо залишається незмінним - сміття, кози та інвазивні рослини, за якими ніхто не слідкує. Попри те, що з 2012 року тут ландшафтний заказник, кордони його досі не позначені, інформаційна і природоохоронна діяльність не проводиться. Межових знаків і інформаційних стендів немає.
    ПІДСУМОК
    Втомлені, проте задоволені мандрівники відпочили, почаювали, обмінялись враженнями. Це важливо, адже екскурсія відбулась для учасників «Простору екологічного діалогу в Обухові», проєкту, що має на меті гуртування громади, а також сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб.
    Це був гарний день і чудова мандрівка над котрою працювали журналіст і дослідник Мирослав Чайковський та історикиня і професійна екскурсоводка Тамара Ставнічук.
    Любіть Обухів, знайомтесь з ним бо він того вартий.

КОМЕНТАРІ • 1